WomensCycling.net

 

 

Home

Latest Additions

 Calendar 2010

Interviews

Photo Gallery

Links

New To Cycling?

2006 Archive (and earlier)

 
 

 

Previous coverage of this event  >> 2010    2009   2008    2007    2006    2005   

Giro Donne, 2010

 

WCN quicklink >>   Preview    Stage 1     Stage 1 Full     Stage 2     Stage 2 Full     Stage 3     Stage 3 Full     

                                    Stage 4     Stage 4 Full     Stage 5      Stage 5 Full     Stage 6     Stage 6 Full

                                    Stage 7     Stage 7 Full     Stage 8    Stage 8 Full     Stage 9     Stage 9 Full

                                    Stage 10     Stage 10 Full

      

 

 

On this page >>   Results      General Classification 

 

Stage 3 Full Results

Caerano S. Marco - Biadene 16.9 km TT

Results

Position Name Team Time/Gap
1 Ina Yoko Teutenberg   HTC Columbia Women 21:50.1
2 Kirsten Wild   Cervelo TestTeam 00:21.3
3 Judith Arndt   HTC Columbia Women 00:22.4
4 Linda Villumsen   HTC Columbia Women 00:23.8
5 Marianne Vos   Netherlands National Team 00:24.8
6 Shelley Evans   US National Team 00:43.0
7 Annemiek Van Vleuten   Netherlands National Team 00:51.2
8 Amber Neben   US National Team 00:52.9
9 Alison Starnes   US National Team 00:54.5
10 Iris Slappendel   Cervelo TestTeam 00:54.5
11 Evelyn Stevens   HTC Columbia Women 00:55.1
12 Tatiana Guderzo   Team Valdarno 00:55.3
13 Ellen Van Dijk   HTC Columbia Women 00:58.0
14 Claudia Häusler   Cervelo TestTeam 01:01.3
15 Vicki Whitelaw   Lotto Ladies Team 01:01.7
16 Emma Pooley   Cervelo TestTeam 01:05.0
17 Emilia Fahlin   HTC Columbia Women 01:10.4
18 Olga Zabelinskaya   Safi - Pasta Zara 01:12.4
19 Grete Treier   S.C. Michela Fanini Record Rox 01:15.6
20 Leir Olaberria Dorronsoro   Debabarrena - Kirolgi 01:17.0
21 Vilija Sereikaite   Safi - Pasta Zara 01:23.8
22 Mara Abbot   US National Team 01:25.5
23 Tiffany Cromwell   Australia National Team 01:26.3
24 Shara Gillon   Australia National Team 01:33.5
25 Bridie O'Donnel   Team Valdarno 01:34.7
26 Katarzyna Sosna   Vaiano Solaristech 01:36.3
27 Carla Ryan   Cervelo TestTeam 01:37.2
28 Lisa Jacobs   Australia National Team 01:40.7
29 Noemi Cantele   HTC Columbia Women 01:40.7
30 Silvia Valsecchi   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 01:42.8
31 Edwige Pitel   S.C. Michela Fanini Record Rox 01:43.8
32 Julia Martisova   Gauss RDZ Ormu 01:44.0
33 Patricia Schwager   Cervelo TestTeam 01:48.6
34 Tatiana Antoshina   Team Valdarno 01:49.0
35 Edita Pucinskaite   Gauss RDZ Ormu 01:56.3
36 Alessandra D'Ettorre   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 01:59.9
37 Carlee Taylor   Australia National Team 02:14.2
38 Veronica Leal Balderas   S.C. Michela Fanini Record Rox 02:17.8
39 Eivgenia Vysotska   Team Valdarno 02:17.9
40 Martina Ruzickova   S.C. Michela Fanini Record Rox 02:20.5
41 Lucinda Brand   Netherlands National Team 02:21.0
42 Luisa Tamanini   Acs Chirio - Forno D'Asolo 02:21.7
43 Edita Unguryte   Acs Chirio - Forno D'Asolo 02:22.3
44 Ashleigh Moolman   Lotto Ladies Team 02:22.4
45 Oxana Kozonchuk   Safi - Pasta Zara 02:22.7
46 Roxane Knetemann   Netherlands National Team 02:24.8
47 Simona Frapporti   Vaiano Solaristech 02:26.1
48 Chantal Blaak   Netherlands National Team 02:27.5
49 Karin Aune   Fenixs - Petrogradets 02:27.8
50 Rasa Leleivyte   Safi - Pasta Zara 02:31.0
51 Theresa Cliff-Ryan   US National Team 02:32.7
52 Elena Berlato   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 02:35.6
53 Eleonora Patuzzo   Safi - Pasta Zara 02:39.8
