WomensCycling.net

 

Home

Latest Additions

 Calendar 2009

Interviews

Photo Gallery

Links

New To Cycling?

2006 Archive (and earlier)

 
 

 

Previous coverage of this event  >>   2008    2007    2006    2005  

Tour of Montreal, 2009

 

WCN quicklink >> Preview   Stage 1    Stage 2   Stage 3    Stage 4    Stage 5

Race Website

      

 

 

On this page >>   Results      General Classification 

 

Stage 2 Full Results

Stage details - places, distance

Results

Position Name   Team Time Gap Point Bonus
1  Kirsten WILD Cervelo Test Team 2:35:43   25 19
2  Rochelle GILMORE Lotto-Belisol Ladiesteam "   7 6
3  Regina SCHLEICHER Equipe Nürnberger Versicherung "   5 4
4  Suzanne DE GOEDE Equipe Nürnberger Versicherung "   5 2
5  Lauren TAMAYO Team TIBCO "   1 1
6  Sara  MUSTONEN Team Hitec Products UCK "      
7  Eleonora VAN DIJK Team Columbia Highroad Women "      
8  Martine BRAS Selle Italia Ghezzi "      
9  Emma MACKIE Lotto-Belisol Ladiesteam "      
10  Charlotte BECKER Equipe Nürnberger Versicherung "      
11  Joelle NUMAINVILLE ESGL93-GSD Gestion "      
12  Denise ZUCKERMANDEL Équipe nationale de l'Allemagne "      
13  Kelly BENJAMIN Colavita Sutter Homes  "      
14  Brooke MILLER Team TIBCO "      
15  Kirsty BROUN Équipe nationale de l'Australie "      
16  Cherise TAYLOR Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander "      
17  Tone HATTELAND Team Hitec Products UCK "      
18  Gina GRAIN Webcor Builders "      
19  Sophie CREUX ESGL93-GSD Gestion "      
20  Hanka KUPFERNAGEL Équipe nationale de l'Allemagne "      
21  Emma RICKARDS Team TIBCO "      
22  Davina SUMMERS Équipe nationale de l'Australie "      
23  Carla SWART Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander "      
24  Judith ARNDT Team Columbia Highroad Women "      
25  Jenny TREW Équipe nationale du Canada "      
26  Marissa VAN DER MERWE Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander "      
27  Tiffany CROMWELL Colavita Sutter Homes  "      
28  Nathalie LAMBORELLE Team Uniqa-ELK "      
29  Isabelle SÖDERBERG Team Hitec Products UCK "      
30  Anna SCHNITZMEIER Équipe nationale de l'Allemagne "      
31  Catherine CHEATLEY Colavita Sutter Homes  "      
32  Lauren KITCHEN Équipe nationale de l'Australie "      
33  Sarah DUSTER Cervelo Test Team "      
34  Joanie CARON Équipe Cascades-ABC Cycles "      
35  Trixi  WORRACK Equipe Nürnberger Versicherung "   9 6
36  Elke GEBHARDT Équipe nationale de l'Allemagne "      
37  Tina PIC Colavita Sutter Homes  "      
38  Martina RUZICKOVA Team Uniqa-ELK "      
39  Lucie POULIN Équipe Cascades-ABC Cycles "      
40  Leda COX ESGL93-GSD Gestion "      
41  Audrey LEMIEUX ESGL93-GSD Gestion "      
42  Luisa TAMANINI Selle Italia Ghezzi "      
43  Veronica LEAL Équipe nationale du Mexique "      
44  Giada BORGATO Selle Italia Ghezzi "      
45  Alexis RHODES Webcor Builders "      
46  Giuseppina GRASSI Équipe nationale du Mexique "      
47  Julie BEVERIDGE Team TIBCO "      
48  Andrea BUNNIN Équipe nationale du Canada "      
49  Gloria PRESTI Selle Italia Ghezzi "      
50  Véronique LABONTÉ Équipe Cascades-ABC Cycles "      
