WomensCycling.net 

 

   

Previous coverage of this event  >>  2009   2008    2007    2006    2005   

 

Giro Donne 2005

1st July - 10th July

Once the race starts, you will be able to click below to go to Stage results > 

Preview Overview Prologue Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Stage 7 Stage 8 Stage 9

 

Click here to jump on this page  to >>   Results    General Classification   Points      

      Mountains      Young Rider        Photos       

Stage Review - Stage 7

Stage 7 - a mountain time trial from Naters to Blatten in Switzerland. There were more than a handful of riders concerned that they would meet the time limit for the stage, which was 130% of the winner's time. There were others who were looking forward to the stage, not because they fancied the idea of going uphill 7.6km as quickly as they could, but because instead of a 100km charge through the countryside, they would be finished in less than 45 minutes and able to rest for the remainder of the day.

The weather conditions were kind to most of the riders - not too hot and bright overcast. However, for the final 6 or so riders, the heavens opened in the last 3km and they were drenched through. The rain was heavy and verging on hail, the worst of the rainstorm lasted for 10 minutes and then subsided to a drizzle.

Nicole Braendli (Team Bigla), leader of the race since the prologue time trial proved her fitness and speed by winning this stage in a dominant manner. Over her shoulder, metaphorically speaking, was  Edita Puckinskaite (Nobili Rubinetterie) who finished 53 seconds down. Third was Joane Sommariba (Bizkaia - Panda Software) at 1 minute 2 seconds. 

With Braendli's show of strength, her hold on the 'maglia rosa' has strengthened. She now leads Joane Sommariba by 1 minute 10 seconds. Puckinskaite is lying third at 1 minute 39 seconds.

 

