Home

Latest Additions

 Calendar 2013

Archive

About
 

   
   

26th Emakumeen Bira, 2013

 

WCN quicklink >>   Stage 1      Stage 1 Full       Stage 2     Stage 2 Full     Stage 3    Stage 3 Full   Stage 4    Stage 4 Full 

Previous coverage of Emakumeen Bira  >>   2013    2012    2011    2010

      

 

 
   

On this page >>   Results      General Classification 

 

Stage 3 Full Results

Orduna - Orduna, 13.4km - Individual Time Trial

 

Results

Position Name Team Time/Gap
1
Emma Johansson   Orica-AIS 0:18:55
2 Ellen Van Dijk   Specialized Lululemon 0:00:38
3 Elisa Longo-Borghini   Hitec Products UCK "
4 Anna Van Der Breggen   Sengers Ladies Cycling Team "
5 Evelyn Stevens   Specialized Lululemon 0:00:52
6 Alena Amialiusik   Bepink 0:00:54
7 Lisa Brennauer   Specialized Lululemon 0:00:56
8 Shara Gillow   Orica-AIS 0:01:00
9 Pauline Ferrand   Rabo Women "
10 Megan Guamier   Rabo Women 0:01:05
11 Lucinda Brand   Rabo Women 0:01:18
12 Annemiek Van Vieuten   Rabo Women "
13 Lizzie Amitstead   Boels Dolmans Cycling Team "
14 Loes Gunnewijk   Orica-AIS 0:01:19
15 Marianne Vos   Rabo Women 0:01:25
16 Sabrina Stultiens   Rabo Women "
17 Amy Pieters   Team Argos-Shimano 0:01:27
18 Tiffany Cromwell   Orica-AIS 0:01:30
19 Elke Gebhardt   Team Argos-Shimano 0:01:31
20 Silvia Valsecchi   Bepink 0:01:36
21 Noemi Cantele   Bepink 0:01:39
22 Belen Lopez   Lointek 0:01:46
23 Carlee Taylor   Lotto Belisol Ladies 0:01:47
24 Maaike Polspoel   Sengers Ladies Cycling Team 0:01:49
25 Trixi Worrack   Specialized Lululemon 0:01:50
26 Anouska Koster   Team Futurumshop 0:01:53
27 Inga Cilvinaite   Pasta Zara-Cogeas 0:01:54
28 Rossella Ratto   Hitec Products UCK "
29 Adrie Visser   Boels Dolmans Cycling Team 0:01:55
30 Cecilie Gotaa Johnsen   Hitec Products UCK 0:01:57
31 Christine Majerus   Sengers Ladies Cycling Team 0:02:01
32 Emilia Fahlin   Hitec Products UCK 0:02:06
33 Alexia Muffat   Lointek 0:02:07
34 Katie Colclough   Specialized Lululemon "
35 Simona Frapporti   Bepink 0:02:08
36 Christel Ferrier   Faren-Lets Go Finland "
37 Ashieigh Moolman   Lotto Belisol Ladies "
38 Annette Edmonson   Orica-AIS 0:02:13
39 Annelies Van Doorslaer   Cyclelive Plus-Zannata "
40 Fabiana Luperini   Faren-Lets Go Finland "
