WomensCycling.net 

 

   

Race Overview and Write-up

Trust House Women's Cycle Tour & World Cup Round 2

2 March - 4 March 

 

Once the racing starts, you will be able to click below to go to Stage results > 

Overview Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 World Cup Round 2 Preview World Cup Round 2 - Rider pre-race interviews World Cup Round 2 Results

Previous coverage of the Tour of New Zealand in Wellington  >>  2010   2009    2008    2007    2006    2005  

 

 

Click here to jump on this page to >> 

                                      Stage Results   Final General Classification   Sprint Classification  Team Competition

 

Stage Review -  Wellington TT

Resplendent in the rainbow jersey of World Champion, Judith Arndt powered to an impressive win in the final stage time trial of the Trust House Women’s Cycle Tour of New Zealand.

Arndt clocked 17m 44s over the winding out-and-back course around Wellington’s harbour coastline. In just 12km, she bested Olympic Champion Sara Carrigan by 19 seconds.

But having lost almost four minutes to yesterday morning’s five breakaway riders, even a storming ride was far from enough for Arndt to be changing jerseys. She ended up sixth on GC, still well over two minutes off the yellow.

The day’s real winner was New Zealand national champion Catherine Sell, who after yesterday was well-poised at six seconds down. Sell ticked out a solid 19-minute time trial, enough to leapfrog from fifth place on GC up into the top spot.

“I wasn’t expecting to win – I’m stoked,” the clearly-delighted Sell grinned.

In fact the final race podium was an all-Pacific one, with Katie Brown (Australia) and Miho Oki (Japan) time trialing just a few seconds slower than Sell to secure second and third.

Overnight tour leader Nicole Freedman, was less successful against the clock than against yesterday’s gales and fell to a final fifth place overall.

So after three days of racing, the tour has rewarded the riders most willing to have a go, rather than the strongest. Things will be different in Sunday’s main act: the Trust House Women’s World Cup. Because while the tour has been almost totally flat, the inner-city circuit race is anything but.

The hills aren’t especially long but there are certainly steep pinches. There are also plenty of corners: especially if the wind picks up again there will be scant chance to sit in and recover.

In other words it’s a classic tough-riders’ course, one that’s likely to see a small break or solo win.

Arndt and Carrigan obviously have good form in their legs. So too does New Zealander Melissa Holt, who was less than half a minute down on Arndt in this morning’s time trial.

Who knows – Sunday could just see the kiwis score a double.

 

By Jim Robinson  (Trust House Tour) 

 

