WomensCycling.net

 

Home

Latest Additions

 Calendar 2009

Interviews

Photo Gallery

Links

New To Cycling?

2006 Archive (and earlier)

 
 

 

Previous coverage of this  event  >>  2009    2008    2007    2006    2005  

Ster Zeeuwsche Eilanden (Rabo Tour) 2009

 

 

WCN quicklink >>    Stage 1      Stage 1 Full    Stage 2      Stage 2 Full      Stage 3     Stage 3 Full

 Race Website

      

 

 

On this page >>   Results      General Classification 

 

Stage 2 Full Results

Middelburg - Vlissingen, 113.9km

 

Results

Position Name Team Time Gap / Bonus
1 de Goede  Suzanne Nurnberger Versichering 2:53:58 *00:00:10
2 Teutenberg  Ina-Yoko Team Columbia Highroad W same *00:00:06
3 Hosking  Chloe Movingladies-WeijersHako  same *00:00:04
4 Gunnewijk  Loes Team Flexpoint same
5 van de Ree  Monique Leontien.nl same
6 de Vocht  Lisbet DSB Bank NederlandBloeit same
7 Armitstead  Elizabeth Lotto-Belisol Ladiesteam same
8 Becker  Charlotte Nurnberger Versichering same
9 Markerink  Loes Team Flexpoint same
10 Mackie  Emma Lotto-Belisol Ladiesteam same
11 Kanis  Janneke DSB Bank NederlandBloeit same
12 Gilmore  Rochelle Lotto-Belisol Ladiesteam same
13 Martin  Lucy Nat. Team Great Britain same
14 Mustonen  Sara National Team Zweden same
15 Williamson  Chatherine Nat. Team Great Britain same
16 Brand  Lucinda Leontien.nl same
17 van Vleuten  Annemiek DSB Bank NederlandBloeit same
18 Melchers  Mirjam Team Flexpoint same
19 Villumsen  Linda Melanie Team Columbia Highroad W same
20 Bosman  Andrea Leontien.nl same
21 Harris  Nikki Team Flexpoint same
22 Pijnenborg  Mascha RedSun Cycling Team same
23 van Dijk  Ellen Team Columbia Highroad W same
24 Kanis  Jacobien Team Flexpoint same
25 Fahlin  Emilia Team Columbia Highroad W same
26 van Gogh  Natalie SwABoladies Cycling Team same
27 Kessler  Nina SwABoladies Cycling Team same
28 van Alebeek  Sissy Ton van Bemmelen/Merida same
29 v.d. Broek  Irene Leontien.nl same
30 Cant  Sanne Nationaal Team BelgiŽ same
31 Colclough  Katie Nat. Team Great Britain same
32 Druyts  Kelly Nationaal Team BelgiŽ same
33 Witteveen  Claudia Restore Cycling Ladies same
34 Wagtho  Lianne Leontien.nl same
35 Slappendel  Iris Team Flexpoint same
36 Francke  Agnieta DSB Bank NederlandBloeit same
37 van der Breggen  Anna Team Flexpoint same
38 Hannes  Kaat Nationaal Team BelgiŽ same
39 Lindberg  Marie Nurnberger Versichering same
40 van Hage  Elise RedSun Cycling Team same
41 Dijkman  Petra RedSun Cycling Team same
42 van Essen  Sharon Ton van Bemmelen/Merida same
43 Beltman  Chantal Team Columbia Highroad W same
44 Koedooder  Vera Lotto-Belisol Ladiesteam same
45 Brulee  Latoya RedSun Cycling Team same
46 Welter  Hannah Ton van Bemmelen/Merida same
47 Beyen  Ine Nationaal Team BelgiŽ same
48 Schweizer  Sabrina Team Nutrixxion Lady same
49 Lutz  Eva Nurnberger Versichering same
50 Verdonck  Sofie Dura Vermeer/WVSchijndel same
