WomensCycling.net 

 

   

Previous coverage of this event  >>  2009   2008    2007    2006    2005   

 

Giro Donne 2005

1st July - 10th July

Once the race starts, you will be able to click below to go to Stage results > 

Preview Overview Prologue Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Stage 7 Stage 8 Stage 9

 

Click here to jump on this page  to >>   Results    General Classification   Points      

      Mountains      Young Rider        Photos       

Stage Review - Stage 8

The jury overnight amended the time cut-off for Stage 7 - the individual mountain time trial to give 31 riders an additional day in the saddle. 

The stage was simple to describe - 22.6km up the pass from Brig in Switzerland, over the Sempione Pass (2005m) and down 48km to Dommodossola in Italy...........

The race left Brig riding 'tempo', but it didn't take long for the cracks to show. Very shortly after the start, there were two groups, divided by 25 seconds. At the head of affairs were Team Bigla, Bizkaia-Panda Software and Nobili Rubinetterie. The day was cool and overcast and as the riders climbed the pass, they ascended into cloud which made things wet and cold for them.

5km from the mountains competition line (which was at the Sempione Pass), 3 riders went away and stayed away over the Pass. They were Edita Puckinskaite (Nobili Rubinetterie),  Nicole Braendli (Team Bigla) and Joane Somaribba (Bizkaia-Panda Software). 

The three were chased by five others on the descent - Stahurskaia (Bianchi), Melchers van Poppel (Buitenpoort-Flexpoint), Neben (Buitenpoort-Flexpoint), Bubnenkova (Fenixs) and Moreno Allué (Spain). 42km into the 69.9km course, the three escapees had a 35 second advantage on their chasers. And so they continued, with 15km to go, they were 15 seconds up but the gap was falling. With 9km to go, they were in sight and just a few hundred metres later, they were caught. 3km from the finish, Moreno Allué was dropped. She didn't manage to et back on and finished on her own behind the seven.  

Sarah Ulmer (Team SATS) and Annette Beutler (Michaela Fannini-Record Rox) also broke away from the main chasing group. They finished together ahead of the bunch.

The sprint was long and straight and as far as could be seen along the finishing straight, Svetlana Bubnenkova was at the head of the race, driving for the line. She was absolutely overjoyed to take the victory ahead of Zinaida Stahurskaia and Edita Puckinskaite. 

Results - Stage 8

 

