WomensCycling.net

 

Home

Latest Additions

 Calendar 2009

Interviews

Photo Gallery

Links

New To Cycling?

2006 Archive (and earlier)

 
 

Iurreta-Emakumeen Bira 2010

 

WCN quicklink >>  Stage1     Stage 1 Full     Stage 2     Stage 2 Full     Stage 3     Stage 3 Full     

                                   Stage 3a    Stage 3a Full     Stage 4     Stage 4 Full

 

      

On this page >>   Results      General Classification    

 

 

Stage 1- Vos victory in first stage

Iurreta - Iurreta 88.4 km

Results  

Position Name Team Time/Gap
1 Marianne Vos   Nederland Bloeit 2:14:07
2 Giorgia Bronzini   Gauss RDZ Ormu "
3 Elizabeth Armitstead   Cervelo TestTeam "
4 Alona Andruk   Safi - Pasta Zara "
5 Kelly Druyts   Topsport Vlaanderen - Thompson "
6 Monia Baccaille   Team Valdarno "
7 Martine Bras   Gauss RDZ Ormu "
8 Claudia Hausler   Cervelo TestTeam "
9 Emma Johansson   Redsun Cycling Team "
10 Charlotte Becker   Cervelo TestTeam "
11 Ellen Van Dijk   HTC Columbia Women "
12 Elena Cecchini   Italy "
13 Denise Zuckermandel   Germany "
14 Martina Corazza   Team Valdarno "
15 Lucy Martin   Great Britain "
16 Giada Borgato   Gauss RDZ Ormu "
17 Alice Marmorini   S.C. Michela Fanini Record Rox "
18 Barbara Guarischi   S.C. Michela Fanini Record Rox "
19 Lisa Brennauer   Germany "
20 Dorleta Zorrilla   Bizkaia-Durango "
21 Leire Olaberria   Debabarrena - Kirolgi "
22 Vilija Sereikaite   Safi - Pasta Zara "
23 Chantal Blaak   Netherlands "
24 Annemiek Van Vleuten   Nederland Bloeit "
25 Lieselot Decroix   Cervelo TestTeam "
26 Vicki Whitelaw   Lotto Ladies Team "
27 Elena Berlato   Fassa Bortolo-Ghezzi "
28 Oxana Kozonchuk   Safi - Pasta Zara "
29 Hanka Kupfernagel   Germany "
30 Lucinda Brand   Netherlands "
31 Tiffany Cromwell   Australia "
32 Anna B. Schnitzmeier   Germany "
33 Ane Santesteban   Debabarrena - Kirolgi "
34 Judith Arndt   HTC Columbia Women "
35 Inga Cilvinaite   Safi - Pasta Zara "
36 Tania Belvederesi   Team Valdarno "
37 Jennifer Fiori   Fassa Bortolo-Ghezzi "
38 Catherine Williamson   Great Britain "
39 Anna Van Der Breggen   Netherlands "
40 Elena Kuchiskaya   Gauss RDZ Ormu "
41 Cristina Alcalde   Bizkaia-Durango "
42 Ludivine Henrion   Redsun Cycling Team "
43 Sjouke Dufoer   Topsport Vlaanderen - Thompson "
44 Mireia Epelde   Lointek "
45 Loes Markerink   Nederland Bloeit "
46 Sigrid Corneo   Fassa Bortolo-Ghezzi "
47 Xin Liu   Giant Pro Cycling "
48 Janneke Kanis   Nederland Bloeit "
49 Franziska Merten   Germany "
50 Paulina Brzezna   Redsun Cycling Team "
51 Mascha Pijnenborg   Redsun Cycling Team "
52 Gloria Presti   Fassa Bortolo-Ghezzi "
53 Eleonora Patuzzo   Safi - Pasta Zara "
54 Ashleigh Moolman   Lotto Ladies Team "
55 Petra Dijkman   Redsun Cycling Team "
56 Ine Beyen   Topsport Vlaanderen - Thompson "
57 Martina Ruzickova   S.C. Michela Fanini Record Rox "
58 Veronia Andreasson   Lotto Ladies Team "
59 Edita Pucinskaite   Gauss RDZ Ormu "
60 Ariadna Tudel   Bizkaia-Durango "
61 Ausrine Trebaite   Safi - Pasta Zara "
62 Marta Vilajosana   Team Valdarno "
63 Loes Gunnewijk   Nederland Bloeit "
64 Laura Dittmann   Germany "
65 Patricia Schwager   Cervelo TestTeam "
66 Nicole Cooke   Great Britain "
67 Carla Ryan   Cervelo TestTeam "
68 Eleonora Suelotto   Gauss RDZ Ormu "
69 Nina Ovcharenko   S.C. Michela Fanini Record Rox "
70 Katie Colclough   Great Britain "
