WomensCycling.net 

 

   

Previous coverage of this event  >>  2009   2008    2007    2006    2005   

 

Giro Donne 2005

1st July - 10th July

Once the race starts, you will be able to click below to go to Stage results > 

Preview Overview Prologue Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Stage 7 Stage 8 Stage 9

 

Click here to jump on this page  to >>   Results    General Classification   Photos

Stage Review - Stage 1

Nicole Braendle successfully defended her 'maglia rosa' on Stage 1 of the Giro. She sprinted in to the finish at Caerano Di San Marco and easily had time over second placed Joanne Sommariba to celebrate her victory. The gap on General Classification is now opened wider - there are stage bonuses of 10, 6 and 4 seconds on each road stage of this race.

There was one non-starter after the prologue - Marzia Lavorini  (PMB Fenix) was ill overnight and did not sign on. All was quiet for the first 50-60km on the stage. It wasn't until the third time up the climb of Montello, when four riders managed to get away - they were led up for each of the subsequent climbs by Sarah Ulmer, riding for Team SATS. (Ulmer is the 2004 Olympic and World Individual Track Pursuit Champion). Her fellow escapees were Lisa Christensen (Bianchi Aliverti), Katia Longhin (Michela Fanini Record Rox) and Joanne Kiesanowski (Nobili Rubinetterie Menikini Cogeas). 

At 80km, when the race climbed the main climb of the day, the Colle Mostaccin, the leader's gap was just 13 seconds. The Buitenpoort-Flexpoint team were working hard to bring the leaders back. With just 4km to go, the peleton was complete again. Coming into the final kilometre, the sprint was on - Nicole Braendli edged ahead with Joanne Sommariba and the pair opened a small gap on the following group. Braendli made it to the line first and had time to raise her hands to salute her win. Zinaida Stahurskaia won the sprint at the front of the small following group.

It was a hot day and a hard one - the four circuits of the Montello took its toll on riders. The final blow to many was the large 'lap' of 35km at the end of the stage which included that ascent of the Colle Mostacin - consequently, small groups of several riders drifted across the line pleased that the day was over.

 

Results - Stage 1

1  Nicole Braendle  

2  Joanne Sommariba

3  Zinaida Stahurskaia

 

