WomensCycling.net 

OverallResults            Day 1   Final GC      Final Day Write Up

Team Letchworth 2 Day

100km - Keysoe Circuit

Angela Hunter won the overall prize after comfortably sprinting in ahea of hte field. A brave break by Emma Silversides, which saw her as leader on the road, gained her as much as 2 minutes at one point. She was reeled back in though, leaving a sprint for the line and the overall victory.

 

Stage 2 Result

1. Angela Hunter GS Strada 2 hrs 44 mins 50 secs

2. Jacqui Marshall Team Luciano same

3. Diane Moss Team Luciano same

4. Katie Wylie Team Caledonia same

5. Vanessa Frith Hull Thursday same

6. Helen Gutteridge East Midlands same

7. Ann Bowditch Team Letchworth-Extran same

8. Catherine Hare Team Luciano same

9. Rebecca Milbourn Evans Cycles same

10. Heather Summers East Midlands same

11. Nicola Taylor Cardiff JIF same

12. Colette Swift Surrey League A same

13. Nina Davies Team Letchworth-Extran same

14. Nathalie Visser Team Letchworth-Bikeshop same

15. Rebecca McConnell Team Letchworth-Bikeshop same

16. Amy Hunt Giant Racing same

17. Sharon Padley Team Luciano same

18. Hsu Min Chung Surrey league A same

19. Allison Butler Evans Cycles same

20. Katy Middlehurst Giant Racing same

21. Jeanette Tebbutt Team Letchworth-Extran same

22. Caroline James Giant Racing same

23. Julia Hawley Bermuda same

24. Tracey Fletcher East Midlands at 9 secs

25. Karen Lovatt Team Luciano at 13 secs

26. Julie Toone Loughborough Students at 15 secs

27. Lorna Webb Life Repair at 18 secs

28. Ruth Gamwell Team Luciano at 21 secs

29. Emma Silversides Cheltenham & County at 27 secs

30. Annette Nielson Evans Cycles at 4 mins 3 secs

31. Kate Cullen City of Edinburgh at 6 mins

32. Caroline Gay Evans Cycles same

33. Karin de Krijger Team Letchworth-Bikeshop same

34. Angela Nainby Surrey League A same

35. Laura Bissell Team Welwyn same

36. Catherine Cockram Terrydolan.com same

37. Claire Paginton Evans Cycles same

38. Caroline Kirkland Surrey League A at 12 mins 5 secs

39. Sue Roy Interbike same

40. Karen Glynn Bob Jackson Cycles same

41. Helen Gregory Evans Cycles same

42. Hannah Reynolds Evans Cycles same

43. Clara Beard Team Quest same

44. Kelly Grant Team Milton Keynes same

45. Carolyn Marshall Fareham Wheelers same

46. Ann Bath Surrey league A

47. Caroline Goward Private

48. Melanie Claude Bermuda

49. Trudi Else Surrey League A

50. Linda Veen Team Letchworth-Bikeshop

51. Ros Clitheroe Team Letchworth-Extran

52. Ceri Dipple Team Milton Keynes

 

Final General Classification

1. Angela Hunter GS Strada 4 hrs 9 mins 48 secs

2. Helen Gutteridge East Midlands at 16 secs

3. Nathalie Visser Team Letchworth-Bikeshop at 20 secs

4. Jeanette Tebbutt Team Letchworth-Extran at 32 secs

5. Diane Moss Team Luciano at 34 secs

6. Julia Hawley Bermuda at 35 secs

7. Katy Middlehurst Giant Racing at 35 secs

8. Colette Swift Surrey League A at 35 secs

9. Vanessa Frith Hull Thursday at 38 secs

10. Sharon Padley Team Luciano at 38 secs

11. Jacqui Marshall Team Luciano at 38 secs

12. Ann Bowditch Team Letchworth-Extran at 39 secs

13. Catherine Hare Team Luciano at 41 secs

14. Hsu Min Chung Surrey League A at 42 secs

15. Emma Silversides Cheltenham & County at 42 secs

16. Caroline James Giant Racing at 42 secs

17. Nina Davies Team Letchworth-Extran at 42 secs

18. Heather Summers East Midlands at 42 secs

19. Rebecca McConnell Team Letchworth-Bikeshop at 43 secs

20. Katie Wylie Team Caledonia at 47 secs

21. Allison Butler Evans Cycles at 48 secs

22. Tracey Fletcher East Midlands at 51 secs

23. Lorna Webb Life Repair at 54 secs

24. Amy Hunt Giant Racing at 1 min 34 secs

25. Julie Toone Loughborough Students at 1 min 47 secs

26. Karen Lovatt Team Luciano at 1 min 49 secs

27. Ruth Gamwell Team Luciano at 2 min 2 secs

28. Nicola Taylor Cardiff JIF at 2 mins 11 secs

29. Rebecca Milbourn Evans Cycles at 4 mins 24 secs

30. Kate Cullen City of Edinburgh at 7 mins 42 secs

31. Karin de Krijger Team Letchworth-Bikeshop at 8 mins 23 secs

32. Angela Nainby Surrey League A at 8 mins 30 secs

33. Laura Bissell Team Welwyn at 8 mins 53 secs

34. Annette Nielson Evans Cycles at 9 mins 10 secs

35. Caroline Gay Evans Cycles at 10 mins 48 secs

36. Catherine Cockram Terrydolan.com at 11 mins 13 secs

37. Claire Paginton Evans Cycles at 11 mins 15 secs

38. Clara Beard Team Quest at 12 mins 14 secs

39. Kelly Grant Team Milton Keynes at 15 mins 56 secs

40. Hannah Reynolds Evans Cycles at 15 mins 58 secs

41. Sue Roy Interbike at 15 mins 59 secs

42. Caroline Kirkland Surrey League A at 17 mins 51 secs

43. Carolyn Marshall Fareham Wheelers at 17 mins 53 secs

44. Helen Gregory Evans Cycles at 17 mins 54 secs

45. Karen Glynn Bob Jackson Cycles at 18 mins 19 secs

46. Melanie Claude Bermuda at 25 mins 14 secs

47. Ann Bath Surrey league A at 26 mins 6 secs

48. Caroline Goward Private at 28 mins 26 secs

49. Trudi Else Surrey League A at 31 mins 16 secs

50. Linda Veen Team Letchworth-Bikeshop at 34 mins 14 secs

51. Ros Clitheroe Team Letchworth-Extran at 47 mins 11 secs

52 Ceri Dipple Team Milton Keynes at 56 mins 39 secs

 Send your news now...... Email.gif (1949 bytes)