WomensCycling.net

 

Home

Latest Additions

 Calendar 2008

Interviews

Photo Gallery

Links

New To Cycling?

2008 Archive (and earlier)

 
   

Previous coverage of this event  >>  2009   2008    2007    2006    2005   

 

Giro d'Italia Donne 2006

 

 

WCN quicklink >>  Preview    Stage 1     Stage 2     Stage 2 Full results    Stage 3     Stage 3 Results

                               Stage 4     Stage 4 Full    Stage 5   Stage 5 Full results     Stage 6    Stage 6 Full results

                              Stage 7     Stage 7 Full results    Stage 8    Stage 8 Full results   Stage 9   Stage 9 Full results

                      Stage 10    Stage 10 Full results

      

 

 

On this page >>   Results      General Classification 

 

Stage 9

Abbiategrasso - Abbiategrasso, 88km

 

Results

Position Name / Surname Team Time Gap Bonus
1 SCHLEICHER Regina NURNBERGER VERSICHERUNG 1:59'54 0 10
2 BRONZINI Giorgia BUITENPOORT - FLEXPOINT 1:59'54 0 8
3 GILMORE Rochelle SAFI - PASTA ZARA MANHATT 1:59'54 0 4
4 BACCAILLE Monia TEAM SACCARELLI EMU 1:59'54 0
5 WYSOCKA Malgorzata SC MICHELA FANINI RECORD 1:59'54 0
6 HAYEVA Volha TEAM BIANCHI ALIVERT 1:59'54 0 1
7 LONGHIN Katia TOP GIRLS FASSA BORTOLO 1:59'54 0
8 CORNEO Sigrid NOBILI RUBINETTERIE 1:59'54 0
9 RASMUSSEN Dorte Lohse TEAM BIANCHI ALIVERT 1:59'54 0
10 MOLLER Monica BIGLA CYCLING TEAM 1:59'54 0
11 VAN DAMME Evy VLAANDEREN CAPRISONNE 1:59'54 0
12 HENNES Tanja BUITENPOORT - FLEXPOINT 1:59'54 0
13 TUFFET Elodie NOBILI RUBINETTERIE 1:59'54 0
14 VAN DROMME Sharon VLAANDEREN CAPRISONNE 1:59'54 0
15 PASCUAL Gemma BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 1:59'54 0
16 PUCINSKAITE Edita NOBILI RUBINETTERIE 1:59'54 0
17 JANILDES Silva SC MICHELA FANINI RECORD 1:59'54 0
18 ANDREASSON Veronica SAFI - PASTA ZARA MANHATT 1:59'54 0
19 URBONAITE Zita SAFI - PASTA ZARA MANHATT 1:59'54 0
20 GOOR Sofie VLAANDEREN CAPRISONNE 1:59'54 0
21 WANNIJN Ine VLAANDEREN CAPRISONNE 1:59'54 0
22 QUARTA Alessia TEAM SACCARELLI EMU 1:59'54 0
23 LJNGSKOG Susanne BUITENPOORT - FLEXPOINT 1:59'54 0 3
24 CORAZZA Martina TEAM FRW 1:59'54 0
25 BEUTLER Annette BUITENPOORT - FLEXPOINT 1:59'54 0
26 NICHOLS Kate NAZIONALE AUSTRALIANA 1:59'54 0
27 AUNE Karin SC MICHELA FANINI RECORD 1:59'54 0
28 CASTRUCCI Francesca SC MICHELA FANINI RECORD 1:59'54 0
29 D'ETTORE Alessandra TEAM SACCARELLI EMU 1:59'54 0
30 BUBNENKOVA Svetlana COLNAGO - FENIX 1:59'54 0
31 MURILLO Iosune BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 1:59'54 0
32 YONGLI Liu GIANT PRO CYCLING 1:59'54 0
33 OKI Miho NOBILI RUBINETTERIE 1:59'54 0
34 ANTOSHINA Tatiana COLNAGO - FENIX 1:59'54 0
35 ZUGNO Anna SAFI - PASTA ZARA MANHATT 1:59'54 0
36 SLYUSAREVA Olga COLNAGO - FENIX 1:59'54 0
37 BEKER Charlotte COLNAGO - FENIX 1:59'54 0
38 MANSVELD Debby VLAANDEREN CAPRISONNE 1:59'54 0
39 LANG Meng GIANT PRO CYCLING 1:59'54 0
40 BAHLER Liane COLNAGO - FENIX 1:59'54 0
41 MACPHERSON Jenny NAZIONALE AUSTRALIANA 1:59'54 0
42 SULLIVAN Candice NAZIONALE AUSTRALIANA 1:59'54 0
43 VZESNIAUSKAITE Modesta TEAM FRW 1:59'54 0
44 MERCER Kate NAZIONALE AUSTRALIANA 1:59'54 0
45 WOOD Oenone NURNBERGER VERSICHERUNG 1:59'54 0
46 XIONG  Ying Ruan GIANT PRO CYCLING 1:59'54 0
47 ARCANGELI Lidia BIGLA CYCLING TEAM 1:59'54 0
48 JOHANSSON Emma BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 1:59'54 0
49 BELVEDERSI Tania TOP GIRLS FASSA BORTOLO 1:59'54 0
50 FUSAR POLI Daniela SAFI - PASTA ZARA MANHATT 1:59'54 0
