WomensCycling.net

 

Home

Latest Additions

 Calendar 2009

Interviews

Photo Gallery

Links

New To Cycling?

2006 Archive (and earlier)

 
 

 

Previous coverage of this event  >>  2009   2008    2007    2006    2005   

Giro Donne, 2010

 

WCN quicklink >>   Preview    Stage 1     Stage 1 Full     Stage 2     Stage 2 Full     Stage 3     Stage 3 Full     

                                    Stage 4     Stage 4 Full     Stage 5      Stage 5 Full     Stage 6     Stage 6 Full

                                    Stage 7     Stage 7 Full     Stage 8    Stage 8 Full     Stage 9     Stage 9 Full

                                    Stage 10     Stage 10 Full

      

 

 

On this page >>   Results      General Classification 

 

Stage 7 Full Results

Como - Albese Con Cassano 110.8 km

Results

Position Name Team Time/Gap
1 Evelyn Stevens   HTC Columbia Women 3:14:33
2 Marianne Vos   Netherlands National Team 0:00:42
3 Judith Arndt   HTC Columbia Women "
4 Tatiana Guderzo   Team Valdarno "
5 Claudia Häusler   Cervelo TestTeam "
6 Mara Abbot   US National Team "
7 Eivgenia Vysotska   Team Valdarno "
8 Amber Neben   US National Team "
9 Olga Zabelinskaya   Safi - Pasta Zara 0:05:39
10 Elena Berlato   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
11 Emma Pooley   Cervelo TestTeam "
12 Natalia Boyarskaya   Fenixs - Petrogradets "
13 Tatiana Antoshina   Team Valdarno "
14 Grete Treier   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:06:27
15 Linda Villumsen   HTC Columbia Women "
16 Annemiek Van Vleuten   Netherlands National Team "
17 Edita Pucinskaite   Gauss RDZ Ormu "
18 Ashleigh Moolman   Lotto Ladies Team 0:10:15
19 Shara Gillon   Australia National Team "
20 Elena Kuchinskaya   Gauss RDZ Ormu 0:15:00
21 Edwige Pitel   S.C. Michela Fanini Record Rox "
22 Nina Ovcharenko   S.C. Michela Fanini Record Rox "
23 Tiffany Cromwell   Australia National Team "
24 Kimberley Anderson   HTC Columbia Women "
25 Marta Vilajosana Andreu   Fenixs - Petrogradets "
26 Katarzyna Sosna   Vaiano Solaristech 0:15:49
27 Olena Oliinyk   Acs Chirio - Forno D'Asolo "
28 Anna Van Der Breggen   Netherlands National Team 0:18:49
29 Karin Aune   Fenixs - Petrogradets 0:19:07
30 Valentina Carretta   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
31 Vicki Whitelaw   Lotto Ladies Team "
32 Polona Batagelj   Bizkaia - Durango "
33 Carlee Taylor   Australia National Team "
34 Catherine Delfosse   Lotto Ladies Team "
35 Laura Bozzolo   Team Valdarno "
36 Emilia Fahlin   HTC Columbia Women "
37 Veronica Leal Balderas   S.C. Michela Fanini Record Rox "
38 Carla Ryan   Cervelo TestTeam "
39 Monia Baccaille   Team Valdarno 0:21:37
40 Patricia Schwager   Cervelo TestTeam "
41 Julia Martisova   Gauss RDZ Ormu "
42 Martina Corazza   Team Valdarno "
43 Noemi Cantele   HTC Columbia Women "
44 Amanda Miller   US National Team "
45 Valentina Scandolara   Vaiano Solaristech 0:24:52
46 Sylwia Kapusta   Safi - Pasta Zara 0:14:52
47 Silvia Valsecchi   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:28:23
