_________________________________________________________________

Home

Latest Additions

 Calendar 2011

Calendar 2012

Archive

About

_________________________________________________________________

 
 

7th RaboSter Zeeuwsche Eilanden

 

 

WCN quicklink >> Stage 1      Stage 1 Full       Stage 2     Stage 2 Full     Stage 3    Stage 3 Full   

Previous coverage of this  event  >>  2011    2010   2009    2008    2007    2006    2005  

      

 

 

On this page >>   Results      General Classification 

 

Stage 2 Full Results

Middelburg - Vlissingen, 104,5km

 

Results

Position Name Team Time/Gap
1 Chantal Blaak   AA Drink-Leontien.nl 2:32:29
2 Sarah Duester   Nederland Bloeit "
3 Amy Pieters   Skil-Koga Cycling Team 0:00:02
4 Marianne Vos   Nederland Bloeit 0:00:13
5 Kirsten Wild   AA Drink-Leontien.nl "
6 Evelyn Arys   Sengers Ladies CT "
7 Liesbeth de Vocht   Nationale Team BelgiŽ "
8 Andrea Bosman   SRAM - WV Eemland "
9 Iris Slappendel   Ladies CT W.L.D. Garmin "
10 Rixt Meijer   People's Trust CT "
11 Irene van den Broek   AA Drink-Leontien.nl "
12 Sofie De Vuyst   Nationale Team BelgiŽ "
13 Suzanne de Goede   Skil-Koga Cycling Team "
14 Melissa Hoskins   Australia National Team "
15 Willeke Knol   Jan van Arckel "
16 Marieke van Wanroij   Nederland Bloeit "
17 Marlen JŲhrend   AA Drink-Leontien.nl "
18 Lucinda Brand   AA Drink-Leontien.nl "
19 Janneke Ensing   Dolmans Landscaping Team "
20 Annelies Dom   Steeds Vooraan Kontich "
21 Winanda Spoor   Dolmans Landscaping Team "
22 Janneke Kanis   Nederland Bloeit "
23 Sanne Cant   Nationale Team BelgiŽ "
24 Noortje Tabak   Nederland Bloeit "
25 Daphny van den Brand   Het Snelle Wiel "
26 Vera Koedooder   Team Specialized-DPD 0:00:19
27 Emma Silversides   Sengers Ladies CT 0:00:20
28 Bianca van den Hoek   SRAM - WV Eemland "
29 Marijn de Vries   AA Drink-Leontien.nl 0:00:23
30 Ymke Stegink   Team Restore Cycling 0:00:37
31 Kate Bates   Abus - Nutrixxion "
32 Birgit Lavrijssen   Dolmans Landscaping Team "
33 Jasmin Glaesser   Cycl BC/Horizon Fitness "
34 Anne Eversdijk   Rabo Lady Force "
35 Nina Kessler   Dolmans Landscaping Team "
36 Jane Barr   National Team Scotland "
37 Julia Soek   Batavus Ladies CT "
38 Linda Ringlever   MLT R&TC Groenewoud "
39 Sanne Bamelis   Sengers Ladies CT "
40 Daniela Gass   Team Bike - Import.ch "
41 Ines Klok   Rabo Lady Force "
42 Claire Thomas   Cycl BC/Horizon Fitness "
43 Karin Truijen   Team Specialized-DPD "
44 Kimberly Buyl   Steeds Vooraan Kontich "
45 Heleen van Vliet   AA Drink-Leontien.nl "
46 Britt Jochems   Cycl BC/Horizon Fitness "
47 Sofie Verdonck   Dura Vermeer CT "
48 Berdienke Paus   Team Specialized-DPD "
49 Samantha van Steenis   People's Trust CT "
50 Judith Jelsma   People's Trust CT "
