WomensCycling.net 

 

Home  

Race Results

Tour De Toona

7 stages in 7 days, July 26th - August 1st

Stage 5

Click here to go to >> Overview   Stage 1   Stage 2   Stage 3   Stage 4

                                  Stage 6   Stage 7               General Classification Stage 5

 

Stage Review

The excitement of the 2004 International Tour de 'Toona continued today as cyclists competed in the Hoss's Steak and Sea House Circuit Road Race in Martinsburg today. The stage is the fifth of seven in the Pennsylvania cycling classic, the largest stage race in the Americas.

Lyne Bessette maintained her overall lead in general classification points.

Tina Pic of Genesis Scuba Pro was the winner of today's women's stage, and was able to catch a breakaway with the help of her teammates.

"I didn't have to do that much, it was all my team," said the Georgian, "It's amazing when a team comes together like that."

Pic and her teammates led the charge on the last lap to catch Becky Broeder of Verizon Wireless, who had opened up a three minute lead on the third lap. Broeder was unable to hold the position by herself and finished :34 behind the lead group. Lynn Gaggioli of Velo Bella finished second while the Hershey Food's yellow jersey owner, Lyne Bessette of Quark Cycling, finished third. Bessette now leads Gaggioli by :11 overall.

Tina Pic was able to continue to hold a commanding lead for the women's Merrill Lynch sprint jersey by winning three sprints of the stage. Lynne Bessette is still in control of the PA Turnpike Queen of the Mountain red jersey.

Rona again has just a two second lead over Quark for the women's team GC lead,

Today also started the amateur cycling category races. Men's Categories 2,3 and 4 along with women's categories 3 and 4 competed in their first points race today. The points race differs from the stage race in that cyclists compete by points that they earn and not by their times. They also can race and earn points even if they do not compete every day.

In women's amateur action, the winners of the Category 3 race were Gretchen Jacobs of the Artemis team tied with Ma Klemperer-Johnson of Maxxis Spoke and then Sara LeGrand of Diet Cheerwine.

The Category 4 winners were Sinead Miller of AGH/Pactimo followed by Priscilla Pang of LSV/Kelly along with teammate Tammy Sadle.

 

Results

Posn Name Surname Team Time Gap
1 Tina PIC Genesis Scuba Pro 3:42:05  15bonus 03:42:05
2 Lynn GAGGIOLI Velo Bella "     10bonus "
3 Lyne BESSETTE Quark Cycling Team "      5 bonus "
4 Genevieve JEANSON Rona " "
5 Magen LONG Sportsbook.com " "
6 Jenny EYERMAN Red 5 " "
7 Magali LEFLOCH Quark Cycling Team " "
8 Christina DeKRAAY Diet Cheerwine " "
9 Katrina GROVE Rona " "
10 Liza RACHETTO Aquafina/CRCA " "
11 Leigh HOBSON Team Biovail Cervelo " "
12 Mackenzie DICKEY Dansko Wheelworks " "
13 Nadine BRUHN Red 5 " "
14 Susan PALMER-KOMAR Genesis Scuba Pro " "
15 Julia FARELL Team Biovail Cervelo " "
16 Kim ANDERSON Victory Brewing " "
17 Sue HAYWOOD Quark Cycling Team " "
18 Cat MALONE Webcor Builders " "
19 Apri HENDERSON ANDERSON Red 5 " "
20 Kristen LASASSO Aquafina/CRCA " "
21 Helen KELLY Rona " "
22 Kori SEEHAFER Genesis Scuba Pro " "
23 Katherine LAMBDEN Aquafina/CRCA " "
24 Nicole FREEDMAN Team Basis/Ford " "
25 Betina HOLD Webcor Builders " "
26 Nicky WANGSGARD Team Basis/Ford " "
27 Amy MOORE Quark Cycling Team " "
28 Erinne WILLOCK Rona " "
29 Nicole DEMARS, Victory Brewing " "
30 Yukie NAKAMURA Webcor Builders " "
31 Manon JUTRAS Quark Cycling Team " "
32 Megan ELLIOTT Quark Cycling Team " "
33 Brooke OURADA Victory Brewing " "
34 Felicia GREER Webcor Builders " "
35 Lauren FRANGES Victory Brewing " "
36 Candice BLICKEM Genesis Scuba Pro " "
37 Sandy ESPESETH Victory Brewing " "
38 Hiroko SHIMADA Velo Bella " "
39 Alisha LITTLE Sportsbook.com " "
40 Johanna BUICK Victory Brewing " "
41 Andrea HANNOS Rona " "
42 Stefanie GRAETER Webcor Builders " "
43 Megan MONROE Diet Cheerwine " "
44 Kathryn CURI Rona " "
45 Kate SHERWIN Team Kenda Tire " "
46 Crystal YAP Team Kenda Tire " "
47 Jenn CHAPPMAN Velo Bella " "
48 Laura VAN GILDER Genesis Scuba Pro " "
49 Chrissy RUITER Team Basis/Ford " "
50 Sami FOURNIER Velo Bella 03:42:20 @      15
51 Elizabeth MORSE Sportsbook.com " "
52 Jennifer STEPHENSON Team Biovail Cervelo " "
53 Sheila OREM Team Kenda Tire " "
54 Rhonda GUZDA Team Biovail Cervelo " "
55 Marielle AUNAUE Verizon Wireless Whe " "
56 Carla HUKEE Team Kenda Tire " "
57 Kristin JOHNSON Team Basis/Ford " "
58 Holly BOROWSKI Tokyo Joe's " "
59 Megan ESMONDE Sportsbook.com " "
60 Chrissy SARACENI Dansko Wheelworks " "
61 Jill MCLAUGHLIN Velo Bella " "
62 Robin KAVAN Diet Cheerwine " "
63 Kirsten ROBBINS Victory Brewing 03:42:25 @      20
64 Michele KIESANOWSKI Aquafina/CRCA " "
65 Deidre WINFIELD Dansko Wheelworks " "
66 Tina KUNSTBECK Aquafina/CRCA " "
67 Elisa GAGNON Aquafina/CRCA " "
68 Grace FLEURY Genesis Scuba Pro " "
69 Andrea DVORAK Sportsbook.com " "
70 Aimee VASSE Velo Bella " "
71 Karen PLEAS Verizon Wireless Whe " "
72 Marcie MASSARO Velo Bella " "
73 Becky BROEDER Verizon Wireless Whe 03:42:39 @      34
74 Marisa ASPLUND Team Basis/Ford 03:47:19 @    5:14
75 Jennifer STEVENS Red 5 03:51:49 @    9:44
DNS Jennifer GERSBACH Tokyo Joe's

