WomensCycling.net

 

Home

Latest Additions

 Calendar 2009

Interviews

Photo Gallery

Links

New To Cycling?

2006 Archive (and earlier)

 
 

 

Previous coverage of this  event  >>  2009    2008    2007    2006    2005  

Ster Zeeuwsche Eilanden (Rabo Tour) 2009

 

 

WCN quicklink >>    Stage 1      Stage 1 Full    Stage 2      Stage 2 Full      Stage 3     Stage 3 Full

 Race Website

      

 

 

On this page >>   Results      General Classification 

 

Stage 3 Full Results

Westkapelle - Westkapelle 134.7km

Results

Position Name Team Time Bonus / Gap
1 Bosman  Andrea Leontien.nl *  3:23:50 00:00:10
2 Harris  Nikki Team Flexpoint *   same 00:00:06
3 Beltman  Chantal Team Columbia Highroad W *   same 00:00:04
4 Koedooder  Vera Lotto-Belisol Ladiesteam same
5 de Vocht  Lisbet DSB Bank NederlandBloeit 3:23:56     0:06
6 Teutenberg  Ina-Yoko Team Columbia Highroad W 3:24:03     0:13
7 de Goede  Suzanne Nurnberger Versichering same
8 Gunnewijk  Loes Team Flexpoint same
9 Villumsen  Linda Melanie Team Columbia Highroad W same
10 Becker  Charlotte Nurnberger Versichering 3:24:05     0:15
11 Lutz  Eva Nurnberger Versichering same
12 Gebhardt  Elke DSB Bank NederlandBloeit 3:24:09     0:19
13 van Vleuten  Annemiek DSB Bank NederlandBloeit same
14 Lindberg  Marie Nurnberger Versichering same
15 Armitstead  Elizabeth Lotto-Belisol Ladiesteam 3:24:11     0:21
16 Martin  Lucy Nat. Team Great Britain same
17 Druyts  Kelly Nationaal Team BelgiŽ same
18 van de Ree  Monique Leontien.nl same
19 Witteveen  Claudia Restore Cycling Ladies same
20 Mustonen  Sara National Team Zweden same
21 Brand  Lucinda Leontien.nl same
22 Arnouts  Anne RedSun Cycling Team same
23 Williamson  Chatherine Nat. Team Great Britain same
24 Melchers  Mirjam Team Flexpoint same
25 Slappendel  Iris Team Flexpoint same
26 Visser  Adrie DSB Bank NederlandBloeit same
27 v.d. Broek  Irene Leontien.nl same
28 Colclough  Katie Nat. Team Great Britain same
29 Kanis  Janneke DSB Bank NederlandBloeit 3:24:25     0:35
30 Kessler  Nina SwABoladies Cycling Team same
31 Dijkman  Petra RedSun Cycling Team same
32 van Gogh  Natalie SwABoladies Cycling Team same
33 Wagtho  Lianne Leontien.nl same
34 Markerink  Loes Team Flexpoint same
35 Hosking  Chloe Movingladies-WeijersHako same
36 Cant  Sanne Nationaal Team BelgiŽ same
37 Eversdijk  Anne Ton van Bemmelen/Merida same
38 Hannes  Kaat Nationaal Team BelgiŽ same
39 van Slochteren  Hilde Restore Cycling Ladies same
40 Pijnenborg  Mascha RedSun Cycling Team same
41 Brulee  Latoya RedSun Cycling Team same
42 van den Berg  Kimberly Noordwesthoek Pedaalrdrs 3:24:42     0:52
43 van Hage  Elise RedSun Cycling Team same
44 van Doorslaer  Annelies Lotto-Belisol Ladiesteam same
45 Huisman  Marit Leontien.nl same
46 Francke  Agnieta DSB Bank NederlandBloeit same
47 Delfosse  Catherine Lotto-Belisol Ladiesteam 3:24:50     1:00
48 van Steenis  Samantha Noordwesthoek Pedaalrdrs same
49 Klep  Inge RedSun Cycling Team same
50 Doedee  Baukje RaboLadyForce/Middelkamp same
51 Welter  Hannah Ton van Bemmelen/Merida same
52 van Alebeek  Sissy Ton van Bemmelen/Merida same
53 Verdonck  Sofie Dura Vermeer/WVSchijndel same
54 Helmink  Judith Ton van Bemmelen/Merida same
55 Schwager  Mirjam Nat. Team Zwitserland same
56 Fahlin  Emilia Team Columbia Highroad W same
57 Hoffmann  Chantal De Sprinters Malderen same
