WomensCycling.net 

 

   

Series Write-ups

 

UCI World Cup 2005

 

Click below to go to individual World Cup race results > 

 

  Race 1

Australia

Race 2

New Zealand

Race 3

Italy

Race 4

Flanders

Race 5

Belgium

Race 6

Spain

Race 7

Montreal

Race 8

Newport

Race 9

Plouay

Race 10

Rotterdam

Race 11

Nürnberg

Overview

Latest Standings

Preview

Results

Preview

Pre Race Interviews

Results

 

Results

 

Results

Preview

Results

 

Results

 

Results

Preview

News - July

News - Aug 01

News - Aug 09

News - Aug 16

Results

Results

 

Results

 

Preview

Results

Race Review

A sprint finish between Susanne Ljungskog and Judith Arndt saw the World Champion beaten on the line. The bunch followed in 15 seconds back and included the main contenders in the season-long World Cup competition.

Lungskog's win is enough to put her in the World Cup leader's jersey, the previous holder, Oeneone Wood slips to second overall.  Click here to go to latest standings after Round 6

Results - Race 6 

Number of Starters - 111, Finishers - 64, 47 non-finishers with 7 outside time limit.

 

Posn  Name Surname Naty Team Time / Gap
1  Susanne LJUNGSKOG SWE Buitenpoort-FLEXPOIN 03:20:11
2  Judith ARNDT GER Nürnberger Versicher same  time
3  Tatiana GUDERZO ITA Top G. F. Bortolo H. @ 2
4  Nicole BRÄNDLI SUI Team Bigla @ 7
5  Oenone WOOD AUS Nürnberger Versicher @ 13
6  Anita VALEN NOR Vlaanderen-Capri Son @ 15
7  Eneritz ITURRIAGA ESP Selección  Española @ 15
8  Joane SOMARRIBA ESP Bizkaia-Panda Softwa @ 15
9  Suzanne DE GOEDE NED Van Bemmelen-AA Drin @ 15
10  Sigrid CORNEO ITA Nobili R.-Menikini C @ 15
11  Theresa SENFF GER Van Bemmelen-AA Drin @ 15
12  Andrea GRAUS AUT Elk Haus-Tirol Noe @ 15
13  Maja ADAMSEN DEN S.C. Michela Fanini @ 15
14  Katia LONGHIN ITA S.C. Michela Fanini @ 15
15  Joanne KIESANOWSKI NZL Nobili R.-Menikini C @ 15
16  Mirjan MELCHERS NED Buitenpoort-FLEXPOIN @ 15
17  Rosa Mª. BRAVO ESP MX1-Paper Gift-Rotul @ 15
18  Marianna LORENZONI ITA A.S.Team F.R.W @ 15
19  Sofie GOOR BEL Vlaanderen-Capri Son @ 15
20  Anna ZUGNO ITA Safi-Pasta Zara Manh @ 20
21  Emma JOHANSSON SWE SABECO @ 20
22  Sara CARRIGAN AUS Van Bemmelen-AA Drin @ 25
23  Lorian GRAHAN AUS Selección   Australi @ 25
24  Marta VILAJOSANA ESP Selección  Española @ 29
25  Regina SCHLEICHER GER Nürnberger Versicher @ 32
26  Lada KOZLIKOVA CZE Buitenpoort-FLEXPOIN @ 32
27  Trixi WORRACK GER Nürnberger Versicher @ 40
28  Luisa TAMANINI ITA Team Bianchi Alivert @ 58
29  Rochelle GILMORE AUS Safi-Pasta Zara Manh @ 02:03
30  Josephine GROENVELD NED Van Bemmelen-AA Drin @ 02:03
31  Zita URBONAITE LTU Safi-Pasta Zara Manh @ 02:03
32  Zoulfia ZABIROVA KAZ Team Bigla @ 02:03
33  Cristine MULLER GER Elk Haus-Tirol Noe @ 03:39
34  Tatiana ANTOSCHINA RUS Russia Nationale Tea @ 03:39
35  Karine GAUTARD FRA Selección Francesa @ 03:39
36  Alessandra GRASSI ITA Safi-Pasta Zara Manh @ 03:39
37  Iosune MURILLO ESP Bizkaia-Panda Softwa @ 03:39
38  Tanja HENNES GER Buitenpoort-FLEXPOIN @ 03:39
39  Gessica TURATO ITA Safi-Pasta Zara Manh @ 03:39
40  Gema PASCUAL ESP Bizkaia-Panda Softwa @ 03:39
41  Elena ANDREEVA RUS Russia Nationale Tea @ 04:10
42  Belen LOPEZ ESP MX2-FAJER @ 04:10
43  Leticia GIL ESP Selección  Española @ 04:10
44  Alicia PALOP ESP Selección  Española @ 05:09
45  Sabrina EMMASI ITA Team Bigla @ 05:09
46  Isabella WIESER AUT Elk Haus-Tirol Noe @ 05:09
47  Eugene MERMILLOD FRA Selección Francesa @ 05:09
48  Letizia GIARDINELLI ITA S.C. Michela Fanini @ 05:09
49  Daniela FUSAR POLI ITA Nobili R.-Menikini C @ 05:09
50  Cristina ALCALDE ESP Bizkaia-Panda Softwa @ 05:09
51  Amy GILLET AUS Selección   Australi @ 05:09
52  Alexis RHODES AUS Selección   Australi @ 05:09
53  Apollinaria BAKOVA RUS Russia Nationale Tea @ 06:37
54  Ine WANNIJN BEL Vlaanderen-Capri Son @ 06:49
55  Alessandra BORCHI ITA S.C. Michela Fanini @ 06:49
56  Mercedes CAGIGAS ESP SABECO @ 06:49
57  Aude POLLET FRA Selección Francesa @ 08:25
58  Fanny RIBEROT FRA Selección Francesa @ 10:16
59  Azucena SANCHEZ ESP MX1-Paper Gift-Rotul @ 10:50
60  Maitane TELLETXEA ESP Bizkaia-Panda Softwa @ 10:50
61  Veronica ANDREASSON SWE Team Bianchi Alivert @ 10:50
62  Chiara NADALUTTI ITA Top G. F. Bortolo H. @ 10:50
63  Louise YAXLEY AUS Selección   Australi @ 11:46
64  Alna BURATO FRA Selección Francesa @ 11:46

 

 

Back to top

Home
 
Latest Additions to the Site
 
 
Calendar of Events 2005
 
Interviews
 

World & National Champions 2005

WorldStripes.jpg (2518 bytes)WorldStripes.jpg (2518 bytes)       WorldStripes.jpg (2518 bytes)WorldStripes.jpg (2518 bytes)  

 

Photo Gallery

 
 Products of the Year
 
New to Cycling?
 
2004 Archive
 

2003 Archive

 

2002 Archive

 
Sponsorship by WomensCycling.net
 
Links

The "Small Print" click here

 

 
 
 
 
 
 
 

Click below to go to results of :

Overview
Race 1
Race 2 preview
Race 2 pre-race interviews
Race 2
Race 3
Race 4
Race 5
Race 6
Race 7
Race 8  Preview
Race 8 - News July
Race 8 - News August 01
Race 8 - News August 09
Race 8 - News August 16
Race 8 Results
Race 9 Results
Race 10 Results
Race 11 - Preview
Race 11  Results
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 The "Small Print" click here