51 Kimberly van den Berg   Jan van Arckel "
52 Nathalie Lamborelle   Abus - Nutrixxion "
53 Josephine Tomic   Ais Women's Track Endurance "
54 Kate Finegan   Het Snelle Wiel "
55 Joan Boskamp   Batavus Ladies CT "
56 Geerike Schreurs   Dolmans Landscaping Team "
57 Laure Werner   Nationale Team BelgiŽ "
58 Christina Becker   Skil-Koga Cycling Team "
59 Ilona Hoeksma   Pedaalridders / Stadion "
60 Joukje Braam   Rabo Lady Force "
61 Jessie Daams   Ladies CT W.L.D. Garmin "
62 Pascale Schnider   Team Bike - Import.ch "
63 Josien van Wingerden   AA Drink-Leontien.nl "
64 Adriene Snijder   Batavus Ladies CT "
65 Marissa Otten   Dolmans Landscaping Team "
66 Celine van Severen   Sengers Ladies CT "
67 Djoeke Donkers   MLT R&TC Groenewoud "
68 Marieke den Otter   Jan van Arckel "
69 Sara Olsson   Ladies CT W.L.D. Garmin "
70 Kim Wouters   Het Snelle Wiel "
71 Marielle Kerste   Team Restore Cycling "
72 Esra Tromp   Skil-Koga Cycling Team "
73 Sanne van Paassen   Het Snelle Wiel "
74 Anne Heijkoop   Batavus Ladies CT "
75 Tara Gins   Rabo Lady Force "
76 Linda van Rijen   Skil-Koga Cycling Team "
77 Marit Huisman   Batavus Ladies CT "
78 Juliette Wigbold   SRAM - WV Eemland 0:01:46
79 Ingeborg Kreuze   People's Trust CT "
80 Jessica Glasbergen   SRAM - WV Eemland 0:02:26
81 Aafke Eshuis   Team Specialized-DPD "
82 Ella Sadler-Andrews   Cycl BC/Horizon Fitness 0:02:39
83 Dunja Ceulemans   Dura Vermeer CT "
84 Sofie van Horik   HEPRO - NWVG "
85 Lisanne Soemanta   Batavus Ladies CT "
86 Taryn Heather   Australia National Team "
87 Inge Roggeman   Sengers Ladies CT "
88 Sione Jongstra   Jan van Arckel "
89 Petra van Wijgerden   Jan van Arckel "
90 Inge Klep   Dura Vermeer CT "
91 Nathaly van Wesdonk   HEPRO - NWVG "
92 Kim van Dijk   Team Specialized-DPD "
93 Manon Klomp   Jan van Arckel "
94 Mischa Top   HEPRO - NWVG "
95 Sonja Reusser   Team Bike - Import.ch "
96 Elke Bolangier   Steeds Vooraan Kontich "
97 Suzan Simons   Dura Vermeer CT "
98 Lotte van Hoek   Team Restore Cycling "
99 NadŤge Matthey   Team Bike - Import.ch "
100 Sinead Noonan   Australia National Team "
101 Anouk Rockx   Dura Vermeer CT 0:02:45
102 Anne Arnouts   Dura Vermeer CT "
103 Elise Karssies   HEPRO - NWVG "
104 Isabella King   Ais Women's Track Endurance "
105 Goedele van den Steen   De Sprinter Malderen "
106 Laura Trott   MLT R&TC Groenewoud "
107 Noortje de Kort   Team Restore Cycling "
108 Amy Cure   Ais Women's Track Endurance "
109 Els Belmans   Nationale Team BelgiŽ "
110 Sarah Kent   Ais Women's Track Endurance "
111 Amy de Ridder   De Sprinter Malderen "
112 Inge Alaerts   De Sprinter Malderen "
113 Tessa van Nieuwpoort   Batavus Ladies CT "
114 Silke Kogelman   Team Specialized-DPD "
115 Laura van der Kamp   Dolmans Landscaping Team "
