Home

Latest Additions

 Calendar 2013

Archive

About
 

   
     

26th Emakumeen Bira, 2013

 

WCN quicklink >>   Stage 1      Stage 1 Full       Stage 2     Stage 2 Full     Stage 3    Stage 3 Full   Stage 4    Stage 4 Full 

Previous coverage of Emakumeen Bira  >>   2013    2012    2011    2010

 
   

On this page >>   Results      General Classification 

Stage 2 Full Results

Aretxabaleta - Aretxabaleta, 108km

 

Results

Position Name Team Time/Gap
1 Emma Johansson   Orica-AIS 2:35:59
2 Elisa Longo-Borghini   Hitec Products UCK "
3 Marianne Vos  Rabo Women 0:00:26
4 Tiffany Cromwell   Orica-AIS 0:00:55
5 Evelyn Stevens   Specialized Lululemon 0:01:22
6 Fabiana Luperini   Faren-Lets Go Finland "
7 Alena Amialiusik   Bepink 0:02:04
8 Anna Van Der Breggen   Sengers Ladies Cycling Team "
9 Belen Lopez   Lointek "
10 Megan Guamier  Rabo Women "
11 Ashieigh Moolman   Lotto Belisol Ladies "
12 Lucinda Brand  Rabo Women "
13 Shara Gillow   Orica-AIS 0:02:26
14 Christel Ferrier   Faren-Lets Go Finland 0:03:01
15 Rossella Ratto   Hitec Products UCK "
16 Francesca Cauz   Fassa Bortolo 0:03:19
17 Ane Santesteban   Bizkaia-Durango "
18 Sabrina Stultiens  Rabo Women 0:03:29
19 Fanny Riberot   Lointek 0:03:31
20 Inga Cilvinaite   Pasta Zara-Cogeas "
21 Christine Majerus   Sengers Ladies Cycling Team "
22 Amy Pieters   Team Argos-Shimano "
23 Eider Merino   Lointek "
24 Ellen Van Dijk   Specialized Lululemon "
25 Maaike Polspoel   Sengers Ladies Cycling Team "
26 Lisa Brennauer   Specialized Lululemon "
27 Anna Sanchis   Bizkaia-Durango 0:03:35
28 Sara Mustonen   Faren-Lets Go Finland 0:06:11
29 Elena Valentini   Fassa Bortolo "
30 Lorena Vargas   Pasta Zara-Cogeas "
31 Noemi Cantele   Bepink 0:06:13
32 Marta Bastianelli   Faren-Lets Go Finland 0:08:00
33 Loren Rowney   Specialized Lululemon "
34 Sofie De Vuyst   Sengers Ladies Cycling Team 0:08:50
35 Anouska Koster   Team Futurumshop 0:11:00
36 Willike Knol   Team Argos-Shimano "
37 Mascha Pijnenborg   Team Futurumshop "
38 Madelene Olsson   Gramo Go Green "
39 Kaat Hannes   Lotto Belisol Ladies "
40 Annelies Van Doorslaer   Cyclelive Plus-Zannata "
41 Carlee Taylor   Lotto Belisol Ladies "
42 Mireia Epelde   Michela Fanini-Rox "
