_________________________________________________________________

Home

Latest Additions

 Calendar 2011

Calendar 2012

Archive

About

_________________________________________________________________

 
 

15th Edition Trophee d’Or Feminin

 

WCN quicklink >> Preview    Stage 1    Stage 1 Full   Stage 2     Stage 2 Full    Stage 3    Stage 3 Full

                                 Stage 4     Stage 4 Full     Stage 5    Stage 5 Full    Stage 6    Stage 6 Full

Previous coverage of Trophee d'Or  >>   2011 

 

      

 

 

On this page >>   Results      General Classification 

 

Stage 3 Full Results

VIERZON / VIERZON 101 km

Results

Position Name Team Time/Gap
1 Charlotte Becker   HTC-Highroad Women 2:36:47
2 Trixi Worrack   AA Drink - Leontien.nl Cycling Team "
3 Lisa Brennauer   Hitec Products - UCK "
4 Noemi Cantele   Garmin - Cervelo "
5 Adrie Visser   HTC Highroad Women "
6 Annemiek Van Vleuten   Nederland Bloeit "
7 Tatiana Antoshina   Gauss "
8 Ruth Corset   Bizkaia-Durango "
9 Claudia Häusler   Diadora - Pasta Zara "
10 Iris Slappendel   Garmin - Cervelo 0:00:06
11 Elisa Longo Borghini   Top Girls Fassa Bortolo 0:03:51
12 Larisa Pankova   Russia 0:03:53
13 Kirsten Wild   AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:04:26
14 Emilie Moberg   Hitec Products - UCK "
15 Julia Martisova   Gauss "
16 Monica Holler   Alriksson Go:Green "
17 Audrey Cordon   Vienne Futuroscope "
18 Loes Gunnewijk   Nederland Bloeit "
19 Christel Ferrier-Bruneau   Gauss "
20 Oxana Kozonchuk   Diadora - Pasta Zara "
21 Roxane Fournier   ASPTT Dijon - Bourgogne "
22 Alessandra D'Ettorre   Colavita Forno d'Asolo "
23 Shelley Olds   Diadora - Pasta Zara "
24 Isabelle Söderberg   Alriksson Go:Green "
25 Yulia Iliynikh   Russia "
26 Judith Arndt   HTC Highroad Women "
27 Marianne Vos   Nederland Bloeit "
28 Sylwia Kapusta   Gauss "
29 Emma Johansson   Hitec Products - UCK "
30 Chloe Hosking   HTC Highroad Women "
31 Marion Rousse   Vienne Futuroscope "
32 Giada Borgato   Colavita Forno d'Asolo "
33 Polona Batagelj   Bizkaia-Durango "
34 Sarah-Lena Hofmann   Team Stuttgart   "
35 Joanna Van De Winkel   Lotto Honda Team "
36 Marion Azam   Vienne Futuroscope "
37 Janneke Kanis   Nederland Bloeit "
38 Flavia Oliveira   Vaiano Solaristech "
39 Giorgia Bronzini   Colavita Forno d'Asolo "
40 Ina Teutenberg   HTC Highroad Women "
41 Olga Zabelinskaya   Diadora - Pasta Zara "
43 Lise Nöstvold   Hitec Products - UCK "
44 Joelle Numainville   TIBCO - To The Top "
45 Inga Cilvinaite   Diadora - Pasta Zara "
46 Alexandra Burchenkova   Russia "
47 Megan Guarnier   TIBCO - To The Top "
48 Emilie Blanquefort   Lointek "
49 Eleonora Patuzzo   Diadora - Pasta Zara "
50 Sanne Bamelis   Sengers Ladies Cycling Team   "
51 Madeleine Olsson   Alriksson Go:Green "
52 Irene Van Den Broek   AA Drink - Leontien.nl Cycling Team "
53 Carla Ryan   Garmin - Cervelo "
54 Ludivine Henrion   Lotto Honda Team "
55 Eneritz Iturriagaechevarria Mazaga   Lointek "
