WomensCycling.net

 

Home

Latest Additions

 Calendar 2009

Interviews

Photo Gallery

Links

New To Cycling?

2006 Archive (and earlier)

 
 

Iurreta-Emakumeen Bira 2010

 

WCN quicklink >>  Stage1     Stage 1 Full     Stage 2     Stage 2 Full     Stage 3     Stage 3 Full     

                                   Stage 3a    Stage 3a Full     Stage 4     Stage 4 Full

 

      

On this page >>   Results      General Classification    

 

 

Stage 3a- Vos wins by two bike lengths

Iurreta - Zuia 78.7 km

Results  

Position Name Team Time/Gap
1 Marianne Vos   Nederland Bloeit 2:09:32
2 Emma Johansson   Redsun Cycling Team "
3 Eleonora Patuzzo   Safi - Pasta Zara "
4 Judith Arndt   HTC Columbia Women "
5 Nicole Cooke   Great Britain "
6 Vicki Whitelaw   Lotto Ladies Team "
7 Claudia Hausler   Cervelo TestTeam "
8 Elena Berlato   Fassa Bortolo-Ghezzi "
9 Kelly Druyts   Topsport Vlaanderen - Thompson 0:00:07
10 Annemiek Van Vleuten   Nederland Bloeit "
11 Giorgia Bronzini   Gauss RDZ Ormu "
12 Alona Andruk   Safi - Pasta Zara "
13 Oxana Kozonchuk   Safi - Pasta Zara "
14 Monia Baccaille   Team Valdarno "
15 Inga Cilvinaite   Safi - Pasta Zara "
16 Katie Colclough   Great Britain 0:00:10
17 Loes Gunnewijk   Nederland Bloeit "
18 Andrea Bosman   Netherlands "
19 Lieselot Decroix   Cervelo TestTeam "
20 Lucinda Brand   Netherlands "
21 Anna Van Der Breggen   Netherlands "
22 Marta Vilajosana   Team Valdarno "
23 Catherine Williamson   Great Britain "
24 Ashleigh Moolman   Lotto Ladies Team "
25 Sjouke Dufoer   Topsport Vlaanderen - Thompson "
26 Petra Dijkman   Redsun Cycling Team "
27 Lisa Brennauer   Germany "
28 Chantal Blaak   Netherlands "
29 Vilija Sereikaite   Safi - Pasta Zara "
30 Amy Pieters   Netherlands "
31 Susana Zorzi   Italy "
32 Irene Van Den Broek   Netherlands "
33 Gloria Presti   Fassa Bortolo-Ghezzi "
34 Jessie Daams   Topsport Vlaanderen - Thompson "
35 Martine Bras   Gauss RDZ Ormu "
36 Charlotte Becker   Cervelo TestTeam "
37 Sigrid Corneo   Fassa Bortolo-Ghezzi "
38 Edwige Pitel   S.C. Michela Fanini Record Rox "
39 Tiffany Cromwell   Australia "
40 Valentina Carretta   Fassa Bortolo-Ghezzi "
41 Edita Pucinskaite   Gauss RDZ Ormu "
42 Patricia Schwager   Cervelo TestTeam "
43 Nina Ovcharenko   S.C. Michela Fanini Record Rox "
44 Amanda Spratt   Australia "
45 Adrie Visser   HTC Columbia Women "
46 Silvia Valescchi   Fassa Bortolo-Ghezzi "
47 Noemi Cantele   HTC Columbia Women "
48 Viviana Gatto   Italy 0:00:50
49 Cristina Alcalde   Bizkaia-Durango 0:01:23
50 Ellen Van Dijk   HTC Columbia Women "
51 Elena Kuchiskaya   Gauss RDZ Ormu "
52 Ausrine Trebaite   Safi - Pasta Zara "
53 Giada Borgato   Gauss RDZ Ormu "
54 Luise Keller   HTC Columbia Women "
55 Carlee Taylor   Australia 0:02:54
56 Leire Olaberria   Debabarrena - Kirolgi 0:13:54
57 Lucia Gonzalez   Lointek "
58 Ester Alves   Lointek "
59 Lucy Martin   Great Britain "
60 Judith Masdeu   Lointek "
61 Xiao Ling Luo   Giant Pro Cycling "
62 Mascha Pijnenborg   Redsun Cycling Team "
63 Ine Beyen   Topsport Vlaanderen - Thompson "
64 Alice Marmorini   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:13:58
65 Janneke Kanis   Nederland Bloeit "
66 Loes Markerink   Nederland Bloeit "
67 Laura Dittmann   Germany "
68 Denise Zuckermandel   Germany "
69 Giulia Ronchi   Italy "
70 Tania Belvederesi   Team Valdarno "
71 Eleonora Suelotto   Gauss RDZ Ormu "
72 Ana Belen Garcia   Bizkaia-Durango "
73 Min Gao   Giant Pro Cycling "
74 Ludivine Henrion   Redsun Cycling Team "
75 Jennifer Fiori   Fassa Bortolo-Ghezzi "
76 Martina Corazza   Team Valdarno "
77 Emma Silversides   Redsun Cycling Team "
78 Luisa Tamanini   Italy "
79 Paulina Brzezna   Redsun Cycling Team "
80 Elena Cecchini   Italy "
81 Dorleta Zorrilla   Bizkaia-Durango "
82 Ane Santesteban   Debabarrena - Kirolgi "
83 Martina Ruzickova   S.C. Michela Fanini Record Rox "
84 Leticia Gil   Lointek "
85 Carla Ryan   Cervelo TestTeam "
86 Veronia Andreasson   Lotto Ladies Team "
87 Josephine Tomic   Lotto Ladies Team 0:16:01
88 Franziska Merten   Germany "
89 Anna B. Schnitzmeier   Germany "
90 Joana Eslava   Tolosa C.F. "
91 Lynette Burger   Lotto Ladies Team "
92 Isabella Arman   Italy "
93 Carly M Hibberd   S.C. Michela Fanini Record Rox "
94 Barbara Guarischi   S.C. Michela Fanini Record Rox "

