WomensCycling.net

 

Home

Latest Additions

 Calendar 2008

Interviews

Photo Gallery

Links

New To Cycling?

2008 Archive (and earlier)

 
   

Previous coverage of this event  >>  2009   2008    2007    2006    2005   

 

Giro d'Italia Donne 2006

 

 

WCN quicklink >>  Preview    Stage 1     Stage 2     Stage 2 Full results    Stage 3     Stage 3 Results

                               Stage 4     Stage 4 Full    Stage 5   Stage 5 Full results     Stage 6    Stage 6 Full results

                              Stage 7     Stage 7 Full results    Stage 8    Stage 8 Full results   Stage 9   Stage 9 Full results

                      Stage 10    Stage 10 Full results

      

 

 

On this page >>   Results      General Classification   Points    Sprints   Mountains   Team

 

Stage 10

Erba - Madonna del Ghisallo, 71km

 

Results

Position Surname / Name Team Time Gap Bonus
1 PUCINSKAITE Edita NOBILI RUBINETTERIE 1:56'16 0 10
2 BUBNENKOVA Svetlana COLNAGO - FENIX 1:56'30 14 6
3 LUPERINI Fabiana BUITENPOORT - FLEXPOINT 1:56'30 14 4
4 GUDERZO Tatiana TOP GIRLS FASSA BORTOLO 1:56'37 21
5 BRANDLI Nicole BIGLA CYCLING TEAM 1:56'37 21
6 LJNGSKOG Susanne BUITENPOORT - FLEXPOINT 1:56'40 24 2
7 SLYUSAREVA Olga COLNAGO - FENIX 1:56'50 34 1
8 BACCAILLE Monia TEAM SACCARELLI EMU 1:56'50 34
9 ITURRIAGAECH Eneritz TOP GIRLS FASSA BORTOLO 1:56'50 34
10 GOOR Sofie VLAANDEREN CAPRISONNE 1:56'50 34
11 CANTELE Noemi BIGLA CYCLING TEAM 1:56'50 34
12 HAYEVA Volha TEAM BIANCHI ALIVERT 1:56'50 34
13 GARSIA A Ana NAZIONALE SPAGNOLA 1:56'50 34
14 ALCALDE Cristina BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 1:56'50 34
15 LIEBIG Tina NURNBERGER VERSICHERUNG 1:56'57 41
16 PARIETTI Silvia SAFI - PASTA ZARA MANHATT 1:57'10 54
17 CHRISTENSEN Lise TEAM BIANCHI ALIVERT 1:57'10 54
18 VZESNIAUSKAITE Modesta TEAM FRW 1:57'14 58
19 AUNE Karin SC MICHELA FANINI RECORD 1:57'14 58
20 ANDREASSON Veronica SAFI - PASTA ZARA MANHATT 1:57'14 58
21 SULLIVAN Candice NAZIONALE AUSTRALIANA 1:57'14 58
22 GRAUS Andrea BIGLA CYCLING TEAM 1:57'18 1'02
23 LI Mei Fang GIANT PRO CYCLING 1:57'18 1'02
24 LEAL BALDERAS Veronica TEAM SACCARELLI EMU 1:57'20 1'04
25 BATES Natalie NAZIONALE AUSTRALIANA 1:57'20 1'04
26 NICHOLS Kate NAZIONALE AUSTRALIANA 1:57'20 1'04
27 GUNNEWIJK Loes BUITENPOORT - FLEXPOINT 1:57'22 1'06
28 LOANE Jocelyn NAZIONALE AUSTRALIANA 1:57'22 1'06