51 van Doorslaer  Annelies Lotto-Belisol Ladiesteam same
52 Huisman  Marit Leontien.nl same
53 Eversdijk  Anne Ton van Bemmelen/Merida same
54 van Slochteren  Hilde Restore Cycling Ladies same
55 Visser  Adrie DSB Bank NederlandBloeit same
56 Doedee  Baukje RaboLadyForce/Middelkamp same
57 van Rijen  Linda Merida Ladies wv Eemland same
58 Helmink  Judith Ton van Bemmelen/Merida same
59 Petersen  Maria Grandt Team High end sport same
60 Jelsma  Judith CT Peoples Trust same
61 van Steenis  Samantha Noordwesthoek Pedaalrdrs 02:54:24 00:26
62 Knetemann  Roxane Ton van Bemmelen/Merida 02:54:41 00:43
63 Becker  Christina Nurnberger Versichering 02:54:46 00:48
64 Tenniglo  Moniek Team Tubanters 02:59:40 05:42
65 Haatz  Gina Team Nutrixxion Lady 02:59:54 05:56
66 Klep  Inge RedSun Cycling Team same
67 Sadler-Andrews  Ella Nat. Team Great Britain same
68 Beyen  Lien De Sprinters Malderen same
69 Douma  Jane Hepro Kozijnen-NWVG same
70 Gebhardt  Elke DSB Bank NederlandBloeit same
71 van den Berg  Kimberly Noordwesthoek Pedaalrdrs same
72 Lanssens  Lien Lotto-Belisol Ladiesteam same
73 Bekkering  Eyelien Hepro Kozijnen-NWVG same
74 Roe  Eileen Team Tubanters same
75 Dufoer  Sjoukje Nationaal Team BelgiŽ same
76 Schepers  Linda TWC Het Snelle Wiel same
77 Bongaards  Amanda Dura Vermeer/WVSchijndel same
78 Otten  Marissa RaboLadyForce/Middelkamp same
79 Simons  Suzan Dura Vermeer/WVSchijndel same
80 van den Hoek  Bianca Merida Ladies wv Eemland same
81 Braam  Joukje CT Peoples Trust same
82 Hartogs  Imke TWC Het Snelle Wiel same
83 Visser  Judith CT Peoples Trust same
84 Daams  Jessie Nationaal Team BelgiŽ same
85 Schwager  Mirjam Nat. Team Zwitserland same
86 Koster  Olivia Jan vArckel/Zuidwesthoek same
87 Monger-Godfrey  Alice De Sprinters Malderen same
88 Delfosse  Catherine Lotto-Belisol Ladiesteam same
89 Schneitter  Nathalie Nat. Team Zwitserland same
90 Groenveld  Josephine DSB Bank NederlandBloeit same
91 de Heer  Jorinda Dura Vermeer/WVSchijndel same
92 van Veen  Suzanne Leontien.nl same
93 van Nek  Marieke CT Peoples Trust same
94 Olsson  Madelene RaboLadyForce/Middelkamp same
95 Kortekaas  Esther Restore Cycling Ladies same
96 Kerste  Marielle Restore Cycling Ladies same
97 Arnouts  Anne RedSun Cycling Team same
98 Gustafsson  Carolin National Team Zweden same
99 Korevaar  Wilma Jan vArckel/Zuidwesthoek same
100 Heijmans  Eva Restore Cycling Ladies same
101 Fokkens  Trieneke Hepro Kozijnen-NWVG same
102 Hoffmann  Chantal De Sprinters Malderen same
103 de Nys  Sofie De Sprinters Malderen same
104 Werner  Laure RedSun Cycling Team same
105 Depoorter  Elise Lotto-Belisol Ladiesteam same
106 Trott  Emma Movingladies-WeijersHako same
107 Meyer  Claudia Team Nutrixxion Lady same
108 Borchers  Stephanie Team Nutrixxion Lady 03:00:04 06:06
109 Hall  Corrine Nat. Team Great Britain 03:02:16 08:18
110 Sommer  Fabienne Nat. Team Zwitserland same
