WomensCycling.net

 

Home

Latest Additions

 Calendar 2011

Calendar 2012

Archive

About
 
 

 

New Zealand - NZCT Women’s Tour of New Zealand 2011

 

 

WCN quicklink >>          Stages     Start List    Stage 1     Stage 1 Full    Stage 2     Stage 2 Full     Stage 3     Stage 3 Full

                                          Stage 4     Stage 4 Full     Stage 5     Stage 5 Full    Stage 6    Stage 6 Full

 

Previous coverage of the Tour of New Zealand in Wellington  >>  2011   2010   2009    2008    2007    2006    2005  

      

 

 

On this page >>   Results      General Classification       Results - U23     General Classification - U23

 

Stage 5

 

Results

Position Rider Name   Team Result
1 Shelley Evans   USA National Team 02:48:20
2 Ruth Corset   Nashua Ladies Pro Cycling Team 00:00:04
3 Xin Liu   Giant Racing Team 00:00:06
4 Kaytee Boyd   New Zealand National Team 00:00:10
5 Tiffany Cromwell   Australian Institute of Sport
6 Nicole Whitburn   Prime Estate Team
7 Masami Morita   Japan National Team
8 Laura Luxford   Australia NTID Team
9 Sara Mustonen   Hitec Products UCK
10 Mel Burke   Penny Cycling Team
11 Amanda Spratt   Australian Institute of Sport
12 Kate Chilcott   BP Team
13 Xiaoling Luo   Giant Racing Team
14 Min Gao   Giant Racing Team
15 Lisa Jacobs   Australia NTID Team
16 Joanne Kiesanowski   New Zealand National Team
17 Lang Meng   Giant Racing Team
18 Rushlee Buchanan   New Zealand National Team
19 Janel Holcomb   USA National Team
20 Gayle Brownlee   Handy Rentals Team
21 Rebecca Locke   Prime Estate Team
22 Sia Svendsen   Handy Rentals Team
23 Serena Sheridan   Cyclosport Team
24 Cherise Taylor   Nashua Ladies Pro Cycling Team
25 Carly Light   Australian Institute of Sport
26 Linda Villumsen   New Zealand National Team
27 Toni Bradshaw   Litespeed Team
28 Sarah Roy   Australia NTID Team
29 Amber Neben   USA National Team
30 Rie Katayama   Japan National Team
31 Kristine Saastad   Hitec Products UCK
32 Emily Collins   Cyclosport Team
33 Courteney Lowe   New Zealand National Team
34 Emma Crum   Cyclosport Team
35 Yiu Wong Wan   Giant Racing Team
36 Laura Medley   Mercedes Benz Team
37 Vicki Whitelaw   Lotto Ladies Team
38 Rachel Mercer   Handy Rentals Team
39 Rebecca Domange   R.A.C.E. Team
40 Shara Gillow   Australian Institute of Sport
41 Alexandra Carle   Australia NTID Team
42 Tracy Best   Cyclosport Team
43 Irene Digenis   Prime Estate Team 00:00:24
44 Jessica Phillips   USA National Team 00:00:35
45 Alison Starnes   USA National Team 00:00:55
46 Lauren Kitchen   Australian Institute of Sport 00:02:06
47 Genevieve Whitson   BP Team 00:11:35
48 Yvette Hill-Willis   Litespeed Team
49 Kirsty Broun   Australian Institute of Sport
50 Janine Copp   Mercedes Benz Team
51 Rebecca Halliday   Australia NTID Team
52 Carma Watson   Prime Estate Team
53 Liza Rachetto   R.A.C.E. Team
54 Bronwyn Ryan   Australia NTID Team
55 Jeannie Kuhajek   Cyclosport Team
56 Nimesha Smith   Lotto Ladies Team 00:17:03
57 Felicity Wilson   R.A.C.E. Team
58 Kerri-Anne Torckler   BP Team
59 Ayako Toyooka   Japan National Team
60 Huili Gu   Giant Racing Team
61 Lana King   Mercedes Benz Team
62 Charlotte Van De Merwe   Nashua Ladies Pro Cycling Team
63 Jessie Maclean   Nashua Ladies Pro Cycling Team
64 Tone Hatteland   Hitec Products UCK
65 Kanako Nishi   Japan National Team
66 Naila Hassan   Handy Rentals Team
67 Nathalie Lamborelle   Hitec Products UCK
68 Jessica Jolly   Cyclosport Team
69 Anna Kauffmann   Mercedes Benz Team 00:25:20
70 Chubby Hale   Penny Cycling Team
71 Davina Summers   Nashua Ladies Pro Cycling Team
72 Josephine Giddens   Litespeed Team
73 Eyelien Bekkering   BP Team
74 Yukiyo Hori   Ready Go Japan 00:31:36
75 Waka Takeda   Ready Go Japan
76 Sakiko Sato   Ready Go Japan
77 Kazumi Yoneda   Ready Go Japan
78 Tracy Clark   Penny Cycling Team
DNF Rochelle Gilmore   Lotto Ladies Team
DNF Josephine Tomic   Lotto Ladies Team
DNF Emma Lawson   R.A.C.E. Team
DNF Karen Fulton   Litespeed Team

