WomensCycling.net 

 

Home  

Race Results

Rabobank  Ster Van Walcheren 

4 stages in 3 days, June 17th - June 19th

Stage 3

Kamperland Ė Kamperland (Time Trial), 14 km

Click here to go to other Stages >  Stage 1  Stage 2   Stage 4   Overview  

                                                        Stage Result     General Classification

Stage Review 

Almost to script, the Dutch silver-medallist in the national  time trial competition - Loes Gunnewijk (and in winning that silver, she had a puncture) took the honours for Stage 3. Her time of 19min 43.1sec for the 14km around Kamperland gave her a 14 second victory in the stage over second-placed Kate Bates from Australia (Ton van Bemmelen Sports). Again, this was perhaps not a surprise when it is remembered that Bates was in World Championship action recently on the track - her event - Individual Pursuit.

The victory was enough also to put Gunnewijk into the leader's jersey for Stage 4 - her advantage over Bates 13 seconds. Previous leader, Chantel Beltman from the same team was matched on time with Gunnewijk. The strong position for the team - Vrienden vh Platteland - was reinforced by Beltman's leadership in the Sprints,  Points and thus Combined jerseys, as well as Team Competition leadership also.

Wendy Houvengal (GB Nat Team) showed her pedigree against the clock by coming in 4th. 

