WomensCycling.net 

 

Home  

Race Results

Rabobank  Ster Van Walcheren 

4 stages in 3 days, June 17th - June 19th

Stage 1

Middelburg-Domburg

Click here to go to other Stages >   Stage 2   Stage 3  Stage 4  Overview

113km - Winner's speed 42.269km/hr

Despite finishing at the head of hte bunch sprint and taking a 10 second bonus, Angela Brodtka slipped to second overall on GC when the in-stage sprint bonuses were included in the rider's overall times. 

First overall on GC going into Stage 2 was Chantal Beltman, 1 second up on Brodtka. The top 10 are seperated by just 12 seconds and there are some big-hitting names within. This is a big bunch - 120 competitors and the roads are sometimes narrow. Staying at the head of hte bunch and thereby at the top of GC takes all-day concentration, especially when the stage includes 'bonifications' for intermediate sprints. This was where Beltman took her advantage today  - winning 13 points over the next best, Sandra Missbach (5).

There are several comeptitions on the go in this event  in addition to the overall jersey - Sprints, points, Team and Young rider. Plus, there is a combined comeptitions jersey too - all adding up to the need for close attention to the state of affairs from within the peleton. Friday's stage is another evenimg stage - 100km from Middelburg to Vlissingen. 

RESULTS

Posn Name Surname Team Time  /  Gap
1  Angela Brodtka WC Mid Limburg-RWC Ahoy 10 sec bonus 02:40:24
2  Debby Mansveld Vlaand T-Interim-Univega 6 sec bonus same
3  Chantal Beltman Vrienden vh Platteland 4 sec bonus same
4  Loes Markerink @Home Cycling Team same
5  Arenda Grimberg Therme Skin Care same
6  Katleen Vermeiren Merida LCT - WV Eemland same
7  Christine Mos Therme Skin Care same
8  Adrie Visser Team Farm Frites-Hartol same
9  Esther van der Helm Team Farm Frites-Hartol same
10  Jaccolien Wallaard Ton van Bemmelen Sports same
11  Lorna Webb Great Britain Nat. Team same
12  Sandra Missbach Team Farm Frites-Hartol same
13  Bertine Spijkerman @Home Cycling Team same
14  Veronique Belleter Vlaand T-Interim-Univega same
15  Nathalie van Katwijk Ton van Bemmelen Sports same
16  Sandra Oosterbosch TB2000-WillebrordWV-DJR same
17  Mirella van Melis Vlaand T-Interim-Univega same
18  Sharon van Essen Vrienden vh Platteland same
19  Monique Verstraten Ton van Bemmelen Sports same
20  Daphne Hoeve TB2000-WillebrordWV-DJR same
21  Kirsten Wild @Home Cycling Team same
22  Inge Klep ML Weyers-Eikhout Grwoud same
23  Janne Brok TB2000-WillebrordWV-DJR same
24  Liesbet de Vocht Belgische Nat. Selectie same
25  Kristy Miggels Vrienden vh Platteland same
26  Sissy van Alebeek Team Farm Frites-Hartol same
27  Loes Gunnewijk Vrienden vh Platteland same
28  Sandra Rombouts Merida LCT - WV Eemland same
29  Virginie Moinard BIK - Gios same
30  Karin Knol Leerfashion-NWH-NWG-LV same
31  Minke van Dongen Vrienden vh Platteland same
32  Mischa Coolen L÷wik de Zwaluwen-Raalte same
33  Angela Hillenga Therme Skin Care same
34  Kornelia Groenveld Ton van Bemmelen Sports same
35  Andrea Bosman Vrienden vh Platteland same
36  Lien Verhaeghe Belgische Nat. Selectie same
37  Ilse Geldhof Belgische Nat. Selectie same
38  Ine Wannijn Vlaand T-Interim-Univega same
39  Vera Koedooder Vrienden vh Platteland same
40  Claudia Witteveen Westland Wil Vooruit same
41  Marit Palland Leerfashion-NWH-NWG-LV same
42  Godelieve Jansens L÷wik de Zwaluwen-Raalte same
43  Leda Cox Great Britain Nat. Team same
44  Katherine Bates Ton van Bemmelen Sports same
45  Sandra 't Hart Therme Skin Care same
46  Evy van Damme Belgische Nat. Selectie same