58 Dufoer  Sjoukje Nationaal Team BelgiŽ same
59 Kanis  Jacobien Team Flexpoint 3:24:54     1:04
60 Lanssens  Lien Lotto-Belisol Ladiesteam same
61 van Veen  Suzanne Leontien.nl 3:25:00     1:10
62 Simons  Suzan Dura Vermeer/WVSchijndel 3:25:04     1:14
63 van Essen  Sharon Ton van Bemmelen/Merida 3:25:07     1:17
64 Becker  Christina Nurnberger Versichering 3:25:23     1:33
65 Knetemann  Roxane Ton van Bemmelen/Merida 3:26:25     2:35
66 Bongaards  Amanda Dura Vermeer/WVSchijndel 3:27:15     3:25
67 Meyer  Claudia Team Nutrixxion Lady 3:36:07    12:17
68 Trachsel  Seneina Nat. Team Zwitserland 3:36:19    12:29
69 van den Hoek  Bianca Merida Ladies wv Eemland 3:36:21    12:31
70 Sadler-Andrews  Ella Nat. Team Great Britain 3:37:43    13:53
71 Sommer  Fabienne Nat. Team Zwitserland same
72 Beyen  Ine Nationaal Team BelgiŽ same
73 van der Breggen  Anna Team Flexpoint same
74 de Ridder  Barbara Jan vArckel/Zuidwesthoek same
75 Roe  Eileen Team Tubanters same
76 Paus  Berdienke Team Tubanters same
77 Braam  Joukje CT Peoples Trust same
78 Heijnen  Annika Team Tubanters same
79 Schweizer  Sabrina Team Nutrixxion Lady same
80 Uebelhart  Jessica Nat. Team Zwitserland same
81 Kuizenga  Sigrid Hepro Kozijnen-NWVG same
82 Heijmans  Eva Restore Cycling Ladies same
83 Slewe  Melissa Merida Ladies wv Eemland same
84 Douma  Jane Hepro Kozijnen-NWVG same
85 Schneitter  Nathalie Nat. Team Zwitserland same
86 Christiansen  Heidi Team High end sport same
87 Hartogs  Imke TWC Het Snelle Wiel same
88 Schepers  Linda TWC Het Snelle Wiel same
89 Korevaar  Wilma Jan vArckel/Zuidwesthoek same
90 van Dijk  Mirjam Restore Cycling Ladies same
91 van Kleef  Daphne Noordwesthoek Pedaalrdrs same
92 van Wijgerden  Petra Jan vArckel/Zuidwesthoek same
93 Hall  Corrine Nat. Team Great Britain same
94 Jelsma  Judith CT Peoples Trust same
95 den Otter  Marieke Jan vArckel/Zuidwesthoek same
96 Handley  Pippa Team Tubanters same
97 Olsson  Madelene RaboLadyForce/Middelkamp same
98 Haatz  Gina Team Nutrixxion Lady same
99 Petersen  Maria Grandt Team High end sport same
100 Blyth  Anna Nat. Team Great Britain same
101 Kerste  Marielle Restore Cycling Ladies same
102 van Dijk  Kim CT Peoples Trust same
103 Janssen  Christel RaboLadyForce/Middelkamp same
104 Tenniglo  Moniek Team Tubanters same
105 Gustafsson  Carolin National Team Zweden same
106 Blatter  Helen Nat. Team Zwitserland same
107 Larsson  Hanna National Team Zweden same
108 Groenveld  Josephine DSB Bank NederlandBloeit same
109 Wagenaar  Mirthe Movingladies-WeijersHako same
110 Cramoysan  Sarah Movingladies-WeijersHako same
111 Werner  Laure RedSun Cycling Team same
112 Fictoor  Sanne CT Peoples Trust same
113 Daams  Jessie Nationaal Team BelgiŽ same
114 Turpijn  Laura Merida Ladies wv Eemland same
115 Beyen  Lien De Sprinters Malderen same
116 Monger-Godfrey  Alice De Sprinters Malderen same
117 van der Zwaan  Esther Hepro Kozijnen-NWVG same
118 Meesterburrie  Krista SwABoladies Cycling Team same
119 Berg  Anette Team High end sport same
120 Eshuis  Aafke SwABoladies Cycling Team same
121 Fokkens  Trieneke Hepro Kozijnen-NWVG same
122 Haanstra  Alike Merida Ladies wv Eemland same
123 Kortekaas  Esther Restore Cycling Ladies same
124 Lenferink  Elke Team Tubanters same
125 Springer  Ruth SwABoladies Cycling Team same
126 Tabak  Eefje TWC Het Snelle Wiel