29 XIONG  Ying Ruan GIANT PRO CYCLING 1:57'22 1'06
30 MERCER Kate NAZIONALE AUSTRALIANA 1:57'25 1'09
31 HENESTROSA R Anna NAZIONALE SPAGNOLA 1:57'25 1'09
32 CORNEO Sigrid NOBILI RUBINETTERIE 1:57'37 1'21
33 HANSEN Trine TEAM BIANCHI ALIVERT 1:57'43 1'27
34 RODRIGUEZ Go Rosario NAZIONALE SPAGNOLA 1:57'43 1'27
35 LANG Meng GIANT PRO CYCLING 1:57'52 1'36
36 MURILLO Iosune BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 1:57'52 1'36
37 RASMUSSEN Dorte Lohse TEAM BIANCHI ALIVERT 1:58'11 1'55
38 STIAYKINA Tatiana USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 1:58'11 1'55
39 ANTOSHINA Tatiana COLNAGO - FENIX 1:58'14 1'58
40 GOLLAN Olivia NOBILI RUBINETTERIE 1:58'19 2'03
41 ROMBOUTS Sandra BUITENPOORT - FLEXPOINT 1:58'22 2'06
42 ZUGNO Anna SAFI - PASTA ZARA MANHATT 1:58'22 2'06
43 PIETERS Cindy VLAANDEREN CAPRISONNE 1:58'22 2'06
44 TELLETXEA Naiara BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 1:58'22 2'06
45 BEKER Charlotte COLNAGO - FENIX 1:58'31 2'15
46 WOOD Oenone NURNBERGER VERSICHERUNG 1:58'31 2'15
47 HENNES Tanja BUITENPOORT - FLEXPOINT 1:58'31 2'15
48 FUSAR POLI Daniela SAFI - PASTA ZARA MANHATT 1:58'56 2'40
49 URBONAITE Zita SAFI - PASTA ZARA MANHATT 1:58'56 2'40
50 ARCANGELI Lidia BIGLA CYCLING TEAM 1:58'56 2'40
51 ANDERSEN Mette Tisser TEAM BIANCHI ALIVERT 1:58'56 2'40
52 VALSECCHI Silvia NOBILI RUBINETTERIE 1:58'56 2'40
53 VILAJOSANA A Marta NOBILI RUBINETTERIE 1:58'56 2'40
54 TUFFET Elodie NOBILI RUBINETTERIE 1:59'40 3'24
55 OKI Miho NOBILI RUBINETTERIE 1:59'40 3'24
56 LONGHIN Katia TOP GIRLS FASSA BORTOLO 1:59'52 3'36
57 SANCHIS Chaf Anna NAZIONALE SPAGNOLA 2:00'00 3'44
58 WYSOCKA Malgorzata SC MICHELA FANINI RECORD 2:00'00 3'44
59 VAN DROMME Sharon VLAANDEREN CAPRISONNE 2:00'00 3'44
60 GIL PARRA Leticia TOP GIRLS FASSA BORTOLO 2:00'36 4'20
61 AZZINI Emanuela NOBILI RUBINETTERIE 2:00'54 4'38
62 BOYARSKAYA Natalia COLNAGO - FENIX 2:01'03 4'47
63 KIRCK Rosane SC MICHELA FANINI RECORD 2:01'27 5'11
64 BATES Katherine NURNBERGER VERSICHERUNG 2:02'43 6'27
65 CORAZZA Martina TEAM FRW 2:02'43 6'27
66 SCHLEICHER Regina NURNBERGER VERSICHERUNG 2:02'43 6'27 3
67 JOHANSSON Emma BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 2:03'26 7'10
68 BAHLER Liane COLNAGO - FENIX 2:03'26 7'10
69 FURRER Monika BIGLA CYCLING TEAM 2:03'26 7'10
70 CARRARA Vera USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 2:03'26 7'10
