____________________________________________________________________

Home

Latest Additions

 Calendar 2011

Calendar 2012

Archive

About

____________________________________________________________________

 
 

Herald Sun Tour 2011

 

Honda Hybrid Women's Tour

 

Previous coverage of this event  >>     2011    2009

On this page >>  Full Results   General Classification 

 

 

Stage 5 - Full Results and General Classification

Lygon Street, Melbourne, 16 October 2011

 

Full Results

Position Name  Time Bonus
1 Kendelle HODGES (VIS Womens Road Team) 55:00:00 12
2 Venera ABSALIYAMOVA (Russian National Team) 0 9
3 Loren ROWNEY (Bundaberg Sugar) 13 7
4 Evgenya ROMANYUTA (Russian National Team) 13
5 Rebecca WERNER (Team SASI) 13
6 Gracie ELVIN (Team Blue) 13
7 Svetlana BOUBNENKOVA (Russian National Team) 13
8 Rebecca WIASAK (Suzuki/Trek) 13
9 Sue FORSYTH (Team SiS - NSW) 13 2
10 Trudy VAN DER STRAATEN (Team SiS - NSW) 13
11 Bridget OFFICER (Xosize) 13
12 Jess MUNDY (Team SASI) 13
13 Emma LAWSON (Pure Tasmania & Deloitte) 13 1
14 Lisa JACOBS (VIS Womens Road Team) 13 1
15 Chloe MCCONVILLE (VIS Womens Road Team) 13
16 India FAEHNDRICH (Team SiS - NSW) 13
17 Miranda GRIFFITHS (Xosize) 13
18 Allison RICE (Suzuki/Trek) 13
19 Sinead NOONAN (Team SASI) 13
20 Grace SULZBERGER (Pure Tasmania & Deloitte) 13
21 Zoe WATTERS (Bundaberg Sugar) 13
22 Kate FINEGAN (TDT Bikeforce RACE Team) 19
23 Amy BRADLEY (Bundaberg Sugar) 20
24 Natalia BOYARSKAYA (Russian National Team) 24
25 Melina BERNECKER (Team Red) +1:03
26 Megan BAGWORTH (Suzuki/Trek) +2:45
27 Lucy COLDWELL (Xosize) +2:45
28 Victoria KONDEL (Russian National Team) +2:45
29 Liz GEORGOURAS (Team SASI) +2:45
30 Ingrid TROTTER (Team Blue) +2:45
31 Stephanie IVES (Xosize) +2:45
32 Cassandra DODD (Nexgen) +2:45
33 Georgia BAKER (Pure Tasmania & Deloitte) +2:45
34 Sarah RILEY (TDT Bikeforce RACE Team) +2:45
35 Lauretta HANSON (Team Blue) +2:45
36 Taylah JENNINGS (Pure Tasmania & Deloitte) +2:45
37 Sarah COX (Pure Tasmania & Deloitte) +2:45
38 Alice WALLETT (Team Blue) +2:45
39 Heidi BUNTROCK (St Kilda Cycling Club) +2:45
40 Justyna LUBKOWSKI (St Kilda Cycling Club) +2:45
41 Kayla SALOPEK (Team SiS - NSW) +2:45
42 Ailie MCDONALD (Suzuki/Trek) +2:45
43 Laura MEADLEY (Suzuki/Trek) +2:45
44 Patricia PALMER (Bundaberg Sugar) +2:45
45 Katherine O'SHEA (VIS Womens Road Team) +2:45
46 Philippa READ (St Kilda Cycling Club) +6:06
47 Carly WILLIAMS (Team Red) +6:06
48 Alison RAAYMAKERS (St Kilda Cycling Club) +6:06
49 Rebecca STEVENSON (Nexgen) +9:09
50 Marlena KLAIC (St Kilda Cycling Club) +9:09
51 Katherine BAKER (Bundaberg Sugar) +9:09
52 Delphine ASTIER (TDT Bikeforce RACE Team) +9:09
53 Hayley GIDDENS (Team Red) +9:09
dns Nicole MCNAMARA (TDT Bikeforce RACE Team)
dns Chloe MCINTOSH (Team Blue)
dns Nicole WHITBURN (Team Red)
dns Stacey HOCKING (TDT Bikeforce RACE Team)
dns Narelle HARDS (Team SiS - NSW)

