WomensCycling.net

 

Home

Latest Additions

 Calendar 2008

Interviews

Photo Gallery

Links

New To Cycling?

2008 Archive (and earlier)

 
   

Previous coverage of this event  >>  2009   2008    2007    2006    2005   

 

Giro d'Italia Donne 2006

 

 

WCN quicklink >>  Preview    Stage 1     Stage 2     Stage 2 Full results    Stage 3     Stage 3 Results

                               Stage 4     Stage 4 Full    Stage 5   Stage 5 Full results     Stage 6    Stage 6 Full results

                              Stage 7     Stage 7 Full results    Stage 8    Stage 8 Full results   Stage 9   Stage 9 Full results

                      Stage 10    Stage 10 Full results

      

 

 

On this page >>   Results      General Classification 

 

Stage 5

Pescia - Pescia, 92 km

Results

Position Name / Surname Team Time Gap Bonus
1 VILAJOSANA A Marta NOBILI RUBINETTERIE 2:22'40 0 10
2 BEKER Charlotte COLNAGO - FENIX 2:22'44 4 6
3 BEUTLER Annette BUITENPOORT-FLEXPOINT 2:22'44 4 4
4 GRAUS Andrea BIGLA CYCLING TEAM 2:22'44 4
5 ITURRIAGAECH Eneritz TOP GIRLS FASSA BORTOLO 2:22'44 4
6 HANSEN Trine TEAM BIANCHI ALIVERT 2:22'44 4
7 NICHOLS Kate NAZIONALE AUSTRALIANA 2:22'44 4
8 PARIETTI Silvia SAFI - PASTA ZARA MANHATT 2:22'44 4
9 ALCADE Cristina BISKAIA - PANDA SOFTWARE 2:22'44 4
10 WOOD Oenone NURNBERGER VERSICHERUNG 2:22'44 4
11 TURATO Jessica USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 2:22'44 4
12 HENNES Tanja BUITENPOORT-FLEXPOINT 2:22'44 4
13 BRONZINI Giorgia TEAM FRW 2:22'44 4
14 BRANDLI Nicole BIGLA CYCLING TEAM 2:22'44 4
15 SLYUSAREVA Olga COLNAGO - FENIX 2:22'44 4 2
16 HAYEVA Volha TEAM BIANCHI ALIVERT 2:22'44 4
17 LJNGSKOG Susanne BUITENPOORT-FLEXPOINT 2:22'44 4
18 VAN DROMME Sharon VLAANDEREN CAPRISONNE 2:22'44 4
19 VZESNIAUSKAITE Modesta TEAM FRW 2:22'44 4
20 AUNE Karin SC MICHELA FANINI RECORD 2:22'44 4
21 TUFFET Elodie NOBILI RUBINETTERIE 2:22'44 4
22 ANDREASSON Veronica SAFI - PASTA ZARA MANHATT 2:22'44 4
23 GOOR Sofie VLAANDEREN CAPRISONNE 2:22'44 4
24 URBONAITE Zita SAFI - PASTA ZARA MANHATT 2:22'44 4
25 RASMUSSEN Dorte Lohse TEAM BIANCHI ALIVERT 2:22'44 4
26 PUCINSKAITE Edita NOBILI RUBINETTERIE 2:22'44 4
27 LANG Meng GIANT PRO CYCLING 2:22'44 4
28 SULLIVAN Candice NAZIONALE AUSTRALIANA 2:22'44 4
29 ANDERSEN Mette Tisser TEAM BIANCHI ALIVERT 2:22'44 4