Results

Posn

Name

Surname Team Time Gap Speed 

km/hr

1  Loes Gunnewijk VPL 19:43.1 43.514
2  Katherine Bates TBS 19:57.8 14.74 42.979
3  Chantal Beltman VPL 20:07.8 24.73 42.623
4  Wendy Houvenaghel GBR 20:16.7 33.66 42.31
5  Kirsten Wild @HC 20:19.4 36.3 42.219
6  Andrea Bosman VPL 20:25.5 42.48 42.006
7  Ine Wannijn VTU 20:27.1 44.06 41.952
8  Emma James BKG 20:30.1 47.07 41.849
9  Loes Markerink @HC 20:32.2 49.17 41.778
10  Minke van Dongen VPL 20:33.3 50.26 41.741
11  Sissy van Alebeek FFH 20:36.0 52.92 41.651
12  Sandra Rombouts MWE 20:36.3 53.24 41.64
13  DaniŽlle Bekkering BKG 20:38.7 55.6 41.561
14  Sara Peeters BEL 20:43.7 01:00.7 41.392
15  Debby Mansveld VTU 20:44.6 01:01.6 41.362
16  Vera Koedooder VPL 20:48.4 01:05.3 41.237
17  Angela Hillenga TSC 20:49.6 01:06.6 41.196
18  Adrie Visser FFH 20:52.6 01:09.6 41.098
19  Jaccolien Wallaard TBS 20:56.2 01:13.2 40.98
20  Evy van Damme BEL 21:01.8 01:18.8 40.798
21  Sandra Missbach FFH 21:04.5 01:21.5 40.71
22  Cindy Pieters VTU 21:04.8 01:21.8 40.701
23  Josephine Groenveld TBS 21:05.1 01:22.0 40.693
24  Renate Groenewold TSC 21:08.5 01:25.4 40.584
25  Esther van der Helm FFH 21:08.9 01:25.8 40.572
26  Angela Brodtka MLA 21:10.2 01:27.1 40.53
27  Corine Hierckens BKG 21:10.5 01:27.5 40.519
28  Bertine Spijkerman @HC 21:11.4 01:28.4 40.489
29  Sharon van Essen VPL 21:19.4 01:36.4 40.237
30  Liesbet de Vocht BEL 21:22.7 01:39.7 40.133
31  Virginie Moinard BKG 21:23.8 01:40.8 40.099
32  Ilse Geldhof BEL 21:41.0 01:58.0 39.568
33  Corrien van Haastert VPL 21:41.4 01:58.3 39.558
34  Aukje de Koning WWV 21:43.7 02:00.6 39.488
35  Inge Klep WEG 21:49.8 02:06.7 39.304
36  Arenda Grimberg TSC 21:51.0 02:07.9 39.268
37  Lensy Debboudt BEL 21:51.8 02:08.7 39.245
38  HenriŽt Kuijt MWE 21:52.7 02:09.6 39.217
39  Sandra 't Hart TSC 21:54.0 02:10.9 39.178
40  Claudia Witteveen WWV 21:59.3 02:16.3 39.02
41  Katleen Vermeiren MWE 22:00.3 02:17.2 38.992
42  Kornelia Groenveld TBS 22:00.8 02:17.8 38.975
43  Kathleen Sterckx BEL 22:01.8 02:18.7 38.947
44  Janneke Vos TSC 22:04.4 02:21.3 38.87
45  Eyelien Bekkering BKG 22:04.7 02:21.7 38.86
46  Kristy Miggels VPL 22:05.1 02:22.0 38.851
47  Christine Mos TSC 22:06.2 02:23.2 38.817
48  Francis Linthorst TSC 22:08.6 02:25.5 38.749
49  Laure Werner VTU 22:09.7 02:26.6 38.715
50  Judith Lambach WWV 22:11.2 02:28.1 38.672
51  Pauline van Bennekom MWE 22:11.8 02:28.7 38.655
52  Fonny Wekema @HC 22:13.1 02:30.1 38.616
53  Elisabeth Braam WWV 22:16.4 02:33.4 38.521
54  Veronique Belleter VTU 22:17.8 02:34.8 38.48
55  Sandra Oosterbosch TWD 22:21.9 02:38.8 38.365
56  Mirella van Melis VTU 22:22.9 02:39.9 38.334
57  Elissavet Chantzi BKG 22:26.4 02:43.3 38.235
58  Janneke Kanis NGL 22:27.9 02:44.9 38.191
59  Areke Hassink @HC 22:31.5 02:48.4 38.092
60  Marie-Sophie Hiemstra MLA 22:35.2 02:52.2 37.986
61  Debby van den Berg MLA 22:39.8 02:56.7 37.859
62  Helen Saunders GBR 22:40.0 02:56.9 37.854
63  Mischa Coolen LZR 22:41.5 02:58.4 37.813
64  Marieke van Wanroij MLA 22:42.2 02:59.1 37.793
65  Nathalie van Katwijk TBS 22:44.1 03:01.0 37.74
66  Jessica Glasbergen LZR 22:45.2 03:02.1 37.709
67  Nadine Krpal CHB 22:46.7 03:03.6 37.668
68  Janne Brok TWD 22:47.2 03:04.1 37.653
69  Monique Verstraten TBS 22:47.8 03:04.7 37.637
70  Godelieve Jansens LZR 22:49.6 03:06.5 37.589
71  Marjon Spijkerman @HC 22:52.1 03:09.0 37.52
72  Marieke de Jonge SAP 22:53.6 03:10.5 37.479
73  Marit Palland NGL 22:55.1 03:12.1 37.436
74  Sanne Hokke BAO 22:55.7 03:12.7 37.42
75  Karin Knol NGL 23:00.7 03:17.6 37.285
76  Lien Verhaeghe BEL 23:03.0 03:19.9 37.224
77  Crista de Jong TWD 23:03.2 03:20.1 37.219
78  Eva Heijmans WWV 23:03.2 03:20.2 37.217
79  Leda Cox GBR 23:06.1 03:23.0 37.141
80  Esther Kortekaas WWV 23:09.2 03:26.1 37.058
81  Judith Helmink WEG 23:10.4 03:27.3 37.027
82  Eefje Ottevanger WWV 23:15.7 03:32.6 36.885
83  Imke Hartogs MWE 23:19.1 03:36.1 36.795
84  Miriam Overgaag-Wiersma LZR 23:20.4 03:37.3 36.761
85  Catharina Mulders MWE 23:24.5 03:41.5 36.653
86  Femke Nijhof LZR 23:39.3 03:56.2 36.272
87  Kim Boterenbrood NGL 23:41.0 03:57.9 36.228
88  Linda Ringlever WEG 23:46.1 04:03.0 36.099
89  Daphne Hoeve TWD 23:51.5 04:08.5 35.962
90  Julia Theisen CHB 23:58.2 04:15.2 35.794
91  Chantal Groen MLA 24:01.8 04:18.8 35.704
92  Wietske Hollegien WEG 24:08.2 04:25.1 35.548
93  Manja Massmann CHB 24:09.6 04:26.5 35.513
94  Amy Hunt GBR 24:11.1 04:28.0 35.478
95  Nicole Jesierski CHB 24:12.8 04:29.7 35.436
96  Lorna Webb GBR 24:17.4 04:34.4 35.322
97  Famke Kweekel BAO 24:20.5 04:37.4 35.249
98  Kimberley Blythe GBR 24:23.4 04:40.3 35.179
99  Susanne van As TWD 24:25.4 04:42.3 35.131
100  Marlous Bastemeijer SAP 24:27.3 04:44.2 35.085
101  Audrey Middendorp SAP 24:32.6 04:49.5 34.96
102  Dorothee Grun CHB 24:38.0 04:54.9 34.831
103  DaniŽlla Moonen WEG 24:57.3 05:14.2 34.383
104  Christy Verkerk WEG 24:57.6 05:14.5 34.375
105  Linda Schepers MLA 24:57.9 05:14.9 34.368
106  Tamara Schijff BAO 25:04.0 05:20.9 34.229
107  Sonja John CHB 25:06.7 05:23.7 34.166
108  Francis Cerny MLA 25:34.2 05:51.2 33.555
109  Jacqui Marshall GBR 26:10.9 06:27.8 32.771
Corine Dorland BIK - Gios DNS
Frederika v/d Wiel Ton van Bemmelen Spo DNS
Frouke Oonk Therme Skin Care DNS
Trix Mulder ML Weyers-Eikhout Gr DNS
Peggy Kraatz RG Charlottenburg Be DNS

