WomensCycling.net

 

Home

Latest Additions

 Calendar 2009

Interviews

Photo Gallery

Links

New To Cycling?

2006 Archive (and earlier)

 
 

 

Previous coverage of this event  >>  2009   2008    2007    2006    2005   

Giro Donne, 2010

 

WCN quicklink >>   Preview    Stage 1     Stage 1 Full     Stage 2     Stage 2 Full     Stage 3     Stage 3 Full     

                                    Stage 4     Stage 4 Full     Stage 5      Stage 5 Full     Stage 6     Stage 6 Full

                                    Stage 7     Stage 7 Full     Stage 8    Stage 8 Full     Stage 9     Stage 9 Full

                                    Stage 10     Stage 10 Full

      

 

 

On this page >>   Results      General Classification 

 

Stage 10 Full Results

Autodromo Di Monza - Monza 112.7 km

 

Results

Position Name Team Time/Gap
1 Shelley Evans   US National Team 2:45:28
2 Kirsten Wild   Cervelo TestTeam "
3 Giorgia Bronzini   Gauss RDZ Ormu "
4 Rasa Leleivyte   Safi - Pasta Zara "
5 Marianne Vos   Netherlands National Team "
6 Ina Yoko Teutenberg   HTC Columbia Women "
7 Grete Treier   S.C. Michela Fanini Record Rox "
8 Alessandra D'Ettorre   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
9 Emma Mackie   Australia National Team "
10 Marta Tagliaferro   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
11 Eivgenia Vysotska   Team Valdarno "
12 Giada Borgato   Gauss RDZ Ormu "
13 Julia Martisova   Gauss RDZ Ormu "
14 Claudia Häusler   Cervelo TestTeam "
15 Judith Arndt   HTC Columbia Women "
16 Annemiek Van Vleuten   Netherlands National Team 0:00:06
17 Jennifer Fiori   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
18 Tatiana Guderzo   Team Valdarno "
19 Olga Zabelinskaya   Safi - Pasta Zara "
20 Alice Marmorini   S.C. Michela Fanini Record Rox "
21 Mara Abbot   US National Team "
22 Edita Pucinskaite   Gauss RDZ Ormu "
23 Elena Kuchinskaya   Gauss RDZ Ormu "
24 Lucinda Brand   Netherlands National Team 0:00:09
25 Tatiana Antoshina   Team Valdarno "
26 Karin Aune   Fenixs - Petrogradets "
27 Linda Villumsen   HTC Columbia Women "
28 Polona Batagelj   Bizkaia - Durango "
29 Eleonora Patuzzo   Safi - Pasta Zara "
30 Martina Ruzickova   S.C. Michela Fanini Record Rox "
31 Sinead Miller   US National Team "
32 Elena Berlato   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
33 Marta Vilajosana Andreu   Fenixs - Petrogradets "
34 Sigrid Corneo   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:00:13
35 Lorena Foresi   Safi - Pasta Zara "
36 Olena Oliinyk   Acs Chirio - Forno D'Asolo "
37 Chantal Blaak   Netherlands National Team "
38 Iris Slappendel   Cervelo TestTeam "
39 Vicki Whitelaw   Lotto Ladies Team "
40 Shara Gillon   Australia National Team "