30 LOANE Jocelyn NAZIONALE AUSTRALIANA 2:22'44 4
31 AZZINI Emanuela NOBILI RUBINETTERIE 2:22'44 4
32 LI Mei Fang GIANT PRO CYCLING 2:22'44 4
33 RODRIGUEZ Go Rosario NAZIONALE SPAGNOLA 2:22'44 4
34 BUBNENKOVA Svetlana COLNAGO - FENIX 2:22'44 4
35 JOHANSSON Emma BISKAIA - PANDA SOFTWARE 2:22'44 4
36 CARRARA Vera USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 2:22'44 4
37 GUNNEWIJK Loes BUITENPOORT-FLEXPOINT 2:22'44 4
38 STIAYKINA Tatiana USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 2:22'44 4
39 CORNEO Sigrid NOBILI RUBINETTERIE 2:22'44 4
40 LEAL BALDERAS Veronica TEAM SACCARELLI EMU 2:22'44 4
41 SCHLEICHER Regina NURNBERGER VERSICHERUNG 2:22'44 4
42 MERCER Kate NAZIONALE AUSTRALIANA 2:22'44 4
43 GOLLAN Olivia NOBILI RUBINETTERIE 2:22'44 4
44 GUDERZO Tatiana TOP GIRLS FASSA BORTOLO 2:22'44 4
45 OKI Miho NOBILI RUBINETTERIE 2:22'44 4
46 HENESTROSA R Anna NAZIONALE SPAGNOLA 2:22'44 4
47 BACCAILLE Monia TEAM SACCARELLI EMU 2:22'44 4
48 VILLUMSEN Linda BUITENPOORT-FLEXPOINT 2:22'44 4
49 LUPERINI Fabiana TOP GIRLS FASSA BORTOLO 2:22'44 4
50 ARCANGELI Lidia BIGLA CYCLING TEAM 2:22'44 4
51 TELLETXEA Naiara BISKAIA - PANDA SOFTWARE 2:22'44 4
52 LIEBIG Tina NURNBERGER VERSICHERUNG 2:22'44 4
53 CANTELE Noemi BIGLA CYCLING TEAM 2:22'44 4 3
54 BATES Natalie NAZIONALE AUSTRALIANA 2:22'44 4
55 CHRISTENSEN Lise TEAM BIANCHI ALIVERT 2:22'44 4
56 ROMBOUTS Sandra BUITENPOORT-FLEXPOINT 2:22'44 4
57 KELLER Luise BUITENPOORT-FLEXPOINT 2:22'44 4
58 BAHLER Liane COLNAGO - FENIX 2:23'43 1'03
59 ANTOSHINA Tatiana COLNAGO - FENIX 2:26'39 3'59
60 BOYARSKAYA Natalia COLNAGO - FENIX 2:27'12 4'32
61 FURRER Monika BIGLA CYCLING TEAM 2:27'12 4'32
62 YONGLI Liu GIANT PRO CYCLING 2:27'12 4'32
63 KIRCK Rosane SC MICHELA FANINI RECORD 2:27'12 4'32
64 WYSOCKA Malgorzata SC MICHELA FANINI RECORD 2:27'12 4'32
65 EMMASI Sabrina SAFI - PASTA ZARA MANHATT 2:27'12 4'32
66 MURILLO Iosune BISKAIA - PANDA SOFTWARE 2:27'12 4'32
67 VALSECCHI Silvia NOBILI RUBINETTERIE 2:27'12 4'32
68 MACPHERSON Jenny NAZIONALE AUSTRALIANA 2:27'12 4'32 1
69 FUSAR POLI Daniela SAFI - PASTA ZARA MANHATT 2:27'12 4'32
70 BELVEDERSI Tania TOP GIRLS FASSA BORTOLO 2:27'12 4'32
71 CASTUCCI Francesca SC MICHELA FANINI RECORD 2:27'12 4'32
72 LONGHIN Katia TOP GIRLS FASSA BORTOLO 2:27'12 4'32