51  Regina BRUINS Cervelo Test Team "      
52  Larissa KLEINMANN Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander "      
53  Kimberly ANDERSON  Team Columbia Highroad Women "      
54  Fransiska MERTEN Équipe nationale de l'Allemagne "      
55  Sarah STEWART Équipe nationale du Canada "      
56  Christine MAJERUS ESGL93-GSD Gestion "      
57  Shanie BERGERON Équipe mixte 1 Québec / Colombie "      
58  Chrissie VILJOEN Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander "      
59  Nichole WANGSGARD Colavita Sutter Homes  "      
60  Nikki BUTTERFIELD Webcor Builders "      
61  Bianca PURATH-KNOEPFLE Equipe Nürnberger Versicherung "      
62  Yessica MENDOZA Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander "      
63  Daniela PINTARELLI Team Uniqa-ELK "      
64  Karol-Ann CANUEL Specialized Mazda Samson "      
65  Laurie-Anne DUPONT-RENAUD Équipe mixte 1 Québec / Colombie "      
66  Amber RAIS Team TIBCO "      
67  Amber HALLIDAY Équipe nationale de l'Australie "      
68  Erinne WILLOCK Webcor Builders "      
69  Mayra ROCHA Équipe nationale du Mexique "      
70  Laura DITTMAN Équipe nationale de l'Allemagne "      
71  Mara ABBOTT Team Columbia Highroad Women "      
72  Denise RAMSDEN Équipe nationale du Canada "      
73  Laura BOZZOLO Selle Italia Ghezzi "      
74  Jennifer LETUE ESGL93-GSD Gestion "      
75  Jessica JURADO Équipe nationale du Mexique "      
76  Eva LUTZ Equipe Nürnberger Versicherung "      
77  Margriet Helena KLOPPENBURG Team Hitec Products UCK "      
78  Rachel HEAL Colavita Sutter Homes  "      
79  Danielle BEKKERING Team Hitec Products UCK "      
80  Linn TORP Lotto-Belisol Ladiesteam "      
81  Lorenza MORFIN Équipe nationale du Mexique "      
82  Katheryn MATTIS Webcor Builders "      
83  Line FOSS Team Hitec Products UCK "      
84  Valérie CRÊTE Équipe mixte 1 Québec / Colombie "      
85  Vera KOEDOODER Lotto-Belisol Ladiesteam "      
86  Mary ZIDER Specialized Mazda Samson "      
87  Carlee TAYLOR Équipe nationale de l'Australie "      
88  Geneviève GAGNON Équipe mixte 1 Québec / Colombie "      
89  Véronique BILODEAU Équipe Cascades-ABC Cycles 2:36:02 0.19    
90  Pascale SCHNIDER Cervelo Test Team " "    
91  Carla RYAN Cervelo Test Team 2:36:04 0.21    
92  Megan RATHWELL Équipe nationale du Canada 2:36:07 0.26    
93  Bridie O'DONNELL Équipe nationale de l'Australie 2:36:35 0.52    
94  Agne BAGDONAVICIUTE Selle Italia Ghezzi 2:36:43 1.00    
95  Emma POOLEY Cervelo Test Team 2:37:37 1.54    
96  Mathilde HUPIN Specialized Mazda Samson 2:47:19 10.36   -20
97  Elisa GAGNON Specialized Mazda Samson 2:50:25 14.42    
98  Miriam DOMINGUEZ Équipe nationale du Mexique 2:50:57 15.14    
99  Leah GULOIEN Équipe nationale du Canada " "    
100  Anna MILKOWSKI Équipe Cascades-ABC Cycles 2:51:59 16.16    
101  Anne GUZMAN Équipe Cascades-ABC Cycles 2:56:04 20.21    
102  Gloria GUTIERREZ Équipe mixte 1 Québec / Colombie 3:12:00 31.17    
103  Amy DOMBROSKI Webcor Builders Abandon      
104  Katherine BATES Team Columbia Highroad Women Abandon      
105  Joanne KIESANOWSKI Team TIBCO DNS      

