WomensCycling.net

 

Home

Latest Additions

 Calendar 2008

Interviews

Photo Gallery

Links

New To Cycling?

2008 Archive (and earlier)

 
   

Previous coverage of this event  >>  2009   2008    2007    2006    2005   

 

Giro d'Italia Donne 2006

 

 

WCN quicklink >>  Preview    Stage 1     Stage 2     Stage 2 Full results    Stage 3     Stage 3 Results

                               Stage 4     Stage 4 Full    Stage 5   Stage 5 Full results     Stage 6    Stage 6 Full results

                              Stage 7     Stage 7 Full results    Stage 8    Stage 8 Full results   Stage 9   Stage 9 Full results

                      Stage 10    Stage 10 Full results

      

 

 

On this page >>   Results      General Classification 

 

Stage 7

Santuario di Vicoforte - Mondově  100km

 

Results

Position Name / Surname Team Time Gap Bonus
1 LJNGSKOG Susanne BUITENPOORT-FLEXPOINT 2:35'18 0 10
2 BRANDLI Nicole BIGLA CYCLING TEAM 2:35'18 0 6
3 BUBNENKOVA Svetlana COLNAGO - FENIX 2:35'18 0 4
4 PUCINSKAITE Edita NOBILI RUBINETTERIE 2:35'21 3
5 GUDERZO Tatiana TOP GIRLS FASSA BORTOLO 2:35'30 12
6 LUPERINI Fabiana TOP GIRLS FASSA BORTOLO 2:35'40 22
7 HAYEVA Volha TEAM BIANCHI ALIVERT 2:35'51 33
8 GUNNEWIJK Loes BUITENPOORT-FLEXPOINT 2:35'51 33
9 ITURRIAGAECH Eneritz TOP GIRLS FASSA BORTOLO 2:35'54 36
10 VILLUMSEN Linda BUITENPOORT-FLEXPOINT 2:35'54 36
11 LANG Meng GIANT PRO CYCLING 2:35'54 36
12 GOOR Sofie VLAANDEREN CAPRISONNE 2:35'54 36
13 CORNEO Sigrid NOBILI RUBINETTERIE 2:35'54 36
14 VAN DROMME Sharon VLAANDEREN CAPRISONNE 2:35'54 36
15 AUNE Karin SC MICHELA FANINI RECORD 2:35'54 36
16 GARSIA A Ana NAZIONALE SPAGNOLA 2:35'54 36
17 VZESNIAUSKAITE Modesta TEAM FRW 2:35'54 36
18 CANTELE Noemi BIGLA CYCLING TEAM 2:35'54 36
19 SLYUSAREVA Olga COLNAGO - FENIX 2:35'54 36 2
20 ALCALDE Cristina BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 2:35'54 36
21 NICHOLS Kate NAZIONALE AUSTRALIANA 2:36'01 43
22 BACCAILLE Monia TEAM SACCARELLI EMU 2:36'01 43
23 ANDREASSON Veronica SAFI - PASTA ZARA MANHATT 2:36'01 43
24 PARIETTI Silvia SAFI - PASTA ZARA MANHATT 2:36'01 43
25 ROMBOUTS Sandra BUITENPOORT-FLEXPOINT 2:36'01 43
26 GRAUS Andrea BIGLA CYCLING TEAM 2:36'01 43
27 STIAYKINA Tatiana USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 2:36'10 52
28 CHRISTENSEN Lise TEAM BIANCHI ALIVERT 2:36'10 52
