_________________________________________________________________

Home

Latest Additions

 Calendar 2012

Archive

 

About

_________________________________________________________________

 
 

17' Giro della Toscana

 

 

WCN quicklink >>   Prologue   Prologue Full   Stage 1      Stage 1 Full       Stage 2     Stage 2 Full     

                                    Stage 3    Stage 3 Full    Stage 4    Stage 4 Full  

Previous coverage of Giro Della Toscana  >>  2012   2011   2010   2009    2008    2007    2006

      

 

 

On this page >>   Results      General Classification 

 

Prologue Full Results

Campi Bisenzio, 2.2km

 

Results

Position Name Team Time/Gap
1 Annemiek Van Vleuten  Rabo Women  0:02:57
2 Megan Guarnier   Tibco 0:00:01
3 Alexandra Burchenkova   S.C. Michela Fanini Rox 0:00:04
4 Amanda Miller   Tibco 0:00:05
5 Aleksandra Sosenko   Vaiano Tepso " 
6 Rossella Ratto   Verinlegno Fabiani " 
7 Marta Tagliaferro   Mcipollini Giambenini " 
8 Lauren Hall   Tibco 0:00:06
9 Silvia Valsecchi   Bepink " 
10 Inga Cilvinaite   Diadora Pasta Zara " 
11 Grete Treier   S.C. Michela Fanini Rox " 
12 Katarzyna Sosna   Vaiano Tepso " 
13 Simona Frapporti   Bepink 0:00:07
14 Elke Gebhardt   Bepink " 
15 Lisa Brennauer   German National Team " 
16 Tiffany Cromwell   Orica AIS 0:00:08
17 Tatiana Guderzo   Mcipollini Giambenini " 
18 Sara Duster  Rabo Women  " 
19 Carmen Small   USA National Team " 
20 Tayler Wiles   USA National Team 0:00:09
21 Valentina Carretta   Mcipollini Giambenini " 
22 Yulia Iliynikh   Lointek " 
23 Meredith Miller   Tibco 0:00:10
24 Giada Borgato   Diadora Pasta Zara " 
25 Emily Kachorek   USA National Team " 
26 Martina Ruzickova   S.C. Michela Fanini Rox " 
27 Alessandra Borchi   Mcipollini Giambenini 0:00:11
28 Janel Holcom   USA National Team " 
29 Anastasia Chulkova   Forno D'asolo Colavita " 
30 Edita Janeliunaite   Diadora Pasta Zara " 
31 Sanne Van Paassen  Rabo Women  " 
32 Stephanie Pohl   German National Team 0:00:12
33 Valentina Scandolara   S.C. Michela Fanini Rox " 
34 Marta Bastianelli   Mcipollini Giambenini " 
35 Agne Silinyte   Diadora Pasta Zara " 
36 Romy Kasper   Rusvelo " 
37 Luisa Tamanini   Faren Honda Team 0:00:13
38 Jamie Bookwalter   USA National Team " 
39 Alona Andruk   Vaiano Tepso 0:00:14
40 Olga Zabelinskaya   Rusvelo " 
41 Natalia Boyarskaya   Rusvelo " 
42 Jessie Maclean   Orica AIS " 
43 Samantha Schneider   Tibco " 
44 Anna Trevisi   Vaiano Tepso " 
45 Barbara Guarischi   Fassa Bortolo Servetto 0:00:15
46 Irina Molicheva   Rusvelo " 
47 Enerit Iturriagaetxebarria   Lointek " 
48 Fabiana Luperini   Faren Honda Team " 
49 Sari Saarelainen   Forno D'asolo Colavita " 
50 Whitney Gaggioli   Forno D'asolo Colavita " 
51 Sabrina Stultiens  Rabo Women  " 
52 Roxane Knetemann  Rabo Women  " 
53 Elena Utrobina   Faren Honda Team " 
54 Tetyana Riabchenko   Forno D'asolo Colavita " 
55 Svetlana Bubnenkova   Rusvelo " 
56 Alena Sitsko   All Sports 0:00:16
57 Ruth Winder   USA National Team " 
58 Lara Vieceli   Verinlegno Fabiani " 
59 Valentina Bastianelli   Vaiano Tepso " 
60 Belen Lopez   Lointek " 
61 Julia Martisova   Bepink " 
62 Anna Bianca Schnitzmeier   German National Team " 
63 Veronica Leal Balderas   S.C. Michela Fanini Rox " 
64 Polona Batagelj   Slovenia National Team 0:00:17
65 Elena Berlato   Fassa Bortolo Servetto " 
66 Lidia Malachova   Rusvelo " 
67 Tjasa Rutar   Slovenia National Team " 
68 Nicole Cooke   Faren Honda Team " 
69 Amber Pierce   Diadora Pasta Zara " 
70 Giorgia Bronzini   Diadora Pasta Zara " 
71 Malgorzata Jasinska   Mcipollini Giambenini " 
72 Jennifer Fiori   Fassa Bortolo Servetto 0:00:18
73 Anna Potokina   Lointek " 
74 Ivana Gatto   Fassa Bortolo Servetto " 
75 Veronique Fortin   Tibco " 
76 Alessia Martini   Vaiano Tepso 0:00:19
77 Ajeda Opeka   Slovenia National Team " 
78 Mathilde Favre   Lointek " 
79 Rowena Fry   Orica AIS 0:00:20
80 Erika Cecchel   Fassa Bortolo Servetto " 
81 Dorota Gregorowicz   Verinlegno Fabiani 0:00:21
82 Jennifer Hohl   Faren Honda Team 0:00:22
83 Flavia Oliveira   Forno D'asolo Colavita " 
84 Anita Szeghalminekenyo   Hungarian National Team " 
85 Odette Bertolin   Verinlegno Fabiani 0:00:23
86 Lauren Kitchen  Rabo Women  " 
87 Ursa Pintar   Slovenia National Team " 
88 Marie Therese Ludwig   German National Team " 
89 Francesca Cauz   Fassa Bortolo Servetto 0:00:24
90 Alice Algise   Bepink " 
91 Amanda Spratt   Orica AIS 0:00:25
92 Alenka Novak   Slovenia National Team " 
93 Michal Ella   S.C. Michela Fanini Rox " 
94 Petra Zrinsek   Bepink 0:00:26
95 Lucia Gonzales   Lointek " 
96 Jessica Paganelli   Team Alfonsina 0:00:27
97 Uenia Fernandes Da Souza   Forno D'asolo Colavita " 
98 Monica Ceccon   Team Alfonsina " 
99 Chiara Vanni   Verinlegno Fabiani " 
100 Valeria Di Bartolomeo   All Sports " 
101 Urska Kalan   Slovenia National Team " 
102 Sara Lena Hofmann   German National Team 0:00:28
103 Chiara Stefanazzi   Team Alfonsina 0:00:29
104 Barbara Venerito   Verinlegno Fabiani 0:00:31
105 Krisztina Jurenka   Hungarian National Team " 
106 Yulia Blindyuk   Faren Honda Team " 
107 Irene Falorni   All Sports 0:00:32
108 Beatrice Tonini   Team Alfonsina 0:00:33
109 Francesca Gessica Mazzei   All Sports 0:00:34
110 Francesca Martinelli   All Sports " 
111 Marika Bonazzi   Team Alfonsina 0:00:36
112 Azzurra D'intino   Team Alfonsina 0:00:37
113 Szilvia Anyos   Hungarian National Team 0:00:38
114 Kornelia Epres   Hungarian National Team 0:00:42

