WomensCycling.net

 

Home

Latest Additions

 Calendar 2009

Interviews

Photo Gallery

Links

New To Cycling?

2006 Archive (and earlier)

 
 

 

Previous coverage of this event  >>   2008    2007    2006    2005  

Tour of Montreal, 2009

 

WCN quicklink >> Preview   Stage 1    Stage 2   Stage 3    Stage 4    Stage 5

Race Website

      

 

 

On this page >>   Results      General Classification 

 

Stage 3 Full Results

Stage details - places, distance

Results

Position Name   Team Time Gap Point
1  Regina BRUINS Cervelo Test Team 0:03:57 0:00 10
2  Kirsten WILD Cervelo Test Team 0:03:58 0:01 7
3  Eleonora VAN DIJK Team Columbia Highroad Women 0:04:05 0:08 5
4  Lauren TAMAYO Team TIBCO 0:04:06 0:09 3
5  Trixi  WORRACK Equipe Nürnberger Versicherung 0:04:08 0:11 1
6  Larissa KLEINMANN Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander 0:04:08 0:11 0
7  Charlotte BECKER Equipe Nürnberger Versicherung 0:04:09 0:12 0
8  Alexis RHODES Webcor Builders 0:04:09 0:12 0
9  Judith ARNDT Team Columbia Highroad Women 0:04:09 0:12 0
10  Hanka KUPFERNAGEL Équipe nationale de l'Allemagne 0:04:10 0:13 0
11  Sara  MUSTONEN Team Hitec Products UCK 0:04:11 0:14 0
12  Erinne WILLOCK Webcor Builders 0:04:12 0:15 0
13  Brooke MILLER Team TIBCO 0:04:12 0:15 0
14  Vera KOEDOODER Lotto-Belisol Ladiesteam 0:04:12 0:15 0
15  Joelle NUMAINVILLE ESGL93-GSD Gestion 0:04:13 0:16 0
16  Julie BEVERIDGE Team TIBCO 0:04:14 0:17 0
17  Denise ZUCKERMANDEL Équipe nationale de l'Allemagne 0:04:14 0:17 0
18  Tiffany CROMWELL Colavita Sutter Homes  0:04:14 0:17 0
19  Suzanne DE GOEDE Equipe Nürnberger Versicherung 0:04:14 0:17 0
20  Nikki BUTTERFIELD Webcor Builders 0:04:14 0:17 0
21  Katheryn MATTIS Webcor Builders 0:04:14 0:17 0
22  Amber RAIS Team TIBCO 0:04:14 0:17 0
23  Amber HALLIDAY Équipe nationale de l'Australie 0:04:15 0:18 0
24  Elke GEBHARDT Équipe nationale de l'Allemagne 0:04:15 0:18 0
25  Martina RUZICKOVA Team Uniqa-ELK 0:04:15 0:18 0
26  Bridie O'DONNELL Équipe nationale de l'Australie 0:04:16 0:19 0
27  Carla SWART Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander 0:04:16 0:19 0
28  Kimberly ANDERSON  Team Columbia Highroad Women 0:04:17 0:20 0
