WomensCycling.net 

Race Results - Team Series 1 

Team Result                               

Finish  Position

Number

Name

Surname

Club

 

Finish

Time

Points

Team

Points

22

42

Clare

Cole

Surrey League Team A

 

02:14:10

39

 

9

40

Colette

Swift

Surrey League Team A

 

02:14:10

52

 

19

38

Karen

Jefferies

Surrey League Team A

 

02:14:10

42

 

6

56

Hsu  Min

Ching

Surrey League Team A

 

02:14:10

55

 

39

41

Nicole

Wadham

Surrey League Team A

@

00:11:03

22

 

33

43

Debbie

Percival

Surrey League Team A

@

00:01:43

28

 

 

39

Lisa

Thompson

Surrey League Team A

DNS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

238

29

45

Claire

Paginton

Surrey League Team B

 

02:14:10

32

 

13

48

Amnett

Nielson

Surrey League Team B

 

02:14:10

48

 

12

49

Nikki

Wheeler

Surrey League Team B

 

02:14:10

49

 

14

47

Rebecca

Milbourn

Surrey League Team B

 

02:14:10

47

 

31

46

Laura

Stewart

Surrey League Team B

@

00:01:13

30

 

38

44

Hannah

Reynolds

Surrey League Team B

@

00:09:19

23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

229

11

35

Karen

Byrne

Tunstall Wheelers-Brian Rourke Cycles

 

02:14:10

50

 

10

36

Jacki

White

Tunstall Wheelers-Brian Rourke Cycles

 

02:14:10

51

 

3

59

Sally

Boyden

Tunstall Wheelers-Brian Rourke Cycles

 

02:14:10

58

 

 

 

 

 

 

 

 

 

159

21

22

Heather

Summers

East Midlands Division

 

02:14:10

40

 

43

24

Sarah

Collins

East Midlands Division

@

00:14:30

18

 

8

21

Helen

Gutteridge

East Midlands Division

 

02:14:10

53

 

16

23

Lisa

Hollingshead

East Midlands Division

 

02:14:10

45

 

 

26

June

Walker

East Midlands Division

DNS

 

 

 

 

25

Gabriella

Day

East Midlands Division

DNF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

156

18

5

Sarah

Gill

Yorkshire

 

02:14:10

43

 

42

4

Alison

Lyon

Yorkshire

@

00:14:30

19

 

40

2

Rachel

Hobson

Yorkshire

@

00:14:24

21

 

51

1

Claire 

Spencer 

Yorkshire

@

00:24:30

10

 

1

3

Vanessa

Frith

Yorkshire

 

02:14:10

60

 

 

 

 

 

 

 

 

 

153

7

27

Sharon

Padley

SP Systems-Wightlink RT

 

02:14:10

54

 

26

28

Karen

Lovatt

SP Systems-Wightlink RT

 

02:14:10

35

 

4

62

Dianne

Moss

SP Systems-Wightlink RT

 

02:14:10

57

 

 

 

 

 

 

 

 

 

146

47

11

Tina

Codling

Team Letchworth-Extran-Mango-Impsport

@

00:20:05

14

 

52

10

Corri

Farquharson

Team Letchworth-Extran-Mango-Impsport

@

00:33:30

9

 

30

8

Mary

Boyd

Team Letchworth-Extran-Mango-Impsport

@

00:00:22

31

 

14

7

Ann

Bowditch

Team Letchworth-Extran-Mango-Impsport

 

02:14:10

47

 

23

9

Suzanne

Hamilton

Team Letchworth-Extran-Mango-Impsport

 

02:14:10

38

 

 

 

 

 

 

 

 

 

139

24

52

Gillian

McDerby

Team Ireland

 

02:14:10

37

 

44

55

Sheila

Rafferty

Team Ireland

@

00:14:30

17

 

35

53

Roisin

Kennedy

Team Ireland

@

00:09:19

26

 

46

54

Olinia

Coady

Team Ireland

@

00:20:05

15

 

17

51

Debbie

Booth

Team Ireland

 

02:14:10

44

 

 

50

Tracey

Piggott

Team Ireland

DNF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

139

16

Jeanette

Tebbutt

Central Division

 

02:14:10

33

 

 

37

20

Louise

Potter

Central Division

@

00:09:19

24

 

51

18

Anna

Widdowson

Central Division

@

00:24:30

10

 

2

15

Clara

Beard

Central Division

 

02:14:10

59

 

53

19

Debbie

Knott

Central Division

@

00:43:43

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

134

34

31

Renell

Bartlett

Impsport Composite Team

@

00:03:08

27

 

20

30

Leda

Ray

Impsport Composite Team

 

02:14:10

41

 

41

32

Alison

Ede

Impsport Composite Team

@

00:14:30

20

 

25

34

Emma

Silverside

Impsport Composite Team

 

02:14:10

36

 

 

33

Angela

Nainby

Impsport Composite Team

DNS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

124

5

29

Lorna

Webb

Team Power Bar

 

02:14:10

56

 

 

 

 

 

 

 

 

 

56

49

14

Tonya

Antonis

Team Caledonia

@

00:20:05

12

 

48

13

Louise

Davidson

Team Caledonia

@

00:20:05

13

 

32

12

Averil

Milligan

Team Caledonia

@

00:01:36

29

 

 

 

 

 

 

 

 

 

54

26

64

Ruth

Freestone -King

Cycleweb.co.uk/Synergy

 

02:14:10

35

 

 

 

 

 

 

 

 

 

35

36

63

Louise

Schvller

Finsbury Park

@

00:09:19

25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25

45

60

Sarah

Henderson

Velo Sport Jersey

@

00:14:30

16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16

50

61

Judith

Bonner

Brixton

@

00:23:27

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

37

Cherie

Pridham

Prestige VC.Com-Viner

DNS

 

