WomensCycling.net 

 

Home  

Race Results

  World Cup Races 2004

Primavera Rosa Preview         Full Result     World Cup Standings

UCI World Cup - Race 2

Primavera Rosa

Italy - 21st March 2004

Wood retains jersey - Zabirova takes victory

Zoulfia Zabirova has won the Primavera Rosa event in Italy, with a margin of 26 seconds over second placed Mirjam Melchers and 29" over third placed Oenone Wood (and the bunch) in the sprint. 

For the second year running Melchers came second in this event, although last year, it was she who took the bunch sprint. This year, she opened a small gap and it was Oenone Wood who led the charge, this time for third

Third place was good enough for Wood to retain the World Cup jersey going into the third round in Spain next week. 

Zabirova won  for the second year in a row using the same tactic as last year - she went on the Cipressa as a move came back and stayed away to the line.  

Back to top

The World Cup comprises 9 rounds  throughout the season.

World Cup 2004 

Round 

Date

Event

Country

1

29.02.2004

Women's World Cup - Geelong

AUS

2

20.03.2004

Primavera Rosa

ITA

3

28.03.2004

Gran Premio Castilla y Leon

ESP

4

04.04.2004

Ronde van Vlaanderen / Tour des Flandres

BEL

5

21.04.2004

La Flèche Wallonne

BEL

6

29.05.2004

La Coupe du Monde Cycliste Féminine de Montréal

CAN

7

28.08.2004

GP Ouest France - Plouay

FRA

8

05.09.2004

Lowland International Rotterdam Tour

NED

9

12.09.2004

Rund um die Nürnberger Altstadt

GER

Back to top

Full Result

Placing Name Team Time Avg. Speed
1 ZABIROVA Zoulfia TEAM LET'S GO FINLAND 2:55'49'' 40.269 km/h
2 MELCHERS Mirjam FARM FRITES-HARTOL 2:56'15''  118 KM
3 WOOD Oenone AUSTRAKIAN INST. SPORT 2:56'18''  
4 SCHLEICHER Regina SAFI-PASTA ZARA MANHATTAN 2:56'18''  
5 VALEN Anita TEAM S.A.T.S. 2:56'18''  
6 DOPPMANN Priska SWITZERLAND 2:56'18''  
7 SLYUSAREVA  Olga NOBILI RUBINETTERIE-GUERCIOTTI 2:56'18''  
8 KIESANOWSKY Jo Anne NEW ZEALAND 2:56'18''  
9 LONGHIN Katia S.C. MICHELA FANINI RECORD ROX 2:56'18''  
10 BAHLER Liane FEDERAZIONE TEDESCA 2:56'18''  
11 VANDROMME Sharron VLAANDEREN-T-INTERIM UNIVEGA LADIES 2:56'18''  
12 GRIMBERG Arenda NETHERLANDS 2:56'18''  
13 ITURRIAGA Eneritz TEAM LET'S GO FINLAND 2:56'18''  
14 BOUBNENKOVA Svetlana RUSSIA 2:56'18''  
15 WRIGHT Alison NOBILI RUBINETTERIE-GUERCIOTTI 2:56'18''  
16 VZEZNIAUSKAITE Modesta SAFI-PASTA ZARA MANHATTAN 2:56'18''  
17 BRODTKA Angela FEDERAZIONE TEDESCA 2:56'18''  