71 BEUTLER Annette BUITENPOORT - FLEXPOINT 2:03'26 7'10
72 ADAMSEN Majaw TEAM BIANCHI ALIVERT 2:03'26 7'10
73 OVCHARENKO Nina TEAM FRW 2:03'26 7'10
74 PALCHYNSKA Tetyana TEAM FRW 2:03'26 7'10
75 ZOGLI Sabrina USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 2:03'26 7'10
76 QUARTA Alessia TEAM SACCARELLI EMU 2:03'26 7'10
77 TURATO Jessica USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 2:03'26 7'10
78 GILMORE Rochelle SAFI - PASTA ZARA MANHATT 2:03'26 7'10
79 BRONZINI Giorgia TEAM FRW 2:03'26 7'10
80 YONGLI Liu GIANT PRO CYCLING 2:03'26 7'10
81 ROZZINI Chiara TEAM SACCARELLI EMU 2:03'26 7'10
82 VAN DAMME Evy VLAANDEREN CAPRISONNE 2:03'26 7'10
83 YUNMEI Wu GIANT PRO CYCLING 2:03'26 7'10
84 MORENO Allue Maribel NAZIONALE SPAGNOLA 2:03'26 7'10
85 EMMASI Sabrina SAFI - PASTA ZARA MANHATT 2:03'26 7'10
86 KNECHT Andrea BIGLA CYCLING TEAM 2:03'26 7'10
87 PROFUMO Samantha USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 2:03'26 7'10
88 UGOLINI Ombretta TEAM FRW 2:03'26 7'10
89 D'ETTORE Alessandra TEAM SACCARELLI EMU 2:03'26 7'10
90 CASTRUCCI Francesca SC MICHELA FANINI RECORD 2:03'26 7'10
91 WICHMANN Anke NURNBERGER VERSICHERUNG 2:03'26 7'10
92 HOLLER Monica BIGLA CYCLING TEAM 2:03'26 7'10
93 MARIETTA Claudia SC MICHELA FANINI RECORD 2:03'26 7'10
94 TELLETXEA Maitane BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 2:03'26 7'10
95 MANSVELD Debby VLAANDEREN CAPRISONNE 2:03'26 7'10
96 MANCINI Silvia TEAM SACCARELLI EMU 2:03'26 7'10
97 WERNER Laure VLAANDEREN CAPRISONNE 2:03'26 7'10
98 KELLER Luise BUITENPOORT - FLEXPOINT 2:03'26 7'10
99 ZABIROVA Zulfia BIGLA CYCLING TEAM 2:03'26 7'10
100 TOGNALI Francesca TEAM SACCARELLI EMU 2:03'35 7'19
101 JANILDES Silva SC MICHELA FANINI RECORD 2:04'04 7'48
102 SPRATT Amanda NAZIONALE AUSTRALIANA 2:04'11 7'55
103 DAVIES Emma VLAANDEREN CAPRISONNE 2:04'14 7'58
104 BELVEDERSI Tania TOP GIRLS FASSA BORTOLO 2:04'14 7'58
105 BERNARDI Sabrina TOP GIRLS FASSA BORTOLO 2:04'14 7'58
106 AZPIROZ Arantzazu BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 2:04'14 7'58
107 WANNIJN Ine VLAANDEREN CAPRISONNE 2:04'14 7'58
108 PALOP Rubio Allcla NAZIONALE SPAGNOLA 2:04'14 7'58
109 PASCUAL Gemma BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 2:04'14 7'58
110 MACPHERSON Jenny NAZIONALE AUSTRALIANA 2:04'55 8'39
NP SERUP Linda Melanie Villumse BUITENPOORT - FLEXPOINT NP
NP LI Wang GIANT PRO CYCLING NP

