WomensCycling.net 

 

   

Previous coverage of this event  >>  2009   2008    2007    2006    2005   

 

Giro Donne 2005

1st July - 10th July

Once the race starts, you will be able to click below to go to Stage results > 

Preview Overview Prologue Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Stage 7 Stage 8 Stage 9

 

Click here to jump on this page  to >>  Post Race Comments     Results       General Classification   

                                                          Points         Mountains            Young Rider           Photos            

Stage Review - Stage 3

It was another hot day on the Giro Donne. With temperatures again in the mid-30'C, although the stage was flat, there as no action until about 80km. The bunch was riding in a controlled manner until then - noone wanting to take the initiative, or to waste energy in the heat.

At about 85km, Alessandra D'Ettorere (Team Saccarelli - Emu - Marsciano) and Valeria Pintos (Chirio - Forno D'Alsolo) broke away and managed to gain a 1 minute gap on the bunch. They were caught, though, at 117km covered of a 129.4km stage. Shortly afterwards, at about 119km, a breakaway of 5 riders was established - Zinaida Stahurskaia (Team Bianchi), Sandra Rombouts (Buitenpoort-Flexpoint), Svetlana Boubnenkova (Fenix), Dorte Rasmussen (Team SATS) and Moreno Alué (Spanish National Team). This 5 looked like they were going to achieve a race winning break and with 7km to go, they had a 31 second gap. 

Three teams went to the front to bring the escapees back - Buitenpoort-Flexpoint, Team Bigla - working for 'Maglia Rosa', Nicole Braendli and the team intending to launch their sprinter to victory, Chirio-Forno D'Asoslo. The attack was caught and the bunch was back together again for a sprint into Chioggia. The finish was wide open in the final kilometre, but it was also chaotic - Edita Puckinskaite's bottle and bottle cage were detached from her bike in the final 10m...... it was left spinning in the road after the bunch had passed.

Italian 'golden girl', multiple winner in this race in previous editions, Fabiana Luperini punctured twice, the second time with just 5km to go. She was paced back into the bunch before the final kilometre by her team - Team FRW-GS Top Girls. 

Two riders failed to start Stage 3 - Paola Pezzo (Team Saccarelli) and World Track Champ (points), Vera Carrara (Bianchi)

Post Race Comments

Oenone Wood was second in the final sprint. When asked if she was pleased with her second place, she replied that "I would have preferred the win", but then she is still getting her race legs back "this is my first race back after a break";  she has just been on a mid-season break back home in Australia. "The finish was fast and it was dangerous". Having seen stage winner, Georgia Bronzini on the track at the Track World Cup event in Sydney, WomensCycling asked Oenone if Bronzini was a revelation, or a known quantity - "she does ride track, but she also races the road. She has just had a good Giro Trentino and she's fast at the moment."  

Karin Charman finished in the bunch. This is her first European Tour (she is from Geelong, near Melbourne in Australia) and she admitted that today was much better than yesterday - due to the addition of a computer on her handlebars so that she knew the distances - "Yesterday, I had no idea how far there was to go. I didn't realise we were near to the end and that we were past the cut-off for receiving drinks from the team car. With 10km to go I was desperate for water - but the team couldn't feed me - we'd be fined. I arrived at the finish in a mess. Last night I told the mechanic I needed a computer so that I could tell the distances. I also taped details of the stage to my handlebars - no problems today, I knew where I was! It was a busy stage for me as a 'domestique', I was backwards and forwards to the car all day for drinks for the team.

