WomensCycling.net

 

Home

Latest Additions

 Calendar 2009

Interviews

Photo Gallery

Links

New To Cycling?

2006 Archive (and earlier)

 
 

Iurreta-Emakumeen Bira 2010

 

WCN quicklink >>  Stage1     Stage 1 Full     Stage 2     Stage 2 Full     Stage 3     Stage 3 Full     

                                   Stage 3a    Stage 3a Full     Stage 4     Stage 4 Full

 

      

On this page >>   Results      General Classification    

 

 

Stage 2- Judith Arndt (Team Columbia Highroad) victory in second stage

Lekeitio - Lekeitio 112.4 km

Results  

Position Name Team Time/Gap
1 Judith Arndt   HTC Columbia Women 3:15:06
2 Claudia Hausler   Cervelo TestTeam "
3 Emma Johansson   Redsun Cycling Team 0:01:47
4 Marianne Vos   Nederland Bloeit "
5 Martine Bras   Gauss RDZ Ormu "
6 Vicki Whitelaw   Lotto Ladies Team "
7 Eleonora Patuzzo   Safi - Pasta Zara "
8 Annemiek Van Vleuten   Nederland Bloeit 0:01:49
9 Loes Gunnewijk   Nederland Bloeit 0:01:52
10 Nicole Cooke   Great Britain 0:02:28
11 Oxana Kozonchuk   Safi - Pasta Zara 0:06:47
12 Vilija Sereikaite   Safi - Pasta Zara 0:09:04
13 Monia Baccaille   Team Valdarno 0:09:05
14 Noemi Cantele   HTC Columbia Women "
15 Elena Kuchiskaya   Gauss RDZ Ormu "
16 Charlotte Becker   Cervelo TestTeam "
17 Edwige Pitel   S.C. Michela Fanini Record Rox "
18 Valentina Carretta   Fassa Bortolo-Ghezzi "
19 Jessie Daams   Topsport Vlaanderen - Thompson "
20 Lieselot Decroix   Cervelo TestTeam "
21 Ashleigh Moolman   Lotto Ladies Team "
22 Elizabeth Armitstead   Cervelo TestTeam "
23 Chantal Blaak   Netherlands "
24 Alona Andruk   Safi - Pasta Zara "
25 Marta Vilajosana   Team Valdarno 0:12:55
26 Elena Berlato   Fassa Bortolo-Ghezzi "
27 Martina Ruzickova   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:15:13
28 Susana Zorzi   Italy 0:15:47
29 Petra Dijkman   Redsun Cycling Team "
30 Giada Borgato   Gauss RDZ Ormu "
31 Inga Cilvinaite   Safi - Pasta Zara "
32 Hanka Kupfernagel   Germany "
33 Lucinda Brand   Netherlands 0:15:53
34 Giorgia Bronzini   Gauss RDZ Ormu "
35 Leire Olaberria   Debabarrena - Kirolgi 0:16:39
36 Lisa Brennauer   Germany "
37 Kelly Druyts   Topsport Vlaanderen - Thompson "
38 Lucy Martin   Great Britain "
39 Ane Santesteban   Debabarrena - Kirolgi 0:16:41