Back to Top

 

General Classification 

Position Name Time / Gap
1 Loren ROWNEY (Bundaberg Sugar) 4h33:32
2 Lisa JACOBS (VIS Womens Road Team) 2
3 Allison RICE (Suzuki/Trek) 15
4 Venera ABSALIYAMOVA (Russian National Team) 17
5 Svetlana BOUBNENKOVA (Russian National Team) 44
6 Grace SULZBERGER (Pure Tasmania & Deloitte) 56
7 Miranda GRIFFITHS (Xosize) +1:03
8 Sinead NOONAN (Team SASI) +1:05
9 Sue FORSYTH (Team SiS - NSW) +1:07
10 Jess MUNDY (Team SASI) +1:16
11 Rebecca WERNER (Team SASI) +1:18
12 Natalia BOYARSKAYA (Russian National Team) +1:32
13 Gracie ELVIN (Team Blue) +1:49
14 Trudy VAN DER STRAATEN (Team SiS - NSW) +1:51
15 Chloe MCCONVILLE (VIS Womens Road Team) +2:05
16 Amy BRADLEY (Bundaberg Sugar) +2:13
17 Kendelle HODGES (VIS Womens Road Team) +2:18
18 India FAEHNDRICH (Team SiS - NSW) +2:20
19 Rebecca WIASAK (Suzuki/Trek) +3:06
20 Emma LAWSON (Pure Tasmania & Deloitte) +3:55
21 Zoe WATTERS (Bundaberg Sugar) +4:38
22 Bridget OFFICER (Xosize) +5:52
23 Melina BERNECKER (Team Red) +6:29
24 Evgenya ROMANYUTA (Russian National Team) +6:31
25 Taylah JENNINGS (Pure Tasmania & Deloitte) +8:05
26 Stephanie IVES (Xosize) +8:07
27 Victoria KONDEL (Russian National Team) +8:42
28 Ingrid TROTTER (Team Blue) +9:11
29 Georgia BAKER (Pure Tasmania & Deloitte) +9:35
30 Kate FINEGAN (TDT Bikeforce RACE Team) +9:49
31 Lucy COLDWELL (Xosize) +9:55
32 Sarah COX (Pure Tasmania & Deloitte) +9:57
33 Ailie MCDONALD (Suzuki/Trek) +10:38
34 Cassandra DODD (Nexgen) +11:51
35 Patricia PALMER (Bundaberg Sugar) +12:20
36 Kayla SALOPEK (Team SiS - NSW) +12:23
37 Liz GEORGOURAS (Team SASI) +13:12
38 Heidi BUNTROCK (St Kilda Cycling Club) +13:17
39 Justyna LUBKOWSKI (St Kilda Cycling Club) +13:17
40 Sarah RILEY (TDT Bikeforce RACE Team) +13:50
41 Philippa READ (St Kilda Cycling Club) +14:46
42 Katherine BAKER (Bundaberg Sugar) +16:59
43 Katherine O'SHEA (VIS Womens Road Team) +17:29
44 Lauretta HANSON (Team Blue) +17:29
45 Carly WILLIAMS (Team Red) +17:46
46 Hayley GIDDENS (Team Red) +18:27
47 Laura MEADLEY (Suzuki/Trek) +20:01
48 Megan BAGWORTH (Suzuki/Trek) +20:42
49 Alice WALLETT (Team Blue) +22:22
50 Delphine ASTIER (TDT Bikeforce RACE Team) +26:56
51 Alison RAAYMAKERS (St Kilda Cycling Club) +29:30
52 Rebecca STEVENSON (Nexgen) +31:45
53 Marlena KLAIC (St Kilda Cycling Club) +32:43
dnf Stacey HOCKING (TDT Bikeforce RACE Team)
dnf Nicole MCNAMARA (TDT Bikeforce RACE Team)
dnf Narelle HARDS (Team SiS - NSW)
dnf Claire TREMBATH (Nexgen)
dnf Chloe MCINTOSH (Team Blue)
dnf Nicole WHITBURN (Team Red)

Back to Top

 

 

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is  NewsResults [at] Womenscycling.net

To contact the webmaster, the address is : Webmaster [at] Womenscycling.net

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.  Replace  [at]  with  @

Back to Top

 

Copyright WomensCycling.net 2004 - 2012