WomensCycling.net

 

Home

Latest Additions

 Calendar 2008

Interviews

Photo Gallery

Links

New To Cycling?

2008 Archive (and earlier)

 
   

Previous coverage of this event  >>  2009   2008    2007    2006    2005   

 

Giro d'Italia Donne 2006

 

 

WCN quicklink >>  Preview    Stage 1     Stage 2     Stage 2 Full results    Stage 3     Stage 3 Results

                               Stage 4     Stage 4 Full    Stage 5   Stage 5 Full results     Stage 6    Stage 6 Full results

                              Stage 7     Stage 7 Full results    Stage 8    Stage 8 Full results   Stage 9   Stage 9 Full results

                      Stage 10    Stage 10 Full results

      

 

 

On this page >>   Results      General Classification 

 

Stage 8

Cuneo - Fossano  90km

 

Results

Position Name / Surname Team Time Gap Bonus
1 WOOD Oenone NURNBERGER VERSICHERUNG 2:15'15 0 10
2 LJNGSKOG Susanne BUITENPOORT - FLEXPOINT 2:15'15 0 7
3 CORNEO Sigrid NOBILI RUBINETTERIE 2:15'15 0 4
4 BRANDLI Nicole BIGLA CYCLING TEAM 2:15'15 0
5 BRONZINI Giorgia TEAM FRW 2:15'15 0
6 BACCAILLE Monia TEAM SACCARELLI EMU 2:15'15 0
7 LUPERINI Fabiana TOP GIRLS FASSA BORTOLO 2:15'15 0
8 HENNES Tanja BUITENPOORT - FLEXPOINT 2:15'15 0
9 GOOR Sofie VLAANDEREN CAPRISONNE 2:15'15 0
10 CASTUCCI Francesca SC MICHELA FANINI RECORD 2:15'15 0
11 TUFFET Elodie NOBILI RUBINETTERIE 2:15'15 0
12 PUCINSKAITE Edita NOBILI RUBINETTERIE 2:15'15 0
13 LANG Meng GIANT PRO CYCLING 2:15'15 0
14 ITURRIAGAECH Eneritz TOP GIRLS FASSA BORTOLO 2:15'15 0
15 HAYEVA Volha TEAM BIANCHI ALIVERT 2:15'15 0
16 SLYUSAREVA Olga COLNAGO - FENIX 2:15'15 0 3
17 BUBNENKOVA Svetlana COLNAGO - FENIX 2:15'15 0
18 NICHOLS Kate NAZIONALE AUSTRALIANA 2:15'15 0
19 SULLIVAN Candice NAZIONALE AUSTRALIANA 2:15'15 0
20 RASMUSSEN Dorte Lohse TEAM BIANCHI ALIVERT 2:15'15 0
21 GUDERZO Tatiana TOP GIRLS FASSA BORTOLO 2:15'15 0
22 TURATO Jessica USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 2:15'15 0
23 CHRISTENSEN Lise TEAM BIANCHI ALIVERT 2:15'15 0
24 VAN DAMME Evy VLAANDEREN CAPRISONNE 2:15'15 0
25 ANDREASSON Veronica SAFI - PASTA ZARA MANHATT 2:15'15 0
26 STIAYKINA Tatiana USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 2:15'15 0
27 AUNE Karin SC MICHELA FANINI RECORD 2:15'15 0
28 AZZINI Emanuela NOBILI RUBINETTERIE 2:15'15 0 2
