Home

Latest Additions

 Calendar 2009

Interviews

Photo Gallery

Links

New To Cycling?

2006 Archive (and earlier)

 
 

 

UCI Road World Cup 2011

World Cup Coverage  >>   2011    2010    2009   2008    2007    2006    2005

 

 

WCN quicklink >>  GP Plouay - Round 9    GP Plouay Preview - Round 9     Open de Suede, Vårgåda Round 8 

                                  Open de Suede, Vårgåda Round 7 TTT     Open de Suede Vårgåda Round 7 - Preview

                                 GP Valladolid Round 6     Chongming Round 5     La Fleche Wallonne Round 4   

                         Ronde van Drenthe, Round 3     Ronde van Drenthe, Preview     Ronde van Vlaanderen Round 2    

                                 Trofeo Binda Round 1    Trofeo Binda Race Preview 2011     World Cup Calendar    

UCI Website

 

      

On this page >>  Preview 2011 World Cup Vargarda 2011   Provisional Team List    Standings 

 

 

Preview Plouay World Cup 2011

Preview 

The final round of the World Cup for 2011 will be exciting. Annemiek van Vleuten and Marianne Vos (Nederland Bloeit) lead the overall standings ahead of Emma Johansson (Hitec). If Johansson wins the final race in Plouay, the Dutch pair would only need to be in the top 20 to secure the jersey for the team.

They will not have the race all their own way. 2009 and 2010 winner Emma Pooley (Garmin Cervelo) leads a strong team. The strong British contingent of  Lizzie Armitstead, Lucy Martin and Sharon Laws will test the legs of the teams to try to bring the win home for their team..   

HTC Highroad have a strong team, Judith Arndt lead a strong mix of riders, Emilia Fahlin and Amber Neben arrive fresh from the US. They are joined by Charlotte Becker, Evelyn Stevens and  Katie Colclough. 

Hitec Products UCK will want to ride well with Emma Johansson who sits third in the world cup standings. She is the only rider who can take the World Cup  jersey off Nederland Bloiet, but she must win to do so and then hope that neither van Vleuten nor Vos finish in the top twenty

Former winner of Plouay Nicole Cooke will be looking to ride strongly with her SC MCipollini Giambenini team.

Gauss will want to show well and arrive in Plouay in high spirits having just won Trophee d'Or. Tatiana Antoshina is riding along side the French Champion Christel Ferrier-Bruneau 

Topsport Vlaanderen 2012 - Ridley Team should never be discounted. They are led by  Grace Verbeke, winner of the 2010 Tour of Flanders

Diadora - Pasta Zara rode well at Trophee d'Or. Shelly Olds and Olga Zabelinskaya lead the team.

TIBCO - To The Top have a strong team led by Carmen Small. 

Top Girls Fassa Bortolo, AA Drink and Colavita Forno d' Asolo have strong riders and could stir up the race with Kirsten Wild and Giorgia Bronzini.

Other teams riding are; Lotto Honda, Dolmans Landscaping Team, Team GSD Gestion, Vienne Futuroscope, ASPTT Dijon - Bourgogne, Bizkaia-Durango, S.C. Michela Fanini Rox France, Russian Federation, Vaiano Solaristech and Spain.

Top Girls Fassa Bortolo,AA Drink and Colavita Forno d' Asolo have strong riders and could stur up the race with Kirsten Wild and Giorgia Bronzini.

Other teams riding are; Lotto Honda, Dolmans Landscaping Team, Team GSD Gestion, Vienne Futuroscope, ASPTT Dijon - Bourgogne, Bizkaia-Durango, S.C. Michela Fanini Rox France, Russian Federation, Vaiano Solaristech and Spain.