     3:37:58           14:08

van Dijk  Ellen Team Columbia Highroad W DNF
Nilsson  Johanna National Team Zweden DNF
Kihlbom  Jessica National Team Zweden DNF
Snihs  Kajsa National Team Zweden DNF
Mackie  Emma Lotto-Belisol Ladiesteam DNF
Gilmore  Rochelle Lotto-Belisol Ladiesteam DNF
Depoorter  Elise Lotto-Belisol Ladiesteam DNF
Trott  Emma Movingladies-WeijersHako DNF
Bruinsma  Annemarieke TWC Het Snelle Wiel DNF
Klomp  Manon Jan vArckel/Zuidwesthoek DNF
Koster  Olivia Jan vArckel/Zuidwesthoek DNS
Eckhardt  Marlou RaboLadyForce/Middelkamp DNF
Janssen  Esmee RaboLadyForce/Middelkamp DNF
Otten  Marissa RaboLadyForce/Middelkamp DNF
van Nek  Marieke CT Peoples Trust DNF
Visser  Judith CT Peoples Trust DNF
Bekkering  Eyelien Hepro Kozijnen-NWVG DNF
Ottema  Lisanne Hepro Kozijnen-NWVG DNF
de Nys  Sofie De Sprinters Malderen DNF
Fiers  Ilse De Sprinters Malderen DNF
Baltus  Yvonne Ton van Bemmelen/Merida DNF
van Rijen  Linda Merida Ladies wv Eemland DNF
de Heer  Jorinda Dura Vermeer/WVSchijndel DNF
Borchers  Stephanie Team Nutrixxion Lady DNF
Lorentzen  Trine Team High end sport DNF
Hansen  Nikoline Team High end sport DNF
Mollema  Liesbeth Noordwesthoek Pedaalrdrs DNF
van Kleef  Tamara Noordwesthoek Pedaalrdrs DNF

Back to Top

 

