WomensCycling.net 

 

Home  

Race Results

Nature Valley Grand Prix 

5 stages in 5 days, June 9th - June 13th

Race Review

Click here to go to other Stages >  Stage 1  

                                                      General Classification

Katrina Grove of the RONA Cycling Team took second place in overall rankings at the Nature Valley Grand Prix, a five-stage event held in Minnesota between June 9 and June 13.  Grove finished 23 seconds behind Canadian Lyne Bessette of Team Quark.  Annette Beutler (Lietzport Cycling) completed the general classification podium, 55 seconds from Bessette. 

Team RONA’s youngest rider, Erinne Willock of Victoria B.C., finished fourth overall, 56 seconds behind Bessette.  Just one second off the podium, Willock won the overall best young rider award.  RONA had a third top-ten rider in Katheryn Curi, who finished 9th overall, 1 minute 49 seconds down.  Andrea Hannos and Helen Kelly finished respectively 29th and 33rd.  Anna Milkowski did not finish the last stage today.

 Lyne Bessette wore the leader’s jersey from the first stage and never let go.  She gained three seconds on Grove in the first stage, an 8.7-kilometre time trial.  The following day, a long, 136-kilometre stage changed nothing in that gap.  On a very windy day, riders sought the protection of the peloton and did not attack – except for a 30-kilometre solo raid by Erinne Willock.  The stage ended in a mass sprint won by Gina Grain (Victory Brewing).

 The third stage, a Criterium in Virginia, Minnesota, was neutralized because rain became a safety hazard.  Quark’s Sarah Uhl won it pro forma, but the stage had no impact on any standings.

 It was Saturday that Bessette added 20 seconds to her lead, thank to bonus seconds earned by her second place in the stage, which ended in some confusion.  Grove could not compete for stage win or bonus seconds, because she was led off course by young Audrey Lemieux, who followed wrong directions given by a policeman 500 metres from the finish line.  Grove eventually finished in the same time as Bessette, but the incident frustrated her of any chance to compete for precious bonus seconds in the final sprint.  RONA’s Andrea Hannos finished third in the stage.

Annette Beutler won today’s final stage, followed by Bessette, Grove and Willock.  It was a very selective Criterium with a 24-percent grade hill that came back every two kilometres.  The first four finishers had a solid lead on the other riders, which brought Willock from the 17th to the 4th place overall.

 “Team RONA had a good week”, said assistant team manager Jim Williams.  We placed three riders in the top ten – Katrina, Erinne and Katheryn.  All RONA riders rode well every day, and today they just rode fantastic.  But Lyne (Bessette) rode a strong race and responded to our repeated attacks.”

 

