WomensCycling.net

 

Home

Latest Additions

 Calendar 2010

Interviews

Photo Gallery

Links

New To Cycling?

2006 Archive (and earlier)

 
 

 

Previous coverage of this event  >> 2010    2009   2008    2007    2006    2005   

Giro Donne, 2010

 

WCN quicklink >>   Preview    Stage 1     Stage 1 Full     Stage 2     Stage 2 Full     Stage 3     Stage 3 Full     

                                    Stage 4     Stage 4 Full     Stage 5      Stage 5 Full     Stage 6     Stage 6 Full

                                    Stage 7     Stage 7 Full     Stage 8    Stage 8 Full     Stage 9     Stage 9 Full

                                    Stage 10     Stage 10 Full

      

 

 

On this page >>   Results      General Classification 

 

Stage 1 Full Results

Muggia-Trieste 58 Km

Results

Position Name Team Time/Gap
1 Ina Teutenberg   HTC Columbia Women 1:19:14
2 Giorgia Bronzini   Gauss RDZ Ormu "
3 Kirsten Wild   Cervelo TestTeam "
4 Marianne Vos   Nederland Bloeit "
5 Barbara Guarischi   S.C. Michela Fanini Record Rox "
6 Rasa Leleivyte   Safi - Pasta Zara "
7 Shelley Olds   US National Team "
8 Monia Baccaille   Team Valdarno "
9 Alessandra D'ettorre   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
10 Rochelle Gilmore   Lotto Ladies Team "
11 Kirsty Broun   Australia "
12 Annemiek Van Vleuten   Nederland Bloeit "
13 Sigrid Corneo   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
14 Grete Treier   S.C. Michela Fanini Record Rox "
15 Julia Martisova   Gauss RDZ Ormu "
16 Giada Borgato   Gauss RDZ Ormu "
17 Gloria Presti   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
18 Olga Zabelinskaya   Safi - Pasta Zara "
19 Edita Unguryte   Acs Chirio - Forno d'Asolo "
20 Edita Janeliunaite   Acs Chirio - Forno d'Asolo "
21 Sylwia Kapusta   Safi - Pasta Zara "
22 Eivgenia Vysotska   Ukraine "
23 Elena Kuchinskaya   Gauss RDZ Ormu "
24 Tania Belvederesi   Team Valdarno "
25 Giulia Lazzerini   S.C. Michela Fanini Record Rox "
26 Viktoriya Vologdina   Acs Chirio - Forno d'Asolo "
27 Elena Berlato   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
28 Eleonora Patuzzo   Safi - Pasta Zara 0:00:05
29 Oxana Kozonchuk   Safi - Pasta Zara "
30 Theresa Cliff-Ryan   US National Team "
31 Edita Pucinskaite   Gauss RDZ Ormu "
32 Martine Bras   Gauss RDZ Ormu "
33 Marta Tagliaferro   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
34 Lieselot Decroix   Cervelo TestTeam "
35 Alessandra Borchi   Gauss RDZ Ormu "
36 Chantal Blaak   Leontien.nl "
37 Claudia Häusler   Cervelo TestTeam "
38 Tatiana Guderzo   Team Valdarno 0:00:08
39 Emma Pooley   Cervelo TestTeam "
40 Sinead Miller   US National Team "
41 Amber Neben   Noris Cycling "
42 Linda Melanie Villumsen   HTC Columbia Women "
43 Mara Abbott   US National Team "
44 Emilia Fahlin   HTC Columbia Women "
45 Verónica Leal Balderas   S.C. Michela Fanini Record Rox "
46 Amanda Miller   TIBCO "
47 Simona Frapporti   Vaiano Solaristech "
48 Laura Bozzolo   Team Valdarno "
49 Catherine Delfosse   Lotto Ladies Team "
50 Tiffany Cromwell   Noris Cycling "
51 Davina Summers   Bizkaia - Durango "
