_________________________________________________________________

Home

Latest Additions

 Calendar 2012

Archive

 

About

_________________________________________________________________

 
 

17' Giro della Toscana

 

 

WCN quicklink >>   Prologue   Prologue Full   Stage 1      Stage 1 Full       Stage 2     Stage 2 Full     

                                    Stage 3    Stage 3 Full    Stage 4    Stage 4 Full  

Previous coverage of Giro Della Toscana  >>  2012   2011   2010   2009    2008    2007    2006

      

 

 

On this page >>   Results      General Classification 

 

Stage 1 Full Results

Stage details - places, distance

 

Results

Position Name Team Time/Gap
1 Giorgia Bronzini   Diadora Pasta Zara 2:31:31
2 Marta Tagliaferro   MCipollini Giambenini "
3 Giada Borgato   Diadora Pasta Zara "
4 Valentina Scandolara   S.C. Michela Fanini Rox "
5 Simona Frapporti   Be Pink "
6 Annemiek Van Vleuten   Rabo Women  "
7 Barbara Guarischi   Fassa Bortolo Servetto "
8 Romy Kasper   RusVelo "
9 Jessie MacLean   Orica AIS "
10 Julia Martisova   Be Pink "
11 Anna Bianca Schnitzmeier   German National Team "
12 Lauren Hall  TIBCO "
13 Yulia Iliynikh   Lointek "
14 Enerit Iturriagaetxebarria   Lointek "
15 Carmen Small   USA National Team "
16 Alona Andruk   Vaiano Tepso "
17 Alexandra Burchenkova   S.C. Michela Fanini Rox "
18 Malgorzata Jasinska   MCipollini Giambenini "
19 Katarzyna Sosna   Vaiano Tepso "
20 Rossella Ratto   Verinlegno Fabiani "
21 Tatiana Guderzo   MCipollini Giambenini "
22 Jennifer Fiori   Fassa Bortolo Servetto "
23 Megan Guarnier  TIBCO "
24 Tiffany Cromwell   Orica AIS "
25 Grete Treier   S.C. Michela Fanini Rox "
26 Amanda Miller  TIBCO "
27 Luisa Tamanini   Faren Honda Team "
28 Fabiana Luperini   Faren Honda Team "
29 Martina Ruzickova   S.C. Michela Fanini Rox "
30 Uenia Fernandes Da Souza   Forno D'asolo Colavita "
31 Chiara Vanni   Verinlegno Fabiani "
32 Roxane Knetemann   Rabo Women  "
33 Inga Cilvinaite   Diadora Pasta Zara "
34 Flavia Oliveira   Forno D'asolo Colavita "
35 Edita Janeliunaite   Diadora Pasta Zara "
36 Janel Holcom   USA National Team "
37 Lauren Kitchen   Rabo Women  "
38 Valentina Carretta   MCipollini Giambenini "
39 Sara Duster   Rabo Women  "
40 Valentina Bastianelli   Vaiano Tepso "
41 Tayler Wiles   USA National Team "
42 Sara Lena Hofmann   German National Team "
43 Lisa Brennauer   German National Team "
44 Anastasia Chulkova   Forno D'asolo Colavita "
45 Stephanie Pohl   German National Team "
46 Alessandra Borchi   MCipollini Giambenini "
47 Sanne Van Paassen   Rabo Women  "
48 Francesca Cauz   Fassa Bortolo Servetto "