Final General Classification

Posn   Name                       Team                          Time / Time Gap
1 Lyne Bessette (Can) Quark Cycling Team                               7.10.23
2 Katrina Grove (USA) Rona                                                          0.23
3 Annette Beutler (USA) Leitzsport Cycling                                    0.55
4 Erinne Willock (Can) Rona                                                         0.56
5 Joanne Kiesanowski (NZl) Colavita Olive Oil p/b Bolla Wines         1.11
6 Lynn Gaggioli (USA) T-Mobile                                                     1.21
7 Sandy Espeseth (Can) Victory Brewing                                       1.37
8 Jeannie Longo (Fra) Nature Valley/Penn Cycle                             1.46
9 Katheryn Curi (USA) Rona                                                          1.49
10 Leah Goldstein (Isr) Verizon Wireless Wheelworks                     1.52
11 Ashley Kimmet (USA) Colavita Olive Oil p/b Bolla Wines             2.22
12 Jennifer Eyerman (USA) Red 5 Racing                                       2.33
13 Candice Blickem (USA) Genesis Scuba/FFCC                           2.34
14 Felicia Greer (USA) Webcor Builders Cycling Team                    2.36
15 Sarah Uhl (USA) Quark Cycling Team                                       2.41
16 Lauren Franges (USA) Victory Brewing                                      2.45
17 Chrissy Ruiter (USA) Team Basis                                             2.46
18 Johanna Buick (NZl) Victory Brewing                                         2.50
19 Kate Sherwin (USA) Team Kendra Tire                                      2.55
20 Iona Wynter (USA) Genesis Scuba/FFCC                                  2.58
21 Melissa Sanborn (USA) Wells Fargo/Ragatz                              3.00
22 Nicole Demars (Can) Victory Brewing                                        3.05
23 Megan Esmonde (USA) Lake Mary Cycles/ORC                        3.10
24 Audrey Lemieux (Can) Quark Cycling Team                               3.19
25 Katherine Lambden (USA) CRCA/Aquafina                                3.26
26 Magen Long (USA) Sportsbook.com                                          4.03
27 Lisa Norris (USA) Webcor Builders Cycling Team                       4.22
28 Gina Grain (Can) Victory Brewing                                             4.42
29 Andrea Hannos (USA) Rona                                                     4.46
30 Teresa Moriarty (USA) Flanders' MBRC                                    4.49
31 Anne Samplonius (Can) TDS-Schwalbe                                     5.00
32 Rebecca Much (USA) XXX Racing/AthletiCo                               5.03
33 Helen Kelly (USA) Rona                                                           5.06
34 Cat Malone (USA) Webcor Builders Cycling Team                      5.16
35 Jennifer Stevens (USA) Red 5 Racing                                 
36 Sarah Faulkner (USA) Sportsbook.com                                     5.17
37 Kristy Scheffenacker (USA) Colavita Olive Oil p/b Bolla Wines     5.20
38 Jessica Hulser (USA) Team Basis                                             5.37
39 Emma Rickards (Aus) Victory Brewing                                      5.40
40 Anne Grabowski (USA) Nature Valley/Penn Cycle                      5.44
41 Michelle Kiesanowski (NZl) Lake Mary Cycles/ORC                    5.46
42 Megan Monroe (USA) TDS-Schwalbe                                        5.57
43 Andrea Ratkovic (USA) TDS-Schwalbe                                      6.23
44 April Anderson (USA) Red 5 Racing                                          6.51
45 Nichole Wangsgard (USA) Team Basis                                      7.14
46 Sinead Fitzgibbon (USA) CRCA/Aquafina                                   7.38
47 Christine Varadaros (USA) Velo Bella                                        7.39
48 Shannon Hutchison (USA) Colavita Olive Oil p/b Bolla Wines          
49 Stefanie Graeter (USA) Webcor Builders Cycling Team               8.08
50 Andrea Dvorak (USA) Sportsbook.com                                      8.14
51 Liza Rachetto (USA) Bianchi/Grand Performance                       8.38
52 Emily Gloeckner (USA) TDS-Schwalbe                                      9.04
53 Sarah Tillotson (USA) ABD Cycling Team                                  9.09
54 Ann Marie Miller (USA) Verizon Wireless Wheelworks                9.20
55 Rebecca Broeder (USA) Wells Fargo/Ragatz                            10.10
56 Alison McNulty (USA) ABD Cycling Team                                10.20
57 Shana Sturla (USA) Nature Valley/Penn Cycle                         10.28
58 Meshy Holt (USA) TDS-Schwalbe                                            10.54
59 Erin Carter (Can) TDS-Schwalbe                                              11.28
60 Yukie Nakamura (USA) Webcor Builders Cycling Team             11.42
61 Kelly Benjamin (USA) ABD Cycling Team                                12.21
62 Shawn Heidgen (USA) TDS-Schwalbe                                      12.29
63 Sara Brokaw (USA) Nature Valley/Penn Cycle                          12.40
64 Rebecca Anderson (USA) Americas Dairyland                          13.03
65 Kerry Soraci (USA) Lake Mary Cycles/ORC                             14.10
66 Brooke O'Connor (USA) Colavita Olive Oil p/b Bolla Wines         14.36
67 Trudy Van Der Straaten (Aus) Team Kendra Tire                       15.06
68 Tara Parsons (USA) CRCA/Aquafina                                        15.11
69 Elisa Gagnon (Can) CRCA/Aquafina                                        15.22
70 Sarah Ulmer (NZl) TDS-Schwalbe                                            18.43
71 Nicole Freedman (Isr) Team Basis                                           18.52
72 Maggie Shirley (USA) Genesis Scuba/FFCC                            19.52
73 Laurel Sundberg (USA) America's Dairyland                             21.32
74 Mary Georgetti (USA) Lake Mary Cycles/ORC                          25.45
75 Krystyna Kras (USA) Bianchi/Grand Performance                     33.44
76 Kimberly Strom (USA) Bianchi/Grand Performance                   34.20
77 Alexis Brown (USA) Genesis Scuba/FFCC                              37.37
   

There were 107 starters

 

 

 
Latest Additions to the Site
 
Race Results
 
Calendar of Events 2004
 
World & National Champions 2004
 
 Products of the Year
 

Photo Gallery

 
New to Cycling?
 
2003 Archive
 
2002 Archive
 
Sponsorship by WomensCycling.net
 
Links
 
 
 

 

 
 
Click below to go to :
 
Stage 1
 
 
 
 
 
 
Final General Classification
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Back to top

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Back to top

 
 
 The "Small Print" click here