WomensCycling.net

 

Home

Latest Additions

 Calendar 2009

Interviews

Photo Gallery

Links

New To Cycling?

2006 Archive (and earlier)

 
 

 

Previous coverage of this event  >>   2008    2007    2006    2005  

Tour of Montreal, 2009

 

WCN quicklink >> Preview   Stage 1    Stage 2   Stage 3    Stage 4    Stage 5

Race Website

      

 

 

On this page >>   Results      General Classification 

 

Stage 4 Full Results

Stage details - places, distance

Results

Position Name Team Time
1 Kirsten Wild  Cervelo Test Team 1:10:23
2 Trixi Worrack  Equipe Nürnberger Versicherung "
3 Brooke Miller  Team TIBCO "
4 Martine Bras  Selle Italia Ghezzi "
5 Sara Mustonen  Team Hitec Products UCK "
6 Gina Grain  Webcor Builders "
7 Carla Swart  Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santa "
8 Kirsty Broun  Australian National Team "
9 Rochelle Gilmore  Lotto-Belisol Ladiesteam "
10 Joelle Numainville  ESGL93-GSD Gestion "
11 Regina Bruins  Cervelo Test Team "
12 Kelly Benjamin  Colavita Sutter Homes "
13 Nikki Butterfield  Webcor Builders "
14 Lauren Tamayo  Team TIBCO "
15 Nathalie Lamborelle  Team Uniqa-ELK "
16 Denise Zuckermandel  German National Team "
17 Suzanne De Goede  Equipe Nürnberger Versicherung "
18 Sophie Creux  ESGL93-GSD Gestion "
19 Giada Borgato  Selle Italia Ghezzi "
20 Sarah Duster  Cervelo Test Team "
21 Isabelle Söderberg  Team Hitec Products UCK "
22 Davina Summers  Australian National Team "
23 Tiffany Cromwell  Colavita Sutter Homes "
24 Elke Gebhardt  German National Team "
25 Audrey Lemieux  ESGL93-GSD Gestion "
26 Alexis Rhodes  Webcor Builders "
27 Charlotte Becker  Equipe Nürnberger Versicherung "
28 Hanka Kupfernagel  German National Team "
29 Judith Arndt  Team Columbia Highroad Women "
30 Emma Mackie  Lotto-Belisol Ladiesteam "
31 Tina Pic  Colavita Sutter Homes "
32 Gloria Presti  Selle Italia Ghezzi "
33 Lauren Kitchen  Australian National Team "
34 Cherise Taylor  Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santa "
35 Larissa Kleinmann  Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santa "
36 Veronica Leal Mexican National Team "
37 Rachel Heal  Colavita Sutter Homes "
38 Véronique Labonté  Équipe Cascades-ABC Cycles "
39 Fransiska Merten  German National Team "
40 Agne Bagdonaviciute  Selle Italia Ghezzi "
41 Chrissie Viljoen  Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santa "
42 Jessica Jurado Mexican National Team "
43 Mayra Rocha Mexican National Team "
44 Emma Rickards  Team TIBCO "
45 Katheryn Mattis  Webcor Builders "
46 Laura Bozzolo  Selle Italia Ghezzi "