29 TURATO Jessica USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 2:36'12 54
30 MERCER Kate NAZIONALE AUSTRALIANA 2:36'12 54
31 LIEBIG Tina NURNBERGER VERSICHERUNG 2:36'12 54
32 BEUTLER Annette BUITENPOORT-FLEXPOINT 2:36'12 54
33 VILAJOSANA A Marta NOBILI RUBINETTERIE 2:36'12 54
34 FUSAR POLI Daniela SAFI - PASTA ZARA MANHATT 2:36'12 54
35 VAN DAMME Evy VLAANDEREN CAPRISONNE 2:36'12 54
36 MURILLO Iosune BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 2:36'12 54
37 HENNES Tanja BUITENPOORT-FLEXPOINT 2:36'12 54
38 MOLLER Monica BIGLA CYCLING TEAM 2:36'12 54 3
39 WOOD Oenone NURNBERGER VERSICHERUNG 2:36'12 54
40 BATES Natalie NAZIONALE AUSTRALIANA 2:36'12 54
41 KELLER Luise BUITENPOORT-FLEXPOINT 2:36'12 54
42 GOLLAN Olivia NOBILI RUBINETTERIE 2:36'12 54
43 RODRIGUEZ Go Rosario NAZIONALE SPAGNOLA 2:36'12 54
44 HENESTROSA R Anna NAZIONALE SPAGNOLA 2:36'12 54
45 LI Mei Fang GIANT PRO CYCLING 2:36'12 54
46 SULLIVAN Candice NAZIONALE AUSTRALIANA 2:36'26 1'08
47 QUARTA Alessia TEAM SACCARELLI EMU 2:36'26 1'08
48 SANCHIS Chaf Anna NAZIONALE SPAGNOLA 2:36'26 1'08
49 TUFFET Elodie NOBILI RUBINETTERIE 2:36'26 1'08
50 RASMUSSEN Dorte Lohse TEAM BIANCHI ALIVERT 2:36'26 1'08
51 LOANE Jocelyn NAZIONALE AUSTRALIANA 2:36'26 1'08
52 XIONG  Ying Ruan GIANT PRO CYCLING 2:36'35 1'17
53 ZABIROVA Zulfia BIGLA CYCLING TEAM 2:36'35 1'17
54 URBONAITE Zita SAFI - PASTA ZARA MANHATT 2:36'35 1'17
55 ARCANGELI Lidia BIGLA CYCLING TEAM 2:36'35 1'17
56 ANTOSHINA Tatiana COLNAGO - FENIX 2:36'43 1'25
57 HANSEN Trine TEAM BIANCHI ALIVERT 2:36'46 1'28
58 BAHLER Liane COLNAGO - FENIX 2:36'48 1'30
59 ZUGNO Anna SAFI - PASTA ZARA MANHATT 2:36'48 1'30
60 AZZINI Emanuela NOBILI RUBINETTERIE 2:36'48 1'30
61 JOHANSSON Emma BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 2:36'48 1'30
62 LEAL BALDERAS Veronica TEAM SACCARELLI EMU 2:36'51 1'33
63 BOYARSKAYA Natalia COLNAGO - FENIX 2:36'51 1'33
64 WERNER Laure VLAANDEREN CAPRISONNE 2:36'55 1'37
65 EMMASI Sabrina SAFI - PASTA ZARA MANHATT 2:36'57 1'39
66 OKI Miho NOBILI RUBINETTERIE 2:36'57 1'39
67 BATES Katherine NURNBERGER VERSICHERUNG 2:36'57 1'39
68 BEKER Charlotte COLNAGO - FENIX 2:36'57 1'39
69 WICHMANN Anke NURNBERGER VERSICHERUNG 2:36'57 1'39
70 TOGNALI Francesca TEAM SACCARELLI EMU 2:36'57 1'39
71 YONGLI Liu GIANT PRO CYCLING 2:36'57 1'39
72 PIETERS Cindy VLAANDEREN CAPRISONNE 2:36'57 1'39
73 FURRER Monika BIGLA CYCLING TEAM 2:36'57 1'39