18 OKI Miho FARM FRITES-HARTOL 2:56'18''  
19 BRAVO SOBA Rosa Maria SPAIN 2:56'18''  
20 BEUTLER Annette LIETZSPORT CYCLING 2:56'18''  
21 BELTMAN Ghita NETHERLANDS 2:56'18''  
22 GUDERZO Tatiana ITALY 2:56'18''  
23 HEMSLEY Margaret EQUIPE NURNBERGER VERSICHERUNG 2:56'18''  
24 PUCINSKAITE Edita S.C. MICHELA FANINI RECORD ROX 2:56'18''  
25 NEBEN Amber TEAM T-MOBILE 2:56'18''  
26 BATES Katherine TEAM TON VAN BEMMELEN SPORTS 2:56'18''  
27 BRANDLI Nicole S.C. MICHELA FANINI RECORD ROX 2:56'18''  
28 BELVEDERESI Tania ACQUA&SAPONE - VALENTI ARGENTI 2:56'18''  
29 LJUNGSKOG Susanne TEAM S.A.T.S. 2:56'18''  
30 GOLLAN Olivia AUSTRAKIAN INST. SPORT 2:56'18''  
31 PIETERS Cindy VLAANDEREN-T-INTERIM UNIVEGA LADIES 2:56'18''  
32 BELTMAN Chantal ONDERNEMERS VAN NATURE 2:56'18''  
33 WORRACK Trixi EQUIPE NURNBERGER VERSICHERUNG 2:56'18''  
34 CLIGNET Marion BASIS AUDE 2:56'18''  
35 SENFF Theresa FEDERAZIONE TEDESCA 2:56'18''  
36 ZUGNO Anna SAFI-PASTA ZARA MANHATTAN 2:56'18''  
37 POLKHANOVA Valentina NOBILI RUBINETTERIE-GUERCIOTTI 2:56'18''  
38 LUPERINI Fabiana TEAM LET'S GO FINLAND 2:56'18''  
39 CANTELE Noemi SAFI-PASTA ZARA MANHATTAN 2:57'02''  
40 HEAL Rachel FARM FRITES-HARTOL 2:57'03''  
41 HEEB Barbara LIETZSPORT CYCLING 2:57'03''  
42 THURG Karin SWITZERLAND 2:57'03''  
43 CARRIGAN Sara AUSTRAKIAN INST. SPORT 2:57'03''  
44 RUTHERFORD Hayley S.C. MICHELA FANINI RECORD ROX 2:57'06''  
45 DAHLE Gunn-Rita SAFI-PASTA ZARA MANHATTAN 2:57'06''  
46 PINCOMBE Vicky GREAT BRITAIN 2:57'23''  
47 GRAHAM Lorian AUSTRAKIAN INST. SPORT 2:57'36''  
48 STIAJKINA Tetyiana TEAM ALIVERTI - BIANCHI KOOKAI 2:57'36''  
49 BRUCKNER Kimberly TEAM T-MOBILE 2:57'36''  
50 PETERS Stacey TEAM T-MOBILE 2:57'36''  
51 WYSOCKA Maigorzata POLAND 2:57'51''  
52 MANSVELD Debby VLAANDEREN-T-INTERIM UNIVEGA LADIES 2:57'51''  
53 DE GOEDE Suzanne TEAM TON VAN BEMMELEN SPORTS 2:57'51''  
54 BRONZINI Giorgia SAFI-PASTA ZARA MANHATTAN 2:57'51''  
55 CAZZANIGA Barbara S.C. MICHELA FANINI RECORD ROX 2:57'51''  
56 ROSSNER Petra EQUIPE NURNBERGER VERSICHERUNG 2:57'51''  
57 BELLETER Veronique VLAANDEREN-T-INTERIM UNIVEGA LADIES 2:57'51''  
58 GUNNEWIJK Loes ONDERNEMERS VAN NATURE 2:57'51''  
59 VAN DER HELM Esther FARM FRITES-HARTOL 2:57'51''  
60 PARIETTI Silvia ITALY 2:57'51''  
61 MARTISOVA Julia RUSSIA 2:57'51''  
62 DUSTER Sarah FEDERAZIONE TEDESCA 2:57'51''  
63 FERNANDES Silva Cremilda USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 2:57'51''  
64 WOOD SUSIE Any NEW ZEALAND 2:57'51''  