48 Sigrid Corneo   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
49 Kim Schoonbaert   Lotto Ladies Team 0:32:52
50 Giorgia Bronzini   Gauss RDZ Ormu "
51 Vilija Sereikaite   Safi - Pasta Zara "
52 Giada Borgato   Gauss RDZ Ormu "
53 Sinead Miller   US National Team "
54 Shelley Evans   US National Team "
55 Chantal Blaak   Netherlands National Team "
56 Lucinda Brand   Netherlands National Team "
57 Lorena Foresi   Safi - Pasta Zara "
58 Lisa Jacobs   Australia National Team "
59 Eleonora Patuzzo   Safi - Pasta Zara "
60 Rasa Leleivyte   Safi - Pasta Zara "
61 Ina Yoko Teutenberg   HTC Columbia Women "
62 Martine Bras   Gauss RDZ Ormu "
63 Svetlana Bubnenkova   Fenixs - Petrogradets 0:34:07
64 Inmaculada Pereiro   Debabarrena - Kirolgi 0:35:57
65 Bridie O'Donnel   Team Valdarno 0:38:24
66 Erika Vilunaite   Fenixs - Petrogradets "
67 Tetyana Riabchenko   Acs Chirio - Forno D'Asolo "
68 Oxana Kozonchuk   Safi - Pasta Zara "
69 Gloria Presti   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
70 Iris Slappendel   Cervelo TestTeam "
71 Emma Mackie   Australia National Team "
72 Nimesha Smith   Lotto Ladies Team "
73 Alessandra Borchi   Gauss RDZ Ormu "
74 Viktoria Vologdina   Acs Chirio - Forno D'Asolo "
75 Ana Garcia Antequera   Bizkaia - Durango "
76 Luisa Tamanini   Acs Chirio - Forno D'Asolo "
77 Uenia Fernandes Da Souza   Acs Chirio - Forno D'Asolo "
78 Marta Tagliaferro   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
79 Simona Frapporti   Vaiano Solaristech "
80 Ellen Van Dijk   HTC Columbia Women "
81 Tania Belvederesi   Team Valdarno "
82 Alessandra D'Ettorre   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
83 Alice Marmorini   S.C. Michela Fanini Record Rox "
84 Eleonora Spaliviero   Vaiano Solaristech "
85 Barbara Guarischi   S.C. Michela Fanini Record Rox "
86 Francesca Tognali   Vaiano Solaristech "
87 Chiara Vanni   Vaiano Solaristech "
88 Simona Martini   Vaiano Solaristech "
89 Lynette Burger   Lotto Ladies Team "
90 Kirsten Wild   Cervelo TestTeam "
91 Dorleta Zorrilla Braceras   Bizkaia - Durango "
92 Ane Santesteban Gonzalez   Debabarrena - Kirolgi "
93 Ariadna Tudel Cuberes   Bizkaia - Durango "
94 Jennifer Fiori   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
95 Giulia Lazzerini   S.C. Michela Fanini Record Rox "
96 Cristina Alcalde Huertanos   Bizkaia - Durango "
97 Rosane Kirch   Acs Chirio - Forno D'Asolo "
98 Alona Andruk   Safi - Pasta Zara "
99 Irene Falorni   Vaiano Solaristech "
100 Alice Donadoni   Gauss RDZ Ormu "
101 Martina Ruzickova   S.C. Michela Fanini Record Rox "
102 Lauren Kitchen   Australia National Team "
103 Theresa Cliff-Ryan   US National Team "
104 Alison Starnes   US National Team "
105 Carmen Small   US National Team "
106 Irene San Sebastian Lasa   Debabarrena - Kirolgi "
107 Sanne Van Passen   Netherlands National Team "
108 Ana Yontadiez   Debabarrena - Kirolgi "
109 Marit Huisman   Netherlands National Team 0:38:31
DNF Edita Unguryte   Acs Chirio - Forno D'Asolo
DNF Davina Summers   Bizkaia - Durango

 

Back to Top

 

