WomensCycling.net 

 

Home  

Race Results

Rabobank  Ster Van Walcheren 

4 stages in 3 days, June 17th - June 19th

Stage 4

Kamperland Ė Renesse, 127 km

Click here to go to other Stages >  Stage 1  Stage 2   Stage 3   Overview  

                                                        Stage Result     General Classification

 

Stage Review 

A small group of 10 riders got away for a 4 second victory in the final stage of the Ster van Walcheren. Whilst the effect on GC was to reverse the 1-2 as at the start of the stage, Vrienden vh Platteland as a team maintained dominance. Chantel Beltman stepped back into the leader's jersey and converted it into the overall winner's jersey for the Tour. Her dominance of the race was overwhelming - overall victory, points, sprints, combined and a member of the winning team. 

The stage went to Debby Mansveld in the 10-person sprint ahead of Angela Brodtka. These two were the main protagonists in Stages 1 and 2 of the race and this was Mansveld's second stage win. The 10 and 6 second bonuses for 1 and 2 were not enough to move them back up GC to podium positions. Third place on the stage went to Christine Mos. 

 

Results

Posn Name Surname Team Time Gap
1 Debby Mansveld, Vlaand T-Interim-Univega 03:29:21
2 Angela Brodtka, WC Mid Limburg-RWC Ahoy same
3 Christine Mos, Therme Skin Care same
4 Chantal Beltman, Vrienden vh Platteland same
5 Vera Koedooder, Vrienden vh Platteland same
6 Loes Gunnewijk, Vrienden vh Platteland same
7 Kirsten Wild,  @Home Cycling Team same
8 Loes Markerink,  @Home Cycling Team same
9 Adrie Visser, Team Farm Frites - Hartol same
10 Katherine Bates, Ton van Bemmelen Sports same
11 Angela Hillenga, Therme Skin Care 03:29:25 00:04
12 Corrien van Haastert, Vrienden vh Platteland same
13 Renate Groenewold, Therme Skin Care same
14 Andrea Bosman, Vrienden vh Platteland same
15 Esther van der Helm Team Farm Frites - Hartol 03:29:38 00:17
16 Veronique Belleter, Vlaand T-Interim-Univega 03:31:12 01:51
17 Mirella van Melis Vlaand T-Interim-Univega same
18 Evy van Damme Belgische Nat Selectie same
19 Lien Verhaeghe, Belgische Nat Selectie same
20 Sandra t Hart Therme Skin Care same
21 Ine Wannijn, Vlaand T-Interim-Univega same
22 Minke van Dongen Vrienden vh Platteland same
23 Judith Lambach, Westland Wil Vooruit same
24 Sandra Rombouts, Merida LCT same
25 Catharina Mulders, Merida LCT same
26 Arenda Grimberg Therme Skin Care same
27 Helen Saunders, GB Nat Team same
28 Jaccolien Wallaard, Ton van Bemmelen Sports same
29 Aukje de Koning Westland Wil Vooruit same
30 Esther Kortekaas, Westland Wil Vooruit same
31 Mischa Coolen, LŲwik de Zwaluwen-Raalte same
32 Francis Linthorst, Therme Skin Care same
33 Sharon van Essen Vrienden vh Platteland same
34 Cindy Pieters, Vlaand T-Interim-Univega same
35 Laure Werner, Vlaand T-Interim-Univega same
36 Sissy van Alabeek Team Farm Frites - Hartol same
37 Janneke Vos, Therme Skin Care same
38 Sandra Missbach, Team Farm Frites - Hartol same
39 Katleen Vermeiren, Merida LCT 03:31:19 01:58
40 DaniŽlle Bekkering, BIK - Gios 03:31:21 02:00
41 Inge Klep, ML Weyers-Eikhout Grwoud same
42 Josephine Groenveld, Ton van Bemmelen Sports same
43 Nathalie van Katwijk, Bemmelen 03:31:24 02:03
44 Areke Hassink,  @Home Cycling Team same
45 Claudia Witteveen, Westland Wil Vooruit 03:31:59 02:38
46 Janneke Kanis, Leerfashion-NWH-NWG-LV 03:32:19 02:58
47 Sandra Oosterbosch, TB2000-WillebrordWV-DJR same
48 DeTeam Bianchi - VS Olympiay van den Berg WC Mid Limburg-RWC Ahoy same
49 Kathleen Sterckx, Belgische Nat Selectie same
50 Liesbet de Vocht Belgische Nat Selectie same
51 Leda Cox, GB Nat Team same
52 Emma James, BIK - Gios 03:32:27 03:06
53 Marjon Spijkerman,  @Home Cycling Team 03:32:28 03:07
54 Kristy Miggels, Vrienden vh Platteland same
55 Lorna Webb GB Nat Team 03:34:47 05:26
56 Lensy Debboudt, Belgische Nat Selectie 03:34:48 05:27
57 Marit Palland, Leerfashion-NWH-NWG-LV 03:36:06 06:45
58 Eyelien Bekkering, BIK - Gios same
59 HenriŽt Kuijt, Merida LCT 03:42:26 13:05
60 Godelieve Jansens, LŲwik de Zwaluwen-Raalte same
61 Marieke de Jonge StormV-AssenRoden-Peddel same
62 Ilse Geldhof, Belgische Nat Selectie same
63 Eva Heijmans, Westland Wil Vooruit same
64 Nadine Krpal, RG Charlottenburg Berlin same
65 Eefje Ottevanger, Westland Wil Vooruit same
66 Karin Knol, Leerfashion-NWH-NWG-LV same
67 Crista de Jonge TB2000-WillebrordWV-DJR same
68 Monique Verstraten, Ton van Bemmelen Sports same
69 Marie-Sophie Hiemstra, WC Mid Limburg-RWC Ahoy same
70 Daphne Hoeve, TB2000-WillebrordWV-DJR same
71 Jessica Glasberg LŲwik de Zwaluwen-Raalte same
72 Audrey Middendorp, StormV-AssenRoden-Peddel same
73 Dorothee Grun, RG Charlottenburg Berlin same
74 Sara Peeters, Belgische Nat Selectie same
75 Marieke van Wanroij WC Mid Limburg-RWC Ahoy same
76 Marlous Bastemeijer, StormV-AssenRoden-Peddel same
77 Femke Nijhof, LŲwik de Zwaluwen-Raalte same
78 Fonny Wekema,  @Home Cycling Team same
79 Corine Hierckens, BIK - Gios same
80 Nicole Jesierski, RG Charlottenburg Berlin same
81 Wendy Houvenaghel, GB Nat Team same
82 Chantal Groen, WC Mid Limburg-RWC Ahoy same
83 Pauline van Bennekom, Merida LCT same
84 Imke Hartogs, Merida LCT same
85 Famke Kweekel, Team Bianchi - VS Olympia same
86 Janne Brok, TB2000-WillebrordWV-DJR same
87 Kornelia Groenveld, Ton van Bemmelen Sports same
88 Elissavet Chantzi, BIK - Gios same
89 Bertine Spijkerman,  @Home Cycling Team same
90 DaniŽlla Moonen, ML Weyers-Eikhout Grwoud same
91 Sanne Hokke, Team Bianchi - VS Olympia same
92 Judith Helmink, ML Weyers-Eikhout Grwoud same