Back to Top

Provisional start lists

Provisional starters 
1 Emma Pooley  Garmin - Cervelo
2 Elizabeth Armitstead  Garmin - Cervelo
3 Noemi Cantele  Garmin - Cervelo
4 Sharon Laws  Garmin - Cervelo
5 Lucy Martin  Garmin - Cervelo
6 Iris Slappendel  Garmin - Cervelo
11 Marianne Vos  Nederland Bloeit
12 Sarah Düster  Nederland Bloeit
13 Loes Gunnewijk  Nederland Bloeit
14 Patricia Schwager  Nederland Bloeit
15 Noortje Tabak  Nederland Bloeit
16 Annemiek Van Vleuten  Nederland Bloeit
21 Emma Johansson  Hitec Products - UCK
22 Sara Mustonen  Hitec Products - UCK
23 Lise Nöstvold  Hitec Products - UCK
24 Fröydis Waerstad  Hitec Products - UCK
25 Lisa Brennauer  Hitec Products - UCK
26 Emilie Moberg  Hitec Products - UCK
31 Nicole Cooke  SC MCipollini Giambenini
32 Tatiana Guderzo  SC MCipollini Giambenini
33 Marta Bastianelli  SC MCipollini Giambenini
34 Rossella Callovi  SC MCipollini Giambenini
35 Monia Baccaille  SC MCipollini Giambenini
36 Fabiana Luperini  SC MCipollini Giambenini
41 Sofie De Vuyst  Lotto Honda Team
42 Ludivine Henrion  Lotto Honda Team
43 Ashleigh Moolman  Lotto Honda Team
44 Robyn De Groot  Lotto Honda Team
45 Joanna Van De Winkel  Lotto Honda Team
46 Laure Werner  Lotto Honda Team
51 Winanda Spoor  Dolmans Landscaping Team
52 Martine Bras  Dolmans Landscaping Team
53 Petra Dijkman  Dolmans Landscaping Team
54 Mascha Pijnenborg  Dolmans Landscaping Team
55 Janneke Ensing  Dolmans Landscaping Team
56 Laura Van Der Kamp  Dolmans Landscaping Team
61 Mélanie Bravard  Team GSD Gestion
62 Siobhan Horgan  Team GSD Gestion
63 Christine Majerus  Team GSD Gestion
64 Eugenie Mermillod  Team GSD Gestion
65 Fabienne Schauss  Team GSD Gestion
66 Lina-Kristin Schink  Team GSD Gestion
71 Julie Beveridge  Vienne Futuroscope
72 Marion Azam  Vienne Futuroscope
73 Karol-Ann Canuel  Vienne Futuroscope
74 Audrey Cordon  Vienne Futuroscope
75 Emmanuelle Merlot  Vienne Futuroscope
76 Marion Rousse  Vienne Futuroscope
81 Cristina Alcalde Huertanos  Bizkaia-Durango
82 Polona Batagelj  Bizkaia-Durango
83 Rocio Loureda Gonzalez  Bizkaia-Durango
84 Anna Sanchis Chafer  Bizkaia-Durango
85 Davina Summers  Bizkaia-Durango
91 Kirsten Wild  AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
92 Irene Van Den Broek  AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
93 Lucinda Brand  AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
94 Trixi Worrack  AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
95 Marijn De Vries  AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
96 Chantal Blaak  AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
101 Giorgia Bronzini  Colavita Forno d'Asolo
102 Barbara Guarischi  Colavita Forno d'Asolo
103 Giada Borgato  Colavita Forno d'Asolo
104 Alessandra D'ettorre  Colavita Forno d'Asolo
105 Uenia Fernandes Da Souza  Colavita Forno d'Asolo
106 Svetlana Pauliukaite  Colavita Forno d'Asolo
111 Béatrice Thomas  ASPTT Dijon - Bourgogne
112 Joanne Duval  ASPTT Dijon - Bourgogne
113 Alexia Muffat  ASPTT Dijon - Bourgogne
114 Margot Ortega  ASPTT Dijon - Bourgogne
115 Roxane Fournier  ASPTT Dijon - Bourgogne
116 Sylvie Gaillon  ASPTT Dijon - Bourgogne
121 Tatiana Antoshina  Gauss
122 Christel Ferrier-Bruneau  Gauss
123 Alessandra Borchi  Gauss
124 Sylwia Kapusta  Gauss
125 Elena Kuchinskaya  Gauss
126 Julia Martisova  Gauss
131 Grete Treier  S.C. Michela Fanini Rox
132 Martina Ruzickova  S.C. Michela Fanini Rox