41 Patricia Schwager   Cervelo TestTeam "
42 Rosane Kirch   Acs Chirio - Forno D'Asolo "
43 Uenia Fernandes Da Souza   Acs Chirio - Forno D'Asolo "
44 Kim Schoonbaert   Lotto Ladies Team "
45 Catherine Delfosse   Lotto Ladies Team "
46 Gloria Presti   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
47 Martine Bras   Gauss RDZ Ormu "
48 Theresa Cliff-Ryan   US National Team "
49 Carmen Small   US National Team "
50 Anna Van Der Breggen   Netherlands National Team "
51 Svetlana Bubnenkova   Fenixs - Petrogradets "
52 Cristina Alcalde Huertanos   Bizkaia - Durango "
53 Ariadna Tudel Cuberes   Bizkaia - Durango "
54 Nina Ovcharenko   S.C. Michela Fanini Record Rox "
55 Kimberley Anderson   HTC Columbia Women "
56 Tetyana Riabchenko   Acs Chirio - Forno D'Asolo "
57 Tiffany Cromwell   Australia National Team "
58 Ane Santesteban Gonzalez   Debabarrena - Kirolgi "
59 Simona Frapporti   Vaiano Solaristech 0:00:21
60 Simona Martini   Vaiano Solaristech "
61 Eleonora Spaliviero   Vaiano Solaristech "
62 Alona Andruk   Safi - Pasta Zara "
63 Alessandra Borchi   Gauss RDZ Ormu "
64 Valentina Carretta   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
65 Silvia Valsecchi   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
66 Veronica Leal Balderas   S.C. Michela Fanini Record Rox "
67 Ashleigh Moolman   Lotto Ladies Team "
68 Alison Starnes   US National Team "
69 Natalia Boyarskaya   Fenixs - Petrogradets "
70 Ana Garcia Antequera   Bizkaia - Durango "
71 Francesca Tognali   Vaiano Solaristech "
72 Carlee Taylor   Australia National Team "
73 Edwige Pitel   S.C. Michela Fanini Record Rox "
74 Sanne Van Passen   Netherlands National Team "
75 Lauren Kitchen   Australia National Team "
76 Katarzyna Sosna   Vaiano Solaristech "
77 Viktoria Vologdina   Acs Chirio - Forno D'Asolo "
78 Evelyn Stevens   HTC Columbia Women "
79 Monia Baccaille   Team Valdarno 0:00:36
80 Tania Belvederesi   Team Valdarno "
81 Carla Ryan   Cervelo TestTeam 0:00:38
82 Laura Bozzolo   Team Valdarno "
83 Martina Corazza   Team Valdarno "
84 Noemi Cantele   HTC Columbia Women 0:00:40
85 Emma Pooley   Cervelo TestTeam 0:00:42
86 Inmaculada Pereiro   Debabarrena - Kirolgi 0:01:34
87 Nimesha Smith   Lotto Ladies Team 0:03:55
88 Marit Huisman   Netherlands National Team 0:04:01
89 Bridie O'Donnel   Team Valdarno "
90 Dorleta Zorrilla Braceras   Bizkaia - Durango "
91 Luisa Tamanini   Acs Chirio - Forno D'Asolo 0:04:06
92 Vilija Sereikaite   Safi - Pasta Zara 0:04:25
93 Irene Falorni   Vaiano Solaristech "
94 Lisa Jacobs   Australia National Team "
NA Amanda Miller   US National Team
NA Irene San Sebastian Lasa   Debabarrena - Kirolgi
NA Ana Yontadiez   Debabarrena - Kirolgi
NS Ellen Van Dijk   HTC Columbia Women