Results - Stage 4  

Position Name Team Time
1 Judith ARNDT Equipe Nurnberger Versicherung 17:44
2 Sara CARRIGAN Queensland Academy Of Sport @ 00:19
3 Melissa HOLT New Zealand A @ 00:28
4 Kele HULSER Western Australia @ 00:38
5 Oenone WOOD Equipe Nurnberger Versicherung @ 00:39
6 Edwige PITEL Univega Pro Team - Suisse @ 00:43
7 Susanne LJUNGSKOG Buitenpoort-Flexipoint Team @ 00:47
8 Trixi WORRACK Equipe Nurnberger Versicherung @ 00:49
9 Suzanne DE GOEDE Inexa/Cathy Watt Cycling Team @ 00:50
10 Linda SERUP Buitenpoort-Flexipoint Team @ 00:58
11 Amy GILLETT Australian National Team @ 01:00
12 Claire BAXTER Inexa/Cathy Watt Cycling Team @ 01:02
13 Joanne KIESANOWSKI Nobili Rubinetterie - Menikini Cogeas - Italy @ 01:10
14 Catherine SELL New Zealand A @ 01:16
15 Toni BRADSHAW New Zealand A @ 01:17
16 Natalie BATES Samsung Team @ 01:18
17 Brei GUDSELL Mizone New Zealand B @ 01:21
18 Tri Kusuma SANTIA Indonesian National Team @ 01:22
19= Katie BROWN Australian National Team @ 01:26
19= Modesta VZESNIHUSKAITE Nobili Rubinetterie - Menikini Cogeas - Italy @ 01:26
21 Sally COWMAN Queensland Academy Of Sport
22= Miho OKI Japan National Team @ 01:33
22= Candice SULLIVAN Queensland Academy Of Sport
24= Claudia HECHT German National Team @ 01:34
24= Daniela FUSA POLI Nobili Rubinetterie - Menikini Cogeas - Italy
26 Akemi MORIMOTO Japan National Team @ 01:36
27 Carissa WILKES Trust House New Zealand C @ 01:40
28= Jo RYDER Inexa/Cathy Watt Cycling Team @ 01:43
28= Susie WOOD Mizone New Zealand B
30 Silvia VALSECCHI Nobili Rubinetterie - Menikini Cogeas - Italy @ 01:48
31 Nicole FREEDMAN Western Australia @ 01:49
32 Sarah DUSTER German National Team @ 01:51
33 Sigrid CORNEO Nobili Rubinetterie - Menikini Cogeas - Italy @ 01:53
34 Madeleine SANDIG German National Team @ 01:56
35 Emma JAMES Avery Ford @ 01:57
36 Keren VAN DER BOOM Tait Communications Team @ 02:02
37 Meredith MILLER Avery Ford @ 02:04
38 Verena JOOS German National Team @ 02:11
39 Caroline JACKSON Western Australia @ 02:12
40= Bernadette SCHOEBER Univega Pro Team - Suisse @ 02:14
40= Amy MOSEN Mizone New Zealand B @ 02:14
42 Karen FULTON Trust House New Zealand C @ 02:15
43= Mirjam MELCHERS VAN POPPEL Buitenpoort-Flexipoint Team @ 02:17
43= Robyn WONG Trust House New Zealand C
45 Stacy SIMS Star & Garter Wheelers @ 02:19
46 Waibl GINA Tait Communications Team @ 02:21
47 Bianca KNOPFLE German National Team @ 02:28
48 Serena SHERIDAN Star & Garter Wheelers @ 02:33
49 Tina MAYOLO-PIC Avery Ford @ 02:35
50 Muzizah UYUN Indonesian National Team @ 02:36
51 Charlotte BECKER German National Team @ 02:38
52 Frith BROWN Star & Garter Wheelers @ 02:39
53 Nathalie LAURENDEAU Western Australia @ 02:40
54 Vicki BURR Trust House New Zealand C @ 02:43
55 Miyoko KARAMI Japan National Team @ 02:46
56 Olga SLYUSAREVA Nobili Rubinetterie - Menikini Cogeas - Italy @ 02:48
57 Emma MACKIE Samsung Team @ 02:53
58 Carolyn JENKINS Star & Garter Wheelers @ 03:01
59 Jenny MACPHERSON Queensland Academy Of Sport @ 03:05
60 Emma RICKARDS Inexa/Cathy Watt Cycling Team @ 03:11
61 Tanja HENNES Buitenpoort-Flexipoint Team @ 03:23
62 Olivia GOLLAN Equipe Nurnberger Versicherung @ 03:32
63 Lynn GAGGIOLI Avery Ford @ 05:32
64 Helen KELLY Avery Ford @ 06:20
Kerry COHEN Western Australia DNF
Rochelle GILMORE Australian National Team DNS
Louise YAXLEY Australian National Team DNS
Rosyida DAHLINA Indonesian National Team DNS
Kirsty BORTOLIN Samsung Team DNS
Tammy BOYD Mizone New Zealand B DNS
Jane WILLIAMS Avery Ford DNS
Sandy KUNZ Star & Garter Wheelers DNS
Richelle MARSHALL Star & Garter Wheelers DNS

 

Back to top

 

 

Final General Classification

 