51 GUNNEWIJK Loes BUITENPOORT - FLEXPOINT 1:59'54 0
52 HANSEN Trine TEAM BIANCHI ALIVERT 1:59'54 0
53 ITURRIAGAECH Eneritz TOP GIRLS FASSA BORTOLO 1:59'54 0
54 LOANE Jocelyn NAZIONALE AUSTRALIANA 1:59'54 0
55 GUDERZO Tatiana TOP GIRLS FASSA BORTOLO 1:59'54 0
56 CANTELE Noemi BIGLA CYCLING TEAM 1:59'54 0
57 PALOP Rubio Allcla NAZIONALE SPAGNOLA 1:59'54 0
58 LI Mei Fang GIANT PRO CYCLING 1:59'54 0
59 SERUP Linda Melanie Villumse BUITENPOORT - FLEXPOINT 1:59'54 0
60 BRANDLI Nicole BIGLA CYCLING TEAM 1:59'54 0
61 ALCALDE Cristina BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 1:59'54 0
62 HENESTROSA R Anna NAZIONALE SPAGNOLA 1:59'54 0
63 GOLLAN Olivia NOBILI RUBINETTERIE 1:59'54 0
64 LIEBIG Tina NURNBERGER VERSICHERUNG 1:59'54 0
65 STIAYKINA Tatiana USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 1:59'54 0
66 RODRIGUEZ Go Rosario NAZIONALE SPAGNOLA 1:59'54 0
67 LEAL BALDERAS Veronica TEAM SACCARELLI EMU 1:59'54 0
68 EMMASI Sabrina SAFI - PASTA ZARA MANHATT 1:59'54 0
69 WICHMANN Anke NURNBERGER VERSICHERUNG 1:59'54 0
70 AZZINI Emanuela NOBILI RUBINETTERIE 1:59'54 0
71 VILAJOSANA A Marta NOBILI RUBINETTERIE 1:59'54 0
72 DAVIES Emma VLAANDEREN CAPRISONNE 1:59'54 0
73 AZPIROZ Arantzazu BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 1:59'54 0
74 OVCHARENKO Nina TEAM FRW 1:59'54 0
75 LUPERINI Fabiana TOP GIRLS FASSA BORTOLO 1:59'54 0
76 KIRCK Rosane SC MICHELA FANINI RECORD 1:59'54 0
77 PARIETTI Silvia SAFI - PASTA ZARA MANHATT 1:59'54 0
78 GRAUS Andrea BIGLA CYCLING TEAM 1:59'54 0
79 TOGNALI Francesca TEAM SACCARELLI EMU 1:59'54 0
80 ADAMSEN Majaw TEAM BIANCHI ALIVERT 1:59'54 0
81 TELLETXEA Naiara BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 1:59'54 0
82 KELLER Luise BUITENPOORT - FLEXPOINT 1:59'54 0
83 CHRISTENSEN Lise TEAM BIANCHI ALIVERT 1:59'54 0
84 ZABIROVA Zulfia BIGLA CYCLING TEAM 1:59'54 0
85 ANDERSEN Mette Tisser TEAM BIANCHI ALIVERT 1:59'54 0
86 PIETERS Cindy VLAANDEREN CAPRISONNE 1:59'54 0
87 PALCHYNSKA Tetyana TEAM FRW 1:59'54 0
88 VALSECCHI Silvia NOBILI RUBINETTERIE 1:59'54 0
89 FURRER Monika BIGLA CYCLING TEAM 1:59'54 0
90 GIL PARRA Leticia TOP GIRLS FASSA BORTOLO 1:59'54 0
91 BOYARSKAYA Natalia COLNAGO - FENIX 1:59'54 0
92 ROMBOUTS Sandra BUITENPOORT - FLEXPOINT 1:59'54 0
93 YUNMEI Wu GIANT PRO CYCLING 1:59'54 0
94 CARRARA Vera USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 1:59'54 0
95 TELLETXEA Maitane BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 1:59'54 0
96 MANCINI Silvia TEAM SACCARELLI EMU 1:59'54 0
97 BERNARDI Sabrina TOP GIRLS FASSA BORTOLO 1:59'54 0
98 ZOGLI Sabrina USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 1:59'54 0
99 TURATO Jessica USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 1:59'54 0
100 WERNER Laure VLAANDEREN CAPRISONNE 1:59'54 0
101 BATES Natalie NAZIONALE AUSTRALIANA 1:59'54 0
102 GARSIA A Ana NAZIONALE SPAGNOLA 1:59'54 0
103 SANCHIS Chaf Anna NAZIONALE SPAGNOLA 1:59'54 0
104 MORENO Allue Maribel NAZIONALE SPAGNOLA 1:59'54 0
105 KNECHT Andrea BIGLA CYCLING TEAM 1:59'54 0
106 SPRATT Amanda NAZIONALE AUSTRALIANA 1:59'54 0
107 MARIETTA Claudia SC MICHELA FANINI RECORD 1:59'54 0
108 LI Wang GIANT PRO CYCLING 1:59'54 0
109 UGOLINI Ombretta TEAM FRW 1:59'54 0
110 PROFUMO Samantha USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 2:00'14 20
111 BATES Katherine NURNBERGER VERSICHERUNG 2:01'14 1'20
112 ROZZINI Chiara TEAM SACCARELLI EMU 2:01'14 1'20