71 Emma Silversides   Redsun Cycling Team "
72 Silvia Valescchi   Fassa Bortolo-Ghezzi "
73 Valentina Carretta   Fassa Bortolo-Ghezzi "
74 Viviana Gatto   Italy "
75 Noemi Cantele   HTC Columbia Women "
76 Min Gao   Giant Pro Cycling "
77 Irene Van Den Broek   Netherlands "
78 Amy Pieters   Netherlands "
79 Carlee Taylor   Australia "
80 Adrie Visser   HTC Columbia Women "
81 Susana Zorzi   Italy "
82 Jessie Daams   Topsport Vlaanderen - Thompson "
83 Luisa Tamanini   Italy "
84 Luise Keller   HTC Columbia Women "
85 Andrea Bosman   Netherlands "
86 Edwige Pitel   S.C. Michela Fanini Record Rox "
87 Ana Belen Garcia   Bizkaia-Durango 0:01:32
88 Na Zhao   Giant Pro Cycling 0:02:20
89 Lisa Jacobs   Australia 0:02:30
90 Isabella Arman   Italy 0:04:51
91 Bridie O'donnell   Team Valdarno 0:06:30
92 Debora Galvez   Lointek "
93 Ester Alves   Lointek "
94 Judith Masdeu   Lointek "
95 Shen Fan Li   Giant Pro Cycling "
96 Josephine Tomic   Lotto Ladies Team "
97 Lynette Burger   Lotto Ladies Team "
98 Katrien Van Looy   Topsport Vlaanderen - Thompson "
99 Joana Eslava   Tolosa C.F. "
100 Xiao Ling Luo   Giant Pro Cycling "
101 Leticia Gil   Lointek "
102 Alessia Massaccesi   Team Valdarno "
103 Lucia Gonzalez   Lointek "
104 Carly M Hibberd   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:08:59
105 Giulia Ronchi   Italy "
106 Ana Yunta   Debabarrena - Kirolgi 0:09:20
107 Inmaculada Pereiro   Debabarrena - Kirolgi "
108 Lina Shi   Giant Pro Cycling 0:14:33
109 Amanda Spratt   Australia "
110 Sara Ortiz   Bizkaia-Durango 0:16:58
111 Agnieta Francke   Nederland Bloeit "
112 Lide Larrañaga   Tolosa C.F. "
113 Amaia Martioda   Bizkaia-Durango "
114 Izaro Lasa   Debabarrena - Kirolgi "
115 Maria J. Gomez   Tolosa C.F. "
116 Inma Rafael   Debabarrena - Kirolgi "
Points
Position  Name   Team Result
1 Marianne Vos   Nederland Bloeit 25
2 Giorgia Bronzini   Gauss RDZ Ormu 20
3 Elizabeth Armitstead   Cervelo TestTeam 16
4 Alona Andruk   Safi - Pasta Zara 14
5 Kelly Druyts   Topsport Vlaanderen - Thompson 12
6 Monia Baccaille   Team Valdarno 10
7 Martine Bras   Gauss RDZ Ormu 9
8 Claudia Hausler   Cervelo TestTeam 8
9 Emma Johansson   Redsun Cycling Team 7
10 Charlotte Becker   Cervelo TestTeam 6
11 Ellen Van Dijk   HTC Columbia Women 5
12 Elena Cecchini   Italy 4
13 Denise Zuckermandel   Germany 3
14 Martina Corazza   Team Valdarno 2
15 Lucy Martin   Great Britain 1
KOM 1 - (Cat. 3), km. 57.2
# Rider Name   Team Result
1 Inga Cilvinaite   Safi - Pasta Zara 3
2 Elena Berlato   Fassa Bortolo-Ghezzi 2
3 Elizabeth Armitstead   Cervelo TestTeam 1
Sprint 1 - Abadiño, km. 26,00
# Rider Name   Team Result
1 Martine Bras   Gauss RDZ Ormu 5
2 Denise Zuckermandel   Germany 3
3 Loes Gunnewijk   Nederland Bloeit 1
Sprint 2 - Abadiño, km. 64,80
# Rider Name   Team Result
1 Denise Zuckermandel   Germany 5
2 Martine Bras   Gauss RDZ Ormu 3
3 Lucy Martin   Great Britain 1
Teams
# Rider Name   Team Result
1 Cervelo TestTeam 6:42:21
2 Gauss RDZ Ormu
3 Safi - Pasta Zara
4 Team Valdarno
5 Germany
6 Nederland Bloeit
7 S.C. Michela Fanini Record Rox
8 Netherlands
9 Redsun Cycling Team
10 Topsport Vlaanderen - Thompson
11 Fassa Bortolo-Ghezzi
12 Great Britain
13 HTC Columbia Women
14 Bizkaia-Durango
15 Lotto Ladies Team
16 Italy
17 Giant Pro Cycling 0:02:20
18 Australia 0:02:30
19 Debabarrena - Kirolgi 0:09:20
20 Lointek 0:13:00
21 Tolosa C.F. 0:40:26