47  Debby van den Berg WC Mid Limburg-RWC Ahoy same
48  Corrien van Haastert Vrienden vh Platteland same
49  Aukje de Koning Westland Wil Vooruit same
50  Josephine Groenveld Ton van Bemmelen Sports same
51  Janneke Vos Therme Skin Care same
52  Judith Helmink ML Weyers-Eikhout Grwoud same
53  Helen Saunders Great Britain Nat. Team same
54  Frederika v/d Wiel Ton van Bemmelen Sports same
55  Cindy Pieters Vlaand T-Interim-Univega same
56  Janneke Kanis Leerfashion-NWH-NWG-LV same
57  DaniŰlle Bekkering BIK - Gios same
58  Marieke van Wanroij WC Mid Limburg-RWC Ahoy same
59  Dorothee Grun RG Charlottenburg Berlin same
60  Marie-Sophie Hiemstra WC Mid Limburg-RWC Ahoy same
61  Emma James BIK - Gios same
62  Kathleen Sterckx Belgische Nat. Selectie same
63  Crista de Jong TB2000-WillebrordWV-DJR same
64  Pauline van Bennekom Merida LCT - WV Eemland same
65  Jessica Glasbergen L÷wik de Zwaluwen-Raalte same
66  Francis Linthorst Therme Skin Care same
67  Corine Dorland BIK - Gios same
68  Corine Hierckens BIK - Gios same
69  Renate Groenewold Therme Skin Care same
70  Esther Kortekaas Westland Wil Vooruit same
71  Eefje Ottevanger Westland Wil Vooruit same
72  Fonny Wekema @Home Cycling Team same
73  Laure Werner Vlaand T-Interim-Univega same
74  Judith Lambach Westland Wil Vooruit same
75  Areke Hassink @Home Cycling Team same
76  Audrey Middendorp StormV-AssenRoden-Peddel same
77  Jacqui Marshall Great Britain Nat. Team 02:42:19 01:55
78  Reza Hormes-Ravenstijn Leerfashion-NWH-NWG-LV same
79  Frouke Oonk Therme Skin Care same
80  Imke Hartogs Merida LCT - WV Eemland 02:43:03 02:39
81  Lensy Debboudt Belgische Nat. Selectie 02:49:19 08:55
82  Sara Peeters Belgische Nat. Selectie same
83  Marieke de Jonge StormV-AssenRoden-Peddel same
84  Kimberley Blythe Great Britain Nat. Team same
85  Marjon Spijkerman @Home Cycling Team same
86  Femke Nijhof L÷wik de Zwaluwen-Raalte same
87  Eva Heijmans Westland Wil Vooruit same
88  Nadine Krpal RG Charlottenburg Berlin same
89  Marlous Bastemeijer StormV-AssenRoden-Peddel same
90  Maaike Hofstede L÷wik de Zwaluwen-Raalte same
91  Manja Massmann RG Charlottenburg Berlin same
92  HenriŰt Kuijt Merida LCT - WV Eemland same
93  Susanne van As TB2000-WillebrordWV-DJR same
94  Kim Boterenbrood Leerfashion-NWH-NWG-LV same
95  Amy Hunt Great Britain Nat. Team same
96  Miriam Overgaag-Wiersma L÷wik de Zwaluwen-Raalte same
97  Elisabeth Braam Westland Wil Vooruit same
98  Peggy Kraatz RG Charlottenburg Berlin same
99  Julia Theisen RG Charlottenburg Berlin same
100  Famke Kweekel Team Bianchi-ASC Olympia same
101  Kim Jansen ML Weyers-Eikhout Grwoud same
102  Tamara Schijff Team Bianchi-ASC Olympia same
103  Linda Ringlever ML Weyers-Eikhout Grwoud 02:49:25 09:01
104  Chantal Groen WC Mid Limburg-RWC Ahoy 02:49:27 09:03
105  Catharina Mulders Merida LCT - WV Eemland same
106  DaniŰlla Moonen ML Weyers-Eikhout Grwoud same
107  Elissavet Chantzi BIK - Gios 02:53:37 13:13
108  Nicole Jesierski RG Charlottenburg Berlin same
109  Sanne Hokke Team Bianchi-ASC Olympia 02:53:49 13:25
110  Marlous Spaargaren Team Bianchi-ASC Olympia same
111  Sonja John RG Charlottenburg Berlin 02:55:15 14:51
112  Wendy Houvenaghel Great Britain Nat. Team 02:55:19 14:55
113  Christy Verkerk ML Weyers-Eikhout Grwoud 02:56:20 15:56
114  Wietske Hollegien ML Weyers-Eikhout Grwoud same
115  Mieke Kuik StormV-AssenRoden-Peddel same
116  Gerda Koops StormV-AssenRoden-Peddel same
117  Francis Cerny WC Mid Limburg-RWC Ahoy same
118  Linda Schepers WC Mid Limburg-RWC Ahoy same
119  Trix Mulder ML Weyers-Eikhout Grwoud same
120  Eyelien Bekkering BIK - Gios same