 

Back to Top

 

General Classification

Position Rider Name   Team Result
1 Shelley Evans   USA National Team 11:29:51
2 Amber Neben   USA National Team 00:00:06
3 Tiffany Cromwell   Australian Institute of Sport 00:00:35
4 Ruth Corset   Nashua Ladies Pro Cycling Team 00:00:41
5 Lisa Jacobs   Australia NTID Team 00:00:52
6 Linda Villumsen   New Zealand National Team 00:00:56
7 Cherise Taylor   Nashua Ladies Pro Cycling Team 00:01:14
8 Amanda Spratt   Australian Institute of Sport 00:01:16
9 Janel Holcomb   USA National Team
10 Rushlee Buchanan   New Zealand National Team 00:01:24
11 Sara Mustonen   Hitec Products UCK 00:01:27
12 Xin Liu   Giant Racing Team 00:01:39
13 Toni Bradshaw   Litespeed Team 00:01:50
14 Rie Katayama   Japan National Team 00:01:51
15 Serena Sheridan   Cyclosport Team 00:01:56
16 Carly Light   Australian Institute of Sport 00:02:24
17 Joanne Kiesanowski   New Zealand National Team 00:02:26
18 Alexandra Carle   Australia NTID Team 00:02:27
19 Masami Morita   Japan National Team 00:02:31
20 Courteney Lowe   New Zealand National Team 00:02:34
21 Kaytee Boyd   New Zealand National Team 00:02:36
22 Min Gao   Giant Racing Team 00:02:49
23 Shara Gillow   Australian Institute of Sport 00:02:56
24 Vicki Whitelaw   Lotto Ladies Team 00:03:08
25 Lang Meng   Giant Racing Team 00:03:12
26 Laura Luxford   Australia NTID Team 00:03:15
27 Kristine Saastad   Hitec Products UCK 00:03:29
28 Nicole Whitburn   Prime Estate Team 00:03:44
29 Emma Crum   Cyclosport Team
30 Emily Collins   Cyclosport Team 00:03:46
31 Yiu Wong Wan   Giant Racing Team 00:04:07
32 Xiaoling Luo   Giant Racing Team 00:04:09
33 Irene Digenis   Prime Estate Team 00:04:16
34 Gayle Brownlee   Handy Rentals Team 00:04:18
35 Sia Svendsen   Handy Rentals Team
36 Laura Medley   Mercedes Benz Team 00:04:53
37 Rebecca Locke   Prime Estate Team 00:05:23
38 Lauren Kitchen   Australian Institute of Sport 00:05:41
39 Mel Burke   Penny Cycling Team 00:06:31
40 Sarah Roy   Australia NTID Team 00:06:35
41 Tracy Best   Cyclosport Team 00:07:08
42 Rachel Mercer   Handy Rentals Team 00:07:45
43 Rebecca Domange   R.A.C.E. Team 00:08:36
44 Kate Chilcott   BP Team 00:09:16
45 Jessica Phillips   USA National Team 00:15:16
46 Liza Rachetto   R.A.C.E. Team 00:16:01
47 Naila Hassan   Handy Rentals Team 00:22:46
48 Genevieve Whitson   BP Team 00:23:45
49 Lana King   Mercedes Benz Team 00:23:52
50 Alison Starnes   USA National Team 00:24:39
51 Yvette Hill-Willis   Litespeed Team 00:24:41
52 Nimesha Smith   Lotto Ladies Team 00:25:30
53 Rebecca Halliday   Australia NTID Team 00:26:23
54 Kirsty Broun   Australian Institute of Sport 00:27:34
55 Bronwyn Ryan   Australia NTID Team 00:27:37
56 Charlotte Van De Merwe   Nashua Ladies Pro Cycling Team 00:30:03
57 Carma Watson   Prime Estate Team 00:31:53
58 Jeannie Kuhajek   Cyclosport Team 00:33:35
59 Felicity Wilson   R.A.C.E. Team 00:35:45
60 Kanako Nishi   Japan National Team 00:35:46
61 Ayako Toyooka   Japan National Team 00:36:26
62 Nathalie Lamborelle   Hitec Products UCK 00:36:48
63 Tone Hatteland   Hitec Products UCK 00:38:15
64 Jessica Jolly   Cyclosport Team 00:39:00
65 Huili Gu   Giant Racing Team 00:42:45
66 Jessie Maclean   Nashua Ladies Pro Cycling Team 00:43:12
67 Davina Summers   Nashua Ladies Pro Cycling Team 00:47:39
68 Josephine Giddens   Litespeed Team 00:52:01
69 Kerri-Anne Torckler   BP Team 00:53:38
70 Janine Copp   Mercedes Benz Team 01:04:27
71 Yukiyo Hori   Ready Go Japan 01:05:56
72 Chubby Hale   Penny Cycling Team 01:06:05
73 Tracy Clark   Penny Cycling Team 01:06:37
74 Anna Kauffmann   Mercedes Benz Team 01:22:01
75 Kazumi Yoneda   Ready Go Japan 01:25:30
76 Eyelien Bekkering   BP Team 01:33:46
77 Sakiko Sato   Ready Go Japan 01:39:46
78 Waka Takeda   Ready Go Japan 01:58:26