 

Back to Top

 

General Classification  

 

Position Name  Team Time/Gap
1 Marianne Vos   Nederland Bloeit 2:14:07
2 Giorgia Bronzini   Gauss RDZ Ormu " 
3 Elizabeth Armitstead   Cervelo TestTeam " 
4 Alona Andruk   Safi - Pasta Zara " 
5 Kelly Druyts   Topsport Vlaanderen - Thompson " 
6 Monia Baccaille   Team Valdarno " 
7 Martine Bras   Gauss RDZ Ormu " 
8 Claudia Hausler   Cervelo TestTeam " 
9 Emma Johansson   Redsun Cycling Team " 
10 Charlotte Becker   Cervelo TestTeam " 
11 Ellen Van Dijk   HTC Columbia Women " 
12 Denise Zuckermandel   Germany " 
13 Martina Corazza   Team Valdarno " 
14 Lucy Martin   Great Britain " 
15 Giada Borgato   Gauss RDZ Ormu " 
16 Alice Marmorini   S.C. Michela Fanini Record Rox " 
17 Barbara Guarischi   S.C. Michela Fanini Record Rox " 
18 Lisa Brennauer   Germany " 
19 Dorleta Zorrilla   Bizkaia-Durango " 
20 Leire Olaberria   Debabarrena - Kirolgi " 
21 Vilija Sereikaite   Safi - Pasta Zara " 
22 Chantal Blaak   Netherlands " 
23 Annemiek Van Vleuten   Nederland Bloeit " 
24 Lieselot Decroix   Cervelo TestTeam " 
25 Vicki Whitelaw   Lotto Ladies Team " 
26 Elena Berlato   Fassa Bortolo-Ghezzi " 
27 Oxana Kozonchuk   Safi - Pasta Zara " 
28 Hanka Kupfernagel   Germany " 
29 Lucinda Brand   Netherlands " 
30 Tiffany Cromwell   Australia " 
31 Anna B. Schnitzmeier   Germany " 
32 Ane Santesteban   Debabarrena - Kirolgi " 
33 Judith Arndt   HTC Columbia Women " 
34 Inga Cilvinaite   Safi - Pasta Zara " 
35 Tania Belvederesi   Team Valdarno " 
36 Jennifer Fiori   Fassa Bortolo-Ghezzi " 
37 Catherine Williamson   Great Britain " 
38 Anna Van Der Breggen   Netherlands " 
39 Elena Kuchiskaya   Gauss RDZ Ormu " 
40 Cristina Alcalde   Bizkaia-Durango " 
41 Ludivine Henrion   Redsun Cycling Team " 
42 Sjouke Dufoer   Topsport Vlaanderen - Thompson " 
43 Mireia Epelde   Lointek " 
44 Loes Markerink   Nederland Bloeit " 
45 Sigrid Corneo   Fassa Bortolo-Ghezzi " 
46 Xin Liu   Giant Pro Cycling " 
47 Janneke Kanis   Nederland Bloeit " 
48 Franziska Merten   Germany " 
49 Paulina Brzezna   Redsun Cycling Team " 
50 Mascha Pijnenborg   Redsun Cycling Team " 
51 Gloria Presti   Fassa Bortolo-Ghezzi " 
52 Eleonora Patuzzo   Safi - Pasta Zara " 
53 Ashleigh Moolman   Lotto Ladies Team " 
54 Petra Dijkman   Redsun Cycling Team " 
55 Ine Beyen   Topsport Vlaanderen - Thompson " 
56 Martina Ruzickova   S.C. Michela Fanini Record Rox " 
57 Veronia Andreasson   Lotto Ladies Team " 
58 Edita Pucinskaite   Gauss RDZ Ormu " 
59 Ariadna Tudel   Bizkaia-Durango " 