 

Back to Top

General Classification  

 

Position  Name   Team Time/Gap
1 Judith Arndt   HTC Columbia Women 7:54:09
2 Claudia Hausler   Cervelo TestTeam 0:00:12
3 Marianne Vos   Nederland Bloeit 0:01:57
4 Emma Johansson   Redsun Cycling Team 0:02:06
5 Nicole Cooke   Great Britain 0:02:13
6 Annemiek Van Vleuten   Nederland Bloeit 0:02:18
7 Eleonora Patuzzo   Safi - Pasta Zara 0:02:41
8 Vicki Whitelaw   Lotto Ladies Team 0:02:42
9 Loes Gunnewijk   Nederland Bloeit 0:02:52
10 Martine Bras   Gauss RDZ Ormu 0:03:19
11 Oxana Kozonchuk   Safi - Pasta Zara 0:08:34
12 Ashleigh Moolman   Lotto Ladies Team 0:09:39
13 Valentina Carretta   Fassa Bortolo-Ghezzi 0:09:55
14 Jessie Daams   Topsport Vlaanderen - Thompson 0:10:12
15 Chantal Blaak   Netherlands 0:10:24
16 Charlotte Becker   Cervelo TestTeam 0:10:25
17 Noemi Cantele   HTC Columbia Women 0:10:49
18 Lieselot Decroix   Cervelo TestTeam 0:10:52
19 Vilija Sereikaite   Safi - Pasta Zara 0:10:56
20 Alona Andruk   Safi - Pasta Zara 0:11:07
21 Edwige Pitel   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:11:17
22 Monia Baccaille   Team Valdarno "
23 Elena Kuchiskaya   Gauss RDZ Ormu 0:12:29
24 Elena Berlato   Fassa Bortolo-Ghezzi 0:13:58
25 Marta Vilajosana   Team Valdarno 0:14:05
26 Susana Zorzi   Italy 0:17:01
27 Lucinda Brand   Netherlands 0:17:09
28 Inga Cilvinaite   Safi - Pasta Zara 0:17:40
29 Patricia Schwager   Cervelo TestTeam 0:17:42
30 Lisa Brennauer   Germany 0:17:54
31 Petra Dijkman   Redsun Cycling Team 0:17:55
32 Tiffany Cromwell   Australia 0:17:59
33 Silvia Valescchi   Fassa Bortolo-Ghezzi 0:18:03
34 Giorgia Bronzini   Gauss RDZ Ormu 0:18:07
35 Irene Van Den Broek   Netherlands 0:18:09
36 Amy Pieters   Netherlands 0:18:10
37 Katie Colclough   Great Britain 0:18:23
38 Edita Pucinskaite   Gauss RDZ Ormu 0:18:28
39 Kelly Druyts   Topsport Vlaanderen - Thompson 0:18:29
40 Catherine Williamson   Great Britain 0:18:33
41 Sigrid Corneo   Fassa Bortolo-Ghezzi 0:18:34
42 Anna Van Der Breggen   Netherlands 0:18:50
43 Adrie Visser   HTC Columbia Women 0:19:00
44 Sjouke Dufoer   Topsport Vlaanderen - Thompson 0:19:05
45 Nina Ovcharenko   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:19:07
46 Luise Keller   HTC Columbia Women 0:19:09
47 Giada Borgato   Gauss RDZ Ormu 0:19:22
48 Gloria Presti   Fassa Bortolo-Ghezzi 0:19:36
49 Ausrine Trebaite   Safi - Pasta Zara 0:19:50
50 Cristina Alcalde   Bizkaia-Durango 0:20:23
51 Ellen Van Dijk   HTC Columbia Women 0:23:20
52 Andrea Bosman   Netherlands 0:29:09