 

Back to Top

 

General Classification

Position Name / Surname Team Time Gap
1 BRANDLI Nicole BIGLA CYCLING TEAM 20:39'59 0
2 LJNGSKOG Susanne BUITENPOORT - FLEXPOINT 20:40'00 1
3 SLYUSAREVA Olga COLNAGO - FENIX 20:40'15 16
4 PUCINSKAITE Edita NOBILI RUBINETTERIE 20:40'19 20
5 BUBNENKOVA Svetlana COLNAGO - FENIX 20:40'36 37
6 LUPERINI Fabiana TOP GIRLS FASSA BORTOLO 20:40'52 53
7 GUDERZO Tatiana TOP GIRLS FASSA BORTOLO 20:40'55 56
8 BACCAILLE Monia TEAM SACCARELLI EMU 20:41'09 1'10
9 SERUP Linda Melanie Villumse BUITENPOORT - FLEXPOINT 20:41'10 1'11
10 CANTELE Noemi BIGLA CYCLING TEAM 20:41'11 1'12
11 ITURRIAGAECH Eneritz TOP GIRLS FASSA BORTOLO 20:41'34 1'35
12 GUNNEWIJK Loes BUITENPOORT - FLEXPOINT 20:41'45 1'46
13 ALCALDE Cristina BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 20:42'00 2'01
14 HAYEVA Volha TEAM BIANCHI ALIVERT 20:42'03 2'04
15 VZESNIAUSKAITE Modesta TEAM FRW 20:42'04 2'05
16 GOOR Sofie VLAANDEREN CAPRISONNE 20:42'08 2'09
17 CORNEO Sigrid NOBILI RUBINETTERIE 20:42'32 2'33
18 PARIETTI Silvia SAFI - PASTA ZARA MANHATT 20:42'32 2'33
19 STIAYKINA Tatiana USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 20:42'33 2'34
20 LIEBIG Tina NURNBERGER VERSICHERUNG 20:42'35 2'36
21 GRAUS Andrea BIGLA CYCLING TEAM 20:42'35 2'36
22 GOLLAN Olivia NOBILI RUBINETTERIE 20:42'35 2'36
23 ROMBOUTS Sandra BUITENPOORT - FLEXPOINT 20:42'45 2'46
24 AUNE Karin SC MICHELA FANINI RECORD 20:42'49 2'50
25 ANDREASSON Veronica SAFI - PASTA ZARA MANHATT 20:42'52 2'53
26 CHRISTENSEN Lise TEAM BIANCHI ALIVERT 20:42'53 2'54
27 VILAJOSANA A Marta NOBILI RUBINETTERIE 20:42'55 2'56
28 VAN DROMME Sharon VLAANDEREN CAPRISONNE 20:42'59 3'00
29 LEAL BALDERAS Veronica TEAM SACCARELLI EMU 20:43'07 3'08
30 NICHOLS Kate NAZIONALE AUSTRALIANA 20:43'14 3'15
31 LANG Meng GIANT PRO CYCLING 20:43'18 3'19
32 LOANE Jocelyn NAZIONALE AUSTRALIANA 20:43'31 3'32
33 RASMUSSEN Dorte Lohse TEAM BIANCHI ALIVERT 20:43'36 3'37
34 JOHANSSON Emma BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 20:43'41 3'42
35 WOOD Oenone NURNBERGER VERSICHERUNG 20:43'48 3'49
36 HENNES Tanja BUITENPOORT - FLEXPOINT 20:43'55 3'56
37 URBONAITE Zita SAFI - PASTA ZARA MANHATT 20:44'07 4'08
38 KELLER Luise BUITENPOORT - FLEXPOINT 20:44'10 4'11
39 TUFFET Elodie NOBILI RUBINETTERIE 20:44'16 4'17
40 HENESTROSA R Anna NAZIONALE SPAGNOLA 20:44'23 4'24
41 OKI Miho NOBILI RUBINETTERIE 20:44'29 4'30