56 Robyn De Groot   Lotto Honda Team "
57 Giulia Ronchi   Top Girls Fassa Bortolo "
58 Sarah Düster   Nederland Bloeit "
59 Elena Berlato   Top Girls Fassa Bortolo "
60 Tetyana Riabchenko   Colavita Forno d'Asolo "
61 Marina Likhanova   Russia "
62 Erinne Willock   TIBCO - To The Top "
63 Valentina Scandolara   Gauss "
64 Lucinda Brand   AA Drink - Leontien.nl Cycling Team "
65 Susanna Zorzi   Gauss "
66 Chantal Blaak   AA Drink - Leontien.nl Cycling Team "
67 Emma Marcelli   Team P.C.W.   "
68 Ashleigh Moolman   Lotto Honda Team "
69 Laure Werner   Lotto Honda Team "
70 Rasa Leleivyte   Vaiano Solaristech "
71 Katarzyna Sosna   Vaiano Solaristech "
72 Marie Lindberg  Sweden "
73 Fröydis Waerstad   Hitec Products - UCK "
74 Marijn De Vries   AA Drink - Leontien.nl Cycling Team "
75 Anna Sanchis Chafer   Bizkaia-Durango "
76 Alexia Muffat   ASPTT Dijon - Bourgogne "
77 Barbara Guarischi   Colavita Forno d'Asolo "
78 Johanna Badmann   Team Stuttgart   "
79 Evelyn Stevens   HTC Highroad Women "
80 Sara Mustonen   Hitec Products - UCK "
81 Andrea Graus   Vienne Futuroscope 0:06:11
82 Karol-Ann Canuel   Vienne Futuroscope "
83 Melanie Wotsch   Team Stuttgart   0:09:57
84 Evelyn Arys   Sengers Ladies Cycling Team   "
85 Celine Van Severen   Sengers Ladies Cycling Team   "
86 Kimberly Buyl   Sengers Ladies Cycling Team   "
87 Magdalena Weigl   Team Stuttgart   "
88 Annelies Dom   Sengers Ladies Cycling Team   "
89 Davina Summers   Bizkaia-Durango "
90 Svetlana Pauliukaite   Colavita Forno d'Asolo "
91 Jessie Daams   Garmin - Cervelo "
92 Linn Torp   Alriksson Go:Green "
93 Lucy Martin   Garmin - Cervelo "
94 Emma Mackie   TIBCO - To The Top "
95 Jennifer Fiori   Top Girls Fassa Bortolo "
96 Ana Usabiaga Balerdi   Lointek "
97 Mireia Epelde Bikendi   Lointek "
98 Belen Lopez   Lointek "
99 Anna Potokina   Russia "
100 Gloria Presti   Top Girls Fassa Bortolo "
101 Silvia Valsecchi   Top Girls Fassa Bortolo "
102 Azzurra D'Intino   Team P.C.W.   "
103 Linnea Sjöblom   Alriksson Go:Green "
104 Jessica Kihlbom   Alriksson Go:Green "
105 Irina Coelho   Portugal "
106 Elena Utrobina   Russia "
107 Fanny Riberot   Lointek "
108 Valentina Bastianelli   Vaiano Solaristech "
109 Stéphanie Viel   ASPTT Dijon - Bourgogne "
110 Celina Carpinteiro   Portugal "
111 Béatrice Thomas   ASPTT Dijon - Bourgogne "
112 Emmanuelle Merlot   Vienne Futuroscope 0:10:11
113 Serena Sheridan   TIBCO - To The Top 0:18:54
114 Daniela Reis   Portugal "
115 Isabel Caetano   Portugal "
116 Cindy Vandermeulen   Sengers Ladies Cycling Team   "
117 Cristina Alcalde Huertanos   Bizkaia-Durango "
118 Eleonora Spaliviero   Vaiano Solaristech "
119 Lise Müller   Team P.C.W.   "
120 Margot Ortega   ASPTT Dijon - Bourgogne "
121 Anais Moniz   Portugal 0:27:22
122 Monica Ines Magro Santos   Portugal 0:37:59
DNF Suzie Godart   Team P.C.W.   "
DNF Eléonore Saraiva   ASPTT Dijon - Bourgogne "
DNF Trine Schmidt   Garmin - Cervelo "
DNS Noortje Tabak   Nederland Bloeit "