Results - Stage 7  

Pos Name Team Time Gap
1 BRANDLI  Nicole SUI MIX5 - TEAM BIGLA 25'01 0
2 PUCINSKAITE  Edita LTU NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 25'54 53
3 SOMARRIBA  Joane ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 26'03 1'02
4 NEBEN  Amber USA MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 26'59 1'58
5 MORENO ALLUE  Maribel ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 27'03 2'02
6 BUBNENKOVA  Svetlana RUS MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 27'10 2'09
7 STAHURSKAIA  Zinaida BLR MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 27'23 2'22
8 MELCHERS VAN POPPEL  Mirjam NED MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 27'57 2'56
9 THORBURN  Christine USA USA NATIONAL TEAM 28'07 3'06
10 ULMER  Sarah NZL MIX10 - TEAM S.A.T.S. 28'10 3'09
11 BEUTLER  Annette SUI S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 29'04 4'03
12 LANCIONI  Barbara ITA MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 29'13 4'12
13 CHRISTENSEN  Lise Horslund DEN MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 29'31 4'30
14 RASMUSSEN  Dorte DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 29'34 4'33
15 GRAHAM  Lorian AUS AUSTRALIA 29'48 4'47
16 KOZLIKOVA  Lada CZE MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 29'51 4'50
17 SLIOUSAREVA  Olga RUS NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 29'53 4'52
18 VILAJOSANA  Marta ESP MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 29'59 4'58
19 ZABIROVA  Zoulfia KAZ MIX5 - TEAM BIGLA 30'02 5'01
20 HAYEVA  Volha BLR MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 30'05 5'04
21 FLEURY  Grace USA USA NATIONAL TEAM 30'10 5'09
22 KACHALKA  Nataliya UKR MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 30'14 5'13
23 CALLE  Maria Luisa COL MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 30'25 5'24
24 HANSEN  Trine DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 30'28 5'27
25 KUBELSKIENE  Edita LTU MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 30'41 5'40
26 KIRCH  Rosane BRA MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 30'41 5'40
27 ROMBOUTS  Sandra NED MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 30'44 5'43
28 BUICK  Johanna Sally NZL MIX5 - TEAM BIGLA 30'52 5'51
29 CAGIGAS  Mercedes ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 31'02 6'01
30 CORAZZA  Martina ITA MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 31'02 6'01
31 CITRACCA  Emanuela ITA MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 31'02 6'01
32 VAN ESSEN  Sharon NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 31'06 6'05
33 VALSECCHI  Silvia ITA NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 31'14 6'13
34 PARIETTI  Silvia ITA MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 31'17 6'16
35 CORNEO  Sigrid ITA NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 31'20 6'19
36 NICHOLS  Kate AUS AUSTRALIA 31'28 6'27
37 OKI  Miho JPN NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 31'29 6'28
38 SULLIVAN  Candice AUS AUSTRALIA 31'31 6'30
39 FANUCCHI  Maria ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 31'33 6'32
40 MILLER  Meredith USA MIX10 - TEAM S.A.T.S. 31'35 6'34
41 MARTISOVA  Yjulia RUS MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 31'42 6'41
42 CAZZANIGA  Barbara ITA MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 31'43 6'42
43 NEKANE  Lasa Agirre ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 31'45 6'44
44 HEAL  Rachel GBR MIX10 - TEAM S.A.T.S. 31'45 6'44
45 ADAMSEN WATT  Maja DEN S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 31'48 6'47
46 BACCAILLE  Monia ITA MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 31'50 6'49
47 CANTELE  Noemi ITA MIX5 - TEAM BIGLA 31'50 6'49
48 BELTMAN  Chantal NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 32'00 6'59
49 SILVA  Maria Lucilene BRA MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 32'00 6'59
50 RODRIGUEZ GOMEZ M.Delrosario ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 32'01 7'00
51 BOSMAN  Andrea NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 32'01 7'00
52 BRONZINI  Giorgia ITA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 32'04 7'03
53 LEAL BALDERAS  Veronica MEX MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 32'04 7'03
54 MARIETTA  Claudia ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 32'10 7'09
55 LORENZONI  Marianna ITA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 32'10 7'09
56 VILUNAITE  Erika LTU MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 32'20 7'19
57 HARE  Catherine GBR MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 32'27 7'26
58 KIESANOWSKI  Joanne NZL NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 32'31 7'30
59 FRANGES  Lauren USA USA NATIONAL TEAM 32'35 7'34
60 ITURRIAGA ECHEBARRIA MAZAG E ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 32'38 7'37
61 PASCUAL  Gemma ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 32'44 7'43
62 MURILLO  Iosune ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 32'46 7'45
63 VAN DONGEN  Minke NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 32'48 7'47
64 FISHER  Mette DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 32'48 7'47
65 HYLAND  Michelle NZL MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 32'55 7'54
66 ANDREASSON  Veronica SWE MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 32'56 7'55
67 ALCADE  Cristina ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 32'57 7'56
68 LONGHIN  Katia ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 33'02 8'01
69 PEICK  Christina DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 33'05 8'04
70 HENNES  Tanja GER MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 33'09 8'08
71 TAMANINI  Luisa ITA MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 33'13 8'12
72 DE KONING  Aukje NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 33'14 8'13
73 WOOD  Oenone AUS MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 33'20 8'19
74 RUTER  Christina USA USA NATIONAL TEAM 33'21 8'20
75 BATES  Katherine AUS AUSTRALIA 33'24 8'23
76 VAN GILDER  Laura USA USA NATIONAL TEAM 33'24 8'23
77 PALOP RUBIO  Alicia ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 33'26 8'25
78 HOLT  Melissa NZL MIX10 - TEAM S.A.T.S. 33'31 8'30
79 RHODES  Alexis AUS AUSTRALIA 33'38 8'37
80 BLICKEM  Candice USA USA NATIONAL TEAM 33'40 8'39
81 KOSTENKO OXANA  Viktorovna RUS NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 33'44 8'43
82 CASTRUCCI  Francesca ITA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 33'44 8'43
83 ELORRIAGA  Agurtzane ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 33'44 8'43
DNS BANKS  Hannah AUS AUSTRALIA DNS
OTL BELVEDERESI  Tania ITA MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS OTL
OTL CHARMAN  Kerrin AUS MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER OTL
OTL GOSS  Belinda AUS AUSTRALIA OTL
OTL PALOTAI  Gabriella HUN MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS OTL
OTL KUNZE  Ivana Soledad ARG MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI OTL
OTL COMPIANO  Yesica Mirian ARG MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS OTL
OTL TOGNALI  Francesca ITA MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO OTL
OTL PINTOS  Valeria Romina ARG MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER OTL
OTL EIFLER  Elena GER MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR OTL
OTL TOFANELLI  Lavinia ITA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER OTL
OTL D'ETTORRE  Alessandra ITA MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO OTL
OTL COX  Leda GBR MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI OTL
OTL BELTRAN  Michelle USA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER OTL
OTL PISANESCHI  Laura ITA MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS OTL
OTL BACCHIAVINI  Lisa ITA MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS OTL
OTL TELLETXEA  Naiara ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO OTL
OTL MARTINELLI  Costanza ITA MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI OTL
OTL GARCIA MARROQUIN  Evelyn ESP NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS OTL
OTL TUNESI  Melanie SUI MIX5 - TEAM BIGLA OTL
OTL BORCHI  Alessandra ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX OTL
OTL GIARDINELLI  Letizia ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX OTL
OTL MANFRIN  Kettj ITA MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS OTL
OTL BAXTER  Claire AUS MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO OTL
OTL BROWN  Katie AUS AUSTRALIA OTL
OTL MIGGELS  Kristy NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND OTL
OTL SANCHEZ BENITO  Azucena ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA OTL
OTL TELLETXEA  Maitane ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO OTL
OTL LAZZARO  Ilenia ITA MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR OTL
OTL SCHLEICHER  Regina GER MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR OTL
OTL GERHARD  Debora BRA MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS OTL
OTL ARCANGELI  Lidia ITA MIX5 - TEAM BIGLA OTL

