WomensCycling.net

 

Home

Latest Additions

 Calendar 2008

Interviews

Photo Gallery

Links

New To Cycling?

2008 Archive (and earlier)

 
   

Previous coverage of this event  >>  2009   2008    2007    2006    2005   

 

Giro d'Italia Donne 2006

 

 

WCN quicklink >>  Preview    Stage 1     Stage 2     Stage 2 Full results    Stage 3     Stage 3 Results

                               Stage 4     Stage 4 Full    Stage 5   Stage 5 Full results     Stage 6    Stage 6 Full results

                              Stage 7     Stage 7 Full results    Stage 8    Stage 8 Full results   Stage 9   Stage 9 Full results

                      Stage 10    Stage 10 Full results

      

 

 

On this page >>   Results      General Classification 

 

Stage 6

Serravalle Scrivia - Novi Ligure, 73km

Results

Position Name / Surname Team Time Gap Bonus
1 SLYUSAREVA Olga COLNAGO - FENIX 1:51'07 0 11
2 BRONZINI Giorgia TEAM FRW 1:51'07 0 6
3 BACCAILLE Monia TEAM SACCARELLI EMU 1:51'07 0 4
4 LJNGSKOG Susanne BUITENPOORT-FLEXPOINT 1:51'07 0
5 HENNES Tanja BUITENPOORT-FLEXPOINT 1:51'07 0
6 WOOD Oenone NURNBERGER VERSICHERUNG 1:51'07 0
7 CORNEO Sigrid NOBILI RUBINETTERIE 1:51'07 0
8 WYSOCKA Malgorzata SC MICHELA FANINI RECORD 1:51'07 0
9 LANG Meng GIANT PRO CYCLING 1:51'07 0
10 URBONAITE Zita SAFI - PASTA ZARA MANHATT 1:51'07 0
11 VAN DROMME Sharon VLAANDEREN CAPRISONNE 1:51'07 0
12 MACPHERSON Jenny NAZIONALE AUSTRALIANA 1:51'07 0
13 LONGHIN Katia TOP GIRLS FASSA BORTOLO 1:51'07 0
14 VAN DAMME Evy VLAANDEREN CAPRISONNE 1:51'07 0
15 CASTUCCI Francesca SC MICHELA FANINI RECORD 1:51'07 0
16 CANTELE Noemi BIGLA CYCLING TEAM 1:51'07 0
17 BRANDLI Nicole BIGLA CYCLING TEAM 1:51'07 0
18 HAYEVA Volha TEAM BIANCHI ALIVERT 1:51'07 0
19 BEUTLER Annette BUITENPOORT-FLEXPOINT 1:51'07 0
20 GOOR Sofie VLAANDEREN CAPRISONNE 1:51'07 0
21 RASMUSSEN Dorte Lohse TEAM BIANCHI ALIVERT 1:51'07 0
22 BAHLER Liane COLNAGO - FENIX 1:51'07 0
23 MURILLO Iosune BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 1:51'07 0
24 AUNE Karin SC MICHELA FANINI RECORD 1:51'07 0
25 PUCINSKAITE Edita NOBILI RUBINETTERIE 1:51'07 0 3
26 OKI Miho NOBILI RUBINETTERIE 1:51'07 0
27 PASCUAL Gemma BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 1:51'07 0
28 NICHOLS Kate NAZIONALE AUSTRALIANA 1:51'07 0
29 STIAYKINA Tatiana USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 1:51'07 0
