_________________________________________________________________

Home

Latest Additions

 Calendar 2011

Calendar 2012

Archive

About

_________________________________________________________________

 
 

15th Edition Trophee d’Or Feminin

 

WCN quicklink >> Preview    Stage 1    Stage 1 Full   Stage 2     Stage 2 Full    Stage 3    Stage 3 Full

                                 Stage 4     Stage 4 Full     Stage 5    Stage 5 Full    Stage 6    Stage 6 Full

Previous coverage of Trophee d'Or  >>   2011 

 

 

 

On this page >>   Results      General Classification 

 

Stage 4 Full Results

COSNE-SUR-LOIRE / COSNE-SUR-LOIRE 101 km 

Results

Position Name Team Time/Gap
1 Marianne Vos   Nederland Bloeit 2:36:44
2 Tatiana Antoshina   Gauss 0:00:19
3 Giorgia Bronzini   Colavita Forno d'Asolo 0:01:33
4 Kirsten Wild   AA Drink - Leontien.nl Cycling Team "
5 Emma Johansson   Hitec Products - UCK "
6 Annemiek Van Vleuten   Nederland Bloeit "
7 Elisa Longo Borghini   Top Girls Fassa Bortolo 0:01:35
8 Larisa Pankova   Russia "
9 Joelle Numainville   TIBCO - To The Top "
10 Alexandra Burchenkova   Russia "
11 Megan Guarnier   TIBCO - To The Top "
12 Christel Ferrier-Bruneau   Gauss "
13 Rasa Leleivyte   Vaiano Solaristech "
14 Polona Batagelj   Bizkaia-Durango "
15 Giada Borgato   Colavita Forno d'Asolo "
16 Joanna Van De Winkel   Lotta-Honda Team "
17 Sylwia Kapusta   Gauss "
18 Charlotte Becker   HTC-Highroad Women "
19 Trixi Worrack   AA Drink - Leontien.nl Cycling Team "
20 Claudia Häusler   Diadora - Pasta Zara "
21 Olga Zabelinskaya   Diadora - Pasta Zara "
22 Flavia Oliveira   Vaiano Solaristech "
23 Iris Slappendel   Garmin - Cervelo "
24 Susanna Zorzi   Gauss "
25 Audrey Cordon   Vienne Futuroscope "
26 Carla Ryan   Garmin - Cervelo "
27 Emilie Blanquefort   Lointek "
28 Ruth Corset   Bizkaia-Durango "
29 Tetyana Riabchenko   Colavita Forno d'Asolo "
30 Elena Berlato   Top Girls Fassa Bortolo "
31 Eneritz Iturriagaechevarria Mazaga   Lointek "
32 Judith Arndt   HTC-Highroad Women "
33 Noemi Cantele   Garmin - Cervelo "
34 Karol-Ann Canuel   Vienne Futuroscope "
35 Ashleigh Moolman   Lotta-Honda Team "
36 Lucinda Brand   AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:01:42
37 Evelyn Stevens   HTC-Highroad Women 0:01:45
38 Anna Sanchis Chafer   Bizkaia-Durango 0:09:01
39 Ina Teutenberg   HTC-Highroad Women 0:11:04
40 Shelley Olds   Diadora - Pasta Zara "
41 Marina Likhanova   Russia 0:17:57
42 Loes Gunnewijk   Nederland Bloeit 0:21:04
43 Julia Martisova   Gauss "
44 Sanne Bamelis   Sengers Ladies Cycling Team   0:22:11
45 Gloria Presti   Top Girls Fassa Bortolo 0:22:13
46 Monica Holler   Alriksson Go:Green "
47 Oxana Kozonchuk   Diadora - Pasta Zara "
48 Anna Potokina   Russia "
49 Sarah Düster   Nederland Bloeit "
50 Jessie Daams   Garmin - Cervelo "
51 Lucy Martin   Garmin - Cervelo "
52 Roxane Fournier   ASPTT Dijon - Bourgogne "