29 FUSAR POLI Daniela SAFI - PASTA ZARA MANHATT 2:15'15 0
30 ANTOSHINA Tatiana COLNAGO - FENIX 2:15'15 0
31 HENESTROSA R Anna NAZIONALE SPAGNOLA 2:15'15 0
32 XIONG  Ying Ruan GIANT PRO CYCLING 2:15'15 0
33 ADAMSEN Majaw TEAM BIANCHI ALIVERT 2:15'15 0
34 GARSIA A Ana NAZIONALE SPAGNOLA 2:15'15 0
35 LEAL BALDERAS Veronica TEAM SACCARELLI EMU 2:15'15 0
36 LIEBIG Tina NURNBERGER VERSICHERUNG 2:15'15 0
37 MURILLO Iosune BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 2:15'15 0
38 BATES Natalie NAZIONALE AUSTRALIANA 2:15'15 0
39 ALCALDE Cristina BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 2:15'15 0
40 BOYARSKAYA Natalia COLNAGO - FENIX 2:15'15 0
41 GRAUS Andrea BIGLA CYCLING TEAM 2:15'15 0
42 JOHANSSON Emma BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 2:15'15 0
43 PIETERS Cindy VLAANDEREN CAPRISONNE 2:15'15 0
44 ANDERSEN Mette Tisser TEAM BIANCHI ALIVERT 2:15'15 0
45 BEKER Charlotte COLNAGO - FENIX 2:15'15 0
46 ROMBOUTS Sandra BUITENPOORT - FLEXPOINT 2:15'15 0
47 CANTELE Noemi BIGLA CYCLING TEAM 2:15'15 0
48 GUNNEWIJK Loes BUITENPOORT - FLEXPOINT 2:15'15 0
49 KELLER Luise BUITENPOORT - FLEXPOINT 2:15'15 0
50 OKI Miho NOBILI RUBINETTERIE 2:15'15 0
51 EMMASI Sabrina SAFI - PASTA ZARA MANHATT 2:15'15 0
52 CARRARA Vera USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 2:15'15 0
53 GOLLAN Olivia NOBILI RUBINETTERIE 2:15'15 0
54 PARIETTI Silvia SAFI - PASTA ZARA MANHATT 2:15'15 0
55 WICHMANN Anke NURNBERGER VERSICHERUNG 2:15'15 0
56 OVCHARENKO Nina TEAM FRW 2:15'15 0
57 CORAZZA Martina TEAM FRW 2:15'15 0
58 LI Mei Fang GIANT PRO CYCLING 2:15'15 0
59 VZESNIAUSKAITE Modesta TEAM FRW 2:15'15 0
60 ARCANGELI Lidia BIGLA CYCLING TEAM 2:15'15 0
61 VAN DROMME Sharon VLAANDEREN CAPRISONNE 2:15'15 0
62 WERNER Laure VLAANDEREN CAPRISONNE 2:15'15 0
63 TELLETXEA Naiara BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 2:15'15 0
64 ZABIROVA Zulfia BIGLA CYCLING TEAM 2:15'15 0
65 VILAJOSANA A Marta NOBILI RUBINETTERIE 2:15'15 0
66 FURRER Monika BIGLA CYCLING TEAM 2:15'15 0
67 HANSEN Trine TEAM BIANCHI ALIVERT 2:15'15 0
68 SERUP Linda Melanie Villumse BUITENPOORT - FLEXPOINT 2:15'15 0
69 LONGHIN Katia TOP GIRLS FASSA BORTOLO 2:15'15 0
70 MOLLER Monica BIGLA CYCLING TEAM 2:15'15 0
71 ZUGNO Anna SAFI - PASTA ZARA MANHATT 2:15'15 0
72 SCHLEICHER Regina NURNBERGER VERSICHERUNG 2:15'15 0