54 Martine Bras   Gauss RDZ Ormu 02:39.9
55 Gloria Presti   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 02:43.2
56 Kimberley Anderson   HTC Columbia Women 02:43.3
57 Polona Batagelj   Bizkaia - Durango 02:44.4
58 Giorgia Bronzini   Gauss RDZ Ormu 02:46.0
59 Lauren Kitchen   Australia National Team 02:48.3
60 Amanda Miller   US National Team 02:49.7
61 Carmen Small   US National Team "
62 Natalia Boyarskaya   Fenixs - Petrogradets 02:51.9
63 Anna Van Der Breggen   Netherlands National Team 02:57.8
64 Marta Tagliaferro   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 03:00.0
65 Valentina Carretta   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 03:01.0
66 Elena Kuchinskaya   Gauss RDZ Ormu 03:07.1
67 Monia Baccaille   Team Valdarno 03:07.7
68 Lynette Burger   Lotto Ladies Team 03:07.8
69 Svetlana Bubnenkova   Fenixs - Petrogradets 03:08.8
70 Rosane Kirch   Acs Chirio - Forno D'Asolo 03:09.6
71 Sigrid Corneo   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 03:10.5
72 Marta Vilajosana Andreu   Fenixs - Petrogradets 03:11.9
73 Lieselot Decroix   Cervelo TestTeam 03:13.8
74 Catherine Delfosse   Lotto Ladies Team 03:20.3
75 Emma Mackie   Australia National Team 03:23.2
76 Barbara Guarischi   S.C. Michela Fanini Record Rox 03:24.1
77 Cristina Alcalde Huertanos   Bizkaia - Durango 03:24.3
78 Francesca Tognali   Vaiano Solaristech 03:26.6
79 Kirsty Broun   Australia National Team 03:26.8
80 Erika Vilunaite   Fenixs - Petrogradets 03:27.4
81 Sinead Miller   US National Team 03:29.8
82 Uenia Fernandes Da Souza   Acs Chirio - Forno D'Asolo 03:30.3
83 Sylwia Kapusta   Safi - Pasta Zara 03:33.4
84 Sanne Van Passen   Netherlands National Team 03:36.4
85 Lorena Foresi   Safi - Pasta Zara 03:37.4
86 Tetyana Riabchenko   Acs Chirio - Forno D'Asolo 03:46.6
87 Eleonora Spaliviero   Vaiano Solaristech 03:47.3
88 Jennifer Fiori   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 03:48.2
89 Dorleta Zorrilla Braceras   Bizkaia - Durango 03:48.4
90 Laura Bozzolo   Team Valdarno 03:50.2
91 Davina Summers   Bizkaia - Durango 03:52.7
92 Nina Ovcharenko   S.C. Michela Fanini Record Rox 03:56.8
93 Marit Huisman   Netherlands National Team 04:02.9
94 Inmaculada Pereiro   Debabarrena - Kirolgi 04:10.5
95 Tania Belvederesi   Team Valdarno 04:12.1
96 Alona Andruk   Safi - Pasta Zara 04:12.5
97 Kim Schoonbaert   Lotto Ladies Team 04:12.8
98 Martina Corazza   Team Valdarno 04:15.1
99 Ane Santesteban Gonzalez   Debabarrena - Kirolgi 04:15.7
100 Olena Oliinyk   Acs Chirio - Forno D'Asolo 04:23.3
101 Viktoria Vologdina   Acs Chirio - Forno D'Asolo 04:26.2
102 Inmaculada Rafael Salas   Debabarrena - Kirolgi 04:28.0
103 Ariadna Tudel Cuberes   Bizkaia - Durango 04:28.1
104 Alessandra Borchi   Gauss RDZ Ormu 04:29.3
105 Giulia Lazzerini   S.C. Michela Fanini Record Rox 04:33.0
106 Irene Falorni   Vaiano Solaristech 04:33.8
107 Suzie Godart   Fenixs - Petrogradets 04:34.2
108 Valentina Scandolara   Vaiano Solaristech 04:46.3
109 Giada Borgato   Gauss RDZ Ormu 04:51.0
110 Alice Marmorini   S.C. Michela Fanini Record Rox 04:55.9
111 Ana Garcia Antequera   Bizkaia - Durango 05:01.8
112 Ana Yontadiez   Debabarrena - Kirolgi 05:02.5
113 Edita Janeliunaite   Acs Chirio - Forno D'Asolo 05:09.1
114 Alice Donadoni   Gauss RDZ Ormu 05:18.5
115 Nimesha Smith   Lotto Ladies Team 05:22.3
116 Rochelle Gilmore   Lotto Ladies Team 05:27.6
117 Chiara Vanni   Vaiano Solaristech 05:34.0
118 Simona Martini   Vaiano Solaristech 05:34.6
119 Irene San Sebastian Lasa   Debabarrena - Kirolgi 05:35.6
DNS Sharon Laws   Cervelo TestTeam

