WomensCycling.net

 

Home

Latest Additions

 Calendar 2009

Interviews

Photo Gallery

Links

New To Cycling?

2006 Archive (and earlier)

 
 

Previous coverage of this event  >>   2008    2007    2006    2005   

Giro Donne, 2009

 

WCN quicklink >>  Prologue    Prologue Full    Stage 1   Stage 1 Full    Stage 2   Stage 2 Full   Stage 3   Stage 3 Full

                                  Stage 4    Stage 4 Full    Stage 5    Stage 5 Full    Stage 6    Stage 6 Full   Stage 7   Stage 7 Full

 

      

 

 

On this page >>   Results      General Classification 

 

Stage 4 Full Results

PORTO S. ELPIDIO (AP) PORTO S. ELPIDIO (AP) 109.2km

Results

Position Name Team Time Gap
1 TEUTENBERG INA YOKO Team Columbia Highroad Woman 2:47'11 
2 WILD KIRSTEN Cervelo Test Team 2:47'11 
3 BACCAILLE MONIA S. C. Michela Fanini Record Rox 2:47'11 
4 BRONZINI GIORGIA Safi Pasta Zara Titanedi 2:47'11 
5 MILLER BROOKE Usa National Team 2:47'11 
6 GILMORE ROCHELLE Lotto Belisol Ladies Team 2:47'11 
7 D' ETTORRE ALESSANDRA Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 2:47'11 
8 DE GOEDE SUZANNE Equipe Nurnberger Versicherung 2:47'11 
9 OLDS SHELLEY Usa National Team 2:47'11 
10 CORAZZA MARTINA Gauss Rdz Ormu Colnago 2:47'11 
11 MACKIE EMMA Lotto Belisol Ladies Team 2:47'11 
12 MARTISOVA JULIA Gauss Rdz Ormu Colnago 2:47'11 
13 TAGLIAFERRO MARTA Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 2:47'11 
14 TAMAYO LAUREN Usa National Team 2:47'11 
15 DUSTER SARAH Cervelo Test Team 2:47'11 
16 GUARNIER MEGAN Usa National Team 2:47'11 
17 NEBEN AMBER Equipe Nurnberger Versicherung 2:47'11 
18 HARE WILLIANSON CATHERINE Fenixs 2:47'11 
19 BOYD KAYTEE Selle Italia Ghezzi 2:47'11 
20 BRANDLI NICOLE Bigla Cycling Team 2:47'11 
21 ARNDT JUDITH Team Columbia Highroad Woman 2:47'11 
22 VILLUMSEN LINDA MELANIE Team Columbia Highroad Woman 2:47'11 
23 CORNEO SIGRID Selle Italia Ghezzi 2:47'11 
24 BUBNENKOVA SVETLANA Fenixs 2:47'11 
25 CANTELE NOEMI Bigla Cycling Team 2:47'11 
26 HAUSLER CLAUDIA Cervelo Test Team 2:47'11 
27 PUCINSKAITE EDITA Gauss Rdz Ormu Colnago 2:47'11 
28 JOHREND MARLEN Equipe Nurnberger Versicherung 2:47'11 
29 BELTMAN CHANTAL Team Columbia Highroad Woman 2:47'18 
30 VILAJOSANA ANDREU MARTA Team Cmax Dila' 2:47'18 
31 ARMSTRONG KRISTIN Cervelo Test Team 2:47'18 
32 RACCHETTO LISA Team System Data 2:47'18 
33 CILVINAITE INGA Safi Pasta Zara Titanedi 2:47'18 
34 WORRACK TRIXI Equipe Nurnberger Versicherung 2:47'18 
35 VALSECCHI SILVIA Selle Italia Ghezzi 2:47'18 
36 MYKHAYLOVA TETYANA Usc Chirio Forno d'Asolo 2:47'18 