60 Ausrine Trebaite   Safi - Pasta Zara " 
61 Marta Vilajosana   Team Valdarno " 
62 Loes Gunnewijk   Nederland Bloeit " 
63 Laura Dittmann   Germany " 
64 Patricia Schwager   Cervelo TestTeam " 
65 Nicole Cooke   Great Britain " 
66 Carla Ryan   Cervelo TestTeam " 
67 Eleonora Suelotto   Gauss RDZ Ormu " 
68 Nina Ovcharenko   S.C. Michela Fanini Record Rox " 
69 Katie Colclough   Great Britain " 
70 Emma Silversides   Redsun Cycling Team " 
71 Silvia Valescchi   Fassa Bortolo-Ghezzi " 
72 Valentina Carretta   Fassa Bortolo-Ghezzi " 
73 Viviana Gatto   Italy " 
74 Noemi Cantele   HTC Columbia Women " 
75 Min Gao   Giant Pro Cycling " 
76 Irene Van Den Broek   Netherlands " 
77 Amy Pieters   Netherlands " 
78 Carlee Taylor   Australia " 
79 Adrie Visser   HTC Columbia Women " 
80 Susana Zorzi   Italy " 
81 Jessie Daams   Topsport Vlaanderen - Thompson " 
82 Luisa Tamanini   Italy " 
83 Luise Keller   HTC Columbia Women " 
84 Andrea Bosman   Netherlands " 
85 Edwige Pitel   S.C. Michela Fanini Record Rox " 
86 Elena Cecchini   Italy 0:00:20
87 Ana Belen Garcia   Bizkaia-Durango 0:01:32
88 Na Zhao   Giant Pro Cycling 0:02:20
89 Lisa Jacobs   Australia 0:02:30
90 Isabella Arman   Italy 0:04:51
91 Bridie O'donnell   Team Valdarno 0:06:30
92 Debora Galvez   Lointek " 
93 Ester Alves   Lointek " 
94 Judith Masdeu   Lointek " 
95 Shen Fan Li   Giant Pro Cycling 0:06:30
96 Josephine Tomic   Lotto Ladies Team " 
97 Lynette Burger   Lotto Ladies Team " 
98 Katrien Van Looy   Topsport Vlaanderen - Thompson " 
99 Joana Eslava   Tolosa C.F. " 
100 Xiao Ling Luo   Giant Pro Cycling " 
101 Leticia Gil   Lointek " 
102 Alessia Massaccesi   Team Valdarno 0:06:30
103 Lucia Gonzalez   Lointek " 
104 Carly M Hibberd   S.C. Michela Fanini Record Rox 0:08:59
105 Giulia Ronchi   Italy " 
106 Ana Yunta   Debabarrena - Kirolgi 0:09:20
107 Inmaculada Pereiro   Debabarrena - Kirolgi " 
108 Lina Shi   Giant Pro Cycling 0:14:33
109 Amanda Spratt   Australia " 
110 Sara Ortiz   Bizkaia-Durango 0:16:58
111 Agnieta Francke   Nederland Bloeit " 
112 Lide Larrañaga   Tolosa C.F. " 
113 Amaia Martioda   Bizkaia-Durango " 
114 Izaro Lasa   Debabarrena - Kirolgi " 
115 Maria J. Gomez   Tolosa C.F. " 
116 Inma Rafael   Debabarrena - Kirolgi " 
Points classification
# Rider Name   Team Result
1 Marianne Vos   Nederland Bloeit 25
2 Giorgia Bronzini   Gauss RDZ Ormu 20
3 Martine Bras   Gauss RDZ Ormu 17
4 Elizabeth Armitstead   Cervelo TestTeam 16
5 Alona Andruk   Safi - Pasta Zara 14
6 Kelly Druyts   Topsport Vlaanderen - Thompson 12