Posn Name Team Time Gap Bonus
1 BRANDLI  Nicole SUI MIX5 - TEAM BIGLA 2:39'37 0 10
2 SOMMARIBA  Joane ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 2:39'37 0 6
3 STAHURSKAIA  Zinaida BLR MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 2:40'11 34 4
4 PUCINSKAITE  Edita LTU NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 2:40'11 34
5 MELCHERS VAN POPPEL  Mirjam NED MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 2:40'11 34
6 NEBEN  Amber USA MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 2:40'11 34
7 LUPERINI  Fabiana ITA MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 2:40'11 34
8 MORENO ALLUE  Maribel ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 2:40'11 34
9 SLIOUSAREVA  Olga RUS NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 2:40'48 1'11
10 ULMER  Sarah NZL MIX10 - TEAM S.A.T.S. 2:40'48 1'11
11 BEUTLER  Annette SUI S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 2:40'48 1'11
12 BUBNENKOVA  Svetlana RUS MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 2:40'48 1'11
13 BELTMAN  Chantal NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 2:40'48 1'11
14 THORBURN  Christine USA USA NATIONAL TEAM 2:40'48 1'11
15 HANSEN  Trine DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 2:40'48 1'11
16 CANTELE  Noemi ITA MIX5 - TEAM BIGLA 2:40'48 1'11
17 GAGGIOLI  Lynn USA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 2:41'33 1'56
18 HEAL  Rachel GBR MIX10 - TEAM S.A.T.S. 2:41'33 1'56
19 HAYEVA  Volha BLR MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 2:41'33 1'56
20 RASMUSSEN  Dorte DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 2:41'33 1'56
21 PARIETTI  Silvia ITA MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 2:41'33 1'56
22 KOZLIKOVA  Lada CZE MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 2:41'33 1'56
23 GRAHAM  Lorian AUS AUSTRALIA 2:41'33 1'56
24 CORNEO  Sigrid ITA NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 2:41'33 1'56
25 OKI  Miho JPN NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 2:41'33 1'56
26 CHRISTENSEN  Lise Horslund DEN MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 2:41'33 1'56
27 BACCAILLE  Monia ITA MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 2:41'33 1'56
28 ADAMSEN WATT  Maja DEN S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 2:41'33 1'56
29 LORENZONI  Marianna ITA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 2:41'33 1'56
30 BRONZINI  Giorgia ITA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 2:41'33 1'56
31 LANCIONI  Barbara ITA MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 2:41'33 1'56
32 KIRCH  Rosane BRA MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 2:41'33 1'56
33 VILAJOSANA  Marta ESP MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 2:41'33 1'56
34 KACHALKA  Nataliya UKR MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 2:41'33 1'56
35 PEZZO  Paola ITA MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 2:41'33 1'56
36 HARE  Catherine GBR MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 2:42'24 2'47
37 VILUNAITE  Erika LTU MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 2:43'01 3'24
38 FISHER  Mette DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 2:43'01 3'24
39 BOSMAN  Andrea NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 2:43'01 3'24
40 BUICK  Johanna Sally NZL MIX5 - TEAM BIGLA 2:43'01 3'24
41 LECHNER  Eva ITA MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 2:43'01 3'24
42 CALLE  Maria Luisa COL MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 2:43'01 3'24
43 BACCHIAVINI  Lisa ITA MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 2:43'01 3'24
44 GARCIA MARROQUIN  Evelyn ESP NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 2:43'01 3'24
45 HYLAND  Michelle NZL MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 2:43'01 3'24
46 PEICK  Christina DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 2:43'01 3'24
47 NEKANE  Lasa Agirre ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 2:43'01 3'24
48 KIESANOWSKI  Joanne NZL NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 2:43'01 3'24
49 ITURRIAGA ECHEBARRIA MAZAG E ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 2:43'01 3'24
50 SILVA  Maria Lucilene BRA MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 2:43'01 3'24
51 EMMASI  Sabrina ITA MIX5 - TEAM BIGLA 2:43'01 3'24
52 BELVEDERESI  Tania ITA MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 2:43'01 3'24
53 LONGHIN  Katia ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 2:43'01 3'24
54 MILLER  Meredith USA MIX10 - TEAM S.A.T.S. 2:43'01 3'24
55 ANDREASSON  Veronica SWE MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 2:43'01 3'24
56 MURILLO  Iosune ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 2:43'01 3'24
57 ALCADE  Cristina ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 2:43'01 3'24
58 LEAL BALDERAS  Veronica MEX MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 2:43'01 3'24
59 MARTISOVA  Yjulia RUS MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 2:43'01 3'24
60 ROMBOUTS  Sandra NED MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 2:43'01 3'24
61 HENNES  Tanja GER MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 2:43'01 3'24
