WomensCycling.net

 

Home

Latest Additions

 Calendar 2009

Interviews

Photo Gallery

Links

New To Cycling?

2006 Archive (and earlier)

 
 

 

Previous coverage of this event  >>  2009   2008    2007    2006    2005   

Giro Donne, 2010

 

WCN quicklink >>   Preview    Stage 1     Stage 1 Full     Stage 2     Stage 2 Full     Stage 3     Stage 3 Full     

                                    Stage 4     Stage 4 Full     Stage 5      Stage 5 Full     Stage 6     Stage 6 Full

                                    Stage 7     Stage 7 Full     Stage 8    Stage 8 Full     Stage 9     Stage 9 Full

                                    Stage 10     Stage 10 Full

      

 

 

On this page >>   Results      General Classification 

 

Stage 8  Full Results

Chiavenna - Livigno 89 km

Results

Position Name Team Time/Gap
1 Mara Abbott   US National Team 2:55:35
2 Emma Pooley   Cervelo TestTeam 0:01:27
3 Judith Arndt   HTC Columbia Women 0:01:40
4 Tatiana Guderzo   Team Valdarno "
5 Tatiana Antoshina   Team Valdarno 0:01:56
6 Claudia Häusler   Cervelo TestTeam "
7 Marianne Vos   Netherlands National Team 0:03:22
8 Edwige Pitel   S.C. Michela Fanini Record Rox "
9 Eivgenia Vysotska   Team Valdarno "
10 Amber Neben   US National Team 0:04:23
11 Elena Berlato   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:06:54
12 Olga Zabelinskaya   Safi - Pasta Zara 0:10:49
13 Carla Ryan   Cervelo TestTeam 0:12:17
14 Natalia Boyarskaya   Fenixs - Petrogradets "
15 Edita Pucinskaite   Gauss RDZ Ormu "
16 Marta Vilajosana Andreu   Fenixs - Petrogradets "
17 Linda Villumsen   HTC Columbia Women "
18 Shara Gillon   Australia National Team "
19 Ashleigh Moolman   Lotto Ladies Team 0:14:05
20 Evelyn Stevens   HTC Columbia Women "
21 Katarzyna Sosna   Vaiano Solaristech 0:14:59
22 Grete Treier   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:15:59
23 Valentina Carretta   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:16:22
24 Martina Ruzickova   S.C. Michela Fanini Record Rox "
25 Vicki Whitelaw   Lotto Ladies Team "
26 Nina Ovcharenko   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:17:10
27 Polona Batagelj   Bizkaia - Durango 0:18:31
28 Tiffany Cromwell   Australia National Team 0:19:37
29 Olena Oliinyk   Acs Chirio - Forno D'Asolo "
30 Lucinda Brand   Netherlands National Team "
31 Lorena Foresi   Safi - Pasta Zara 0:24:05
32 Sinead Miller   US National Team "
33 Shelley Evans   US National Team "
34 Amanda Miller   US National Team "
35 Kimberley Anderson   HTC Columbia Women "
36 Patricia Schwager   Cervelo TestTeam "
37 Lisa Jacobs   Australia National Team 0:25:24
38 Elena Kuchinskaya   Gauss RDZ Ormu 0:25:53
39 Karin Aune   Fenixs - Petrogradets 0:27:16
40 Vilija Sereikaite   Safi - Pasta Zara "
41 Carlee Taylor   Australia National Team "
42 Ana Garcia Antequera   Bizkaia - Durango "
43 Ariadna Tudel Cuberes   Bizkaia - Durango "
44 Sigrid Corneo   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
45 Luisa Tamanini   Acs Chirio - Forno D'Asolo "
46 Jennifer Fiori   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
47 Catherine Delfosse   Lotto Ladies Team "
48 Laura Bozzolo   Team Valdarno "
49 Viktoria Vologdina   Acs Chirio - Forno D'Asolo "
50 Alison Starnes   US National Team "
51 Martine Bras   Gauss RDZ Ormu "
52 Veronica Leal Balderas   S.C. Michela Fanini Record Rox "
53 Monia Baccaille   Team Valdarno "
54 Cristina Alcalde Huertanos   Bizkaia - Durango "
55 Theresa Cliff-Ryan   US National Team "
56 Ane Santesteban Gonzalez   Debabarrena - Kirolgi 0:27:47
57 Silvia Valsecchi   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:28:00
58 Inmaculada Pereiro   Debabarrena - Kirolgi 0:31:06
59 Martina Corazza   Team Valdarno 0:31:56
60 Noemi Cantele   HTC Columbia Women 0:34:21
61 Bridie O'Donnel   Team Valdarno 0:45:34
62 Gloria Presti   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
63 Simona Frapporti   Vaiano Solaristech "
64 Uenia Fernandes Da Souza   Acs Chirio - Forno D'Asolo "
65 Alessandra D'Ettorre   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
66 Francesca Tognali   Vaiano Solaristech "
67 Valentina Scandolara   Vaiano Solaristech "
68 Alessandra Borchi   Gauss RDZ Ormu "
69 Erika Vilunaite   Fenixs - Petrogradets "
70 Chiara Vanni   Vaiano Solaristech "
71 Kim Schoonbaert   Lotto Ladies Team "
72 Svetlana Bubnenkova   Fenixs - Petrogradets "
73 Julia Martisova   Gauss RDZ Ormu "
74 Rosane Kirch   Acs Chirio - Forno D'Asolo "
75 Tetyana Riabchenko   Acs Chirio - Forno D'Asolo "
76 Giorgia Bronzini   Gauss RDZ Ormu "
77 Tania Belvederesi   Team Valdarno "
78 Nimesha Smith   Lotto Ladies Team "
79 Eleonora Spaliviero   Vaiano Solaristech "
80 Alona Andruk   Safi - Pasta Zara "
81 Alice Marmorini   S.C. Michela Fanini Record Rox "
82 Marta Tagliaferro   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
83 Eleonora Patuzzo   Safi - Pasta Zara "
84 Dorleta Zorrilla Braceras   Bizkaia - Durango "
85 Chantal Blaak   Netherlands National Team "
86 Emilia Fahlin   HTC Columbia Women "
87 Iris Slappendel   Cervelo TestTeam "
88 Giada Borgato   Gauss RDZ Ormu "
89 Carmen Small   US National Team "
90 Emma Mackie   Australia National Team "
91 Annemiek Van Vleuten   Netherlands National Team "
92 Anna Van Der Breggen   Netherlands National Team "
93 Ellen Van Dijk   HTC Columbia Women "
94 Lauren Kitchen   Australia National Team "
95 Ana Yontadiez   Debabarrena - Kirolgi "
96 Irene San Sebastian Lasa   Debabarrena - Kirolgi "
97 Sanne Van Passen   Netherlands National Team "
98 Rasa Leleivyte   Safi - Pasta Zara "
99 Simona Martini   Vaiano Solaristech "
100 Irene Falorni   Vaiano Solaristech "
101 Ina Yoko Teutenberg   HTC Columbia Women "
102 Kirsten Wild   Cervelo TestTeam "
103 Marit Huisman   Netherlands National Team 0:45:42
DNS Lynette Burger   Lotto Ladies Team
DNS Alice Donadoni   Gauss RDZ Ormu
DNS Barbara Guarischi   S.C. Michela Fanini Record Rox
DNF Sylwia Kapusta   Safi - Pasta Zara
DNF Oxana Kozonchuk   Safi - Pasta Zara
DNF Giulia Lazzerini   S.C. Michela Fanini Record Rox