40 Mireia Epelde   Lointek "
41 Catherine Williamson   Great Britain "
42 Alice Marmorini   S.C. Michela Fanini Record Rox "
43 Edita Pucinskaite   Gauss RDZ Ormu "
44 Cristina Alcalde   Bizkaia-Durango "
45 Janneke Kanis   Nederland Bloeit "
46 Giulia Ronchi   Italy "
47 Katie Colclough   Great Britain "
48 Gloria Presti   Fassa Bortolo-Ghezzi "
49 Sjouke Dufoer   Topsport Vlaanderen - Thompson "
50 Emma Silversides   Redsun Cycling Team "
51 Ausrine Trebaite   Safi - Pasta Zara "
52 Adrie Visser   HTC Columbia Women "
53 Amy Pieters   Netherlands "
54 Anna Van Der Breggen   Netherlands "
55 Patricia Schwager   Cervelo TestTeam "
56 Xiao Ling Luo   Giant Pro Cycling "
57 Sigrid Corneo   Fassa Bortolo-Ghezzi "
58 Tiffany Cromwell   Australia "
59 Nina Ovcharenko   S.C. Michela Fanini Record Rox "
60 Amanda Spratt   Australia "
61 Leticia Gil   Lointek "
62 Carla Ryan   Cervelo TestTeam "
63 Silvia Valescchi   Fassa Bortolo-Ghezzi "
64 Irene Van Den Broek   Netherlands "
65 Luise Keller   HTC Columbia Women "
66 Laura Dittmann   Germany 0:19:22
67 Judith Masdeu   Lointek "
68 Ellen Van Dijk   HTC Columbia Women "
69 Denise Zuckermandel   Germany 0:21:31
70 Anna B. Schnitzmeier   Germany "
71 Eleonora Suelotto   Gauss RDZ Ormu "
72 Lucia Gonzalez   Lointek 0:25:11
73 Mascha Pijnenborg   Redsun Cycling Team "
74 Franziska Merten   Germany "
75 Luisa Tamanini   Italy "
76 Loes Markerink   Nederland Bloeit "
77 Tania Belvederesi   Team Valdarno 0:27:59
78 Ludivine Henrion   Redsun Cycling Team "
79 Paulina Brzezna   Redsun Cycling Team "
80 Carlee Taylor   Australia "
81 Ine Beyen   Topsport Vlaanderen - Thompson "
82 Elena Cecchini   Italy "
83 Martina Corazza   Team Valdarno "
84 Isabella Arman   Italy "
85 Josephine Tomic   Lotto Ladies Team "
86 Min Gao   Giant Pro Cycling "
87 Jennifer Fiori   Fassa Bortolo-Ghezzi "
88 Viviana Gatto   Italy "
89 Ana Belen Garcia   Bizkaia-Durango "
90 Joana Eslava   Tolosa C.F. "
91 Carly M Hibberd   S.C. Michela Fanini Record Rox "
92 Dorleta Zorrilla   Bizkaia-Durango "
93 Andrea Bosman   Netherlands "
94 Veronia Andreasson   Lotto Ladies Team "
95 Barbara Guarischi   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:29:18
96 Lynette Burger   Lotto Ladies Team "
97 Ester Alves   Lointek 0:38:35