116 Esther Kortekaas   Jan van Arckel "
117 Joanne Hogan   Australia National Team "
118 Jessie Maclean   Australia National Team 0:02:51
119 Claudia Koster   Sengers Ladies CT 0:00:13
120 nna Bianca Schnitzmeier   Abus - Nutrixxion 0:02:58
121 Alie Gercama   Dolmans Landscaping Team 0:03:27
122 Marjan Stokman   People's Trust CT 0:04:23
123 Natalie Creswick   Abus - Nutrixxion 0:05:28
124 Amanda Bongaards   Dura Vermeer CT "
125 Ann-Sophie Duyck   Steeds Vooraan Kontich "
126 Baukje Doedee   Rabo Lady Force "
127 Gerda Koops   HEPRO - NWVG "
128 Sandra van Veghel   SRAM - WV Eemland "
129 Nathalie Nijns   Sengers Ladies CT "
130 Michelle Geoghegan   MLT R&TC Groenewoud "
131 Imke Hartogs   Het Snelle Wiel "
132 Charlotte Lenting   MLT R&TC Groenewoud "
133 Rute Costa   Ouribike / Ccouriquense "
134 Jenny Stanning   National Team Scotland "
135 Valentine Grob   Team Bike - Import.ch "
136 Claire MacAulay   National Team Scotland "
137 Celina Carpinteiro   Ouribike / Ccouriquense "
138 Britt Jansen   Team Specialized-DPD "
139 Ingeborg Bremmers   Het Snelle Wiel "
140 Bernadette Jeremiasse   Ladies CT W.L.D. Garmin "
141 Linda de Croon   People's Trust CT "
142 Jenny Lehman   Cycl BC/Horizon Fitness "
143 Nelleke van Twist   SRAM - WV Eemland "
144 Annette Edmondson   Ais Women's Track Endurance "
145 Liesbeth Verbeeck   De Sprinter Malderen "
146 Mathilde Matthijsse   Rabo Lady Force "
147 Cindy Vandermeulen   Sengers Ladies CT "
148 Anne Ewing   National Team Scotland "
149 Irene Stoel   Pedaalridders / Stadion "
150 Jessica Smits   MLT R&TC Groenewoud "
151 Evi Vervoort   De Sprinter Malderen "
152 Linda Klein   Rabo Lady Force "
153 Marlou Eckhardt   Rabo Lady Force "
154 Alike Haanstra   SRAM - WV Eemland "
155 Ashlee Ankudinnoff   Ais Women's Track Endurance "
156 Martina Zwick   Abus - Nutrixxion 0:09:06
157 Marie Lindberg   Abus - Nutrixxion "
DNF Emma Trott   Nederland Bloeit
DNF Danielle Meijering   Pedaalridders / Stadion
DNF Roelinke Lubben   Pedaalridders / Stadion
DNF Sytske Visser   Pedaalridders / Stadion
DNF Natalie van Gogh   Team Specialized-DPD
DNF Elles Hageman   People's Trust CT
DNF Anneloes Stoelwinder   Batavus Ladies CT
DNF Sylvia Mooijer   Ladies CT W.L.D. Garmin
DNF Elke Vyncke   De Sprinter Malderen
DNF Anisha Vekemans   Nationale Team BelgiŽ
DNF Eileen Roe   MLT R&TC Groenewoud
DNF Mirjam van Dijk   Team Restore Cycling
DNF Judith Visser   HEPRO - NWVG
DNF Sigrid Kuizenga   Jan van Arckel
DNF Jessica Hannah   Cycl BC/Horizon Fitness
DNF Laura Murray   National Team Scotland
DNF Andrea Ponte   Ouribike / Ccouriquense
DNF Irina Coelho   Ouribike / Ccouriquense
DNF Lopes. Andreia   Ouribike / Ccouriquense
DNF Joana Patricio   Ouribike / Ccouriquense
DNS Katrien van Looy   Steeds Vooraan Kontich