 

General Classification

Posn

Name

Surname Team Time Gap
1  Loes Gunnewijk Vrienden vh Platteland 05:20:45
2  Chantal Beltman Vrienden vh Platteland same
3  Katherine Bates Ton van Bemmelen Sports 05:20:58 00:13
4  Kirsten Wild @Home Cycling Team 05:21:17 00:32
5  Andrea Bosman Vrienden vh Platteland 05:21:27 00:42
6  Debby Mansveld Vlaand T-Interim-Univega 05:21:28 00:43
7  Ine Wannijn Vlaand T-Interim-Univega 05:21:29 00:44
8  Emma James BIK - Gios 05:21:32 00:47
9  Loes Markerink @Home Cycling Team 05:21:34 00:49
10  Minke van Dongen Vrienden vh Platteland 05:21:35 00:50
11  Sissy van Alebeek Team Farm Frites-Hartol 05:21:37 00:52
12  Sandra Rombouts Merida LCT - WV Eemland 05:21:38 00:53
13  DaniŽlle Bekkering BIK - Gios 05:21:40 00:55
14  Angela Hillenga Therme Skin Care 05:21:51 01:06
15  Angela Brodtka WC Mid Limburg-RWC Ahoy 05:21:54 01:09
16  Adrie Visser Team Farm Frites-Hartol same
17  Jaccolien Wallaard Ton van Bemmelen Sports 05:21:58 01:13
18  Sandra Missbach Team Farm Frites-Hartol 05:22:03 01:18
19  Evy van Damme Belgische Nat. Selectie same
20  Josephine Groenveld Ton van Bemmelen Sports 05:22:07 01:22
21  Renate Groenewold Therme Skin Care 05:22:10 01:25
22  Esther van der Helm Team Farm Frites-Hartol same
23  Corine Hierckens BIK - Gios 05:22:12 01:27
24  Bertine Spijkerman @Home Cycling Team 05:22:13 01:28
25  Sharon van Essen Vrienden vh Platteland 05:22:21 01:36
26  Liesbet de Vocht Belgische Nat. Selectie 05:22:24 01:39
27  Virginie Moinard BIK - Gios 05:22:25 01:40
28  Ilse Geldhof Belgische Nat. Selectie 05:22:43 01:58
29  Corrien van Haastert Vrienden vh Platteland same
30  Aukje de Koning Westland Wil Vooruit 05:22:45 02:00
31  Arenda Grimberg Therme Skin Care 05:22:47 02:02
32  Cindy Pieters Vlaand T-Interim-Univega 05:22:55 02:10
33  Sandra 't Hart Therme Skin Care same
34  Claudia Witteveen Westland Wil Vooruit 05:23:01 02:16
35  Katleen Vermeiren Merida LCT - WV Eemland 05:23:02 02:17
36  Kornelia Groenveld Ton van Bemmelen Sports same
37  Kathleen Sterckx Belgische Nat. Selectie 05:23:03 02:18
38  Kristy Miggels Vrienden vh Platteland 05:23:05 02:20
39  Janneke Vos Therme Skin Care 05:23:06 02:21
40  Christine Mos Therme Skin Care 05:23:08 02:23
41  Francis Linthorst Therme Skin Care 05:23:10 02:25
42  Laure Werner Vlaand T-Interim-Univega 05:23:11 02:26
43  Judith Lambach Westland Wil Vooruit 05:23:13 02:28
44  Fonny Wekema @Home Cycling Team 05:23:15 02:30
45  Inge Klep ML Weyers-Eikhout Grwoud same
46  Veronique Belleter Vlaand T-Interim-Univega 05:23:19 02:34
47  Sandra Oosterbosch TB2000-WillebrordWV-DJR 05:23:23 02:38
48  Mirella van Melis Vlaand T-Interim-Univega 05:23:24 02:39
49  Vera Koedooder Vrienden vh Platteland 05:23:25 02:40
50  Janneke Kanis Leerfashion-NWH-NWG-LV 05:23:29 02:44
51  Areke Hassink @Home Cycling Team 05:23:33 02:48
52  Pauline van Bennekom Merida LCT - WV Eemland 05:23:37 02:52
53  Debby van den Berg WC Mid Limburg-RWC Ahoy 05:23:41 02:56
54  Helen Saunders Great Britain Nat. Team same
55  Mischa Coolen LŲwik de Zwaluwen-Raalte 05:23:43 02:58