73 BAHLER Liane COLNAGO - FENIX 2:15'15 0
74 URBONAITE Zita SAFI - PASTA ZARA MANHATT 2:15'15 0
75 LOANE Jocelyn NAZIONALE AUSTRALIANA 2:15'15 0
76 MERCER Kate NAZIONALE AUSTRALIANA 2:15'15 0
77 BATES Katherine NURNBERGER VERSICHERUNG 2:17'02 1'47
78 YONGLI Liu GIANT PRO CYCLING 2:18'21 3'06
79 PALCHYNSKA Tetyana TEAM FRW 2:18'21 3'06
80 YUNMEI Wu GIANT PRO CYCLING 2:18'21 3'06
81 VALSECCHI Silvia NOBILI RUBINETTERIE 2:18'21 3'06
82 RODRIGUEZ Go Rosario NAZIONALE SPAGNOLA 2:18'21 3'06
83 BERNARDI Sabrina TOP GIRLS FASSA BORTOLO 2:18'21 3'06
84 WYSOCKA Malgorzata SC MICHELA FANINI RECORD 2:18'21 3'06
85 MACPHERSON Jenny NAZIONALE AUSTRALIANA 2:18'21 3'06
86 MORENO Allue Maribel NAZIONALE SPAGNOLA 2:18'21 3'06
87 SANCHIS Chaf Anna NAZIONALE SPAGNOLA 2:18'21 3'06
88 ZOGLI Sabrina USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 2:18'21 3'06
89 GIL PARRA Leticia TOP GIRLS FASSA BORTOLO 2:18'21 3'06
90 UGOLINI Ombretta TEAM FRW 2:18'21 3'06
91 PROFUMO Samantha USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 2:18'21 3'06
92 KNECHT Andrea BIGLA CYCLING TEAM 2:18'27 3'12
93 KIRCK Rosane SC MICHELA FANINI RECORD 2:19'47 4'32
94 PASCUAL Gemma BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 2:19'47 4'32
95 TELLETXEA Maitane BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 2:19'47 4'32
96 LI Wang GIANT PRO CYCLING 2:19'47 4'32
97 BEUTLER Annette BUITENPOORT - FLEXPOINT 2:19'47 4'32
98 TOGNALI Francesca TEAM SACCARELLI EMU 2:19'47 4'32
99 MANSVELD Debby VLAANDEREN CAPRISONNE 2:20'08 4'53
100 PALOP Rubio Allcla NAZIONALE SPAGNOLA 2:20'13 4'58
101 DAVIES Emma VLAANDEREN CAPRISONNE 2:20'24 5'09
102 GILMORE Rochelle SAFI - PASTA ZARA MANHATT 2:20'24 5'09
103 ROZZINI Chiara TEAM SACCARELLI EMU 2:20'24 5'09
104 WANNIJN Ine VLAANDEREN CAPRISONNE 2:20'24 5'09
105 AZPIROZ Arantzazu BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 2:20'24 5'09
106 BELVEDERSI Tania TOP GIRLS FASSA BORTOLO 2:20'24 5'09
107 MARIETTA Claudia SC MICHELA FANINI RECORD 2:20'24 5'09
108 JANILDES Silva SC MICHELA FANINI RECORD 2:20'24 5'09
109 SPRATT Amanda NAZIONALE AUSTRALIANA 2:20'24 5'09
110 QUARTA Alessia TEAM SACCARELLI EMU 2:22'20 7'05
111 D'ETTORE Alessandra TEAM SACCARELLI EMU 2:22'23 7'08
112 MANCINI Silvia TEAM SACCARELLI EMU 2:22'36 7'21
DNF DAL FERRO Anna TOP GIRLS FASSA BORTOLO DNF