Back to Top

General Classification

Position Rider Name   Team Time/Gap
1 Charlotte Becker   HTC Highroad Women 4:51:30
2 Adrie Visser   HTC Highroad Women 0:00:06
3 Annemiek Van Vleuten   Nederland Bloeit 0:00:19
4 Tatiana Antoshina   Gauss 0:00:38
5 Trixi Worrack   AA Drink - Leontien.nl Cycling Team "
6 Lisa Brennauer   Hitec Products - UCK 0:00:39
7 Claudia Häusler   Diadora - Pasta Zara 0:00:51
8 Noemi Cantele   Garmin - Cervelo 0:00:57
9 Iris Slappendel   Garmin - Cervelo 0:01:01
10 Ruth Corset   Bizkaia-Durango 0:01:13
11 Ina Teutenberg   HTC Highroad Women 0:04:22
12 Judith Arndt   HTC Highroad Women 0:04:32
13 Marianne Vos   Nederland Bloeit 0:04:39
14 Elisa Longo Borghini   Top Girls Fassa Bortolo 0:04:41
15 Larisa Pankova   Russia 0:04:51
16 Emma Johansson   Hitec Products - UCK "
17 Kirsten Wild   AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:04:54
18 Shelley Olds   Diadora - Pasta Zara 0:05:03
19 Inga Cilvinaite   Diadora - Pasta Zara "
20 Olga Zabelinskaya   Diadora - Pasta Zara "
21 Julia Martisova   Gauss 0:05:04
22 Sylwia Kapusta   Gauss "
23 Christel Ferrier-Bruneau   Gauss "
24 Oxana Kozonchuk   Diadora - Pasta Zara 0:05:07
25 Sarah Düster   Nederland Bloeit "
26 Chantal Blaak   AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:05:08
27 Lise Nöstvold   Hitec Products - UCK 0:05:09
28 Chloe Hosking   HTC Highroad Women 0:05:17
29 Evelyn Stevens   HTC Highroad Women "
30 Marijn De Vries   AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:05:18
31 Valentina Scandolara   Gauss "
32 Ludivine Henrion   Lotto Honda Team "
33 Robyn De Groot   Lotto Honda Team "
34 Joelle Numainville   TIBCO - To The Top 0:05:19
35 Megan Guarnier   TIBCO - To The Top "
36 Erinne Willock   TIBCO - To The Top "
37 Audrey Cordon   Vienne Futuroscope 0:05:21
38 Alexandra Burchenkova   Russia 0:05:24
39 Yulia Iliynikh   Russia "
40 Emilie Moberg   Hitec Products - UCK 0:05:30
41 Sara Mustonen   Hitec Products - UCK "
42 Elena Berlato   Top Girls Fassa Bortolo "
43 Giulia Ronchi   Top Girls Fassa Bortolo "
44 Giorgia Bronzini   Colavita Forno d'Asolo "
45 Alessandra D'Ettorre   Colavita Forno d'Asolo "
46 Flavia Oliveira   Vaiano Solaristech "
47 Rasa Leleivyte   Vaiano Solaristech "
48 Eneritz Iturriagaechevarria Mazaga   Lointek 0:05:31
49 Janneke Kanis   Nederland Bloeit "
50 Joanna Van De Winkel   Lotto Honda Team 0:05:32
51 Ashleigh Moolman   Lotto Honda Team "
52 Carla Ryan   Garmin - Cervelo 0:05:33
53 Lucinda Brand   AA Drink - Leontien.nl Cycling Team "
54 Marion Azam   Vienne Futuroscope 0:05:35
55 Irene Van Den Broek   AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:05:38
56 Polona Batagelj   Bizkaia-Durango 0:05:39
57 Giada Borgato   Colavita Forno d'Asolo 0:05:44
58 Tetyana Riabchenko   Colavita Forno d'Asolo "
59 Katarzyna Sosna   Vaiano Solaristech "
60 Emilie Blanquefort   Lointek 0:05:45
61 Marion Rousse   Vienne Futuroscope 0:05:49
62 Fröydis Waerstad   Hitec Products - UCK 0:05:52