 

Back to Top

 

General Classification

Position Name Team Time/Gap
1 Mara Abbott   US National Team 20:03:15
2 Judith Arndt   HTC Columbia Women 0:00:19
3 Tatiana Guderzo   Team Valdarno 0:01:05
4 Marianne Vos   Netherlands National Team 0:01:38
5 Claudia Häusler   Cervelo TestTeam 0:01:41
6 Eivgenia Vysotska   Team Valdarno 0:04:49
7 Amber Neben   US National Team 0:05:41
8 Emma Pooley   Cervelo TestTeam 0:06:22
9 Tatiana Antoshina   Team Valdarno 0:08:57
10 Evelyn Stevens   HTC Columbia Women 0:13:35
11 Elena Berlato   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:14:11
12 Olga Zabelinskaya   Safi - Pasta Zara 0:15:39
13 Linda Villumsen   HTC Columbia Women 0:18:40
14 Edita Pucinskaite   Gauss RDZ Ormu 0:19:15
15 Edwige Pitel   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:22:25
16 Grete Treier   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:22:41
17 Shara Gillon   Australia National Team 0:25:37
18 Ashleigh Moolman   Lotto Ladies Team 0:26:21
19 Natalia Boyarskaya   Fenixs - Petrogradets 0:33:54
20 Nina Ovcharenko   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:35:15
21 Tiffany Cromwell   Australia National Team 0:36:07
22 Valentina Carretta   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:38:12
23 Carla Ryan   Cervelo TestTeam 0:38:17
24 Marta Vilajosana Andreu   Fenixs - Petrogradets 0:38:42
25 Vicki Whitelaw   Lotto Ladies Team 0:39:06
26 Polona Batagelj   Bizkaia - Durango 0:41:46
27 Katarzyna Sosna   Vaiano Solaristech 0:44:37
28 Carlee Taylor   Australia National Team 0:48:29
29 Olena Oliinyk   Acs Chirio - Forno D'Asolo 0:51:28
30 Veronica Leal Balderas   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:52:02
31 Annemiek Van Vleuten   Netherlands National Team 0:52:06
32 Karin Aune   Fenixs - Petrogradets 0:53:09
33 Kimberley Anderson   HTC Columbia Women 0:54:16
34 Laura Bozzolo   Team Valdarno 0:55:40
35 Elena Kuchinskaya   Gauss RDZ Ormu 0:55:49
36 Sigrid Corneo   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 1:02:03
37 Noemi Cantele   HTC Columbia Women 1:02:09
38 Patricia Schwager   Cervelo TestTeam 1:02:40
39 Martine Bras   Gauss RDZ Ormu 1:04:13
40 Catherine Delfosse   Lotto Ladies Team 1:04:17
41 Monia Baccaille   Team Valdarno 1:06:35
42 Lucinda Brand   Netherlands National Team 1:07:18
43 Amanda Miller   US National Team 1:07:24
44 Julia Martisova   Gauss RDZ Ormu 1:10:15
45 Shelley Evans   US National Team 1:11:24
46 Lorena Foresi   Safi - Pasta Zara 1:13:52
47 Martina Corazza   Team Valdarno 1:14:10
48 Lisa Jacobs   Australia National Team 1:14:48
49 Emilia Fahlin   HTC Columbia Women 1:20:26
50 Anna Van Der Breggen   Netherlands National Team 1:20:54
51 Martina Ruzickova   S.C. Michela Fanini Record Rox 1:21:58
52 Cristina Alcalde Huertanos   Bizkaia - Durango 1:22:47
53 Silvia Valsecchi   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 1:22:55
54 Jennifer Fiori   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 1:23:21
55 Ana Garcia Antequera   Bizkaia - Durango 1:24:09
56 Theresa Cliff-Ryan   US National Team 1:24:36