30 ZUGNO Anna SAFI - PASTA ZARA MANHATT 1:51'07 0
31 VZESNIAUSKAITE Modesta TEAM FRW 1:51'07 0
32 FUSAR POLI Daniela SAFI - PASTA ZARA MANHATT 1:51'07 0
33 MERCER Kate NAZIONALE AUSTRALIANA 1:51'07 0
34 TUFFET Elodie NOBILI RUBINETTERIE 1:51'07 0
35 ANDREASSON Veronica SAFI - PASTA ZARA MANHATT 1:51'07 0
36 CHRISTENSEN Lise TEAM BIANCHI ALIVERT 1:51'07 0
37 AZZINI Emanuela NOBILI RUBINETTERIE 1:51'07 0
38 QUARTA Alessia TEAM SACCARELLI EMU 1:51'07 0
39 SULLIVAN Candice NAZIONALE AUSTRALIANA 1:51'07 0
40 FURRER Monika BIGLA CYCLING TEAM 1:51'07 0
41 GUNNEWIJK Loes BUITENPOORT-FLEXPOINT 1:51'07 0
42 GUDERZO Tatiana TOP GIRLS FASSA BORTOLO 1:51'07 0 2
43 TURATO Jessica USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 1:51'07 0
44 HENESTROSA R Anna NAZIONALE SPAGNOLA 1:51'07 0
45 EMMASI Sabrina SAFI - PASTA ZARA MANHATT 1:51'07 0
46 ARCANGELI Lidia BIGLA CYCLING TEAM 1:51'07 0
47 JOHANSSON Emma BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 1:51'07 0
48 CARRARA Vera USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 1:51'07 0
49 SANCHIS Chaf Anna NAZIONALE SPAGNOLA 1:51'07 0
50 VILAJOSANA A Marta NOBILI RUBINETTERIE 1:51'07 0
51 GOLLAN Olivia NOBILI RUBINETTERIE 1:51'07 0
52 ITURRIAGAECH Eneritz TOP GIRLS FASSA BORTOLO 1:51'07 0
53 XIONG  Ying Ruan GIANT PRO CYCLING 1:51'07 0
54 VILLUMSEN Linda BUITENPOORT-FLEXPOINT 1:51'07 0
55 LOANE Jocelyn NAZIONALE AUSTRALIANA 1:51'07 0
56 LEAL BALDERAS Veronica TEAM SACCARELLI EMU 1:51'07 0
57 GARSIA A Ana NAZIONALE SPAGNOLA 1:51'07 0
58 PIETERS Cindy VLAANDEREN CAPRISONNE 1:51'07 0
59 GRAUS Andrea BIGLA CYCLING TEAM 1:51'07 0
60 WERNER Laure VLAANDEREN CAPRISONNE 1:51'07 0
61 ANDERSEN Mette Tisser TEAM BIANCHI ALIVERT 1:51'07 0
62 LI Mei Fang GIANT PRO CYCLING 1:51'07 0
63 PARIETTI Silvia SAFI - PASTA ZARA MANHATT 1:51'07 0
64 RODRIGUEZ Go Rosario NAZIONALE SPAGNOLA 1:51'07 0
65 CORAZZA Martina TEAM FRW 1:51'07 0
66 ADAMSEN Majaw TEAM BIANCHI ALIVERT 1:51'07 0
67 BUBNENKOVA Svetlana COLNAGO - FENIX 1:51'07 0
68 HANSEN Trine TEAM BIANCHI ALIVERT 1:51'07 0
69 TELLETXEA Naiara BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 1:51'07 0
70 LUPERINI Fabiana TOP GIRLS FASSA BORTOLO 1:51'07 0
71 ALCALDE Cristina BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 1:51'07 0
72 LIEBIG Tina NURNBERGER VERSICHERUNG 1:51'07 0