 

General Classification

Posn Name Surname Team Time  /  Gap
1 Chantal Beltman Vrienden vh Platteland 02:40:12
2 Angela Brodtka WC Mid Limburg-RWC Ahoy 02:40:13 00:01
3 Debby Mansveld Vlaand T-Interim-Univega 02:40:16 00:04
4 Sandra Missbach Team Farm Frites-Hartol 02:40:21 00:09
5 Arenda Grimberg Therme Skin Care 02:40:22 00:10
6 Kristy Miggels Vrienden vh Platteland same
7 Loes Markerink @Home Cycling Team 02:40:24 00:12
8 Katleen Vermeiren Merida LCT - WV Eemland same
9 Christine Mos Therme Skin Care same
10 Adrie Visser Team Farm Frites-Hartol same
11 Esther van der Helm Team Farm Frites-Hartol same
12 Jaccolien Wallaard Ton van Bemmelen Sports same
13 Lorna Webb Great Britain Nat. Team same
14 Bertine Spijkerman @Home Cycling Team same
15 Veronique Belleter Vlaand T-Interim-Univega same
16 Nathalie van Katwijk Ton van Bemmelen Sports same
17 Sandra Oosterbosch TB2000-WillebrordWV-DJR same
18 Mirella van Melis Vlaand T-Interim-Univega same
19 Sharon van Essen Vrienden vh Platteland same
20 Monique Verstraten Ton van Bemmelen Sports same
21 Daphne Hoeve TB2000-WillebrordWV-DJR same
22 Kirsten Wild @Home Cycling Team same
23 Inge Klep ML Weyers-Eikhout Grwoud same
24 Janne Brok TB2000-WillebrordWV-DJR same
25 Liesbet de Vocht Belgische Nat. Selectie same
26 Sissy van Alebeek Team Farm Frites-Hartol same
27 Loes Gunnewijk Vrienden vh Platteland same
28 Sandra Rombouts Merida LCT - WV Eemland same
29 Virginie Moinard BIK - Gios same
30 Karin Knol Leerfashion-NWH-NWG-LV same
31 Minke van Dongen Vrienden vh Platteland same
32 Mischa Coolen L÷wik de Zwaluwen-Raalte same
33 Angela Hillenga Therme Skin Care same
34 Kornelia Groenveld Ton van Bemmelen Sports same
35 Andrea Bosman Vrienden vh Platteland same
36 Lien Verhaeghe Belgische Nat. Selectie same
37 Ilse Geldhof Belgische Nat. Selectie same
38 Ine Wannijn Vlaand T-Interim-Univega same
39 Vera Koedooder Vrienden vh Platteland same
40 Claudia Witteveen Westland Wil Vooruit same
41 Marit Palland Leerfashion-NWH-NWG-LV same
42 Godelieve Jansens L÷wik de Zwaluwen-Raalte same
43 Leda Cox Great Britain Nat. Team same
44 Katherine Bates Ton van Bemmelen Sports same
45 Sandra 't Hart Therme Skin Care same
46 Evy van Damme Belgische Nat. Selectie same
47 Debby van den Berg WC Mid Limburg-RWC Ahoy same
48 Corrien van Haastert Vrienden vh Platteland same
49 Aukje de Koning Westland Wil Vooruit same
50 Josephine Groenveld Ton van Bemmelen Sports same
51 Janneke Vos Therme Skin Care same
52 Judith Helmink ML Weyers-Eikhout Grwoud same
53 Helen Saunders Great Britain Nat. Team same
54 Frederika v/d Wiel Ton van Bemmelen Sports same
55 Cindy Pieters Vlaand T-Interim-Univega same
56 Janneke Kanis Leerfashion-NWH-NWG-LV same
57 DaniŰlle Bekkering BIK - Gios same
58 Marieke van Wanroij WC Mid Limburg-RWC Ahoy same
59 Dorothee Grun RG Charlottenburg Berlin same
60 Marie-Sophi Hiemstra 135  WC Mid Limburg-RWC Ahoy    z. t.