Pos Name Team Time Gap Bonus
1 BUBNENKOVA  Svetlana RUS MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 1:57'47 0 10
2 STAHURSKAIA  Zinaida BLR MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 1:57'47 0 6
3 PUCINSKAITE  Edita LTU NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 1:57'47 0 4
4 MELCHERS VAN POPPEL  Mirjam NED MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 1:57'47 0
5 SOMARRIBA  Joane ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 1:57'47 0
6 BRANDLI  Nicole SUI MIX5 - TEAM BIGLA 1:57'47 0
7 NEBEN  Amber USA MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 1:57'47 0
8 MORENO ALLUE  Maribel ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 1:57'47 0
9 ULMER  Sarah NZL MIX10 - TEAM S.A.T.S. 2:01'38 3'51
10 BEUTLER  Annette SUI S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 2:01'38 3'51
11 KACHALKA  Nataliya UKR MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 2:02'56 5'09
12 SLIOUSAREVA  Olga RUS NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 2:03'54 6'07
13 PARIETTI  Silvia ITA MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 2:03'54 6'07
14 KOZLIKOVA  Lada CZE MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 2:03'54 6'07
15 LANCIONI  Barbara ITA MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 2:03'54 6'07
16 RASMUSSEN  Dorte DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 2:03'54 6'07
17 TAMANINI  Luisa ITA MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 2:03'54 6'07
18 GRAHAM  Lorian AUS AUSTRALIA 2:03'54 6'07
19 CHRISTENSEN  Lise Horslund DEN MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 2:03'54 6'07
20 HEAL  Rachel GBR MIX10 - TEAM S.A.T.S. 2:03'54 6'07
21 THORBURN  Christine USA USA NATIONAL TEAM 2:03'54 6'07
22 CALLE  Maria Luisa COL MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 2:03'54 6'07
23 VILAJOSANA  Marta ESP MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 2:03'54 6'07
24 ROMBOUTS  Sandra NED MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 2:03'54 6'07
25 KIRCH  Rosane BRA MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 2:03'54 6'07
26 FISHER  Mette DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 2:09'51 12'04
27 CORAZZA  Martina ITA MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 2:09'51 12'04
28 HAYEVA  Volha BLR MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 2:09'51 12'04
29 OKI  Miho JPN NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 2:09'51 12'04
30 HENNES  Tanja GER MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 2:09'51 12'04
31 HANSEN  Trine DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 2:09'51 12'04
32 HOLT  Melissa NZL MIX10 - TEAM S.A.T.S. 2:09'51 12'04
33 CANTELE  Noemi ITA MIX5 - TEAM BIGLA 2:09'51 12'04
34 BUICK  Johanna Sally NZL MIX5 - TEAM BIGLA 2:09'51 12'04
35 ZABIROVA  Zoulfia KAZ MIX5 - TEAM BIGLA 2:09'51 12'04
36 PALOP RUBIO  Alicia ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 2:13'21 15'34
37 KOSTENKO OXANA  Viktorovna RUS NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 2:13'21 15'34
38 ITURRIAGA ECHEBARRIA MAZAG E ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 2:13'24 15'37
39 HYLAND  Michelle NZL MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 2:13'24 15'37
40 NEKANE  Lasa Agirre ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 2:13'24 15'37
41 VILUNAITE  Erika LTU MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 2:13'24 15'37
42 SILVA  Maria Lucilene BRA MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 2:13'24 15'37
43 KIESANOWSKI  Joanne NZL NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 2:13'24 15'37
44 MARTISOVA  Yjulia RUS MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 2:13'24 15'37
45 HARE  Catherine GBR MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 2:13'24 15'37
46 RODRIGUEZ GOMEZ M.Delrosario ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 2:13'24 15'37
47 VAN DONGEN  Minke NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 2:13'24 15'37
48 VAN ESSEN  Sharon NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 2:13'24 15'37
49 BOSMAN  Andrea NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 2:13'24 15'37
50 CAZZANIGA  Barbara ITA MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 2:13'24 15'37
51 WOOD  Oenone AUS MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 2:13'24 15'37
52 BRONZINI  Giorgia ITA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 2:13'24 15'37
53 BATES  Katherine AUS AUSTRALIA 2:13'24 15'37
54 CASTRUCCI  Francesca ITA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 2:13'24 15'37
55 BACCAILLE  Monia ITA MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 2:13'24 15'37
56 FRANGES  Lauren USA USA NATIONAL TEAM 2:13'24 15'37
57 LONGHIN  Katia ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 2:13'24 15'37
58 LEAL BALDERAS  Veronica MEX MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 2:13'24 15'37
59 ANDREASSON  Veronica SWE MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 2:13'24 15'37
60 LORENZONI  Marianna ITA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 2:13'24 15'37
61 RHODES  Alexis AUS AUSTRALIA 2:13'24 15'37
62 VALSECCHI  Silvia ITA NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 2:13'24 15'37
63 SULLIVAN  Candice AUS AUSTRALIA 2:13'24 15'37
64 PASCUAL  Gemma ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 2:13'24 15'37
65 CAGIGAS  Mercedes ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 2:13'24 15'37
66 MURILLO  Iosune ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 2:13'24 15'37
67 ALCADE  Cristina ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 2:13'24 15'37
68 MARIETTA  Claudia ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 2:13'24 15'37
69 NICHOLS  Kate AUS AUSTRALIA 2:13'24 15'37
70 ADAMSEN WATT  Maja DEN S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 2:13'24 15'37
71 MILLER  Meredith USA MIX10 - TEAM S.A.T.S. 2:13'24 15'37
72 BELTMAN  Chantal NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 2:13'24 15'37
73 DE KONING  Aukje NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 2:13'24 15'37
74 ELORRIAGA  Agurtzane ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 2:13'24 15'37
75 RUTER  Christina USA USA NATIONAL TEAM 2:13'24 15'37
76 FLEURY  Grace USA USA NATIONAL TEAM 2:13'24 15'37
77 PEICK  Christina DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 2:13'38 15'51
78 CITRACCA  Emanuela ITA MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 2:13'38 15'51
79 BLICKEM  Candice USA USA NATIONAL TEAM 2:21'31 23'44
80 VAN GILDER  Laura USA USA NATIONAL TEAM 2:21'31 23'44
NA KUBELSKIENE  Edita LTU MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS NA
NA CORNEO  Sigrid ITA NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS NA
NA FANUCCHI  Maria ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX NA

 

 

 

Back to top

 

General Classification

 

1  Nicole Braendli   (Team Bigla) 

2  Joane Somarriba (Bizkaia-Panda Software)  @1'10

3  Edita Puckinskaite (Nobili Rubinetterie)       @1'35

 