 

Back to Top

 

General Classification

Position Name  Team Tim/Gap
1 Ina Yoko Teutenberg   HTC Columbia Women 4:59:25
2 Kirsten Wild   Cervelo TestTeam 0:00:36
3 Marianne Vos   Netherlands National Team 0:00:40
4 Judith Arndt   HTC Columbia Women 0:00:42
5 Linda Villumsen   HTC Columbia Women 0:00:43
6 Shelley Evans   US National Team 0:01:03
7 Annemiek Van Vleuten   Netherlands National Team 0:01:11
8 Amber Neben   US National Team 0:01:12
9 Alison Starnes   US National Team 0:01:14
10 Iris Slappendel   Cervelo TestTeam "
11 Evelyn Stevens   HTC Columbia Women 0:01:15
12 Tatiana Guderzo   Team Valdarno "
13 Ellen Van Dijk   HTC Columbia Women 0:01:18
14 Claudia Häusler   Cervelo TestTeam 0:01:19
15 Vicki Whitelaw   Lotto Ladies Team 0:01:21
16 Emma Pooley   Cervelo TestTeam 0:01:25
17 Emilia Fahlin   HTC Columbia Women 0:01:30
18 Olga Zabelinskaya   Safi - Pasta Zara 0:01:32
19 Grete Treier   S.C. Michela Fanini Record Rox "
20 Leir Olaberria Dorronsoro   Debabarrena - Kirolgi 0:01:37
21 Vilija Sereikaite   Safi - Pasta Zara 0:01:43
22 Mara Abbot   US National Team 0:01:45
23 Tiffany Cromwell   Australia National Team 0:01:46
24 Shara Gillon   Australia National Team 0:01:53
25 Bridie O'Donnel   Team Valdarno 0:01:54
26 Katarzyna Sosna   Vaiano Solaristech 0:01:56
27 Carla Ryan   Cervelo TestTeam 0:01:57
28 Noemi Cantele   HTC Columbia Women 0:02:00
29 Silvia Valsecchi   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:02:02
30 Edwige Pitel   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:02:03
31 Julia Martisova   Gauss RDZ Ormu 0:02:04
32 Patricia Schwager   Cervelo TestTeam 0:02:08
33 Tatiana Antoshina   Team Valdarno 0:02:09
34 Edita Pucinskaite   Gauss RDZ Ormu 0:02:16
35 Alessandra D'Ettorre   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:02:19
36 Lisa Jacobs   Australia National Team 0:02:30
37 Carlee Taylor   Australia National Team 0:02:34
38 Veronica Leal Balderas   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:02:37
39 Eivgenia Vysotska   Team Valdarno 0:02:38
40 Martina Ruzickova   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:02:40
41 Lucinda Brand   Netherlands National Team 0:02:41
42 Luisa Tamanini   Acs Chirio - Forno D'Asolo "
43 Edita Unguryte   Acs Chirio - Forno D'Asolo 0:02:42
44 Ashleigh Moolman   Lotto Ladies Team "
45 Oxana Kozonchuk   Safi - Pasta Zara "
46 Roxane Knetemann   Netherlands National Team 0:02:44
47 Simona Frapporti   Vaiano Solaristech 0:02:46
48 Chantal Blaak   Netherlands National Team 0:02:47
49 Karin Aune   Fenixs - Petrogradets "
50 Rasa Leleivyte   Safi - Pasta Zara 0:02:51
51 Theresa Cliff-Ryan   US National Team 0:02:52
52 Giorgia Bronzini   Gauss RDZ Ormu 0:02:54
53 Elena Berlato   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:02:55
54 Eleonora Patuzzo   Safi - Pasta Zara 0:02:59
55 Martine Bras   Gauss RDZ Ormu 0:03:00
56 Gloria Presti   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:03:03
57 Kimberley Anderson   HTC Columbia Women "
58 Polona Batagelj   Bizkaia - Durango 0:03:04
59 Lauren Kitchen   Australia National Team 0:03:08
60 Carmen Small   US National Team 0:03:09
61 Anna Van Der Breggen   Netherlands National Team 0:03:17
62 Marta Tagliaferro   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:03:20
63 Valentina Carretta   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:03:21
64 Elena Kuchinskaya   Gauss RDZ Ormu 0:03:27
65 Monia Baccaille   Team Valdarno "
66 Lynette Burger   Lotto Ladies Team "