 

Back to Top

 

General Classification All Categories

Position Name  Team Time/Gap
1 Mara Abbot   US National Team 25:15:54
2 Judith Arndt   HTC Columbia Women 0:02:05
3 Tatiana Guderzo   Team Valdarno 0:03:05
4 Claudia Häusler   Cervelo TestTeam 0:05:26
5 Emma Pooley   Cervelo TestTeam 0:07:29
6 Eivgenia Vysotska   Team Valdarno 0:08:23
7 Marianne Vos   Netherlands National Team 0:09:24
8 Tatiana Antoshina   Team Valdarno 0:12:08
9 Olga Zabelinskaya   Safi - Pasta Zara 0:23:03
10 Elena Berlato   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:25:50
11 Edwige Pitel   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:28:45
12 Edita Pucinskaite   Gauss RDZ Ormu 0:30:47
13 Grete Treier   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:31:40
14 Linda Villumsen   HTC Columbia Women 0:32:32
15 Evelyn Stevens   HTC Columbia Women 0:41:16
16 Shara Gillon   Australia National Team 0:42:02
17 Ashleigh Moolman   Lotto Ladies Team 0:42:52
18 Natalia Boyarskaya   Fenixs - Petrogradets 0:43:37
19 Marta Vilajosana Andreu   Fenixs - Petrogradets 0:50:36
20 Carla Ryan   Cervelo TestTeam 0:50:48
21 Nina Ovcharenko   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:51:42
22 Vicki Whitelaw   Lotto Ladies Team 0:55:48
23 Tiffany Cromwell   Australia National Team 0:57:40
24 Polona Batagelj   Bizkaia - Durango 0:58:35
25 Valentina Carretta   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 1:00:23
26 Katarzyna Sosna   Vaiano Solaristech 1:01:20
27 Annemiek Van Vleuten   Netherlands National Team 1:04:05
28 Olena Oliinyk   Acs Chirio - Forno D'Asolo 1:05:49
29 Carlee Taylor   Australia National Team 1:06:37
30 Veronica Leal Balderas   S.C. Michela Fanini Record Rox 1:10:25
31 Karin Aune   Fenixs - Petrogradets 1:15:41
32 Elena Kuchinskaya   Gauss RDZ Ormu 1:18:15
33 Kimberley Anderson   HTC Columbia Women 1:21:49
34 Martine Bras   Gauss RDZ Ormu 1:23:50
35 Lucinda Brand   Netherlands National Team 1:24:39
36 Sigrid Corneo   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 1:25:21
37 Patricia Schwager   Cervelo TestTeam 1:25:58
38 Laura Bozzolo   Team Valdarno 1:26:52
39 Monia Baccaille   Team Valdarno 1:30:24
40 Shelley Evans   US National Team 1:32:57
41 Catherine Delfosse   Lotto Ladies Team 1:33:16
42 Lorena Foresi   Safi - Pasta Zara 1:36:47
43 Anna Van Der Breggen   Netherlands National Team 1:36:50
44 Julia Martisova   Gauss RDZ Ormu 1:40:44
45 Silvia Valsecchi   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 1:41:15
46 Noemi Cantele   HTC Columbia Women 1:41:43
47 Martina Corazza   Team Valdarno 1:45:19
48 Ana Garcia Antequera   Bizkaia - Durango 1:45:55
49 Cristina Alcalde Huertanos   Bizkaia - Durango 1:46:05
50 Martina Ruzickova   S.C. Michela Fanini Record Rox 1:46:14
51 Sinead Miller   US National Team 1:48:46
52 Vilija Sereikaite   Safi - Pasta Zara 1:52:45
53 Lisa Jacobs   Australia National Team 1:58:07
54 Ane Santesteban Gonzalez   Debabarrena - Kirolgi 1:58:36
55 Svetlana Bubnenkova   Fenixs - Petrogradets 2:00:37
56 Jennifer Fiori   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 2:02:21
57 Viktoria Vologdina   Acs Chirio - Forno D'Asolo 2:03:04
58 Ariadna Tudel Cuberes   Bizkaia - Durango 2:03:09
59 Gloria Presti   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 2:04:31
60 Theresa Cliff-Ryan   US National Team 2:05:05
61 Eleonora Patuzzo   Safi - Pasta Zara 2:05:09
62 Chantal Blaak   Netherlands National Team 2:05:52
63 Alison Starnes   US National Team 2:06:32
64 Rasa Leleivyte   Safi - Pasta Zara 2:11:11