61 Emma James BIK - Gios same
62 Kathleen Sterckx Belgische Nat. Selectie same
63 Crista de Jong TB2000-WillebrordWV-DJR same
64 Pauline van Bennekom Merida LCT - WV Eemland same
65 Jessica Glasbergen L÷wik de Zwaluwen-Raalte same
66 Francis Linthorst Therme Skin Care same
67 Corine Dorland BIK - Gios same
68 Corine Hierckens BIK - Gios same
69 Renate Groenewold Therme Skin Care same
70 Esther Kortekaas Westland Wil Vooruit same
71 Eefje Ottevanger Westland Wil Vooruit same
72 Fonny Wekema @Home Cycling Team same
73 Laure Werner Vlaand T-Interim-Univega same
74 Judith Lambach Westland Wil Vooruit same
75 Areke Hassink @Home Cycling Team same
76 Audrey Middendorp StormV-AssenRoden-Peddel same
77 Jacqui Marshall Great Britain Nat. Team 02:42:19 02:07
78 Reza   115 Hormes-Ravenstijn rfashion-NWH-NWG-LV     z. t.
79 Frouke Oonk Therme Skin Care same
80 Imke Hartogs Merida LCT - WV Eemland 02:43:03 02:51
81 Lensy Debboudt Belgische Nat. Selectie 02:49:19 09:07
82 Sara Peeters Belgische Nat. Selectie same
83 Marieke de Jonge StormV-AssenRoden-Peddel same
84 Kimberley Blythe Great Britain Nat. Team same
85 Marjon Spijkerman @Home Cycling Team same
86 Femke Nijhof L÷wik de Zwaluwen-Raalte same
87 Eva Heijmans Westland Wil Vooruit same
88 Nadine Krpal RG Charlottenburg Berlin same
89 Marlous Bastemeijer StormV-AssenRoden-Peddel same
90 Maaike Hofstede L÷wik de Zwaluwen-Raalte same
91 Manja Massmann RG Charlottenburg Berlin same
92 HenriŰt Kuijt Merida LCT - WV Eemland same
93 Susanne van As TB2000-WillebrordWV-DJR same
94 Kim Boterenbrood Leerfashion-NWH-NWG-LV same
95 Amy Hunt Great Britain Nat. Team same
96 Miriam  110 Overgaag-Wiersma ik de Zwaluwen-Raalte   z. t.
97 Elisabeth Braam Westland Wil Vooruit same
98 Peggy Kraatz RG Charlottenburg Berlin same
99 Julia Theisen RG Charlottenburg Berlin same
100 Famke Kweekel Team Bianchi-ASC Olympia same
101 Kim Jansen ML Weyers-Eikhout Grwoud same
102 Tamara Schijff Team Bianchi-ASC Olympia same
103 Linda Ringlever ML Weyers-Eikhout Grwoud 02:49:25 09:13
104 Chantal Groen WC Mid Limburg-RWC Ahoy 02:49:27 09:15
105 Catharina Mulders Merida LCT - WV Eemland same
106 DaniŰlla Moonen ML Weyers-Eikhout Grwoud same
107 Elissavet Chantzi BIK - Gios 02:53:37 13:25
108 Nicole Jesierski RG Charlottenburg Berlin same
109 Sanne Hokke Team Bianchi-ASC Olympia 02:53:49 13:37
110 Marlous Spaargaren Team Bianchi-ASC Olympia same
111 Sonja John RG Charlottenburg Berlin 02:55:15 15:03
112 Wendy Houvenaghel Great Britain Nat. Team 02:55:19 15:07
113 Christy Verkerk ML Weyers-Eikhout Grwoud 02:56:20 16:08
114 Wietske Hollegien ML Weyers-Eikhout Grwoud same
115 Mieke Kuik StormV-AssenRoden-Peddel same
116 Gerda Koops StormV-AssenRoden-Peddel same
117 Francis Cerny WC Mid Limburg-RWC Ahoy same
118 Linda Schepers WC Mid Limburg-RWC Ahoy same
119 Trix Mulder ML Weyers-Eikhout Grwoud same
120 Eyelien Bekkering BIK - Gios same