Results - Stage 3  

Posn Name Team

Time

Gap

Bonus
1 BRONZINI  Giorgia ITA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 3:19'33 0 10
2 WOOD  Oenone AUS MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 3:19'33 0 6
3 SOLDO  Eleonora ITA MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 3:19'33 0 4
4 BACCAILLE  Monia ITA MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 3:19'33 0
5 LONGHIN  Katia ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 3:19'33 0
6 SANCHEZ BENITO  Azucena ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 3:19'33 0
7 HAYEVA  Volha BLR MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 3:19'33 0
8 VILUNAITE  Erika LTU MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 3:19'33 0
9 MIGGELS  Kristy NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 3:19'33 0
10 D'ETTORRE  Alessandra ITA MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 3:19'33 0
11 BUBNENKOVA  Svetlana RUS MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 3:19'33 0
12 BELTMAN  Chantal NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 3:19'33 0
13 PALOP RUBIO  Alicia ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 3:19'33 0
14 BELVEDERESI  Tania ITA MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 3:19'33 0
15 RASMUSSEN  Dorte DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 3:19'33 0
16 OKI  Miho JPN NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 3:19'33 0
17 BORCHI  Alessandra ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 3:19'33 0
18 KIESANOWSKI  Joanne NZL NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 3:19'33 0
19 BEUTLER  Annette SUI S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 3:19'33 0
20 FISHER  Mette DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 3:19'33 0
21 PUCINSKAITE  Edita LTU NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 3:19'33 0
22 HYLAND  Michelle NZL MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 3:19'33 0
23 GOSS  Belinda AUS AUSTRALIA 3:19'33 0
24 COX  Leda GBR MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 3:19'33 0
25 ITURRIAGA ECHEBARRIA MAZAG E ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 3:19'33 0
26 GRAHAM  Lorian AUS AUSTRALIA 3:19'33 0
27 STAHURSKAIA  Zinaida BLR MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 3:19'33 0
28 RHODES  Alexis AUS AUSTRALIA 3:19'33 0
29 HENNES  Tanja GER MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 3:19'33 0
30 BOSMAN  Andrea NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 3:19'33 0
31 KUBELSKIENE  Edita LTU MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 3:19'33 0
32 NICHOLS  Kate AUS AUSTRALIA 3:19'33 0
33 SLIOUSAREVA  Olga RUS NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 3:19'33 0
34 MELCHERS VAN POPPEL  Mirjam NED MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 3:19'33 0
35 DE KONING  Aukje NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 3:19'33 0
36 BRANDLI  Nicole SUI MIX5 - TEAM BIGLA 3:19'33 0
37 EIFLER  Elena GER MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 3:19'33 0
38 PEICK  Christina DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 3:19'33 0
39 HEAL  Rachel GBR MIX10 - TEAM S.A.T.S. 3:19'33 0
40 BELTRAN  Michelle USA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 3:19'33 0
41 MORENO ALLUE  Maribel ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 3:19'33 0
42 BATES  Katherine AUS AUSTRALIA 3:19'33 0
43 NEBEN  Amber USA MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 3:19'33 0
44 PASCUAL  Gemma ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 3:19'33 0
45 KUNZE  Ivana Soledad ARG MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 3:19'33 0
46 HANSEN  Trine DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 3:19'33 0
47 ZABIROVA  Zoulfia KAZ MIX5 - TEAM BIGLA 3:19'33 0
48 GERHARD  Debora BRA MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 3:19'33 0
49 CHRISTENSEN  Lise Horslund DEN MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 3:19'33 0
50 MURILLO  Iosune ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 3:19'33 0
51 SOMARRIBA  Joane ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 3:19'33 0
52 ROMBOUTS  Sandra NED MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 3:19'33 0
53 PARIETTI  Silvia ITA MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 3:19'33 0
54 FRANGES  Lauren USA USA NATIONAL TEAM 3:19'33 0
55 LANCIONI  Barbara ITA MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 3:19'33 0
56 NEKANE  Lasa Agirre ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 3:19'33 0
57 ULMER  Sarah NZL MIX10 - TEAM S.A.T.S. 3:19'33 0
58 ADAMSEN WATT  Maja DEN S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 3:19'33 0
59 LECHNER  Eva ITA MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 3:19'33 0
60 CORNEO  Sigrid ITA NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 3:19'33 0
61 ANDREASSON  Veronica SWE MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 3:19'33 0