General Classification

Position Name  Team Time/Gap
1 Marianne Vos   Netherlands National Team 17:05:56
2 Judith Arndt   HTC Columbia Women 0:00:27
3 Tatiana Guderzo   Team Valdarno 0:01:09
4 Evelyn Stevens   HTC Columbia Women 0:01:14
5 Claudia Häusler   Cervelo TestTeam 0:01:29
6 Mara Abbot   US National Team 0:01:54
7 Amber Neben   US National Team 0:03:02
8 Eivgenia Vysotska   Team Valdarno 0:03:11
9 Olga Zabelinskaya   Safi - Pasta Zara 0:06:34
10 Emma Pooley   Cervelo TestTeam 0:06:45
11 Linda Villumsen   HTC Columbia Women 0:08:07
12 Annemiek Van Vleuten   Netherlands National Team 0:08:16
13 Grete Treier   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:08:26
14 Edita Pucinskaite   Gauss RDZ Ormu 0:08:42
15 Tatiana Antoshina   Team Valdarno 0:08:45
16 Elena Berlato   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:09:01
17 Ashleigh Moolman   Lotto Ladies Team 0:14:00
18 Shara Gillon   Australia National Team 0:15:04
19 Tiffany Cromwell   Australia National Team 0:18:14
20 Nina Ovcharenko   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:19:49
21 Edwige Pitel   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:20:47
22 Carlee Taylor   Australia National Team 0:22:57
23 Natalia Boyarskaya   Fenixs - Petrogradets 0:23:21
24 Valentina Carretta   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:23:34
25 Vicki Whitelaw   Lotto Ladies Team 0:24:28
26 Polona Batagelj   Bizkaia - Durango 0:24:59
27 Julia Martisova   Gauss RDZ Ormu 0:26:25
28 Veronica Leal Balderas   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:26:30
29 Karin Aune   Fenixs - Petrogradets 0:27:37
30 Carla Ryan   Cervelo TestTeam 0:27:44
31 Marta Vilajosana Andreu   Fenixs - Petrogradets 0:28:09
32 Noemi Cantele   HTC Columbia Women 0:29:32
33 Laura Bozzolo   Team Valdarno 0:30:08
34 Katarzyna Sosna   Vaiano Solaristech 0:31:22
35 Elena Kuchinskaya   Gauss RDZ Ormu 0:31:40
36 Kimberley Anderson   HTC Columbia Women 0:31:55
37 Olena Oliinyk   Acs Chirio - Forno D'Asolo 0:33:35
38 Sigrid Corneo   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:36:31
39 Emilia Fahlin   HTC Columbia Women 0:36:36
40 Anna Van Der Breggen   Netherlands National Team 0:37:04
41 Martine Bras   Gauss RDZ Ormu 0:38:41
42 Catherine Delfosse   Lotto Ladies Team 0:38:45
43 Patricia Schwager   Cervelo TestTeam 0:40:19
44 Monia Baccaille   Team Valdarno 0:41:03
45 Eleonora Patuzzo   Safi - Pasta Zara 0:42:16
46 Martina Corazza   Team Valdarno 0:43:58
47 Sylwia Kapusta   Safi - Pasta Zara 0:45:01
48 Amanda Miller   US National Team 0:45:03
49 Rasa Leleivyte   Safi - Pasta Zara 0:48:27
50 Ina Yoko Teutenberg   HTC Columbia Women 0:48:36
51 Shelley Evans   US National Team 0:49:03
52 Lucinda Brand   Netherlands National Team 0:49:25
53 Lisa Jacobs   Australia National Team 0:51:08
54 Chantal Blaak   Netherlands National Team 0:51:15
55 Lorena Foresi   Safi - Pasta Zara 0:51:31
56 Giorgia Bronzini   Gauss RDZ Ormu 0:51:40
57 Svetlana Bubnenkova   Fenixs - Petrogradets 0:52:19
58 Iris Slappendel   Cervelo TestTeam 0:55:37
59 Oxana Kozonchuk   Safi - Pasta Zara 0:56:04
60 Valentina Scandolara   Vaiano Solaristech 0:56:09
61 Silvia Valsecchi   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:56:39