 

Back to Top

 

General Classification

Position Name Team Time/Gap
1 Annemiek Van Vleuten  Rabo Women  0:02:57
2 Megan Guarnier   Tibco 0:00:01
3 Alexandra Burchenkova   S.C. Michela Fanini Rox 0:00:04
4 Amanda Miller   Tibco 0:00:05
5 Aleksandra Sosenko   Vaiano Tepso " 
6 Rossella Ratto   Verinlegno Fabiani " 
7 Marta Tagliaferro   Mcipollini Giambenini " 
8 Lauren Hall   Tibco 0:00:06
9 Silvia Valsecchi   Bepink " 
10 Inga Cilvinaite   Diadora Pasta Zara " 
11 Grete Treier   S.C. Michela Fanini Rox " 
12 Katarzyna Sosna   Vaiano Tepso " 
13 Simona Frapporti   Bepink 0:00:07
14 Elke Gebhardt   Bepink " 
15 Lisa Brennauer   German National Team " 
16 Tiffany Cromwell   Orica AIS 0:00:08
17 Tatiana Guderzo   Mcipollini Giambenini "
18 Sara Duster  Rabo Women  "
19 Carmen Small   USA National Team "
20 Tayler Wiles   USA National Team 0:00:09
21 Valentina Carretta   Mcipollini Giambenini "
22 Yulia Iliynikh   Lointek "
23 Meredith Miller   Tibco 0:00:10
24 Giada Borgato   Diadora Pasta Zara "
25 Emily Kachorek   USA National Team "
26 Martina Ruzickova   S.C. Michela Fanini Rox "
27 Alessandra Borchi   Mcipollini Giambenini 0:00:11
28 Janel Holcom   USA National Team "
29 Anastasia Chulkova   Forno D'asolo Colavita "
30 Edita Janeliunaite   Diadora Pasta Zara "
31 Sanne Van Paassen  Rabo Women  "
32 Stephanie Pohl   German National Team 0:00:12
33 Valentina Scandolara   S.C. Michela Fanini Rox "
34 Marta Bastianelli   Mcipollini Giambenini "
35 Agne Silinyte   Diadora Pasta Zara "
36 Romy Kasper   Rusvelo "
37 Luisa Tamanini   Faren Honda Team 0:00:13
38 Jamie Bookwalter   USA National Team "
39 Alona Andruk   Vaiano Tepso 0:00:14
40 Olga Zabelinskaya   Rusvelo "
41 Natalia Boyarskaya   Rusvelo "
42 Jessie Maclean   Orica AIS "
43 Samantha Schneider   Tibco "
44 Anna Trevisi   Vaiano Tepso "
45 Barbara Guarischi   Fassa Bortolo Servetto 0:00:15
46 Irina Molicheva   Rusvelo "
47 Enerit Iturriagaetxebarria   Lointek "
48 Fabiana Luperini   Faren Honda Team "
49 Sari Saarelainen   Forno D'asolo Colavita "
50 Whitney Gaggioli   Forno D'asolo Colavita "
51 Sabrina Stultiens  Rabo Women  "
52 Roxane Knetemann  Rabo Women  "
53 Elena Utrobina   Faren Honda Team "
54 Tetyana Riabchenko   Forno D'asolo Colavita "
55 Svetlana Bubnenkova   Rusvelo "
56 Alena Sitsko   All Sports 0:00:16
57 Ruth Winder   USA National Team "
58 Lara Vieceli   Verinlegno Fabiani "
59 Valentina Bastianelli   Vaiano Tepso "
60 Belen Lopez   Lointek "
61 Julia Martisova   Bepink "
62 Anna Bianca Schnitzmeier   German National Team "
63 Veronica Leal Balderas   S.C. Michela Fanini Rox "
64 Polona Batagelj   Slovenia National Team 0:00:17
65 Elena Berlato   Fassa Bortolo Servetto "
66 Lidia Malachova   Rusvelo "
67 Tjasa Rutar   Slovenia National Team "