53 Marijn De Vries   AA Drink - Leontien.nl Cycling Team "
54 Marion Rousse   Vienne Futuroscope "
55 Inga Cilvinaite   Diadora - Pasta Zara "
56 Marion Azam   Vienne Futuroscope "
57 Sarah-Lena Hofmann   Team Stuttgart   "
58 Marie Lindberg  Sweden "
59 Magdalena Weigl   Team Stuttgart   "
60 Janneke Kanis   Nederland Bloeit "
61 Madeleine Olsson   Alriksson Go:Green "
62 Emilie Moberg   Hitec Products - UCK "
63 Lisa Brennauer   Hitec Products - UCK "
64 Lise Nöstvold   Hitec Products - UCK "
65 Fröydis Waerstad   Hitec Products - UCK "
66 Barbara Guarischi   Colavita Forno d'Asolo "
67 Valentina Scandolara   Gauss "
68 Chantal Blaak   AA Drink - Leontien.nl Cycling Team "
69 Ludivine Henrion   Lotta-Honda Team "
70 Alessandra D'ettorre   Colavita Forno d'Asolo "
71 Silvia Valsecchi   Top Girls Fassa Bortolo "
72 Eleonora Patuzzo   Diadora - Pasta Zara "
73 Robyn De Groot   Lotta-Honda Team "
74 Katarzyna Sosna   Vaiano Solaristech "
75 Chloe Hosking   HTC-Highroad Women "
76 Adrie Visser   HTC-Highroad Women "
77 Alexia Muffat   ASPTT Dijon - Bourgogne "
78 Béatrice Thomas   ASPTT Dijon - Bourgogne "
79 Jennifer Fiori   Top Girls Fassa Bortolo "
80 Belen Lopez   Lointek "
81 Giulia Ronchi   Top Girls Fassa Bortolo "
82 Isabel Caetano   Portugal "
83 Azzurra D'intino   Team P.C.W.   "
84 Emma Marcelli   Team P.C.W.   "
85 Andrea Graus   Vienne Futuroscope "
86 Irene Van Den Broek   AA Drink - Leontien.nl Cycling Team "
87 Erinne Willock   TIBCO - To The Top "
88 Kimberly Buyl   Sengers Ladies Cycling Team   0:27:08
89 Annelies Dom   Sengers Ladies Cycling Team   "
90 Stéphanie Viel   ASPTT Dijon - Bourgogne "
91 Fanny Riberot   Lointek "
92 Daniela Reis   Portugal "
93 Irina Coelho   Portugal "
94 Celine Van Severen   Sengers Ladies Cycling Team   "
95 Evelyn Arys   Sengers Ladies Cycling Team   "
96 Yulia Iliynikh   Russia "
97 Elena Utrobina   Russia "
98 Linn Torp   Alriksson Go:Green "
99 Laure Werner   Lotta-Honda Team "
100 Isabelle Söderberg   Alriksson Go:Green "
101 Eleonora Spaliviero   Vaiano Solaristech "
102 Emma Mackie   TIBCO - To The Top "
103 Linnea Sjöblom   Alriksson Go:Green "
104 Davina Summers   Bizkaia-Durango "
105 Jessica Kihlbom   Alriksson Go:Green "
106 Cristina Alcalde Huertanos   Bizkaia-Durango "
107 Celina Carpinteiro   Portugal "
108 Valentina Bastianelli   Vaiano Solaristech "
109 Mireia Epelde Bikendi   Lointek "
110 Ana Usabiaga Balerdi   Lointek "
111 Monica Ines Magro Santos   Portugal "
112 Serena Sheridan   TIBCO - To The Top "
113 Johanna Badmann   Team Stuttgart   "
DSQ Anais Moniz   Portugal "
DNF Svetlana Pauliukaite   Colavita Forno d'Asolo "
DNF Melanie Wotsch   Team Stuttgart   "
DNF Lise Müller   Team P.C.W.   "
DNF Cindy Vandermeulen   Sengers Ladies Cycling Team   "
DNS Sara Mustonen   Hitec Products - UCK "
DNS Margot Ortega   ASPTT Dijon - Bourgogne "
DNS Emmanuelle Merlot   Vienne Futuroscope "