 

 

Back to top

 

 

 

General Classification

 

Pos Name Team Time Gap
1 BRANDLI  Nicole SUI MIX5 - TEAM BIGLA 17:46'26 0
2 SOMARRIBA  Joane ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 17:47'36 1'10
3 PUCINSKAITE  Edita LTU NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 17:48'05 1'39
4 NEBEN  Amber USA MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 17:49'11 2'45
5 MORENO ALLUE  Maribel ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 17:49'24 2'58
6 STAHURSKAIA  Zinaida BLR MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 17:49'31 3'05
7 MELCHERS VAN POPPEL  Mirjam NED MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 17:49'50 3'24
8 BUBNENKOVA  Svetlana RUS MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 17:49'59 3'33
9 THORBURN  Christine USA USA NATIONAL TEAM 17:50'58 4'32
10 ULMER  Sarah NZL MIX10 - TEAM S.A.T.S. 17:50'59 4'33
11 BEUTLER  Annette SUI S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 17:51'56 5'30
12 SLIOUSAREVA  Olga RUS NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 17:52'30 6'04
13 LANCIONI  Barbara ITA MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 17:52'56 6'30
14 CHRISTENSEN  Lise Horslund DEN MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 17:53'15 6'49
15 RASMUSSEN  Dorte DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 17:53'15 6'49
16 ZABIROVA  Zoulfia KAZ MIX5 - TEAM BIGLA 17:53'20 6'54
17 HANSEN  Trine DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 17:53'26 7'00
18 KOZLIKOVA  Lada CZE MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 17:53'30 7'04
19 VILAJOSANA  Marta ESP MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 17:53'39 7'13
20 HAYEVA  Volha BLR MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 17:53'45 7'19
21 CANTELE  Noemi ITA MIX5 - TEAM BIGLA 17:54'46 8'20
22 BELTMAN  Chantal NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 17:54'47 8'21
23 CORNEO  Sigrid ITA NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 17:55'01 8'35
24 BRONZINI  Giorgia ITA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 17:55'09 8'43
25 OKI  Miho JPN NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 17:55'12 8'46
26 GRAHAM  Lorian AUS AUSTRALIA 17:55'18 8'52
27 HEAL  Rachel GBR MIX10 - TEAM S.A.T.S. 17:55'25 8'59
28 ROMBOUTS  Sandra NED MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 17:55'51 9'25
29 KIESANOWSKI  Joanne NZL NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 17:56'20 9'54
30 VAN ESSEN  Sharon NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 17:56'56 10'30
31 ANDREASSON  Veronica SWE MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 17:57'00 10'34
32 HENNES  Tanja GER MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 17:57'07 10'41
33 BOSMAN  Andrea NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 17:57'12 10'46
34 ITURRIAGA ECHEBARRIA MAZAG E ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 17:57'47 11'21
35 FISHER  Mette DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 17:57'55 11'29
36 LONGHIN  Katia ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 17:58'10 11'44
37 KUBELSKIENE  Edita LTU MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 17:58'20 11'54
38 MARTISOVA  Yjulia RUS MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 17:58'24 11'58
39 HOLT  Melissa NZL MIX10 - TEAM S.A.T.S. 18:02'43 16'17
40 KACHALKA  Nataliya UKR MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 18:02'46 16'20
41 PARIETTI  Silvia ITA MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 18:03'53 17'27
42 BACCAILLE  Monia ITA MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 18:04'19 17'53
43 CALLE  Maria Luisa COL MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 18:04'20 17'54
44 HYLAND  Michelle NZL MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 18:04'25 17'59
45 LORENZONI  Marianna ITA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 18:04'42 18'16
46 CITRACCA  Emanuela ITA MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 18:05'04 18'38
47 HARE  Catherine GBR MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 18:05'50 19'24
48 NICHOLS  Kate AUS AUSTRALIA 18:06'06 19'40
49 VILUNAITE  Erika LTU MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 18:06'23 19'57
50 MILLER  Meredith USA MIX10 - TEAM S.A.T.S. 18:06'52 20'26
51 MURILLO  Iosune ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 18:06'54 20'28
52 ALCADE  Cristina ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 18:07'00 20'34
53 FANUCCHI  Maria ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 18:07'01 20'35
54 WOOD  Oenone AUS MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 18:07'03 20'37
55 SILVA  Maria Lucilene BRA MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 18:07'16 20'50
56 CORAZZA  Martina ITA MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 18:08'43 22'17
57 PEICK  Christina DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 18:09'52 23'26
58 ADAMSEN WATT  Maja DEN S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 18:10'40 24'14
59 BUICK  Johanna Sally NZL MIX5 - TEAM BIGLA 18:11'15 24'49
60 PASCUAL  Gemma ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 18:11'30 25'04
61 RUTER  Christina USA USA NATIONAL TEAM 18:11'37 25'11
62 RHODES  Alexis AUS AUSTRALIA 18:11'57 25'31
63 TAMANINI  Luisa ITA MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 18:12'42 26'16
64 LEAL BALDERAS  Veronica MEX MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 18:13'38 27'12
65 KIRCH  Rosane BRA MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 18:14'23 27'57
66 BATES  Katherine AUS AUSTRALIA 18:14'43 28'17
67 NEKANE  Lasa Agirre ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 18:15'54 29'28
68 CAZZANIGA  Barbara ITA MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 18:16'14 29'48
69 FRANGES  Lauren USA USA NATIONAL TEAM 18:16'15 29'49
70 VAN GILDER  Laura USA USA NATIONAL TEAM 18:16'43 30'17
71 FLEURY  Grace USA USA NATIONAL TEAM 18:17'01 30'35
72 VAN DONGEN  Minke NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 18:17'12 30'46
73 MARIETTA  Claudia ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 18:18'15 31'49
74 DE KONING  Aukje NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 18:19'10 32'44
75 CASTRUCCI  Francesca ITA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 18:22'03 35'37
76 SULLIVAN  Candice AUS AUSTRALIA 18:23'46 37'20
77 CAGIGAS  Mercedes ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 18:23'56 37'30
78 VALSECCHI  Silvia ITA NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 18:25'59 39'33
79 PALOP RUBIO  Alicia ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 18:26'20 39'54
80 ELORRIAGA  Agurtzane ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 18:27'51 41'25
81 BLICKEM  Candice USA USA NATIONAL TEAM 18:40'27 54'01
82 KOSTENKO OXANA  Viktorovna RUS NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 18:40'54 54'28
83 RODRIGUEZ GOMEZ M.Delrosario ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 18:44'52 58'26