63 Madeleine Olsson   Alriksson Go:Green 0:05:53
64 Laure Werner   Lotto Honda Team 0:06:05
65 Sanne Bamelis   Sengers Ladies Cycling Team   0:06:07
66 Isabelle Söderberg   Alriksson Go:Green 0:06:26
67 Emma Marcelli   Team P.C.W.   0:06:29
68 Marie Lindberg  Sweden "
69 Susanna Zorzi   Gauss "
70 Roxane Fournier   ASPTT Dijon - Bourgogne 0:06:42
71 Karol-Ann Canuel   Vienne Futuroscope 0:07:06
72 Eleonora Patuzzo   Diadora - Pasta Zara 0:07:18
73 Loes Gunnewijk   Nederland Bloeit 0:07:22
74 Barbara Guarischi   Colavita Forno d'Asolo 0:07:40
75 Andrea Graus   Vienne Futuroscope 0:07:53
76 Alexia Muffat   ASPTT Dijon - Bourgogne 0:09:36
77 Anna Sanchis Chafer   Bizkaia-Durango 0:10:31
78 Lucy Martin   Garmin - Cervelo 0:10:40
79 Jennifer Fiori   Top Girls Fassa Bortolo 0:10:47
80 Sarah-Lena Hofmann   Team Stuttgart   0:10:53
81 Johanna Badmann   Team Stuttgart   "
82 Jessie Daams   Garmin - Cervelo 0:10:54
83 Gloria Presti   Top Girls Fassa Bortolo 0:11:01
84 Silvia Valsecchi   Top Girls Fassa Bortolo "
85 Mireia Epelde Bikendi   Lointek 0:11:16
86 Belen Lopez   Lointek "
87 Ana Usabiaga Balerdi   Lointek "
88 Evelyn Arys   Sengers Ladies Cycling Team   0:11:24
89 Anna Potokina   Russia 0:11:42
90 Fanny Riberot   Lointek 0:11:47
91 Kimberly Buyl   Sengers Ladies Cycling Team   0:12:07
92 Celine Van Severen   Sengers Ladies Cycling Team   0:12:09
93 Marina Likhanova   Russia 0:12:38
94 Valentina Bastianelli   Vaiano Solaristech 0:14:42
95 Jessica Kihlbom   Alriksson Go:Green 0:14:51
96 Svetlana Pauliukaite   Colavita Forno d'Asolo 0:15:28
97 Linnea Sjöblom   Alriksson Go:Green 0:15:59
98 Annelies Dom   Sengers Ladies Cycling Team   0:16:13
99 Emmanuelle Merlot   Vienne Futuroscope 0:16:18
100 Azzurra D'Intino   Team P.C.W.   0:16:35
101 Béatrice Thomas   ASPTT Dijon - Bourgogne 0:16:38
102 Stéphanie Viel   ASPTT Dijon - Bourgogne 0:17:15
103 Magdalena Weigl   Team Stuttgart   0:17:56
104 Emma Mackie   TIBCO - To The Top 0:18:12
105 Melanie Wotsch   Team Stuttgart   0:20:09
106 Celina Carpinteiro   Portugal 0:20:37
107 Elena Utrobina   Russia 0:24:19
108 Lise Müller   Team P.C.W.   0:25:45
109 Cristina Alcalde Huertanos   Bizkaia-Durango 0:26:05
110 Serena Sheridan   TIBCO - To The Top 0:26:20
111 Monica Holler   Alriksson Go:Green 0:28:20
112 Linn Torp   Alriksson Go:Green 0:32:07
113 Davina Summers   Bizkaia-Durango 0:34:33
114 Irina Coelho   Portugal 0:34:41
115 Anais Moniz   Portugal 0:38:25
116 Isabel Caetano   Portugal 0:38:38
117 Cindy Vandermeulen   Sengers Ladies Cycling Team   0:41:50
118 Margot Ortega   ASPTT Dijon - Bourgogne 0:42:17
119 Daniela Reis   Portugal 0:43:38
120 Eleonora Spaliviero   Vaiano Solaristech 0:43:48

 

Back to Top

 

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is  NewsResults [at] Womenscycling.net

To contact the webmaster, the address is : Webmaster [at] Womenscycling.net

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.  Replace  [at]  with  @

Back to Top

 

Copyright WomensCycling.net 2004 - 2012©