General Classification

Position Name Team Time Gap
1 Teutenberg  Ina-Yoko Team Columbia Highroad W 06:26:54
2 Beltman  Chantal Team Columbia Highroad W 06:26:57 00:03
3 Villumsen  Linda Melanie Team Columbia Highroad W 06:27:05 00:11
4 Gunnewijk  Loes Team Flexpoint 06:27:07 00:13
5 Harris  Nikki Team Flexpoint 06:27:10 00:16
6 Becker  Charlotte Nurnberger Versichering 06:27:12 00:18
7 de Vocht  Lisbet DSB Bank NederlandBloeit 06:27:20 00:26
8 Koedooder  Vera Lotto-Belisol Ladiesteam same
9 Melchers  Mirjam Team Flexpoint 06:27:24 00:30
10 de Goede  Suzanne Nurnberger Versichering 06:27:26 00:32
11 Slappendel  Iris Team Flexpoint 06:27:30 00:36
12 Bosman  Andrea Leontien.nl 06:27:31 00:37
13 Lutz  Eva Nurnberger Versichering 06:27:43 00:49
14 Brand  Lucinda Leontien.nl 06:27:45 00:51
15 Armitstead  Elizabeth Lotto-Belisol Ladiesteam same
16 Lindberg  Marie Nurnberger Versichering 06:27:46 00:52
17 v.d. Broek  Irene Leontien.nl 06:27:52 00:58
18 Colclough  Katie Nat. Team Great Britain 06:27:54 01:00
19 Mustonen  Sara National Team Zweden 06:27:55 01:01
20 Williamson  Chatherine Nat. Team Great Britain 06:27:56 01:02
21 Martin  Lucy Nat. Team Great Britain 06:27:59 01:05
22 van Gogh  Natalie SwABoladies Cycling Team same
23 Brulee  Latoya RedSun Cycling Team 06:28:01 01:07
24 van de Ree  Monique Leontien.nl 06:28:02 01:08
25 Druyts  Kelly Nationaal Team BelgiŽ same
26 Pijnenborg  Mascha RedSun Cycling Team 06:28:04 01:10
27 Markerink  Loes Team Flexpoint 06:28:08 01:14
28 Visser  Adrie DSB Bank NederlandBloeit 06:28:10 01:16
29 Eversdijk  Anne Ton van Bemmelen/Merida 06:28:12 01:18
30 Dijkman  Petra RedSun Cycling Team 06:28:18 01:24
31 Huisman  Marit Leontien.nl 06:28:23 01:29
32 Fahlin  Emilia Team Columbia Highroad W 06:28:24 01:30
33 Wagtho  Lianne Leontien.nl 06:28:25 01:31
34 Witteveen  Claudia Restore Cycling Ladies 06:28:26 01:32
35 Cant  Sanne Nationaal Team BelgiŽ 06:28:29 01:35
36 Kanis  Janneke DSB Bank NederlandBloeit 06:28:31 01:37
37 van Doorslaer  Annelies Lotto-Belisol Ladiesteam 06:28:32 01:38
38 van Vleuten  Annemiek DSB Bank NederlandBloeit 06:28:36 01:42
39 Welter  Hannah Ton van Bemmelen/Merida 06:28:44 01:50
40 van Hage  Elise RedSun Cycling Team 06:28:46 01:52
41 Helmink  Judith Ton van Bemmelen/Merida same
42 Hannes  Kaat Nationaal Team BelgiŽ same
43 Francke  Agnieta DSB Bank NederlandBloeit 06:28:48 01:54
44 Kessler  Nina SwABoladies Cycling Team 06:29:00 02:06
45 Hosking  Chloe Movingladies-WeijersHako 06:29:01 02:07
46 van Alebeek  Sissy Ton van Bemmelen/Merida 06:29:02 02:08
47 Doedee  Baukje RaboLadyForce/Middelkamp 06:29:04 02:10
48 van Essen  Sharon Ton van Bemmelen/Merida 06:29:11 02:17
49 Kanis  Jacobien Team Flexpoint same
50 van Slochteren  Hilde Restore Cycling Ladies 06:29:12 02:18
51 Verdonck  Sofie Dura Vermeer/WVSchijndel 06:29:21 02:27
52 van Steenis  Samantha Noordwesthoek Pedaalrdrs 06:29:54 03:00
53 Becker  Christina Nurnberger Versichering 06:29:57 03:03
54 Knetemann  Roxane Ton van Bemmelen/Merida 06:31:11 04:17
55 Gebhardt  Elke DSB Bank NederlandBloeit 06:33:44 06:50
56 Arnouts  Anne RedSun Cycling Team 06:34:23 07:29
57 Delfosse  Catherine Lotto-Belisol Ladiesteam 06:34:29 07:35
58 van den Berg  Kimberly Noordwesthoek Pedaalrdrs 06:34:51 07:57
59 van Veen  Suzanne Leontien.nl 06:34:56 08:02
60 Dufoer  Sjoukje Nationaal Team BelgiŽ 06:35:04 08:10
61 Lanssens  Lien Lotto-Belisol Ladiesteam same
62 Klep  Inge RedSun Cycling Team 06:35:14 08:20
63 Hoffmann  Chantal De Sprinters Malderen 06:35:17 08:23
64 Schwager  Mirjam Nat. Team Zwitserland 06:35:19 08:25
65 Simons  Suzan Dura Vermeer/WVSchijndel 06:35:20 08:26
66 Bongaards  Amanda Dura Vermeer/WVSchijndel 06:37:07 10:13
67 Petersen  Maria Grandt Team High end sport 06:41:22 14:28
68 van der Breggen  Anna Team Flexpoint 06:41:30 14:36
69 Schweizer  Sabrina Team Nutrixxion Lady 06:41:50 14:56