29  Denise RAMSDEN Équipe nationale du Canada 0:04:17 0:20 0
30  Marissa VAN DER MERWE Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander 0:04:18 0:21 0
31  Davina SUMMERS Équipe nationale de l'Australie 0:04:18 0:21 0
32  Chrissie VILJOEN Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander 0:04:18 0:21 0
33  Véronique LABONTÉ Équipe Cascades-ABC Cycles 0:04:18 0:21 0
34  Isabelle SÖDERBERG Team Hitec Products UCK 0:04:18 0:21 0
35  Catherine CHEATLEY Colavita Sutter Homes  0:04:18 0:21 0
36  Fransiska MERTEN Équipe nationale de l'Allemagne 0:04:19 0:22 0
37  Tina PIC Colavita Sutter Homes  0:04:19 0:22 0
38  Jenny TREW Équipe nationale du Canada 0:04:19 0:22 0
39  Gloria PRESTI Selle Italia Ghezzi 0:04:20 0:23 0
40  Bianca PURATH-KNOEPFLE Equipe Nürnberger Versicherung 0:04:20 0:23 0
41  Luisa TAMANINI Selle Italia Ghezzi 0:04:20 0:23 0
42  Cherise TAYLOR Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander 0:04:20 0:23 0
43  Karol-Ann CANUEL Specialized Mazda Samson 0:04:20 0:23 0
44  Eva LUTZ Equipe Nürnberger Versicherung 0:04:20 0:23 0
45  Linn TORP Lotto-Belisol Ladiesteam 0:04:21 0:24 0
46  Kelly BENJAMIN Colavita Sutter Homes  0:04:21 0:24 0
47  Emma RICKARDS Team TIBCO 0:04:21 0:24 0
48  Martine BRAS Selle Italia Ghezzi 0:04:21 0:24 0
49  Audrey LEMIEUX ESGL93-GSD Gestion 0:04:21 0:24 0
50  Nichole WANGSGARD Colavita Sutter Homes  0:04:21 0:24 0
51  Mara ABBOTT Team Columbia Highroad Women 0:04:21 0:24 0
52  Laura DITTMAN Équipe nationale de l'Allemagne 0:04:23 0:26 0
53  Kirsty BROUN Équipe nationale de l'Australie 0:04:23 0:26 0
54  Giada BORGATO Selle Italia Ghezzi 0:04:24 0:27 0
55  Giuseppina GRASSI Équipe nationale du Mexique 0:04:24 0:27 0
56  Veronica LEAL Équipe nationale du Mexique 0:04:24 0:27 0
57  Nathalie LAMBORELLE Team Uniqa-ELK 0:04:24 0:27 0
58  Danielle BEKKERING Team Hitec Products UCK 0:04:25 0:28 0
59  Daniela PINTARELLI Team Uniqa-ELK 0:04:25 0:28 0
60  Lauren KITCHEN Équipe nationale de l'Australie 0:04:25 0:28 0
61  Agne BAGDONAVICIUTE Selle Italia Ghezzi 0:04:25 0:28 0
62  Gina GRAIN Webcor Builders 0:04:25 0:28 0
63  Leda COX ESGL93-GSD Gestion 0:04:25 0:28 0
64  Rochelle GILMORE Lotto-Belisol Ladiesteam 0:04:26 0:29 0