73 GIL PARRA Leticia TOP GIRLS FASSA BORTOLO 1:51'07 0
74 KNECHT Andrea BIGLA CYCLING TEAM 1:51'07 0
75 ROMBOUTS Sandra BUITENPOORT-FLEXPOINT 1:51'07 0
76 VALSECCHI Silvia NOBILI RUBINETTERIE 1:51'07 0
77 KELLER Luise BUITENPOORT-FLEXPOINT 1:51'07 0
78 OVCHARENKO Nina TEAM FRW 1:51'07 0
79 ZABIROVA Zulfia BIGLA CYCLING TEAM 1:51'07 0
80 SCHLEICHER Regina NURNBERGER VERSICHERUNG 1:51'07 0
81 BOYARSKAYA Natalia COLNAGO - FENIX 1:54'15 3'08
82 ANTOSHINA Tatiana COLNAGO - FENIX 1:57'48 6'41
83 MOLLER Monica BIGLA CYCLING TEAM 1:57'48 6'41
84 YUNMEI Wu GIANT PRO CYCLING 1:57'48 6'41
85 KIRCK Rosane SC MICHELA FANINI RECORD 1:57'48 6'41
86 MANSVELD Debby VLAANDEREN CAPRISONNE 1:57'48 6'41
87 ROZZINI Chiara TEAM SACCARELLI EMU 1:57'48 6'41
88 PALCHYNSKA Tetyana TEAM FRW 1:57'48 6'41
89 GILMORE Rochelle SAFI - PASTA ZARA MANHATT 1:57'48 6'41
90 YONGLI Liu GIANT PRO CYCLING 1:57'48 6'41
91 D'ETTORE Alessandra TEAM SACCARELLI EMU 1:57'48 6'41
92 TOGNALI Francesca TEAM SACCARELLI EMU 1:57'48 6'41
93 AZPIROZ Arantzazu BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 1:57'48 6'41
94 MORENO Allue Maribel NAZIONALE SPAGNOLA 1:57'48 6'41
95 MANCINI Silvia TEAM SACCARELLI EMU 1:57'48 6'41
96 TELLETXEA Maitane BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 1:57'48 6'41
97 UGOLINI Ombretta TEAM FRW 1:57'48 6'41
98 PALOP Rubio Allcla NAZIONALE SPAGNOLA 1:57'48 6'41
99 SPRATT Amanda NAZIONALE AUSTRALIANA 1:57'48 6'41
100 DAL FERRO Anna TOP GIRLS FASSA BORTOLO 1:57'48 6'41
101 BERNARDI Sabrina TOP GIRLS FASSA BORTOLO 1:57'48 6'41
102 ZOGLI Sabrina USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 1:57'48 6'41
103 PROFUMO Samantha USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 1:57'48 6'41
104 MARIETTA Claudia SC MICHELA FANINI RECORD 1:57'48 6'41
105 DAVIES Emma VLAANDEREN CAPRISONNE 1:57'48 6'41
106 BATES Natalie NAZIONALE AUSTRALIANA 1:57'48 6'41
107 BELVEDERSI Tania TOP GIRLS FASSA BORTOLO 1:57'48 6'41
108 WANNIJN Ine VLAANDEREN CAPRISONNE 1:57'48 6'41
109 WICHMANN Anke NURNBERGER VERSICHERUNG 1:57'48 6'41
110 BEKER Charlotte COLNAGO - FENIX 1:57'48 6'41
111 BATES Katherine NURNBERGER VERSICHERUNG 2:01'30 10'23
112 JANILDES Silva SC MICHELA FANINI RECORD 2:01'30 10'23
113 YANXIA Jiang GIANT PRO CYCLING 2:01'30 10'23
114 LI Wang GIANT PRO CYCLING 2:01'30 10'23