47 Sarah Stewart  Canadian National Team "
48 Luisa Tamanini  Selle Italia Ghezzi "
49 Anna Schnitzmeier  German National Team "
50 Nichole Wangsgard  Colavita Sutter Homes "
51 Bia Purath-Knoepfle  Equipe Nürnberger Versicherung "
52 Erinne Willock  Webcor Builders "
53 Karol-Ann Canuel  Specialized Mazda Samson "
54 Mariss Van Der Merwe  Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santa "
55 Tone Hatteland  Team Hitec Products UCK "
56 Christine Majerus  ESGL93-GSD Gestion "
57 Laura Dittman  German National Team 0:13
58 Lucie Poulin  Équipe Cascades-ABC Cycles "
59 Denise Ramsden  Canadian National Team "
60 Lorenza Morfin Mexican National Team "
61 Eleonora Van Dijk  Team Columbia Highroad Women "
62 Giuseppina Grassi Mexican National Team "
63 Kimberly Anderson  Team Columbia Highroad Women "
64 Amber Rais  Team TIBCO "
65 Mara Abbott  Team Columbia Highroad Women "
66 Eva Lutz  Equipe Nürnberger Versicherung "
67 Linn Torp  Lotto-Belisol Ladiesteam "
68 Andrea Bunnin  Canadian National Team "
69 Anna Milkowski  Équipe Cascades-ABC Cycles "
70 Martina Ruzickova  Team Uniqa-ELK "
71 Daniela Pintarelli  Team Uniqa-ELK "
72 Carlee Taylor  Australian National Team "
73 Geneviève Gagnon  Team Mixte 1 Québec/Colombia "
74 Regina Schleicher  Equipe Nürnberger Versicherung "
75 Leah Guloien  Canadian National Team "
76 Mathilde Hupin  Specialized Mazda Samson 0:18
77 Carla Ryan  Cervelo Test Team 0:45
78 Véronique Bilodeau  Équipe Cascades-ABC Cycles 1:33
79 Danielle Bekkering  Team Hitec Products UCK 1:55
80 Shanie Bergeron  Team Mixte 1 Québec/Colombia  "
81 Jenny Trew  Canadian National Team "
82 Elisa Gagnon  Specialized Mazda Samson 2:25
83 Bridie O'Donnell  Australian National Team 2:48
84 Emma Pooley  Cervelo Test Team 2:55
85 Margriet Kloppenburg  Team Hitec Products UCK 2:58
86 Jennifer Letue  ESGL93-GSD Gestion 9:33
87 Laurie-Anne Dupont-Renaud  Team Mixte 1 Québec/Colombia "
DNF Miriam Dominguez Mexican National Team
DNF Leda Cox  ESGL93-GSD Gestion
DNF Pascale Schnider  Cervelo Test Team
DNF Line Foss  Team Hitec Products UCK
DNF Leah Guloien  Canadian National Team
DNF Valérie Crête  Team Mixte 1 Québec/Colombia
DNF Mary Zider  Specialized Mazda Samson
DNF Joanie Caron  Équipe Cascades-ABC Cycles
DNF Vera Koedooder  Lotto-Belisol Ladiesteam
DNF Megan Rathwell  Canadian National Team
DNF Julie Beveridge  Team TIBCO
DNF Catherine Cheatley  Colavita Sutter Homes
DNF Yessica Mendoza  Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santa
DNF Amber Halliday  Australian National Team