62 WOOD  Oenone AUS MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 2:43'01 3'24
63 BATES  Katherine AUS AUSTRALIA 2:43'01 3'24
64 ZABIROVA  Zoulfia KAZ MIX5 - TEAM BIGLA 2:43'01 3'24
65 FANUCCHI  Maria ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 2:43'01 3'24
66 CITRACCA  Emanuela ITA MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 2:43'01 3'24
67 TAMANINI  Luisa ITA MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 2:43'01 3'24
68 SCHLEICHER  Regina GER MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 2:43'01 3'24
69 PALOP RUBIO  Alicia ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 2:43'40 4'03
70 VAN ESSEN  Sharon NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 2:43'40 4'03
71 PINTOS  Valeria Romina ARG MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 2:43'40 4'03
72 D'ETTORRE  Alessandra ITA MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 2:43'40 4'03
73 NICHOLS  Kate AUS AUSTRALIA 2:43'40 4'03
74 GIL PARRA  Leticia ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 2:43'40 4'03
75 SANCHEZ BENITO  Azucena ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 2:43'40 4'03
76 SULLIVAN  Candice AUS AUSTRALIA 2:44'04 4'27
77 VAN GILDER  Laura USA USA NATIONAL TEAM 2:44'13 4'36
78 HOLT  Melissa NZL MIX10 - TEAM S.A.T.S. 2:44'33 4'56
79 GIARDINELLI  Letizia ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 2:44'33 4'56
80 VAN DONGEN  Minke NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 2:44'33 4'56
81 CAZZANIGA  Barbara ITA MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 2:44'33 4'56
82 BORCHI  Alessandra ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 2:44'33 4'56
83 CARRARA  Vera ITA MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 2:44'33 4'56
84 TELLETXEA  Naiara ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 2:44'33 4'56
85 RUTER  Christina USA USA NATIONAL TEAM 2:44'48 5'11
86 RHODES  Alexis AUS AUSTRALIA 2:44'48 5'11
87 COX  Leda GBR MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 2:44'48 5'11
88 ELORRIAGA  Agurtzane ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 2:44'48 5'11
89 VALSECCHI  Silvia ITA NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 2:44'48 5'11
90 DE KONING  Aukje NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 2:44'48 5'11
91 BANKS  Hannah AUS AUSTRALIA 2:44'48 5'11
92 MARIETTA  Claudia ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 2:44'48 5'11
93 FRANGES  Lauren USA USA NATIONAL TEAM 2:44'48 5'11
94 CORAZZA  Martina ITA MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 2:44'48 5'11
95 MANFRIN  Kettj ITA MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 2:44'48 5'11
96 KOSTENKO OXANA  Viktorovna RUS NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 2:44'48 5'11
97 CAGIGAS  Mercedes ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 2:44'48 5'11
98 TELLETXEA  Maitane ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 2:44'48 5'11
99 ARCANGELI  Lidia ITA MIX5 - TEAM BIGLA 2:45'09 5'32
100 KUBELSKIENE  Edita LTU MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 2:45'31 5'54
101 CASTRUCCI  Francesca ITA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 2:46'49 7'12
102 BELTRAN  Michelle USA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 2:46'58 7'21
103 BAXTER  Claire AUS MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 2:46'58 7'21
104 MARTINELLI  Costanza ITA MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 2:46'58 7'21
105 GERHARD  Debora BRA MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 2:46'58 7'21
106 FLEURY  Grace USA USA NATIONAL TEAM 2:46'58 7'21
107 LAZZARO  Ilenia ITA MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 2:47'52 8'15
108 TOGNALI  Francesca ITA MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 2:47'52 8'15
109 BLICKEM  Candice USA USA NATIONAL TEAM 2:47'52 8'15
110 MIGGELS  Kristy NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 2:47'52 8'15
111 SOLDO  Eleonora ITA MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 2:47'52 8'15
112 TOFANELLI  Lavinia ITA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 2:47'52 8'15
113 BECKER  Christina GER MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 2:47'52 8'15
114 KUNZE  Ivana Soledad ARG MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 2:56'38 17'01
115 PASCUAL  Gemma ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 2:56'38 17'01
116 CHARMAN  Kerrin AUS MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 2:56'38 17'01
117 COMPIANO  Yesica Mirian ARG MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 2:57'00 17'23
118 GOSS  Belinda AUS AUSTRALIA 2:57'22 17'45
119 PISANESCHI  Laura ITA MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 2:57'22 17'45
120 BROWN  Katie AUS AUSTRALIA 2:57'22 17'45
121 EIFLER  Elena GER MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 2:57'22 17'45
DNS LAVORINI  Marzia ITA MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR DNS
DNF PALOTAI  Gabriella HUN MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS DNF
DNF TUNESI  Melanie SUI MIX5 - TEAM BIGLA DNF
DNF RODRIGUEZ GOMEZ M.Delrosario ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA DNF

