WomensCycling.net

 

Home

Latest Additions

 Calendar 2008

Interviews

Photo Gallery

Links

New To Cycling?

2007 Archive (and earlier)

 
 

WCN quicklink >>     Tour Preview   Stage 1    Stage 2    Stage 3   Stage 4    Starstudded World Cup   2005 Coverage   

                                                                                                                                                                                   2004 Coverage

On this page >>         Results     Overall Classification    Sprint Competition       Young Rider Competition

 

 

Geelong Tour

21st - 23rd February

Stage 4  - Full Results and General Classification

Race Website

Stage 4 : Thursday 23rd February

Lara, 10:30am  115km road stage

Results

Position Name Country Team

Time / Gap

1 Ina Teutenberg Ger T-Mobile 2.59.44
2 Mellisa Holt NZl Bike New Zealand
3 Oenone Wood Aus Equipe Nürnberger Versicherung
4 Hayley Brown Aus Chase Sydney - Smart - Mercedes Benz
5 Joanne Kiesanowski NZl Univega Pro Cycling Team
6 Miho Oki Jpn Nobili Rubinetterie Menikini Cogeas
7 Tina Mayolo-Pic USA USA Cycling Team
8 Martina Corazza Ita A S Team FRW
9 Jenny Macpherson Aus Australian National Team
10 Annette Beutler Swi ELK Haus NÖ
11 Monia Baccaille Ita Italian National Team
12 Susanne Ljungskog Swe Team Cheerwine/Bicisport
13 Emma Rickards Aus Univega Pro Cycling Team
14 Lang Meng Chn Giant PRO Cycling Team
15 Gina Grain Can Giant PRO Cycling Team
16 Tamara Boyd NZl Bike New Zealand
17 Sally Cowman Aus New South Wales Institute of Sport
18 Kate Nichols Aus New South Wales Institute of Sport
19 Yan Xia Jiang Chn Giant PRO Cycling Team
20 Charlotte Goldsmith GBr SAFI - Pasta Zara Manhattan
21 Olga Slyusareva Rus Russian National Team
22 Helen Kelly Aus Team Cheerwine/Bicisport
23 Nikke Egyed Aus Queensland Academy of Sport
24 Susie Wood NZl Bike New Zealand
25 Akemi Morimoto Jpn Japanese National Team
26 Olivia Gollan Aus Nobili Rubinetterie Menikini Cogeas
27 Magali Le Floch Fra T-Mobile
28 Leonie Aisbett Aus Chase Sydney - Smart - Mercedes Benz
29 Patricia Schwager Swi ELK Haus NÖ
30 Tiffany Cromwell Aus SAFI - Pasta Zara Manhattan
31 Kori Seehafer USA USA Cycling Team
32 Toni Bradshaw NZl Bike New Zealand
33 Rachel O'Connor Aus Key Building - South Coast Academy of Sport
34 Michelle Hyland NZl Bike New Zealand
35 Youko Okuda Jpn Japanese National Team
36 Sarah Duester Ger Univega Pro Cycling Team
37 Brei Gudsell NZl Team New Zealand
38 Candice Sullivan Aus Australian National Team
39 Masami Mashimo Jpn Japanese National Team
40 Alicia Evans Aus Landlink Cycling
41 Katherine Bates Aus Equipe Nürnberger Versicherung
42 Kate Mercer Aus Queensland Academy of Sport
43 Vicki Eustace Aus Key Building - South Coast Academy of Sport
44 Amy Hunt GBr SAFI - Pasta Zara Manhattan
45 Edwige Pitel Fra Japan Businessman Cycling Federation
46 Sigrid Corneo Ita Nobili Rubinetterie Menikini Cogeas
47 Marta Vilajosana Spa Nobili Rubinetterie Menikini Cogeas
48 Kimberly Bruckner Baldwin USA T-Mobile
49 Svetlana Bubnenkova Rus Russian National Team
50 Catherine Sell NZl Team New Zealand
51 Elodie Tuoffet Fra Nobili Rubinetterie Menikini Cogeas
52 Trixi Worrack Ger Equipe Nürnberger Versicherung
53 Dale Tye NZl Team New Zealand
54 Lauren Franges USA USA Cycling Team
55 Judith Arndt Ger T-Mobile
56 Amy Moore Can T-Mobile