43 Liisi Rist   Michela Fanini-Rox "
44 Alice Algisi   Bepink "
45 Sharon Laws   Lotto Belisol Ladies "
46 Emilia Fahlin   Hitec Products UCK "
47 Jennifer Fiori   Fassa Bortolo "
48 Cecilie Gotaa Johnsen   Hitec Products UCK "
49 Lucia Gonzalez   Lointek "
50 Sarah Lena Hofmann   Team Futurumshop "
51 Trixi Worrack   Specialized Lululemon "
52 Joane Hogan   Bizkaia-Durango "
53 Patricia Schwager   Faren-Lets Go Finland "
54 Rosella Callovi   Pasta Zara-Cogeas "
55 Adrie Visser   Boels Dolmans Cycling Team "
56 Irene Sansebastian   Bizkaia-Durango "
57 Martine Bras   Boels Dolmans Cycling Team "
58 Emma Crum   Lointek "
59 Jessica Kihlbom   Gramo Go Green "
60 Stephanie Pohl   Team Futurumshop "
61 Romy Kasper   Boels Dolmans Cycling Team "
62 Hanna Nilsson   Gramo Go Green "
63 Elke Gebhardt   Team Argos-Shimano "
64 Alexia Muffat   Lointek "
65 Annette Edmonson   Orica-AIS "
66 Dorleta Eskamendi   Bizkaia-Durango "
67 Annemiek Van Vieuten  Rabo Women "
68 Loes Gunnewijk   Orica-AIS "
69 Pauline Ferrand  Rabo Women 0:11:10
70 Edwige Pitel   Michela Fanini-Rox "
71 Lizzie Amitstead   Boels Dolmans Cycling Team "
72 Katie Colclough   Specialized Lululemon 0:11:12
73 Silvia Valsecchi   Bepink 0:12:30
74 Evelyne Arijs   Sengers Ladies Cycling Team 0:13:30
75 Elena Berlato   Fassa Bortolo 0:14:44
76 Irene Bitto   Fassa Bortolo 0:18:09
77 Liz Hatch   Cyclelive Plus-Zannata "
78 Marijn De Vries   Lotto Belisol Ladies "
79 Chiara Pierebon   Fassa Bortolo "
80 Azzurrad'Intino   Michela Fanini-Rox "
81 Marieke Van Wanroij   Boels Dolmans Cycling Team "
82 Esra Tromp   Team Argos-Shimano "
83 Simona Frapporti   Bepink 0:18:12
84 Geerike Schreurs   Sengers Ladies Cycling Team 0:19:30
85 Mayalen Noriega   Bizkaia-Durango 0:24:29
86 Giada Borgato   Pasta Zara-Cogeas 0:25:19
87 Edita Janeliunate   Pasta Zara-Cogeas "
88 Mirella Ehrin   Gramo Go Green "
89 Arnelies Dom   Cyclelive Plus-Zannata 0:25:57
90 Latoya Brulee   Cyclelive Plus-Zannata "
91 Carla Ryan   Cyclelive Plus-Zannata "
DNF Martina Ruzickova   Pasta Zara-Cogeas "
DNF Mieke Kroeger   Team Futurumshop "
DNF Lara Viecel   Michela Fanini-Rox "
DNF Celine Van Severen   Lotto Belisol Ladies "