 

Back to Top

 

General Classification

Position Name   Team Time Gap
1  Kirsten WILD Cervelo Test Team 4:33:49  
2  Suzanne DE GOEDE Equipe Nürnberger Versicherung 4:34:17 0:00:28
3  Lauren TAMAYO Team TIBCO 4:34:19 0:00:30
4  Trixi  WORRACK Equipe Nürnberger Versicherung 4:34:19 0:00:30
5  Rochelle GILMORE Lotto-Belisol Ladiesteam 4:34:20 0:00:31
6  Martine BRAS Selle Italia Ghezzi 4:34:22 0:00:33
7  Regina SCHLEICHER Equipe Nürnberger Versicherung 4:34:22 0:00:33
8  Nathalie LAMBORELLE Team Uniqa-ELK 4:34:24 0:00:35
9  Sara  MUSTONEN Team Hitec Products UCK 4:34:26 0:00:37
10  Kirsty BROUN Équipe nationale de l'Australie 4:34:26 0:00:37
11  Brooke MILLER Team TIBCO 4:34:26 0:00:37
12  Denise ZUCKERMANDEL Équipe nationale de l'Allemagne 4:34:26 0:00:37
13  Emma MACKIE Lotto-Belisol Ladiesteam 4:34:26 0:00:37
14  Sophie CREUX ESGL93-GSD Gestion 4:34:26 0:00:37
15  Gina GRAIN Webcor Builders 4:34:26 0:00:37
16  Eleonora VAN DIJK Team Columbia Highroad Women 4:34:26 0:00:37
17  Hanka KUPFERNAGEL Équipe nationale de l'Allemagne 4:34:26 0:00:37
18  Jenny TREW Équipe nationale du Canada 4:34:26 0:00:37
19  Emma RICKARDS Team TIBCO 4:34:26 0:00:37
20  Carla SWART Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander 4:34:26 0:00:37
21  Cherise TAYLOR Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander 4:34:26 0:00:37
22  Judith ARNDT Team Columbia Highroad Women 4:34:26 0:00:37
23  Isabelle SÖDERBERG Team Hitec Products UCK 4:34:26 0:00:37
24  Marissa VAN DER MERWE Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander 4:34:26 0:00:37
25  Tiffany CROMWELL Colavita Sutter Homes  4:34:26 0:00:37
26  Tina PIC Colavita Sutter Homes  4:34:26 0:00:37
27  Sarah DUSTER Cervelo Test Team 4:34:26 0:00:37
28  Giada BORGATO Selle Italia Ghezzi 4:34:26 0:00:37
29  Catherine CHEATLEY Colavita Sutter Homes  4:34:26 0:00:37
30  Larissa KLEINMANN Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander 4:34:26 0:00:37
31  Tone HATTELAND Team Hitec Products UCK 4:34:26 0:00:37
32  Davina SUMMERS Équipe nationale de l'Australie 4:34:26 0:00:37
33  Kelly BENJAMIN Colavita Sutter Homes  4:34:26 0:00:37
34  Martina RUZICKOVA Team Uniqa-ELK 4:34:26 0:00:37
35  Audrey LEMIEUX ESGL93-GSD Gestion 4:34:26 0:00:37
36  Leda COX ESGL93-GSD Gestion 4:34:26 0:00:37
37  Christine MAJERUS ESGL93-GSD Gestion 4:34:26 0:00:37
38  Veronica LEAL Équipe nationale du Mexique 4:34:26 0:00:37
39  Anna SCHNITZMEIER Équipe nationale de l'Allemagne 4:34:26 0:00:37
40  Shanie BERGERON Équipe mixte 1 Québec / Colombie 4:34:26 0:00:37
41  Lauren KITCHEN Équipe nationale de l'Australie 4:34:26 0:00:37
42  Charlotte BECKER Equipe Nürnberger Versicherung 4:34:26 0:00:37
43  Giuseppina GRASSI Équipe nationale du Mexique 4:34:26 0:00:37
44  Luisa TAMANINI Selle Italia Ghezzi 4:34:26 0:00:37
45  Andrea BUNNIN Équipe nationale du Canada 4:34:26 0:00:37
46  Alexis RHODES Webcor Builders 4:34:26 0:00:37
47  Fransiska MERTEN Équipe nationale de l'Allemagne 4:34:26 0:00:37
48  Elke GEBHARDT Équipe nationale de l'Allemagne 4:34:26 0:00:37
49  Nikki BUTTERFIELD Webcor Builders 4:34:26 0:00:37
50  Regina BRUINS Cervelo Test Team 4:34:26 0:00:37
51  Karol-Ann CANUEL Specialized Mazda Samson 4:34:26 0:00:37
52  Lucie POULIN Équipe Cascades-ABC Cycles 4:34:26 0:00:37
53  Amber RAIS Team TIBCO 4:34:26 0:00:37
54  Véronique LABONTÉ Équipe Cascades-ABC Cycles 4:34:26 0:00:37
55  Joanie CARON Équipe Cascades-ABC Cycles 4:34:26 0:00:37