 

 

Finish  Position

Number

Name

Surname

Club

 

Finish

Time

Points

Team

Points

22

42

Clare

Cole

Surrey League Team A

 

02:14:10

39

 

9

40

Colette

Swift

Surrey League Team A

 

02:14:10

52

 

19

38

Karen

Jefferies

Surrey League Team A

 

02:14:10

42

 

6

56

Hsu  Min

Ching

Surrey League Team A

 

02:14:10

55

 

39

41

Nicole

Wadham

Surrey League Team A

@

00:11:03

22

 

33

43

Debbie

Percival

Surrey League Team A

@

00:01:43

28

 

 

39

Lisa

Thompson

Surrey League Team A

DNS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

238

29

45

Claire

Paginton

Surrey League Team B

 

02:14:10

32

 

13

48

Amnett

Nielson

Surrey League Team B

 

02:14:10

48

 

12

49

Nikki

Wheeler

Surrey League Team B

 

02:14:10

49

 

14

47

Rebecca

Milbourn

Surrey League Team B

 

02:14:10

47

 

31

46

Laura

Stewart

Surrey League Team B

@

00:01:13

30

 

38

44

Hannah

Reynolds

Surrey League Team B

@

00:09:19

23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

229

11

35

Karen

Byrne

Tunstall Wheelers-Brian Rourke Cycles

 

02:14:10

50

 

10

36

Jacki

White

Tunstall Wheelers-Brian Rourke Cycles

 

02:14:10

51

 

3

59

Sally

Boyden

Tunstall Wheelers-Brian Rourke Cycles

 

02:14:10

58

 

 

 

 

 

 

 

 

 

159

21

22

Heather

Summers

East Midlands Division

 

02:14:10

40

 

43

24

Sarah

Collins

East Midlands Division

@

00:14:30

18

 

8

21

Helen

Gutteridge

East Midlands Division

 

02:14:10

53

 

16

23

Lisa

Hollingshead

East Midlands Division

 

02:14:10

45

 

 

26

June

Walker

East Midlands Division

DNS

 

 

 

 

25

Gabriella

Day

East Midlands Division

DNF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

156

18

5

Sarah

Gill

Yorkshire

 

02:14:10

43

 

42

4

Alison

Lyon

Yorkshire

@

00:14:30

19

 

40

2

Rachel

Hobson

Yorkshire

@

00:14:24

21

 

51

1

Claire 

Spencer 

Yorkshire

@

00:24:30

10

 

1

3

Vanessa

Frith

Yorkshire

 

02:14:10

60

 

 

 

 

 

 

 

 

 

153

7

27

Sharon

Padley

SP Systems-Wightlink RT

 

02:14:10

54

 

26

28

Karen

Lovatt

SP Systems-Wightlink RT

 

02:14:10

35

 

4

62

Dianne

Moss

SP Systems-Wightlink RT

 

02:14:10

57

 

 

 

 

 

 

 

 

 

146

47

11

Tina

Codling

Team Letchworth-Extran-Mango-Impsport

@

00:20:05

14

 

52

10

Corri

Farquharson

Team Letchworth-Extran-Mango-Impsport

@

00:33:30

9

 

30

8

Mary

Boyd

Team Letchworth-Extran-Mango-Impsport

@

00:00:22

31

 

14

7

Ann

Bowditch

Team Letchworth-Extran-Mango-Impsport

 

02:14:10

47

 

23

9

Suzanne

Hamilton

Team Letchworth-Extran-Mango-Impsport

 

02:14:10

38

 

 

 

 

 

 

 

 

 

139

24

52

Gillian

McDerby

Team Ireland

 

02:14:10

37

 

44

55

Sheila

Rafferty

Team Ireland

@

00:14:30

17

 

35

53

Roisin

Kennedy

Team Ireland

@

00:09:19

26

 

46

54

Olinia

Coady

Team Ireland

@

00:20:05

15

 

17

51

Debbie

Booth

Team Ireland

 

02:14:10

44

 

 

50

Tracey

Piggott

Team Ireland

DNF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

139

16

Jeanette

Tebbutt

Central Division

 

02:14:10

33

 

 

37

20

Louise

Potter

Central Division

@

00:09:19

24

 

51

18

Anna

Widdowson

Central Division

@

00:24:30

10

 

2

15

Clara

Beard

Central Division

 

02:14:10

59

 

53

19

Debbie

Knott

Central Division

@

00:43:43

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

134

34

31

Renell

Bartlett

Impsport Composite Team

@

00:03:08

27

 

20

30

Leda

Ray

Impsport Composite Team

 

02:14:10

41

 

41

32

Alison

Ede

Impsport Composite Team

@

00:14:30

20

 

25

34

Emma

Silverside

Impsport Composite Team

 

02:14:10

36

 

 

33

Angela

Nainby

Impsport Composite Team

DNS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

124

5

29

Lorna

Webb

Team Power Bar

 

02:14:10

56

 

 

 

 

 

 

 

 

 

56

49

14

Tonya

Antonis

Team Caledonia

@

00:20:05

12

 

48

13

Louise

Davidson

Team Caledonia

@

00:20:05

13

 

32

12

Averil

Milligan

Team Caledonia

@

00:01:36

29

 

 

 

 

 

 

 

 

 

54

26

64

Ruth

Freestone -King

Cycleweb.co.uk/Synergy

 

02:14:10

35

 

 

 

 

 

 

 

 

 

35

36

63

Louise

Schvller

Finsbury Park

@

00:09:19

25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25

45

60

Sarah

Henderson

Velo Sport Jersey

@

00:14:30

16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16

50

61

Judith

Bonner

Brixton

@

00:23:27

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

37

Cherie

Pridham

Prestige VC.Com-Viner

DNS