 

Back to Top

 

General Classification

Position Name Team Time/Gap
1 Emma Johansson   Orica-AIS 4:58:59
2 Elisa Longo-Borghini   Hitec Products UCK "
3 Marianne Vos  Rabo Women 0:00:26
4 Tiffany Cromwell   Orica-AIS 0:00:55
5 Evelyn Stevens   Specialized Lululemon 0:01:22
6 Fabiana Luperini   Faren-Lets Go Finland "
7 Alena Amialiusik   Bepink 0:02:04
8 Anna Van Der Breggen   Sengers Ladies Cycling Team "
9 Ashieigh Moolman   Lotto Belisol Ladies "
10 Belen Lopez   Lointek "
11 Lucinda Brand  Rabo Women "
12 Megan Guamier  Rabo Women "
13 Shara Gillow   Orica-AIS 0:02:26
14 Rossella Ratto   Hitec Products UCK 0:03:01
15 Christel Ferrier   Faren-Lets Go Finland "
16 Ane Santesteban   Bizkaia-Durango 0:03:19
17 Sabrina Stultiens  Rabo Women 0:03:29
18 Christine Majerus   Sengers Ladies Cycling Team 0:03:31
19 Amy Pieters   Team Argos-Shimano "
20 Lisa Brennauer   Specialized Lululemon "
21 Ellen Van Dijk   Specialized Lululemon "
22 Fanny Riberot   Lointek "
23 Inga Cilvinaite   Pasta Zara-Cogeas "
24 Eider Merino   Lointek "
25 Maaike Polspoel   Sengers Ladies Cycling Team "
26 Anna Sanchis   Bizkaia-Durango 0:03:35
27 Sara Mustonen   Faren-Lets Go Finland 0:06:11
28 Elena Valentini   Fassa Bortolo "
29 Lorena Vargas   Pasta Zara-Cogeas "
30 Noemi Cantele   Bepink 0:06:13
31 Francesca Cauz   Fassa Bortolo 0:07:12
32 Loren Rowney   Specialized Lululemon 0:08:00
33 Marta Bastianelli   Faren-Lets Go Finland "
34 Sofie De Vuyst   Sengers Ladies Cycling Team 0:08:50
35 Anouska Koster   Team Futurumshop 0:11:00
36 Willike Knol   Team Argos-Shimano "
37 Adrie Visser   Boels Dolmans Cycling Team "
38 Elke Gebhardt   Team Argos-Shimano "
39 Lucia Gonzalez   Lointek "
40 Annemiek Van Vieuten  Rabo Women "
41 Mascha Pijnenborg   Team Futurumshop "
42 Madelene Olsson   Gramo Go Green "
43 Jennifer Fiori   Fassa Bortolo "
44 Annette Edmonson   Orica-AIS "
45 Liisi Rist   Michela Fanini-Rox "
46 Cecilie Gotaa Johnsen   Hitec Products UCK "
47 Hanna Nilsson   Gramo Go Green "
48 Carlee Taylor   Lotto Belisol Ladies "
49 Annelies Van Doorslaer   Cyclelive Plus-Zannata "
50 Joane Hogan   Bizkaia-Durango "
51 Irene Sansebastian   Bizkaia-Durango "
52 Emilia Fahlin   Hitec Products UCK "
53 Dorleta Eskamendi   Bizkaia-Durango "
54 Mireia Epelde   Michela Fanini-Rox "
55 Trixi Worrack   Specialized Lululemon "
56 Kaat Hannes   Lotto Belisol Ladies "
57 Patricia Schwager   Faren-Lets Go Finland "
58 Romy Kasper   Boels Dolmans Cycling Team "
59 Sharon Laws   Lotto Belisol Ladies "
60 Stephanie Pohl   Team Futurumshop "
61 Jessica Kihlbom   Gramo Go Green "
62 Alexia Muffat   Lointek "
63 Martine Bras   Boels Dolmans Cycling Team "
64 Pauline Ferrand  Rabo Women 0:11:10
65 Lizzie Amitstead   Boels Dolmans Cycling Team "
66 Katie Colclough   Specialized Lululemon 0:11:24
67 Silvia Valsecchi   Bepink 0:12:48
68 Evelyne Arijs   Sengers Ladies Cycling Team 0:13:30
69 Elena Berlato   Fassa Bortolo 0:14:44
70 Alice Algisi   Bepink 0:14:53
71 Rosella Callovi   Pasta Zara-Cogeas "
72 Sarah Lena Hofmann   Team Futurumshop "
73 Loes Gunnewijk   Orica-AIS "
74 Emma Crum   Lointek "
75 Edwige Pitel   Michela Fanini-Rox 0:15:03
76 Chiara Pierebon   Fassa Bortolo 0:18:09
77 Esra Tromp   Team Argos-Shimano "
78 Irene Bitto   Fassa Bortolo "
79 Marijn De Vries   Lotto Belisol Ladies "