62 CASTRUCCI  Francesca ITA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 3:19'33 0
63 VAN GILDER  Laura USA USA NATIONAL TEAM 3:19'33 0
64 THORBURN  Christine USA USA NATIONAL TEAM 3:19'33 0
65 MARTISOVA  Yjulia RUS MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 3:19'33 0
66 BANKS  Hannah AUS AUSTRALIA 3:19'33 0
67 SULLIVAN  Candice AUS AUSTRALIA 3:19'33 0
68 CALLE  Maria Luisa COL MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 3:19'33 0
69 MILLER  Meredith USA MIX10 - TEAM S.A.T.S. 3:19'33 0
70 LEAL BALDERAS  Veronica MEX MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 3:19'33 0
71 SILVA  Maria Lucilene BRA MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 3:19'33 0
72 PINTOS  Valeria Romina ARG MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 3:19'33 0
73 KOZLIKOVA  Lada CZE MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 3:19'33 0
74 BAXTER  Claire AUS MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 3:19'33 0
75 EMMASI  Sabrina ITA MIX5 - TEAM BIGLA 3:19'33 0
76 BACCHIAVINI  Lisa ITA MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 3:19'33 0
77 LUPERINI  Fabiana ITA MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 3:19'33 0
78 GARCIA MARROQUIN  Evelyn ESP NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 3:19'33 0
79 CAZZANIGA  Barbara ITA MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 3:19'33 0
80 FLEURY  Grace USA USA NATIONAL TEAM 3:19'33 0
81 KIRCH  Rosane BRA MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 3:19'33 0
82 FANUCCHI  Maria ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 3:19'33 0
83 PALOTAI  Gabriella HUN MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 3:19'33 0
84 TELLETXEA  Naiara ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 3:19'33 0
85 TOGNALI  Francesca ITA MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 3:19'33 0
86 KOSTENKO OXANA  Viktorovna RUS NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 3:19'33 0
87 VALSECCHI  Silvia ITA NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 3:19'33 0
88 HARE  Catherine GBR MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 3:19'33 0
89 SCHLEICHER  Regina GER MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 3:19'33 0
90 GIARDINELLI  Letizia ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 3:19'33 0
91 TOFANELLI  Lavinia ITA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 3:19'33 0
92 ARCANGELI  Lidia ITA MIX5 - TEAM BIGLA 3:19'33 0
93 VAN DONGEN  Minke NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 3:19'33 0
94 RODRIGUEZ GOMEZ M.Delrosario ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 3:19'33 0
95 VAN ESSEN  Sharon NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 3:19'33 0
96 LORENZONI  Marianna ITA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 3:19'33 0
97 RUTER  Christina USA USA NATIONAL TEAM 3:19'33 0
98 VILAJOSANA  Marta ESP MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 3:19'33 0
99 BROWN  Katie AUS AUSTRALIA 3:19'33 0
100 CAGIGAS  Mercedes ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 3:19'33 0
101 HOLT  Melissa NZL MIX10 - TEAM S.A.T.S. 3:19'33 0
102 BECKER  Christina GER MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 3:19'33 0
103 TELLETXEA  Maitane ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 3:19'33 0
104 ALCADE  Cristina ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 3:19'33 0
105 TAMANINI  Luisa ITA MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 3:19'33 0
106 GIL PARRA  Leticia ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 3:19'33 0
107 BUICK  Johanna Sally NZL MIX5 - TEAM BIGLA 3:19'33 0
108 ELORRIAGA  Agurtzane ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 3:19'33 0
109 CANTELE  Noemi ITA MIX5 - TEAM BIGLA 3:19'33 0
110 KACHALKA  Nataliya UKR MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 3:19'33 0
111 PISANESCHI  Laura ITA MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 3:19'33 0
112 LAZZARO  Ilenia ITA MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 3:19'33 0
113 GAGGIOLI  Lynn USA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 3:19'33 0
114 COMPIANO  Yesica Mirian ARG MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 3:19'33 0
115 MARTINELLI  Costanza ITA MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 3:19'33 0
116 BLICKEM  Candice USA USA NATIONAL TEAM 3:19'33 0
117 MARIETTA  Claudia ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 3:19'33 0
118 CITRACCA  Emanuela ITA MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 3:19'33 0
119 CHARMAN  Kerrin AUS MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 3:19'33 0
120 MANFRIN  Kettj ITA MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 3:19'33 0
121 TUNESI  Melanie SUI MIX5 - TEAM BIGLA 3:19'33 0
122 CORAZZA  Martina ITA MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 3:21'32 1'59
DNS PEZZO  Paola ITA MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO DNS
DNS CARRARA  Vera ITA MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ DNS