41 Stephanie Pohl   Team Futurumshop 0:02:14
42 Mascha Pijnenborg   Team Futurumshop 0:02:15
43 Marijn De Vries   Lotto Belisol Ladies "
44 Latoya Brulee   Cyclelive Plus-Zannata 0:02:16
45 Esra Tromp   Team Argos-Shimano 0:02:20
46 Sara Mustonen   Faren-Lets Go Finland 0:02:23
47 Liisi Rist   Michela Fanini-Rox "
48 Martine Bras   Boels Dolmans Cycling Team 0:02:24
49 Joane Hogan   Bizkaia-Durango "
50 Sofie De Vuyst   Sengers Ladies Cycling Team 0:02:25
51 Elena Berlato   Fassa Bortolo 0:02:26
52 Patricia Schwager   Faren-Lets Go Finland 0:02:28
53 Romy Kasper   Boels Dolmans Cycling Team 0:02:37
54 Lorena Vargas   Pasta Zara-Cogeas 0:02:39
55 Marta Bastianelli   Faren-Lets Go Finland 0:02:43
56 Jennifer Fiori   Fassa Bortolo 0:02:44
57 Sharon Laws   Lotto Belisol Ladies 0:02:50
58 Sarah Lena Hofmann   Team Futurumshop 0:02:54
59 Willike Knol   Team Argos-Shimano 0:02:57
60 Anna Sanchis   Bizkaia-Durango 0:02:59
61 Eider Merino   Lointek 0:03:04
62 Madelene Olsson   Gramo Go Green "
63 Fanny Riberot   Lointek 0:03:06
64 Liz Hatch   Cyclelive Plus-Zannata "
65 Loren Rowney   Specialized Lululemon 0:03:08
66 Emma Crum   Lointek "
67 Rosella Callovi   Pasta Zara-Cogeas 0:03:10
68 Jessica Kihlbom   Gramo Go Green 0:03:12
69 Lucia Gonzalez   Lointek 0:03:15
70 Hanna Nilsson   Gramo Go Green 0:03:19
71 Mayalen Noriega   Bizkaia-Durango 0:03:21
72 Ane Santesteban   Bizkaia-Durango 0:03:24
73 Irene Bitto   Fassa Bortolo 0:03:25
74 Evelyne Arijs   Sengers Ladies Cycling Team 0:03:26
75 Francesca Cauz   Fassa Bortolo 0:03:29
76 Irene Sansebastian   Bizkaia-Durango 0:03:32
77 Arnelies Dom   Cyclelive Plus-Zannata 0:03:41
78 Kaat Hannes   Lotto Belisol Ladies 0:03:42
79 Mireia Epelde   Michela Fanini-Rox 0:03:45
80 Geerike Schreurs   Sengers Ladies Cycling Team 0:03:57
81 Elena Valentini   Fassa Bortolo 0:04:06
82 Giada Borgato   Pasta Zara-Cogeas 0:04:16
83 Dorleta Eskamendi   Bizkaia-Durango 0:04:21
84 Mirella Ehrin   Gramo Go Green "
85 Chiara Pierebon   Fassa Bortolo 0:04:23
86 Edita Janeliunate   Pasta Zara-Cogeas 0:04:37
87 Azzurrad'Intino   Michela Fanini-Rox 0:04:48
88 Alice Algisi   Bepink 0:05:07
DNS Marieke Van Wanroij   Boels Dolmans Cycling Team
DNS Carla Ryan   Cyclelive Plus-Zannata
DNS Edwige Pitel   Michela Fanini-Rox