80 Marieke Van Wanroij   Boels Dolmans Cycling Team "
81 Geerike Schreurs   Sengers Ladies Cycling Team 0:19:30
82 Azzurrad'Intino   Michela Fanini-Rox 0:22:02
83 Simona Frapporti   Bepink 0:22:05
84 Mayalen Noriega   Bizkaia-Durango 0:24:29
85 Giada Borgato   Pasta Zara-Cogeas 0:25:19
86 Carla Ryan   Cyclelive Plus-Zannata 0:25:57
87 Mirella Ehrin   Gramo Go Green 0:29:12
88 Edita Janeliunate   Pasta Zara-Cogeas "
89 Liz Hatch   Cyclelive Plus-Zannata 0:29:22
90 Latoya Brulee   Cyclelive Plus-Zannata 0:29:50
91 Arnelies Dom   Cyclelive Plus-Zannata 0:31:30
Points classification
Position Name Team Points
1 Marianne Vos  Rabo Women 46
2 Adrie Visser   Boels Dolmans Cycling Team 29
3 Emma Johansson   Orica-AIS 26
4 Tiffany Cromwell   Orica-AIS 25
5 Christine Majerus   Sengers Ladies Cycling Team 23
6 Elisa Longo-Borghini   Hitec Products UCK 20
7 Rossella Ratto   Hitec Products UCK 17
8 Annemiek Van Vieuten  Rabo Women 14
9 Evelyn Stevens   Specialized Lululemon 12
10 Fabiana Luperini   Faren-Lets Go Finland 10
11 Loren Rowney   Specialized Lululemon 10
12 Elke Gebhardt   Team Argos-Shimano 10
13 Alena Amialiusik   Bepink 9
14 Anna Van Der Breggen   Sengers Ladies Cycling Team 8
15 Belen Lopez   Lointek 7
16 Christel Ferrier   Faren-Lets Go Finland 7
17 Pauline Ferrand  Rabo Women 7
18 Megan Guamier  Rabo Women 6
19 Sara Mustonen   Faren-Lets Go Finland 6
20 Edita Janeliunate   Pasta Zara-Cogeas 5
21 Ashieigh Moolman   Lotto Belisol Ladies 5
22 Lucinda Brand  Rabo Women 4
23 Annette Edmonson   Orica-AIS 4
24 Shara Gillow   Orica-AIS 3
25 Lisa Brennauer   Specialized Lululemon 3
Mountains classification
Position Name Team Points
1 Elisa Longo-Borghini   Hitec Products UCK 14
2 Emma Johansson   Orica-AIS 8
3 Tiffany Cromwell   Orica-AIS 6
4 Evelyn Stevens   Specialized Lululemon 4
5 Lisa Brennauer   Specialized Lululemon 3
6 Fabiana Luperini   Faren-Lets Go Finland 2
7 Ashieigh Moolman   Lotto Belisol Ladies 2
8 Marta Bastianelli   Faren-Lets Go Finland 2
9 Marianne Vos  Rabo Women 1
10 Lorena Vargas   Pasta Zara-Cogeas 1
Sprint classification
Position Name Team Points
1 Christine Majerus   Sengers Ladies Cycling Team 11
2 Adrie Visser   Boels Dolmans Cycling Team 9
3 Marianne Vos  Rabo Women 5
4 Edita Janeliunate   Pasta Zara-Cogeas 5
5 Tiffany Cromwell   Orica-AIS 3
6 Emma Johansson   Orica-AIS 1
7 Maaike Polspoel   Sengers Ladies Cycling Team 1
8 Loren Rowney   Specialized Lululemon 1
Teams classification
Position Team Result
1 Orica-AIS 15:00:18
2 Rabo Women 0:01:13
3 Specialized Lululemon 0:05:03
4 Lointek 0:05:45
5 Sengers Ladies Cycling Team "
6 Faren-Lets Go Finland 0:07:13
7 Hitec Products UCK 0:10:40
8 Bizkaia-Durango 0:14:33
9 Bepink 0:16:14
10 Fassa Bortolo 0:17:09
11 Pasta Zara-Cogeas 0:17:21
12 Lotto Belisol Ladies 0:20:43
13 Team Argos-Shimano 0:22:10
14 Team Futurumshop 0:29:39
15 Boels Dolmans Cycling Team "
16 Gramo Go Green "
17 Michela Fanini-Rox 0:29:49
18 Cyclelive Plus-Zannata 0:55:38

 

Back to Top

 

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is  NewsResults [at] Womenscycling.net

To contact the webmaster, the address is : Webmaster [at] Womenscycling.net

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.  Replace  [at]  with  @

Back to Top

 

 

Copyright WomensCycling.net 2004 - 2013