Pos Name Team Time Gap
1 BRANDLI  Nicole SUI MIX5 - TEAM BIGLA 19:44'13 0
2 SOMARRIBA  Joane ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 19:45'23 1'10
3 PUCINSKAITE  Edita LTU NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 19:45'48 1'35
4 NEBEN  Amber USA MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 19:46'58 2'45
5 MORENO ALLUE  Maribel ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 19:47'11 2'58
6 STAHURSKAIA  Zinaida BLR MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 19:47'12 2'59
7 BUBNENKOVA  Svetlana RUS MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 19:47'36 3'23
8 MELCHERS VAN POPPEL  Mirjam NED MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 19:47'37 3'24
9 ULMER  Sarah NZL MIX10 - TEAM S.A.T.S. 19:52'37 8'24
10 BEUTLER  Annette SUI S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 19:53'34 9'21
11 THORBURN  Christine USA USA NATIONAL TEAM 19:54'52 10'39
12 SLIOUSAREVA  Olga RUS NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 19:56'24 12'11
13 LANCIONI  Barbara ITA MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 19:56'50 12'37
14 CHRISTENSEN  Lise Horslund DEN MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 19:57'09 12'56
15 RASMUSSEN  Dorte DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 19:57'09 12'56
16 KOZLIKOVA  Lada CZE MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 19:57'24 13'11
17 VILAJOSANA  Marta ESP MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 19:57'33 13'20
18 GRAHAM  Lorian AUS AUSTRALIA 19:59'12 14'59
19 HEAL  Rachel GBR MIX10 - TEAM S.A.T.S. 19:59'19 15'06
20 ROMBOUTS  Sandra NED MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 19:59'45 15'32
21 ZABIROVA  Zoulfia KAZ MIX5 - TEAM BIGLA 20:03'11 18'58
22 HANSEN  Trine DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 20:03'17 19'04
23 HAYEVA  Volha BLR MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 20:03'36 19'23
24 CANTELE  Noemi ITA MIX5 - TEAM BIGLA 20:04'37 20'24
25 OKI  Miho JPN NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 20:05'03 20'50
26 KACHALKA  Nataliya UKR MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 20:05'42 21'29
27 HENNES  Tanja GER MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 20:06'58 22'45
28 FISHER  Mette DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 20:07'46 23'33
29 PARIETTI  Silvia ITA MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 20:07'47 23'34
30 BELTMAN  Chantal NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 20:08'11 23'58
31 CALLE  Maria Luisa COL MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 20:08'14 24'01
32 BRONZINI  Giorgia ITA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 20:08'33 24'20
33 KIESANOWSKI  Joanne NZL NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 20:09'44 25'31
34 VAN ESSEN  Sharon NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 20:10'20 26'07
35 ANDREASSON  Veronica SWE MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 20:10'24 26'11
36 BOSMAN  Andrea NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 20:10'36 26'23
37 ITURRIAGA ECHEBARRIA MAZAG E ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 20:11'11 26'58
38 LONGHIN  Katia ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 20:11'34 27'21
39 MARTISOVA  Yjulia RUS MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 20:11'48 27'35
40 HOLT  Melissa NZL MIX10 - TEAM S.A.T.S. 20:12'34 28'21
41 TAMANINI  Luisa ITA MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 20:16'36 32'23
42 BACCAILLE  Monia ITA MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 20:17'43 33'30
43 HYLAND  Michelle NZL MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 20:17'49 33'36
44 LORENZONI  Marianna ITA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 20:18'06 33'53
45 KIRCH  Rosane BRA MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 20:18'17 34'04
46 CORAZZA  Martina ITA MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 20:18'34 34'21
47 CITRACCA  Emanuela ITA MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 20:18'42 34'29
48 HARE  Catherine GBR MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 20:19'14 35'01
49 NICHOLS  Kate AUS AUSTRALIA 20:19'30 35'17
50 VILUNAITE  Erika LTU MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 20:19'47 35'34
51 MILLER  Meredith USA MIX10 - TEAM S.A.T.S. 20:20'16 36'03
52 MURILLO  Iosune ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 20:20'18 36'05
53 ALCADE  Cristina ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 20:20'24 36'11
54 WOOD  Oenone AUS MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 20:20'27 36'14
55 SILVA  Maria Lucilene BRA MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 20:20'40 36'27
56 BUICK  Johanna Sally NZL MIX5 - TEAM BIGLA 20:21'06 36'53
57 PEICK  Christina DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 20:23'30 39'17
58 ADAMSEN WATT  Maja DEN S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 20:24'04 39'51
59 PASCUAL  Gemma ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 20:24'54 40'41
60 RUTER  Christina USA USA NATIONAL TEAM 20:25'01 40'48
61 RHODES  Alexis AUS AUSTRALIA 20:25'21 41'08
62 LEAL BALDERAS  Veronica MEX MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 20:27'02 42'49
63 BATES  Katherine AUS AUSTRALIA 20:28'07 43'54
64 NEKANE  Lasa Agirre ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 20:29'18 45'05
65 CAZZANIGA  Barbara ITA MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 20:29'38 45'25
66 FRANGES  Lauren USA USA NATIONAL TEAM 20:29'39 45'26
67 FLEURY  Grace USA USA NATIONAL TEAM 20:30'25 46'12
68 VAN DONGEN  Minke NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 20:30'36 46'23
69 MARIETTA  Claudia ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 20:31'39 47'26
70 DE KONING  Aukje NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 20:32'34 48'21
71 CASTRUCCI  Francesca ITA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 20:35'27 51'14
72 SULLIVAN  Candice AUS AUSTRALIA 20:37'10 52'57
73 CAGIGAS  Mercedes ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 20:37'20 53'07
74 VAN GILDER  Laura USA USA NATIONAL TEAM 20:38'14 54'01
75 VALSECCHI  Silvia ITA NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 20:39'23 55'10
76 PALOP RUBIO  Alicia ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 20:39'41 55'28
77 ELORRIAGA  Agurtzane ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 20:41'15 57'02
78 KOSTENKO OXANA  Viktorovna RUS NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 20:54'15 1:10'02
79 RODRIGUEZ GOMEZ M.Delrosario ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 20:58'16 1:14'03
80 BLICKEM  Candice USA USA NATIONAL TEAM 21:01'58 1:17'45