 

Back to Top

 

General Classification  

 

Position Name  Team Time/Gap
1 Claudia Hausler   Cervelo TestTeam 5:29:13
2 Judith Arndt   HTC Columbia Women "
3 Marianne Vos   Nederland Bloeit 0:01:47
4 Emma Johansson   Redsun Cycling Team "
5 Martine Bras   Gauss RDZ Ormu "
6 Vicki Whitelaw   Lotto Ladies Team "
7 Eleonora Patuzzo   Safi - Pasta Zara "
8 Annemiek Van Vleuten   Nederland Bloeit 0:01:49
9 Loes Gunnewijk   Nederland Bloeit 0:01:52
10 Nicole Cooke   Great Britain 0:02:28
11 Oxana Kozonchuk   Safi - Pasta Zara 0:06:47
12 Vilija Sereikaite   Safi - Pasta Zara 0:09:04
13 Monia Baccaille   Team Valdarno 0:09:05
14 Elizabeth Armitstead   Cervelo TestTeam "
15 Charlotte Becker   Cervelo TestTeam "
16 Alona Andruk   Safi - Pasta Zara "
17 Lieselot Decroix   Cervelo TestTeam "
18 Chantal Blaak   Netherlands "
19 Elena Kuchiskaya   Gauss RDZ Ormu "
20 Ashleigh Moolman   Lotto Ladies Team "
21 Noemi Cantele   HTC Columbia Women "
22 Valentina Carretta   Fassa Bortolo-Ghezzi "
23 Jessie Daams   Topsport Vlaanderen - Thompson "
24 Edwige Pitel   S.C. Michela Fanini Record Rox "
25 Elena Berlato   Fassa Bortolo-Ghezzi 0:12:55
26 Marta Vilajosana   Team Valdarno "
27 Martina Ruzickova   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:15:13
28 Giada Borgato   Gauss RDZ Ormu 0:15:47
29 Hanka Kupfernagel   Germany "
30 Inga Cilvinaite   Safi - Pasta Zara "
31 Petra Dijkman   Redsun Cycling Team "
32 Susana Zorzi   Italy "
33 Giorgia Bronzini   Gauss RDZ Ormu 0:15:53
34 Lucinda Brand   Netherlands "
35 Kelly Druyts   Topsport Vlaanderen - Thompson 0:16:39
36 Lucy Martin   Great Britain "
37 Lisa Brennauer   Germany "
38 Leire Olaberria   Debabarrena - Kirolgi "
39 Alice Marmorini   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:16:41
40 Ane Santesteban   Debabarrena - Kirolgi "
41 Catherine Williamson   Great Britain "
42 Mireia Epelde   Lointek "
43 Cristina Alcalde   Bizkaia-Durango "
44 Tiffany Cromwell   Australia "
45 Sjouke Dufoer   Topsport Vlaanderen - Thompson "
46 Janneke Kanis   Nederland Bloeit "
47 Anna Van Der Breggen   Netherlands "
48 Gloria Presti   Fassa Bortolo-Ghezzi "
49 Edita Pucinskaite   Gauss RDZ Ormu "
50 Sigrid Corneo   Fassa Bortolo-Ghezzi "
51 Ausrine Trebaite   Safi - Pasta Zara "
52 Katie Colclough   Great Britain "
53 Patricia Schwager   Cervelo TestTeam "
54 Emma Silversides   Redsun Cycling Team "
55 Nina Ovcharenko   S.C. Michela Fanini Record Rox "
56 Carla Ryan   Cervelo TestTeam "
57 Amy Pieters   Netherlands "
58 Adrie Visser   HTC Columbia Women "
59 Silvia Valescchi   Fassa Bortolo-Ghezzi "
60 Irene Van Den Broek   Netherlands "
61 Luise Keller   HTC Columbia Women "
62 Ellen Van Dijk   HTC Columbia Women 0:19:22
63 Laura Dittmann   Germany "
64 Denise Zuckermandel   Germany 0:21:31
65 Anna B. Schnitzmeier   Germany "
66 Eleonora Suelotto   Gauss RDZ Ormu "
67 Xiao Ling Luo   Giant Pro Cycling 0:23:11
68 Leticia Gil   Lointek "
69 Loes Markerink   Nederland Bloeit 0:25:11
70 Franziska Merten   Germany "
71 Mascha Pijnenborg   Redsun Cycling Team "
72 Luisa Tamanini   Italy "
73 Giulia Ronchi   Italy 0:25:40
74 Judith Masdeu   Lointek 0:25:52
75 Martina Corazza   Team Valdarno 0:27:59
76 Dorleta Zorrilla   Bizkaia-Durango "
77 Tania Belvederesi   Team Valdarno "
78 Ludivine Henrion   Redsun Cycling Team "
79 Jennifer Fiori   Fassa Bortolo-Ghezzi "
80 Paulina Brzezna   Redsun Cycling Team "
81 Ine Beyen   Topsport Vlaanderen - Thompson "
82 Veronia Andreasson   Lotto Ladies Team "
83 Carlee Taylor   Australia "
84 Min Gao   Giant Pro Cycling "
85 Viviana Gatto   Italy "