 

General Classification

Posn Name Surname Team Time Gap
1 Beltman, Chantal Vrienden vh Platteland 08:49:58
2 Gunnewijk, Loes Vrienden vh Platteland 08:50:06 00:08
3 Bates, Katherine Ton van Bemmelen Sports 08:50:19 00:21
4 Wild, Kirsten  @Home Cycling Team 08:50:36 00:38
5 Mansveld, Debby Vlaand T-Interim-Univega 08:50:37 00:39
6 Bosman, Andrea Vrienden vh Platteland 08:50:51 00:53
7 Markerink, Loes  @Home Cycling Team 08:50:55 00:57
8 Brodtka, Angela WC Mid Limburg-RWC Ahoy 08:51:09 01:11
9 Visser, Adrie Team Farm Frites Hartol 08:51:13 01:15
10 Hillenga, Angela Therme Skin Care 08:51:16 01:18
11 Groenewold, Renate Therme Skin Care 08:51:32 01:34
12 van der Helm Easther Team Farm Frites Hartol 08:51:48 01:50
13 van Haastert Corrien Vrienden vh Platteland 08:52:08 02:10
14 Mos, Christine Therme Skin Care 08:52:25 02:27
15 Wannijn, Ine Vlaand T-Interim-Univega 08:52:41 02:43
16 Koedooder, Vera Vrienden vh Platteland 08:52:46 02:48
17 van Dongen Minke Vrienden vh Platteland 08:52:47 02:49
18 van Albeek Sissy Team Farm Frites Hartol 08:52:49 02:51
19 Rombouts, Sandra Merida LCT - WV Eemland 08:52:50 02:52
20 Bekkering, DaniŽlle BIK-Gios 08:53:01 03:03
21 Wallaard, Jaccolien Ton van Bemmelen Sports 08:53:10 03:12
22 Missbach, Sandra Team Farm Frites Hartol 08:53:15 03:17
23 van Damme Evy Belgische Nat Sel same
24 Groenveld, Josephine Ton van Bemmelen Sports 08:53:28 03:30
25 van Essen Sharon Vrienden vh Platteland 08:53:33 03:35
26 de Koning Aukje Westland wil Vooruit 08:53:57 03:59
27 Grimberg, Arenda Therme Skin Care 08:53:59 04:01
28 James, Emma BIK-Gios same
29 Pieters, Cindy Vlaand T-Interim-Univega 08:54:07 04:09
30 t Hart Sandra Therme Skin Care same
31 Vos, Janneke Therme Skin Care 08:54:18 04:20
32 Vermeiren, Katleen Merida LCT - WV Eemland 08:54:21 04:23
33 Linthorst, Francis Therme Skin Care 08:54:22 04:24
34 Werner, Laure Vlaand T-Interim-Univega 08:54:23 04:25
35 Lambach, Judith Westland wil Vooruit 08:54:25 04:27
36 Belleter, Veronique Vlaand T-Interim-Univega 08:54:31 04:33
37 Klep, Inge ML Weyers-Eikhout Grwoud 08:54:36 04:38
38 van Melis Mirella Vlaand T-Interim-Univega same
39 de Vocht Liesbet Belgische Nat Sel 08:54:43 04:45
40 Saunders, Helen GB Nat Team 08:54:53 04:55
41 Coolen, Mischa LŲwik de Zwaluwen-Raalte 08:54:55 04:57
42 Hassink, Areke  @Home Cycling Team 08:54:57 04:59
43 Witteveen, Claudia Westland wil Vooruit 08:55:00 05:02
44 van Katwijk Nathalie Ton van Bemmelen Sports 08:55:10 05:12
45 Verhaeghe, Lien Belgische Nat Sel 08:55:16 05:18
46 Sterckx, Kathleen Belgische Nat Sel 08:55:22 05:24
47 Miggels, Kristy Vrienden vh Platteland 08:55:33 05:35