37 GUDERZO TATIANA S. C. Michela Fanini Record Rox 2:47'18 
38 CROMWELL TIFFANY Australia 2:47'18 
39 OLIVEIRA FLAVIA S. C. Michela Fanini Record Rox 2:47'18 
40 HOLLER MONICA Bigla Cycling Team 2:47'18 
41 HOHL JENNIFER Bigla Cycling Team 2:47'18 
42 PATUZZO ELEONORA Safi Pasta Zara Titanedi 2:47'18 
43 ANDRUK ALONA Safi Pasta Zara Titanedi 2:47'18 
44 PRESTI GLORIA Selle Italia Ghezzi 2:47'18 
45 LJUNGSKOG SUSANNE Team Flexpoint 2:47'18 
46 POOLEY EMMA Cervelo Test Team 2:47'18 
47 ARMITSTEAD ELIZABETH Lotto Belisol Ladies Team 2:47'18 
48 ANTOSHINA TATIANA Gauss Rdz Ormu Colnago 2:47'18 
49 VILUNAITE ERIKA Fenixs 2:47'18 
50 FERNANDES SILVA CLEMILDA Usc Chirio Forno d'Asolo 2:47'18 
51 GRASSI GIUSEPPINA Selle Italia Ghezzi 2:47'18 
52 BOZZOLO LAURA Selle Italia Ghezzi 2:47'18 
53 DECROIX LIESELOT Cervelo Test Team 2:47'18 
54 RYAN CARLA Cervelo Test Team 2:47'18 
55 TAMANINI LUISA Selle Italia Ghezzi 2:47'18 
56 FIORI JENNIFER Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 2:47'18 
57 BELVEDERESI TANIA Gauss Rdz Ormu Colnago 2:47'18 
58 LUPERINI FABIANA Selle Italia Ghezzi 2:47'18 
59 LOHVINAVA ALIAKSANDRA Team System Data 2:47'18 
60 HALLIDAY AMBER Australia 2:47'18 
61 FERNANDES DA SOUZA UENIA Usc Chirio Forno d'Asolo 2:47'18 
62 ABBOTT MARA Team Columbia Highroad Woman 2:47'18 
63 BECKER CHARLOTTE Equipe Nurnberger Versicherung 2:47'18 
64 ANDREASSON VERONICA Bigla Cycling Team 2:47'18 
65 KELLER LUISE Team Columbia Highroad Woman 2:47'18 
66 SCHLEICHER REGINA Equipe Nurnberger Versicherung 2:47'18 
67 ANDERSON KIMBERLY Team Columbia Highroad Woman 2:47'18 
68 AUNE KARIN Fenixs 2:47'18 
69 VZESNIAUSKAITE MODESTA Bigla Cycling Team 2:47'18 
70 CARRETTA VALENTINA Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 2:47'18 
71 DERVAN SIOBHAN Fenixs 2:47'18 
72 ITURRIAGAETXEBARRIA MAZAGA ENERITZ Safi Pasta Zara Titanedi 2:47'29  18 
73 ZILIUTE DIANA Safi Pasta Zara Titanedi 2:47'30  19 
74 SLAPPENDEL IRIS Team Flexpoint 2:47'30  19 
75 GUNNEWIJK LOES Team Flexpoint 2:47'30  19 
76 MILLER MEREDITH Usa National Team 2:47'30  19 
77 BERLATO ELENA Safi Pasta Zara Titanedi 2:47'30  19 
78 GALASSI SAMANTHA S. C. Michela Fanini Record Rox 2:47'34  23 
79 KOEDOODER VERA Lotto Belisol Ladies Team 2:47'36  25 
80 SCHWAGER PATRICIA Cervelo Test Team 2:47'36  25 
81 OLIYNIK OLENA Usc Chirio Forno d'Asolo 2:47'39  28 
82 MORFIN MACOUZET LAURA LORENZA Fenixs 2:47'39  28 
83 VANNI CHIARA Team Cmax Dila' 2:47'39  28 
84 DONADONI ALICE Gauss Rdz Ormu Colnago 2:47'39  28 
85 BIAGI SANEILA Team Cmax Dila' 2:47'39  28 
86 BASTIANELLI VALENTINA Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 2:47'39  28 