Position Name Team Time
1 Catherine SELL New Zealand A 05:13:33
2 Katie BROWN Australian National Team @ 00:06
3 Miho OKI Japan National Team @ 00:15
4 Daniela FUSA POLI Nobili Rubinetterie - Menikini Cogeas - Italy @ 00:18
5 Nicole FREEMAN Western Australia @ 00:27
6 Judith ARNDT Equipe Nurnberger Versicherung @ 02:27
7 Sara CARRIGAN Queensland Academy Of Sport @ 02:46
8 Melissa HOLT New Zealand A @ 02:55
9 Oenone WOOD Equipe Nurnberger Versicherung @ 03:00
10 Susanne LJUNGSKOG Buitenpoort-Flexipoint Team @ 03:04
11 Kele HULSER Western Australia @ 03:05
12 Trixi WORRACK Equipe Nurnberger Versicherung @ 03:08
13 Edwige PITEL Univega Pro Team - Suisse @ 03:10
14 Suzanne DE GOEDE Inexa/Cathy Watt Cycling Team @ 03:17
15 Linda SERUP Buitenpoort-Flexipoint Team @ 03:25
16 Amy GILLETT Australian National Team @ 03:27
17 Claire BAXTER Inexa/Cathy Watt Cycling Team @ 03:29
18 Joanne KIESANOWSKI Nobili Rubinetterie - Menikini Cogeas - Italy @ 03:33
19 Toni BRADSHAW New Zealand A @ 03:44
20 Natalie BATES Samsung Team @ 03:45
21 Brei GUDSELL Mizone New Zealand B @ 03:48
22 Tri Kusuma SANTIA Indonesian National Team @ 03:49
23 Sally COWMAN Queensland Academy Of Sport @ 03:52
24 Modesta VZESNIHUSKAITE Nobili Rubinetterie - Menikini Cogeas - Italy @ 03:53
25 Candice SULLIVAN Queensland Academy Of Sport @ 04:00
26 Akemi MORIMOTO Japan National Team @ 04:03
27 Susie WOOD Mizone New Zealand B @ 04:06
28 Carissa WILKES Trust House New Zealand C @ 04:07
29 Jo RYDER Inexa/Cathy Watt Cycling Team @ 04:10
30 Sarah DUSTER German National Team @ 04:12
31 Silvia VALSECCHI Nobili Rubinetterie - Menikini Cogeas - Italy @ 04:15
32 Sigrid CORNEO Nobili Rubinetterie - Menikini Cogeas - Italy @ 04:20
33 Madeleine SANDIG German National Team @ 04:23
34 Keren VAN DER BOOM Tait Communications Team @ 04:29
35 Meredith MILLER Avery Ford @ 04:31
36 Caroline JACKSON Western Australia @ 04:39
37 Amy MOSEN Mizone New Zealand B @ 04:41
38= Mirjam MELCHERS VAN POPPEL Buitenpoort-Flexipoint Team @ 04:44
38= Robyn WONG Trust House New Zealand C
40 Tina MAYOLO-PIC Avery Ford @ 04:52
41= Waibl GINA Tait Communications Team @ 05:06
41= Frith BROWN Star & Garter Wheelers
43 Vicki BURR Trust House New Zealand C @ 05:10
44 Miyoko KARAMI Japan National Team @ 05:13
45 Olga SLYUSAREVA Nobili Rubinetterie - Menikini Cogeas - Italy @ 05:15
46 Verena JOOS German National Team @ 05:18
47 Emma MACKIE Samsung Team @ 05:20
48 Jenny MACPHERSON Queensland Academy Of Sport @ 05:32
49 Emma RICKARDS Inexa/Cathy Watt Cycling Team @ 05:38
50 Nathalie LAURENDEAU Western Australia @ 05:43
51= Carolyn JENKINS Star & Garter Wheelers @ 05:50
51= Tanja HENNES Buitenpoort-Flexipoint Team
53 Muzizah UYUN Indonesian National Team @ 05:53
54 Emma JAMES Avery Ford @ 05:59
55 Serena SHERIDAN Star & Garter Wheelers @ 06:35
56 Charlotte BECKER German National Team @ 07:16
57 Olivia GOLLAN Equipe Nurnberger Versicherung @ 07:41
58 Lynn GAGGIOLI Avery Ford @ 07:59
59 Claudia HECHT German National Team @ 08:27
60 Helen KELLY Avery Ford @ 08:47
61 Karen FULTON Trust House New Zealand C @ 09:08
62 Stacy SIMS Star & Garter Wheelers @ 09:12
63 Bernadette SCHOEBER Univega Pro Team - Suisse @ 12:29
64 Bianca KNOPFLE German National Team @ 12:43

 

Back to top

 

 

 

Sprint Classification

 

Position Points Name Team
1 10 Melissa Holt New Zealand A
2 7 Susie Wood Mizone New Zealand B
3 4 Joanne Kiesanowski Nobili Rubinetterie - Menikini Cogeas - Italy
4 3 Natalie Bates Samsung Team
5 3 Katie Brown Australian National Team

 

Back to top

 

 

Team Competition

 

Position Team Time
1 New Zealand A 15:47:18
2 Nobili Rubinetterie - Menikini Cogeas - Italy @ 01:09
3 Western Australia @ 01:38
4 Equipe Nurnberger Versicherung @ 02:06
5 Japan National Team @ 02:54
6 Queensland Academy Of Sport @ 03:59
7 Inexa/Cathy Watt Cycling Team @ 04:17
8 Buitenpoort-Flexipoint Team @ 04:40
9 Mizone New Zealand B @ 05:56
10 German National Team @ 05:59
11 Trust House New Zealand C @ 06:54
12 Avery Ford @ 07:18
13 Star & Garter Wheelers @ 10:10

 

Back to top

Home
 
Latest Additions to the Site
 
 
Calendar of Events 2005
 
Interviews
 

World & National Champions 2005

WorldStripes.jpg (2518 bytes)WorldStripes.jpg (2518 bytes)       WorldStripes.jpg (2518 bytes)WorldStripes.jpg (2518 bytes)  

 

Photo Gallery

 
 Products of the Year
 
New to Cycling?
 
2004 Archive
 

2003 Archive

 

2002 Archive

 
Sponsorship by WomensCycling.net
 
Links

The "Small Print" click here

 

 
 
 
 
 
 
 

Click below to go to results of :

Overview
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
World Cup Round 2 Preview
World Cup Round 2 - Rider pre-race interviews
World Cup Round 2 Results
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 The "Small Print" click here