Back to Top

General Classification

Position Name  Team Time/Gap
1 Marianne Vos   Nederland Bloeit 2:38:48
2 Chantal Blaak   AA Drink-Leontien.nl 0:00:11
3 Sarah Duester   Nederland Bloeit 0:00:12
4 Amy Pieters   Skil-Koga Cycling Team 0:00:13
5 Kirsten Wild   AA Drink-Leontien.nl 0:00:21
6 Sofie De Vuyst   Nationale Team BelgiŽ 0:00:30
7 Irene van den Broek   AA Drink-Leontien.nl 0:00:32
8 Liesbeth de Vocht   Nationale Team BelgiŽ "
9 Iris Slappendel   Ladies CT W.L.D. Garmin 0:00:33
10 Winanda Spoor   Dolmans Landscaping Team "
11 Rixt Meijer   People's Trust CT 0:00:35
12 Vera Koedooder   Team Specialized-DPD 0:00:37
13 Noortje Tabak   Nederland Bloeit 0:00:38
14 Janneke Ensing   Dolmans Landscaping Team 0:00:40
15 Lucinda Brand   AA Drink-Leontien.nl 0:00:41
16 Evelyn Arys   Sengers Ladies CT 0:00:44
17 Janneke Kanis   Nederland Bloeit "
18 Sanne Cant   Nationale Team BelgiŽ "
19 Claudia Koster   Sengers Ladies CT "
20 Suzanne de Goede   Skil-Koga Cycling Team 0:00:49
21 Marieke van Wanroij   Nederland Bloeit 0:00:51
22 Andrea Bosman   SRAM - WV Eemland 0:00:54
23 Pascale Schnider   Team Bike - Import.ch 0:00:57
24 Emma Silversides   Sengers Ladies CT 0:01:02
25 Jessie Daams   Ladies CT W.L.D. Garmin 0:01:04
26 Annelies Dom   Steeds Vooraan Kontich "
27 Marijn de Vries   AA Drink-Leontien.nl 0:01:06
28 Melissa Hoskins   Australia National Team "
29 Marit Huisman   Batavus Ladies CT 0:01:08
30 Josephine Tomic   Ais Women's Track Endurance 0:01:09
31 Willeke Knol   Jan van Arckel "
32 Esra Tromp   Skil-Koga Cycling Team 0:01:11
33 Kimberly van den Berg   Jan van Arckel 0:01:12
34 Birgit Lavrijssen   Dolmans Landscaping Team 0:01:13
35 Kate Bates   Abus - Nutrixxion 0:01:17
36 Linda van Rijen   Skil-Koga Cycling Team "
37 Daphny van den Brand   Het Snelle Wiel "
38 Marieke den Otter   Jan van Arckel 0:01:18
39 Marlen JŲhrend   AA Drink-Leontien.nl "
40 Sanne van Paassen   Het Snelle Wiel 0:01:20
41 Bianca van den Hoek   SRAM - WV Eemland 0:01:21
42 Jasmin Glaesser   Cycl BC/Horizon Fitness "
43 Karin Truijen   Team Specialized-DPD 0:01:22
44 Anne Eversdijk   Rabo Lady Force "
45 Linda Ringlever   MLT R&TC Groenewoud "
46 Geerike Schreurs   Dolmans Landscaping Team "
47 Joukje Braam   Rabo Lady Force "
48 Anne Heijkoop   Batavus Ladies CT 0:01:25
49 Daniela Gass   Team Bike - Import.ch 0:01:26
50 Kim Wouters   Het Snelle Wiel 0:01:27
51 Christina Becker   Skil-Koga Cycling Team 0:01:29
52 Marielle Kerste   Team Restore Cycling 0:01:30
53 Claire Thomas   Cycl BC/Horizon Fitness "
54 Josien van Wingerden   AA Drink-Leontien.nl "
55 Nathalie Lamborelle   Abus - Nutrixxion 0:01:32
56 Nina Kessler   Dolmans Landscaping Team "
57 Marissa Otten   Dolmans Landscaping Team "
58 Jane Barr   National Team Scotland 0:01:33
59 Djoeke Donkers   MLT R&TC Groenewoud "
60 Samantha van Steenis   People's Trust CT 0:01:34
61 Laure Werner   Nationale Team BelgiŽ 0:01:35
62 Julia Soek   Batavus Ladies CT 0:01:36
63 Sanne Bamelis   Sengers Ladies CT 0:01:38
64 Kimberly Buyl   Steeds Vooraan Kontich "
65 Judith Jelsma   People's Trust CT 0:01:39
66 Heleen van Vliet   AA Drink-Leontien.nl 0:01:40
67 Celine van Severen   Sengers Ladies CT 0:01:42
68 Sara Olsson   Ladies CT W.L.D. Garmin 0:01:44
69 Ymke Stegink   Team Restore Cycling 0:01:45
70 Ilona Hoeksma   Pedaalridders / Stadion 0:01:46
71 Tara Gins   Rabo Lady Force 0:01:49
72 Adriene Snijder   Batavus Ladies CT 0:01:50
73 Kate Finegan   Het Snelle Wiel "
74 Joan Boskamp   Batavus Ladies CT 0:01:51
75 Britt Jochems   Cycl BC/Horizon Fitness 0:01:52
76 Berdienke Paus   Team Specialized-DPD 0:01:53
77 Sofie Verdonck   Dura Vermeer CT 0:02:05
78 Ines Klok   Rabo Lady Force "
79 Juliette Wigbold   SRAM - WV Eemland 0:02:23
80 Ingeborg Kreuze   People's Trust CT 0:02:49
81 Aafke Eshuis   Team Specialized-DPD 0:02:59
82 Lisanne Soemanta   Batavus Ladies CT 0:03:15