87 TUDEL CUBERES ARIADNA Bizkaia Durango Champion System 2:47'39  28 
88 ELEMANS SASKIA Team Flexpoint 2:47'39  28 
89 SCHMIDT TRINE Team Flexpoint 2:47'39  28 
90 CURI MATTIS KATHERYN Usa National Team 2:47'39  28 
91 CARROL KATHERINE Usa National Team 2:47'39  28 
92 TAYLOR CARLEE Australia 2:49'05  1'54 
93 RIABCHENKO TETYANA Usc Chirio Forno d'Asolo 2:49'05  1'54 
94 GILLON SHARA Australia 2:49'05  1'54 
95 GARCIA ANTEQUERA ANA BELEN Bizkaia Durango Champion System 2:49'05  1'54 
96 VOLOGDINA VIKTORIA Usc Chirio Forno d'Asolo 2:50'19  3'08 
97 KITCHEN LAUREN Australia 2:50'24  3'13 
98 BORTOLUS CHIARA Gauss Rdz Ormu Colnago 2:50'24  3'13 
99 FRAPPORTI SIMONA Usc Chirio Forno d'Asolo 2:50'24  3'13 
100 TORP LINN Lotto Belisol Ladies Team 2:50'24  3'13 
101 GOSS BELINDA Australia 2:50'24  3'13 
102 PISANESCHI LAURA Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 2:50'24  3'13 
103 HOSKINGS CHLOE Australia 2:50'24  3'13 
104 KUHN BETTINA Bigla Cycling Team 2:50'24  3'13 
105 AZZINI EMANUELA Gauss Rdz Ormu Colnago 2:50'24  3'13 
106 BORCHI ALESSANDRA Safi Pasta Zara Titanedi 2:50'24  3'13 
107 ZORRILLA BRACERAS DORLETA Bizkaia Durango Champion System 2:50'24  3'13 
108 KIRCH ROSANE S. C. Michela Fanini Record Rox 2:50'24  3'13 
109 PASCUAL TORRECILLA GEMA Bizkaia Durango Champion System 2:50'24  3'13 
110 ALCALDE HUERTANOS CRISTINA Bizkaia Durango Champion System 2:50'24  3'13 
111 GRAUS ANDREA Bigla Cycling Team 2:50'24  3'13 
112 ROZZINI CHIARA Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 2:53'59  6'48 
113 HATCH ELIZABETH Team System Data 2:55'31  8'20 
114 DYLKO ALENA Team System Data 3:00'33  13'22 
115 BERTOLIN ODETTE Team System Data 3:00'34  13'23 
116 FAUSTINI FRANCESCA Team Cmax Dila' 3:00'34  13'23 
117 GRIFI SARA S. C. Michela Fanini Record Rox 3:00'34  13'23 
118 BATES KATHERINE Team Columbia Highroad Woman 3:00'34  13'23 
119 QUARTA ALESSIA Team Cmax Dila' 3:00'34  13'23 
120 TIRADO MARQUEZ SILVIA Team Cmax Dila' 3:00'34  13'23 
121 VINNIKOVA MARINA Team System Data 3:00'34  13'23 
122 EPELDE BIKENDI MIREIA Bizkaia Durango Champion System 3:00'34  13'23 
123 LAZZERINI GIULIA S. C. Michela Fanini Record Rox 3:00'34  13'23 
124 JUODVALKYTE URTE Fenixs 3:00'34  13'23 
125 GALLOWAY MYFANWY Australia 3:03'25  16'14 
126 ZAMORANO DIANA Bizkaia Durango Champion System 3:03'25  16'14 
NA UNGURYTE EDITA Usc Chirio Forno d'Asolo
NA HIBBERD CARLY S. C. Michela Fanini Record Rox
NA TROVELLESI SILVIA Team System Data
NA DE LUCA ZAIRA Team System Data
NS VAN DER BREGGEN ANNA Team Flexpoint