133 Nina Ovcharenko  S.C. Michela Fanini Rox
134 Grete Treier  S.C. Michela Fanini Rox
135 Karin Aune  S.C. Michela Fanini Rox
136 Ella Michal  S.C. Michela Fanini Rox
141 Grace Verbeke  Topsport Vlaanderen 2012 - Ridley Team
142 Liesbet De Vocht  Topsport Vlaanderen 2012 - Ridley Team
143 Latoya Brulee  Topsport Vlaanderen 2012 - Ridley Team
144 Annelies Van Doorslaer  Topsport Vlaanderen 2012 - Ridley Team
145 Jolien d'Hoore  Topsport Vlaanderen 2012 - Ridley Team
146 Ine Beyen  Topsport Vlaanderen 2012 - Ridley Team
151 Alona Andruk  Diadora - Pasta Zara
152 Inga Cilvinaite  Diadora - Pasta Zara
153 Claudia Häusler  Diadora - Pasta Zara
154 Shelley Olds  Diadora - Pasta Zara
155 Eleonora Patuzzo  Diadora - Pasta Zara
156 Olga Zabelinskaya  Diadora - Pasta Zara
161 Judith Arndt  HTC Highroad Women
162 Charlotte Becker  HTC Highroad Women
163 Emilia Fahlin  HTC Highroad Women
164 Katie Colclough  HTC Highroad Women
165 Evelyn Stevens  HTC Highroad Women
166 Amber Neben  HTC Highroad Women
171 Aude Biannic  France
172 Magdale De Saint Jean  France
173 Amélie Rivat  France
174 Mélodie Leseur  France
175 Elodie Hegoburu  France
176 Alna Burato  France
191 Larisa Pankova  Russian Federation
192 Alexandra Burchenkova  Russian Federation
183 Yulia Iliynykh  Russian Federation
184 Marina Likhanova  Russian Federation
185 Elena Utrobina  Russian Federation
186 Anna Potokina  Russian Federation
191 Rasa Leleivyte  Vaiano Solaristech
192 Katarzyna Sosna  Vaiano Solaristech
193 Urte Juodvalkyte  Vaiano Solaristech
194 Chiara Vanni  Vaiano Solaristech
195 Eleonora Spaliviero  Vaiano Solaristech
196 Flavia Oliveira  Vaiano Solaristech
201 Eneritz Iturriagaetxebarria  Spain
202 Leire Olaberria  Spain
203 Belen Lopez Morales  Spain
204 Anna Ramirez  Spain
205 Joana Estava  Spain
206 Irene San Sebastian  Spain
211 Carmen McNellis Small  TIBCO - To The Top
212 Erinne Willock  TIBCO - To The Top
213 Joelle Numainville  TIBCO - To The Top
214 Megan Guarnier  TIBCO - To The Top
215 Tara Whitten  TIBCO - To The Top
216 Emma Mackie  TIBCO - To The Top
221 Elena Berlato  Top Girls Fassa Bortolo
222 Valentina Carretta  Top Girls Fassa Bortolo
223 Jennifer Fiori  Top Girls Fassa Bortolo
224 Simona Frapporti  Top Girls Fassa Bortolo
225 Elisa Longo Borghini  Top Girls Fassa Bortolo
226 Silvia Valsecchi  Top Girls Fassa Bortolo

 

Back to Top

World Cup Standings 2011

Position Name Team Binda Flanders Drenthe Fleche Chongming Valladolid Sweden TTT Sweden RR Total
1 Annemiek Van Vleuten Nederland Bloeit 35 75 24 24 30 8 16 75 287
2 Marianne Vos Nederland Bloeit 35 75 75 75 16 4 280
3 Emma Johansson Hitec Products - UCK 50 30 15 50 8 35 14 11 213
4 Judith Arndt HTC Highroad Women 21 27 35 30 35 15 163
5 Ina Teutenberg HTC Highroad Women 8 30 75 30 143
6 Lizzie Armitstead Garmin Cervelo 11 50 24 25 7 117
7 Emma Pooley Garmin - Cervelo 75 11 25 111
8 Kirsten Wild AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 4 50 30 24 108
9 Martine Bras DOLMANS LANDSCAPING TEAM 30 7 21 18 6 3 18 103
10 Ellen van Dijk HTC Highroad Women 35 50 85

 

Back to Top

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is  NewsResults [at] Womenscycling.net

To contact the webmaster, the address is : Webmaster [at] Womenscycling.net

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.  Replace  [at]  with  @

 

Back to Top

 

Copyright WomensCycling.net 2004 - 2011 ©