70 Beyen  Ine Nationaal Team BelgiŽ 06:42:08 15:14
71 Jelsma  Judith CT Peoples Trust 06:42:30 15:36
72 Meyer  Claudia Team Nutrixxion Lady 06:46:15 19:21
73 van den Hoek  Bianca Merida Ladies wv Eemland 06:46:24 19:30
74 Sadler-Andrews  Ella Nat. Team Great Britain 06:47:17 20:23
75 Tenniglo  Moniek Team Tubanters 06:47:23 20:29
76 Daams  Jessie Nationaal Team BelgiŽ same
77 Korevaar  Wilma Jan vArckel/Zuidwesthoek 06:47:36 20:42
78 Fokkens  Trieneke Hepro Kozijnen-NWVG 06:47:37 20:43
79 Kortekaas  Esther Restore Cycling Ladies 06:47:39 20:45
80 Kerste  Marielle Restore Cycling Ladies same
81 Gustafsson  Carolin National Team Zweden 06:47:43 20:49
82 Heijmans  Eva Restore Cycling Ladies 06:47:44 20:50
83 Groenveld  Josephine DSB Bank NederlandBloeit 06:47:45 20:51
84 Braam  Joukje CT Peoples Trust 06:47:54 21:00
85 Werner  Laure RedSun Cycling Team 06:47:55 21:01
86 Monger-Godfrey  Alice De Sprinters Malderen 06:47:59 21:05
87 Hartogs  Imke TWC Het Snelle Wiel 06:48:03 21:09
88 Olsson  Madelene RaboLadyForce/Middelkamp 06:48:04 21:10
89 Schepers  Linda TWC Het Snelle Wiel 06:48:11 21:17
90 Beyen  Lien De Sprinters Malderen 06:48:14 21:20
91 Schneitter  Nathalie Nat. Team Zwitserland 06:48:15 21:21
92 Douma  Jane Hepro Kozijnen-NWVG 06:48:21 21:27
93 Roe  Eileen Team Tubanters 06:48:28 21:34
94 Haatz  Gina Team Nutrixxion Lady 06:48:43 21:49
95 Blyth  Anna Nat. Team Great Britain 06:49:52 22:58
96 den Otter  Marieke Jan vArckel/Zuidwesthoek 06:50:00 23:06
97 Hall  Corrine Nat. Team Great Britain same
98 van Dijk  Mirjam Restore Cycling Ladies 06:50:09 23:15
99 Lenferink  Elke Team Tubanters 06:50:13 23:19
100 Slewe  Melissa Merida Ladies wv Eemland 06:50:16 23:22
101 Heijnen  Annika Team Tubanters 06:50:22 23:28
102 Eshuis  Aafke SwABoladies Cycling Team 06:50:25 23:31
103 Sommer  Fabienne Nat. Team Zwitserland 06:50:27 23:33
104 van Dijk  Kim CT Peoples Trust 06:50:29 23:35
105 Cramoysan  Sarah Movingladies-WeijersHako 06:50:37 23:43
106 Janssen  Christel RaboLadyForce/Middelkamp 06:50:44 23:50
107 Uebelhart  Jessica Nat. Team Zwitserland 06:50:47 23:53
108 Paus  Berdienke Team Tubanters 06:50:48 23:54
109 Trachsel  Seneina Nat. Team Zwitserland 06:50:55 24:01:00
110 van der Zwaan  Esther Hepro Kozijnen-NWVG 06:51:43 24:49:00
111 de Ridder  Barbara Jan vArckel/Zuidwesthoek 06:52:04 25:10:00
112 Kuizenga  Sigrid Hepro Kozijnen-NWVG same
113 Larsson  Hanna National Team Zweden 06:52:07 25:13:00
114 Handley  Pippa Team Tubanters 06:52:10 25:16:00
115 Berg  Anette Team High end sport 06:52:19 25:25:00
116 Fictoor  Sanne CT Peoples Trust 06:52:21 25:27:00
117 Christiansen  Heidi Team High end sport 06:52:23 25:29:00
118 Wagenaar  Mirthe Movingladies-WeijersHako 06:52:43 25:49:00
119 Meesterburrie  Krista SwABoladies Cycling Team same
120 Blatter  Helen Nat. Team Zwitserland 06:52:47 25:53:00
121 Turpijn  Laura Merida Ladies wv Eemland same
122 van Wijgerden  Petra Jan vArckel/Zuidwesthoek 06:52:55 26:01:00
123 Springer  Ruth SwABoladies Cycling Team 06:52:59 26:05:00
124 van Kleef  Daphne Noordwesthoek Pedaalrdrs 06:53:17 26:23:00
125 Tabak  Eefje TWC Het Snelle Wiel 06:53:21 26:27:00
126 Haanstra  Alike Merida Ladies wv Eemland 06:53:36 26:42:00

Back to Top

 

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is

 

To contact the webmaster, the address is :

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.

The WomensCycling.net email address is displayed as a graphic in order to reduce the amount of 'spam' email received from programmes which 'crawl' the internet for sites with addresses displayed in text and then overwhelm that address with junk, or even forge the address in junk messages that they generate and send to others. Sorry for any inconvenience this approach causes you.

 

Back to Top

 

Copyright WomensCycling.net 2004 - 2009©