WomensCycling.net

 

Home

Latest Additions

 Calendar 2009

Interviews

Photo Gallery

Links

New To Cycling?

2006 Archive (and earlier)

 
 

 

Previous coverage of this event  >>   2008    2007    2006    2005  

Tour of Montreal, 2009

 

WCN quicklink >> Preview   Stage 1    Stage 2   Stage 3    Stage 4    Stage 5

Race Website

      

 

 

On this page >>   Results      General Classification 

 

Stage 5 Full results

Stage details - places, distance

Results

Position Name Team Time Gap Point Bonus
1  Hanka KUPFERNAGEL Équipe nationale de l'Allemagne 2:52:13 0:00 13 12
2  Martine BRAS Selle Italia Ghezzi 2:52:13 0:00 7 6
3  Denise ZUCKERMANDEL Équipe nationale de l'Allemagne 2:52:13 0:00 5 4
4  Kirsty BROUN Équipe nationale de l'Australie 2:52:13 0:00 3  
5  Nikki BUTTERFIELD Webcor Builders 2:52:13 0:00 1  
6  Tiffany CROMWELL Colavita Sutter Homes  2:52:13 0:00    
7  Giuseppina GRASSI Équipe nationale du Mexique 2:52:13 0:00    
8  Carla SWART Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander 2:52:13 0:00    
9  Joelle NUMAINVILLE ESGL93-GSD Gestion 2:52:13 0:00    
10  Isabelle SÖDERBERG Team Hitec Products UCK 2:52:13 0:00    
11  Lauren TAMAYO Team TIBCO 2:52:13 0:00 2 2
12  Giada BORGATO Selle Italia Ghezzi 2:52:13 0:00    
13  Marissa VAN DER MERWE Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander 2:52:13 0:00    
14  Christine MAJERUS ESGL93-GSD Gestion 2:52:13 0:00    
15  Sara  MUSTONEN Team Hitec Products UCK 2:52:13 0:00    
16  Trixi  WORRACK Equipe Nürnberger Versicherung 2:52:13 0:00 7 5
17  Karol-Ann CANUEL Specialized Mazda Samson 2:52:13 0:00    
18  Véronique LABONTÉ Équipe Cascades-ABC Cycles 2:52:13 0:00    
19  Kirsten WILD Cervelo Test Team 2:52:13 0:00 15 9
20  Alexis RHODES Webcor Builders 2:52:13 0:00    
21  Suzanne DE GOEDE Equipe Nürnberger Versicherung 2:52:13 0:00    
22  Brooke MILLER Team TIBCO 2:52:13 0:00    
23  Elke GEBHARDT Équipe nationale de l'Allemagne 2:52:13 0:00    
24  Judith ARNDT Team Columbia Highroad Women 2:52:13 0:00    
25  Lauren KITCHEN Équipe nationale de l'Australie 2:52:13 0:00    
26  Veronica LEAL Équipe nationale du Mexique 2:52:13 0:00    
27  Denise RAMSDEN Équipe nationale du Canada 2:52:13 0:00    
28  Sarah DUSTER Cervelo Test Team 2:52:13 0:00    
29  Katheryn MATTIS Webcor Builders 2:52:13 0:00    
30  Martina RUZICKOVA Team Uniqa-ELK 2:52:13 0:00    
31  Luisa TAMANINI Selle Italia Ghezzi 2:52:13 0:00    
32  Bianca PURATH-KNOEPFLE Equipe Nürnberger Versicherung 2:52:13 0:00    
33  Regina BRUINS Cervelo Test Team 2:52:13 0:00    
34  Charlotte BECKER Equipe Nürnberger Versicherung 2:52:13 0:00    
35  Kimberly ANDERSON  Team Columbia Highroad Women 2:52:13 0:00    
36  Erinne WILLOCK Webcor Builders 2:52:13 0:00    
37  Mara ABBOTT Team Columbia Highroad Women 2:52:13 0:00    
38  Linn TORP Lotto-Belisol Ladiesteam 2:52:13 0:00    
39  Nathalie LAMBORELLE Team Uniqa-ELK 2:53:11 0:58    