7 Denise Zuckermandel   Germany 11
8 Monia Baccaille   Team Valdarno 10
9 Claudia Hausler   Cervelo TestTeam 8
10 Emma Johansson   Redsun Cycling Team 7
11 Charlotte Becker   Cervelo TestTeam 6
12 Ellen Van Dijk   HTC Columbia Women 5
13 Elena Cecchini   Italy 4
14 Martina Corazza   Team Valdarno 2
15 Lucy Martin   Great Britain 2
16 Loes Gunnewijk   Nederland Bloeit 1
Mountains classification
# Rider Name   Team Result
1 Inga Cilvinaite   Safi - Pasta Zara 3
2 Elena Berlato   Fassa Bortolo-Ghezzi 2
3 Elizabeth Armitstead   Cervelo TestTeam 1
Sprint classification
# Rider Name   Team Result
1 Martine Bras   Gauss RDZ Ormu 8
2 Denise Zuckermandel   Germany 8
3 Lucy Martin   Great Britain 1
4 Loes Gunnewijk   Nederland Bloeit 1
Young rider classification
# Rider Name   Team Result
1 Elena Cecchini   Italy
2 Lucy Martin   Great Britain
3 Barbara Guarischi   S.C. Michela Fanini Record Rox
4 Anna B. Schnitzmeier   Germany
5 Ane Santesteban   Debabarrena - Kirolgi
6 Anna Van Der Breggen   Netherlands
7 Laura Dittmann   Germany
8 Katie Colclough   Great Britain
9 Viviana Gatto   Italy
10 Amy Pieters   Netherlands
11 Susana Zorzi   Italy
Regional rider classification
# Rider Name   Team Result
1 Dorleta Zorrilla   Bizkaia-Durango
2 Leire Olaberria   Debabarrena - Kirolgi
3 Ane Santesteban   Debabarrena - Kirolgi
4 Cristina Alcalde   Bizkaia-Durango
5 Mireia Epelde   Lointek
Teams classification
# Rider Name   Team Result
1 Cervelo TestTeam 6:42:21
2 Gauss RDZ Ormu
3 Safi - Pasta Zara
4 Team Valdarno
5 Germany
6 Nederland Bloeit
7 S.C. Michela Fanini Record Rox
8 Netherlands
9 Redsun Cycling Team
10 Topsport Vlaanderen - Thompson
11 Fassa Bortolo-Ghezzi
12 Great Britain
13 HTC Columbia Women
14 Bizkaia-Durango
15 Lotto Ladies Team
16 Italy
17 Giant Pro Cycling 0:02:20
18 Australia 0:02:30
19 Debabarrena - Kirolgi 0:09:20
20 Lointek 0:13:00
21 Tolosa C.F. 0:40:26

 

Back to Top

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is

 

To contact the webmaster, the address is :

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.

The WomensCycling.net email address is displayed as a graphic in order to reduce the amount of 'spam' email received from programmes which 'crawl' the internet for sites with addresses displayed in text and then overwhelm that address with junk, or even forge the address in junk messages that they generate and send to others. Sorry for any inconvenience this approach causes you.

 

Back to Top

 

Copyright WomensCycling.net 2004 - 2010©