 

Back to Top

 

General Classification

Position Name Team Time Gap
1 POOLEY EMMA Cervelo Test Team 8:53'33 
2 ABBOTT MARA Team Columbia Highroad Woman 8:54'40  1'07 
3 HAUSLER CLAUDIA Cervelo Test Team 8:54'44  1'11 
4 ARNDT JUDITH Team Columbia Highroad Woman 8:55'00  1'27 
5 NEBEN AMBER Equipe Nurnberger Versicherung 8:55'06  1'33 
6 BUBNENKOVA SVETLANA Fenixs 8:55'11  1'38 
7 PUCINSKAITE EDITA Gauss Rdz Ormu Colnago 8:55'48  2'15 
8 RYAN CARLA Cervelo Test Team 8:56'37  3'04 
9 BRANDLI NICOLE Bigla Cycling Team 8:57'00  3'27 
10 LUPERINI FABIANA Selle Italia Ghezzi 8:57'45  4'12 
11 GUDERZO TATIANA S. C. Michela Fanini Record Rox 8:58'16  4'43 
12 VILLUMSEN LINDA MELANIE Team Columbia Highroad Woman 8:59'43  6'10 
13 ANTOSHINA TATIANA Gauss Rdz Ormu Colnago 9:00'15  6'42 
14 LJUNGSKOG SUSANNE Team Flexpoint 9:00'36  7'03 
15 ARMITSTEAD ELIZABETH Lotto Belisol Ladies Team 9:01'18  7'45 
16 ARMSTRONG KRISTIN Cervelo Test Team 9:01'42  8'09 
17 BERLATO ELENA Safi Pasta Zara Titanedi 9:01'56  8'23 
18 ZILIUTE DIANA Safi Pasta Zara Titanedi 9:02'12  8'39 
19 KELLER LUISE Team Columbia Highroad Woman 9:02'21  8'48 
20 CROMWELL TIFFANY Australia 9:02'29  8'56 
21 CANTELE NOEMI Bigla Cycling Team 9:02'50  9'17 
22 GRASSI GIUSEPPINA Selle Italia Ghezzi 9:04'09  10'36 
23 OLIVEIRA FLAVIA S. C. Michela Fanini Record Rox 9:04'24  10'51 
24 CARRETTA VALENTINA Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 9:04'36  11'03 
25 SLAPPENDEL IRIS Team Flexpoint 9:04'45  11'12 
26 CORNEO SIGRID Selle Italia Ghezzi 9:04'59  11'26 
27 VILAJOSANA ANDREU MARTA Team Cmax Dila' 9:05'01  11'28 
28 ANDRUK ALONA Safi Pasta Zara Titanedi 9:05'06  11'33 
29 OLIYNIK OLENA Usc Chirio Forno d'Asolo 9:05'58  12'25 
30 GUNNEWIJK LOES Team Flexpoint 9:06'21  12'48 
31 BACCAILLE MONIA S. C. Michela Fanini Record Rox 9:06'29  12'56 
32 GILLON SHARA Australia 9:06'34  13'01 
33 AUNE KARIN Fenixs 9:07'34  14'01 
34 ANDERSON KIMBERLY Team Columbia Highroad Woman 9:07'36  14'03 
35 TAYLOR CARLEE Australia 9:08'13  14'40 
36 HALLIDAY AMBER Australia 9:09'22  15'49 
37 KIRCH ROSANE S. C. Michela Fanini Record Rox 9:09'44  16'11 
38 TAMANINI LUISA Selle Italia Ghezzi 9:09'44  16'11 
39 FERNANDES SILVA CLEMILDA Usc Chirio Forno d'Asolo 9:09'47  16'14 
40 D' ETTORRE ALESSANDRA Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 9:10'30  16'57 
41 TUDEL CUBERES ARIADNA Bizkaia Durango Champion System 9:10'53  17'20 
42 MORFIN MACOUZET LAURA LORENZA Fenixs 9:11'58  18'25 
43 DE GOEDE SUZANNE Equipe Nurnberger Versicherung 9:12'07  18'34 
44 WORRACK TRIXI Equipe Nurnberger Versicherung 9:12'56  19'23 
45 BECKER CHARLOTTE Equipe Nurnberger Versicherung 9:12'57  19'24 
46 VILUNAITE ERIKA Fenixs 9:14'09  20'36 