 

Back to Top

 

General Classification

Position Surname / Name Team Time Gap
1 PUCINSKAITE Edita NOBILI RUBINETTERIE 22:36'25 0
2 BRANDLI Nicole BIGLA CYCLING TEAM 22:36'36 11
3 LJNGSKOG Susanne BUITENPOORT - FLEXPOINT 22:36'38 13
4 BUBNENKOVA Svetlana COLNAGO - FENIX 22:37'00 35
5 SLYUSAREVA Olga COLNAGO - FENIX 22:37'04 39
6 LUPERINI Fabiana TOP GIRLS FASSA BORTOLO 22:37'18 53
7 GUDERZO Tatiana TOP GIRLS FASSA BORTOLO 22:37'32 1'07
8 BACCAILLE Monia TEAM SACCARELLI EMU 22:37'59 1'34
9 CANTELE Noemi BIGLA CYCLING TEAM 22:38'01 1'36
10 ITURRIAGAECH Eneritz TOP GIRLS FASSA BORTOLO 22:38'24 1'59
11 ALCALDE Cristina BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 22:38'50 2'25
12 HAYEVA Volha TEAM BIANCHI ALIVERT 22:38'53 2'28
13 GOOR Sofie VLAANDEREN CAPRISONNE 22:38'58 2'33
14 GUNNEWIJK Loes BUITENPOORT - FLEXPOINT 22:39'07 2'42
15 VZESNIAUSKAITE Modesta TEAM FRW 22:39'18 2'53
16 LIEBIG Tina NURNBERGER VERSICHERUNG 22:39'32 3'07
17 PARIETTI Silvia SAFI - PASTA ZARA MANHATT 22:39'42 3'17
18 GRAUS Andrea BIGLA CYCLING TEAM 22:39'53 3'28
19 AUNE Karin SC MICHELA FANINI RECORD 22:40'03 3'38
20 CHRISTENSEN Lise TEAM BIANCHI ALIVERT 22:40'03 3'38
21 ANDREASSON Veronica SAFI - PASTA ZARA MANHATT 22:40'06 3'41
22 CORNEO Sigrid NOBILI RUBINETTERIE 22:40'09 3'44
23 LEAL BALDERAS Veronica TEAM SACCARELLI EMU 22:40'27 4'02
24 NICHOLS Kate NAZIONALE AUSTRALIANA 22:40'34 4'09
25 STIAYKINA Tatiana USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 22:40'44 4'19
26 LOANE Jocelyn NAZIONALE AUSTRALIANA 22:40'53 4'28
27 GOLLAN Olivia NOBILI RUBINETTERIE 22:40'54 4'29
28 ROMBOUTS Sandra BUITENPOORT - FLEXPOINT 22:41'07 4'42
29 LANG Meng GIANT PRO CYCLING 22:41'10 4'45
30 RASMUSSEN Dorte Lohse TEAM BIANCHI ALIVERT 22:41'47 5'22
31 HENESTROSA R Anna NAZIONALE SPAGNOLA 22:41'48 5'23
32 VILAJOSANA A Marta NOBILI RUBINETTERIE 22:41'51 5'26
33 MERCER Kate NAZIONALE AUSTRALIANA 22:42'07 5'42
34 WOOD Oenone NURNBERGER VERSICHERUNG 22:42'19 5'54
35 HENNES Tanja BUITENPOORT - FLEXPOINT 22:42'26 6'01
36 LI Mei Fang GIANT PRO CYCLING 22:42'52 6'27
37 VAN DROMME Sharon VLAANDEREN CAPRISONNE 22:42'59 6'34
38 URBONAITE Zita SAFI - PASTA ZARA MANHATT 22:43'03 6'38
39 HANSEN Trine TEAM BIANCHI ALIVERT 22:43'08 6'43
40 TELLETXEA Naiara BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 22:43'22 6'57
41 TUFFET Elodie NOBILI RUBINETTERIE 22:43'56 7'31
42 OKI Miho NOBILI RUBINETTERIE 22:44'09 7'44
43 RODRIGUEZ Go Rosario NAZIONALE SPAGNOLA 22:44'26 8'01
44 MURILLO Iosune BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 22:45'44 9'19
45 ARCANGELI Lidia BIGLA CYCLING TEAM 22:45'51 9'26
46 AZZINI Emanuela NOBILI RUBINETTERIE 22:45'56 9'31
47 JOHANSSON Emma BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 22:47'07 10'42
48 KELLER Luise BUITENPOORT - FLEXPOINT 22:47'36 11'11
49 FUSAR POLI Daniela SAFI - PASTA ZARA MANHATT 22:48'21 11'56
50 SCHLEICHER Regina NURNBERGER VERSICHERUNG 22:48'21 11'56
51 BRONZINI Giorgia TEAM FRW 22:48'29 12'04
52 BEKER Charlotte COLNAGO - FENIX 22:48'51 12'26
53 BAHLER Liane COLNAGO - FENIX 22:48'59 12'34
54 BEUTLER Annette BUITENPOORT - FLEXPOINT 22:49'15 12'50
55 TURATO Jessica USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 22:51'06 14'41