Team

Position  Team Result
1 USA National Team 34:32:31
2 AIS Australia National Team 00:02:20
3 Australia NTID Team 00:05:51
4 New Zealand National Team 00:06:31
5 Giant Pro Cycling Team - China 00:09:09
6 Cyclosport Team 00:09:18
7 Handy Rentals Team 00:09:20
8 Nashua Ladies Pro Cycling Team 00:22:00
9 Prime Estate Team - Australia 00:24:23
10 Japan National Team 00:34:20
11 Hitec Products UCK 00:34:58
12 Litespeed Team 00:47:46
13 Mecedes Benz Team 00:48:21
14 R.A.C.E Team - Australia 01:05:54
15 BP Team 01:14:26
16 Penny Cycling Team 02:19:17
17 Ready Go - Japan 03:27:07

 

Back to Top

Results - Under 23

See above - under 23 riders denoted by * in name column

Back to Top

General Classification - Under 23

See above - under 23 riders denoted by * in name column

Back to Top

 

 

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is

 

To contact the webmaster, the address is :

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.

The WomensCycling.net email address is displayed as a graphic in order to reduce the amount of 'spam' email received from programmes which 'crawl' the internet for sites with addresses displayed in text and then overwhelm that address with junk, or even forge the address in junk messages that they generate and send to others. Sorry for any inconvenience this approach causes you.

 

Back to Top

 

Copyright WomensCycling.net 2004 - 20011 ©