57 Rosara Joseph NZl Team New Zealand
58 Natalie Bates Aus New South Wales Institute of Sport
59 Eva Lutz Ger Equipe Nürnberger Versicherung
60 Rie Katayama Jpn Japan Businessman Cycling Federation
61 Barbel Jungmeier Aut ELK Haus NÖ
62 Vera Carrara Ita Italian National Team
63 Meredith Miller USA USA Cycling Team
64 Sarah Ulmer NZl Bike New Zealand
65 Xiong Ying Ruan Chn Giant PRO Cycling Team
66 Larissa Kleinmann Ger German National Team
67 Claire Baxter Aus ACR-2XU
68 Emma James Aus Chase Sydney - Smart - Mercedes Benz
69 Kristen Armstrong USA USA Cycling Team
70 Kara Northcott NZl Team New Zealand
71 Jemma O'Brien Aus Key Building - South Coast Academy of Sport
72 Toireasa Gallagher Aus New South Wales Institute of Sport
73 Natalia Boyarskaya Rus Russian National Team
74 Anouska Edwards Aus Queensland Academy of Sport
75 Yun Mei Wu Chn Giant PRO Cycling Team
76 Ryoko Yamaguchi Jpn Japan Businessman Cycling Federation
77 Sima Trapp USA USA Cycling Team
78 Elke Gebhardt Ger German National Team 6.34
79 Kate Charge Aus New South Wales Institute of Sport
80 Lisa Gatto Ita Italian National Team
81 Kerry Cohen Aus Team Cheerwine/Bicisport
82 Trudy Van Der Straaten Aus Team Cheerwine/Bicisport
83 Kelly Benjamin USA Team Cheerwine/Bicisport
84 Kirsty Bortolin Aus ACR-2XU
85 Giorgia Bronzini Ita A S Team FRW
86 Marina Duvnjak NZl Team New Zealand
87 Tatiana Antoschina Rus Russian National Team 10.37
88 Hannah Banks Aus Australian National Team 11.19
89 Amanda Spratt Aus Australian National Team
90 Isabella Wieser Aut ELK Haus NÖ
91 Claudia Stumpf Ger German National Team
92 Silvia Valseccai Ita Nobili Rubinetterie Menikini Cogeas
93 Louise Kerr Aus Queensland Academy of Sport 13.25
94 Katrina Hair GBr Landlink Cycling 15.18
95 Masumi Sakai Jpn Japan Businessman Cycling Federation
96 Laura Pisaneschi Ita A S Team FRW
97 Jessie Maclean Aus Chase Sydney - Smart - Mercedes Benz
98 Alexis Rhodes Aus Australian National Team
99 Maryam Rogers Aus ACR-2XU
100 Marlen Johrend Ger German National Team
101 Kate Cullen GBr Landlink Cycling
102 Gessica Turato Ita Italian National Team
103 Ombretta Ugolini Ita A S Team FRW
104 Kettj Manfrin Ita A S Team FRW
105 Annalisa Cucinotta Ita Italian National Team
106 Eleonora Soldo Ita Italian National Team
OTL Belinda Diprose Aus Key Building - South Coast Academy of Sport 27.51
DNF Takao Nagayama Jpn Japan Businessman Cycling Federation
DNF Emi Wachi Jpn Japan Businessman Cycling Federation
DNF Carla Ryan Aus Queensland Academy of Sport
DNF Bridie O'Donnell Aus ACR-2XU
DNF Jeny Trew Can Team Cheerwine/Bicisport
DNF Anna Sutton Aus Landlink Cycling
DNF Anke Wichmann Ger Equipe Nürnberger Versicherung
DNF Lyne Bessette Can T-Mobile
DNF Kerryn Charman Aus SAFI - Pasta Zara Manhattan
DNF Min Gad Chn Giant PRO Cycling Team
DNF Emma Mackie Aus Australian National Team
DNF Irina Zemlyanskaya Rus Russian National Team
DNF Ayako Toyooka Jpn Japanese National Team
DNF Nicole Magner Aus Queensland Academy of Sport
DNF Nicole Whittburn Aus ACR-2XU
DNF Laura Bortolozzi Aus Key Building - South Coast Academy of Sport
DNF Erin Chamberlen Aus Chase Sydney - Smart - Mercedes Benz
DNS Priska Doppmann Swi Univega Pro Cycling Team
DNS Christiane Soeder Aut Univega Pro Cycling Team
DNS Rochelle Gilmore Aus SAFI - Pasta Zara Manhattan
DNS Kanako Nishi Jpn Japanese National Team

 

Back to Top

 