62 Kirsten Wild   Cervelo TestTeam 0:57:05
63 Cristina Alcalde Huertanos   Bizkaia - Durango 0:57:15
64 Gloria Presti   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:57:23
65 Jennifer Fiori   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:57:49
66 Alessandra D'Ettorre   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:58:19
67 Ana Garcia Antequera   Bizkaia - Durango 0:58:37
68 Theresa Cliff-Ryan   US National Team 0:59:04
69 Erika Vilunaite   Fenixs - Petrogradets 0:59:25
70 Carmen Small   US National Team 0:59:26
71 Vilija Sereikaite   Safi - Pasta Zara 1:00:06
72 Alison Starnes   US National Team 1:00:23
73 Sinead Miller   US National Team 1:02:57
74 Alona Andruk   Safi - Pasta Zara 1:03:41
75 Giada Borgato   Gauss RDZ Ormu 1:04:19
76 Martina Ruzickova   S.C. Michela Fanini Record Rox 1:07:20
77 Luisa Tamanini   Acs Chirio - Forno D'Asolo 1:07:21
78 Simona Frapporti   Vaiano Solaristech 1:07:26
79 Sanne Van Passen   Netherlands National Team 1:07:27
80 Marta Tagliaferro   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 1:08:00
81 Emma Mackie   Australia National Team 1:08:23
82 Uenia Fernandes Da Souza   Acs Chirio - Forno D'Asolo 1:08:30
83 Tetyana Riabchenko   Acs Chirio - Forno D'Asolo 1:08:44
84 Ane Santesteban Gonzalez   Debabarrena - Kirolgi 1:09:15
85 Viktoria Vologdina   Acs Chirio - Forno D'Asolo 1:09:26
86 Alessandra Borchi   Gauss RDZ Ormu 1:09:28
87 Ariadna Tudel Cuberes   Bizkaia - Durango 1:09:49
88 Kim Schoonbaert   Lotto Ladies Team 1:13:39
89 Lauren Kitchen   Australia National Team 1:17:44
90 Barbara Guarischi   S.C. Michela Fanini Record Rox 1:18:28
91 Tania Belvederesi   Team Valdarno 1:18:42
92 Alice Marmorini   S.C. Michela Fanini Record Rox 1:19:25
93 Chiara Vanni   Vaiano Solaristech 1:19:55
94 Inmaculada Pereiro   Debabarrena - Kirolgi 1:21:19
95 Ellen Van Dijk   HTC Columbia Women 1:26:06
96 Bridie O'Donnel   Team Valdarno 1:26:42
97 Rosane Kirch   Acs Chirio - Forno D'Asolo 1:27:38
98 Lynette Burger   Lotto Ladies Team 1:28:15
99 Dorleta Zorrilla Braceras   Bizkaia - Durango 1:28:41
100 Giulia Lazzerini   S.C. Michela Fanini Record Rox 1:28:52
101 Francesca Tognali   Vaiano Solaristech 1:28:53
102 Eleonora Spaliviero   Vaiano Solaristech 1:29:09
103 Ana Yontadiez   Debabarrena - Kirolgi 1:30:40
104 Irene Falorni   Vaiano Solaristech 1:30:43
105 Simona Martini   Vaiano Solaristech 1:30:56
106 Irene San Sebastian Lasa   Debabarrena - Kirolgi 1:32:34
107 Nimesha Smith   Lotto Ladies Team 1:33:42
108 Alice Donadoni   Gauss RDZ Ormu 1:34:02
109 Marit Huisman   Netherlands National Team

 

Back to Top

 

 

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is

 

To contact the webmaster, the address is :

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.

The WomensCycling.net email address is displayed as a graphic in order to reduce the amount of 'spam' email received from programmes which 'crawl' the internet for sites with addresses displayed in text and then overwhelm that address with junk, or even forge the address in junk messages that they generate and send to others. Sorry for any inconvenience this approach causes you.

 

Back to Top

 

Copyright WomensCycling.net 2004 - 2010©