 

Back to top

 

General Classification

 

Posn Name Team Time Gap
1 BRANDLI  Nicole SUI MIX5 - TEAM BIGLA 9:05'25 0
2 SOMARRIBA  Joane ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 9:05'33 8
3 STAHURSKAIA  Zinaida BLR MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 9:06'08 43
4 PUCINSKAITE  Edita LTU NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 9:06'11 46
5 MELCHERS VAN POPPEL  Mirjam NED MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 9:06'11 46
6 NEBEN  Amber USA MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 9:06'12 47
7 LUPERINI  Fabiana ITA MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 9:06'14 49
8 MORENO ALLUE  Maribel ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 9:06'21 56
9 SLIOUSAREVA  Olga RUS NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 9:06'45 1'20
10 BELTMAN  Chantal NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 9:06'47 1'22
11 BUBNENKOVA  Svetlana RUS MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 9:06'49 1'24
12 ULMER  Sarah NZL MIX10 - TEAM S.A.T.S. 9:06'49 1'24
13 THORBURN  Christine USA USA NATIONAL TEAM 9:06'51 1'26
14 BEUTLER  Annette SUI S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 9:06'52 1'27
15 CANTELE  Noemi ITA MIX5 - TEAM BIGLA 9:06'56 1'31
16 HANSEN  Trine DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 9:06'58 1'33
17 BRONZINI  Giorgia ITA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 9:07'21 1'56
18 GAGGIOLI  Lynn USA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 9:07'38 2'13
19 KOZLIKOVA  Lada CZE MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 9:07'39 2'14
20 HEAL  Rachel GBR MIX10 - TEAM S.A.T.S. 9:07'40 2'15
21 VILAJOSANA  Marta ESP MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 9:07'40 2'15
22 HAYEVA  Volha BLR MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 9:07'40 2'15
23 CORNEO  Sigrid ITA NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 9:07'41 2'16
24 RASMUSSEN  Dorte DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 9:07'41 2'16
25 BACCAILLE  Monia ITA MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 9:07'42 2'17
26 LANCIONI  Barbara ITA MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 9:07'43 2'18
27 OKI  Miho JPN NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 9:07'43 2'18
28 CHRISTENSEN  Lise Horslund DEN MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 9:07'44 2'19
29 KACHALKA  Nataliya UKR MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 9:07'45 2'20
30 ADAMSEN WATT  Maja DEN S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 9:07'45 2'20
31 LORENZONI  Marianna ITA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 9:07'45 2'20
32 PARIETTI  Silvia ITA MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 9:07'49 2'24
33 KIRCH  Rosane BRA MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 9:07'52 2'27
34 HARE  Catherine GBR MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 9:08'36 3'11
35 ZABIROVA  Zoulfia KAZ MIX5 - TEAM BIGLA 9:09'01 3'36
36 BATES  Katherine AUS AUSTRALIA 9:09'02 3'37
37 SCHLEICHER  Regina GER MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 9:09'02 3'37
38 WOOD  Oenone AUS MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 9:09'02 3'37
39 TAMANINI  Luisa ITA MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 9:09'03 3'38
40 KIESANOWSKI  Joanne NZL NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 9:09'04 3'39
41 MILLER  Meredith USA MIX10 - TEAM S.A.T.S. 9:09'06 3'41
42 ROMBOUTS  Sandra NED MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 9:09'07 3'42
43 FISHER  Mette DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 9:09'07 3'42
44 LECHNER  Eva ITA MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 9:09'08 3'43
45 LONGHIN  Katia ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 9:09'08 3'43
46 GARCIA MARROQUIN  Evelyn ESP NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 9:09'08 3'43
47 CALLE  Maria Luisa COL MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 9:09'08 3'43
48 ANDREASSON  Veronica SWE MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 9:09'09 3'44
49 ITURRIAGA ECHEBARRIA MAZAG E ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 9:09'09 3'44
50 EMMASI  Sabrina ITA MIX5 - TEAM BIGLA 9:09'09 3'44
51 BACCHIAVINI  Lisa ITA MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 9:09'09 3'44
52 HYLAND  Michelle NZL MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 9:09'10 3'45
53 BOSMAN  Andrea NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 9:09'11 3'46
54 BELVEDERESI  Tania ITA MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 9:09'11 3'46
55 HENNES  Tanja GER MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 9:09'11 3'46
56 MARTISOVA  Yjulia RUS MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 9:09'13 3'48
57 NEKANE  Lasa Agirre ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 9:09'14 3'49
58 CITRACCA  Emanuela ITA MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 9:09'15 3'50
59 VILUNAITE  Erika LTU MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 9:09'16 3'51