53 Viviana Gatto   Italy 0:30:23
54 Martina Ruzickova   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:30:55
55 Carla Ryan   Cervelo TestTeam 0:31:56
56 Carlee Taylor   Australia 0:32:10
57 Emma Silversides   Redsun Cycling Team 0:32:32
58 Leire Olaberria   Debabarrena - Kirolgi 0:32:56
59 Amanda Spratt   Australia 0:33:02
60 Ane Santesteban   Debabarrena - Kirolgi 0:33:07
61 Janneke Kanis   Nederland Bloeit 0:33:36
62 Lucy Martin   Great Britain 0:33:41
63 Alice Marmorini   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:33:58
64 Laura Dittmann   Germany 0:35:36
65 Denise Zuckermandel   Germany 0:38:29
66 Eleonora Suelotto   Gauss RDZ Ormu 0:38:42
67 Xiao Ling Luo   Giant Pro Cycling 0:39:13
68 Leticia Gil   Lointek 0:39:53
69 Anna B. Schnitzmeier   Germany 0:40:54
70 Mascha Pijnenborg   Redsun Cycling Team 0:41:23
71 Luisa Tamanini   Italy 0:41:32
72 Giulia Ronchi   Italy 0:42:11
73 Paulina Brzezna   Redsun Cycling Team 0:42:56
74 Judith Masdeu   Lointek 0:43:47
75 Loes Markerink   Nederland Bloeit 0:43:56
76 Ludivine Henrion   Redsun Cycling Team 0:44:03
77 Jennifer Fiori   Fassa Bortolo-Ghezzi "
78 Martina Corazza   Team Valdarno 0:44:24
79 Ine Beyen   Topsport Vlaanderen - Thompson 0:44:31
80 Min Gao   Giant Pro Cycling 0:45:18
81 Tania Belvederesi   Team Valdarno 0:45:23
82 Dorleta Zorrilla   Bizkaia-Durango 0:45:28
83 Ana Belen Garcia   Bizkaia-Durango 0:45:30
84 Franziska Merten   Germany 0:45:44
85 Elena Cecchini   Italy 0:45:52
86 Veronia Andreasson   Lotto Ladies Team 0:45:59
87 Lucia Gonzalez   Lointek 0:48:31
88 Barbara Guarischi   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:49:56
89 Isabella Arman   Italy 0:52:49
90 Josephine Tomic   Lotto Ladies Team 0:53:20
91 Joana Eslava   Tolosa C.F. 0:54:35
92 Lynette Burger   Lotto Ladies Team 0:55:29
93 Carly M Hibberd   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:57:31
94 Ester Alves   Lointek 1:01:05
Sprint classification
Position  Name   Team Points
1 Martine Bras   Gauss RDZ Ormu 18
2 Loes Gunnewijk   Nederland Bloeit 9
3 Denise Zuckermandel   Germany 8
4 Judith Arndt   HTC Columbia Women 3
5 Elena Kuchiskaya   Gauss RDZ Ormu 3
6 Claudia Hausler   Cervelo TestTeam 1
7 Emma Johansson   Redsun Cycling Team 1
8 Edwige Pitel   S.C. Michela Fanini Record Rox 1
9 Lucy Martin   Great Britain 1
Mountains classification
Position  Name   Team Points
1 Claudia Hausler   Cervelo TestTeam 17
2 Marianne Vos   Nederland Bloeit 14
3 Judith Arndt   HTC Columbia Women 14
4 Elena Berlato   Fassa Bortolo-Ghezzi 7