56  Nathalie van Katwijk Ton van Bemmelen Sports 05:23:46 03:01
57  Jessica Glasbergen LŲwik de Zwaluwen-Raalte 05:23:47 03:02
58  Janne Brok TB2000-WillebrordWV-DJR 05:23:49 03:04
59  Monique Verstraten Ton van Bemmelen Sports same
60  Godelieve Jansens LŲwik de Zwaluwen-Raalte 05:23:51 03:06
61  Marit Palland Leerfashion-NWH-NWG-LV 05:23:57 03:12
62  Karin Knol Leerfashion-NWH-NWG-LV 05:24:02 03:17
63  Lien Verhaeghe Belgische Nat. Selectie 05:24:04 03:19
64  Leda Cox Great Britain Nat. Team 05:24:08 03:23
65  Marie-Sophie Hiemstra WC Mid Limburg-RWC Ahoy 05:24:11 03:26
66  Marieke van Wanroij WC Mid Limburg-RWC Ahoy 05:24:15 03:30
67  Crista de Jong TB2000-WillebrordWV-DJR 05:24:36 03:51
68  Daphne Hoeve TB2000-WillebrordWV-DJR 05:24:53 04:08
69  Esther Kortekaas Westland Wil Vooruit 05:25:00 04:15
70  Judith Helmink ML Weyers-Eikhout Grwoud 05:25:01 04:16
71  Eefje Ottevanger Westland Wil Vooruit 05:25:06 04:21
72  Lorna Webb Great Britain Nat. Team 05:25:19 04:34
73  Imke Hartogs Merida LCT - WV Eemland 05:27:49 07:04
74  Jacqui Marshall Great Britain Nat. Team 05:29:07 08:22
75  Sara Peeters Belgische Nat. Selectie 05:31:14 10:29
76  HenriŽt Kuijt Merida LCT - WV Eemland 05:31:49 11:04
77  Lensy Debboudt Belgische Nat. Selectie 05:32:19 11:34
78  Marjon Spijkerman @Home Cycling Team 05:32:49 12:04
79  Elisabeth Braam Westland Wil Vooruit 05:33:02 12:17
80  Marieke de Jonge StormV-AssenRoden-Peddel 05:33:39 12:54
81  Catharina Mulders Merida LCT - WV Eemland 05:34:18 13:33
82  Nadine Krpal RG Charlottenburg Berlin same
83  Eva Heijmans Westland Wil Vooruit 05:34:35 13:50
84  Julia Theisen RG Charlottenburg Berlin 05:34:44 13:59
85  Kimberley Blythe Great Britain Nat. Team 05:34:54 14:09
86  Famke Kweekel Team Bianchi-ASC Olympia 05:35:06 14:21
87  Femke Nijhof LŲwik de Zwaluwen-Raalte 05:35:11 14:26
88  Susanne van As TB2000-WillebrordWV-DJR same
89  Linda Ringlever ML Weyers-Eikhout Grwoud 05:35:24 14:39
90  Amy Hunt Great Britain Nat. Team 05:35:43 14:58
91  Miriam Overgaag-Wiersma LŲwik de Zwaluwen-Raalte 05:35:54 15:09
92  Kim Boterenbrood Leerfashion-NWH-NWG-LV 05:36:13 15:28
93  Chantal Groen WC Mid Limburg-RWC Ahoy 05:36:51 16:06
94  Marlous Bastemeijer StormV-AssenRoden-Peddel 05:37:01 16:16
95  DaniŽlla Moonen ML Weyers-Eikhout Grwoud 05:37:47 17:02
96  Wendy Houvenaghel Great Britain Nat. Team 05:37:48 17:03
97  Audrey Middendorp StormV-AssenRoden-Peddel 05:38:08 17:23
98  Elissavet Chantzi BIK - Gios 05:38:16 17:31
99  Dorothee Grun RG Charlottenburg Berlin 05:39:21 18:36
100  Eyelien Bekkering BIK - Gios 05:39:51 19:06
101  Sanne Hokke Team Bianchi-ASC Olympia 05:39:57 19:12
102  Manja Massmann RG Charlottenburg Berlin 05:47:50 27:05:00
103  Tamara Schijff Team Bianchi-ASC Olympia 05:48:44 27:59:00
104  Nicole Jesierski RG Charlottenburg Berlin 05:52:11 31:26:00
105  Sonja John RG Charlottenburg Berlin 05:54:43 33:58:00
106  Wietske Hollegien ML Weyers-Eikhout Grwoud 05:54:50 34:05:00
107  Christy Verkerk ML Weyers-Eikhout Grwoud 05:55:39 34:54:00
108  Linda Schepers WC Mid Limburg-RWC Ahoy same