111 van Dijk  Mirjam Restore Cycling Ladies same
112 Heijnen  Annika Team Tubanters same
113 Uebelhart  Jessica Nat. Team Zwitserland same
114 Eshuis  Aafke SwABoladies Cycling Team same
115 den Otter  Marieke Jan vArckel/Zuidwesthoek same
116 Klomp  Manon Jan vArckel/Zuidwesthoek same
117 Slewe  Melissa Merida Ladies wv Eemland same
118 Snihs  Kajsa National Team Zweden same
119 van Kleef  Tamara Noordwesthoek Pedaalrdrs same
120 Cramoysan  Sarah Movingladies-WeijersHako same
121 Mollema  Liesbeth Noordwesthoek Pedaalrdrs same
122 Lenferink  Elke Team Tubanters same
123 Blyth  Anna Nat. Team Great Britain same
124 Janssen  Christel RaboLadyForce/Middelkamp same
125 Paus  Berdienke Team Tubanters same
126 van Dijk  Kim CT Peoples Trust same
127 Trachsel  Seneina Nat. Team Zwitserland 03:04:14 10:16
128 Christiansen  Heidi Team High end sport same
129 Berg  Anette Team High end sport same
130 Handley  Pippa Team Tubanters same
131 Lorentzen  Trine Team High end sport same
132 Larsson  Hanna National Team Zweden same
133 Kihlbom  Jessica National Team Zweden same
134 de Ridder  Barbara Jan vArckel/Zuidwesthoek same
135 van Wijgerden  Petra Jan vArckel/Zuidwesthoek same
136 Hansen  Nikoline Team High end sport same
137 Bruinsma  Annemarieke TWC Het Snelle Wiel same
138 Nilsson  Johanna National Team Zweden same
139 Janssen  Esmee RaboLadyForce/Middelkamp same
140 Meesterburrie  Krista SwABoladies Cycling Team same
141 Blatter  Helen Nat. Team Zwitserland same
142 Wagenaar  Mirthe Movingladies-WeijersHako same
143 Turpijn  Laura Merida Ladies wv Eemland 03:04:19 10:21
144 van der Zwaan  Esther Hepro Kozijnen-NWVG same
145 van Kleef  Daphne Noordwesthoek Pedaalrdrs same
146 Ottema  Lisanne Hepro Kozijnen-NWVG same
147 Kuizenga  Sigrid Hepro Kozijnen-NWVG same
148 Springer  Ruth SwABoladies Cycling Team same
149 Fiers  Ilse De Sprinters Malderen same
150 Haanstra  Alike Merida Ladies wv Eemland same
151 Fictoor  Sanne CT Peoples Trust same
152 Eckhardt  Marlou RaboLadyForce/Middelkamp same
153 Baltus  Yvonne Ton van Bemmelen/Merida same
154 Tabak  Eefje TWC Het Snelle Wiel 03:04:27 10:29
Binnendijk  Marlijn Leontien.nl DNF
de Kort  Noortje Restore Cycling Ladies DNF
Rouw  Ingrid Movingladies-WeijersHako DNS
Hakkenberg  Moniek SwABoladies Cycling Team DNF
Wouters  Kim TWC Het Snelle Wiel DNS
Boogaard  Sonja RaboLadyForce/Middelkamp DNF
Doedťe  Renske RaboLadyForce/Middelkamp DNF
Kalsbeek  Janieke CT Peoples Trust DNF
Koops  Gerda Hepro Kozijnen-NWVG DNF
d'Hamecourt  Denise De Sprinters Malderen DNS
Hoogland  Ilse Merida Ladies wv Eemland DNF
Nijmeijer  Rian Merida Ladies wv Eemland DNF
Peeters  Charlotte Dura Vermeer/WVSchijndel DNF
Schiff  Carolin Team Nutrixxion Lady DNF
Greenfield  Alexandra Nat. Team Great Britain DNF
Reynolds  Sarah Nat. Team Great Britain DNF
Eskebjerg  Mia Team High end sport DNF
ter Horst  Leah Noordwesthoek Pedaalrdrs DNF