68 Nicole Cooke   Faren Honda Team "
69 Amber Pierce   Diadora Pasta Zara "
70 Giorgia Bronzini   Diadora Pasta Zara "
71 Malgorzata Jasinska   Mcipollini Giambenini "
72 Jennifer Fiori   Fassa Bortolo Servetto 0:00:18
73 Anna Potokina   Lointek "
74 Ivana Gatto   Fassa Bortolo Servetto "
75 Veronique Fortin   Tibco "
76 Alessia Martini   Vaiano Tepso 0:00:19
77 Ajeda Opeka   Slovenia National Team "
78 Mathilde Favre   Lointek "
79 Rowena Fry   Orica AIS 0:00:20
80 Erika Cecchel   Fassa Bortolo Servetto "
81 Dorota Gregorowicz   Verinlegno Fabiani 0:00:21
82 Jennifer Hohl   Faren Honda Team 0:00:22
83 Flavia Oliveira   Forno D'asolo Colavita "
84 Anita Szeghalminekenyo   Hungarian National Team "
85 Odette Bertolin   Verinlegno Fabiani 0:00:23
86 Lauren Kitchen  Rabo Women  "
87 Ursa Pintar   Slovenia National Team "
88 Marie Therese Ludwig   German National Team "
89 Francesca Cauz   Fassa Bortolo Servetto 0:00:24
90 Alice Algise   Bepink "
91 Amanda Spratt   Orica AIS 0:00:25
92 Alenka Novak   Slovenia National Team "
93 Michal Ella   S.C. Michela Fanini Rox "
94 Petra Zrinsek   Bepink 0:00:26
95 Lucia Gonzales   Lointek "
96 Jessica Paganelli   Team Alfonsina 0:00:27
97 Uenia Fernandes Da Souza   Forno D'asolo Colavita "
98 Monica Ceccon   Team Alfonsina "
99 Chiara Vanni   Verinlegno Fabiani "
100 Valeria Di Bartolomeo   All Sports "
101 Urska Kalan   Slovenia National Team "
102 Sara Lena Hofmann   German National Team 0:00:28
103 Chiara Stefanazzi   Team Alfonsina 0:00:29
104 Barbara Venerito   Verinlegno Fabiani 0:00:31
105 Krisztina Jurenka   Hungarian National Team "
106 Yulia Blindyuk   Faren Honda Team "
107 Irene Falorni   All Sports 0:00:32
108 Beatrice Tonini   Team Alfonsina 0:00:33
109 Francesca Gessica Mazzei   All Sports 0:00:34
110 Francesca Martinelli   All Sports "
111 Marika Bonazzi   Team Alfonsina 0:00:36
112 Azzurra D'intino   Team Alfonsina 0:00:37
113 Szilvia Anyos   Hungarian National Team 0:00:38
114 Kornelia Epres   Hungarian National Team 0:00:42
Points classification
Position Name Team Points
1 Annemiek Van Vleuten  Rabo Women  15
2 Megan Guarnier   Tibco 12
3 Alexandra Burchenkova   S.C. Michela Fanini Rox 10
4 Amanda Miller   Tibco 8
5 Aleksandra Sosenko   Vaiano Tepso 6
6 Rossella Ratto   Verinlegno Fabiani 5
7 Marta Tagliaferro   Mcipollini Giambenini 4
8 Lauren Hall   Tibco 3
9 Silvia Valsecchi   Bepink 2
10 Inga Cilvinaite   Diadora Pasta Zara 1

 

Back to Top

 

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is  NewsResults [at] Womenscycling.net

To contact the webmaster, the address is : Webmaster [at] Womenscycling.net

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.  Replace  [at]  with  @

Back to Top

 

Copyright WomensCycling.net 2004 - 2012