WomensCycling.net

 

Home

Latest Additions

 Calendar 2009

Interviews

Photo Gallery

Links

New To Cycling?

2006 Archive (and earlier)

 
 

 

Route De France 2009

 

WCN quicklink >>  Prologue    Prologue Full     Stage 1   Stage 1 Full    Stage 2    Stage 2 Full   Stage 3   Stage 3 Full

                                  Stage 4

Race Website

 

      

 

 

On this page >>   Results      General Classification 

 

Stage 2 Full Results

Cholet - Cholet 15km

Results

Position Name Team
1 Tiffany CROMWELL Australian National Team 20: 34
2 Ina TEUTENBERG Team Columbia HTC Women 0 0
3 Kristin MCGRATH USA National Team 0 2
4 Yulia MARTISOVA GAUSS RDZ Ormu-Colnago 0 2
5 Diana ZILIUTE Safi Pasta Zara Titanedi 0 13
6 Kimberly ANDERSON Team Columbia HTC Women 0 14
7 Oxana KOZONCHUK Selle Italia Ghezzi 0 14
8 Tatiana ANTOSHINA GAUSS RDZ Ormu-Colnago 0 16
9 Svetlana BUBNENKOVA FENIXS 0 17
10 Grace VERBEKE LOTTO-BELISOL Ladiesteam 0 21
11 Edita PUCINSKAITE GAUSS RDZ Ormu-Colnago 0 28
12 Tatiana GUDERZO S.C. Michela Fanini Record Rox 0 28
13 Alexis RHODES Australian National Team 0 30
14 Luise KELLER Team Columbia HTC Women 0 36
15 Ruth CORSET Australian National Team 0 37
16 Chantal BELTMAN Team Columbia HTC Women 0 37
17 Emilia FAHLIN Team Columbia HTC Women 0 37
18 Madeleine SANDIG Equipe  NRNBERGER VERSICHERUNG 0 39
19 Mlodie LESUEUR ESGL 93-GSD Gestion 0 46
20 Karine ROUSSEL GAUTARD VIENNE FUTUROSCOPE 0 46
21 Alison STARNES USA National Team 0 49
22 Silvia VALSECCHI Selle Italia Ghezzi 0 57
23 Elizabeth ARMISTEAD LOTTO-BELISOL Ladiesteam 0 58
24 Edita UNGURYTE USC CHIRIO FORNO D'Asolo 1 5
25 Carmen MCNELLIS USA National Team 1 12
26 Audrey CORDON VIENNE FUTUROSCOPE 1 17
27 Audrey LEMIEUX ESGL 93-GSD Gestion 1 19
28 Kaytee BOYD Selle Italia Ghezzi 1 25
29 Eneritz ITURRIAGAECHEVARRIA MAZAGA Safi Pasta Zara Titanedi 1 25
30 Clemilda FERNANDES SILVA USC CHIRIO FORNO D'Asolo 1 27
31 Giuseppina GRASSI HERRERA Selle Italia Ghezzi 1 29
32 Elena BERLATO Safi Pasta Zara Titanedi 1 30
33 Marie LINDBERG Equipe  NRNBERGER VERSICHERUNG 1 32
34 Siobhan DERVAN FENIXS 1 33
35 Gloria PRESTI Selle Italia Ghezzi 1 36
36 Christine MAJERUS ESGL 93-GSD Gestion 1 37
37 Giorgia BRONZINI Safi Pasta Zara Titanedi 1 39
38 Emanuela AZZINI GAUSS RDZ Ormu-Colnago 1 39
39 Katherine BATES Team Columbia HTC Women 1 40
40 Alessandra BORCHI Safi Pasta Zara Titanedi 1 40
41 Romy KASPER Equipe  NRNBERGER VERSICHERUNG 1 41
42 Catherine DELFOSSE LOTTO-BELISOL Ladiesteam 1 42
43 Evelyn STEVENS USA National Team 1 42
44 Shara GILLOW Australian National Team 1 44
45 Corine HIERCKENS FENIXS 1 47
46 Simona FRAPPORTI USC CHIRIO FORNO D'Asolo 1 48
47 Egle ZABLOCKYTE USC CHIRIO FORNO D'Asolo 1 59
48 Edita JANELIUNAITE USC CHIRIO FORNO D'Asolo 1 59
49 Nathalie JEULAND VIENNE FUTUROSCOPE 2 0
50 Urte JUODVALKYTE FENIXS 2 4
51 Ally STACHER USA National Team 2 5
52 Monia BACCAILLE S.C. Michela Fanini Record Rox 2 5
53 Uenia DA FERNANDES SOUZA USC CHIRIO FORNO D'Asolo 2 5
54 Eugnie MERMILLOD ESGL 93-GSD Gestion 2 12
55 Marlen JOHREND Equipe  NRNBERGER VERSICHERUNG 2 13
56 Florence GIRARDET VIENNE FUTUROSCOPE 2 13
57 Regina SCHLEICHER Equipe  NRNBERGER VERSICHERUNG 2 15
58 Flavia OLIVEIRA S.C. Michela Fanini Record Rox 2 17
59 Kirsty BROUN Australian National Team 2 23
60 Emma MACKIE LOTTO-BELISOL Ladiesteam 2 26
61 Erika VILUNAITE FENIXS 2 28
62 Lindsay MYERS USA National Team 2 28
63 Alice DONADONI GAUSS RDZ Ormu-Colnago 2 30
64 Rochelle GILMORE LOTTO-BELISOL Ladiesteam 2 31
65 Emmanuelle MERLOT VIENNE FUTUROSCOPE 2 33
66 Batrice THOMAS ESGL 93-GSD Gestion 2 41
67 Serena MENSA S.C. Michela Fanini Record Rox 2 42
68 Sigrid CORNEO Selle Italia Ghezzi 2 52
69 Jnifer LETUE ESGL 93-GSD Gestion 2 56
70 Anna SANCHIS CHAFER Safi Pasta Zara Titanedi 2 56
71 Samantha GALASSI S.C. Michela Fanini Record Rox 3 5
72 Kim SCHOONBAERT LOTTO-BELISOL Ladiesteam 3 21
73 Eleonora SUELOTTO GAUSS RDZ Ormu-Colnago 3 31
74 Magali MOCQUERY VIENNE FUTUROSCOPE 4 4
75 Rosane KIRCH S.C. Michela Fanini Record Rox 5 11
DNS Suzanne DE GOEDE Equipe  NRNBERGER VERSICHERUNG
DNS Bridie O'DONNELL Australian National Team