 

General Classification

Posn Name Surname Team Time Gap
1 Lyne BESSETTE Quark Cycling Team 14:14:34 14:14:34
2 Lynn GAGGIOLI Velo Bella 14:14:45 @ 00:11
3 Genevieve JEANSON Rona 14:14:58 @ 00:24
4 Susan PALMER-KOMAR Genesis Scuba Pro 14:15:01 @ 00:27
5 Tina PIC Genesis Scuba Pro 14:15:06 @ 00:32
6 Erinne WILLOCK Rona 14:15:16 @ 00:42
7 Manon JUTRAS Quark Cycling Team 14:15:26 @ 00:52
8 Brooke OURADA Victory Brewing 14:15:36 @ 01:02
9 Sandy ESPESETH Victory Brewing " "
10 Magali LEFLOCH Quark Cycling Team 14:15:37 @ 01:03
11 Kori SEEHAFER Genesis Scuba Pro 14:15:44 @ 01:10
12 Katrina GROVE Rona 14:15:47 @ 01:13
13 Felicia GREER Webcor Builders 14:15:51 @ 01:17
14 Leigh HOBSON Team Biovail Cervelo " "
15 Kathryn CURI Rona 14:15:54 @ 01:20
16 Nicole DEMARS, Victory Brewing 14:15:58 @ 01:24
17 Johanna BUICK Victory Brewing 14:16:03 @ 01:29
18 Amy MOORE Quark Cycling Team 14:16:10 @ 01:36
19 Kim ANDERSON Victory Brewing 14:16:16 @ 01:42
20 Kristen LASASSO Aquafina/CRCA 14:16:20 @ 01:46
21 Andrea HANNOS Rona 14:16:30 @ 01:56
22 Liza RACHETTO Aquafina/CRCA 14:16:35 @ 02:01
23 Kristin JOHNSON Team Basis/Ford 14:17:08 @ 02:34
24 Laura VAN GILDER Genesis Scuba Pro 14:17:19 @ 02:45
25 Alisha LITTLE Sportsbook.com 14:17:54 @ 03:20
26 Stefanie GRAETER Webcor Builders 14:18:02 @ 03:28
27 Kate SHERWIN Team Kenda Tire 14:18:13 @ 03:39
28 Jenny EYERMAN Red 5 " "
29 Helen KELLY Rona 14:18:45 @ 04:11
30 Megan MONROE Diet Cheerwine 14:19:34 @ 05:00
31 Megan ESMONDE Sportsbook.com 14:20:34 @ 06:00
32 Chrissy RUITER Team Basis/Ford 14:20:49 @ 06:15
33 Lauren FRANGES Victory Brewing 14:20:51 @ 06:17
34 Kirsten ROBBINS Victory Brewing 14:21:00 @ 06:26
35 Christina DeKRAAY Diet Cheerwine 14:22:55 @ 08:21
36 Magen LONG Sportsbook.com 14:22:58 @ 08:24
37 Nadine BRUHN Red 5 14:23:13 @ 08:39
38 Cat MALONE Webcor Builders 14:23:33 @ 08:59
39 Jenn CHAPPMAN Velo Bella 14:23:53 @ 09:19
40 Becky BROEDER Verizon Wireless Whe 14:23:54 @ 09:20
41 Jennifer STEPHENSON Team Biovail Cervelo 14:24:00 @ 09:26
42 Yukie NAKAMURA Webcor Builders 14:24:07 @ 09:33
43 Katherine LAMBDEN Aquafina/CRCA 14:24:18 @ 09:44
44 Aimee VASSE Velo Bella 14:24:20 @ 09:46
45 Betina HOLD Webcor Builders 14:24:25 @ 09:51
