WomensCycling.net

 

Home

Latest Additions

 Calendar 2009

Interviews

Photo Gallery

Links

New To Cycling?

2006 Archive (and earlier)

 
 

 

Road World Cup 2009

 

World Cup Coverage  >>   2009   2008    2007    2006    2005

WCN quicklink >>   Round 6 - Montreal

                                    Round 5 -Tour De Berne  Tour de Berne Preview  La Flèche Wallonne Féminine Preview  

                                   Round 3 - Ronde van Drenthe    Round 2- Ronde van Vlaanderen    Round 1- Trofeo Binda   

                                   World Cup Preview    

 

UCI Website

 

Trofeo Binda race website

Previous coverage of Trofeo Binda  >>   2009     2008

Trofeo Binda 2009   >>  24 teams confirmed for 2009 event    Evening of cycling in Cittiglio  Trofeo Binda launched     2009 Preview

On this page >>    2009 event launched    Photos      Previous Winners   

 

 

Preview

Details

Three days dedicated to the World of Women starts in Cittiglio today, 27 March. The three days will conclude on Sunday after the completion of the Alfredo Binda World Cup event. The event oganised by Cycling Promotion Sport, will be presented by the President Mario Minervino. The three days of sport, show, entertainment, art and culture in dedication to the love of cycling, was started by Alfredo Binda. 

 

There is a rich and interesting programme of events to enjoy over the three days. 

 

The programme is as follows:

 

27 March

 

20.00: Opening of the Village Trades, musical Entertainment, Brasserie to the Village hours 

20.30: Inauguration of the "PHOTOGRAPHIC EXTENSION" of Roberto Bettini  

21.00: Folk Group concert " TENCITT" and a presentation of the “STRAordinariCICLI” which shows the invention of Drais to the bicycles of the champions of today. 

 

28 March

 

15.30: Entertainment with the " Dancing-school Atletic Dance" , distribution of the merenda to the children 

17.00: Musical Exhibition group “WORKS IN PROGRESS” 

18.00: Presentation of the Teams in the in public square Cittiglio 

18.00: Sangria Party in public square Binda to Cittiglio offered by the locals 

21.00: Concert Rock Music “WORK” to the village trades them hours

22.00/22.30: Fireworks Show

29 March

10,30: Raising of the flap in honour of the Italian army and a parade Fanfara dell' Italian army hours  

10,30: Chorus children " Hymn of Cittiglio" accompanied by the local band 

12,30/13,20: Teams start to arrive to get ready for the departure of the UCI World Cup 

13.30: The first of the 2009 UCI World Cup races start 

14.00: Starting at the school a parade of the women's provincial band from Anbima who won the "Fotografico" competition. Entertainment, music and culture till the race finishes. 

15.30: " CITTIGLIO" Hymn, composed and sung by the children and accompanied by the local band 

16.45: Expected finish time and presentation of winner. 