 

Back to Top

 

General Classification

Position Name Team Time/Gap
 1    TEUTENBERG Ina    TEAM COLUMBIA -HTC WOMEN    3h 25. 02s  
 2    CROMWELL Tiffany *    AUSTRALIA NATIONAL TEAM     00. 05s  
 3    ZILIUTE Diana    SAFI -PASTA ZARA TITANEDI     00. 10s  
 4    MARTISOVA Yulia    GAUSS RDZ ORMU -COLNAGO     00. 13s  
 5    BUBNENKOVA Svetlana    FENIXS     00. 15s  
 6    KOZONCHUK Oxana *    SELLE ITALIA GHEZZI     00. 30s  
 7    MCGRATH Kristin    US NATIONAL TEAM     00. 37s  
 8    VERBEKE Grace    LOTTO-BELISOL LADIESTEAM     00. 41s  
 9    ANTOSHINA Tatiana    GAUSS RDZ ORMU -COLNAGO     00. 45s  
 10    GUDERZO Tatiana    S.C. MICHELA FANINI RECORD ROX     00. 46s  
 11    ANDERSON Kimberly    TEAM COLUMBIA -HTC WOMEN     00. 51s  
 12    PUCINSKAITE Edita    GAUSS RDZ ORMU -COLNAGO     00. 58s  
 13    FAHLIN Emilia *    TEAM COLUMBIA -HTC WOMEN     01. 01s  
 14    CORSET Ruth    AUSTRALIA NATIONAL TEAM     01. 05s  
 15    SANDIG Madeleine    EQUIPE NRNBERGER VERSICHERUNG     01. 10s  
 16    KELLER Luise    TEAM COLUMBIA -HTC WOMEN     01. 11s  
 17    GAUTARD ROUSSEL Karine    VIENNE FUTUROSCOPE     01. 13s  
 18    ARMISTEAD Elizabeth *    LOTTO-BELISOL LADIESTEAM     01. 16s  
 19    LESUEUR Mlodie *    ESGL 93 -GSD GESTION     01. 27s  
 20    BELTMAN Chantal    TEAM COLUMBIA -HTC WOMEN     01. 31s  
 21    UNGURYTE Edita *    USC CHIRIO FORNO D'ASOLO     01. 31s  
 22    VALSECCHI Silvia    SELLE ITALIA GHEZZI     01. 36s  
 23    MCNELLIS Carmen    US NATIONAL TEAM     01. 41s  
 24    BOYD Kaytee    SELLE ITALIA GHEZZI     01. 44s  
 25    GRASSI HERRERA Giuseppina    SELLE ITALIA GHEZZI     01. 48s  
 26    ITURRIAGAECHEVARRIA MAZAGA Eneritz    SAFI -PASTA ZARA TITANEDI     01. 58s  
 27    LINDBERG Marie *    EQUIPE NRNBERGER VERSICHERUNG     02. 03s  
 28    LEMIEUX Audrey    ESGL 93 -GSD GESTION     02. 03s  
 29    BORCHI Alessandra    SAFI -PASTA ZARA TITANEDI     02. 07s  
 30    STEVENS Evelyn    US NATIONAL TEAM     02. 10s  
 31    CORDON Audrey *    VIENNE FUTUROSCOPE     02. 12s  
 32    BRONZINI Giorgia    SAFI -PASTA ZARA TITANEDI     02. 12s  
 33    GILLOW Shara *    AUSTRALIA NATIONAL TEAM     02. 12s  
 34    PRESTI Gloria *    SELLE ITALIA GHEZZI     02. 12s  
 35    STARNES Alison    US NATIONAL TEAM     02. 13s  
 36    MAJERUS Christine *    ESGL 93 -GSD GESTION     02. 14s  
 37    AZZINI Emanuela    GAUSS RDZ ORMU -COLNAGO     02. 16s  
 38    FERNANDES SILVA Clemilda    USC CHIRIO FORNO D'ASOLO     02. 17s  
 39    DERVAN Siobhan    FENIXS     02. 17s  
 40    KASPER Romy *    EQUIPE NRNBERGER VERSICHERUNG     02. 19s  
 41    BACCAILLE Monia    S.C. MICHELA FANINI RECORD ROX     02. 22s  
 42    BERLATO Elena *    SAFI -PASTA ZARA TITANEDI     02. 27s  
 43    FRAPPORTI Simona *    USC CHIRIO FORNO D'ASOLO     02. 29s  
 44    BATES Katherine    TEAM COLUMBIA -HTC WOMEN     02. 29s  
 45    DELFOSSE Catherine    LOTTO-BELISOL LADIESTEAM     02. 31s  
 46    HIERCKENS Corine    FENIXS     02. 32s  