46 Sheila OREM Team Kenda Tire 14:24:39 @ 10:05
47 Apri HENDERSON ANDERSON Red 5 14:25:06 @ 10:32
48 Marielle AUNAUE Verizon Wireless Whe 14:25:35 @ 11:01
49 Candice BLICKEM Genesis Scuba Pro 14:26:14 @ 11:40
50 Hiroko SHIMADA Velo Bella 14:26:28 @ 11:54
51 Grace FLEURY Genesis Scuba Pro 14:26:42 @ 12:08
52 Marisa ASPLUND Team Basis/Ford 14:28:58 @ 14:24
53 Elisa GAGNON Aquafina/CRCA 14:29:15 @ 14:41
54 Robin KAVAN Diet Cheerwine 14:33:29 @ 18:55
55 Andrea DVORAK Sportsbook.com 14:34:08 @ 19:34
56 Carla HUKEE Team Kenda Tire 14:41:17 @ 26:43:00
57 Crystal YAP Team Kenda Tire 14:43:16 @ 28:42:00
58 Jennifer STEVENS Red 5 14:43:40 @ 29:06:00
59 Chrissy SARACENI Dansko Wheelworks 14:44:13 @ 29:39:00
60 Nicole FREEDMAN Team Basis/Ford 14:48:17 @ 33:43:00
61 Sue HAYWOOD Quark Cycling Team 14:48:18 @ 33:44:00
62 Holly BOROWSKI Tokyo Joe's 14:49:42 @ 35:08:00
63 Deidre WINFIELD Dansko Wheelworks 14:52:50 @ 38:16:00
64 Michele KIESANOWSKI Aquafina/CRCA 14:57:35 @ 43:01:00
65 Megan ELLIOTT Quark Cycling Team 14:59:17 @ 44:43:00
66 Elizabeth MORSE Sportsbook.com 14:59:22 @ 44:48:00
67 Julia FARELL Team Biovail Cervelo 14:59:35 @ 45:01:00
68 Jill MCLAUGHLIN Velo Bella 14:59:36 @ 45:02:00
69 Tina KUNSTBECK Aquafina/CRCA 15:00:21 @ 45:47:00
70 Sami FOURNIER Velo Bella 15:08:31 @ 53:57:00
71 Mackenzie DICKEY Dansko Wheelworks 15:11:50 @ 57:16:00
72 Karen PLEAS Verizon Wireless Whe 15:12:44 @ 58:10:00
73 Nicky WANGSGARD Team Basis/Ford 15:14:10 @ 59:36:00
74 Marcie MASSARO Velo Bella 15:26:25 @ 01:11:51
75 Rhonda GUZDA Team Biovail Cervelo 15:45:12 @ 01:30:38

 

 
Latest Additions to the Site
 
Race Results
 
Calendar of Events 2004
 
World & National Champions 2004
 
 Products of the Year
 

Photo Gallery

 
New to Cycling?
 
2003 Archive
 
2002 Archive
 
Sponsorship by WomensCycling.net
 
Links
 
 
 

 

 
 
Click below to go to :
 
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 6
Stage 7
Overview
 
 
Links on this page
Stage Result  
General Classification
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Back to top

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Back to top

 
 
 
 
 
 
 The "Small Print" click here