65  Rachel HEAL Colavita Sutter Homes  0:04:26 0:29 0
66  Joanie CARON Équipe Cascades-ABC Cycles 0:04:26 0:29 0
67  Christine MAJERUS ESGL93-GSD Gestion 0:04:26 0:29 0
68  Anna MILKOWSKI Équipe Cascades-ABC Cycles 0:04:26 0:29 0
69  Margriet Helena KLOPPENBURG Team Hitec Products UCK 0:04:26 0:29 0
70  Emma POOLEY Cervelo Test Team 0:04:26 0:29 0
71  Carlee TAYLOR Équipe nationale de l'Australie 0:04:28 0:31 0
72  Anna SCHNITZMEIER Équipe nationale de l'Allemagne 0:04:28 0:31 0
73  Lucie POULIN Équipe Cascades-ABC Cycles 0:04:28 0:31 0
74  Regina SCHLEICHER Equipe Nürnberger Versicherung 0:04:29 0:32 0
75  Sarah STEWART Équipe nationale du Canada 0:04:29 0:32 0
76  Véronique BILODEAU Équipe Cascades-ABC Cycles 0:04:30 0:33 0
77  Sophie CREUX ESGL93-GSD Gestion 0:04:31 0:34 0
78  Tone HATTELAND Team Hitec Products UCK 0:04:31 0:34 0
79  Emma MACKIE Lotto-Belisol Ladiesteam 0:04:31 0:34 0
80  Mary ZIDER Specialized Mazda Samson 0:04:32 0:35 0
81  Andrea BUNNIN Équipe nationale du Canada 0:04:32 0:35 0
82  Geneviève GAGNON Équipe mixte 1 Québec / Colombie 0:04:33 0:36 0
83  Jennifer LETUE ESGL93-GSD Gestion 0:04:33 0:36 0
84  Line FOSS Team Hitec Products UCK 0:04:34 0:37 0
85  Jessica JURADO Équipe nationale du Mexique 0:04:34 0:37 0
86  Laurie-Anne DUPONT-RENAUD Équipe mixte 1 Québec / Colombie 0:04:35 0:38 0
87  Lorenza MORFIN Équipe nationale du Mexique 0:04:35 0:38 0
88  Pascale SCHNIDER Cervelo Test Team 0:04:36 0:39 0
89  Leah GULOIEN Équipe nationale du Canada 0:04:36 0:39 0
90  Carla RYAN Cervelo Test Team 0:04:36 0:39 0
91  Megan RATHWELL Équipe nationale du Canada 0:04:37 0:40 0
92  Shanie BERGERON Équipe mixte 1 Québec / Colombie 0:04:37 0:40 0
93  Mayra ROCHA Équipe nationale du Mexique 0:04:37 0:40 0
94  Laura BOZZOLO Selle Italia Ghezzi 0:04:38 0:41 0
95  Mathilde HUPIN Specialized Mazda Samson 0:04:39 0:42 0
96  Elisa GAGNON Specialized Mazda Samson 0:04:39 0:42 0
97  Valérie CRÊTE Équipe mixte 1 Québec / Colombie 0:04:43 0:46 0
98  Yessica MENDOZA Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander 0:04:48 0:51 0
99  Sarah DUSTER Cervelo Test Team 0:05:00 1:03 0
100  Miriam DOMINGUEZ Équipe nationale du Mexique 0:05:03 1:06 0
101  Anne GUZMAN Équipe Cascades-ABC Cycles DNS   0