42 MERCER Kate NAZIONALE AUSTRALIANA 20:44'42 4'43
43 TELLETXEA Naiara BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 20:45'00 5'01
44 AZZINI Emanuela NOBILI RUBINETTERIE 20:45'02 5'03
45 BRONZINI Giorgia TEAM FRW 20:45'03 5'04
46 HANSEN Trine TEAM BIANCHI ALIVERT 20:45'25 5'26
47 BAHLER Liane COLNAGO - FENIX 20:45'33 5'34
48 LI Mei Fang GIANT PRO CYCLING 20:45'34 5'35
49 SCHLEICHER Regina NURNBERGER VERSICHERUNG 20:45'41 5'42
50 BEUTLER Annette BUITENPOORT - FLEXPOINT 20:45'49 5'50
51 RODRIGUEZ Go Rosario NAZIONALE SPAGNOLA 20:46'43 6'44
52 ARCANGELI Lidia BIGLA CYCLING TEAM 20:46'55 6'56
53 TURATO Jessica USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 20:47'40 7'41
54 MURILLO Iosune BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 20:47'52 7'53
55 CARRARA Vera USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 20:48'14 8'15
56 EMMASI Sabrina SAFI - PASTA ZARA MANHATT 20:48'40 8'41
57 FUSAR POLI Daniela SAFI - PASTA ZARA MANHATT 20:49'25 9'26
58 BEKER Charlotte COLNAGO - FENIX 20:50'20 10'21
59 MACPHERSON Jenny NAZIONALE AUSTRALIANA 20:52'36 12'37
60 FURRER Monika BIGLA CYCLING TEAM 20:53'09 13'10
61 ZUGNO Anna SAFI - PASTA ZARA MANHATT 20:53'36 13'37
62 LONGHIN Katia TOP GIRLS FASSA BORTOLO 20:54'28 14'29
63 XIONG  Ying Ruan GIANT PRO CYCLING 20:54'29 14'30
64 VALSECCHI Silvia NOBILI RUBINETTERIE 20:54'42 14'43
65 CORAZZA Martina TEAM FRW 20:55'45 15'46
66 ADAMSEN Majaw TEAM BIANCHI ALIVERT 20:56'16 16'17
67 ANTOSHINA Tatiana COLNAGO - FENIX 20:56'53 16'54
68 PIETERS Cindy VLAANDEREN CAPRISONNE 20:57'05 17'06
69 ZABIROVA Zulfia BIGLA CYCLING TEAM 20:57'23 17'24
70 BATES Natalie NAZIONALE AUSTRALIANA 20:58'13 18'14
71 GARSIA A Ana NAZIONALE SPAGNOLA 20:58'48 18'49
72 SANCHIS Chaf Anna NAZIONALE SPAGNOLA 20:58'56 18'57
73 GIL PARRA Leticia TOP GIRLS FASSA BORTOLO 20:59'15 19'16
74 WERNER Laure VLAANDEREN CAPRISONNE 21:00'04 20'05
75 KIRCK Rosane SC MICHELA FANINI RECORD 21:00'18 20'19
76 VAN DAMME Evy VLAANDEREN CAPRISONNE 21:01'11 21'12
77 SULLIVAN Candice NAZIONALE AUSTRALIANA 21:03'02 23'03
78 MOLLER Monica BIGLA CYCLING TEAM 21:04'39 24'40
79 ANDERSEN Mette Tisser TEAM BIANCHI ALIVERT 21:05'45 25'46
80 KNECHT Andrea BIGLA CYCLING TEAM 21:07'02 27'03
81 BATES Katherine NURNBERGER VERSICHERUNG 21:08'39 28'40
82 QUARTA Alessia TEAM SACCARELLI EMU 21:10'23 30'24
83 BOYARSKAYA Natalia COLNAGO - FENIX 21:10'34 30'35