83 Laura Trott   MLT R&TC Groenewoud 0:03:16
84 Inge Roggeman   Sengers Ladies CT 0:03:19
85 Ella Sadler-Andrews   Cycl BC/Horizon Fitness 0:03:20
86 Sione Jongstra   Jan van Arckel 0:03:21
87 Jessica Glasbergen   SRAM - WV Eemland 0:03:24
88 Lotte van Hoek   Team Restore Cycling 0:03:25
89 Els Belmans   Nationale Team BelgiŽ 0:03:29
90 Sarah Kent   Ais Women's Track Endurance 0:03:32
91 Tessa van Nieuwpoort   Batavus Ladies CT 0:03:33
92 Sonja Reusser   Team Bike - Import.ch 0:03:34
93 Dunja Ceulemans   Dura Vermeer CT 0:03:35
94 Jessie Maclean   Australia National Team "
95 Sinead Noonan   Australia National Team 0:03:36
96 Amy Cure   Ais Women's Track Endurance "
97 Isabella King   Ais Women's Track Endurance 0:03:38
98 Joanne Hogan   Australia National Team 0:03:40
99 Nathaly van Wesdonk   HEPRO - NWVG "
100 Taryn Heather   Australia National Team "
101 Kim van Dijk   Team Specialized-DPD "
102 Silke Kogelman   Team Specialized-DPD 0:03:41
103 Elise Karssies   HEPRO - NWVG 0:03:42
104 Anouk Rockx   Dura Vermeer CT 0:03:43
105 Manon Klomp   Jan van Arckel 0:03:44
106 Petra van Wijgerden   Jan van Arckel 0:03:48
107 Noortje de Kort   Team Restore Cycling 0:03:49
108 nna Bianca Schnitzmeier   Abus - Nutrixxion "
109 Esther Kortekaas   Jan van Arckel 0:03:50
110 Amy de Ridder   De Sprinter Malderen "
111 NadŤge Matthey   Team Bike - Import.ch 0:03:51
112 Anne Arnouts   Dura Vermeer CT 0:03:52
113 Elke Bolangier   Steeds Vooraan Kontich "
114 Inge Klep   Dura Vermeer CT 0:03:53
115 Goedele van den Steen   De Sprinter Malderen "
116 Suzan Simons   Dura Vermeer CT "
117 Inge Alaerts   De Sprinter Malderen 0:03:59
118 Mischa Top   HEPRO - NWVG 0:04:01
119 Laura van der Kamp   Dolmans Landscaping Team "
120 Sofie van Horik   HEPRO - NWVG 0:04:04
121 Alie Gercama   Dolmans Landscaping Team 0:04:32
122 Marjan Stokman   People's Trust CT 0:05:29
123 Ann-Sophie Duyck   Steeds Vooraan Kontich 0:05:54
124 Mathilde Matthijsse   Rabo Lady Force 0:06:03
125 Sandra van Veghel   SRAM - WV Eemland 0:06:08
126 Natalie Creswick   Abus - Nutrixxion 0:06:11
127 Amanda Bongaards   Dura Vermeer CT 0:06:13
128 Ashlee Ankudinnoff   Ais Women's Track Endurance 0:06:14
129 Charlotte Lenting   MLT R&TC Groenewoud 0:06:16
130 Annette Edmondson   Ais Women's Track Endurance 0:06:17
131 Baukje Doedee   Rabo Lady Force 0:06:18
132 Jessica Smits   MLT R&TC Groenewoud 0:06:21
133 Nathalie Nijns   Sengers Ladies CT 0:06:28
134 Nelleke van Twist   SRAM - WV Eemland 0:06:33
135 Jenny Lehman   Cycl BC/Horizon Fitness "
136 Linda Klein   Rabo Lady Force "
137 Anne Ewing   National Team Scotland 0:06:35
138 Britt Jansen   Team Specialized-DPD 0:06:36
139 Jenny Stanning   National Team Scotland "
140 Evi Vervoort   De Sprinter Malderen 0:06:38
141 Cindy Vandermeulen   Sengers Ladies CT 0:06:39
142 Ingeborg Bremmers   Het Snelle Wiel 0:06:40
143 Gerda Koops   HEPRO - NWVG 0:06:43
144 Linda de Croon   People's Trust CT 0:06:44
145 Liesbeth Verbeeck   De Sprinter Malderen 0:06:47
146 Celina Carpinteiro   Ouribike / Ccouriquense "
147 Bernadette Jeremiasse   Ladies CT W.L.D. Garmin 0:06:48
148 Valentine Grob   Team Bike - Import.ch 0:06:53
149 Imke Hartogs   Het Snelle Wiel "
150 Michelle Geoghegan   MLT R&TC Groenewoud 0:06:58
151 Irene Stoel   Pedaalridders / Stadion "
152 Claire MacAulay   National Team Scotland 0:07:00
153 Alike Haanstra   SRAM - WV Eemland 0:07:03
154 Marlou Eckhardt   Rabo Lady Force 0:07:05
155 Rute Costa   Ouribike / Ccouriquense 0:07:07
156 Marie Lindberg   Abus - Nutrixxion 0:09:41
157 Martina Zwick   Abus - Nutrixxion 0:09:56

 

Back to Top

 

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is  NewsResults [at] Womenscycling.net

To contact the webmaster, the address is : Webmaster [at] Womenscycling.net

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.  Replace  [at]  with  @

Back to Top

 

Copyright WomensCycling.net 2004 - 2012©