52 Roxane Knetemann   Netherlands "
53 Judith Arndt   HTC Columbia Women "
54 Simona Martini   Vaiano Solaristech "
55 Francesca Tognali   Vaiano Solaristech "
56 Lorena Foresi   Safi - Pasta Zara "
57 Eleonora Spaliviero   Vaiano Solaristech "
58 Carmen Mcnellis   US National Team "
59 Lauren Kitchen   Australia "
60 Leire Olaberria Dorronsoro   Debabarrena - Kirolgi "
61 Lynette Burger   Lotto Ladies Team "
62 Alice Marmorini   S.C. Michela Fanini Record Rox "
63 Karin Aune   Fenixs - Petrogradets "
64 Kimberly Anderson   HTC Columbia Women "
65 Valentina Carretta   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
66 Jennifer Fiori   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
67 Cristina Alcalde Huertanos   Bizkaia - Durango "
68 Evelyn Stevens   HTC Columbia Women "
69 Polona Batagelj   Bizkaia - Durango "
70 Sharon Laws   Cervelo TestTeam "
71 Marta Vila Josana Andreu   Fenixs - Petrogradets "
72 Kim Schoonbaert   Lotto Ladies Team "
73 Sanne Van Paassen   Netherlands "
74 Uenia Fernandes Da Souza   Acs Chirio - Forno d'Asolo "
75 Chiara Vanni   Vaiano Solaristech "
76 Carla Ryan   Cervelo TestTeam "
77 Emma Mackie   TIBCO "
78 Carlee Taylor   Australia "
79 Katarzyna Sosna   Vaiano Solaristech "
80 Nimesha Smith   Lotto Ladies Team "
81 Svetlana Bubnenkova   Fenixs - Petrogradets "
82 Anna Van Der Breggen   Netherlands "
83 Patricia Schwager   Cervelo TestTeam "
84 Suzie Godart   Fenixs - Petrogradets "
85 Lucinda Brand   Leontien.nl "
86 Nina Ovcharenko   S.C. Michela Fanini Record Rox "
87 Alona Andruk   Safi - Pasta Zara "
88 Edwige Pitel   S.C. Michela Fanini Record Rox "
89 Alison Starnes   TIBCO "
90 Martina Corazza   Team Valdarno "
91 Noemi Cantele   HTC Columbia Women "
92 Vilija Sereikaite   Safi - Pasta Zara "
93 Erika Vilunaite   Fenixs - Petrogradets "
94 Rosane Kirch   Acs Chirio - Forno d'Asolo "
95 Shara Gillow   Australia "
96 Silvia Valsecchi   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
97 Tatiana Antoshina   Team Valdarno "
98 Martina Ruzickova   S.C. Michela Fanini Record Rox "
99 Iris Slappendel   Cervelo TestTeam "
100 Valentina Scandolara   Vaiano Solaristech "
101 Ashleigh Moolman   Lotto Ladies Team "
102 Olena Oliinyk   Acs Chirio - Forno d'Asolo "
103 Eleonora Van Dijk   HTC Columbia Women "
104 Ane Santesteban Gonzalez   Debabarrena - Kirolgi "
105 Bridie O'Donnell   Team Valdarno "
106 Luisa Tamanini   Acs Chirio - Forno d'Asolo "
107 Tetyana Riabchenko   Acs Chirio - Forno d'Asolo "
108 Ariadna Tudel Cuberes   Bizkaia - Durango 0:00:21
109 Natalia Boyarskaya   Fenixs - Petrogradets 0:00:22
110 Ana Garcia Antequera   Bizkaia - Durango "
111 Dorleta Zorrilla Braceras   Bizkaia - Durango 0:00:24
112 Lisa Jacobs   Australia 0:00:30
113 Ana Yonta Diez   Debabarrena - Kirolgi "
114 Inma Rafael   Debabarrena - Kirolgi 0:00:48
115 Irene Falorni   Vaiano Solaristech "
116 Alice Donadoni   Gauss RDZ Ormu "
117 Irene San Sebastian Lasa   Debabarrena - Kirolgi 0:00:51
118 Marit Huisman   Netherlands 0:01:43
119 Vicki Whitelaw   Lotto Ladies Team 0:00:08
120 Inmaculada Pereiro   Debabarrena - Kirolgi 0:08:03