Back to Top

 

General Classification

Position Name Team Time Gap
1 Teutenberg  Ina-Yoko Team Columbia Highroad W 03:03:02
2 Villumsen  Linda Melanie Team Columbia Highroad W 03:03:03 00:01
3 Gunnewijk  Loes Team Flexpoint 03:03:08 00:06
4 Becker  Charlotte Nurnberger Versichering 03:03:09 00:07
5 Beltman  Chantal Team Columbia Highroad W 03:03:11 00:09
6 Melchers  Mirjam Team Flexpoint 03:03:13 00:11
7 van Dijk  Ellen Team Columbia Highroad W 03:03:15 00:13
8 Slappendel  Iris Team Flexpoint 03:03:19 00:17
9 de Goede  Suzanne Nurnberger Versichering 03:03:23 00:21
10 de Vocht  Lisbet DSB Bank NederlandBloeit 03:03:24 00:22
11 Harris  Nikki Team Flexpoint 03:03:26 00:24
12 Koedooder  Vera Lotto-Belisol Ladiesteam 03:03:33 00:31
13 Fahlin  Emilia Team Columbia Highroad W 03:03:34 00:32
14 van Gogh  Natalie SwABoladies Cycling Team same
15 Brand  Lucinda Leontien.nl 03:03:35 00:33
16 Brulee  Latoya RedSun Cycling Team 03:03:36 00:34
17 Armitstead  Elizabeth Lotto-Belisol Ladiesteam same
18 Lindberg  Marie Nurnberger Versichering 03:03:37 00:35
19 Lutz  Eva Nurnberger Versichering 03:03:38 00:36
20 Petersen  Maria Grandt Team High end sport 03:03:39 00:37
21 Pijnenborg  Mascha RedSun Cycling Team same
22 Huisman  Marit Leontien.nl 03:03:41 00:39
23 v.d. Broek  Irene Leontien.nl same
24 Markerink  Loes Team Flexpoint 03:03:43 00:41
25 Colclough  Katie Nat. Team Great Britain same
26 Mustonen  Sara National Team Zweden 03:03:44 00:42
27 Williamson  Chatherine Nat. Team Great Britain 03:03:45 00:43
28 Eversdijk  Anne Ton van Bemmelen/Merida 03:03:47 00:45
29 van der Breggen  Anna Team Flexpoint same
30 Martin  Lucy Nat. Team Great Britain 03:03:48 00:46
31 van Doorslaer  Annelies Lotto-Belisol Ladiesteam 03:03:50 00:48
32 van de Ree  Monique Leontien.nl 03:03:51 00:49
33 Bosman  Andrea Leontien.nl same
34 Druyts  Kelly Nationaal Team BelgiŽ same
35 Dijkman  Petra RedSun Cycling Team 03:03:53 00:51
36 Welter  Hannah Ton van Bemmelen/Merida 03:03:54 00:52
37 Helmink  Judith Ton van Bemmelen/Merida 03:03:56 00:54
38 Visser  Adrie DSB Bank NederlandBloeit 03:03:59 00:57
39 Wagtho  Lianne Leontien.nl 03:04:00 00:58
40 Cant  Sanne Nationaal Team BelgiŽ 03:04:04 01:02
41 van Hage  Elise RedSun Cycling Team same
42 van Essen  Sharon Ton van Bemmelen/Merida same
43 Kanis  Janneke DSB Bank NederlandBloeit 03:04:06 01:04
44 Francke  Agnieta DSB Bank NederlandBloeit same
45 Schweizer  Sabrina Team Nutrixxion Lady 03:04:07 01:05
46 van Alebeek  Sissy Ton van Bemmelen/Merida 03:04:12 01:10
47 Gilmore  Rochelle Lotto-Belisol Ladiesteam 03:04:13 01:11
48 Doedee  Baukje RaboLadyForce/Middelkamp 03:04:14 01:12
49 Witteveen  Claudia Restore Cycling Ladies 03:04:15 01:13
50 Mackie  Emma Lotto-Belisol Ladiesteam 03:04:17 01:15
51 Kanis  Jacobien Team Flexpoint same
52 Hannes  Kaat Nationaal Team BelgiŽ 03:04:21 01:19
53 Beyen  Ine Nationaal Team BelgiŽ 03:04:25 01:23
54 van Vleuten  Annemiek DSB Bank NederlandBloeit 03:04:27 01:25
55 van Rijen  Linda Merida Ladies wv Eemland 03:04:29 01:27