74 VALSECCHI Silvia NOBILI RUBINETTERIE 2:37'08 1'50
75 MORENO Allue Maribel NAZIONALE SPAGNOLA 2:37'08 1'50
76 ANDERSEN Mette Tisser TEAM BIANCHI ALIVERT 2:37'16 1'58
77 OVCHARENKO Nina TEAM FRW 2:37'16 1'58
78 SPRATT Amanda NAZIONALE AUSTRALIANA 2:37'16 1'58
79 PALCHYNSKA Tetyana TEAM FRW 2:37'16 1'58
80 KIRCK Rosane SC MICHELA FANINI RECORD 2:37'22 2'04
81 MACPHERSON Jenny NAZIONALE AUSTRALIANA 2:37'33 2'15 1
82 CARRARA Vera USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 2:37'37 2'19
83 CORAZZA Martina TEAM FRW 2:37'51 2'33
84 PROFUMO Samantha USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 2:37'51 2'33
85 ADAMSEN Majaw TEAM BIANCHI ALIVERT 2:38'03 2'45
86 TELLETXEA Naiara BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 2:38'03 2'45
87 MARIETTA Claudia SC MICHELA FANINI RECORD 2:38'03 2'45
88 BRONZINI Giorgia TEAM FRW 2:38'10 2'52
89 CASTUCCI Francesca SC MICHELA FANINI RECORD 2:38'10 2'52
90 KNECHT Andrea BIGLA CYCLING TEAM 2:38'12 2'54
91 GIL PARRA Leticia TOP GIRLS FASSA BORTOLO 2:38'28 3'10
92 LONGHIN Katia TOP GIRLS FASSA BORTOLO 2:38'34 3'16
93 SCHLEICHER Regina NURNBERGER VERSICHERUNG 2:38'34 3'16
94 PASCUAL Gemma BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 2:38'47 3'29
95 TELLETXEA Maitane BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 2:38'47 3'29
96 JANILDES Silva SC MICHELA FANINI RECORD 2:43'28 8'10
97 UGOLINI Ombretta TEAM FRW 2:43'39 8'21
98 BELVEDERSI Tania TOP GIRLS FASSA BORTOLO 2:43'39 8'21
99 GILMORE Rochelle SAFI - PASTA ZARA MANHATT 2:43'39 8'21
100 ROZZINI Chiara TEAM SACCARELLI EMU 2:43'39 8'21
101 BERNARDI Sabrina TOP GIRLS FASSA BORTOLO 2:43'39 8'21
102 WYSOCKA Malgorzata SC MICHELA FANINI RECORD 2:43'39 8'21
103 AZPIROZ Arantzazu BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 2:43'39 8'21
104 ZOGLI Sabrina USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 2:43'39 8'21
105 PALOP Rubio Allcla NAZIONALE SPAGNOLA 2:43'39 8'21
106 LI Wang GIANT PRO CYCLING 2:43'39 8'21
107 YUNMEI Wu GIANT PRO CYCLING 2:43'39 8'21
108 DAL FERRO Anna TOP GIRLS FASSA BORTOLO 2:43'39 8'21
109 D'ETTORE Alessandra TEAM SACCARELLI EMU 2:43'39 8'21
110 MANSVELD Debby VLAANDEREN CAPRISONNE 2:43'39 8'21
111 WANNIJN Ine VLAANDEREN CAPRISONNE 2:43'39 8'21
112 MANCINI Silvia TEAM SACCARELLI EMU 2:43'39 8'21
113 DAVIES Emma VLAANDEREN CAPRISONNE 2:43'39 8'21
NA YANXIA Jiang GIANT PRO CYCLING NA