 

Back to Top

 

General Classification

Position Name   Team Time Gap
1  Kirsten WILD Cervelo Test Team 4:37:47
2  Regina BRUINS Cervelo Test Team 4:38:23 0:00:36
3  Lauren TAMAYO Team TIBCO 4:38:25 0:00:38
4  Trixi  WORRACK Equipe Nürnberger Versicherung 4:38:27 0:00:40
5  Suzanne DE GOEDE Equipe Nürnberger Versicherung 4:38:31 0:00:44
6  Eleonora VAN DIJK Team Columbia Highroad Women 4:38:31 0:00:44
7  Larissa KLEINMANN Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander 4:38:34 0:00:47
8  Charlotte BECKER Equipe Nürnberger Versicherung 4:38:35 0:00:48
9  Alexis RHODES Webcor Builders 4:38:35 0:00:48
10  Judith ARNDT Team Columbia Highroad Women 4:38:35 0:00:48
11  Hanka KUPFERNAGEL Équipe nationale de l'Allemagne 4:38:36 0:00:49
12  Sara  MUSTONEN Team Hitec Products UCK 4:38:37 0:00:50
13  Erinne WILLOCK Webcor Builders 4:38:38 0:00:51
14  Brooke MILLER Team TIBCO 4:38:38 0:00:51
15  Denise ZUCKERMANDEL Équipe nationale de l'Allemagne 4:38:40 0:00:53
16  Tiffany CROMWELL Colavita Sutter Homes  4:38:40 0:00:53
17  Nikki BUTTERFIELD Webcor Builders 4:38:40 0:00:53
18  Katheryn MATTIS Webcor Builders 4:38:40 0:00:53
19  Amber RAIS Team TIBCO 4:38:40 0:00:53
20  Elke GEBHARDT Équipe nationale de l'Allemagne 4:38:41 0:00:54
21  Amber HALLIDAY Équipe nationale de l'Australie 4:38:41 0:00:54
22  Martina RUZICKOVA Team Uniqa-ELK 4:38:41 0:00:54
23  Carla SWART Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander 4:38:42 0:00:55
24  Martine BRAS Selle Italia Ghezzi 4:38:43 0:00:56
25  Kimberly ANDERSON  Team Columbia Highroad Women 4:38:43 0:00:56
26  Denise RAMSDEN Équipe nationale du Canada 4:38:43 0:00:56
27  Marissa VAN DER MERWE Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander 4:38:44 0:00:57
28  Davina SUMMERS Équipe nationale de l'Australie 4:38:44 0:00:57
29  Chrissie VILJOEN Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander 4:38:44 0:00:57
30  Isabelle SÖDERBERG Team Hitec Products UCK 4:38:44 0:00:57
31  Véronique LABONTÉ Équipe Cascades-ABC Cycles 4:38:44 0:00:57
32  Catherine CHEATLEY Colavita Sutter Homes  4:38:44 0:00:57
33  Fransiska MERTEN Équipe nationale de l'Allemagne 4:38:45 0:00:58
34  Tina PIC Colavita Sutter Homes  4:38:45 0:00:58
35  Jenny TREW Équipe nationale du Canada 4:38:45 0:00:58
36  Rochelle GILMORE Lotto-Belisol Ladiesteam 4:38:46 0:00:59
37  Gloria PRESTI Selle Italia Ghezzi 4:38:46 0:00:59
38  Bianca PURATH-KNOEPFLE Equipe Nürnberger Versicherung 4:38:46 0:00:59
39  Luisa TAMANINI Selle Italia Ghezzi 4:38:46 0:00:59
40  Cherise TAYLOR Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander 4:38:46 0:00:59
41  Eva LUTZ Equipe Nürnberger Versicherung 4:38:46 0:00:59
42  Karol-Ann CANUEL Specialized Mazda Samson 4:38:46 0:00:59
43  Linn TORP Lotto-Belisol Ladiesteam 4:38:47 0:01:00
44  Kelly BENJAMIN Colavita Sutter Homes  4:38:47 0:01:00
45  Emma RICKARDS Team TIBCO 4:38:47 0:01:00
46  Audrey LEMIEUX ESGL93-GSD Gestion 4:38:47 0:01:00
47  Mara ABBOTT Team Columbia Highroad Women 4:38:47 0:01:00
48  Nathalie LAMBORELLE Team Uniqa-ELK 4:38:48 0:01:01
49  Kirsty BROUN Équipe nationale de l'Australie 4:38:49 0:01:02
50  Laura DITTMAN Équipe nationale de l'Allemagne 4:38:49 0:01:02
51  Giada BORGATO Selle Italia Ghezzi 4:38:50 0:01:03
52  Giuseppina GRASSI Équipe nationale du Mexique 4:38:50 0:01:03
53  Veronica LEAL Équipe nationale du Mexique 4:38:50 0:01:03
54  Danielle BEKKERING Team Hitec Products UCK 4:38:51 0:01:04