56 CARRARA Vera USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 22:51'40 15'15
57 XIONG  Ying Ruan GIANT PRO CYCLING 22:51'51 15'26
58 ZUGNO Anna SAFI - PASTA ZARA MANHATT 22:51'58 15'33
59 EMMASI Sabrina SAFI - PASTA ZARA MANHATT 22:52'06 15'41
60 VALSECCHI Silvia NOBILI RUBINETTERIE 22:53'38 17'13
61 LONGHIN Katia TOP GIRLS FASSA BORTOLO 22:54'20 17'55
62 ANTOSHINA Tatiana COLNAGO - FENIX 22:55'07 18'42
63 PIETERS Cindy VLAANDEREN CAPRISONNE 22:55'27 19'02
64 BATES Natalie NAZIONALE AUSTRALIANA 22:55'33 19'08
65 GARSIA A Ana NAZIONALE SPAGNOLA 22:55'38 19'13
66 FURRER Monika BIGLA CYCLING TEAM 22:56'35 20'10
67 MACPHERSON Jenny NAZIONALE AUSTRALIANA 22:57'31 21'06
68 CORAZZA Martina TEAM FRW 22:58'28 22'03
69 SANCHIS Chaf Anna NAZIONALE SPAGNOLA 22:58'56 22'31
70 ADAMSEN Majaw TEAM BIANCHI ALIVERT 22:59'42 23'17
71 GIL PARRA Leticia TOP GIRLS FASSA BORTOLO 22:59'51 23'26
72 SULLIVAN Candice NAZIONALE AUSTRALIANA 23:00'16 23'51
73 ZABIROVA Zulfia BIGLA CYCLING TEAM 23:00'49 24'24
74 KIRCK Rosane SC MICHELA FANINI RECORD 23:01'45 25'20
75 WERNER Laure VLAANDEREN CAPRISONNE 23:03'30 27'05
76 VAN DAMME Evy VLAANDEREN CAPRISONNE 23:04'37 28'12
77 ANDERSEN Mette Tisser TEAM BIANCHI ALIVERT 23:04'41 28'16
78 HOLLER Monica BIGLA CYCLING TEAM 23:08'05 31'40
79 KNECHT Andrea BIGLA CYCLING TEAM 23:10'28 34'03
80 BATES Katherine NURNBERGER VERSICHERUNG 23:11'22 34'57
81 BOYARSKAYA Natalia COLNAGO - FENIX 23:11'37 35'12
82 QUARTA Alessia TEAM SACCARELLI EMU 23:13'49 37'24
83 WYSOCKA Malgorzata SC MICHELA FANINI RECORD 23:18'00 41'35
84 YONGLI Liu GIANT PRO CYCLING 23:21'09 44'44
85 CASTRUCCI Francesca SC MICHELA FANINI RECORD 23:21'34 45'09
86 OVCHARENKO Nina TEAM FRW 23:22'13 45'48
87 PASCUAL Gemma BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 23:22'53 46'28
88 WICHMANN Anke NURNBERGER VERSICHERUNG 23:25'31 49'06
89 PROFUMO Samantha USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 23:31'25 55'00
90 TOGNALI Francesca TEAM SACCARELLI EMU 23:31'42 55'17
91 BELVEDERSI Tania TOP GIRLS FASSA BORTOLO 23:32'01 55'36
92 MARIETTA Claudia SC MICHELA FANINI RECORD 23:36'14 59'49
93 TELLETXEA Maitane BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 23:36'17 59'52
94 MANSVELD Debby VLAANDEREN CAPRISONNE 23:36'45 1:00'20
95 MORENO Allue Maribel NAZIONALE SPAGNOLA 23:37'09 1:00'44
96 SPRATT Amanda NAZIONALE AUSTRALIANA 23:37'13 1:00'48
97 D'ETTORE Alessandra TEAM SACCARELLI EMU 23:37'38 1:01'13
98 UGOLINI Ombretta TEAM FRW 23:38'50 1:02'25
99 YUNMEI Wu GIANT PRO CYCLING 23:40'29 1:04'04
100 WANNIJN Ine VLAANDEREN CAPRISONNE 23:41'20 1:04'55
101 ROZZINI Chiara TEAM SACCARELLI EMU 23:41'41 1:05'16
102 GILMORE Rochelle SAFI - PASTA ZARA MANHATT 23:41'44 1:05'19
103 BERNARDI Sabrina TOP GIRLS FASSA BORTOLO 23:43'18 1:06'53
104 DAVIES Emma VLAANDEREN CAPRISONNE 23:44'20 1:07'55
105 JANILDES Silva SC MICHELA FANINI RECORD 23:45'26 1:09'01
106 PALOP Rubio Allcla NAZIONALE SPAGNOLA 23:46'50 1:10'25
107 PALCHYNSKA Tetyana TEAM FRW 23:47'11 1:10'46
108 MANCINI Silvia TEAM SACCARELLI EMU 23:47'16 1:10'51
109 ZOGLI Sabrina USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 23:50'26 1:14'01
110 AZPIROZ Arantzazu BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 23:51'12 1:14'47