 

Sprints

Posn Name Surname Points
1 Chantal Beltman, 13
2 Sandra Missbach, 5
3 Kristy Miggels, 4
4 Debby Mansveld, 4
5 Arenda Grimberg, 3
6 Angela Brodtka, 3
7 Renate Groenewold, 1

Points

Posn Name Surname Points
1 Angela Brodtka, 25
2 Debby Mansveld, 23
3 Chantal Beltman, 21
4 Loes Markerink, 19
5 Arenda Grimberg, 17
6 Katleen Vermeiren, 15
7 Christine Mos, 14
8 Adrie Visser, 13
9 Esther van der Helm 12
10 Jaccolien Wallaard, 11

Young Rider

Posn Name Surname Points
1 Loes Markerink, 10
2 Nathalie van Katwijk 8
3 Karin Knol, 6
4 Kornelia Groenveld, 4
5 Janneke Kanis, 2

Team 

Posn Team Time Gap
1 Team Farm Frites-Hartol 08:01:12
2 Vlaand T-Interim-Univega 08:01:12
3 @Home Cycling Team 08:01:12
4 Ton van Bemmelen Sports 08:01:12
5 Therme Skin Care 08:01:12
6 Vrienden vh Platteland 08:01:12
7 TB2000-WillebrordWV-DJR 08:01:12
8 Belgische Nat. Selectie 08:01:12
9 Merida LCT - WV Eemland 08:01:12
10 WC Mid Limburg-RWC Ahoy 08:01:12
11 Great Britain Nat. Team 08:01:12
12 Leerfashion-NWH-NWG-LV 08:01:12
13 L÷wik de Zwaluwen-Raalte 08:01:12
14 BIK - Gios 08:01:12
15 Westland Wil Vooruit 08:01:12
16 ML Weyers-Eikhout Grwoud 08:10:07 08:55
17 RG Charlottenburg Berlin 08:19:02 17:50
18 StormV-AssenRoden-Peddel 08:19:02 17:50
19 Team Bianchi-ASC Olympia 08:32:27 31:15:00

 

 

 
Latest Additions to the Site
 
Race Results
 
Calendar of Events 2004
 
World & National Champions 2004
 
 Products of the Year
 

Photo Gallery

 
New to Cycling?
 
2003 Archive
 
2002 Archive
 
Sponsorship by WomensCycling.net
 
Links
 
 
Click below to go to other Stages

   Stage 2

Stage 3
Stage 4
Overview
 
Links on this page
Results
General Classification
Sprint Competition
Points Competition
Team Competition
Young Rider Competition
Combined Competition
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Back to top

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Back to top

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Back to top

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Back to top

 
 
 
 
 
 
 

 

Back to top

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Back to top

 

 

 
 The "Small Print" click here