49 Ursa Pintar   Slovenia National Team "
50 Elke Gebhardt   Be Pink "
51 Nicole Cooke   Faren Honda Team "
52 Marie Therese Ludwig   German National Team "
53 Sabrina Stultiens   Rabo Women  "
54 Alessia Martini   Vaiano Tepso "
55 Meredith Miller  TIBCO "
56 Anna Potokina   Lointek "
57 Petra Zrinsek   Be Pink "
58 Tetyana Riabchenko   Forno D'asolo Colavita "
59 Jennifer Hohl   Faren Honda Team "
60 Belen Lopez   Lointek "
61 Sari Saarelainen   Forno D'asolo Colavita "
62 Lucia Gonzales   Lointek "
63 Olga Zabelinskaya   RusVelo "
64 Agne Silinyte   Diadora Pasta Zara "
65 Erika Cecchel   Fassa Bortolo Servetto "
66 Marta Bastianelli   MCipollini Giambenini "
67 Lara Vieceli   Verinlegno Fabiani "
68 Veronica Leal Balderas   S.C. Michela Fanini Rox "
69 Emily Kachorek   USA National Team "
70 Irina Molicheva   RusVelo "
71 Alice Algise   Be Pink "
72 Svetlana Bubnenkova   RusVelo "
73 Elena Berlato   Fassa Bortolo Servetto 0:00:16
74 Ivana Gatto   Fassa Bortolo Servetto "
75 Alena Sitsko   All Sports "
76 Natalia Boyarskaya   RusVelo "
77 Jamie Bookwalter   USA National Team "
78 Ruth Winder   USA National Team "
79 Tjasa Rutar   Slovenia National Team "
80 Veronique Fortin  TIBCO 0:00:47
81 Samantha Schneider  TIBCO "
82 Amanda Spratt   Orica AIS 0:01:00
83 Silvia Valsecchi   Be Pink "
84 Ajeda Opeka   Slovenia National Team 0:03:00
85 Monica Ceccon   Team Alfonsina "
86 Anita Szeghalminekenyo   Hungarian National Team "
87 Amber Pierce   Diadora Pasta Zara "
88 Alenka Novak   Slovenia National Team 0:06:57
89 Francesca Martinelli   All Sports "
90 Urska Kalan   Slovenia National Team "
91 Yulia Blindyuk   Faren Honda Team "
92 Elena Utrobina   Faren Honda Team "
93 Michal Ella   S.C. Michela Fanini Rox "
94 Dorota Gregorowicz   Verinlegno Fabiani "
95 Azzurra D'intino   Team Alfonsina "
96 Francesca Gessica Mazzei   Team Alfonsina "
97 Aleksandra Sosenko   Vaiano Tepso "
98 Mathilde Favre   Lointek 0:07:09
99 Lidia Malachova   RusVelo 0:13:10
100 Beatrice Tonini   Team Alfonsina 0:13:12
101 Barbara Venerito   Verinlegno Fabiani 0:14:35
102 Chiara Stefanazzi   Team Alfonsina "
103 Jessica Paganelli   Team Alfonsina "
104 Rowena Fry   Orica AIS "
105 Irene Falorni   All Sports "
106 Marika Bonazzi   Team Alfonsina "
DNF Odette Bertolin   Verinlegno Fabiani "
DNF Polona Batagelj   Slovenia National Team "
DNF Anna Trevisi   Vaiano Tepso "
DNF Whitney Gaggioli   Forno D'asolo Colavita "
DNF Szilvia Anyos   Hungarian National Team "
DNF Krisztina Jurenka   Hungarian National Team "
DNF Kornelia Epres   Hungarian National Team "
DNS Valeria Di Bartolomeo   All Sports "