 

Back to Top

Sprints

Position Surname / Name Team Points
1 SLYUSAREVA Olga COLNAGO - FENIX 36
2 HOLLER Monica BIGLA CYCLING TEAM 19
3 LJNGSKOG Susanne BUITENPOORT - FLEXPOINT 14
4 MACPHERSON Jenny NAZIONALE AUSTRALIANA 13
5 OKI Miho NOBILI RUBINETTERIE 6
6 HAYEVA Volha TEAM BIANCHI ALIVERT 6
7 LONGHIN Katia TOP GIRLS FASSA BORTOLO 6
8 CANTELE Noemi BIGLA CYCLING TEAM 6
9 PUCINSKAITE Edita NOBILI RUBINETTERIE 6
10 SCHLEICHER Regina NURNBERGER VERSICHERUNG 6
11 GUDERZO Tatiana TOP GIRLS FASSA BORTOLO 5
12 BRONZINI Giorgia TEAM FRW 5
13 SERUP Linda Melanie Villumse BUITENPOORT - FLEXPOINT 4
14 D'ETTORE Alessandra TEAM SACCARELLI EMU 2
15 CORNEO Sigrid NOBILI RUBINETTERIE 2
16 CASTRUCCI Francesca SC MICHELA FANINI RECORD 2
17 HENNES Tanja BUITENPOORT - FLEXPOINT 2
18 WYSOCKA Malgorzata SC MICHELA FANINI RECORD 1
19 BUBNENKOVA Svetlana COLNAGO - FENIX 1
20 BRANDLI Nicole BIGLA CYCLING TEAM 1

 

Back to Top

 