73 GIL PARRA Leticia TOP GIRLS FASSA BORTOLO 2:27'12 4'32
74 DAL FERRO Anna TOP GIRLS FASSA BORTOLO 2:27'12 4'32
75 SANCHIS Chaf Anna NAZIONALE SPAGNOLA 2:27'12 4'32
76 PASCUAL Gemma BISKAIA - PANDA SOFTWARE 2:27'12 4'32
77 BATES Katherine NURNBERGER VERSICHERUNG 2:27'12 4'32
78 ADAMSEN Majaw TEAM BIANCHI ALIVERT 2:27'12 4'32
79 XIONG  Ying Ruan GIANT PRO CYCLING 2:31'28 8'48
80 QUARTA Alessia TEAM SACCARELLI EMU 2:32'49 10'09
81 PIETERS Cindy VLAANDEREN CAPRISONNE 2:32'49 10'09
82 VAN DAMME Evy VLAANDEREN CAPRISONNE 2:32'49 10'09
83 MANSVELD Debby VLAANDEREN CAPRISONNE 2:32'49 10'09
84 ROZZINI Chiara TEAM SACCARELLI EMU 2:32'49 10'09
85 WERNER Laure VLAANDEREN CAPRISONNE 2:32'49 10'09
86 MOLLER Monica BIGLA CYCLING TEAM 2:32'49 10'09
87 ZUGNO Anna SAFI - PASTA ZARA MANHATT 2:32'49 10'09
88 CORAZZA Martina TEAM FRW 2:32'49 10'09
89 TELLETXEA Maitane BISKAIA - PANDA SOFTWARE 2:32'49 10'09
90 D'ETTORE Alessandra TEAM SACCARELLI EMU 2:32'49 10'09
91 WANNIJN Ine VLAANDEREN CAPRISONNE 2:32'49 10'09
92 WICHMANN Anke NURNBERGER VERSICHERUNG 2:32'49 10'09
93 BERNARDI Sabrina TOP GIRLS FASSA BORTOLO 2:32'49 10'09
94 UGOLINI Ombretta TEAM FRW 2:32'49 10'09
95 TOGNALI Francesca TEAM SACCARELLI EMU 2:32'49 10'09
96 PROFUMO Samantha USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 2:32'49 10'09
97 ZABIROVA Zulfia BIGLA CYCLING TEAM 2:32'49 10'09
98 KNECHT Andrea BIGLA CYCLING TEAM 2:32'49 10'09
99 PALCHYNSKA Tetyana TEAM FRW 2:37'06 14'26
100 GARSIA A Ana NAZIONALE SPAGNOLA 2:37'06 14'26
101 YANXIA Jiang GIANT PRO CYCLING 2:37'06 14'26
102 ZOGLI Sabrina USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 2:37'06 14'26
103 GILMORE Rochelle SAFI - PASTA ZARA MANHATT 2:37'06 14'26
104 DAVIES Emma VLAANDEREN CAPRISONNE 2:37'06 14'26
105 MANCINI Silvia TEAM SACCARELLI EMU 2:37'06 14'26
106 YUNMEI Wu GIANT PRO CYCLING 2:37'06 14'26
107 SPRATT Amanda NAZIONALE AUSTRALIANA 2:37'06 14'26
108 OVCHARENKO Nina TEAM FRW 2:37'06 14'26
109 LI Wang GIANT PRO CYCLING 2:37'06 14'26
110 AZPIROZ Arantzazu BISKAIA - PANDA SOFTWARE 2:37'06 14'26
111 MARIETTA Claudia SC MICHELA FANINI RECORD 2:37'06 14'26
112 JANILDES Silva SC MICHELA FANINI RECORD 2:37'06 14'26
113 MORENO Allue Maribel NAZIONALE SPAGNOLA 2:42'10 19'30
114 PALOP Rubio Allcla NAZIONALE SPAGNOLA 2:42'10 19'30
DNF HECHT Claudia NURNBERGER VERSICHERUNG