Overall Classification

Position Name Country Team

Time / Gap

1 Oenone Wood Aus Equipe Nürnberger Versicherung 6.11.03
2 Mellisa Holt NZl Bike New Zealand 0.05
3 Svetlana Bubnenkova Rus Russian National Team 0.16
4 Natalie Bates Aus New South Wales Institute of Sport 0.27
5 Ina Teutenberg Ger T-Mobile
6 Sarah Ulmer NZl Bike New Zealand 0.29
7 Katherine Bates Aus Equipe Nürnberger Versicherung 0.34
8 Kristen Armstrong USA USA Cycling Team 0.38
9 Kate Nichols Aus New South Wales Institute of Sport 0.44
10 Judith Arndt Ger T-Mobile 0.47
11 Annette Beutler Swi ELK Haus NÖ 0.50
12 Olivia Gollan Aus Nobili Rubinetterie Menikini Cogeas 0.53
13 Tamara Boyd NZl Bike New Zealand 0.54
14 Susanne Ljungskog Swe Team Cheerwine/Bicisport
15 Trixi Worrack Ger Equipe Nürnberger Versicherung
16 Jenny Macpherson Aus Australian National Team 0.55
17 Tina Mayolo-Pic USA USA Cycling Team 0.56
18 Edwige Pitel Fra Japan Businessman Cycling Federation 0.58
19 Kori Seehafer USA USA Cycling Team
20 Kimberly Bruckner Baldwin USA T-Mobile
21 Joanne Kiesanowski NZl Univega Pro Cycling Team
22 Susie Wood NZl Bike New Zealand 1.00
23 Sarah Duester Ger Univega Pro Cycling Team 1.01
24 Rosara Joseph NZl Team New Zealand 1.05
25 Sally Cowman Aus New South Wales Institute of Sport
26 Michelle Hyland NZl Bike New Zealand 1.08
27 Toni Bradshaw NZl Bike New Zealand
28 Hayley Brown Aus Chase Sydney - Smart - Mercedes Benz 1.09
29 Emma Rickards Aus Univega Pro Cycling Team 1.11
30 Emma James Aus Chase Sydney - Smart - Mercedes Benz
31 Miho Oki Jpn Nobili Rubinetterie Menikini Cogeas 1.14
32 Vicki Eustace Aus Key Building - South Coast Academy of Sport
33 Gina Grain Can Giant PRO Cycling Team 1.15
34 Monia Baccaille Ita Italian National Team 1.23
35 Akemi Morimoto Jpn Japanese National Team 1.31
36 Helen Kelly Aus Team Cheerwine/Bicisport 1.33
37 Tiffany Cromwell Aus SAFI - Pasta Zara Manhattan 1.47
38 Magali Le Floch Fra T-Mobile 1.48
39 Amy Moore Can T-Mobile 2.30
40 Dale Tye NZl Team New Zealand 2.53
41 Vera Carrara Ita Italian National Team 2.54
42 Catherine Sell NZl Team New Zealand 2.56
43 Olga Slyusareva Rus Russian National Team 3.01
44 Elodie Tuoffet Fra Nobili Rubinetterie Menikini Cogeas 3.03
45 Nikke Egyed Aus Queensland Academy of Sport 3.13
46 Lang Meng Chn Giant PRO Cycling Team 3.20
47 Eva Lutz Ger Equipe Nürnberger Versicherung 3.28
48 Ryoko Yamaguchi Jpn Japan Businessman Cycling Federation 3.50
49 Natalia Boyarskaya Rus Russian National Team
50 Leonie Aisbett Aus Chase Sydney - Smart - Mercedes Benz 3.51
51 Sigrid Corneo Ita Nobili Rubinetterie Menikini Cogeas 3.57
52 Larissa Kleinmann Ger German National Team 4.16
53 Amy Hunt GBr SAFI - Pasta Zara Manhattan 4.28
54 Martina Corazza Ita A S Team FRW 4.37
55 Masami Mashimo Jpn Japanese National Team 4.47
56 Claire Baxter Aus ACR-2XU 5.07
57 Brei Gudsell NZl Team New Zealand 5.12
58 Anouska Edwards Aus Queensland Academy of Sport 5.15
59 Barbel Jungmeier Aut ELK Haus NÖ
60 Meredith Miller USA USA Cycling Team 5.22
61 Sima Trapp USA USA Cycling Team 5.23
62 Toireasa Gallagher Aus New South Wales Institute of Sport
63 Kate Mercer Aus Queensland Academy of Sport 5.27
64 Candice Sullivan Aus Australian National Team 5.28
65 Yun Mei Wu Chn Giant PRO Cycling Team 5.32
66 Marta Vilajosana Spa Nobili Rubinetterie Menikini Cogeas 5.35
67 Kara Northcott NZl Team New Zealand 5.37
68 Yan Xia Jiang Chn Giant PRO Cycling Team 5.44
69 Charlotte Goldsmith GBr SAFI - Pasta Zara Manhattan 5.48
70 Rachel O'Connor Aus Key Building - South Coast Academy of Sport 5.52
71 Patricia Schwager Swi ELK Haus NÖ 5.53
72 Youko Okuda Jpn Japanese National Team 5.54
73 Rie Katayama Jpn Japan Businessman Cycling Federation 5.55
74 Alicia Evans Aus Landlink Cycling 6.00
.75 Jemma O'Brien Aus Key Building - South Coast Academy of Sport 6.10
76 Xiong Ying Ruan Chn Giant PRO Cycling Team 6.22
77 Lauren Franges USA USA Cycling Team 7.16
78 Giorgia Bronzini Ita A S Team FRW 8.36
79 Marina Duvnjak NZl Team New Zealand 11.12
80 Kelly Benjamin USA Team Cheerwine/Bicisport 11.14
81 Kate Charge Aus New South Wales Institute of Sport 11.58
82 Elke Gebhardt Ger German National Team 12.07
83 Trudy Van Der Straaten Aus Team Cheerwine/Bicisport 12.09
84 Kerry Cohen Aus Team Cheerwine/Bicisport 12.15
85 Lisa Gatto Ita Italian National Team 12.27
86 Kirsty Bortolin Aus ACR-2XU 13.18
87 Amanda Spratt Aus Australian National Team 14.26
88 Hannah Banks Aus Australian National Team 14.48
89 Tatiana Antoschina Rus Russian National Team 15.55
90 Silvia Valseccai Ita Nobili Rubinetterie Menikini Cogeas 17.08
91 Claudia Stumpf Ger German National Team 17.12
92 Isabella Wieser Aut ELK Haus NÖ 17.48
93 Alexis Rhodes Aus Australian National Team 18.15
94 Kate Cullen GBr Landlink Cycling 18.49
95 Louise Kerr Aus Queensland Academy of Sport 18.54
96 Maryam Rogers Aus ACR-2XU 20.05
97 Kettj Manfrin Ita A S Team FRW 20.37
98 Jessie Maclean Aus Chase Sydney - Smart - Mercedes Benz 20.41
99 Gessica Turato Ita Italian National Team 20.52
100 Marlen Johrend Ger German National Team 21.12
101 Eleonora Soldo Ita Italian National Team 21.23
102 Annalisa Cucinotta Ita Italian National Team 21.52
103 Masumi Sakai Jpn Japan Businessman Cycling Federation 22.01
104 Ombretta Ugolini Ita A S Team FRW 22.13
105 Laura Pisaneschi Ita A S Team FRW 23.02
106 Katrina Hair GBr Landlink Cycling 30.45