56 Verdonck  Sofie Dura Vermeer/WVSchijndel 03:04:31 01:29
57 Becker  Christina Nurnberger Versichering 03:04:34 01:32
58 Kessler  Nina SwABoladies Cycling Team 03:04:35 01:33
59 Hosking  Chloe Movingladies-WeijersHako 03:04:36 01:34
60 Knetemann  Roxane Ton van Bemmelen/Merida 03:04:46 01:44
61 van Slochteren  Hilde Restore Cycling Ladies 03:04:47 01:45
62 Jelsma  Judith CT Peoples Trust same
63 van Steenis  Samantha Noordwesthoek Pedaalrdrs 03:05:04 02:02
64 Sadler-Andrews  Ella Nat. Team Great Britain 03:09:34 06:32
65 Gebhardt  Elke DSB Bank NederlandBloeit 03:09:35 06:33
66 Trott  Emma Movingladies-WeijersHako 03:09:38 06:36
67 Delfosse  Catherine Lotto-Belisol Ladiesteam 03:09:39 06:37
68 Tenniglo  Moniek Team Tubanters 03:09:40 06:38
69 Daams  Jessie Nationaal Team BelgiŽ same
70 Otten  Marissa RaboLadyForce/Middelkamp 03:09:52 06:50
71 Bongaards  Amanda Dura Vermeer/WVSchijndel same
72 Korevaar  Wilma Jan vArckel/Zuidwesthoek 03:09:53 06:51
73 Fokkens  Trieneke Hepro Kozijnen-NWVG 03:09:54 06:52
74 Kortekaas  Esther Restore Cycling Ladies 03:09:56 06:54
75 van Veen  Suzanne Leontien.nl same
76 Kerste  Marielle Restore Cycling Ladies same
77 Visser  Judith CT Peoples Trust 03:09:57 06:55
78 Depoorter  Elise Lotto-Belisol Ladiesteam 03:09:59 06:57
79 Gustafsson  Carolin National Team Zweden 03:10:00 06:58
80 Heijmans  Eva Restore Cycling Ladies 03:10:01 06:59
81 van Nek  Marieke CT Peoples Trust 03:10:02 07:00
82 Groenveld  Josephine DSB Bank NederlandBloeit same
83 van den Hoek  Bianca Merida Ladies wv Eemland 03:10:03 07:01
84 Meyer  Claudia Team Nutrixxion Lady 03:10:08 07:06
85 van den Berg  Kimberly Noordwesthoek Pedaalrdrs 03:10:09 07:07
86 Lanssens  Lien Lotto-Belisol Ladiesteam 03:10:10 07:08
87 Braam  Joukje CT Peoples Trust 03:10:11 07:09
88 Koster  Olivia Jan vArckel/Zuidwesthoek same
89 Werner  Laure RedSun Cycling Team 03:10:12 07:10
90 Arnouts  Anne RedSun Cycling Team same
91 Dufoer  Sjoukje Nationaal Team BelgiŽ 03:10:14 07:12
92 Monger-Godfrey  Alice De Sprinters Malderen 03:10:16 07:14
93 Simons  Suzan Dura Vermeer/WVSchijndel same
94 Hartogs  Imke TWC Het Snelle Wiel 03:10:20 07:18
95 Olsson  Madelene RaboLadyForce/Middelkamp 03:10:21 07:19
96 Klep  Inge RedSun Cycling Team 03:10:24 07:22
97 Hoffmann  Chantal De Sprinters Malderen 03:10:27 07:25
98 Schepers  Linda TWC Het Snelle Wiel 03:10:28 07:26
99 Schwager  Mirjam Nat. Team Zwitserland 03:10:29 07:27
100 Borchers  Stephanie Team Nutrixxion Lady 03:10:30 07:28
101 Bekkering  Eyelien Hepro Kozijnen-NWVG same
102 Beyen  Lien De Sprinters Malderen 03:10:31 07:29
103 Schneitter  Nathalie Nat. Team Zwitserland 03:10:32 07:30
104 Douma  Jane Hepro Kozijnen-NWVG 03:10:38 07:36
105 de Heer  Jorinda Dura Vermeer/WVSchijndel 03:10:40 07:38
106 Roe  Eileen Team Tubanters 03:10:45 07:43
107 de Nys  Sofie De Sprinters Malderen 03:10:48 07:46
108 Haatz  Gina Team Nutrixxion Lady 03:11:00 07:58
109 Blyth  Anna Nat. Team Great Britain 03:12:09 09:07
110 Snihs  Kajsa National Team Zweden 03:12:16 09:14
111 den Otter  Marieke Jan vArckel/Zuidwesthoek 03:12:17 09:15