84 YONGLI Liu GIANT PRO CYCLING 21:17'43 37'44
85 WYSOCKA Malgorzata SC MICHELA FANINI RECORD 21:18'00 38'01
86 CASTRUCCI Francesca SC MICHELA FANINI RECORD 21:18'08 38'09
87 PASCUAL Gemma BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 21:18'39 38'40
88 OVCHARENKO Nina TEAM FRW 21:18'47 38'48
89 WICHMANN Anke NURNBERGER VERSICHERUNG 21:22'05 42'06
90 BELVEDERSI Tania TOP GIRLS FASSA BORTOLO 21:27'47 47'48
91 PROFUMO Samantha USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 21:27'59 48'00
92 TOGNALI Francesca TEAM SACCARELLI EMU 21:28'07 48'08
93 MARIETTA Claudia SC MICHELA FANINI RECORD 21:32'48 52'49
94 TELLETXEA Maitane BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 21:32'51 52'52
95 SPRATT Amanda NAZIONALE AUSTRALIANA 21:33'02 53'03
96 MANSVELD Debby VLAANDEREN CAPRISONNE 21:33'19 53'20
97 MORENO Allue Maribel NAZIONALE SPAGNOLA 21:33'43 53'44
98 D'ETTORE Alessandra TEAM SACCARELLI EMU 21:34'12 54'13
99 UGOLINI Ombretta TEAM FRW 21:35'24 55'25
100 YUNMEI Wu GIANT PRO CYCLING 21:37'03 57'04
101 WANNIJN Ine VLAANDEREN CAPRISONNE 21:37'06 57'07
102 ROZZINI Chiara TEAM SACCARELLI EMU 21:38'15 58'16
103 GILMORE Rochelle SAFI - PASTA ZARA MANHATT 21:38'18 58'19
104 BERNARDI Sabrina TOP GIRLS FASSA BORTOLO 21:39'04 59'05
105 DAVIES Emma VLAANDEREN CAPRISONNE 21:40'06 1:00'07
106 JANILDES Silva SC MICHELA FANINI RECORD 21:41'22 1:01'23
107 PALOP Rubio Allcla NAZIONALE SPAGNOLA 21:42'36 1:02'37
108 PALCHYNSKA Tetyana TEAM FRW 21:43'45 1:03'46
109 MANCINI Silvia TEAM SACCARELLI EMU 21:43'50 1:03'51
110 AZPIROZ Arantzazu BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 21:46'58 1:06'59
111 ZOGLI Sabrina USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 21:47'00 1:07'01
112 LI Wang GIANT PRO CYCLING 22:09'23 1:29'24

 

Back to Top

 

 

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is

 

To contact the webmaster, the address is :

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.

The WomensCycling.net email address is displayed as a graphic in order to reduce the amount of 'spam' email received from programmes which 'crawl' the internet for sites with addresses displayed in text and then overwhelm that address with junk, or even forge the address in junk messages that they generate and send to others. Sorry for any inconvenience this approach causes you.

 

Back to top

 

Copyright WomensCycling.net 2004, 2005, 2006