 

 

Back to top

 

General Classification

 

Posn Name Team Time Gap
1 BRANDLI  Nicole SUI MIX5 - TEAM BIGLA 2:41'33 0
2 SOMMARIBA  Joane ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 2:41'41 8
3 STAHURSKAIA  Zinaida BLR MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 2:42'16 43
4 PUCINSKAITE  Edita LTU NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 2:42'19 46
5 MELCHERS VAN POPPEL  Mirjam NED MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 2:42'19 46
6 NEBEN  Amber USA MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 2:42'20 47
7 LUPERINI  Fabiana ITA MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 2:42'22 49
8 MORENO ALLUE  Maribel ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 2:42'29 56
9 BELTMAN  Chantal NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 2:42'55 1'22
10 BUBNENKOVA  Svetlana RUS MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 2:42'57 1'24
11 SLIOUSAREVA  Olga RUS NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 2:42'57 1'24
12 ULMER  Sarah NZL MIX10 - TEAM S.A.T.S. 2:42'57 1'24
13 THORBURN  Christine USA USA NATIONAL TEAM 2:42'59 1'26
14 BEUTLER  Annette SUI S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 2:43'00 1'27
15 CANTELE  Noemi ITA MIX5 - TEAM BIGLA 2:43'04 1'31
16 HANSEN  Trine DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 2:43'06 1'33
17 BRONZINI  Giorgia ITA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 2:43'45 2'12
18 GAGGIOLI  Lynn USA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 2:43'46 2'13
19 KOZLIKOVA  Lada CZE MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 2:43'47 2'14
20 HEAL  Rachel GBR MIX10 - TEAM S.A.T.S. 2:43'48 2'15
21 VILAJOSANA  Marta ESP MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 2:43'48 2'15
22 PEZZO  Paola ITA MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 2:43'48 2'15
23 HAYEVA  Volha BLR MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 2:43'48 2'15
24 CORNEO  Sigrid ITA NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 2:43'49 2'16
25 RASMUSSEN  Dorte DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 2:43'49 2'16
26 BACCAILLE  Monia ITA MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 2:43'50 2'17
27 LANCIONI  Barbara ITA MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 2:43'51 2'18
28 OKI  Miho JPN NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 2:43'51 2'18
29 CHRISTENSEN  Lise Horslund DEN MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 2:43'52 2'19
30 KACHALKA  Nataliya UKR MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 2:43'53 2'20
31 ADAMSEN WATT  Maja DEN S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 2:43'53 2'20
32 LORENZONI  Marianna ITA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 2:43'53 2'20
33 PARIETTI  Silvia ITA MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 2:43'57 2'24
34 KIRCH  Rosane BRA MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 2:44'00 2'27
35 HARE  Catherine GBR MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 2:44'44 3'11
36 ZABIROVA  Zoulfia KAZ MIX5 - TEAM BIGLA 2:45'09 3'36
37 BATES  Katherine AUS AUSTRALIA 2:45'10 3'37
38 TAMANINI  Luisa ITA MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 2:45'11 3'38
39 KIESANOWSKI  Joanne NZL NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 2:45'12 3'39
40 MILLER  Meredith USA MIX10 - TEAM S.A.T.S. 2:45'14 3'41
41 ROMBOUTS  Sandra NED MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 2:45'15 3'42
42 FISHER  Mette DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 2:45'15 3'42
43 LECHNER  Eva ITA MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 2:45'16 3'43
44 LONGHIN  Katia ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 2:45'16 3'43
45 GARCIA MARROQUIN  Evelyn ESP NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 2:45'16 3'43
46 CALLE  Maria Luisa COL MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 2:45'16 3'43
47 WOOD  Oenone AUS MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 2:45'16 3'43
48 ANDREASSON  Veronica SWE MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 2:45'17 3'44
49 ITURRIAGA ECHEBARRIA MAZAG E ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 2:45'17 3'44
50 EMMASI  Sabrina ITA MIX5 - TEAM BIGLA 2:45'17 3'44
51 BACCHIAVINI  Lisa ITA MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 2:45'17 3'44
52 HYLAND  Michelle NZL MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 2:45'18 3'45
53 BOSMAN  Andrea NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 2:45'19 3'46
54 BELVEDERESI  Tania ITA MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 2:45'19 3'46
55 HENNES  Tanja GER MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 2:45'19 3'46
56 SCHLEICHER  Regina GER MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 2:45'20 3'47
57 MARTISOVA  Yjulia RUS MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 2:45'21 3'48