47 GALASSI SAMANTHA S. C. Michela Fanini Record Rox 9:14'10  20'37 
48 FERNANDES DA SOUZA UENIA Usc Chirio Forno d'Asolo 9:14'19  20'46 
49 FIORI JENNIFER Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 9:14'25  20'52 
50 MARTISOVA JULIA Gauss Rdz Ormu Colnago 9:15'13  21'40 
51 GARCIA ANTEQUERA ANA BELEN Bizkaia Durango Champion System 9:15'24  21'51 
52 CURI MATTIS KATHERYN Usa National Team 9:15'43  22'10 
53 BOYD KAYTEE Selle Italia Ghezzi 9:15'54  22'21 
54 VALSECCHI SILVIA Selle Italia Ghezzi 9:16'00  22'27 
55 SCHWAGER PATRICIA Cervelo Test Team 9:16'04  22'31 
56 HARE WILLIANSON CATHERINE Fenixs 9:16'08  22'35 
57 HOHL JENNIFER Bigla Cycling Team 9:16'36  23'03 
58 KOEDOODER VERA Lotto Belisol Ladies Team 9:16'58  23'25 
59 BOZZOLO LAURA Selle Italia Ghezzi 9:17'02  23'29 
60 MACKIE EMMA Lotto Belisol Ladies Team 9:17'12  23'39 
61 BELTMAN CHANTAL Team Columbia Highroad Woman 9:19'36  26'03 
62 ALCALDE HUERTANOS CRISTINA Bizkaia Durango Champion System 9:19'43  26'10 
63 RIABCHENKO TETYANA Usc Chirio Forno d'Asolo 9:20'09  26'36 
64 CARROL KATHERINE Usa National Team 9:20'22  26'49 
65 BASTIANELLI VALENTINA Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 9:20'58  27'25 
66 VZESNIAUSKAITE MODESTA Bigla Cycling Team 9:21'00  27'27 
67 SCHMIDT TRINE Team Flexpoint 9:21'12  27'39 
68 GRAUS ANDREA Bigla Cycling Team 9:21'17  27'44 
69 KITCHEN LAUREN Australia 9:21'38  28'05 
70 MILLER MEREDITH Usa National Team 9:21'47  28'14 
71 RACCHETTO LISA Team System Data 9:22'03  28'30 
72 TAMAYO LAUREN Usa National Team 9:22'06  28'33 
73 BRONZINI GIORGIA Safi Pasta Zara Titanedi 9:22'09  28'36 
74 CILVINAITE INGA Safi Pasta Zara Titanedi 9:22'31  28'58 
75 ITURRIAGAETXEBARRIA MAZAGA ENERITZ Safi Pasta Zara Titanedi 9:22'40  29'07 
76 BIAGI SANEILA Team Cmax Dila' 9:23'01  29'28 
77 CORAZZA MARTINA Gauss Rdz Ormu Colnago 9:23'12  29'39 
78 WILD KIRSTEN Cervelo Test Team 9:23'21  29'48 
79 GILMORE ROCHELLE Lotto Belisol Ladies Team 9:23'28  29'55 
80 PRESTI GLORIA Selle Italia Ghezzi 9:23'48  30'15 
81 OLDS SHELLEY Usa National Team 9:23'55  30'22 
82 ANDREASSON VERONICA Bigla Cycling Team 9:24'04  30'31 
83 PATUZZO ELEONORA Safi Pasta Zara Titanedi 9:24'13  30'40 
84 BELVEDERESI TANIA Gauss Rdz Ormu Colnago 9:24'13  30'40 
85 JOHREND MARLEN Equipe Nurnberger Versicherung 9:24'23  30'50 
86 TEUTENBERG INA YOKO Team Columbia Highroad Woman 9:25'02  31'29 
87 DONADONI ALICE Gauss Rdz Ormu Colnago 9:25'06  31'33 
88 GUARNIER MEGAN Usa National Team 9:25'13  31'40 
89 DERVAN SIOBHAN Fenixs 9:25'16  31'43 
90 AZZINI EMANUELA Gauss Rdz Ormu Colnago 9:25'27  31'54 
91 MILLER BROOKE Usa National Team 9:25'40  32'07 