112 Hall  Corrine Nat. Team Great Britain same
113 van Dijk  Mirjam Restore Cycling Ladies 03:12:26 09:24
114 Lenferink  Elke Team Tubanters 03:12:30 09:28
115 Slewe  Melissa Merida Ladies wv Eemland 03:12:33 09:31
116 Heijnen  Annika Team Tubanters 03:12:39 09:37
117 Eshuis  Aafke SwABoladies Cycling Team 03:12:42 09:40
118 Sommer  Fabienne Nat. Team Zwitserland 03:12:44 09:42
119 van Dijk  Kim CT Peoples Trust 03:12:46 09:44
120 Klomp  Manon Jan vArckel/Zuidwesthoek 03:12:53 09:51
121 Cramoysan  Sarah Movingladies-WeijersHako 03:12:54 09:52
122 Janssen  Christel RaboLadyForce/Middelkamp 03:13:01 09:59
123 Uebelhart  Jessica Nat. Team Zwitserland 03:13:04 10:02
124 Paus  Berdienke Team Tubanters 03:13:05 10:03
125 van Kleef  Tamara Noordwesthoek Pedaalrdrs 03:13:20 10:18
126 Mollema  Liesbeth Noordwesthoek Pedaalrdrs same
127 van der Zwaan  Esther Hepro Kozijnen-NWVG 03:14:00 10:58
128 Hansen  Nikoline Team High end sport 03:14:14 11:12
129 de Ridder  Barbara Jan vArckel/Zuidwesthoek 03:14:21 11:19
130 Kuizenga  Sigrid Hepro Kozijnen-NWVG same
131 Larsson  Hanna National Team Zweden 03:14:24 11:22
132 Baltus  Yvonne Ton van Bemmelen/Merida 03:14:26 11:24
133 Lorentzen  Trine Team High end sport same
134 Handley  Pippa Team Tubanters 03:14:27 11:25
135 Kihlbom  Jessica National Team Zweden 03:14:33 11:31
136 Berg  Anette Team High end sport 03:14:36 11:34
137 Trachsel  Seneina Nat. Team Zwitserland same
138 Nilsson  Johanna National Team Zweden 03:14:37 11:35
139 Fictoor  Sanne CT Peoples Trust 03:14:38 11:36
140 Christiansen  Heidi Team High end sport 03:14:40 11:38
141 Bruinsma  Annemarieke TWC Het Snelle Wiel 03:14:52 11:50
142 Janssen  Esmee RaboLadyForce/Middelkamp 03:14:59 11:57
143 Wagenaar  Mirthe Movingladies-WeijersHako 03:15:00 11:58
144 Meesterburrie  Krista SwABoladies Cycling Team same
145 Blatter  Helen Nat. Team Zwitserland 03:15:04 12:02
146 Turpijn  Laura Merida Ladies wv Eemland same
147 Ottema  Lisanne Hepro Kozijnen-NWVG 03:15:06 12:04
148 van Wijgerden  Petra Jan vArckel/Zuidwesthoek 03:15:12 12:10
149 Springer  Ruth SwABoladies Cycling Team 03:15:16 12:14
150 Tabak  Eefje TWC Het Snelle Wiel 03:15:23 12:21
151 Eckhardt  Marlou RaboLadyForce/Middelkamp same
152 van Kleef  Daphne Noordwesthoek Pedaalrdrs 03:15:34 12:32
153 Fiers  Ilse De Sprinters Malderen 03:15:37 12:35
154 Haanstra  Alike Merida Ladies wv Eemland 03:15:53 12:51

 

Back to Top

 

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is

 

To contact the webmaster, the address is :

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.

The WomensCycling.net email address is displayed as a graphic in order to reduce the amount of 'spam' email received from programmes which 'crawl' the internet for sites with addresses displayed in text and then overwhelm that address with junk, or even forge the address in junk messages that they generate and send to others. Sorry for any inconvenience this approach causes you.

 

Back to Top

 

Copyright WomensCycling.net 2004 - 2009©