 

Back to Top

 

General Classification

Position Name Team Time
1 Kirsten Wild   Cervelo Test Team 5:47:59
2 Trixi Worrack   Equipe Nürnberger Versicherung at       0:42
3 Regina Bruins   Cervelo Test Team 0:47
4 Lauren Tamayo   Team TIBCO 0:48
5 Suzanne De Goede   Equipe Nürnberger Versicherung 0:55
6 Alexis Rhodes   Webcor Builders 0:58
7 Larissa Kleinmann   Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santa 0:58
8 Charlotte Becker   Equipe Nürnberger Versicherung 0:59
9 Judith Arndt   Team Columbia Highroad Women 0:59
10 Brooke Miller   Team TIBCO 1:00
11 Hanka Kupfernagel   German National Team 1:00
12 Sara Mustonen   Team Hitec Products UCK 1:01
13 Erinne Willock   Webcor Builders 1:02
14 Denise Zuckermandel   German National Team 1:04
15 Tiffany Cromwell   Colavita Sutter Homes 1:04
16 Nikki Butterfield   Webcor Builders 1:04
17 Katheryn Mattis   Webcor Builders 1:04
18 Elke Gebhardt   German National Team 1:05
19 Carla Equipe Swart   Mixte 2 MTN Energade-Liga Santa 1:06
20 Martine Bras   Selle Italia Ghezzi 1:07
21 Marissa Van Der Merwe   Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santa 1:08
22 Davina Summers   Australian National Team 1:08
23 Chrissie Viljoen   Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santa 1:08
24 Eleonora Van Dijk   Team Columbia Highroad Women 1:08
25 Isabelle Söderberg   Team Hitec Products UCK 1:08
26 Véronique Labonté   Équipe Cascades-ABC Cycles 1:08
27 Fransiska Merten   German National Team 1:09
28 Tina Pic   Colavita Sutter Homes 1:09
29 Rochelle Gilmore   Lotto-Belisol Ladiesteam 1:10
30 Gloria Presti   Selle Italia Ghezzi 1:10
31 Bian Purath-Knoepfle   Equipe Nürnberger Versicherung 1:10
32 Luisa Tamanini   Selle Italia Ghezzi 1:10
33 Cherise Taylor   Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santa 1:10
34 Karol-Ann Canuel   Specialized Mazda Samson 1:10
35 Kelly Benjamin   Colavita Sutter Homes 1:11
36 Emma Rickards   Team TIBCO 1:11
37 Audrey Lemieux   ESGL93-GSD Gestion 1:11
38 Nathalie Lamborelle   Team Uniqa-ELK 1:12
39 Kirsty Broun   Australian National Team 1:13
40 Giada Borgato   Selle Italia Ghezzi 1:14
41 Veronica Leal  Mexican National Team 1:14
42 Lauren Kitchen   Australian National Team 1:15
43 Agne Bagdonaviciute   Selle Italia Ghezzi 1:15
44 Gina Grain   Webcor Builders 1:15
45 Rachel Heal   Colavita Sutter Homes 1:16
46 Christine Majerus   ESGL93-GSD Gestion 1:16
47 Amber Rais   Team TIBCO 1:17
48 Anna Schnitzmeier   German National Team 1:18
49 Martina Ruzickova   Team Uniqa-ELK 1:18
50 Sarah Stewart   Canadian National Team 1:19
51 Kimberly Anderson   Team Columbia Highroad Women 1:20
52 Denise Ramsden   Canadian National Team 1:20
53 Sophie Creux   ESGL93-GSD Gestion 1:21
54 Tone Hatteland   Team Hitec Products UCK 1:21
55 Emma Mackie   Lotto-Belisol Ladiesteam 1:21
56 Eva Lutz   Equipe Nürnberger Versicherung 1:23
57 Linn Torp   Lotto-Belisol Ladiesteam 1:24
58 Mara Abbott   Team Columbia Highroad Women 1:24
59 Jessica Jurado  Mexican National Team 1:24
60 Laura Dittman   German National Team 1:26
61 Giuseppina Grassi  Mexican National Team 1:27
62 Regina Schleicher   Equipe Nürnberger Versicherung 1:28
63 Laura Bozzolo   Selle Italia Ghezzi 1:28
64 Daniela Pintarelli   Team Uniqa-ELK 1:28
65 Lucie Poulin   Équipe Cascades-ABC Cycles 1:31
66 Andrea Bunnin   Canadian National Team 1:35
67 Geneviève Gagnon   Team Mixte 1 Québec/Colombia 1:36
68 Lorenza Morfin  Mexican National Team 1:38
69 Nichole Wangsgard   Colavita Sutter Homes 1:43
70 Sarah Duster   Cervelo Test Team 1:50
71 Jenny Trew   Canadian National Team 3:04
72 Carla Ryan   Cervelo Test Team 3:06
73 Danielle Bekkering   Team Hitec Products UCK 3:10
74 Véronique Bilodeau   Équipe Cascades-ABC Cycles 3:12
75 Shanie Bergeron   Team Mixte 1 Québec/Colombia 3:22
76 Margriet Kloppenburg   Team Hitec Products UCK 4:14
77 Bridie O'donnell   Australian National Team 4:46
78 Emma Pooley   Cervelo Test Team 7:03
79 Joelle Numainville   ESGL93-GSD Gestion 10:49
80 Mayra Rocha  Mexican National Team 11:36
81 Mathilde Hupin   Specialized Mazda Samson 13:43
82 Elisa Gagnon   Specialized Mazda Samson 19:18
83 Jennifer Letue   ESGL93-GSD Gestion 20:42
84 Carlee Taylor   Australian National Team 21:29
85 Laurie-Anne Dupont-Renaud   Team Mixte 1 Québec / Colombia 22:35
86 Anna Milkowski   Équipe Cascades-ABC Cycles 27.54

 

Back to Top

 

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is

 

To contact the webmaster, the address is :

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.

The WomensCycling.net email address is displayed as a graphic in order to reduce the amount of 'spam' email received from programmes which 'crawl' the internet for sites with addresses displayed in text and then overwhelm that address with junk, or even forge the address in junk messages that they generate and send to others. Sorry for any inconvenience this approach causes you.

 

Back to Top

 

Copyright WomensCycling.net 2004 - 2009©