 

Back to Top

 

General Classification

Position Name / Surname Team Time Gap
1 BRANDLI Nicole BIGLA CYCLING TEAM 16:24'50 0
2 LJNGSKOG Susanne BUITENPOORT-FLEXPOINT 16:25'01 11
3 SLYUSAREVA Olga COLNAGO - FENIX 16:25'09 19
4 PUCINSKAITE Edita NOBILI RUBINETTERIE 16:25'10 20
5 BUBNENKOVA Svetlana COLNAGO - FENIX 16:25'27 37
6 LUPERINI Fabiana TOP GIRLS FASSA BORTOLO 16:25'43 53
7 GUDERZO Tatiana TOP GIRLS FASSA BORTOLO 16:25'46 56
8 BACCAILLE Monia TEAM SACCARELLI EMU 16:26'00 1'10
9 VILLUMSEN Linda BUITENPOORT-FLEXPOINT 16:26'01 1'11
10 CANTELE Noemi BIGLA CYCLING TEAM 16:26'02 1'12
11 BEUTLER Annette BUITENPOORT-FLEXPOINT 16:26'08 1'18
12 ITURRIAGAECH Eneritz TOP GIRLS FASSA BORTOLO 16:26'25 1'35
13 GUNNEWIJK Loes BUITENPOORT-FLEXPOINT 16:26'36 1'46
14 ALCALDE Cristina BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 16:26'51 2'01
15 VZESNIAUSKAITE Modesta TEAM FRW 16:26'55 2'05
16 HAYEVA Volha TEAM BIANCHI ALIVERT 16:26'55 2'05
17 GOOR Sofie VLAANDEREN CAPRISONNE 16:26'59 2'09
18 PARIETTI Silvia SAFI - PASTA ZARA MANHATT 16:27'23 2'33
19 STIAYKINA Tatiana USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 16:27'24 2'34
20 LIEBIG Tina NURNBERGER VERSICHERUNG 16:27'26 2'36
21 GRAUS Andrea BIGLA CYCLING TEAM 16:27'26 2'36
22 GOLLAN Olivia NOBILI RUBINETTERIE 16:27'26 2'36
23 CORNEO Sigrid NOBILI RUBINETTERIE 16:27'27 2'37
24 ROMBOUTS Sandra BUITENPOORT-FLEXPOINT 16:27'36 2'46
25 AUNE Karin SC MICHELA FANINI RECORD 16:27'40 2'50
26 ANDREASSON Veronica SAFI - PASTA ZARA MANHATT 16:27'43 2'53
27 CHRISTENSEN Lise TEAM BIANCHI ALIVERT 16:27'44 2'54
28 VILAJOSANA A Marta NOBILI RUBINETTERIE 16:27'46 2'56
29 VAN DROMME Sharon VLAANDEREN CAPRISONNE 16:27'50 3'00
30 LEAL BALDERAS Veronica TEAM SACCARELLI EMU 16:27'58 3'08
31 NICHOLS Kate NAZIONALE AUSTRALIANA 16:28'05 3'15
32 LANG Meng GIANT PRO CYCLING 16:28'09 3'19
33 LOANE Jocelyn NAZIONALE AUSTRALIANA 16:28'22 3'32
34 RASMUSSEN Dorte Lohse TEAM BIANCHI ALIVERT 16:28'27 3'37
35 RODRIGUEZ Go Rosario NAZIONALE SPAGNOLA 16:28'28 3'38
36 JOHANSSON Emma BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 16:28'32 3'42
37 HENNES Tanja BUITENPOORT-FLEXPOINT 16:28'46 3'56
38 WOOD Oenone NURNBERGER VERSICHERUNG 16:28'49 3'59
39 URBONAITE Zita SAFI - PASTA ZARA MANHATT 16:28'58 4'08
40 KELLER Luise BUITENPOORT-FLEXPOINT 16:29'01 4'11
41 TUFFET Elodie NOBILI RUBINETTERIE 16:29'07 4'17
42 HENESTROSA R Anna NAZIONALE SPAGNOLA 16:29'14 4'24
43 OKI Miho NOBILI RUBINETTERIE 16:29'20 4'30
44 MERCER Kate NAZIONALE AUSTRALIANA 16:29'33 4'43
45 TELLETXEA Naiara BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 16:29'51 5'01
46 AZZINI Emanuela NOBILI RUBINETTERIE 16:29'53 5'03
47 BRONZINI Giorgia TEAM FRW 16:30'02 5'12
48 HANSEN Trine TEAM BIANCHI ALIVERT 16:30'16 5'26
49 BAHLER Liane COLNAGO - FENIX 16:30'24 5'34
50 LI Mei Fang GIANT PRO CYCLING 16:30'25 5'35
51 SCHLEICHER Regina NURNBERGER VERSICHERUNG 16:30'42 5'52
52 ARCANGELI Lidia BIGLA CYCLING TEAM 16:31'46 6'56
53 TURATO Jessica USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 16:32'31 7'41
54 MURILLO Iosune BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 16:32'43 7'53
55 CARRARA Vera USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 16:33'05 8'15
56 EMMASI Sabrina SAFI - PASTA ZARA MANHATT 16:33'31 8'41
57 FUSAR POLI Daniela SAFI - PASTA ZARA MANHATT 16:34'16 9'26
58 MACPHERSON Jenny NAZIONALE AUSTRALIANA 16:34'21 9'31
59 BEKER Charlotte COLNAGO - FENIX 16:35'11 10'21
60 VALSECCHI Silvia NOBILI RUBINETTERIE 16:36'27 11'37
61 FURRER Monika BIGLA CYCLING TEAM 16:38'00 13'10
62 ZUGNO Anna SAFI - PASTA ZARA MANHATT 16:38'27 13'37