56  Chrissie VILJOEN Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander 4:34:26 0:00:37
57  Sarah STEWART Équipe nationale du Canada 4:34:26 0:00:37
58  Kimberly ANDERSON  Team Columbia Highroad Women 4:34:26 0:00:37
59  Amber HALLIDAY Équipe nationale de l'Australie 4:34:26 0:00:37
60  Bianca PURATH-KNOEPFLE Equipe Nürnberger Versicherung 4:34:26 0:00:37
61  Gloria PRESTI Selle Italia Ghezzi 4:34:26 0:00:37
62  Katheryn MATTIS Webcor Builders 4:34:26 0:00:37
63  Erinne WILLOCK Webcor Builders 4:34:26 0:00:37
64  Margriet Helena KLOPPENBURG Team Hitec Products UCK 4:34:26 0:00:37
65  Daniela PINTARELLI Team Uniqa-ELK 4:34:26 0:00:37
66  Laura BOZZOLO Selle Italia Ghezzi 4:34:26 0:00:37
67  Eva LUTZ Equipe Nürnberger Versicherung 4:34:26 0:00:37
68  Denise RAMSDEN Équipe nationale du Canada 4:34:26 0:00:37
69  Agne BAGDONAVICIUTE Selle Italia Ghezzi 4:34:26 0:00:37
70  Laura DITTMAN Équipe nationale de l'Allemagne 4:34:26 0:00:37
71  Mara ABBOTT Team Columbia Highroad Women 4:34:26 0:00:37
72  Jessica JURADO Équipe nationale du Mexique 4:34:26 0:00:37
73  Lorenza MORFIN Équipe nationale du Mexique 4:34:26 0:00:37
74  Danielle BEKKERING Team Hitec Products UCK 4:34:26 0:00:37
75  Linn TORP Lotto-Belisol Ladiesteam 4:34:26 0:00:37
76  Rachel HEAL Colavita Sutter Homes  4:34:26 0:00:37
77  Geneviève GAGNON Équipe mixte 1 Québec / Colombie 4:34:26 0:00:37
78  Véronique BILODEAU Équipe Cascades-ABC Cycles 4:34:45 0:00:56
79  Line FOSS Team Hitec Products UCK 4:34:49 0:01:00
80  Vera KOEDOODER Lotto-Belisol Ladiesteam 4:34:49 0:01:00
81  Megan RATHWELL Équipe nationale du Canada 4:34:50 0:01:01
82  Nichole WANGSGARD Colavita Sutter Homes  4:34:58 0:01:09
83  Bridie O'DONNELL Équipe nationale de l'Australie 4:35:18 0:01:29
84  Carla RYAN Cervelo Test Team 4:35:21 0:01:32
85  Pascale SCHNIDER Cervelo Test Team 4:35:43 0:01:54
86  Emma POOLEY Cervelo Test Team 4:37:18 0:03:29
87  Julie BEVERIDGE Team TIBCO 4:38:31 0:04:42
88  Joelle NUMAINVILLE ESGL93-GSD Gestion 4:44:12 0:10:23
89  Jennifer LETUE ESGL93-GSD Gestion 4:44:12 0:10:23
90  Mayra ROCHA Équipe nationale du Mexique 4:44:35 0:10:46
91  Mary ZIDER Specialized Mazda Samson 4:44:35 0:10:46
92  Yessica MENDOZA Equipe Mixte 2  MTN Energade-Liga Santander 4:46:02 0:12:13
93  Laurie-Anne DUPONT-RENAUD Équipe mixte 1 Québec / Colombie 4:46:03 0:12:14
94  Mathilde HUPIN Specialized Mazda Samson 4:46:22 0:12:33
95  Elisa GAGNON Specialized Mazda Samson 4:49:50 0:16:01
96  Leah GULOIEN Équipe nationale du Canada 4:50:20 0:16:31
97  Valérie CRÊTE Équipe mixte 1 Québec / Colombie 4:50:29 0:16:40
98  Carlee TAYLOR Équipe nationale de l'Australie 4:54:24 0:20:35
99  Anna MILKOWSKI Équipe Cascades-ABC Cycles 5:00:51 0:27:02
100  Miriam DOMINGUEZ Équipe nationale du Mexique 5:01:16 0:27:27
101  Anne GUZMAN Équipe Cascades-ABC Cycles 5:17:56 0:44:07

 

Back to Top

 

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is

 

To contact the webmaster, the address is :

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.

The WomensCycling.net email address is displayed as a graphic in order to reduce the amount of 'spam' email received from programmes which 'crawl' the internet for sites with addresses displayed in text and then overwhelm that address with junk, or even forge the address in junk messages that they generate and send to others. Sorry for any inconvenience this approach causes you.

 

Back to Top

 

Copyright WomensCycling.net 2004 - 2009©