 

Back to Top

 

General Classification

Position Name  Team Time/Gap
1 Tatiana Antoshina   Gauss 7:29:03
2 Charlotte Becker   HTC-Highroad Women 0:00:46
3 Annemiek Van Vleuten   Nederland Bloeit 0:01:03
4 Trixi Worrack   AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:01:24
5 Claudia Häusler   Diadora - Pasta Zara 0:01:37
6 Noemi Cantele   Garmin - Cervelo 0:01:43
7 Iris Slappendel   Garmin - Cervelo 0:01:47
8 Ruth Corset   Bizkaia-Durango 0:01:59
9 Marianne Vos   Nederland Bloeit 0:03:37
10 Judith Arndt   HTC-Highroad Women 0:05:18
11 Elisa Longo Borghini   Top Girls Fassa Bortolo 0:05:27
12 Emma Johansson   Hitec Products - UCK 0:05:35
13 Larisa Pankova   Russia 0:05:37
14 Kirsten Wild   AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:05:38
15 Olga Zabelinskaya   Diadora - Pasta Zara 0:05:49
16 Christel Ferrier-Bruneau   Gauss 0:05:50
17 Sylwia Kapusta   Gauss "
18 Joelle Numainville   TIBCO - To The Top 0:06:05
19 Megan Guarnier   TIBCO - To The Top "
20 Audrey Cordon   Vienne Futuroscope 0:06:07
21 Alexandra Burchenkova   Russia 0:06:10
22 Giorgia Bronzini   Colavita Forno d'Asolo "
23 Evelyn Stevens   HTC-Highroad Women 0:06:13
24 Elena Berlato   Top Girls Fassa Bortolo 0:06:16
25 Flavia Oliveira   Vaiano Solaristech "
26 Rasa Leleivyte   Vaiano Solaristech "
27 Eneritz Iturriagaechevarria Mazaga   Lointek 0:06:17
28 Joanna Van De Winkel   Lotta-Honda Team 0:06:18
29 Ashleigh Moolman   Lotta-Honda Team "
30 Carla Ryan   Garmin - Cervelo 0:06:19
31 Polona Batagelj   Bizkaia-Durango 0:06:25
32 Lucinda Brand   AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:06:26
33 Giada Borgato   Colavita Forno d'Asolo 0:06:30
34 Tetyana Riabchenko   Colavita Forno d'Asolo "
35 Emilie Blanquefort   Lointek 0:06:31
36 Susanna Zorzi   Gauss 0:07:15
37 Karol-Ann Canuel   Vienne Futuroscope 0:07:52
38 Ina Teutenberg   HTC-Highroad Women 0:14:37
39 Shelley Olds   Diadora - Pasta Zara 0:15:18
40 Anna Sanchis Chafer   Bizkaia-Durango 0:18:43
41 Adrie Visser   HTC-Highroad Women 0:21:30
42 Lisa Brennauer   Hitec Products - UCK 0:22:03
43 Julia Martisova   Gauss 0:25:19
44 Inga Cilvinaite   Diadora - Pasta Zara 0:26:27
45 Oxana Kozonchuk   Diadora - Pasta Zara 0:26:31
46 Sarah Düster   Nederland Bloeit "
47 Chantal Blaak   AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:26:32
48 Lise Nöstvold   Hitec Products - UCK 0:26:33
49 Chloe Hosking   HTC-Highroad Women 0:26:41
50 Marijn De Vries   AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:26:42
51 Valentina Scandolara   Gauss "
52 Ludivine Henrion   Lotta-Honda Team "
53 Robyn De Groot   Lotta-Honda Team "
54 Erinne Willock   TIBCO - To The Top 0:26:43
55 Emilie Moberg   Hitec Products - UCK 0:26:54
56 Giulia Ronchi   Top Girls Fassa Bortolo "
57 Alessandra D'ettorre   Colavita Forno d'Asolo "
58 Janneke Kanis   Nederland Bloeit 0:26:55
59 Marion Azam   Vienne Futuroscope 0:26:59