 

Back to Top

 

General Classification

Position Name / Surname Team Time Gap
1 SLYUSAREVA Olga COLNAGO - FENIX 11:58'21 0
2 BRANDLI Nicole BIGLA CYCLING TEAM 11:58'31 10
3 PUCINSKAITE Edita NOBILI RUBINETTERIE 11:58'45 24
4 LJNGSKOG Susanne BUITENPOORT-FLEXPOINT 11:58'46 25
5 BEUTLER Annette BUITENPOORT-FLEXPOINT 11:58'49 28
6 BACCAILLE Monia TEAM SACCARELLI EMU 11:58'56 35
7 LUPERINI Fabiana TOP GIRLS FASSA BORTOLO 11:58'56 35
8 VILLUMSEN Linda BUITENPOORT-FLEXPOINT 11:59'00 39
9 CANTELE Noemi BIGLA CYCLING TEAM 11:59'01 40
10 BUBNENKOVA Svetlana COLNAGO - FENIX 11:59'06 45
11 GUDERZO Tatiana TOP GIRLS FASSA BORTOLO 11:59'11 50
12 ITURRIAGAECH Eneritz TOP GIRLS FASSA BORTOLO 11:59'24 1'03
13 GUNNEWIJK Loes BUITENPOORT-FLEXPOINT 11:59'38 1'17
14 ALCADE Cristina BISKAIA - PANDA SOFTWARE 11:59'50 1'29
15 VZESNIAUSKAITE Modesta TEAM FRW 11:59'54 1'33
16 HAYEVA Volha TEAM BIANCHI ALIVERT 11:59'57 1'36
17 GOOR Sofie VLAANDEREN CAPRISONNE 11:59'58 1'37
18 LEAL BALDERAS Veronica TEAM SACCARELLI EMU 12:00'00 1'39
19 LIEBIG Tina NURNBERGER VERSICHERUNG 12:00'07 1'46
20 STIAYKINA Tatiana USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 12:00'07 1'46
21 GOLLAN Olivia NOBILI RUBINETTERIE 12:00'07 1'46
22 PARIETTI Silvia SAFI - PASTA ZARA MANHATT 12:00'15 1'54
23 GRAUS Andrea BIGLA CYCLING TEAM 12:00'18 1'57
24 CORNEO Sigrid NOBILI RUBINETTERIE 12:00'26 2'05
25 BEKER Charlotte COLNAGO - FENIX 12:00'26 2'05
26 VILAJOSANA A Marta NOBILI RUBINETTERIE 12:00'27 2'06
27 CHRISTENSEN Lise TEAM BIANCHI ALIVERT 12:00'27 2'06
28 ROMBOUTS Sandra BUITENPOORT-FLEXPOINT 12:00'28 2'07
29 ANDREASSON Veronica SAFI - PASTA ZARA MANHATT 12:00'35 2'14
30 JOHANSSON Emma BISKAIA - PANDA SOFTWARE 12:00'37 2'16
31 AUNE Karin SC MICHELA FANINI RECORD 12:00'39 2'18
32 TELLETXEA Naiara BISKAIA - PANDA SOFTWARE 12:00'41 2'20
33 VAN DROMME Sharon VLAANDEREN CAPRISONNE 12:00'49 2'28
34 LOANE Jocelyn NAZIONALE AUSTRALIANA 12:00'49 2'28
35 BRONZINI Giorgia TEAM FRW 12:00'51 2'30
36 RASMUSSEN Dorte Lohse TEAM BIANCHI ALIVERT 12:00'54 2'33
37 NICHOLS Kate NAZIONALE AUSTRALIANA 12:00'57 2'36
38 SCHLEICHER Regina NURNBERGER VERSICHERUNG 12:01'01 2'40
39 LANG Meng GIANT PRO CYCLING 12:01'08 2'47
40 RODRIGUEZ Go Rosario NAZIONALE SPAGNOLA 12:01'09 2'48
41 OKI Miho NOBILI RUBINETTERIE 12:01'16 2'55
42 URBONAITE Zita SAFI - PASTA ZARA MANHATT 12:01'16 2'55
43 HENNES Tanja BUITENPOORT-FLEXPOINT 12:01'27 3'06
44 WOOD Oenone NURNBERGER VERSICHERUNG 12:01'30 3'09
45 TUFFET Elodie NOBILI RUBINETTERIE 12:01'34 3'13
46 KELLER Luise BUITENPOORT-FLEXPOINT 12:01'42 3'21
47 HENESTROSA R Anna NAZIONALE SPAGNOLA 12:01'55 3'34
48 AZZINI Emanuela NOBILI RUBINETTERIE 12:01'58 3'37
49 MERCER Kate NAZIONALE AUSTRALIANA 12:02'14 3'53
50 HANSEN Trine TEAM BIANCHI ALIVERT 12:02'23 4'02
51 BAHLER Liane COLNAGO - FENIX 12:02'29 4'08
52 LI Mei Fang GIANT PRO CYCLING 12:03'06 4'45
53 ARCANGELI Lidia BIGLA CYCLING TEAM 12:04'04 5'43
54 CARRARA Vera USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 12:04'21 6'00
55 TURATO Jessica USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 12:05'12 6'51
56 MURILLO Iosune BISKAIA - PANDA SOFTWARE 12:05'24 7'03
57 EMMASI Sabrina SAFI - PASTA ZARA MANHATT 12:05'27 7'06
58 KIRCK Rosane SC MICHELA FANINI RECORD 12:05'27 7'06
59 MACPHERSON Jenny NAZIONALE AUSTRALIANA 12:05'42 7'21
60 FUSAR POLI Daniela SAFI - PASTA ZARA MANHATT 12:06'57 8'36
61 ANTOSHINA Tatiana COLNAGO - FENIX 12:07'13 8'52
62 VALSECCHI Silvia NOBILI RUBINETTERIE 12:08'12 9'51