65 Ina Yoko Teutenberg   HTC Columbia Women 2:11:20
66 Giorgia Bronzini   Gauss RDZ Ormu 2:14:20
67 Luisa Tamanini   Acs Chirio - Forno D'Asolo 2:17:04
68 Iris Slappendel   Cervelo TestTeam 2:18:34
69 Kirsten Wild   Cervelo TestTeam 2:19:43
70 Tetyana Riabchenko   Acs Chirio - Forno D'Asolo 2:20:53
71 Alessandra D'Ettorre   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 2:21:03
72 Carmen Small   US National Team 2:23:45
73 Alona Andruk   Safi - Pasta Zara 2:26:46
74 Giada Borgato   Gauss RDZ Ormu 2:27:06
75 Sanne Van Passen   Netherlands National Team 2:29:50
76 Simona Frapporti   Vaiano Solaristech 2:30:31
77 Marta Tagliaferro   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 2:30:47
78 Emma Mackie   Australia National Team 2:31:07
79 Inmaculada Pereiro   Debabarrena - Kirolgi 2:31:09
80 Alessandra Borchi   Gauss RDZ Ormu 2:32:33
81 Uenia Fernandes Da Souza   Acs Chirio - Forno D'Asolo 2:32:38
82 Kim Schoonbaert   Lotto Ladies Team 2:36:36
83 Lauren Kitchen   Australia National Team 2:40:49
84 Tania Belvederesi   Team Valdarno 2:42:02
85 Alice Marmorini   S.C. Michela Fanini Record Rox 2:42:15
86 Rosane Kirch   Acs Chirio - Forno D'Asolo 2:50:35
87 Francesca Tognali   Vaiano Solaristech 2:52:48
88 Eleonora Spaliviero   Vaiano Solaristech 2:53:04
89 Bridie O'Donnel   Team Valdarno 2:53:27
90 Simona Martini   Vaiano Solaristech 2:54:40
91 Dorleta Zorrilla Braceras   Bizkaia - Durango 2:55:26
92 Irene Falorni   Vaiano Solaristech 2:58:31
93 Nimesha Smith   Lotto Ladies Team 3:00:56
94 Marit Huisman   Netherlands National Team 3:02:21
Points classification
Position Name  Team Points
1 Marianne Vos   Netherlands National Team 80
2 Ina Yoko Teutenberg   HTC Columbia Women 65
3 Judith Arndt   HTC Columbia Women 62
4 Kirsten Wild   Cervelo TestTeam 52
5 Mara Abbot   US National Team 45
6 Tatiana Guderzo   Team Valdarno 44
7 Shelley Evans   US National Team 42
8 Giorgia Bronzini   Gauss RDZ Ormu 42
9 Emma Pooley   Cervelo TestTeam 28
10 Claudia Häusler   Cervelo TestTeam 22
11 Olga Zabelinskaya   Safi - Pasta Zara 19
12 Eivgenia Vysotska   Team Valdarno 18
13 Evelyn Stevens   HTC Columbia Women 17
14 Rasa Leleivyte   Safi - Pasta Zara 15
15 Alessandra D'Ettorre   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 15
16 Tatiana Antoshina   Team Valdarno 12
17 Annemiek Van Vleuten   Netherlands National Team 12
18 Linda Villumsen   HTC Columbia Women 8
19 Edita Pucinskaite   Gauss RDZ Ormu 7
20 Edwige Pitel   S.C. Michela Fanini Record Rox 6
21 Nina Ovcharenko   S.C. Michela Fanini Record Rox 5
22 Grete Treier   S.C. Michela Fanini Record Rox 4
23 Elena Berlato   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 4
24 Monia Baccaille   Team Valdarno 3
25 Julia Martisova   Gauss RDZ Ormu 3
26 Alison Starnes   US National Team 2
27 Emma Mackie   Australia National Team 2
28 Theresa Cliff-Ryan   US National Team 1
29 Iris Slappendel   Cervelo TestTeam 1
30 Marta Tagliaferro   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 1
Mountains classification
Position Name  Team Points
1 Emma Pooley   Cervelo TestTeam 48
2 Mara Abbot   US National Team 43
3 Tatiana Guderzo   Team Valdarno 33
4 Evelyn Stevens   HTC Columbia Women 22
5 Judith Arndt   HTC Columbia Women 17
6 Martine Bras   Gauss RDZ Ormu 14
7 Marianne Vos   Netherlands National Team 7
8 Olga Zabelinskaya   Safi - Pasta Zara 7
9 Eivgenia Vysotska   Team Valdarno 6
10 Tatiana Antoshina   Team Valdarno 6
11 Claudia Häusler   Cervelo TestTeam 4