60 BUICK  Johanna Sally NZL MIX5 - TEAM BIGLA 9:09'16 3'51
61 ALCADE  Cristina ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 9:09'16 3'51
62 LEAL BALDERAS  Veronica MEX MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 9:09'17 3'52
63 SILVA  Maria Lucilene BRA MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 9:09'19 3'54
64 MURILLO  Iosune ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 9:09'21 3'56
65 PEICK  Christina DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 9:09'26 4'01
66 GRAHAM  Lorian AUS AUSTRALIA 9:09'30 4'05
67 FANUCCHI  Maria ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 9:09'31 4'06
68 VAN ESSEN  Sharon NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 9:09'50 4'25
69 D'ETTORRE  Alessandra ITA MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 9:09'50 4'25
70 NICHOLS  Kate AUS AUSTRALIA 9:09'51 4'26
71 GIL PARRA  Leticia ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 9:09'53 4'28
72 SANCHEZ BENITO  Azucena ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 9:09'53 4'28
73 PALOP RUBIO  Alicia ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 9:09'53 4'28
74 PINTOS  Valeria Romina ARG MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 9:09'54 4'29
75 VAN GILDER  Laura USA USA NATIONAL TEAM 9:10'15 4'50
76 SULLIVAN  Candice AUS AUSTRALIA 9:10'20 4'55
77 HOLT  Melissa NZL MIX10 - TEAM S.A.T.S. 9:10'34 5'09
78 VAN DONGEN  Minke NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 9:10'39 5'14
79 CAZZANIGA  Barbara ITA MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 9:10'46 5'21
80 BORCHI  Alessandra ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 9:10'47 5'22
81 RUTER  Christina USA USA NATIONAL TEAM 9:10'51 5'26
82 DE KONING  Aukje NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 9:10'51 5'26
83 VALSECCHI  Silvia ITA NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 9:10'53 5'28
84 RHODES  Alexis AUS AUSTRALIA 9:10'54 5'29
85 TELLETXEA  Naiara ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 9:10'54 5'29
86 FRANGES  Lauren USA USA NATIONAL TEAM 9:10'57 5'32
87 MANFRIN  Kettj ITA MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 9:10'59 5'34
88 GIARDINELLI  Letizia ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 9:11'00 5'35
89 BANKS  Hannah AUS AUSTRALIA 9:11'01 5'36
90 TELLETXEA  Maitane ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 9:11'02 5'37
91 CAGIGAS  Mercedes ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 9:11'03 5'38
92 ELORRIAGA  Agurtzane ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 9:11'06 5'41
93 MARIETTA  Claudia ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 9:11'10 5'45
94 ARCANGELI  Lidia ITA MIX5 - TEAM BIGLA 9:11'29 6'04
95 KUBELSKIENE  Edita LTU MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 9:11'39 6'14
96 COX  Leda GBR MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 9:12'10 6'45
97 KOSTENKO OXANA  Viktorovna RUS NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 9:12'26 7'01
98 CORAZZA  Martina ITA MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 9:12'54 7'29
99 CASTRUCCI  Francesca ITA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 9:12'59 7'34
100 FLEURY  Grace USA USA NATIONAL TEAM 9:13'06 7'41
101 BAXTER  Claire AUS MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 9:13'08 7'43
102 BELTRAN  Michelle USA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 9:13'10 7'45
103 GERHARD  Debora BRA MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 9:13'11 7'46
104 MARTINELLI  Costanza ITA MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 9:13'14 7'49
105 BLICKEM  Candice USA USA NATIONAL TEAM 9:14'00 8'35
106 BECKER  Christina GER MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 9:14'01 8'36
107 MIGGELS  Kristy NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 9:14'01 8'36
108 SOLDO  Eleonora ITA MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 9:14'03 8'38
109 TOGNALI  Francesca ITA MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 9:14'08 8'43
110 LAZZARO  Ilenia ITA MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 9:14'10 8'45
111 TOFANELLI  Lavinia ITA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 9:14'14 8'49
112 PASCUAL  Gemma ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 9:22'46 17'21
113 KUNZE  Ivana Soledad ARG MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 9:22'54 17'29
114 COMPIANO  Yesica Mirian ARG MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 9:23'23 17'58
115 GOSS  Belinda AUS AUSTRALIA 9:23'32 18'07
116 BROWN  Katie AUS AUSTRALIA 9:23'33 18'08
117 EIFLER  Elena GER MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 9:23'40 18'15
118 PISANESCHI  Laura ITA MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 9:23'45 18'20
119 CHARMAN  Kerrin AUS MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 9:24'21 18'56
120 TUNESI  Melanie SUI MIX5 - TEAM BIGLA 9:29'45 24'20
121 RODRIGUEZ GOMEZ M.Delrosario ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 9:29'50 24'25
122 PALOTAI  Gabriella HUN MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 9:29'52 24'27