86 Andrea Bosman   Netherlands "
87 Elena Cecchini   Italy 0:28:19
88 Barbara Guarischi   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:29:18
89 Ana Belen Garcia   Bizkaia-Durango 0:29:31
90 Amanda Spratt   Australia 0:31:14
91 Lucia Gonzalez   Lointek 0:31:41
92 Isabella Arman   Italy 0:32:50
93 Josephine Tomic   Lotto Ladies Team 0:34:29
94 Joana Eslava   Tolosa C.F. "
95 Lynette Burger   Lotto Ladies Team 0:35:48
96 Carly M Hibberd   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:36:58
97 Ester Alves   Lointek 0:45:05
Points classification
Position  Name   Team Points
1 Marianne Vos   Nederland Bloeit 39
2 Martine Bras   Gauss RDZ Ormu 34
3 Judith Arndt   HTC Columbia Women 28
4 Claudia Hausler   Cervelo TestTeam 28
5 Emma Johansson   Redsun Cycling Team 24
6 Giorgia Bronzini   Gauss RDZ Ormu 20
7 Elizabeth Armitstead   Cervelo TestTeam 16
8 Alona Andruk   Safi - Pasta Zara 14
9 Loes Gunnewijk   Nederland Bloeit 13
10 Monia Baccaille   Team Valdarno 13
11 Kelly Druyts   Topsport Vlaanderen - Thompson 12
12 Denise Zuckermandel   Germany 11
13 Vicki Whitelaw   Lotto Ladies Team 10
14 Eleonora Patuzzo   Safi - Pasta Zara 9
15 Annemiek Van Vleuten   Nederland Bloeit 8
16 Nicole Cooke   Great Britain 6
17 Charlotte Becker   Cervelo TestTeam 6
18 Oxana Kozonchuk   Safi - Pasta Zara 5
19 Ellen Van Dijk   HTC Columbia Women 5
20 Vilija Sereikaite   Safi - Pasta Zara 4
21 Elena Kuchiskaya   Gauss RDZ Ormu 4
22 Elena Cecchini   Italy 4
23 Noemi Cantele   HTC Columbia Women 2
24 Lucy Martin   Great Britain 2
25 Martina Corazza   Team Valdarno 2
Mountains classification
Position  Name   Team Points
1 Claudia Hausler   Cervelo TestTeam 15
2 Marianne Vos   Nederland Bloeit 10
3 Judith Arndt   HTC Columbia Women 10
4 Elena Berlato   Fassa Bortolo-Ghezzi 7
5 Inga Cilvinaite   Safi - Pasta Zara 3
6 Emma Johansson   Redsun Cycling Team 3
7 Eleonora Patuzzo   Safi - Pasta Zara 2
8 Ausrine Trebaite   Safi - Pasta Zara 2
9 Annemiek Van Vleuten   Nederland Bloeit 1
10 Loes Gunnewijk   Nederland Bloeit 1
11 Elizabeth Armitstead   Cervelo TestTeam 1
Sprint classification
Position  Name   Team Points
1 Martine Bras   Gauss RDZ Ormu 13
2 Denise Zuckermandel   Germany 8
3 Loes Gunnewijk   Nederland Bloeit 6
4 Judith Arndt   HTC Columbia Women 3
5 Elena Kuchiskaya   Gauss RDZ Ormu 3
6 Emma Johansson   Redsun Cycling Team 1
7 Edwige Pitel   S.C. Michela Fanini Record Rox 1
8 Lucy Martin   Great Britain 1
Teams classification
Position   Team Time/Gap
1 Nederland Bloeit 16:33:07
2 Safi - Pasta Zara 0:12:10
3 Cervelo TestTeam 0:12:42
4 HTC Columbia Women 0:20:18
5 Gauss RDZ Ormu 0:21:11
6 Redsun Cycling Team 0:28:47
7 Great Britain 0:30:20
8 Fassa Bortolo-Ghezzi 0:33:13
9 Lotto Ladies Team 0:33:23
10 S.C. Michela Fanini Record Rox 0:35:31
11 Netherlands 0:36:11
12 Topsport Vlaanderen - Thompson 0:36:57
13 Team Valdarno 0:44:31
14 Germany 0:46:20
15 Italy 0:52:11
16 Australia 0:58:23
17 Lointek 1:00:16
18 Bizkaia-Durango 1:07:11

 

 

Back to Top

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is

 

To contact the webmaster, the address is :

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.

The WomensCycling.net email address is displayed as a graphic in order to reduce the amount of 'spam' email received from programmes which 'crawl' the internet for sites with addresses displayed in text and then overwhelm that address with junk, or even forge the address in junk messages that they generate and send to others. Sorry for any inconvenience this approach causes you.

 

Back to Top

 

Copyright WomensCycling.net 2004 - 2010