 

 

Back to top

 

 

Points Competition

 

1  Giorgia Bronzini (Chirio Forno D'Aloso)                             59pts

2  Nicole Braendli  (Team Bigla)                                           50pts

3  Mirjam Melchers van Poppel (Buitenpoort-Flexpoint)           44pts

 

Back to top

 

 

Mountains Competition

 

1  Svetlana Bubnenkova  (Fenixs)               74pts

2  Edita Puckinskaite (Nobili Rubinetterie)   59pts

3  Nicole Braendli (Team Bigla)                   53pts

 

Back to top

 

 

Young Riders Competition

 

1  Volha Hayeva  (Fannini Velosport)

2  Mette Fisher    (Team SATS)                @4'10

3  Giorgia Bronzini (Chirio Forno D'Aloso)  @4'57

 

Back to top

 

 

Photos

 

IMG_7598.jpg (49247 bytes) IMG_7618.jpg (60808 bytes) IMG_7624.jpg (38228 bytes) IMG_7629.jpg (45255 bytes) IMG_7636.jpg (58369 bytes)

IMG_76361.jpg (63347 bytes) IMG_7648.jpg (40032 bytes) IMG_7657.jpg (39055 bytes) IMG_7659.jpg (53282 bytes) IMG_7660.jpg (61058 bytes)

IMG_7661.jpg (58536 bytes) IMG_7662.jpg (63709 bytes) IMG_7663.jpg (43741 bytes) IMG_76661.jpg (34097 bytes) 

IMG_76671.jpg (56731 bytes) IMG_76711.jpg (53871 bytes) IMG_7732.jpg (57612 bytes) IMG_7784.jpg (49299 bytes) IMG_7757.jpg (50148 bytes)

IMG_7766.jpg (40394 bytes) IMG_7775.jpg (42057 bytes) IMG_7779.jpg (39863 bytes) IMG_7791.jpg (51255 bytes)

Back to top

Home
 
Latest Additions to the Site
 
 
Calendar of Events 2005
 
Interviews
 

World & National Champions 2005

WorldStripes.jpg (2518 bytes)WorldStripes.jpg (2518 bytes)       WorldStripes.jpg (2518 bytes)WorldStripes.jpg (2518 bytes)  

 

Photo Gallery

 
 Products of the Year
 
New to Cycling?
 
2004 Archive
 

2003 Archive

 

2002 Archive

 
Sponsorship by WomensCycling.net
 
Links

The "Small Print" click here

 

 
 
 
 
 
 
 

Click below to go to results of :

Preview
Overview
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9