40  Daniela PINTARELLI Team Uniqa-ELK 2:53:11 0:58    
41  Chrissie VILJOEN Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander 2:53:11 0:58    
42  Emma MACKIE Lotto-Belisol Ladiesteam 2:53:34 1:21    
43  Gloria PRESTI Selle Italia Ghezzi 2:53:34 1:21    
44  Lucie POULIN Équipe Cascades-ABC Cycles 2:53:34 1:21    
45  Davina SUMMERS Équipe nationale de l'Australie 2:53:34 1:21    
46  Fransiska MERTEN Équipe nationale de l'Allemagne 2:53:34 1:21    
47  Jenny TREW Équipe nationale du Canada 2:53:34 1:21    
48  Lorenza MORFIN Équipe nationale du Mexique 2:53:34 1:21    
49  Larissa KLEINMANN Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander 2:53:34 1:21    
50  Amber RAIS Team TIBCO 2:53:34 1:21    
51  Gina GRAIN Webcor Builders 2:53:34 1:21    
52  Carla RYAN Cervelo Test Team 2:53:37 1:24    
53  Emma POOLEY Cervelo Test Team 2:53:37 1:24    
54  Emma RICKARDS Team TIBCO 2:54:30 2:17    
55  Eva LUTZ Equipe Nürnberger Versicherung 2:54:30 2:17    
56  Regina SCHLEICHER Equipe Nürnberger Versicherung 2:54:30 2:17    
57  Sophie CREUX ESGL93-GSD Gestion 2:56:05 3:52    
58  Eleonora VAN DIJK Team Columbia Highroad Women 2:57:12 4:59    
59  Agne BAGDONAVICIUTE Selle Italia Ghezzi 2:57:12 4:59    
60  Carlee TAYLOR Équipe nationale de l'Australie 2:57:12 4:59    
61  Cherise TAYLOR Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander 2:57:12 4:59    
62  Laura DITTMAN Équipe nationale de l'Allemagne 2:57:12 4:59    
63  Anna SCHNITZMEIER Équipe nationale de l'Allemagne 2:57:12 4:59    
64  Laura BOZZOLO Selle Italia Ghezzi 2:57:12 4:59    
65  Danielle BEKKERING Team Hitec Products UCK 2:57:12 4:59    
66  Margriet Helena KLOPPENBURG Team Hitec Products UCK 2:57:12 4:59    
67  Sarah STEWART Équipe nationale du Canada 2:57:12 4:59    
68  Nichole WANGSGARD Colavita Sutter Homes  2:57:12 4:59    
69  Audrey LEMIEUX ESGL93-GSD Gestion 2:59:33 7:20    
70  Véronique BILODEAU Équipe Cascades-ABC Cycles 3:01:40 9:27    
71  Anna MILKOWSKI Équipe Cascades-ABC Cycles 3:13:32 21:19    
72  Mathilde HUPIN Specialized Mazda Samson 3:13:32 21:19    
73  Mayra ROCHA Équipe nationale du Mexique 3:13:32 21:19    
74  Tone HATTELAND Team Hitec Products UCK 3:13:32 21:19    
75  Elisa GAGNON Specialized Mazda Samson Abandon      
76  Jennifer LETUE ESGL93-GSD Gestion Abandon      
77  Bridie O'DONNELL Équipe nationale de l'Australie Abandon      
78  Laurie-Anne DUPONT-RENAUD Équipe mixte 1 Québec / Colombie Abandon      
79  Shanie BERGERON Équipe mixte 1 Québec / Colombie Abandon      
80  Geneviève GAGNON Équipe mixte 1 Québec / Colombie Abandon      
81  Andrea BUNNIN Équipe nationale du Canada Abandon      
82  Rachel HEAL Colavita Sutter Homes  Abandon      
83  Kelly BENJAMIN Colavita Sutter Homes  Abandon      
84  Jessica JURADO Équipe nationale du Mexique Abandon      
85  Rochelle GILMORE Lotto-Belisol Ladiesteam DNS      
86  Tina PIC Colavita Sutter Homes  DNS      