48 Oosterbosch, Sandra TB2000-WillebrordWV-DJR 08:55:42 05:44
49 Kanis, Janneke Leerfashion-NWH-NWG-LV 08:55:48 05:50
50 van den Berg Debby WC Mid Limburg-RWC Ahoy 08:56:00 06:02
51 Kortekaas, Esther Westland wil Vooruit 08:56:12 06:14
52 Cox, Leda GB Nat Team 08:56:27 06:29
53 Palland, Marit Leerfashion-NWH-NWG-LV 09:00:03 10:05
54 Webb, Lorna GB Nat Team 09:00:06 10:08
55 Hierckens, Corine BIK-Gios 09:04:38 14:40
56 Spijkerman, Bertine  @Home Cycling Team 09:04:39 14:41
57 Geldhof, Ilse Belgische Nat Sel 09:05:09 15:11
58 Spijkerman, Marjon  @Home Cycling Team 09:05:17 15:19
59 Groenveld, Kornelia Ton van Bemmelen Sports 09:05:28 15:30
60 Mulders, Catharina Merida LCT - WV Eemland 09:05:30 15:32
61 Wekema, Fonny  @Home Cycling Team 09:05:41 15:43
62 van Bennekom Pauline Merida LCT - WV Eemland 09:06:03 16:05
63 Glasbergen, Jessica LŲwik de Zwaluwen-Raalte 09:06:13 16:15
64 Brok, Janne TB2000-WillebrordWV-DJR 09:06:15 16:17
65 Verstraten, Monique Ton van Bemmelen Sports same
66 Jansens, Godelieve LŲwik de Zwaluwen-Raalte 09:06:17 16:19
67 Knol, Karin Leerfashion-NWH-NWG-LV 09:06:28 16:30
68 Hiemstra, Marie-Sophie WC Mid Limburg-RWC Ahoy 09:06:37 16:39
69 van Wanroij Marieke WC Mid Limburg-RWC Ahoy 09:06:41 16:43
70 de Jong Crista TB2000-WillebrordWV-DJR 09:07:02 17:04
71 Debboudt, Lensy Belgische Nat Sel 09:07:07 17:09
72 Hoeve, Daphne TB2000-WillebrordWV-DJR 09:07:19 17:21
73 Helmink, Judith ML Weyers-Eikhout Grwoud 09:07:27 17:29
74 Ottevanger, Eefje Westland wil Vooruit 09:07:32 17:34
75 Hartogs, Imke Merida LCT - WV Eemland 09:10:15 20:17
76 Peeters, Sara Belgische Nat Sel 09:13:40 23:42
77 Kuijt, HenriŽt Merida LCT - WV Eemland 09:14:15 24:17:00
78 Bekkering, Eyelien BIK-Gios 09:15:57 25:59:00
79 de Jonge Marieke StormV-AssenRoden-Peddel 09:16:05 26:07:00
80 Krpal, Nadine RG Charlottenburg Berlin 09:16:44 26:46:00
81 Heijmans, Eva Westland wil Vooruit 09:17:01 27:03:00
82 Kweekel, Famke Team Bianchi-ASC Olympia 09:17:32 27:34:00
83 Nijhof, Femke LŲwik de Zwaluwen-Raalte 09:17:37 27:39:00
84 Groen, Chantal WC Mid Limburg-RWC Ahoy 09:19:17 29:19:00
85 Bastemeijer, Marlous StormV-AssenRoden-Peddel 09:19:27 29:29:00
86 Moonen, DaniŽlla ML Weyers-Eikhout Grwoud 09:20:13 30:15:00
87 Houvenaghel, Wendy GB Nat Team 09:20:14 30:16:00
88 Middendorp, Audrey StormV-AssenRoden-Peddel 09:20:34 30:36:00
89 Chantzi, Elissavet BIK-Gios 09:20:42 30:44:00
90 Grun, Dorothee RG Charlottenburg Berlin 09:21:47 31:49:00
91 Hokke, Sanne Team Bianchi-ASC Olympia 09:22:23 32:25:00
92 Jesierski, Nicole RG Charlottenburg Berlin 09:34:37 44:39:00