Back to Top

 

General Classification

Position Name  Team Time/Gap
1 Ina Teutenberg   HTC Columbia Women 1:19:04
2 Giorgia Bronzini   Gauss RDZ Ormu 0:00:04
3 Kirsten Wild   Cervelo TestTeam 0:00:06
4 Marianne Vos   Nederland Bloeit 0:00:10
5 Barbara Guarischi   S.C. Michela Fanini Record Rox "
6 Rasa Leleivyte   Safi - Pasta Zara "
7 Shelley Olds   US National Team "
8 Monia Baccaille   Team Valdarno "
9 Alessandra D'ettorre   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
10 Rochelle Gilmore   Lotto Ladies Team "
11 Kirsty Broun   Australia "
12 Annemiek Van Vleuten   Nederland Bloeit "
13 Sigrid Corneo   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
14 Grete Treier   S.C. Michela Fanini Record Rox "
15 Julia Martisova   Gauss RDZ Ormu "
16 Giada Borgato   Gauss RDZ Ormu "
17 Gloria Presti   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
18 Olga Zabelinskaya   Safi - Pasta Zara "
19 Edita Unguryte   Acs Chirio - Forno d'Asolo "
20 Edita Janeliunaite   Acs Chirio - Forno d'Asolo "
21 Sylwia Kapusta   Safi - Pasta Zara "
22 Eivgenia Vysotska   Ukraine "
23 Elena Kuchinskaya   Gauss RDZ Ormu "
24 Tania Belvederesi   Team Valdarno "
25 Giulia Lazzerini   S.C. Michela Fanini Record Rox "
26 Viktoriya Vologdina   Acs Chirio - Forno d'Asolo "
27 Elena Berlato   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
28 Eleonora Patuzzo   Safi - Pasta Zara 0:00:15
29 Oxana Kozonchuk   Safi - Pasta Zara "
30 Theresa Cliff-Ryan   US National Team "
31 Edita Pucinskaite   Gauss RDZ Ormu "
32 Martine Bras   Gauss RDZ Ormu "
33 Marta Tagliaferro   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
34 Lieselot Decroix   Cervelo TestTeam "
35 Alessandra Borchi   Gauss RDZ Ormu "
36 Chantal Blaak   Leontien.nl "
37 Claudia Häusler   Cervelo TestTeam "
38 Tatiana Guderzo   Team Valdarno 0:00:18
39 Emma Pooley   Cervelo TestTeam "
40 Sinead Miller   US National Team "
41 Amber Neben   Noris Cycling "
42 Linda Melanie Villumsen   HTC Columbia Women "
43 Mara Abbott   US National Team "
44 Emilia Fahlin   HTC Columbia Women "
45 Verónica Leal Balderas   S.C. Michela Fanini Record Rox "
46 Amanda Miller   TIBCO "
47 Simona Frapporti   Vaiano Solaristech "
48 Laura Bozzolo   Team Valdarno "
49 Catherine Delfosse   Lotto Ladies Team "
50 Tiffany Cromwell   Noris Cycling "
51 Davina Summers   Bizkaia - Durango "
52 Roxane Knetemann   Netherlands "
53 Judith Arndt   HTC Columbia Women "
54 Simona Martini   Vaiano Solaristech "
55 Francesca Tognali   Vaiano Solaristech "
56 Lorena Foresi   Safi - Pasta Zara "
57 Eleonora Spaliviero   Vaiano Solaristech "
58 Carmen Mcnellis   US National Team "
59 Lauren Kitchen   Australia "
60 Leire Olaberria Dorronsoro   Debabarrena - Kirolgi "
61 Lynette Burger   Lotto Ladies Team "
62 Alice Marmorini   S.C. Michela Fanini Record Rox "
63 Karin Aune   Fenixs - Petrogradets "
64 Kimberly Anderson   HTC Columbia Women "
65 Valentina Carretta   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
66 Jennifer Fiori   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