 

Back to Top

 

General Classification

Position Name   Team Time Gap
1  Kirsten WILD Cervelo Test Team 8:40:03  
2  Trixi  WORRACK Equipe Nürnberger Versicherung 8:40:49 0:00:46
3  Lauren TAMAYO Team TIBCO 8:40:58 0:00:55
4  Regina BRUINS Cervelo Test Team 8:40:59 0:00:56
5  Hanka KUPFERNAGEL Équipe nationale de l'Allemagne 8:41:00 0:00:57
6  Suzanne DE GOEDE Equipe Nürnberger Versicherung 8:41:07 0:01:04
7  Alexis RHODES Webcor Builders 8:41:10 0:01:07
8  Charlotte BECKER Equipe Nürnberger Versicherung 8:41:11 0:01:08
9  Judith ARNDT Team Columbia Highroad Women 8:41:11 0:01:08
10  Denise ZUCKERMANDEL Équipe nationale de l'Allemagne 8:41:12 0:01:09
11  Brooke MILLER Team TIBCO 8:41:12 0:01:09
12  Martine BRAS Selle Italia Ghezzi 8:41:13 0:01:10
13  Sara  MUSTONEN Team Hitec Products UCK 8:41:13 0:01:10
14  Erinne WILLOCK Webcor Builders 8:41:14 0:01:11
15  Tiffany CROMWELL Colavita Sutter Homes  8:41:16 0:01:13
16  Nikki BUTTERFIELD Webcor Builders 8:41:16 0:01:13
17  Katheryn MATTIS Webcor Builders 8:41:16 0:01:13
18  Elke GEBHARDT Équipe nationale de l'Allemagne 8:41:17 0:01:14
19  Carla SWART Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander 8:41:18 0:01:15
20  Marissa VAN DER MERWE Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander 8:41:20 0:01:17
21  Isabelle SÖDERBERG Team Hitec Products UCK 8:41:20 0:01:17
22  Véronique LABONTÉ Équipe Cascades-ABC Cycles 8:41:20 0:01:17
23  Bianca PURATH-KNOEPFLE Equipe Nürnberger Versicherung 8:41:22 0:01:19
24  Luisa TAMANINI Selle Italia Ghezzi 8:41:22 0:01:19
25  Karol-Ann CANUEL Specialized Mazda Samson 8:41:22 0:01:19
26  Kirsty BROUN Équipe nationale de l'Australie 8:41:25 0:01:22
27  Giada BORGATO Selle Italia Ghezzi 8:41:26 0:01:23
28  Veronica LEAL Équipe nationale du Mexique 8:41:26 0:01:23
29  Lauren KITCHEN Équipe nationale de l'Australie 8:41:27 0:01:24
30  Christine MAJERUS ESGL93-GSD Gestion 8:41:28 0:01:25
31  Martina RUZICKOVA Team Uniqa-ELK 8:41:30 0:01:27
32  Kimberly ANDERSON  Team Columbia Highroad Women 8:41:32 0:01:29
33  Denise RAMSDEN Équipe nationale du Canada 8:41:32 0:01:29
34  Linn TORP Lotto-Belisol Ladiesteam 8:41:36 0:01:33
35  Mara ABBOTT Team Columbia Highroad Women 8:41:36 0:01:33
36  Giuseppina GRASSI Équipe nationale du Mexique 8:41:39 0:01:36
37  Sarah DUSTER Cervelo Test Team 8:42:02 0:01:59
38  Chrissie VILJOEN Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander 8:42:18 0:02:15
39  Nathalie LAMBORELLE Team Uniqa-ELK 8:42:22 0:02:19
40  Larissa KLEINMANN Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander 8:42:31 0:02:28
41  Daniela PINTARELLI Team Uniqa-ELK 8:42:38 0:02:35
42  Davina SUMMERS Équipe nationale de l'Australie 8:42:41 0:02:38
43  Fransiska MERTEN Équipe nationale de l'Allemagne 8:42:42 0:02:39
44  Gloria PRESTI Selle Italia Ghezzi 8:42:43 0:02:40
45  Gina GRAIN Webcor Builders 8:42:48 0:02:45
46  Amber RAIS Team TIBCO 8:42:50 0:02:47
47  Emma MACKIE Lotto-Belisol Ladiesteam 8:42:54 0:02:51
48  Lucie POULIN Équipe Cascades-ABC Cycles 8:43:04 0:03:01
49  Lorenza MORFIN Équipe nationale du Mexique 8:43:11 0:03:08
50  Emma RICKARDS Team TIBCO 8:43:40 0:03:37
51  Eva LUTZ Equipe Nürnberger Versicherung 8:43:52 0:03:49
52  Regina SCHLEICHER Equipe Nürnberger Versicherung 8:43:57 0:03:54
53  Jenny TREW Équipe nationale du Canada 8:44:37 0:04:34
54  Carla RYAN Cervelo Test Team 8:44:42 0:04:39
55  Sophie CREUX ESGL93-GSD Gestion 8:45:25 0:05:22
56  Eleonora VAN DIJK Team Columbia Highroad Women 8:46:19 0:06:16
57  Cherise TAYLOR Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander 8:46:21 0:06:18
58  Agne BAGDONAVICIUTE Selle Italia Ghezzi 8:46:26 0:06:23
59  Anna SCHNITZMEIER Équipe nationale de l'Allemagne 8:46:29 0:06:26
60  Sarah STEWART Équipe nationale du Canada 8:46:30 0:06:27
61  Laura DITTMAN Équipe nationale de l'Allemagne 8:46:37 0:06:34
62  Laura BOZZOLO Selle Italia Ghezzi 8:46:39 0:06:36
63  Nichole WANGSGARD Colavita Sutter Homes  8:46:54 0:06:51
64  Danielle BEKKERING Team Hitec Products UCK 8:48:21 0:08:18
65  Emma POOLEY Cervelo Test Team 8:48:39 0:08:36
66  Audrey LEMIEUX ESGL93-GSD Gestion 8:48:43 0:08:40
67  Margriet Helena KLOPPENBURG Team Hitec Products UCK 8:49:25 0:09:22
68  Joelle NUMAINVILLE ESGL93-GSD Gestion 8:51:01 0:10:58
69  Véronique BILODEAU Équipe Cascades-ABC Cycles 8:52:51 0:12:48
70  Tone HATTELAND Team Hitec Products UCK 9:02:52 0:22:49
71  Carlee TAYLOR Équipe nationale de l'Australie 9:06:40 0:26:37
72  Mayra ROCHA Équipe nationale du Mexique 9:13:07 0:33:04
73  Mathilde HUPIN Specialized Mazda Samson 9:15:14 0:35:11
74  Anna MILKOWSKI Équipe Cascades-ABC Cycles 9:29:25 0:49:22

 

Back to Top

 

 

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is

 

To contact the webmaster, the address is :

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.

The WomensCycling.net email address is displayed as a graphic in order to reduce the amount of 'spam' email received from programmes which 'crawl' the internet for sites with addresses displayed in text and then overwhelm that address with junk, or even forge the address in junk messages that they generate and send to others. Sorry for any inconvenience this approach causes you.

 

Back to Top

 

Copyright WomensCycling.net 2004 - 2009©