60 Irene Van Den Broek   AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:27:02
61 Katarzyna Sosna   Vaiano Solaristech 0:27:08
62 Marion Rousse   Vienne Futuroscope 0:27:13
63 Fröydis Waerstad   Hitec Products - UCK 0:27:16
64 Madeleine Olsson   Alriksson Go:Green 0:27:17
65 Sanne Bamelis   Sengers Ladies Cycling Team   0:27:29
66 Loes Gunnewijk   Nederland Bloeit 0:27:37
67 Marie Lindberg  Sweden 0:27:53
68 Emma Marcelli   Team P.C.W.   "
69 Roxane Fournier   ASPTT Dijon - Bourgogne 0:28:06
70 Eleonora Patuzzo   Diadora - Pasta Zara 0:28:42
71 Barbara Guarischi   Colavita Forno d'Asolo 0:29:04
72 Andrea Graus   Vienne Futuroscope 0:29:17
73 Marina Likhanova   Russia 0:29:46
74 Alexia Muffat   ASPTT Dijon - Bourgogne 0:31:00
75 Yulia Iliynikh   Russia 0:31:43
76 Lucy Martin   Garmin - Cervelo 0:32:04
77 Jennifer Fiori   Top Girls Fassa Bortolo 0:32:11
78 Sarah-Lena Hofmann   Team Stuttgart   0:32:17
79 Jessie Daams   Garmin - Cervelo 0:32:18
80 Laure Werner   Lotta-Honda Team 0:32:24
81 Gloria Presti   Top Girls Fassa Bortolo 0:32:25
82 Silvia Valsecchi   Top Girls Fassa Bortolo "
83 Belen Lopez   Lointek 0:32:40
84 Isabelle Söderberg   Alriksson Go:Green 0:32:45
85 Anna Potokina   Russia 0:33:06
86 Johanna Badmann   Team Stuttgart   0:37:12
87 Mireia Epelde Bikendi   Lointek 0:37:35
88 Ana Usabiaga Balerdi   Lointek "
89 Evelyn Arys   Sengers Ladies Cycling Team   0:37:43
90 Azzurra D'intino   Team P.C.W.   0:37:59
91 Béatrice Thomas   ASPTT Dijon - Bourgogne 0:38:02
92 Fanny Riberot   Lointek 0:38:06
93 Kimberly Buyl   Sengers Ladies Cycling Team   0:38:26
94 Celine Van Severen   Sengers Ladies Cycling Team   0:38:28
95 Magdalena Weigl   Team Stuttgart   0:39:20
96 Valentina Bastianelli   Vaiano Solaristech 0:41:01
97 Jessica Kihlbom   Alriksson Go:Green 0:41:10
98 Linnea Sjöblom   Alriksson Go:Green 0:42:18
99 Annelies Dom   Sengers Ladies Cycling Team   0:42:32
100 Stéphanie Viel   ASPTT Dijon - Bourgogne 0:43:34
101 Emma Mackie   TIBCO - To The Top 0:44:31
102 Celina Carpinteiro   Portugal 0:46:56
103 Monica Holler   Alriksson Go:Green 0:49:44
104 Elena Utrobina   Russia 0:50:38
105 Cristina Alcalde Huertanos   Bizkaia-Durango 0:52:24
106 Serena Sheridan   TIBCO - To The Top 0:52:39
107 Linn Torp   Alriksson Go:Green 0:58:26
108 Isabel Caetano   Portugal 1:00:02
109 Davina Summers   Bizkaia-Durango 1:00:52
110 Irina Coelho   Portugal 1:01:00
111 Daniela Reis   Portugal 1:09:57
112 Eleonora Spaliviero   Vaiano Solaristech 1:10:07
113 Monica Ines Magro Santos   Portugal 1:21:30

 

Back to Top

 

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is  NewsResults [at] Womenscycling.net

To contact the webmaster, the address is : Webmaster [at] Womenscycling.net

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.  Replace  [at]  with  @

Back to Top

 

Copyright WomensCycling.net 2004 - 2012©