5 Nicole Cooke   Great Britain 6
6 Andrea Bosman   Netherlands 6
7 Marta Vilajosana   Team Valdarno 4
8 Inga Cilvinaite   Safi - Pasta Zara 3
9 Emma Johansson   Redsun Cycling Team 3
10 Eleonora Patuzzo   Safi - Pasta Zara 2
11 Ausrine Trebaite   Safi - Pasta Zara 2
Points classification
Position  Name   Team Points
1 Marianne Vos   Nederland Bloeit 72
2 Judith Arndt   HTC Columbia Women 51
3 Emma Johansson   Redsun Cycling Team 50
4 Claudia Hausler   Cervelo TestTeam 45
5 Martine Bras   Gauss RDZ Ormu 39
6 Nicole Cooke   Great Britain 28
7 Eleonora Patuzzo   Safi - Pasta Zara 25
8 Giorgia Bronzini   Gauss RDZ Ormu 25
9 Vicki Whitelaw   Lotto Ladies Team 20
10 Annemiek Van Vleuten   Nederland Bloeit 19
11 Kelly Druyts   Topsport Vlaanderen - Thompson 19
12 Loes Gunnewijk   Nederland Bloeit 18
13 Alona Andruk   Safi - Pasta Zara 18
14 Monia Baccaille   Team Valdarno 15
15 Denise Zuckermandel   Germany 11
16 Oxana Kozonchuk   Safi - Pasta Zara 8
17 Elena Berlato   Fassa Bortolo-Ghezzi 8
18 Charlotte Becker   Cervelo TestTeam 6
19 Ellen Van Dijk   HTC Columbia Women 5
20 Ashleigh Moolman   Lotto Ladies Team 4
21 Vilija Sereikaite   Safi - Pasta Zara 4
22 Elena Kuchiskaya   Gauss RDZ Ormu 4
23 Elena Cecchini   Italy 4
24 Valentina Carretta   Fassa Bortolo-Ghezzi 3
25 Noemi Cantele   HTC Columbia Women 2
Teams classfication
Position   Team Time/Gap
1 Nederland Bloeit 23:49:34
2 Cervelo TestTeam 24:03:10
3 Safi - Pasta Zara 24:04:35
4 HTC Columbia Women 24:11:12
5 Gauss RDZ Ormu 24:14:33
6 Great Britain 24:21:34
7 Fassa Bortolo-Ghezzi 24:24:23
8 Netherlands 24:27:51
9 Topsport Vlaanderen - Thompson 24:30:13
10 Redsun Cycling Team 24:33:57
11 Lotto Ladies Team 24:39:35
12 S.C. Michela Fanini Record Rox 24:43:46
13 Team Valdarno 24:51:53
14 Australia 24:53:35
15 Italy 25:00:05
16 Germany 25:08:42
17 Bizkaia-Durango 25:32:16
18 Lointek 25:37:30

 

 

Back to Top

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is

 

To contact the webmaster, the address is :

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.

The WomensCycling.net email address is displayed as a graphic in order to reduce the amount of 'spam' email received from programmes which 'crawl' the internet for sites with addresses displayed in text and then overwhelm that address with junk, or even forge the address in junk messages that they generate and send to others. Sorry for any inconvenience this approach causes you.

 

Back to Top

 

Copyright WomensCycling.net 2004 - 2010