58 NEKANE  Lasa Agirre ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 2:45'22 3'49
59 CITRACCA  Emanuela ITA MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 2:45'23 3'50
60 VILUNAITE  Erika LTU MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 2:45'24 3'51
61 BUICK  Johanna Sally NZL MIX5 - TEAM BIGLA 2:45'24 3'51
62 ALCADE  Cristina ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 2:45'24 3'51
63 LEAL BALDERAS  Veronica MEX MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 2:45'25 3'52
64 SILVA  Maria Lucilene BRA MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 2:45'27 3'54
65 MURILLO  Iosune ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 2:45'29 3'56
66 PEICK  Christina DEN MIX10 - TEAM S.A.T.S. 2:45'34 4'01
67 GRAHAM  Lorian AUS AUSTRALIA 2:45'38 4'05
68 FANUCCHI  Maria ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 2:45'39 4'06
69 VAN ESSEN  Sharon NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 2:45'58 4'25
70 D'ETTORRE  Alessandra ITA MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 2:45'58 4'25
71 NICHOLS  Kate AUS AUSTRALIA 2:45'59 4'26
72 GIL PARRA  Leticia ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 2:46'01 4'28
73 SANCHEZ BENITO  Azucena ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 2:46'01 4'28
74 PALOP RUBIO  Alicia ESP SELECTION NATIONALE ESPANOLA 2:46'01 4'28
75 PINTOS  Valeria Romina ARG MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 2:46'02 4'29
76 VAN GILDER  Laura USA USA NATIONAL TEAM 2:46'23 4'50
77 SULLIVAN  Candice AUS AUSTRALIA 2:46'28 4'55
78 HOLT  Melissa NZL MIX10 - TEAM S.A.T.S. 2:46'42 5'09
79 CARRARA  Vera ITA MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 2:46'47 5'14
80 VAN DONGEN  Minke NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 2:46'47 5'14
81 CAZZANIGA  Barbara ITA MIX8-BIANCHI-ALIVERTI/FIAMME AZ 2:46'54 5'21
82 BORCHI  Alessandra ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 2:46'55 5'22
83 RUTER  Christina USA USA NATIONAL TEAM 2:46'59 5'26
84 DE KONING  Aukje NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 2:46'59 5'26
85 VALSECCHI  Silvia ITA NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 2:47'01 5'28
86 RHODES  Alexis AUS AUSTRALIA 2:47'02 5'29
87 TELLETXEA  Naiara ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 2:47'02 5'29
88 CORAZZA  Martina ITA MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 2:47'03 5'30
89 FRANGES  Lauren USA USA NATIONAL TEAM 2:47'05 5'32
90 MANFRIN  Kettj ITA MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 2:47'07 5'34
91 GIARDINELLI  Letizia ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 2:47'08 5'35
92 BANKS  Hannah AUS AUSTRALIA 2:47'09 5'36
93 TELLETXEA  Maitane ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 2:47'10 5'37
94 CAGIGAS  Mercedes ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 2:47'11 5'38
95 ELORRIAGA  Agurtzane ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 2:47'14 5'41
96 MARIETTA  Claudia ITA S. C. MICHELA FANINI-RECORD ROX 2:47'18 5'45
97 ARCANGELI  Lidia ITA MIX5 - TEAM BIGLA 2:47'37 6'04
98 KUBELSKIENE  Edita LTU MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 2:47'47 6'14
99 COX  Leda GBR MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 2:48'18 6'45
100 KOSTENKO OXANA  Viktorovna RUS NOBILIRUBINETT.-MENIKINI-COGEAS 2:48'34 7'01
101 CASTRUCCI  Francesca ITA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 2:49'07 7'34
102 FLEURY  Grace USA USA NATIONAL TEAM 2:49'14 7'41
103 BAXTER  Claire AUS MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 2:49'16 7'43
104 BELTRAN  Michelle USA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 2:49'18 7'45
105 GERHARD  Debora BRA MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 2:49'19 7'46
106 MARTINELLI  Costanza ITA MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 2:49'22 7'49
107 BLICKEM  Candice USA USA NATIONAL TEAM 2:50'08 8'35
108 BECKER  Christina GER MX6-BUITENPOORT-FLEXPOINT TEAM 2:50'09 8'36
109 MIGGELS  Kristy NED TEAM VRIENDEN-VANHET-PLATTELAND 2:50'09 8'36
110 SOLDO  Eleonora ITA MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 2:50'15 8'42
111 TOGNALI  Francesca ITA MIX3-SACCARELLI-EMU-MARSCIANO 2:50'16 8'43
112 LAZZARO  Ilenia ITA MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 2:50'18 8'45
113 TOFANELLI  Lavinia ITA MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 2:50'22 8'49
114 PASCUAL  Gemma ESP BIZKAIA-PANDA SOFTWARE-DURANGO 2:58'54 17'21
115 KUNZE  Ivana Soledad ARG MX4-LAZIOCICLISMO-TEAMLADISPOLI 2:59'02 17'29
116 CHARMAN  Kerrin AUS MX9-CHIRIO-FORNO D'ASOLO/RIDER 2:59'07 17'34
117 COMPIANO  Yesica Mirian ARG MIX2 - FANINI/VELOSPORT/GAUSS 2:59'31 17'58
118 GOSS  Belinda AUS AUSTRALIA 2:59'40 18'07
119 BROWN  Katie AUS AUSTRALIA 2:59'41 18'08
120 EIFLER  Elena GER MX7-FENIXS/COLNAGO/CAMBERRA/NOR 2:59'48 18'15
121 PISANESCHI  Laura ITA MIX1-A.S.TEAM FRW/G.S.TOP GIRLS 2:59'53 18'20