 

Back to Top

 

General Classification

Position Name / Surname Team Time Gap
1 SLYUSAREVA Olga COLNAGO - FENIX 13:49'17 0
2 BRANDLI Nicole BIGLA CYCLING TEAM 13:49'38 21
3 PUCINSKAITE Edita NOBILI RUBINETTERIE 13:49'49 32
4 LJNGSKOG Susanne BUITENPOORT-FLEXPOINT 13:49'53 36
5 BEUTLER Annette BUITENPOORT-FLEXPOINT 13:49'56 39
6 BACCAILLE Monia TEAM SACCARELLI EMU 13:49'59 42
7 LUPERINI Fabiana TOP GIRLS FASSA BORTOLO 13:50'03 46
8 VILLUMSEN Linda BUITENPOORT-FLEXPOINT 13:50'07 50
9 CANTELE Noemi BIGLA CYCLING TEAM 13:50'08 51
10 BUBNENKOVA Svetlana COLNAGO - FENIX 13:50'13 56
11 GUDERZO Tatiana TOP GIRLS FASSA BORTOLO 13:50'16 59
12 ITURRIAGAECH Eneritz TOP GIRLS FASSA BORTOLO 13:50'31 1'14
13 GUNNEWIJK Loes BUITENPOORT-FLEXPOINT 13:50'45 1'28
14 ALCALDE Cristina BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 13:50'57 1'40
15 VZESNIAUSKAITE Modesta TEAM FRW 13:51'01 1'44
16 HAYEVA Volha TEAM BIANCHI ALIVERT 13:51'04 1'47
17 GOOR Sofie VLAANDEREN CAPRISONNE 13:51'05 1'48
18 LEAL BALDERAS Veronica TEAM SACCARELLI EMU 13:51'07 1'50
19 LIEBIG Tina NURNBERGER VERSICHERUNG 13:51'14 1'57
20 STIAYKINA Tatiana USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 13:51'14 1'57
21 GOLLAN Olivia NOBILI RUBINETTERIE 13:51'14 1'57
22 PARIETTI Silvia SAFI - PASTA ZARA MANHATT 13:51'22 2'05
23 GRAUS Andrea BIGLA CYCLING TEAM 13:51'25 2'08
24 CORNEO Sigrid NOBILI RUBINETTERIE 13:51'33 2'16
25 VILAJOSANA A Marta NOBILI RUBINETTERIE 13:51'34 2'17
26 CHRISTENSEN Lise TEAM BIANCHI ALIVERT 13:51'34 2'17
27 ROMBOUTS Sandra BUITENPOORT-FLEXPOINT 13:51'35 2'18
28 ANDREASSON Veronica SAFI - PASTA ZARA MANHATT 13:51'42 2'25
29 JOHANSSON Emma BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 13:51'44 2'27
30 AUNE Karin SC MICHELA FANINI RECORD 13:51'46 2'29
31 TELLETXEA Naiara BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 13:51'48 2'31
32 BRONZINI Giorgia TEAM FRW 13:51'52 2'35
33 VAN DROMME Sharon VLAANDEREN CAPRISONNE 13:51'56 2'39
34 LOANE Jocelyn NAZIONALE AUSTRALIANA 13:51'56 2'39
35 RASMUSSEN Dorte Lohse TEAM BIANCHI ALIVERT 13:52'01 2'44
36 NICHOLS Kate NAZIONALE AUSTRALIANA 13:52'04 2'47
37 SCHLEICHER Regina NURNBERGER VERSICHERUNG 13:52'08 2'51
38 LANG Meng GIANT PRO CYCLING 13:52'15 2'58
39 RODRIGUEZ Go Rosario NAZIONALE SPAGNOLA 13:52'16 2'59
40 OKI Miho NOBILI RUBINETTERIE 13:52'23 3'06
41 URBONAITE Zita SAFI - PASTA ZARA MANHATT 13:52'23 3'06
42 HENNES Tanja BUITENPOORT-FLEXPOINT 13:52'34 3'17
43 WOOD Oenone NURNBERGER VERSICHERUNG 13:52'37 3'20
44 TUFFET Elodie NOBILI RUBINETTERIE 13:52'41 3'24
45 KELLER Luise BUITENPOORT-FLEXPOINT 13:52'49 3'32
46 HENESTROSA R Anna NAZIONALE SPAGNOLA 13:53'02 3'45
47 AZZINI Emanuela NOBILI RUBINETTERIE 13:53'05 3'48
48 MERCER Kate NAZIONALE AUSTRALIANA 13:53'21 4'04
49 HANSEN Trine TEAM BIANCHI ALIVERT 13:53'30 4'13
50 BAHLER Liane COLNAGO - FENIX 13:53'36 4'19
51 LI Mei Fang GIANT PRO CYCLING 13:54'13 4'56
52 ARCANGELI Lidia BIGLA CYCLING TEAM 13:55'11 5'54
53 CARRARA Vera USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 13:55'28 6'11
54 TURATO Jessica USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 13:56'19 7'02
55 MURILLO Iosune BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 13:56'31 7'14
56 EMMASI Sabrina SAFI - PASTA ZARA MANHATT 13:56'34 7'17
57 MACPHERSON Jenny NAZIONALE AUSTRALIANA 13:56'49 7'32
58 FUSAR POLI Daniela SAFI - PASTA ZARA MANHATT 13:58'04 8'47
59 BEKER Charlotte COLNAGO - FENIX 13:58'14 8'57
60 VALSECCHI Silvia NOBILI RUBINETTERIE 13:59'19 10'02
61 LONGHIN Katia TOP GIRLS FASSA BORTOLO 14:00'45 11'28
62 FURRER Monika BIGLA CYCLING TEAM 14:01'03 11'46