92 TAGLIAFERRO MARTA Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 9:25'59  32'26 
93 DECROIX LIESELOT Cervelo Test Team 9:26'43  33'10 
94 SCHLEICHER REGINA Equipe Nurnberger Versicherung 9:27'03  33'30 
95 DUSTER SARAH Cervelo Test Team 9:28'11  34'38 
96 BORCHI ALESSANDRA Safi Pasta Zara Titanedi 9:28'37  35'04 
97 LOHVINAVA ALIAKSANDRA Team System Data 9:29'54  36'21 
98 VOLOGDINA VIKTORIA Usc Chirio Forno d'Asolo 9:30'02  36'29 
99 LAZZERINI GIULIA S. C. Michela Fanini Record Rox 9:30'07  36'34 
100 MYKHAYLOVA TETYANA Usc Chirio Forno d'Asolo 9:32'12  38'39 
101 ROZZINI CHIARA Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 9:32'39  39'06 
102 HATCH ELIZABETH Team System Data 9:35'17  41'44 
103 GALLOWAY MYFANWY Australia 9:35'31  41'58 
104 GOSS BELINDA Australia 9:35'43  42'10 
105 ZORRILLA BRACERAS DORLETA Bizkaia Durango Champion System 9:35'58  42'25 
106 FRAPPORTI SIMONA Usc Chirio Forno d'Asolo 9:36'42  43'09 
107 VANNI CHIARA Team Cmax Dila' 9:36'49  43'16 
108 PASCUAL TORRECILLA GEMA Bizkaia Durango Champion System 9:36'52  43'19 
109 HOLLER MONICA Bigla Cycling Team 9:37'09  43'36 
110 BORTOLUS CHIARA Gauss Rdz Ormu Colnago 9:37'17  43'44 
111 ELEMANS SASKIA Team Flexpoint 9:37'17  43'44 
112 HOSKINGS CHLOE Australia 9:37'31  43'58 
113 EPELDE BIKENDI MIREIA Bizkaia Durango Champion System 9:37'57  44'24 
114 PISANESCHI LAURA Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 9:38'03  44'30 
115 KUHN BETTINA Bigla Cycling Team 9:41'31  47'58 
116 TORP LINN Lotto Belisol Ladies Team 9:42'32  48'59 
117 FAUSTINI FRANCESCA Team Cmax Dila' 9:47'05  53'32 
118 DYLKO ALENA Team System Data 9:48'33  55'00 
119 BERTOLIN ODETTE Team System Data 9:48'36  55'03 
120 BATES KATHERINE Team Columbia Highroad Woman 9:49'12  55'39 
121 VINNIKOVA MARINA Team System Data 9:49'29  55'56 
122 TIRADO MARQUEZ SILVIA Team Cmax Dila' 9:51'24  57'51 
123 JUODVALKYTE URTE Fenixs 9:51'43  58'10 
124 QUARTA ALESSIA Team Cmax Dila' 9:52'31  58'58 
125 GRIFI SARA S. C. Michela Fanini Record Rox 9:52'34  59'01 
126 ZAMORANO DIANA Bizkaia Durango Champion System 10:01'38  1:08'05 

 

Back to Top

 

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is

 

To contact the webmaster, the address is :

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.

The WomensCycling.net email address is displayed as a graphic in order to reduce the amount of 'spam' email received from programmes which 'crawl' the internet for sites with addresses displayed in text and then overwhelm that address with junk, or even forge the address in junk messages that they generate and send to others. Sorry for any inconvenience this approach causes you.

 

Back to Top

 

Copyright WomensCycling.net 2004 - 2009