67 Svetlana Bubnenkova   Fenixs - Petrogradets 0:03:28
68 Rosane Kirch   Acs Chirio - Forno D'Asolo 0:03:29
69 Sigrid Corneo   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:03:30
70 Marta Vilajosana Andreu   Fenixs - Petrogradets 0:03:32
71 Lieselot Decroix   Cervelo TestTeam 0:03:33
72 Catherine Delfosse   Lotto Ladies Team 0:03:40
73 Emma Mackie   Australia National Team 0:03:43
74 Barbara Guarischi   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:03:44
75 Cristina Alcalde Huertanos   Bizkaia - Durango "
76 Francesca Tognali   Vaiano Solaristech 0:03:46
77 Kirsty Broun   Australia National Team "
78 Erika Vilunaite   Fenixs - Petrogradets 0:03:47
79 Sinead Miller   US National Team 0:03:49
80 Uenia Fernandes Da Souza   Acs Chirio - Forno D'Asolo 0:03:50
81 Sylwia Kapusta   Safi - Pasta Zara 0:03:53
82 Sanne Van Passen   Netherlands National Team 0:03:56
83 Lorena Foresi   Safi - Pasta Zara 0:03:57
84 Tetyana Riabchenko   Acs Chirio - Forno D'Asolo 0:04:06
85 Eleonora Spaliviero   Vaiano Solaristech 0:04:07
86 Jennifer Fiori   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:04:08
87 Laura Bozzolo   Team Valdarno 0:04:10
88 Davina Summers   Bizkaia - Durango 0:04:12
89 Nina Ovcharenko   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:04:16
90 Tania Belvederesi   Team Valdarno 0:04:32
91 Dorleta Zorrilla Braceras   Bizkaia - Durango "
92 Alona Andruk   Safi - Pasta Zara "
93 Kim Schoonbaert   Lotto Ladies Team "
94 Martina Corazza   Team Valdarno 0:04:35
95 Ane Santesteban Gonzalez   Debabarrena - Kirolgi "
96 Olena Oliinyk   Acs Chirio - Forno D'Asolo 0:04:43
97 Viktoria Vologdina   Acs Chirio - Forno D'Asolo 0:04:46
98 Alessandra Borchi   Gauss RDZ Ormu 0:04:49
99 Giulia Lazzerini   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:04:53
100 Suzie Godart   Fenixs - Petrogradets 0:04:54
101 Valentina Scandolara   Vaiano Solaristech 0:05:06
102 Ariadna Tudel Cuberes   Bizkaia - Durango 0:05:09
103 Giada Borgato   Gauss RDZ Ormu 0:05:11
104 Alice Marmorini   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:05:15
105 Natalia Boyarskaya   Fenixs - Petrogradets 0:05:24
106 Edita Janeliunaite   Acs Chirio - Forno D'Asolo 0:05:29
107 Amanda Miller   US National Team 0:05:33
108 Inmaculada Rafael Salas   Debabarrena - Kirolgi 0:05:36
109 Irene Falorni   Vaiano Solaristech 0:05:41
110 Ana Garcia Antequera   Bizkaia - Durango 0:05:43
111 Rochelle Gilmore   Lotto Ladies Team 0:05:47
112 Ana Yontadiez   Debabarrena - Kirolgi 0:05:52
113 Chiara Vanni   Vaiano Solaristech 0:05:54
114 Simona Martini   Vaiano Solaristech "
115 Marit Huisman   Netherlands National Team 0:06:05
116 Irene San Sebastian Lasa   Debabarrena - Kirolgi 0:06:46
117 Nimesha Smith   Lotto Ladies Team 0:08:02
118 Alice Donadoni   Gauss RDZ Ormu 0:08:12
119 Inmaculada Pereiro   Debabarrena - Kirolgi 0:14:52

 

Back to Top

 

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is

 

To contact the webmaster, the address is :

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.

The WomensCycling.net email address is displayed as a graphic in order to reduce the amount of 'spam' email received from programmes which 'crawl' the internet for sites with addresses displayed in text and then overwhelm that address with junk, or even forge the address in junk messages that they generate and send to others. Sorry for any inconvenience this approach causes you.

 

Back to Top

 

Copyright WomensCycling.net 2004 - 2010©