65 LORENZONI Marianna TEAM ALIVERTI - BIANCHI KOOKAI 2:57'51''  
66 ZABELINSKAYA Olga EQUIPE NURNBERGER VERSICHERUNG 2:57'51''  
67 GIARDINELLI Letizia ACQUA&SAPONE - VALENTI ARGENTI 2:57'51''  
68 RUANO SANCHON Teodora SPAIN 2:57'51''  
69 JUTRAS Manon TEAM S.A.T.S. 2:57'51''  
70 POLIKEVICIUTE Jolanta USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 2:57'51''  
71 HOLT Melissa NEW ZEALAND 2:57'51''  
72 LASASSO Kristen BASIS AUDE 2:57'51''  
73 DEMET-BARRY Deirdre TEAM T-MOBILE 2:57'51''  
74 CORNEO Sigrid NOBILI RUBINETTERIE-GUERCIOTTI 2:57'51''  
75 KUPFERNAGEL Hanka VLAANDEREN-T-INTERIM UNIVEGA LADIES 2:57'51''  
76 VAN DER ZEE Anouska FARM FRITES-HARTOL 2:57'51''  
77 SAFE Amy AUSTRALIAN INST. SPORT 2:57'51''  
78 ARNDT Judith EQUIPE NURNBERGER VERSICHERUNG 2:57'51''  
79 GIL PARRA Leticia SPAIN 2:58'03''  
80 COWDEN Dotsie TEAM T-MOBILE 2:58'10''  
81 SANDIG Madeleine FEDERAZIONE TEDESCA 2:58'14''  
82 REEKIE MAY Rosalind NEW ZEALAND 3:00'09''  
83 TELLE Laura TEAM ALIVERTI - BIANCHI KOOKAI 3:00'09''  
84 SYMINGTON Sara TEAM S.A.T.S. 3:00'51''  
85 NEWSTEAD Frances GREAT BRITAIN 3:00'51''  
86 HOSTETTLER Irenr TEAM NEXT 125 3:00'51''  
87 GILMORE Rochelle TEAM S.A.T.S. 3:00'51''  
88 MISSBACH Sandra FARM FRITES-HARTOL 3:00'51''  
89 KUHN Bettina SWITZERLAND 3:00'51''  
90 MORENO ALLUE Maribel SPAIN 3:00'51''  
91 ROBB Kirsty Nicole NEW ZEALAND 3:00'51''  
92 MANFRIN Ketty TEAM LET'S GO FINLAND 3:01'05''  
93 RAST Diana SWITZERLAND 3:01'12''  
94 POLIKEVICIUTE Rasa USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 3:01'35''  
95 D'ETTORRE Alessandra ITALY 3:02'02''  
96 GOLDSMITH Charlotte GREAT BRITAIN 3:02'02''  
97 BOSMAN Andrea ONDERNEMERS VAN NATURE 3:02'04''  
98 PORTA Daniela USC CHIRIO FORNO D'ASOLO 3:02'04''  
99 CAGIGAS AMEDO Mercedes 3:02'04''  
100 SHIRLEY Kim NOBILI RUBINETTERIE-GUERCIOTTI 3:02'04''  
101 LINDBERG Madeleine EQUIPE NURNBERGER VERSICHERUNG 3:02'07''  
102 MATUSIAK Bogumila POLAND 3:02'46''  
103 GRINER Annette TEAM NEXT 125 3:02'46''  
104 WALLAARD Jaccolien TEAM TON VAN BEMMELEN SPORTS 3:02'46''  
105 GROENVELD Josephine TEAM TON VAN BEMMELEN SPORTS 3:02'46''  
106 GRAB Sarah SWITZERLAND 3:02'46''  
107 HOFER Nicole SWITZERLAND 3:02'46''  
108 BRZEZNA Paulina POLAND 3:02'46''  
109 DAVIES Nina GREAT BRITAIN 3:02'46''  
110 BLAZQUEZ LOZANO Fatima SPAIN 3:02'46''  
111 HYLAND Michelle NEW ZEALAND 3:02'46''  
112 JAMES Emma TEAM S.A.T.S. 3:02'46''  
113 BATES Natalie AUSTRAKIAN INST. SPORT 3:02'46''  