Points Competition

Posn Name Surname Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total
1 Beltman, Chantal 21 23 21 19 84
2 Mansveld, Debby 23 25 6 25 79
3 Brodtka, Angela 25 12 23 60
4 Markerink, Loes 19 15 12 13 59
5 Wild, Kirsten 21 17 14 52
6 Bates, Katherine 11 23 11 45
7 Gunnewijk, Loes 25 15 40
8 Grimberg, Arenda 17 19 36
9 Mos, Christine 14 21 35
10 van der Helm Esther 12 14 6 32

Sprints Competition

Posn Name Surname Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total
1 Chantal Beltman, 13 9 13 35
2 Angela Brodtka, 3 12 15
3 Arenda Grimberg, 3 7 10
4 Debby Mansveld, 4 4 8
5 Renate Groenewold, 1 5 6

 

Combined Competition

Posn Name Surname GC Points Sprints Total
1 Chantal Beltman, 1 1 1 3
2 Debby Mansveld, 5 2 4 11
3 Kirsten Wild, 4 5 7 16
4 Angela Brodtka, 14 3 2 19
5 Loes Gunnewijk, 2 7 11 20
6 Katherine Bates, 3 6 12 21
7 Andrea Bosman, 6 12 10 28
8 Adrie Visser, 16 11 9 36
9 Arenda Grimberg, 30 8 3 41
10 Esther van der Helm 22 10 13 45

 

Young Rider Competition

Posn Name Surname Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Total
1 Loes Markerink, 10 10 10 10 40
2 Nathalie van Katwijk 8 8 6 22
3 Janneke Kanis, 2 4 2 4 12

 

Team Competition

Posn Team

Time

Gap
1 Vrienden vh Platteland 26:31:24
2 Therme Skin Care 26:35:05 03:41
3  @Home Cycling Team 26:35:14 03:50
4 Team Farm Frites 26:35:48 04:24
5 Ton van Bemmelen Sports 26:36:58 05:34
6 Vlaand T-Interim-Univega 26:37:06 05:42
7 Belgische Nat Sel 26:40:55 09:31
8 Merida LCT - WV Eemland 26:41:17 09:53
9 Westland Wil Vooruit 26:42:35 11:11
10 BIK-Gios 26:45:18 13:54
11 GB Nat Team 26:47:25 16:01
12 WC Mid Limburg-RWC Ahoy 26:54:07 22:43
13 Leerfashion-NWH-NWG-LV 27:02:19 30:55:00
14 LŲwik de Zwaluweb-Raalte 27:07:25 36:01:00
15 TB2000-WillebrordWV-DJR 27:08:28 37:04:00
16 ML Weyers-Eikhout Grwoud 27:19:47 48:23:00
17 RG Charlottenburg Berlin 27:55:13 01:23:49
18 StormV-AssenRoden-Peddel 27:56:06 01:24:42

 

 
Latest Additions to the Site
 
Race Results
 
Calendar of Events 2004
 
World & National Champions 2004
 
 Products of the Year
 

Photo Gallery

 
New to Cycling?
 
2003 Archive
 
2002 Archive
 
Sponsorship by WomensCycling.net
 
Links
 
 
 

 

 
 
Click below to go to :
 
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Overview
 
 
Stage Result  
General Classification
Sprint Competition
Points Competition
Team Competition
Young Rider Competition
Combined Competition
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Back to top

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Back to top

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Back to top

 
 
 
 
 
 
 
 

Back to top

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Back to top

 
 
 
 
 
 
 
 

Back to top

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Back to top

 
 
 
 The "Small Print" click here