63 LONGHIN Katia TOP GIRLS FASSA BORTOLO 16:39'19 14'29
64 XIONG  Ying Ruan GIANT PRO CYCLING 16:39'20 14'30
65 CORAZZA Martina TEAM FRW 16:40'36 15'46
66 KIRCK Rosane SC MICHELA FANINI RECORD 16:40'37 15'47
67 SANCHIS Chaf Anna NAZIONALE SPAGNOLA 16:40'41 15'51
68 GIL PARRA Leticia TOP GIRLS FASSA BORTOLO 16:41'00 16'10
69 ADAMSEN Majaw TEAM BIANCHI ALIVERT 16:41'07 16'17
70 ANTOSHINA Tatiana COLNAGO - FENIX 16:41'44 16'54
71 PIETERS Cindy VLAANDEREN CAPRISONNE 16:41'56 17'06
72 ZABIROVA Zulfia BIGLA CYCLING TEAM 16:42'14 17'24
73 BATES Natalie NAZIONALE AUSTRALIANA 16:43'04 18'14
74 GARSIA A Ana NAZIONALE SPAGNOLA 16:43'39 18'49
75 WERNER Laure VLAANDEREN CAPRISONNE 16:44'55 20'05
76 VAN DAMME Evy VLAANDEREN CAPRISONNE 16:46'02 21'12
77 SULLIVAN Candice NAZIONALE AUSTRALIANA 16:47'53 23'03
78 QUARTA Alessia TEAM SACCARELLI EMU 16:48'09 23'19
79 KNECHT Andrea BIGLA CYCLING TEAM 16:48'41 23'51
80 MOLLER Monica BIGLA CYCLING TEAM 16:49'32 24'42
81 BATES Katherine NURNBERGER VERSICHERUNG 16:50'23 25'33
82 ANDERSEN Mette Tisser TEAM BIANCHI ALIVERT 16:50'36 25'46
83 BOYARSKAYA Natalia COLNAGO - FENIX 16:55'25 30'35
84 PASCUAL Gemma BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 16:58'58 34'08
85 YONGLI Liu GIANT PRO CYCLING 16:59'28 34'38
86 WYSOCKA Malgorzata SC MICHELA FANINI RECORD 16:59'45 34'55
87 CASTUCCI Francesca SC MICHELA FANINI RECORD 17:02'59 38'09
88 OVCHARENKO Nina TEAM FRW 17:03'38 38'48
89 WICHMANN Anke NURNBERGER VERSICHERUNG 17:06'56 42'06
90 DAL FERRO Anna TOP GIRLS FASSA BORTOLO 17:07'20 42'30
91 BELVEDERSI Tania TOP GIRLS FASSA BORTOLO 17:07'29 42'39
92 TOGNALI Francesca TEAM SACCARELLI EMU 17:08'26 43'36
93 PROFUMO Samantha USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 17:09'24 44'34
94 D'ETTORE Alessandra TEAM SACCARELLI EMU 17:11'55 47'05
95 MARIETTA Claudia SC MICHELA FANINI RECORD 17:12'30 47'40
96 SPRATT Amanda NAZIONALE AUSTRALIANA 17:12'44 47'54
97 TELLETXEA Maitane BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 17:13'10 48'20
98 MANSVELD Debby VLAANDEREN CAPRISONNE 17:13'17 48'27
99 MORENO Allue Maribel NAZIONALE SPAGNOLA 17:15'28 50'38
100 ROZZINI Chiara TEAM SACCARELLI EMU 17:16'37 51'47
101 WANNIJN Ine VLAANDEREN CAPRISONNE 17:16'48 51'58
102 UGOLINI Ombretta TEAM FRW 17:17'09 52'19
103 GILMORE Rochelle SAFI - PASTA ZARA MANHATT 17:18'04 53'14
104 YUNMEI Wu GIANT PRO CYCLING 17:18'48 53'58
105 DAVIES Emma VLAANDEREN CAPRISONNE 17:19'48 54'58
106 BERNARDI Sabrina TOP GIRLS FASSA BORTOLO 17:20'49 55'59
107 JANILDES Silva SC MICHELA FANINI RECORD 17:21'04 56'14
108 MANCINI Silvia TEAM SACCARELLI EMU 17:21'20 56'30
109 PALOP Rubio Allcla NAZIONALE SPAGNOLA 17:22'29 57'39
110 PALCHYNSKA Tetyana TEAM FRW 17:25'30 1:00'40
111 AZPIROZ Arantzazu BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 17:26'40 1:01'50
112 ZOGLI Sabrina USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 17:28'45 1:03'55
113 LI Wang GIANT PRO CYCLING 17:49'42 1:24'52

 

Back to Top

 

 

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is

 

To contact the webmaster, the address is :

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.

The WomensCycling.net email address is displayed as a graphic in order to reduce the amount of 'spam' email received from programmes which 'crawl' the internet for sites with addresses displayed in text and then overwhelm that address with junk, or even forge the address in junk messages that they generate and send to others. Sorry for any inconvenience this approach causes you.

 

Back to top

 

Copyright WomensCycling.net 2004, 2005, 2006 ©