57 Sinead Miller   US National Team 1:25:18
58 Vilija Sereikaite   Safi - Pasta Zara 1:25:38
59 Alison Starnes   US National Team 1:25:55
60 Eleonora Patuzzo   Safi - Pasta Zara 1:26:06
61 Rasa Leleivyte   Safi - Pasta Zara 1:32:17
62 Ina Yoko Teutenberg   HTC Columbia Women 1:32:26
63 Luisa Tamanini   Acs Chirio - Forno D'Asolo 1:32:53
64 Viktoria Vologdina   Acs Chirio - Forno D'Asolo 1:34:58
65 Chantal Blaak   Netherlands National Team 1:35:05
66 Ane Santesteban Gonzalez   Debabarrena - Kirolgi 1:35:18
67 Ariadna Tudel Cuberes   Bizkaia - Durango 1:35:21
68 Giorgia Bronzini   Gauss RDZ Ormu 1:35:30
69 Svetlana Bubnenkova   Fenixs - Petrogradets 1:36:09
70 Iris Slappendel   Cervelo TestTeam 1:39:27
71 Valentina Scandolara   Vaiano Solaristech 1:39:59
72 Kirsten Wild   Cervelo TestTeam 1:40:55
73 Gloria Presti   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 1:41:13
74 Alessandra D'Ettorre   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 1:42:09
75 Erika Vilunaite   Fenixs - Petrogradets 1:43:15
76 Carmen Small   US National Team 1:43:16
77 Alona Andruk   Safi - Pasta Zara 1:47:31
78 Giada Borgato   Gauss RDZ Ormu 1:48:09
79 Inmaculada Pereiro   Debabarrena - Kirolgi 1:50:41
80 Simona Frapporti   Vaiano Solaristech 1:51:16
81 Sanne Van Passen   Netherlands National Team 1:51:17
82 Marta Tagliaferro   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 1:51:50
83 Emma Mackie   Australia National Team 1:52:13
84 Uenia Fernandes Da Souza   Acs Chirio - Forno D'Asolo 1:52:20
85 Tetyana Riabchenko   Acs Chirio - Forno D'Asolo 1:52:34
86 Alessandra Borchi   Gauss RDZ Ormu 1:53:18
87 Kim Schoonbaert   Lotto Ladies Team 1:57:29
88 Lauren Kitchen   Australia National Team 2:01:34
89 Tania Belvederesi   Team Valdarno 2:02:32
90 Alice Marmorini   S.C. Michela Fanini Record Rox 2:03:15
91 Chiara Vanni   Vaiano Solaristech 2:03:45
92 Ellen Van Dijk   HTC Columbia Women 2:09:56
93 Bridie O'Donnel   Team Valdarno 2:10:32
94 Rosane Kirch   Acs Chirio - Forno D'Asolo 2:11:28
95 Dorleta Zorrilla Braceras   Bizkaia - Durango 2:12:31
96 Francesca Tognali   Vaiano Solaristech 2:12:43
97 Eleonora Spaliviero   Vaiano Solaristech 2:12:59
98 Ana Yontadiez   Debabarrena - Kirolgi 2:14:30
99 Irene Falorni   Vaiano Solaristech 2:14:33
100 Simona Martini   Vaiano Solaristech 2:14:46
101 Irene San Sebastian Lasa   Debabarrena - Kirolgi 2:16:24
102 Nimesha Smith   Lotto Ladies Team 2:17:32
103 Marit Huisman   Netherlands National Team 2:18:00

 

Back to Top

 

 

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is

 

To contact the webmaster, the address is :

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.

The WomensCycling.net email address is displayed as a graphic in order to reduce the amount of 'spam' email received from programmes which 'crawl' the internet for sites with addresses displayed in text and then overwhelm that address with junk, or even forge the address in junk messages that they generate and send to others. Sorry for any inconvenience this approach causes you.

 

Back to Top

 

Copyright WomensCycling.net 2004 - 2010©