Points

Position Surname / Name Team

Points

1 LJUNGSKOG Susanne BUITENPOORT - FLEXPOINT 62
2 SLYUSAREVA Olga COLNAGO - FENIX 61
3 BRANDLI Nicole BUITENPOORT - FLEXPOINT 60
4 BACCAILLE Monia TEAM SACCARELLI EMU 55
5 PUCINSKAITE Edita NOBILI RUBINETTERIE 45
6 SCHLEICHER Regina NURNBERGER VERSICHERUNG 42
7 BRONZINI Giorgia TEAM FRW 41
8 CORNEO Sigrid NOBILI RUBINETTERIE 34
9 LUPERINI Fabiana TOP GIRLS FASSA BORTOLO 32
10 BEUTLER Annette BUITENPOORT - FLEXPOINT 29
11 BUBNENKOVA Svetlana COLNAGO - FENIX 28
12 GUDERZO Tatiana TOP GIRLS FASSA BORTOLO 27
13 WOOD Oenone NURNBERGER VERSICHERUNG 25
14 ITURRIAGAECH Eneritz TOP GIRLS FASSA BORTOLO 24
15 HAYEVA Volha TEAM BIANCHI ALIVERT 24
16 WYSOCKA Malgorzata SC MICHELA FANINI RECORD 21
17 GILMORE Rochelle SAFI - PASTA ZARA MANHATT 17
18 LONGHIN Katia TOP GIRLS FASSA BORTOLO 16
19 VILAJOSANA A Marta NOBILI RUBINETTERIE 15
20 NICHOLS Kate NAZIONALE AUSTRALIANA 15
21 HENNES Tanja BUITENPOORT - FLEXPOINT 15
22 CANTELE Noemi BIGLA CYCLING TEAM 14
23 GRAUS Andrea BIGLA CYCLING TEAM 13
24 BEKER Charlotte COLNAGO - FENIX 12
25 ZABIROVA Zulfia BIGLA CYCLING TEAM 10
26 ALCALDE Cristina BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 9
27 GOOR Sofie VLAANDEREN CAPRISONNE 8
28 HANSEN Trine TEAM BIANCHI ALIVERT 7
29 LANG Meng GIANT PRO CYCLING 6
30 GUNNEWIJK Loes BUITENPOORT - FLEXPOINT 5
31 PARIETTI Silvia SAFI - PASTA ZARA MANHATT 5
32 RASMUSSEN Dorte Lohse TEAM BIANCHI ALIVERT 5
33 TURATO Jessica USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 5
34 URBONAITE Zita SAFI - PASTA ZARA MANHATT 3
35 HOLLER Monica BIGLA CYCLING TEAM 3
36 CASTRUCCI Francesca SC MICHELA FANINI RECORD 3
37 VAN DROMME Sharon VLAANDEREN CAPRISONNE 2
38 TUFFET Elodie NOBILI RUBINETTERIE 2
39 VAN DAMME Evy VLAANDEREN CAPRISONNE 2
40 MACPHERSON Jenny NAZIONALE AUSTRALIANA 1

 

Back to Top

 

Mountains

Position Surname / Name Team Points
1 PUCINSKAITE Edita NOBILI RUBINETTERIE 14
2 BUBNENKOVA Svetlana COLNAGO - FENIX 12
3 BRANDLI Nicole BUITENPOORT - FLEXPOINT 10
4 LUPERINI Fabiana TOP GIRLS FASSA BORTOLO 8
5 GRAUS Andrea BIGLA CYCLING TEAM 7
6 SLYUSAREVA Olga COLNAGO - FENIX 4
7 GUDERZO Tatiana TOP GIRLS FASSA BORTOLO 4
8 LJNGSKOG Susanne BUITENPOORT - FLEXPOINT 2
9 CANTELE Noemi BIGLA CYCLING TEAM 1
10 ZABIROVA Zulfia BIGLA CYCLING TEAM 1

 

Back to Top

 

Team

Position Team Time Gap
1 TOP GIRLS FASSA BORTOLO 67:53'09 0
2 BIGLA CYCLING TEAM 67:54'10 1'01
3 BUITENPOORT - FLEXPOINT 67:54'56 1'47
4 COLNAGO - FENIX 67:56'31 3'22
5 NOBILI RUBINETTERIE 67:57'10 4'01
6 TEAM BIANCHI ALIVERT 68:00'18 7'09
7 SAFI - PASTA ZARA MANHATT 68:00'44 7'35
8 BIZKAIA - PANDA SOFTWARE 68:01'43 8'34
9 NAZIONALE AUSTRALIANA 68:01'52 8'43
10 NURNBERGER VERSICHERUNG 68:08'25 15'16
11 GIANT PRO CYCLING 68:08'28 15'19
12 NAZIONALE SPAGNOLA 68:10'45 17'36
13 VLAANDEREN CAPRISONNE 68:16'18 23'09
14 USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 68:23'19 30'10
15 TEAM SACCARELLI EMU 68:24'25 31'16
16 TEAM FRW 68:25'00 31'51
17 SC MICHELA FANINI RECORD 68:43'46 50'37

 

Back to Top

 

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is

 

To contact the webmaster, the address is :

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.

The WomensCycling.net email address is displayed as a graphic in order to reduce the amount of 'spam' email received from programmes which 'crawl' the internet for sites with addresses displayed in text and then overwhelm that address with junk, or even forge the address in junk messages that they generate and send to others. Sorry for any inconvenience this approach causes you.

 

Back to top

 

Copyright WomensCycling.net 2004, 2005, 2006