 

 

Back to top

 

Points Competition

1 – Nicole Braendli – Team Bigla      30pts

3 - Giorga Bronzini - Team Chirio Forno D'Asolo   27pts

3 -  Zinaida Stahurskaia – Team Bianchi Aliverti  18 pts

 

Back to Top

 

 

Mountains Competition

 

Joane Sommariba – Bizkaia  Panda Software

 

 

Back to Top

 

Young Rider Competition

 

Giorgia Bronzini – Chirio Forno D’Asolo

 

Back to Top

 

 

Photos

 

IMG_6337.jpg (53010 bytes) IMG_6362.jpg (51980 bytes) IMG_6386.jpg (45879 bytes) IMG_6387.jpg (54206 bytes) IMG_6388.jpg (58204 bytes)

IMG_6391.jpg (49280 bytes) IMG_6395.jpg (53890 bytes) IMG_6401.jpg (42406 bytes) IMG_6531.jpg (42069 bytes) IMG_6588.jpg (57736 bytes) 

IMG_6591.jpg (58868 bytes) IMG_6595.jpg (61407 bytes) IMG_6596.jpg (41220 bytes) IMG_6628.jpg (45372 bytes) IMG_6636.jpg (47487 bytes)

IMG_6657.jpg (53794 bytes) IMG_6666.jpg (65628 bytes)

Back to top

Home
 
Latest Additions to the Site
 
 
Calendar of Events 2005
 
Interviews
 

World & National Champions 2005

WorldStripes.jpg (2518 bytes)WorldStripes.jpg (2518 bytes)       WorldStripes.jpg (2518 bytes)WorldStripes.jpg (2518 bytes)  

 

Photo Gallery

 
 Products of the Year
 
New to Cycling?
 
2004 Archive
 

2003 Archive

 

2002 Archive

 
Sponsorship by WomensCycling.net
 
Links

The "Small Print" click here

 

 
 
 
 
 
 
 

Click below to go to results of :

Preview
Overview
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9