 

 

Back to top

 

Points Competition

 

1   Giorgia Bronzini     (Chirio Forno D'Aloso)    59pts

2   Nicole Braendli      (Team Bigla)                  45pts

3   Olga Slyusareva     (Nobili Rubinetterrie)      40pts

 

 

 

Back to top

 

 

Mountains Competition

 

1  Svetlana Bubnenkova  (Fenixs)                          68pts

2  Edita Puckinskaite     (Nobili Rubinetterrie)         47pts

3  Zinaida Stahurskaia    (Bianchi)                          45pts

 

Back to top

 

 

Young Riders Competition

 

1  Volha Hayeva     (Fannini Velosport)                

2  Giorgia Bronzini  (Chirio Forno D'Aloso)      @ 1'24sec

3  Mette Fisher       (Team SATS)                  @ 4'10sec

 

Back to top

 

 

 

Photos   Click on images to enlarge

 

IMG_7169.jpg (36872 bytes) IMG_7177.jpg (47777 bytes) IMG_7197.jpg (52264 bytes) IMG_7216.jpg (38550 bytes)  IMG_7250.jpg (36135 bytes) IMG_7296.jpg (33313 bytes)

 IMG_7337.jpg (46040 bytes) IMG_7357.jpg (33173 bytes)'IMG_7387.jpg (37571 bytes) IMG_7406.jpg (55683 bytes)  IMG_7450.jpg (36179 bytes) IMG_7530.jpg (56947 bytes)  IMG_7543.jpg (38989 bytes) 

 IMG_7603.jpg (48385 bytes) IMG_7617.jpg (45437 bytes) IMG_7631.jpg (61868 bytes) Raw00407.jpg (36226 bytes) Raw00410.jpg (39748 bytes)

 Raw00414.jpg (37181 bytes) Raw00418.jpg (42970 bytes) Raw00422.jpg (72820 bytes) Raw00425.jpg (51723 bytes) Raw00430.jpg (35947 bytes) Raw00435.jpg (55904 bytes) 

Raw00439.jpg (41009 bytes)                

Back to top

Home
 
Latest Additions to the Site
 
 
Calendar of Events 2005
 
Interviews
 

World & National Champions 2005

WorldStripes.jpg (2518 bytes)WorldStripes.jpg (2518 bytes)       WorldStripes.jpg (2518 bytes)WorldStripes.jpg (2518 bytes)  

 

Photo Gallery

 
 Products of the Year
 
New to Cycling?
 
2004 Archive
 

2003 Archive

 

2002 Archive

 
Sponsorship by WomensCycling.net
 
Links

The "Small Print" click here

 

 
 
 
 
 
 
 

Click below to go to results of :

Preview
Overview
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9