 

Sprints Competition

Posn Name Surname Stage 1 Stage 2 Total
1  Chantal Beltman 13 9 22
2  Angela Brodtka 3 12 15
3  Arenda Grimberg 3 7 10
4  Sandra Missbach 5 5
5  Kristy Miggels 4 4
6  Debby Mansveld 4 4
7  Katherine Bates 2 2
8  Kirsten Wild 1 1
9  Sissy van Alebeek 1 1

 

Points Competition

Posn Name Surname Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total
1 Chantal Beltman 21 23 21 65
2 Debby Mansveld 23 25 6 54
3 Loes Markerink 19 15 12 46
4 Kirsten Wild 21 17 38
5 Angela Brodtka 25 12 37
6 Arenda Grimberg 17 19 36
7 Katherine Bates 11 23 34
8 Esther van der Helm 12 14 26
9 Loes Gunnewijk 25

25

10 Katleen Vermeiren 15 9 24

 

Combined Competition

Posn Name Surname GC Points Sprints Total
1 Chantal Beltman, 2 1 1 4
2 Debby Mansveld, 6 2 6 14
3 Kirsten Wild, 4 4 8 16
4 Katherine Bates, 3 7 7 17
5 Angela Brodtka, 15 5 2 22
6 Arenda Grimberg, 31 6 3 40
7 Sissy van Alebeek, 11 22 9 42
8 Sandra Missbach, 18 25 4 47
9 Katleen Vermeiren, 35 10 10 55

 

Team Competition

Posn Team Time Gap
1 Vrienden vh Platteland 16:03:21
2 Ton van Bemmelen Sports 16:05:04 01:43
3  @Home Cycling Team 16:05:08 01:47
4 Vlaand T-Interim-Univega 16:05:21 02:00
5 BIK - Gios 16:05:24 02:03
6 Team Farm Frites-Hartol 16:05:37 02:16
7 Belgische Nat Selcetie 16:06:12 02:51
8 Therme Skin Care 16:06:54 03:33
9 Merida LCT - WV - Eemland 16:07:34 04:13
10 Westland Wil Vooruit 16:08:59 05:38
11 GB Nat Team 16:09:07 05:46
12 WC Mid Limburg-RWC Ahoy 16:10:01 06:40
13 TB2000-WillebrordWV-DJR 16:11:17 07:56
14 LŲwik de Zwaluwen-Raalte 16:11:21 08:00
15 Leerfashion-NWH-NWG-LV 16:11:28 08:07
16 ML Weyers-Eikhout Grwoud 16:23:34 20:13
17 RG Charlottenburg Berlin 16:47:55 44:34:00
18 StormV-AssenRoden-Peddel 16:48:48 45:27:00
19 Team Bianchi VS Olympia 17:03:47 01:00:26

 

Young Rider Competition

Posn Name Surname 1 2 3 Total
1 Loes Markerink, 10 10 10 30
2 Nathalie vanKatwijk, 8 8 16
3 Kornelia Groenveld, 4 6 10
4 Sara Peeters, 8 8
5 Janneke Kanis, 2 4 2 8
6 Karin Knol, 6 2 8
7 Jacqui Marshall, 6 6
8 Elisabeth Braam, 4 4

 

 

 
Latest Additions to the Site
 
Race Results
 
Calendar of Events 2004
 
World & National Champions 2004
 
 Products of the Year
 

Photo Gallery

 
New to Cycling?
 
2003 Archive
 
2002 Archive
 
Sponsorship by WomensCycling.net
 
Links
 
 
 

 

 
 
Click below to go to :
 
Stage 1
Stage 2
Stage 4
Overview
 
 
Stage Result  
General Classification
Sprint Competition
Points Competition
Team Competition
Young Rider Competition
Combined Competition
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Back to top

 
 
 
 
 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 

Back to top

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

Back to top

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Back to top

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Back to top

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Back to top

 
 
 
 
 
 
 
 The "Small Print" click here