 47    JANELIUNAITE Edita *    USC CHIRIO FORNO D'ASOLO     02. 35s  
 48    JUODVALKYTE Urte    FENIXS     02. 38s  
 49    RHODES Alexis    AUSTRALIA NATIONAL TEAM     02. 44s  
 50    JEULAND Nathalie    VIENNE FUTUROSCOPE     02. 47s  
 51    FERNANDES DA SOUZA Uenia    USC CHIRIO FORNO D'ASOLO     02. 51s  
 52    STACHER Ally *    US NATIONAL TEAM     02. 51s  
 53    MACKIE Emma    LOTTO-BELISOL LADIESTEAM     02. 54s  
 54    JOHREND Marlen    EQUIPE NRNBERGER VERSICHERUNG     02. 55s  
 55    ZABLOCKYTE Egle *    USC CHIRIO FORNO D'ASOLO     02. 58s  
 56    GILMORE Rochelle    LOTTO-BELISOL LADIESTEAM     03. 01s  
 57    MERMILLOD Eugnie    ESGL 93 -GSD GESTION     03. 06s  
 58    OLIVEIRA Flavia M.    S.C. MICHELA FANINI RECORD ROX     03. 07s  
 59    SCHLEICHER Regina    EQUIPE NRNBERGER VERSICHERUNG     03. 11s  
 60    BROUN Kirsty    AUSTRALIA NATIONAL TEAM     03. 13s  
 61    MYERS Lindsay *    US NATIONAL TEAM     03. 21s  
 62    MERLOT Emmanuelle    VIENNE FUTUROSCOPE     03. 24s  
 63    VILUNAITE Erika    FENIXS     03. 33s  
 64    DONADONI Alice *    GAUSS RDZ ORMU -COLNAGO     03. 33s  
 65    CORNEO Sigrid    SELLE ITALIA GHEZZI     03. 37s  
 66    THOMAS Batrice    ESGL 93 -GSD GESTION     03. 38s  
 67    LETUE Jnifer *    ESGL 93 -GSD GESTION     03. 44s  
 68    MENSA Serena *    S.C. MICHELA FANINI RECORD ROX     03. 57s  
 69    GALASSI Samantha *    S.C. MICHELA FANINI RECORD ROX     04. 06s  
 70    SUELOTTO Eleonora *    GAUSS RDZ ORMU -COLNAGO     04. 21s  
 71    SCHOONBAERT Kim    LOTTO-BELISOL LADIESTEAM     04. 27s  
 72    MOCQUERY Magali    VIENNE FUTUROSCOPE     04. 49s  
 73    KIRCH Rosane    S.C. MICHELA FANINI RECORD ROX     06. 12s  
 74    SANCHIS CHAFER Anna *    SAFI -PASTA ZARA TITANEDI     06. 37s  
 75    GIRARDET Florence    VIENNE FUTUROSCOPE     20. 25s  

 

Back to Top

 

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is

 

To contact the webmaster, the address is :

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.

The WomensCycling.net email address is displayed as a graphic in order to reduce the amount of 'spam' email received from programmes which 'crawl' the internet for sites with addresses displayed in text and then overwhelm that address with junk, or even forge the address in junk messages that they generate and send to others. Sorry for any inconvenience this approach causes you.

 

Back to Top

 

Copyright WomensCycling.net 2004 - 2009  

ge in your email programme.

The WomensCycling.net email address is displayed as a graphic in order to reduce the amount of 'spam' email received from programmes which 'crawl' the internet for sites with addresses displayed in text and then overwhelm that address with junk, or even forge the address in junk messages that they generate and send to others. Sorry for any inconvenience this approach causes you.

[FrontPage Include Component]

 

Back to Top

 

Copyright WomensCycling.net 2004 - 2009