114 MARSAL Catherine NOBILI RUBINETTERIE-GUERCIOTTI 3:02'46''  
115 MARKERINK Loes NETHERLANDS 3:03'44''  
116 LEUMANN Katrin TEAM NEXT 125 3:03'44''  
117 DENISSENKO Svetlana RUSSIA 3:04'20''  
118 FARINA Anna ACQUA&SAPONE - VALENTI ARGENTI 3:04'20''  
DNF SAARELAINEN Sari TEAM LET'S GO FINLAND  
DNF ALAVIIQI Teija TEAM LET'S GO FINLAND  
DNF CARRARA Vera ITALY  
DNF SANDIG Madeleine FEDERAZIONE TEDESCA  
DNF WIESER Isabella LIETZSPORT CYCLING  
DNF CORNEO Sigrid NOBILI RUBINETTERIE-GUERCIOTTI
DNF VAN ESSEN Sharon ONDERNEMERS VAN NATURE
DNF HENNES Tanja TEAM NEXT 125  
DNF VETTER Alexandra TEAM NEXT 125  
DNS MEYER Claudia LIETZSPORT CYCLING  
OTL HASSINK Areke NETHERLANDS  
OTL SILVA FERNANDES Janildes S.C. MICHELA FANINI RECORD ROX
OTL WIESER Karin LIETZSPORT CYCLING  
OTL COENE Veronique TEAM TON VAN BEMMELEN SPORTS
OTL ALESSIO Valentina TEAM ALIVERTI - BIANCHI KOOKAI
OTL WIEL Frederika TEAM TON VAN BEMMELEN SPORTS
OTL SANCEZ BENITO Azucema TEAM ALIVERTI - BIANCHI KOOKAI
OTL BACCAILLE Monia ITALY  
OTL TOFANELLI Lavinia ACQUA&SAPONE - VALENTI ARGENTI
OTL CHIRIO Marina Gloria USC CHIRIO FORNO D'ASOLO
OTL CASTRUCCI Francesca ACQUA&SAPONE - VALENTI ARGENTI
OTL VOS Janneke NETHERLANDS  
OTL SPIJKERMAN Bertine NETHERLANDS  
OTL FREEDMAN Nicole BASIS AUDE    
OTL VAN MELIS Mirella VLAANDEREN-T-INTERIM UNIVEGA LADIES
OTL MARSHALL Jacqui GREAT BRITAIN  
OTL WEBB Lorna GREAT BRITAIN  
OTL SOLDO Eleonora ITALY  
OTL SHALAEVA Elena RUSSIA  
OTL GRINER Annette TEAM NEXT 125  
OTL FIUK Paulina POLAND  
OTL DERVAITYTE Lina TEAM ALIVERTI - BIANCHI KOOKAI
OTL SLAPPENDEL Iris ONDERNEMERS VAN NATURE
OTL WHITE Kathy BASIS AUDE    
OTL MIGGELS Kristy ONDERNEMERS VAN NATURE
OTL KOSTENKO Oxana RUSSIA  
OTL SIPURZYNSKA Anna POLAND  
OTL SKAWINSKA Anna POLAND  
OTL LEBLANC Jenevieve BASIS AUDE    
OTL BARTOLI Chiara ACQUA&SAPONE - VALENTI ARGENTI
           
Starters : 158       
Finishers : 118      
DNF = did not finish       
DNS = did not start / non-partant      
DQ = disqualified      
OTL = outside time limit      

 

Email WomensCycling -

Back to top

 
Latest Additions to the Site
 
Race Results
 
Calendar of Events 2004
 
World & National Champions 2004
 
 Products of the Year
 

Photo Gallery

 
New to Cycling?
 
2003 Archive
 
2002 Archive
 
Sponsorship by WomensCycling.net
 
Links
 
Wood-Jersey.jpg (27174 bytes)
Oenone Wood - World Cup Leader
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 The "Small Print" click here