63 BATES Natalie NAZIONALE AUSTRALIANA 12:09'04 10'43
64 LONGHIN Katia TOP GIRLS FASSA BORTOLO 12:09'38 11'17
65 FURRER Monika BIGLA CYCLING TEAM 12:09'56 11'35
66 ZUGNO Anna SAFI - PASTA ZARA MANHATT 12:10'32 12'11
67 GIL PARRA Leticia TOP GIRLS FASSA BORTOLO 12:11'25 13'04
68 XIONG  Ying Ruan GIANT PRO CYCLING 12:11'38 13'17
69 CORAZZA Martina TEAM FRW 12:11'38 13'17
70 BATES Katherine NURNBERGER VERSICHERUNG 12:11'56 13'35
71 ADAMSEN Majaw TEAM BIANCHI ALIVERT 12:11'57 13'36
72 SANCHIS Chaf Anna NAZIONALE SPAGNOLA 12:13'08 14'47
73 PIETERS Cindy VLAANDEREN CAPRISONNE 12:13'52 15'31
74 ZABIROVA Zulfia BIGLA CYCLING TEAM 12:14'32 16'11
75 MOLLER Monica BIGLA CYCLING TEAM 12:15'35 17'14
76 GARSIA A Ana NAZIONALE SPAGNOLA 12:16'38 18'17
77 WERNER Laure VLAANDEREN CAPRISONNE 12:16'53 18'32
78 VAN DAMME Evy VLAANDEREN CAPRISONNE 12:18'43 20'22
79 KNECHT Andrea BIGLA CYCLING TEAM 12:19'22 21'01
80 SULLIVAN Candice NAZIONALE AUSTRALIANA 12:20'20 21'59
81 QUARTA Alessia TEAM SACCARELLI EMU 12:20'36 22'15
82 ANDERSEN Mette Tisser TEAM BIANCHI ALIVERT 12:22'13 23'52
83 BOYARSKAYA Natalia COLNAGO - FENIX 12:24'19 25'58
84 YONGLI Liu GIANT PRO CYCLING 12:24'43 26'22
85 WYSOCKA Malgorzata SC MICHELA FANINI RECORD 12:24'59 26'38
86 DAL FERRO Anna TOP GIRLS FASSA BORTOLO 12:25'53 27'32
87 BELVEDERSI Tania TOP GIRLS FASSA BORTOLO 12:26'02 27'41
88 PASCUAL Gemma BISKAIA - PANDA SOFTWARE 12:29'04 30'43
89 D'ETTORE Alessandra TEAM SACCARELLI EMU 12:30'28 32'07
90 MANSVELD Debby VLAANDEREN CAPRISONNE 12:31'50 33'29
91 WICHMANN Anke NURNBERGER VERSICHERUNG 12:32'11 33'50
92 TOGNALI Francesca TEAM SACCARELLI EMU 12:33'41 35'20
93 CASTUCCI Francesca SC MICHELA FANINI RECORD 12:33'42 35'21
94 PROFUMO Samantha USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 12:33'45 35'24
95 ROZZINI Chiara TEAM SACCARELLI EMU 12:35'10 36'49
96 OVCHARENKO Nina TEAM FRW 12:35'15 36'54
97 WANNIJN Ine VLAANDEREN CAPRISONNE 12:35'21 37'00
98 UGOLINI Ombretta TEAM FRW 12:35'42 37'21
99 JANILDES Silva SC MICHELA FANINI RECORD 12:36'06 37'45
100 TELLETXEA Maitane BISKAIA - PANDA SOFTWARE 12:36'35 38'14
101 GILMORE Rochelle SAFI - PASTA ZARA MANHATT 12:36'37 38'16
102 MARIETTA Claudia SC MICHELA FANINI RECORD 12:36'39 38'18
103 YUNMEI Wu GIANT PRO CYCLING 12:37'21 39'00
104 SPRATT Amanda NAZIONALE AUSTRALIANA 12:37'40 39'19
105 DAVIES Emma VLAANDEREN CAPRISONNE 12:38'21 40'00
106 BERNARDI Sabrina TOP GIRLS FASSA BORTOLO 12:39'22 41'01
107 MANCINI Silvia TEAM SACCARELLI EMU 12:39'53 41'32
108 MORENO Allue Maribel NAZIONALE SPAGNOLA 12:40'32 42'11
109 PALOP Rubio Allcla NAZIONALE SPAGNOLA 12:41'02 42'41
110 YANXIA Jiang GIANT PRO CYCLING 12:42'48 44'27
111 AZPIROZ Arantzazu BISKAIA - PANDA SOFTWARE 12:45'13 46'52
112 ZOGLI Sabrina USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 12:47'18 48'57
113 PALCHYNSKA Tetyana TEAM FRW 12:50'26 52'05
114 LI Wang GIANT PRO CYCLING 13:04'33 1:06'12

 

Back to Top

 

 

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is

 

To contact the webmaster, the address is :

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.

The WomensCycling.net email address is displayed as a graphic in order to reduce the amount of 'spam' email received from programmes which 'crawl' the internet for sites with addresses displayed in text and then overwhelm that address with junk, or even forge the address in junk messages that they generate and send to others. Sorry for any inconvenience this approach causes you.

 

Back to top

 

Copyright WomensCycling.net 2004, 2005, 2006