63 ZUGNO Anna SAFI - PASTA ZARA MANHATT 14:01'39 12'22
64 GIL PARRA Leticia TOP GIRLS FASSA BORTOLO 14:02'32 13'15
65 XIONG  Ying Ruan GIANT PRO CYCLING 14:02'45 13'28
66 CORAZZA Martina TEAM FRW 14:02'45 13'28
67 ADAMSEN Majaw TEAM BIANCHI ALIVERT 14:03'04 13'47
68 KIRCK Rosane SC MICHELA FANINI RECORD 14:03'15 13'58
69 SANCHIS Chaf Anna NAZIONALE SPAGNOLA 14:04'15 14'58
70 PIETERS Cindy VLAANDEREN CAPRISONNE 14:04'59 15'42
71 ANTOSHINA Tatiana COLNAGO - FENIX 14:05'01 15'44
72 ZABIROVA Zulfia BIGLA CYCLING TEAM 14:05'39 16'22
73 BATES Natalie NAZIONALE AUSTRALIANA 14:06'52 17'35
74 GARSIA A Ana NAZIONALE SPAGNOLA 14:07'45 18'28
75 WERNER Laure VLAANDEREN CAPRISONNE 14:08'00 18'43
76 VAN DAMME Evy VLAANDEREN CAPRISONNE 14:09'50 20'33
77 KNECHT Andrea BIGLA CYCLING TEAM 14:10'29 21'12
78 SULLIVAN Candice NAZIONALE AUSTRALIANA 14:11'27 22'10
79 QUARTA Alessia TEAM SACCARELLI EMU 14:11'43 22'26
80 ANDERSEN Mette Tisser TEAM BIANCHI ALIVERT 14:13'20 24'03
81 MOLLER Monica BIGLA CYCLING TEAM 14:13'23 24'06
82 BATES Katherine NURNBERGER VERSICHERUNG 14:13'26 24'09
83 WYSOCKA Malgorzata SC MICHELA FANINI RECORD 14:16'06 26'49
84 BOYARSKAYA Natalia COLNAGO - FENIX 14:18'34 29'17
85 PASCUAL Gemma BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 14:20'11 30'54
86 YONGLI Liu GIANT PRO CYCLING 14:22'31 33'14
87 DAL FERRO Anna TOP GIRLS FASSA BORTOLO 14:23'41 34'24
88 BELVEDERSI Tania TOP GIRLS FASSA BORTOLO 14:23'50 34'33
89 CASTUCCI Francesca SC MICHELA FANINI RECORD 14:24'49 35'32
90 OVCHARENKO Nina TEAM FRW 14:26'22 37'05
91 D'ETTORE Alessandra TEAM SACCARELLI EMU 14:28'16 38'59
92 MANSVELD Debby VLAANDEREN CAPRISONNE 14:29'38 40'21
93 WICHMANN Anke NURNBERGER VERSICHERUNG 14:29'59 40'42
94 TOGNALI Francesca TEAM SACCARELLI EMU 14:31'29 42'12
95 PROFUMO Samantha USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 14:31'33 42'16
96 ROZZINI Chiara TEAM SACCARELLI EMU 14:32'58 43'41
97 WANNIJN Ine VLAANDEREN CAPRISONNE 14:33'09 43'52
98 UGOLINI Ombretta TEAM FRW 14:33'30 44'13
99 TELLETXEA Maitane BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 14:34'23 45'06
100 GILMORE Rochelle SAFI - PASTA ZARA MANHATT 14:34'25 45'08
101 MARIETTA Claudia SC MICHELA FANINI RECORD 14:34'27 45'10
102 YUNMEI Wu GIANT PRO CYCLING 14:35'09 45'52
103 SPRATT Amanda NAZIONALE AUSTRALIANA 14:35'28 46'11
104 DAVIES Emma VLAANDEREN CAPRISONNE 14:36'09 46'52
105 BERNARDI Sabrina TOP GIRLS FASSA BORTOLO 14:37'10 47'53
106 JANILDES Silva SC MICHELA FANINI RECORD 14:37'36 48'19
107 MANCINI Silvia TEAM SACCARELLI EMU 14:37'41 48'24
108 MORENO Allue Maribel NAZIONALE SPAGNOLA 14:38'20 49'03
109 PALOP Rubio Allcla NAZIONALE SPAGNOLA 14:38'50 49'33
110 AZPIROZ Arantzazu BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 14:43'01 53'44
111 YANXIA Jiang GIANT PRO CYCLING 14:44'18 55'01
112 ZOGLI Sabrina USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 14:45'06 55'49
113 PALCHYNSKA Tetyana TEAM FRW 14:48'14 58'57
114 LI Wang GIANT PRO CYCLING 15:06'03 1:16'46

 

Back to Top

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is

 

To contact the webmaster, the address is :

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.

The WomensCycling.net email address is displayed as a graphic in order to reduce the amount of 'spam' email received from programmes which 'crawl' the internet for sites with addresses displayed in text and then overwhelm that address with junk, or even forge the address in junk messages that they generate and send to others. Sorry for any inconvenience this approach causes you.

 

Back to top

 

Copyright WomensCycling.net 2004, 2005, 2006