Start List 135 Starters Confirmed

MarinaMc Nellis
Race No Name Team
2 Kate Bates Team Columbia Highroad Women
3 Chantal Beltman Team Columbia Highroad Women
4 Luise Keller Team Columbia Highroad Women
5 Linda Villumsen Team Columbia Highroad Women
7 Emma Pooley Cervélo Test Team
8 Kristin Armstrong Cervélo Test Team
9 Wild Kirstin Cervélo Test Team
10 Sarah Duster Cervélo Test Team
11 Claudia Hausler Cervélo Test Team
12 Christiane Soeder Cervélo Test Team
13 Suzanne De Goede Equipe Nurnberger Versicherung
14 Marlen Johrend Equipe Nurnberger Versicherung
15 Bianca Purat Equipe Nurnberger Versicherung
16 Eva Lutz Equipe Nurnberger Versicherung
17 Regina Schleicher Equipe Nurnberger Versicherung
18 Trixi Worrack Equipe Nurnberger Versicherung
19 Nicole Brandli Bigla Cycling Team
20 Noemi Cantele Bigla Cycling Team
21 Jennifer Hohl Bigla Cycling Team
22 Bettina Kuhn Bigla Cycling Team
23 Karin Thurig Bigla Cycling Team
24 Modesta Vzesniauskaite Bigla Cycling Team
25 Fabiana Luperini Selle Italia Ghezzi
26 Gloria Presti Selle Italia Ghezzi
27 Martine Bras Selle Italia Ghezzi
28 Oxana Kozonchuk Selle Italia Ghezzi
29 Marina Romoli Selle Italia Ghezzi
Romoli Selle Italia Ghezzi
30 Sigrid Corneo Selle Italia Ghezzi
31 Tatiana Antoshina Gauss Rdz Ormu
32 Tania Belvederesi Gauss Rdz Ormu
33 Martina Corazza Gauss Rdz Ormu
34 Julia Martisova Gauss Rdz Ormu
35 Emanuela Azzini Gauss Rdz Ormu
36 Eleonora Suelotto Gauss Rdz Ormu
37 Susanne Ljungskog Team Flexpoint
38 Trine Schmidt Team Flexpoint
39 Loes Gunnewijk Team Flexpoint
40 Iris Slappendel Team Flexpoint
43 Emma Johansson Red Sun Cycling Team
44 Paulina Brzezna Red Sun Cycling Team
45 Ludivine Henrion Red Sun Cycling Team
46 Mascha Pijnenborg Red Sun Cycling Team
47 Laure Werner Red Sun Cycling Team
48 Petra Dijkman Red Sun Cycling Team
49 Alona Andruk Safi-Pasta Zara Titanedi
50 Elena Berlato Safi-Pasta Zara Titanedi
51 Inga Cilvinaite Safi-Pasta Zara Titanedi
52 Eneritz Iturriagaechevarria Safi-Pasta Zara Titanedi
53 Eleonora Patuzzo Safi-Pasta Zara Titanedi
54 Diana Ziliute Safi-Pasta Zara Titanedi
55 Nicole Cooke Vision 1 Racing
56 Victoria Whitelaw Vision 1 Racing
57 Debby Van den Berg Vision 1 Racing
58 Gabriella Day Vision 1 Racing
59 Christel Ferrier-Brunell Vision 1 Racing
60 Aurore Verhoeven Vision 1 Racing
61 Emma Silverside Lotto-Belisol Ladiesteam
62 Cathrine Delfosse Lotto-Belisol Ladiesteam
63 Elise Depoorter Lotto-Belisol Ladiesteam
64 Rochelle Gilmore Lotto-Belisol Ladiesteam
65 Kim Schoonbaert Lotto-Belisol Ladiesteam
66 Grace Verbeke Lotto-Belisol Ladiesteam
67 Edita Pucinskaite Team Cmax Dilà
68 Marta Vila Josana Andreu Team Cmax Dilà
69 Alice Donadoni Team Cmax Dilà
70 Saneila Biagi Team Cmax Dilà
71 Francesca Faustini Team Cmax Dilà
72 Silvia Tirado Marquez Team Cmax Dilà
73 Daiwa Tuslaite Usc Chirio Forno D'Asolo
74 Edita Unguryte Usc Chirio Forno D'Asolo
75 Egle Zablokyte Usc Chirio Forno D'Asolo
76 Clemilda Fernandes Usc Chirio Forno D'Asolo
77 Venia Fernandes Usc Chirio Forno D'Asolo
78 Edita Janeliunate Usc Chirio Forno D'Asolo
79 Anne Karin Fenixs
80 Natalia Boyarskaya Fenixs
81 Juodvalkyte Urte Fenixs
82 Alice Marmorini Fenixs
83 Catherine Williamson Fenixs
84 Nadejda Vlasova Fenixs
85 Erika Vilunaite S.C. Michela Fanini Record Rox
86 Rosane Kirk S.C. Michela Fanini Record Rox
87 Oliveira Flavia S.C. Michela Fanini Record Rox
88 Carmen Mc Nellis S.C. Michela Fanini Record Rox
S.C. Michela Fanini Record Rox
89 Carly Hibberd S.C. Michela Fanini Record Rox
90 Giulia Lazzerini S.C. Michela Fanini Record Rox
91 Daniela Pintarelli Team Uniqa-Elk
92 Martina Ruzickova Team Uniqa-Elk
94 Bernadette Schober Team Uniqa-Elk
95 Manuela Grunzweil Team Uniqa-Elk
96 Stefanie Degle Team Uniqa-Elk
97 Valentina Carretta Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
98 Chiara Rozzini Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
99 Alessandra D'Ettorre Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
100 Jennifer Fiori Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
101 Laura Pisaneschi Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
102 Francesca Tognali Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
103 Hanna Amend Germany National Team
104 Virginia Hennig Germany National Team
105 Jana Schemmer Germany National Team
106 Anna Bianca Schnitzmeier Germany National Team
108 Denise Zuckermandel Germany National Team
109 Marianne Vos Netherlands National Team
110 Andrea Bosman Netherlands National Team
111 Adrie Visser Netherlands National Team
112 Annemiek Van Vleuten Netherlands National Team
113 Chantal Blaak Netherlands National Team
114 Monique van deRee Netherlands National Team
115 Lea Davison USA National Team
116 Ally Stacher USA National Team
117 Kristin McGrath USA National Team
120 Jessica Phillips USA National Team
121 Marina Jaunatre France National Team
122 Emmanuelle Merlot France National Team
123 Beatrice Thomas France National Team
124 Melanie Bravard France National Team
125 Audrey Cordon France National Team
126 Sophie Creux France National Team
127 Ine Beyen Belgium National Team
128 Sjoukje Dufoer Belgium National Team
129 Maaike Polspoel Belgium National Team
130 Tine Ghyselinck Belgium National Team
131 Loes Sels Belgium National Team
132 Katrien Van Looy Belgium National Team
133 Polona Batagelj Slovenia National Team
134 Ziva Verbic Slovenia National Team
135 Andreja Godec Slovenia National Team
136 Petra Zrimsek Slovenia National Team
137 Alenka Novak Slovenia National Team
138 Ajda Opeka Slovenia National Team
139 Monika Kiraly Hungary National Team
140 Anita Kenyo Hungary National Team
141 Veronika Katonane Simon Hungary National Team
142 Sara Vidakovich Hungary National Team
143 Adrienn Gyurjan Hungary National Team


Back to Top

 

 

Back to Top

 

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is

 

To contact the webmaster, the address is :

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.

The WomensCycling.net email address is displayed as a graphic in order to reduce the amount of 'spam' email received from programmes which 'crawl' the internet for sites with addresses displayed in text and then overwhelm that address with junk, or even forge the address in junk messages that they generate and send to others. Sorry for any inconvenience this approach causes you.

Back to Top

 

Copyright WomensCycling.net 2004 - 2009 ©