 

Back to Top

 

General Classification

Position Name Team Time/Gap
1 Marta Tagliaferro   MCipollini Giambenini 2:34:24
2 Annemiek Van Vleuten   Rabo Women  0:00:04
3 Megan Guarnier  TIBCO 0:00:05
4 Alexandra Burchenkova   S.C. Michela Fanini Rox 0:00:08
5 Rossella Ratto   Verinlegno Fabiani 0:00:09
6 Amanda Miller  TIBCO "
7 Lauren Hall  TIBCO 0:00:10
8 Carmen Small   USA National Team "
9 Giada Borgato   Diadora Pasta Zara "
10 Inga Cilvinaite   Diadora Pasta Zara "
11 Katarzyna Sosna   Vaiano Tepso "
12 Silvia Valsecchi   Be Pink "
13 Grete Treier   S.C. Michela Fanini Rox "
14 Simona Frapporti   Be Pink 0:00:11
15 Lisa Brennauer   German National Team "
16 Giorgia Bronzini   Diadora Pasta Zara "
17 Elke Gebhardt   Be Pink "
18 Yulia Iliynikh   Lointek 0:00:12
19 Tatiana Guderzo   MCipollini Giambenini "
20 Sara Duster   Rabo Women  "
21 Tiffany Cromwell   Orica AIS "
22 Tayler Wiles   USA National Team 0:00:13
23 Valentina Carretta   MCipollini Giambenini "
24 Martina Ruzickova   S.C. Michela Fanini Rox 0:00:14
25 Emily Kachorek   USA National Team "
26 Meredith Miller  TIBCO "
27 Sanne Van Paassen   Rabo Women  0:00:15
28 Janel Holcom   USA National Team "
29 Edita Janeliunaite   Diadora Pasta Zara "
30 Anastasia Chulkova   Forno D'asolo Colavita "
31 Alessandra Borchi   MCipollini Giambenini "
32 Stephanie Pohl   German National Team 0:00:16
33 Marta Bastianelli   MCipollini Giambenini "
34 Valentina Scandolara   S.C. Michela Fanini Rox "
35 Romy Kasper   RusVelo "
36 Agne Silinyte   Diadora Pasta Zara "
37 Luisa Tamanini   Faren Honda Team 0:00:17
38 Jessie MacLean   Orica AIS 0:00:18
39 Alona Andruk   Vaiano Tepso "
40 Olga Zabelinskaya   RusVelo "
41 Enerit Iturriagaetxebarria   Lointek 0:00:19
42 Roxane Knetemann   Rabo Women  "
43 Fabiana Luperini   Faren Honda Team "
44 Tetyana Riabchenko   Forno D'asolo Colavita "
45 Barbara Guarischi   Fassa Bortolo Servetto "
46 Svetlana Bubnenkova   RusVelo "
47 Sari Saarelainen   Forno D'asolo Colavita "
48 Irina Molicheva   RusVelo "
49 Sabrina Stultiens   Rabo Women  "
50 Julia Martisova   Be Pink 0:00:20
51 Anna Bianca Schnitzmeier   German National Team "
52 Valentina Bastianelli   Vaiano Tepso "
53 Belen Lopez   Lointek "
54 Veronica Leal Balderas   S.C. Michela Fanini Rox "
55 Lara Vieceli   Verinlegno Fabiani "
56 Malgorzata Jasinska   MCipollini Giambenini 0:00:21
57 Nicole Cooke   Faren Honda Team "
58 Jennifer Fiori   Fassa Bortolo Servetto 0:00:22
59 Anna Potokina   Lointek "
60 Alessia Martini   Vaiano Tepso 0:00:23
61 Erika Cecchel   Fassa Bortolo Servetto 0:00:24
62 Jennifer Hohl   Faren Honda Team 0:00:26
63 Flavia Oliveira   Forno D'asolo Colavita "
64 Ursa Pintar   Slovenia National Team 0:00:27
65 Marie Therese Ludwig   German National Team "
66 Lauren Kitchen   Rabo Women  "
67 Alice Algise   Be Pink 0:00:28
68 Francesca Cauz   Fassa Bortolo Servetto "
69 Petra Zrinsek   Be Pink 0:00:30
70 Lucia Gonzales   Lointek "
71 Uenia Fernandes Da Souza   Forno D'asolo Colavita 0:00:31
72 Chiara Vanni   Verinlegno Fabiani "
