WomensCycling.net 

Race Results

Stage 3 Results

Carrowclaire  Circuit

69km

Stage 1      Stage 2    Stage 3    Overall

Stage 1 Photos    Stage 2 Photos    Stage 3 Photos

RESULTS     Stage 3      Intermediate Sprints    GC after Stage 3

Stage 3

Race Number First Name Last Name Club Category StageTime

 @ Time

Position
10 Jacqui Marshall Team Luciano E 01:46:29 0:00:00 1
12 Allison Butler Evans Cycles RT 2 01:46:29 0:00:00 2
32 Julie O'Hagan CC Luton 3 01:46:29 0:00:00 3
9 Angela Dolan Terrydolan.com 2 01:46:29 0:00:00 4
29 Kate Cullen Team Letchworth 2 01:46:29 0:00:00 5
5 Ruth Gamwell Team Luciano 2 01:46:29 0:00:00 6
30 Mary McKee Cycling Ulster 2 01:46:29 0:00:00 7
31 Caroline Gay Evans Cycles RT 4 01:46:29 0:00:00 8
33 Della McGavin Surrey League A 3 01:46:29 0:00:00 9
39 Amanda McDonnell Team Luciano 4 01:46:29 0:00:00 10
37 Sue Roy New Zealand VET 01:46:29 0:00:00 11
22 Angela Nainby Surrey League A 2 01:46:29 0:00:00 12
3 Janet Heffernan Lune RCC 3 01:46:29 0:00:00 13
19 Caroline Goward Evans Cycles RT 3 01:46:29 0:00:00 14
34 Hannah Reynolds Evans Cycles RT 3 01:46:29 0:00:00 15
1 Bea den Bakker District Noord - Holland Vet 01:46:29 0:00:00 16
7 Miriam Wiersma District Noord - Holland E 01:46:29 0:00:00 17
2 Ros Clitheroe Team Letchworth 4 01:46:29 0:00:00 18
4 Ann McFarland Cycling Ulster 3 01:46:29 0:00:00 19
35 Christina Clarke Cycling Ulster 4 01:46:30 0:00:01 20
8 Margaret Curran Cycling Ulster 4 01:46:32 0:00:03 21
23 Sanne Hokke District Noord - Holland J 01:46:32 0:00:03 22
15 Jessica Glasbergen District Noord - Holland E 01:46:32 0:00:03 23
40 Linda Veen Team Letchworth E 01:48:54 0:02:25 24
17 Ann Bath Surrey League A VET 01:49:17 0:02:48 25
14 Nadine Morris NI Impsport Comp J 01:51:44 0:05:15 26
41 Trudy Brown Cycling Ulster 3 01:52:42 0:06:13 27
36 Chrystal Sheldon Surrey League A 4 02:02:50 0:16:21 28
27 Mabel McFall Cycling Ulster 4 02:04:56 0:18:27 29
11 Corri Farquharson NI Impsport Comp 3 02:04:59 0:18:30 30
16 Roberta Stewart Cycling Ulster 4 02:05:02 0:18:33 31
25 Hazel Hughes NI Impsport Comp 3 02:05:05 0:18:36 32
28 Rachel Henderson NI Impsport Comp 4 02:14:03 0:27:34 33
26 Claire Paignton Evans Cycles RT 3 DNF Stage3    

 

Intermediate Sprints

Race Number Last Name First Name Club Stage 1 Points Stage 3 Points Sprint Points Total Sprint Bonus
5 Gamwell Ruth Team Luciano 0 9 9 00:00:09
23 Hokke Sanne District Noord - Holland 0 6 6 00:00:06
10 Marshall Jacqui Team Luciano 0 5 5 00:00:05
31 Gay Caroline Evans Cycles RT 0 5 5 00:00:05
30 McKee Mary Cycling Ulster 0 1 1 00:00:01
9 Dolan Angela Terrydolan.com 0 1 1 00:00:01