 

Back to Top

 

General Classification

Position Name Team Result
1 Emma Johansson   Orica-AIS 5:17:54
2 Elisa Longo-Borghini   Hitec Products UCK 0:00:38
3 Marianne Vos   Rabo Women 0:01:51
4 Evelyn Stevens   Specialized Lululemon 0:02:14
5 Tiffany Cromwell   Orica-AIS 0:02:25
6 Anna Van Der Breggen   Sengers Ladies Cycling Team 0:02:42
7 Alena Amialiusik   Bepink 0:02:58
8 Megan Guamier   Rabo Women 0:03:09
9 Lucinda Brand   Rabo Women 0:03:22
10 Shara Gillow   Orica-AIS 0:03:26
11 Fabiana Luperini   Faren-Lets Go Finland 0:03:35
12 Belen Lopez   Lointek 0:03:50
13 Ellen Van Dijk   Specialized Lululemon 0:04:09
14 Ashieigh Moolman   Lotto Belisol Ladies 0:04:12
15 Lisa Brennauer   Specialized Lululemon 0:04:27
16 Sabrina Stultiens   Rabo Women 0:04:54
17 Rossella Ratto   Hitec Products UCK 0:04:55
18 Amy Pieters   Team Argos-Shimano 0:04:58
19 Christel Ferrier   Faren-Lets Go Finland 0:05:09
20 Maaike Polspoel   Sengers Ladies Cycling Team 0:05:20
21 Inga Cilvinaite   Pasta Zara-Cogeas 0:05:25
22 Christine Majerus   Sengers Ladies Cycling Team 0:05:32
23 Anna Sanchis   Bizkaia-Durango 0:06:34
24 Eider Merino   Lointek 0:06:35
25 Fanny Riberot   Lointek 0:06:37
26 Ane Santesteban   Bizkaia-Durango 0:06:43
27 Noemi Cantele   Bepink 0:07:52
28 Sara Mustonen   Faren-Lets Go Finland 0:08:34
29 Lorena Vargas   Pasta Zara-Cogeas 0:08:50
30 Elena Valentini   Fassa Bortolo 0:10:17
31 Francesca Cauz   Fassa Bortolo 0:10:41
32 Marta Bastianelli   Faren-Lets Go Finland 0:10:43
33 Loren Rowney   Specialized Lululemon 0:11:08
34 Sofie De Vuyst   Sengers Ladies Cycling Team 0:11:15
35 Pauline Ferrand   Rabo Women 0:12:10
36 Annemiek Van Vieuten   Rabo Women 0:12:18
37 Lizzie Amitstead   Boels Dolmans Cycling Team 0:12:28
38 Elke Gebhardt   Team Argos-Shimano 0:12:31
39 Carlee Taylor   Lotto Belisol Ladies 0:12:47
40 Trixi Worrack   Specialized Lululemon 0:12:50
41 Anouska Koster   Team Futurumshop 0:12:53
42 Adrie Visser   Boels Dolmans Cycling Team 0:12:55
43 Cecilie Gotaa Johnsen   Hitec Products UCK 0:12:57
44 Emilia Fahlin   Hitec Products UCK 0:13:06
45 Alexia Muffat   Lointek 0:13:07
46 Annette Edmonson   Orica-AIS 0:13:13
47 Annelies Van Doorslaer   Cyclelive Plus-Zannata "
48 Stephanie Pohl   Team Futurumshop 0:13:14
49 Mascha Pijnenborg   Team Futurumshop 0:13:15
50 Liisi Rist   Michela Fanini-Rox 0:13:23
51 Martine Bras   Boels Dolmans Cycling Team 0:13:24
52 Joane Hogan   Bizkaia-Durango "
53 Patricia Schwager   Faren-Lets Go Finland 0:13:28
54 Katie Colclough   Specialized Lululemon 0:13:31
55 Romy Kasper   Boels Dolmans Cycling Team 0:13:37
56 Jennifer Fiori   Fassa Bortolo 0:13:44
57 Sharon Laws   Lotto Belisol Ladies 0:13:50
58 Willike Knol   Team Argos-Shimano 0:13:57
59 Madelene Olsson   Gramo Go Green 0:14:04
60 Jessica Kihlbom   Gramo Go Green 0:14:12
61 Lucia Gonzalez   Lointek 0:14:15
62 Hanna Nilsson   Gramo Go Green 0:14:19
63 Silvia Valsecchi   Bepink 0:14:24
64 Irene Sansebastian   Bizkaia-Durango 0:14:32
65 Kaat Hannes   Lotto Belisol Ladies 0:14:42
66 Mireia Epelde   Michela Fanini-Rox 0:14:45
67 Dorleta Eskamendi   Bizkaia-Durango 0:15:21
68 Loes Gunnewijk   Orica-AIS 0:16:12
69 Evelyne Arijs   Sengers Ladies Cycling Team 0:16:56
70 Elena Berlato   Fassa Bortolo 0:17:10
71 Sarah Lena Hofmann   Team Futurumshop 0:17:47
72 Emma Crum   Lointek 0:18:01
73 Rosella Callovi   Pasta Zara-Cogeas 0:18:03
74 Alice Algisi   Bepink 0:20:00