73 Sara Lena Hofmann   German National Team 0:00:32
74 Jamie Bookwalter   USA National Team 0:00:33
75 Natalia Boyarskaya   RusVelo 0:00:34
76 Ruth Winder   USA National Team 0:00:36
77 Alena Sitsko   All Sports "
78 Tjasa Rutar   Slovenia National Team 0:00:37
79 Elena Berlato   Fassa Bortolo Servetto "
80 Ivana Gatto   Fassa Bortolo Servetto 0:00:38
81 Samantha Schneider  TIBCO 0:01:05
82 Veronique Fortin  TIBCO 0:01:09
83 Amanda Spratt   Orica AIS 0:01:29
84 Amber Pierce   Diadora Pasta Zara 0:03:21
85 Ajeda Opeka   Slovenia National Team 0:03:23
86 Anita Szeghalminekenyo   Hungarian National Team 0:03:26
87 Monica Ceccon   Team Alfonsina 0:03:31
88 Aleksandra Sosenko   Vaiano Tepso 0:07:06
89 Elena Utrobina   Faren Honda Team 0:07:16
90 Dorota Gregorowicz   Verinlegno Fabiani 0:07:22
91 Michal Ella   S.C. Michela Fanini Rox 0:07:26
92 Alenka Novak   Slovenia National Team "
93 Urska Kalan   Slovenia National Team 0:07:28
94 Yulia Blindyuk   Faren Honda Team 0:07:32
95 Mathilde Favre   Lointek "
96 Francesca Gessica Mazzei  All Sports 0:07:35
97 Francesca Martinelli   All Sports "
98 Azzurra D'intino   Team Alfonsina 0:07:38
99 Lidia Malachova   RusVelo 0:13:31
100 Beatrice Tonini   Team Alfonsina 0:13:49
101 Rowena Fry   Orica AIS 0:14:59
102 Jessica Paganelli   Team Alfonsina 0:15:06
103 Chiara Stefanazzi   Team Alfonsina 0:15:08
104 Barbara Venerito   Verinlegno Fabiani 0:15:10
105 Irene Falorni   All Sports 0:15:11
106 Marika Bonazzi   Team Alfonsina 0:15:15
Points classification "
Position Name Team Points
1 Annemiek Van Vleuten   Rabo Women  20
2 Marta Tagliaferro   MCipollini Giambenini 19
3 Giorgia Bronzini   Diadora Pasta Zara 15
4 Megan Guarnier  TIBCO 12
5 Alexandra Burchenkova   S.C. Michela Fanini Rox 10
6 Giada Borgato   Diadora Pasta Zara 10
7 Amanda Miller  TIBCO 8
8 Valentina Scandolara   S.C. Michela Fanini Rox 8
9 Simona Frapporti   Be Pink 6
10 Aleksandra Sosenko   Vaiano Tepso 6
11 Rossella Ratto   Verinlegno Fabiani 5
12 Barbara Guarischi   Fassa Bortolo Servetto 4
13 Lauren Hall  TIBCO 3
14 Romy Kasper   RusVelo 3
15 Carmen Small   USA National Team 2
16 Silvia Valsecchi   Be Pink 2
17 Jessie MacLean   Orica AIS 2
18 Inga Cilvinaite   Diadora Pasta Zara 1
19 Yulia Iliynikh   Lointek 1
20 Julia Martisova   Be Pink 1
Sprint classification
Position Name Team Points
1 Lisa Brennauer   German National Team 8
2 Carmen Small   USA National Team 5
3 Romy Kasper   RusVelo 3
4 Agne Silinyte   Diadora Pasta Zara 1
5 Malgorzata Jasinska   MCipollini Giambenini 1
Mountains classification
Position Name Team Points
1 Grete Treier   S.C. Michela Fanini Rox 6
2 Fabiana Luperini   Faren Honda Team 4
3 Natalia Boyarskaya   RusVelo 2

 

Back to Top

 

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is  NewsResults [at] Womenscycling.net

To contact the webmaster, the address is : Webmaster [at] Womenscycling.net

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.  Replace  [at]  with  @

Back to Top

 

Copyright WomensCycling.net 2004 - 2012