55  Regina SCHLEICHER Equipe Nürnberger Versicherung 4:38:51 0:01:04
56  Daniela PINTARELLI Team Uniqa-ELK 4:38:51 0:01:04
57  Lauren KITCHEN Équipe nationale de l'Australie 4:38:51 0:01:04
58  Agne BAGDONAVICIUTE Selle Italia Ghezzi 4:38:51 0:01:04
59  Gina GRAIN Webcor Builders 4:38:51 0:01:04
60  Leda COX ESGL93-GSD Gestion 4:38:51 0:01:04
61  Rachel HEAL Colavita Sutter Homes  4:38:52 0:01:05
62  Christine MAJERUS ESGL93-GSD Gestion 4:38:52 0:01:05
63  Joanie CARON Équipe Cascades-ABC Cycles 4:38:52 0:01:05
64  Margriet Helena KLOPPENBURG Team Hitec Products UCK 4:38:52 0:01:05
65  Anna SCHNITZMEIER Équipe nationale de l'Allemagne 4:38:54 0:01:07
66  Lucie POULIN Équipe Cascades-ABC Cycles 4:38:54 0:01:07
67  Sarah STEWART Équipe nationale du Canada 4:38:55 0:01:08
68  Sophie CREUX ESGL93-GSD Gestion 4:38:57 0:01:10
69  Tone HATTELAND Team Hitec Products UCK 4:38:57 0:01:10
70  Emma MACKIE Lotto-Belisol Ladiesteam 4:38:57 0:01:10
71  Andrea BUNNIN Équipe nationale du Canada 4:38:58 0:01:11
72  Geneviève GAGNON Équipe mixte 1 Québec / Colombie 4:38:59 0:01:12
73  Jessica JURADO Équipe nationale du Mexique 4:39:00 0:01:13
74  Lorenza MORFIN Équipe nationale du Mexique 4:39:01 0:01:14
75  Vera KOEDOODER Lotto-Belisol Ladiesteam 4:39:01 0:01:14
76  Shanie BERGERON Équipe mixte 1 Québec / Colombie 4:39:03 0:01:16
77  Laura BOZZOLO Selle Italia Ghezzi 4:39:04 0:01:17
78  Véronique BILODEAU Équipe Cascades-ABC Cycles 4:39:15 0:01:28
79  Nichole WANGSGARD Colavita Sutter Homes  4:39:19 0:01:32
80  Line FOSS Team Hitec Products UCK 4:39:23 0:01:36
81  Sarah DUSTER Cervelo Test Team 4:39:26 0:01:39
82  Megan RATHWELL Équipe nationale du Canada 4:39:27 0:01:40
83  Bridie O'DONNELL Équipe nationale de l'Australie 4:39:34 0:01:47
84  Carla RYAN Cervelo Test Team 4:39:57 0:02:10
85  Pascale SCHNIDER Cervelo Test Team 4:40:19 0:02:32
86  Emma POOLEY Cervelo Test Team 4:41:44 0:03:57
87  Julie BEVERIDGE Team TIBCO 4:42:45 0:04:58
88  Joelle NUMAINVILLE ESGL93-GSD Gestion 4:48:25 0:10:38
89  Jennifer LETUE ESGL93-GSD Gestion 4:48:45 0:10:58
90  Mary ZIDER Specialized Mazda Samson 4:49:07 0:11:20
91  Mayra ROCHA Équipe nationale du Mexique 4:49:12 0:11:25
92  Laurie-Anne DUPONT-RENAUD Équipe mixte 1 Québec / Colombie 4:50:38 0:12:51
93  Yessica MENDOZA Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander 4:50:50 0:13:03
94  Mathilde HUPIN Specialized Mazda Samson 4:51:01 0:13:14
95  Elisa GAGNON Specialized Mazda Samson 4:54:29 0:16:42
96  Leah GULOIEN Équipe nationale du Canada 4:54:56 0:17:09
97  Valérie CRÊTE Équipe mixte 1 Québec / Colombie 4:55:12 0:17:25
98  Carlee TAYLOR Équipe nationale de l'Australie 4:58:52 0:21:05
99  Anna MILKOWSKI Équipe Cascades-ABC Cycles 5:05:17 0:27:30
100  Miriam DOMINGUEZ Équipe nationale du Mexique 5:06:19 0:28:32

 

Back to Top

 

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is

 

To contact the webmaster, the address is :

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.

The WomensCycling.net email address is displayed as a graphic in order to reduce the amount of 'spam' email received from programmes which 'crawl' the internet for sites with addresses displayed in text and then overwhelm that address with junk, or even forge the address in junk messages that they generate and send to others. Sorry for any inconvenience this approach causes you.

 

Back to Top

 

Copyright WomensCycling.net 2004 - 2009©