 

 

Back to top

 

Photos

 

01.jpg (59440 bytes) 02.jpg (66045 bytes) 03.jpg (68397 bytes) 04.jpg (68929 bytes) 

05.jpg (75680 bytes) 06.jpg (62431 bytes) 07.jpg (66990 bytes) 08.jpg (68591 bytes)

09.jpg (39519 bytes) 10.jpg (58766 bytes) 12.jpg (36462 bytes) 13.jpg (37870 bytes) 15.jpg (52548 bytes)

 16.jpg (79244 bytes) 17.jpg (57435 bytes) 18.jpg (65833 bytes) 19.jpg (62758 bytes)  22.jpg (47579 bytes)

 20.jpg (48159 bytes) 21.jpg (62152 bytes) 23.jpg (62747 bytes)

Back to top

Home
 
Latest Additions to the Site
 
 
Calendar of Events 2005
 
Interviews
 

World & National Champions 2005

WorldStripes.jpg (2518 bytes)WorldStripes.jpg (2518 bytes)       WorldStripes.jpg (2518 bytes)WorldStripes.jpg (2518 bytes)  

 

Photo Gallery

 
 Products of the Year
 
New to Cycling?
 
2004 Archive
 

2003 Archive

 

2002 Archive

 
Sponsorship by WomensCycling.net
 
Links

The "Small Print" click here

 

 
 
 
 
 
 
 

Click below to go to results of :

Preview
Overview
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9