 

Back to Top

 

General Classification

Position Name / Surname Team Time Gap
1 BRANDLI Nicole BIGLA CYCLING TEAM 18:40'05 0
2 LJNGSKOG Susanne BUITENPOORT - FLEXPOINT 18:40'09 4
3 SLYUSAREVA Olga COLNAGO - FENIX 18:40'21 16
4 PUCINSKAITE Edita NOBILI RUBINETTERIE 18:40'25 20
5 BUBNENKOVA Svetlana COLNAGO - FENIX 18:40'42 37
6 LUPERINI Fabiana TOP GIRLS FASSA BORTOLO 18:40'58 53
7 GUDERZO Tatiana TOP GIRLS FASSA BORTOLO 18:41'01 56
8 BACCAILLE Monia TEAM SACCARELLI EMU 18:41'15 1'10
9 SERUP Linda Melanie Villumse BUITENPOORT - FLEXPOINT 18:41'16 1'11
10 CANTELE Noemi BIGLA CYCLING TEAM 18:41'17 1'12
11 ITURRIAGAECH Eneritz TOP GIRLS FASSA BORTOLO 18:41'40 1'35
12 GUNNEWIJK Loes BUITENPOORT - FLEXPOINT 18:41'51 1'46
13 ALCALDE Cristina BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 18:42'06 2'01
14 VZESNIAUSKAITE Modesta TEAM FRW 18:42'10 2'05
15 HAYEVA Volha TEAM BIANCHI ALIVERT 18:42'10 2'05
16 GOOR Sofie VLAANDEREN CAPRISONNE 18:42'14 2'09
17 CORNEO Sigrid NOBILI RUBINETTERIE 18:42'38 2'33
18 PARIETTI Silvia SAFI - PASTA ZARA MANHATT 18:42'38 2'33
19 STIAYKINA Tatiana USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 18:42'39 2'34
20 LIEBIG Tina NURNBERGER VERSICHERUNG 18:42'41 2'36
21 GRAUS Andrea BIGLA CYCLING TEAM 18:42'41 2'36
22 GOLLAN Olivia NOBILI RUBINETTERIE 18:42'41 2'36
23 ROMBOUTS Sandra BUITENPOORT - FLEXPOINT 18:42'51 2'46
24 AUNE Karin SC MICHELA FANINI RECORD 18:42'55 2'50
25 ANDREASSON Veronica SAFI - PASTA ZARA MANHATT 18:42'58 2'53
26 CHRISTENSEN Lise TEAM BIANCHI ALIVERT 18:42'59 2'54
27 VILAJOSANA A Marta NOBILI RUBINETTERIE 18:43'01 2'56
28 VAN DROMME Sharon VLAANDEREN CAPRISONNE 18:43'05 3'00
29 LEAL BALDERAS Veronica TEAM SACCARELLI EMU 18:43'13 3'08
30 NICHOLS Kate NAZIONALE AUSTRALIANA 18:43'20 3'15
31 LANG Meng GIANT PRO CYCLING 18:43'24 3'19
32 LOANE Jocelyn NAZIONALE AUSTRALIANA 18:43'37 3'32
33 RASMUSSEN Dorte Lohse TEAM BIANCHI ALIVERT 18:43'42 3'37
34 JOHANSSON Emma BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 18:43'47 3'42
35 WOOD Oenone NURNBERGER VERSICHERUNG 18:43'54 3'49
36 HENNES Tanja BUITENPOORT - FLEXPOINT 18:44'01 3'56
37 URBONAITE Zita SAFI - PASTA ZARA MANHATT 18:44'13 4'08
38 KELLER Luise BUITENPOORT - FLEXPOINT 18:44'16 4'11
39 TUFFET Elodie NOBILI RUBINETTERIE 18:44'22 4'17
40 HENESTROSA R Anna NAZIONALE SPAGNOLA 18:44'29 4'24
41 OKI Miho NOBILI RUBINETTERIE 18:44'35 4'30
42 MERCER Kate NAZIONALE AUSTRALIANA 18:44'48 4'43
43 AZZINI Emanuela NOBILI RUBINETTERIE 18:45'06 5'01
44 TELLETXEA Naiara BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 18:45'06 5'01
45 BRONZINI Giorgia TEAM FRW 18:45'17 5'12
46 HANSEN Trine TEAM BIANCHI ALIVERT 18:45'31 5'26
47 BAHLER Liane COLNAGO - FENIX 18:45'39 5'34
48 LI Mei Fang GIANT PRO CYCLING 18:45'40 5'35
49 BEUTLER Annette BUITENPOORT - FLEXPOINT 18:45'55 5'50
50 SCHLEICHER Regina NURNBERGER VERSICHERUNG 18:45'57 5'52
51 RODRIGUEZ Go Rosario NAZIONALE SPAGNOLA 18:46'49 6'44
52 ARCANGELI Lidia BIGLA CYCLING TEAM 18:47'01 6'56
53 TURATO Jessica USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 18:47'46 7'41
54 MURILLO Iosune BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 18:47'58 7'53
55 CARRARA Vera USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 18:48'20 8'15
56 EMMASI Sabrina SAFI - PASTA ZARA MANHATT 18:48'46 8'41
57 FUSAR POLI Daniela SAFI - PASTA ZARA MANHATT 18:49'31 9'26
58 BEKER Charlotte COLNAGO - FENIX 18:50'26 10'21
59 MACPHERSON Jenny NAZIONALE AUSTRALIANA 18:52'42 12'37
60 FURRER Monika BIGLA CYCLING TEAM 18:53'15 13'10
61 ZUGNO Anna SAFI - PASTA ZARA MANHATT 18:53'42 13'37