75 Marijn De Vries   Lotto Belisol Ladies 0:20:24
76 Esra Tromp   Team Argos-Shimano 0:20:29
77 Irene Bitto   Fassa Bortolo 0:21:34
78 Chiara Pierebon   Fassa Bortolo 0:22:32
79 Geerike Schreurs   Sengers Ladies Cycling Team 0:23:27
80 Simona Frapporti   Bepink 0:24:13
81 Azzurrad'Intino   Michela Fanini-Rox 0:26:50
82 Mayalen Noriega   Bizkaia-Durango 0:27:50
83 Giada Borgato   Pasta Zara-Cogeas 0:29:35
84 Latoya Brulee   Cyclelive Plus-Zannata 0:32:06
85 Liz Hatch   Cyclelive Plus-Zannata 0:32:28
86 Mirella Ehrin   Gramo Go Green 0:33:33
87 Edita Janeliunate   Pasta Zara-Cogeas 0:33:49
88 Arnelies Dom   Cyclelive Plus-Zannata 0:35:11
Points classification
Position Name Team Result
1 Marianne Vos   Rabo Women 46
2 Emma Johansson   Orica-AIS 36
3 Adrie Visser   Boels Dolmans Cycling Team 29
4 Elisa Longo-Borghini   Hitec Products UCK 28
5 Tiffany Cromwell   Orica-AIS 25
6 Christine Majerus   Sengers Ladies Cycling Team 23
7 Evelyn Stevens   Specialized Lululemon 18
8 Rossella Ratto   Hitec Products UCK 17
9 Anna Van Der Breggen   Sengers Ladies Cycling Team 15
10 Alena Amialiusik   Bepink 14
11 Annemiek Van Vieuten   Rabo Women 14
12 Fabiana Luperini   Faren-Lets Go Finland 10
13 Loren Rowney   Specialized Lululemon 10
14 Elke Gebhardt   Team Argos-Shimano 10
15 Ellen Van Dijk   Specialized Lululemon 9
16 Pauline Ferrand   Rabo Women 9
17 Megan Guamier   Rabo Women 7
18 Belen Lopez   Lointek 7
19 Lisa Brennauer   Specialized Lululemon 7
20 Christel Ferrier   Faren-Lets Go Finland 7
21 Shara Gillow   Orica-AIS 6
22 Sara Mustonen   Faren-Lets Go Finland 6
23 Edita Janeliunate   Pasta Zara-Cogeas 5
24 Ashieigh Moolman   Lotto Belisol Ladies 5
25 Lucinda Brand   Rabo Women 4
Mountains classification
Position Name Team Points
1 Elisa Longo-Borghini   Hitec Products UCK 14
2 Emma Johansson   Orica-AIS 8
3 Tiffany Cromwell   Orica-AIS 6
4 Evelyn Stevens   Specialized Lululemon 4
5 Lisa Brennauer   Specialized Lululemon 3
6 Fabiana Luperini   Faren-Lets Go Finland 2
7 Ashieigh Moolman   Lotto Belisol Ladies 2
8 Marta Bastianelli   Faren-Lets Go Finland 2
9 Marianne Vos   Rabo Women 1
10 Lorena Vargas   Pasta Zara-Cogeas 1
Sprint classification
Position Name Team Points
1 Christine Majerus   Sengers Ladies Cycling Team 11
2 Adrie Visser   Boels Dolmans Cycling Team 9
3 Marianne Vos   Rabo Women 5
4 Edita Janeliunate   Pasta Zara-Cogeas 5
5 Tiffany Cromwell   Orica-AIS 3
6 Emma Johansson   Orica-AIS 1
7 Maaike Polspoel   Sengers Ladies Cycling Team 1
8 Loren Rowney   Specialized Lululemon 1
Teams classification
Position Name Time/Gap
1 Orica-AIS 15:59:22
2 Rabobank Liv-Giant 0:02:17
3 Specialized Lululemon 0:05:10
4 Sengers Ladies Cycling Team 0:07:54
5 Lointek 0:10:23
6 Faren-Lets Go Finland 0:11:38
7 Hitec Products UCK 0:12:50
8 Bepink 0:18:04
9 Bizkaia-Durango 0:20:58
10 Pasta Zara-Cogeas 0:22:45
11 Fassa Bortolo 0:23:25
12 Lotto Belisol Ladies 0:24:34
13 Team Argos-Shimano 0:25:09
14 Boels Dolmans Cycling Team 0:32:57
15 Team Futurumshop 0:33:42
16 Gramo Go Green 0:36:55
17 Michela Fanini-Rox 0:38:26
18 Cyclelive Plus-Zannata 1:00:54

 

Back to Top

 

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is  NewsResults [at] Womenscycling.net

To contact the webmaster, the address is : Webmaster [at] Womenscycling.net

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.  Replace  [at]  with  @

Back to Top

 

 

Copyright WomensCycling.net 2004 - 2013