GC After Stage 3   Back To Top

Race Number First Name Last Name Club Category Stage Time Sprints Bonus Stage Bonus GC Stage3 Position
10 Jacqui Marshall Team Luciano E 1:46:29 0:00:05 0:00:10 03:35:21 1
7 Miriam Wiersma District Noord - Holland E 1:46:29 0:00:00 0:00:00 03:35:48 2
30 Mary McKee Cycling Ulster 2 1:46:29 0:00:01 0:00:00 03:35:49 3
32 Julie O'Hagan CC Luton 3 1:46:26 0:00:00 0:00:03 03:35:49 4
5 Ruth Gamwell Team Luciano 2 1:46:29 0:00:09 0:00:00 03:35:49 5
9 Angela Dolan Terrydolan.com 2 1:46:29 0:00:01 0:00:00 03:35:57 6
31 Caroline Gay Evans Cycles RT 4 1:46:29 0:00:05 0:00:00 03:35:59 7
3 Janet Heffernan Lune RCC 3 1:46:29 0:00:00 0:00:00 03:36:03 8
12 Allison Butler Evans Cycles RT 2 1:46:29 0:00:00 0:00:06 03:36:04 9
33 Della McGavin Surrey League A 3 1:46:29 0:00:00 0:00:00 03:36:04 10
22 Angela Nainby Surrey League A 2 1:46:29 0:00:00 0:00:00 03:36:06 11
15 Jessica Glasbergen District Noord - Holland E 1:46:32 0:00:00 0:00:00 03:36:11 12
39 Amanda McDonnell Team Luciano 4 1:46:29 0:00:00 0:00:00 03:36:14 13
37 Sue Roy New Zealand Vet 1:46:29 0:00:00 0:00:00 03:36:20 14
34 Hannah Reynolds Evans Cycles RT 3 1:46:29 0:00:00 0:00:00 03:36:23 15
29 Kate Cullen Team Letchworth 2 1:46:29 0:00:00 0:00:00 03:36:31 16
23 Sanne Hokke District Noord - Holland J 1:46:32 0:00:06 0:00:00 03:36:55 17
19 Caroline Goward Evans Cycles RT 3 1:46:29 0:00:00 0:00:00 03:37:03 18
41 Trudy Brown Cycling Ulster 3 1:52:42 0:00:00 0:00:00 03:42:13 19
4 Ann McFarland Cycling Ulster 3 1:46:29 0:00:00 0:00:00 03:42:50 20
2 Ros Clitheroe Team Letchworth 4 1:46:29 0:00:00 0:00:00 03:43:04 21
35 Christina Clarke Cycling Ulster 4 1:46:30 0:00:00 0:00:00 03:43:32 22
1 Bea den Bakker District Noord - Holland Vet 1:46:29 0:00:00 0:00:00 03:43:43 23
17 Ann Bath Surrey League A Vet 1:49:17 0:00:00 0:00:00 03:45:55 24
40 Linda Veen Team Letchworth E 1:48:54 0:00:00 0:00:00 03:46:15 25
14 Nadine Morris NI Impsport Comp J 1:51:44 0:00:00 0:00:00 03:49:21 26
8 Margaret Curran Cycling Ulster 4 1:46:32 0:00:00 0:00:00 03:50:09 27
36 Chrystal Sheldon Surrey League A 4 2:02:50 0:00:00 0:00:00 03:59:44 28
27 Mabel McFall Cycling Ulster 4 2:04:56 0:00:00 0:00:00 04:13:22 29
16 Roberta Stewart Cycling Ulster 4 2:05:02 0:00:00 0:00:00 04:18:46 30
25 Hazel Hughes NI Impsport Comp 3 2:05:05 0:00:00 0:00:00 04:19:08 31
11 Corri Farquharson NI Impsport Comp 3 2:04:59 0:00:00 0:00:00 04:23:30 32
28 Rachel Henderson NI Impsport Comp 4 2:14:03 0:00:00 0:00:00 04:39:20 33
26 Claire Paignton Evans Cycles RT 3 5:46:29 0:00:00 0:00:00 DNF Stage 3 34

 

 

 Send your news now...... Email.gif (1949 bytes)