62 LONGHIN Katia TOP GIRLS FASSA BORTOLO 18:54'34 14'29
63 XIONG  Ying Ruan GIANT PRO CYCLING 18:54'35 14'30
64 VALSECCHI Silvia NOBILI RUBINETTERIE 18:54'48 14'43
65 CORAZZA Martina TEAM FRW 18:55'51 15'46
66 ADAMSEN Majaw TEAM BIANCHI ALIVERT 18:56'22 16'17
67 ANTOSHINA Tatiana COLNAGO - FENIX 18:56'59 16'54
68 PIETERS Cindy VLAANDEREN CAPRISONNE 18:57'11 17'06
69 ZABIROVA Zulfia BIGLA CYCLING TEAM 18:57'29 17'24
70 BATES Natalie NAZIONALE AUSTRALIANA 18:58'19 18'14
71 GARSIA A Ana NAZIONALE SPAGNOLA 18:58'54 18'49
72 SANCHIS Chaf Anna NAZIONALE SPAGNOLA 18:59'02 18'57
73 GIL PARRA Leticia TOP GIRLS FASSA BORTOLO 18:59'21 19'16
74 WERNER Laure VLAANDEREN CAPRISONNE 19:00'10 20'05
75 KIRCK Rosane SC MICHELA FANINI RECORD 19:00'24 20'19
76 VAN DAMME Evy VLAANDEREN CAPRISONNE 19:01'17 21'12
77 SULLIVAN Candice NAZIONALE AUSTRALIANA 19:03'08 23'03
78 MOLLER Monica BIGLA CYCLING TEAM 19:04'47 24'42
79 ANDERSEN Mette Tisser TEAM BIANCHI ALIVERT 19:05'51 25'46
80 KNECHT Andrea BIGLA CYCLING TEAM 19:07'08 27'03
81 BATES Katherine NURNBERGER VERSICHERUNG 19:07'25 27'20
82 QUARTA Alessia TEAM SACCARELLI EMU 19:10'29 30'24
83 BOYARSKAYA Natalia COLNAGO - FENIX 19:10'40 30'35
84 YONGLI Liu GIANT PRO CYCLING 19:17'49 37'44
85 WYSOCKA Malgorzata SC MICHELA FANINI RECORD 19:18'06 38'01
86 CASTUCCI Francesca SC MICHELA FANINI RECORD 19:18'14 38'09
87 PASCUAL Gemma BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 19:18'45 38'40
88 OVCHARENKO Nina TEAM FRW 19:18'53 38'48
89 WICHMANN Anke NURNBERGER VERSICHERUNG 19:22'11 42'06
90 PROFUMO Samantha USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 19:27'45 47'40
91 BELVEDERSI Tania TOP GIRLS FASSA BORTOLO 19:27'53 47'48
92 TOGNALI Francesca TEAM SACCARELLI EMU 19:28'13 48'08
93 MARIETTA Claudia SC MICHELA FANINI RECORD 19:32'54 52'49
94 TELLETXEA Maitane BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 19:32'57 52'52
95 SPRATT Amanda NAZIONALE AUSTRALIANA 19:33'08 53'03
96 MANSVELD Debby VLAANDEREN CAPRISONNE 19:33'25 53'20
97 MORENO Allue Maribel NAZIONALE SPAGNOLA 19:33'49 53'44
98 D'ETTORE Alessandra TEAM SACCARELLI EMU 19:34'18 54'13
99 UGOLINI Ombretta TEAM FRW 19:35'30 55'25
100 ROZZINI Chiara TEAM SACCARELLI EMU 19:37'01 56'56
101 YUNMEI Wu GIANT PRO CYCLING 19:37'09 57'04
102 WANNIJN Ine VLAANDEREN CAPRISONNE 19:37'12 57'07
103 GILMORE Rochelle SAFI - PASTA ZARA MANHATT 19:38'28 58'23
104 BERNARDI Sabrina TOP GIRLS FASSA BORTOLO 19:39'10 59'05
105 DAVIES Emma VLAANDEREN CAPRISONNE 19:40'12 1:00'07
106 JANILDES Silva SC MICHELA FANINI RECORD 19:41'28 1:01'23
107 PALOP Rubio Allcla NAZIONALE SPAGNOLA 19:42'42 1:02'37
108 PALCHYNSKA Tetyana TEAM FRW 19:43'51 1:03'46
109 MANCINI Silvia TEAM SACCARELLI EMU 19:43'56 1:03'51
110 AZPIROZ Arantzazu BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 19:47'04 1:06'59
111 ZOGLI Sabrina USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 19:47'06 1:07'01
112 LI Wang GIANT PRO CYCLING 20:09'29 1:29'24

Back to Top

 

 

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is

 

To contact the webmaster, the address is :

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.

The WomensCycling.net email address is displayed as a graphic in order to reduce the amount of 'spam' email received from programmes which 'crawl' the internet for sites with addresses displayed in text and then overwhelm that address with junk, or even forge the address in junk messages that they generate and send to others. Sorry for any inconvenience this approach causes you.

 

Back to top

 

Copyright WomensCycling.net 2004, 2005, 2006