WomensCycling.net 

Race Results

UK 10 mile Time Trial Championships

from - CyclingTimeTrials

West Midlands

On a breezy and damp day, Angela Hunter did enough to take the title by 4 seconds. Her team, GS Strada took the team prize, followed by TerryDolan.com and then Team Luciano

RESULTS

Posn Race Number Name Club Time
1 105 Angela Hunter GS Strada 23:00:00
2 115 Julie Dibens University of Bath Tri Club 23:04:00
3 109 Julia Shaw GS Strada 23:20:00
4 92 Katrina Hair Johnstone Wheelers 23:23:00
5 85 Wendy Houvenaghel Camel Valley C&TC 23:25:00
6 103 Lesley-Anne Allen VC St Raphael 23:42:00
7 97 Melanie Sears terrydolan.com RT 23:43:00
8 38 Susan Carter terrydolan.com RT 23:57:00
9 86 Wendy Hall Climb-on-Bikes RT 24:08:00
10 113 Rachel Horn Cambridge CC 24:15:00
11 99 Liz Milne GS Strada 24:17:00
12 46 Lynne Taylor Walsall Roads CC 24:21:00
13 107 Michelle Brown Coventry CC 24:25:00
14 111 Anne Plant Caygill Frames RT 24:25:00
15 80 Carine van Schie Yasumitsu-Schlapp 24:27:00
16 82 Marina Bloom Walsall Roads CC 24:28:00
17 93 Sharon Padley Team Luciano 24:28:00
18 101 Angela Dolan terrydolan.com RT 24:38:00
19 91 Diane Moss Team Luciano 24:42:00
20 84 June Walker Long Eaton Paragon CC 24:46:00
21 40 Brenda Pennell Army CU 24:47:00
22 66 Lisa Griffiths Eastbourne Rovers CC 24:50:00
23 94 Nicky Peters Steve Goff Frames RT 24:52:00
24 59 Karen Lovatt Team Luciano 24:59:00
25 78 Jennifer Patience Southend Wheelers 25:00:00
26 87 Helen Carter Eastbourne Rovers CC 25:03:00
27 31 Lorna Webb Life Repair CRT 25:09:00
28 73 Jenny Wright Edinburgh RC 25:13:00
29 79 Mary Renshaw Macclesfield Wheelers 25:13:00
30 95 Kathy Platts Team Clean 25:15:00
31 60 Catherine O'Carroll Solihull CC 25:17:00
32 69 Julie Hill terrydolan.com RT 25:23:00
33 49 Brenda Parker LUK Coombes Racing 25:24:00
34 56 Emma Silversides Cheltenham & County CC 25:27:00
35 58 Deborah Hales Cestria CC 25:28:00
36 47 Judith Priest Bristol South CC 25:37:00
37 45 Kat Hewitt Army CU 25:41:00
38 88 Laura Bissell Team Welwyn 25:46:00
39 61 Lea Marshall Team JD Cycles 25:49:00
40 53 Jessica Wilson-Young Edinburgh RC 25:53:00
41 65 Lynsey Cooper Lakes RC 25:53:00
42 43 Ann Shuttleworth Chelmer CC 25:55:00
43 26 Julie-Ann Banks Stratford CC 25:59:00
44 57 Jeanette DeGiorgio Apibikes.com 26:00:00
45 50 Ruth Gamwell Team Luciano 26:02:00
46 77 Niki Treacy GS Stella 26:06:00
47 17 Evelyn Kenyon Yasumitsu-Schlapp 26:07:00
48 72 Elizabeth Pilkington Derby Mercury RC 26:08:00
49 48 Helen Saunders James Hay Racing Team 26:09:00
50 76 Arja Scarsbrook Evesham & Dist Wheelers CC 26:18:00
51 44 Sarah Corbett Mid Shropshire Wheelers 26:33:00
52 55 Heather Wimble South Pennine RC 26:36:00
53 70 Cheryl Larsen Victoria CC 26:37:00
54 74 Della McGavin Charlotteville CC 26:37:00
55 51 Catherine Cockram terrydolan.com RT 26:41:00
56 23 Nadine Garioud Leamington C & AC 26:42:00
57 24 Gaye Taylor Welland Valley CC 26:42:00
58 81 Anne Stevens Bounemouth Arrow CC 26:46:00
59 34 Sara Dias North Hampshire RC 26:47:00
60 64 Militza Jackson Coventry CC 26:49:00
61 22 Claire Silvester San Fairy Ann CC 26:50:00
62 62 Rosie Dear Derby Triathlon Club 27:01:00
63 21 Denise Young Chippenham & District Wheelers 27:03:00
64 8 Sara Dinwoodie Chippenham & District Wheelers 27:04:00
65 42 Judy Purkis Coventry RC 27:04:00
66 35 Sabine Ritter-Maltby Coventry RC 27:14:00
67 27 Louise Burt Army CU 27:30:00
68 83 Helen Procter Steve Goff Frames RT 27:31:00
69 15 Claire Ashton Walsall Roads CC 27:34:00
70 18 Deborah Capewell Walsall Roads CC 27:35:00
71 30 Susan Elsdon Rugby RCC 27:44:00
72 89 Jill Postlethwaite Welland Valley CC 27:46:00
73 14 Louise Denton Eastbourne Rovers CC 27:52:00
74 1 Joanne Knight Welwyn Wheelers 28:00:00
75 37 Lisa Forbes Bristol South CC 28:00:00
76 28 Sue Bathgate Cheltenham & County CC 28:03:00
77 71 Sophie Bruton Welwyn Wheelers 28:04:00
78 41 Wendy Hart Coventry CC 28:05:00
79 12 Sandra Arm Welland Valley CC 28:11:00
80 10 Marion Molineux Wrekinsport CC 28:15:00
81 19 Pam Styles Leamington C & AC 28:18:00
82 36 Joanna Taylor Bournemouth Jubilee Wheelers 28:27:00
83 33 Isobel Fletcher Stourbridge CC 28:30:00
84 20 Sheila Gillitt Coventry RC 28:32:00
85 32 June Edwards Newport Phoenix CC 28:49:00
86 9 Alison Thomas Bristol South CC 28:57:00
87 4 Charlotte Spinks Oxford University CC 29:09:00
88 13 Val Ravenhill Kenilworth Wheelers 29:12:00
89 16 Christine Walker Leamington C & AC 29:12:00
90 11 Stephanie Tallis Coventry CC 29:17:00
91 2 Abigail Turner Wrekinsport CC 30:47:00
92 6 Rita Taylor Wrekinsport CC 31:11:00
93 3 Glenda Trott Welwyn Wheelers 31:57:00
94 7 Tina Mullins Leamington C & AC 32:28:00
95 5 Ann Gallacher Welwyn Wheelers 38:11:00
25 Jacqui Cook Chippenham & District Wheelers DNS
29 Ellie Hutson Southend Wheelers DNS
39 Rebecca Lewis Coventry RC DNS
52 Catherine Gupta Science in Sport.com DNS
54 Erica Fogg primera-bournemouth.co.uk DNS
63 Jane Omar Welland Valley Wheelers CC DNS
67 Lyn Coombs Guernsey Velo Club DNS
68 Louise Moore Royal Sutton CC DNF
75 Janet Hassall Chester RC DNS
90 Ann Wooldridge Walsall Roads CC DNS

 

 Send your news now...... Email.gif (1949 bytes)