12 Elena Berlato   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 4
13 Martina Ruzickova   S.C. Michela Fanini Record Rox 4
14 Veronica Leal Balderas   S.C. Michela Fanini Record Rox 3
15 Eleonora Patuzzo   Safi - Pasta Zara 3
16 Elena Kuchinskaya   Gauss RDZ Ormu 1
Young rider classification
Position Name  Team Time/Gap
1 Marianne Vos   Netherlands National Team 25:25:18
2 Elena Berlato   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:16:26
3 Shara Gillon   Australia National Team 0:32:38
4 Tiffany Cromwell   Australia National Team 0:48:16
5 Polona Batagelj   Bizkaia - Durango 0:49:11
6 Valentina Carretta   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:50:59
7 Katarzyna Sosna   Vaiano Solaristech 0:51:56
8 Olena Oliinyk   Acs Chirio - Forno D'Asolo 0:56:25
9 Carlee Taylor   Australia National Team 0:57:13
10 Lucinda Brand   Netherlands National Team 1:15:15
11 Lorena Foresi   Safi - Pasta Zara 1:27:23
12 Anna Van Der Breggen   Netherlands National Team 1:27:26
13 Sinead Miller   US National Team 1:39:22
14 Vilija Sereikaite   Safi - Pasta Zara 1:43:21
15 Ane Santesteban Gonzalez   Debabarrena - Kirolgi 1:49:12
16 Viktoria Vologdina   Acs Chirio - Forno D'Asolo 1:53:40
17 Gloria Presti   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 1:55:07
18 Eleonora Patuzzo   Safi - Pasta Zara 1:55:45
19 Chantal Blaak   Netherlands National Team 1:56:28
20 Rasa Leleivyte   Safi - Pasta Zara 2:01:47
21 Tetyana Riabchenko   Acs Chirio - Forno D'Asolo 2:11:29
22 Alona Andruk   Safi - Pasta Zara 2:17:22
23 Giada Borgato   Gauss RDZ Ormu 2:17:42
24 Sanne Van Passen   Netherlands National Team 2:20:26
25 Simona Frapporti   Vaiano Solaristech 2:21:07
26 Marta Tagliaferro   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 2:21:23
27 Lauren Kitchen   Australia National Team 2:31:25
28 Alice Marmorini   S.C. Michela Fanini Record Rox 2:32:51
29 Eleonora Spaliviero   Vaiano Solaristech 2:43:40
30 Simona Martini   Vaiano Solaristech 2:45:16
31 Dorleta Zorrilla Braceras   Bizkaia - Durango 2:46:02
32 Irene Falorni   Vaiano Solaristech 2:49:07
33 Marit Huisman   Netherlands National Team 2:52:57
Italian rider classification
Position Name Team Time/Gap
1 Tatiana Guderzo   Team Valdarno 25:18:59
2 Laura Bozzolo   Team Valdarno 1:23:47
3 Monia Baccaille   Team Valdarno 1:27:19
4 Silvia Valsecchi   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 1:38:10
5 Noemi Cantele   HTC Columbia Women 1:38:38
6 Martina Corazza   Team Valdarno 1:42:14
7 Jennifer Fiori   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 1:59:16
8 Giorgia Bronzini   Gauss RDZ Ormu 2:11:15
9 Luisa Tamanini   Acs Chirio - Forno D'Asolo 2:13:59
10 Alessandra D'Ettorre   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 2:17:58
11 Alessandra Borchi   Gauss RDZ Ormu 2:29:28
12 Tania Belvederesi   Team Valdarno 2:38:57
13 Francesca Tognali   Vaiano Solaristech 2:49:43

 

Back to Top

 

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is

 

To contact the webmaster, the address is :

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.

The WomensCycling.net email address is displayed as a graphic in order to reduce the amount of 'spam' email received from programmes which 'crawl' the internet for sites with addresses displayed in text and then overwhelm that address with junk, or even forge the address in junk messages that they generate and send to others. Sorry for any inconvenience this approach causes you.

 

Back to Top

 

Copyright WomensCycling.net 2004 - 2010©