 

Back to Top

 

Sprint Competition

Position Name Country Team

Points

1 Oenone Wood Aus Equipe Nürnberger Versicherung

34 pts

2 Ina Teutenberg Ger T-Mobile 24
3 Mellisa Holt NZl Bike New Zealand 24
4 Kate Nichols Aus New South Wales Institute of Sport 10
5 Svetlana Bubnenkova Rus Russian National Team 10
6 Tina Mayolo-Pic USA USA Cycling Team 8
7 Rachel O'Connor Aus Key Building - South Coast Academy of Sport 8
8 Sarah Duester Ger Univega Pro Cycling Team 6
9 Emma Rickards Aus Univega Pro Cycling Team 6
10 Gina Grain Can Giant PRO Cycling Team 4
11 Sarah Ulmer NZl Bike New Zealand 4
12 Joanne Kiesanowski NZl Univega Pro Cycling Team 4
13 Olga Slyusareva Rus Russian National Team 4

 

Back to Top

 

Young Rider Competition

Position Name Country Team

Time / Gap

1 Tiffany Cromwell Aus SAFI - Pasta Zara Manhattan 6.12.50
2 Amy Hunt GBr SAFI - Pasta Zara Manhattan 2.41
3 Amanda Spratt Aus Australian National Team 12.39
4 Hannah Banks Aus Australian National Team 13.01
5 Louise Kerr Aus Queensland Academy of Sport 17.07
6 Marlen Johrend Ger German National Team 19.25
7 Annalisa Cucinotta Ita Italian National Team 20.05

 

 

Back to Top

 

Want to contact WomensCycling.net? 

The WomensCycling.net email address is

 

To contact the webmaster, the address is :

Type this address into the "To" line of a new email message in your email programme.

The WomensCycling.net email address is displayed as a graphic in order to reduce the amount of 'spam' email received from programmes which 'crawl' the internet for sites with addresses displayed in text and then overwhelm that address with junk, or even forge the address in junk messages that they generate and send to others. Sorry for any inconvenience this approach causes you.

 

Back to top

 

Copyright WomensCycling.net 2004, 2005, 2006 İ