67 Cristina Alcalde Huertanos   Bizkaia - Durango "
68 Evelyn Stevens   HTC Columbia Women "
69 Polona Batagelj   Bizkaia - Durango "
70 Sharon Laws   Cervelo TestTeam "
71 Marta Vila Josana Andreu   Fenixs - Petrogradets "
72 Kim Schoonbaert   Lotto Ladies Team "
73 Sanne Van Paassen   Netherlands "
74 Uenia Fernandes Da Souza   Acs Chirio - Forno d'Asolo "
75 Chiara Vanni   Vaiano Solaristech "
76 Carla Ryan   Cervelo TestTeam "
77 Emma Mackie   TIBCO "
78 Carlee Taylor   Australia "
79 Katarzyna Sosna   Vaiano Solaristech "
80 Nimesha Smith   Lotto Ladies Team "
81 Svetlana Bubnenkova   Fenixs - Petrogradets "
82 Anna Van Der Breggen   Netherlands "
83 Patricia Schwager   Cervelo TestTeam "
84 Suzie Godart   Fenixs - Petrogradets "
85 Lucinda Brand   Leontien.nl "
86 Nina Ovcharenko   S.C. Michela Fanini Record Rox "
87 Alona Andruk   Safi - Pasta Zara "
88 Edwige Pitel   S.C. Michela Fanini Record Rox "
89 Alison Starnes   TIBCO "
90 Martina Corazza   Team Valdarno "
91 Noemi Cantele   HTC Columbia Women "
92 Vilija Sereikaite   Safi - Pasta Zara "
93 Erika Vilunaite   Fenixs - Petrogradets "
94 Rosane Kirch   Acs Chirio - Forno d'Asolo "
95 Shara Gillow   Australia "
96 Silvia Valsecchi   Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi "
97 Tatiana Antoshina   Team Valdarno "
98 Martina Ruzickova   S.C. Michela Fanini Record Rox "
99 Iris Slappendel   Cervelo TestTeam "
100 Valentina Scandolara   Vaiano Solaristech "
101 Ashleigh Moolman   Lotto Ladies Team "
102 Olena Oliinyk   Acs Chirio - Forno d'Asolo "
103 Eleonora Van Dijk   HTC Columbia Women "
104 Ane Santesteban Gonzalez   Debabarrena - Kirolgi "
105 Bridie O'donnell   Team Valdarno "
106 Luisa Tamanini   Acs Chirio - Forno d'Asolo "
107 Tetyana Riabchenko   Acs Chirio - Forno d'Asolo "
108 Vicki Whitelaw   Australia "
109 Ariadna Tudel Cuberes   Bizkaia - Durango 0:00:31
110 Natalia Boyarskaya   Fenixs - Petrogradets 0:00:32
111 Ana Garcia Antequera   Bizkaia - Durango "
112 Dorleta Zorrilla Braceras   Bizkaia - Durango 0:00:34
113 Lisa Jacobs   Australia 0:00:40
114 Ana Yonta Diez   Debabarrena - Kirolgi "
115 Inma Rafael   Debabarrena - Kirolgi 0:00:58
116 Irene Falorni   Vaiano Solaristech "
117 Alice Donadoni   Gauss RDZ Ormu "
118 Irene San Sebastian Lasa   Debabarrena - Kirolgi 0:01:01
119 Marit Huisman   Lotto Ladies Team 0:01:53
120 Inmaculada Pereiro   Debabarrena - Kirolgi 0:08:13

 

Back to Top

 

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is

 

To contact the webmaster, the address is :

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.

The WomensCycling.net email address is displayed as a graphic in order to reduce the amount of 'spam' email received from programmes which 'crawl' the internet for sites with addresses displayed in text and then overwhelm that address with junk, or even forge the address in junk messages that they generate and send to others. Sorry for any inconvenience this approach causes you.

 

Back to Top

 

Copyright WomensCycling.net 2004 - 2010©